Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Lshow είπε

Ακριβως αυτο...Δεν το καταλαβαινουν. Οταν δε διαβαζω μαζεψε λιγα χρηματα να παρεις κατι καλυτερο ....Βρε ανθρωπε αυτα διαθετω, αυτο θελω...Τιποτα...

Προσωπικα κατεληξα στον 300mm γιατι ηδη εχω εναν 200. Ηθελα κατι παραπανω. Η τελευταια μου αγορα ειναι ο 35mm παντου θετικα σχολια και δεν τον εχω αξιοποιησει καθολου. Μου εχει σπασει τα νευρα. Δεν βλεπω σωστη χρηση του. Εχω βολευτει τον κιτ 18-55 (πολυ καλος για τα δικα μου γουστα ) και τον 35mm τον κουμπωνω στο τελος της βολτας μου μπας και πω οτι εβγαλα και κατι δαυτον. Πραγματικα κριμα τα χρηματα...για την ωρα βεβαια...Ποτε δεν ξερεις....

     Ο Tamron κόστισε 56 ευρώ συνολικά με τα μεταφορικά . Πάρθηκε σαν μεσοβεζικη λύση , αφού δεν υπήρχε εκείνη την στιγμή κάτι άλλο μέχρι τα 300mm και που θα είχε την επιλογή να κατεβαίνει μέχρι τα 28mm . Οι κριτικές είναι αυτές που είναι και καλά κάνουν . Ήταν χρήσιμες στον βαθμό που είδα ότι το μπροστινό μέρος δεν περιστρέφεται κατά την εστίαση , γίνεται εσωτερικά και πως οι διαστάσεις του είναι μαζεμένες .

   Ένα χρήσιμο στοιχείο από έναν τέτοιο φακό είναι πως με λίγα χρήματα , βρίσκεις το σημείο που σε εξυπηρετεί περισσότερο , σε εστιακή απόσταση . Πιάνεις δλδ τον εαυτό σου , να τραβάει περισσότερο στα 100mm για παράδειγμα . Κάποια επόμενη φορά λοιπόν μπορείς να αποφασίσεις πιο εύκολα για έναν συγκεκριμένο σταθερό φακό και να προχωρήσεις στην αγορά του . Αν όχι , αυτός που έχεις στα χέρια σου , συνεχίζει να λειτουργεί με τις όποιες ατέλειες ίσως . Λειτουργεί όμως .

   Τα 28mm στο κατώτερο άκρο , δίνουν αρκετή γωνία , σε σημείο που να μην φαίνεται άμεσα η ανάγκη για κάποιον 10 - 20 η παρόμοιο . Στο ανώτερο άκρο , τα 200mm είναι καλά , αφήνουν όμως την απορία για την έλλειψη των 300 η κάτι περισσότερο του είδους 100 - 500 . Ευνόητο είναι πως σε μια τέτοια κατάσταση είναι απαραίτητη η επιπλέον στήριξη με κάποιον τρόπο .

   Η σημασία βρίσκεται στο ζήτημα πως , εφόσον ξεζουμισεις έναν φακό , εφαρμόζοντας τεχνικές που μαθαίνεις , άσχετα με την αξία του σαν υλικό η κόστος , καλών η κακών κριτικών και μετρήσεων , θα βρεις αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο , ίσως πιο ποιοτικό . Αυτό γίνεται μόνο με έναν τρόπο δλδ τραβώντας φωτογραφίες . 

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Lshow είπε

Ακριβως αυτο...Δεν το καταλαβαινουν. Οταν δε διαβαζω μαζεψε λιγα χρηματα να παρεις κατι καλυτερο ....Βρε ανθρωπε αυτα διαθετω, αυτο θελω...Τιποτα...

Προσωπικα κατεληξα στον 300mm γιατι ηδη εχω εναν 200. Ηθελα κατι παραπανω. Η τελευταια μου αγορα ειναι ο 35mm παντου θετικα σχολια και δεν τον εχω αξιοποιησει καθολου. Μου εχει σπασει τα νευρα. Δεν βλεπω σωστη χρηση του. Εχω βολευτει τον κιτ 18-55 (πολυ καλος για τα δικα μου γουστα ) και τον 35mm τον κουμπωνω στο τελος της βολτας μου μπας και πω οτι εβγαλα και κατι με δαυτον. Πραγματικα κριμα τα χρηματα...για την ωρα βεβαια...Ποτε δεν ξερεις....

    Για το ζήτημα του τι ακριβώς καταλαβαίνει κάποιος , τα συνήθη εμπόδια βρίσκονται στον τρόπο έκφρασης και μετάδοσης αυτής της αντίληψης .

    Υπάρχει κόσμος που γνωρίζει πράγματα , έχει εμβαθύνει σε κάτι , θέλει να το δώσει αλλά αρκετές φορές η έκφραση είναι σε λάθος δρόμο . Βγαίνει με την μορφή αντίρρησης και ανάγκης δηλώσεων .

  Δεν έχω καμμία απολύτως αντίρρηση να δεχτώ και να μάθω περισσότερα , δεν έχω κανέναν λόγο να διαβάσω κάτι περισσότερο και γιατί όχι να μου δημιουργηθεί η ανάγκη για να ακολουθήσω μια μέθοδο η να αγοράσω κάτι καλύτερο .

   Συνήθως η ανάγκη δηλώσεων υπερισχυει , βγαίνει με την μορφή " δεν πιστεύω να τραβάτε φωτογραφίες με τέτοιον φακό " ας πούμε και το πράγμα παίρνει άσχετο δρόμο . 

  Αν λοιπόν έβγαινε κάποιος λέγοντας ΟΚ , χρησιμοποιείτε τον 70 - 300 Dl , κατανοητό αφού είναι μια οικονομική λύση , καλά κάνετε , συνέχιζε όμως εξηγώντας τις διαφορές , πόσο καλύτερος μπορεί να είναι ένας άλλος φακός ( τυχαίο παράδειγμα ο φακός ) πόσο καλύτερα χαρακτηριστικά έχει και σε ποια σημεία , αν η διαφορά τιμής μπορεί να δικαιολογηθεί , έχοντας κατά νου πως για να δουλεύει ο άλλος με έναν Dl είναι φανερό πως κινείται οικονομικά , διότι απλά δεν μπορεί να αγοράσει κάτι άλλο , έβαζε εικόνες που έχει τραβήξει με αυτό το καλύτερο , ακόμη αν έδινε και εναλλακτικές λύσεις , λίγο ενδιάμεσα , τότε θα έμπαινα σε σκέψεις .

  Για διάφορους λόγους , δεν μπορώ να αγοράσω εξειδικευμένη οθόνη ώστε να βλέπω τις φωτογραφίες μου σε μορφή πιο άρτια τεχνικά . Αν κάποιος βγεί εξηγώντας την λειτουργία , την μηχανιστική , το κέρδος που θα έχω μέσα από μια τέτοια διαδικασία , μου δώσει παράλληλα και προτάσεις για διάφορες λύσεις , λιγότερο η περισσότερο ταιριαστές με το πορτοφόλι μου , τότε ναι θα έμπαινα στον πειρασμό . 

  Αν κάποιος βγεί και μου πει , δεν πιστεύω να τραβάς macro με τέτοιον φακό , πολύ απλά δεν θέλει να κατανοήσει πως μέχρι εκεί φτάνει η τσέπη μου , τι να κάνουμε , δεν γίνεται καλύτερα . Θα με βοηθούσε όμως εποικοδομητικά αν μου έλεγε ΟΚ , κοίτα κάποια τρικ που μπορείς να αξιοποιήσεις για να πάρει ένα πιο αποδεκτό αποτέλεσμα έστω με αυτόν τον φακό , τότε θα διάβαζα με προσοχή τι είναι αυτό που μου λέει .

  Πραγματικά δεν έχω αντίρρηση να δεχθώ και να κατανοήσω την αξία αλλά και την ανάγκη κάποιων πραγμάτων . Όμως παραμένω χομπίστας , με περιορισμένο προϋπολογισμό . Ακόμη κλαίω , επειδή δεν διαθέτω τόσα χρήματα ώστε να αγοράσω έναν 28 - 70 f 2.8 της Nikon , όπου όταν τον δοκίμασα περιστασιακά , έμεινα άλαλος από την τρόπο που εστίαζε . Μάλιστα ήταν κουμπωμενος σε απλό σώμα . Δεν αρνούμαι , αδυνατώ . Κι' από ότι δείχνουν τα πράγματα δεν πρόκειται να τον αγοράσω , ούτε ως μεταχειρισμένο . Άρα σύμφωνα με κάποιες λογικές , ίσως δεν πρέπει να ξαναβγαλω φωτογραφίες η αν ξαναβγαλω δεν θα είναι " καλές " .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lshow είπε

Tamron AF 70-300mm F4-5.6 Di... Ο απλος παιδια...αυτος που εχει 160€... Αυτον που αγορασα 120€ καινουργιο σε προσφορα...

 

Ποιον Tamron έχεις; Όταν λες ο "απλός" 70-300 εννοείς αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, udroxoos είπε

Ποιον Tamron έχεις; Όταν λες ο "απλός" 70-300 εννοείς αυτόν;

Σωστα...

Στην συνεχεια θα ανεβασω και αλλες Macro φωτογραφιες. Ουπς...ΨευδοMacro θα ελεγα αφου καποιοι αυτο θελουν να διαβαζουν...Δεν δεχονται την συγκριση με τους ακριβοτερους τους. 
Σημασια εχει παντα αν οι ματιες μας αποτυπωνονται οπως αρεσει σε εμας...Τα υπολοιπα περισσευουν.

Με καλυψε πληρως και ο κ.Μπαμπης και τον ευχαριστω γι αυτο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Lshow είπε

Σωστα...

Στην συνεχεια θα ανεβασω και αλλες Macro φωτογραφιες. Ουπς...ΨευδοMacro θα ελεγα αφου καποιοι αυτο θελουν να διαβαζουν...Δεν δεχονται την συγκριση με τους ακριβοτερους τους. 
Σημασια εχει παντα αν οι ματιες μας αποτυπωνονται οπως αρεσει σε εμας...Τα υπολοιπα περισσευουν.

Με καλυψε πληρως και ο κ.Μπαμπης και τον ευχαριστω γι αυτο....

    Η πρόθεση μου είναι να υπάρχει χώρος για όλους . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2020 στις 10:44 ΜΜ, babisskg είπε

      Παραλίγο να τον αγόραζα , αν και κατέληξα σε έναν παμφθηνο Tamron 28 - 200 f 3.8 - 5.6 . Χρειαζομουν εκείνη την στιγμή κάτι οικονομικό για πολλές δουλειές , αν και θα προτιμούσα κάτι μέχρι τα 300mm . 

     Όσο για τα σχόλια , τις κριτικές και τις μετρήσεις , no further comments για την οικονομία του χρόνου του νήματος . Έχω πάρει καλύτερα αποτελέσματα από τα χειρότερα σε κριτική αντικείμενα και το ανάποδο . Χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι κριτικές και οι μετρήσεις στερούνται αξίας . 

     Για τον Di μόνον τα χειρότερα γράφουν , πλην ελάχιστων εξαιρέσεων , πως πρόκειται για μια οικονομική λύση που μπορεί να καλύψει πολλές ανάγκες , χωρίς τον κίνδυνο να χρεοκοπήσει κάποιος . Τα καλά είναι γνωστό ποια είναι , αυτό που δεν γίνεται αντιληπτό είναι πως το κόστος δεν είναι για την τσέπη του καθενός . 

   Η εικόνα είναι από τον Tamron 28 - 200 , τον παλιό , μέχρι να δούμε ποιος φακός σε εστιακή απόσταση ταιριάζει στις συνθήκες που τραβάω , αλλά και στην συνεργασία του με το σώμα . Το πράγμα δείχνει να πηγαίνει προς έναν σκέτο πενηντάρη ........ ειδωμεν .

IMG_20200906_181051_551.jpg

Κύριε Μπάμπη μιας και δεν είμαι από θεσ/νίκη δεν βρίσκομαι συχνά στην παραλία της. Την επόμενη φορά που θα βρεθώ όμως θα έχω το νου μου για κάποιον με φωτογραφική να στήνει καραούλι...😉 Που ξέρετε αν σας πετύχω θα κεράσω και καφεδάκι... Αν μου δείξετε βέβαια τι έχετε τραβήξει....😀

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Κύριε Μπάμπη μιας και δεν είμαι από θεσ/νίκη δεν βρίσκομαι συχνά στην παραλία της. Την επόμενη φορά που θα βρεθώ όμως θα έχω το νου μου για κάποιον με φωτογραφική να στήνει καραούλι...😉 Που ξέρετε αν σας πετύχω θα κεράσω και καφεδάκι... Αν μου δείξετε βέβαια τι έχετε τραβήξει....😀

   Ο καφές είναι από μένα , αν και λόγω υποχρεώσεων και έλλειψης χρόνου δεν πάω και τόσο συχνά . Θα χαρώ να σας δω πάντως από κοντά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οακα χωρίς Ιανο..

Περίμενα πως θα έχουν λιμνιασει εκεί απο τη πρωινή βροχή για αντανακλασεις αλλα τζιφος 😁

 

Χιλιοειπομενες εικόνες αλλά δε πειράζει 😁

 

Nikon D7500

Lens 18-140 

PSX_20200919_213608-928x1354.jpg

PSX_20200919_210213-928x1392.jpg

PSX_20200920_010451-01-02-928x1392.jpeg

PSX_20200919_215226-928x1392.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κινήστε λίγο το νήμα ρε παιδιά....

 

Ωρωπός,

αποσυμπίεση ημέρας με βολτα κ φωτο εκει..

Οι 3 πρώτες με τον 50mm 1.8G

Η τελευταία με τον 18-140 στα 18mm, εκει δοκίμασα να κανω την ιδια λήψη με το κινητό σε raw αρχείο για το vs dslr-smartphone της υπόθεσης.

Oυτε να καδραρω δε μπορεσα, δεν μου έβγαινε..

Μονο αναποδα το κινητό να είναι χαμηλά ο φακός αλλα και παλι δεν.

PSX_20200928_224018-01-928x1392.jpeg

PSX_20200928_225807-01-659x940.jpeg

PSX_20200928_231232-909x1391.jpg

PSX_20200928_231710-01-928x1392.jpeg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Κινήστε λίγο το νήμα ρε παιδιά....

Ωρωπός,

αποσυμπίεση ημέρας με βολτα κ φωτο εκει..

Οι 3 πρώτες με τον 50mm 1.8G

Η τελευταία με τον 18-140 στα 18mm, εκει δοκίμασα να κανω την ιδια λήψη με το κινητό σε raw αρχείο για το vs dslr-smartphone της υπόθεσης.

Oυτε να καδραρω δε μπορεσα, δεν μου έβγαινε..

Μονο αναποδα το κινητό να είναι χαμηλά ο φακός αλλα και παλι δεν.

PSX_20200928_224018-01-928x1392.jpeg

PSX_20200928_225807-01-659x940.jpeg

PSX_20200928_231232-909x1391.jpg

PSX_20200928_231710-01-928x1392.jpeg

     Τέλος πάντων , αφού φαγωθηκες να κινηθούν τα νήματα , ορίστε ........ με βγάλατε κι' απ' το μπάνιο ........ 😂😂😂 ....... 

     Οι δύο εικόνες παρατίθενται " όπως βγήκαν " , στα ελληνικά " AS IS " ........ με resize φυσικά , ενώ αυτή με τα πολλά " γιουγιούδια " 😂😂😂 ....... όπως έλεγα μικρός , μη μπορώντας να προφέρω σωστά την λέξη λουλούδια ....... 😂😂😂 ......... υποβλήθηκε σε ένα ελαφρύ , όσο πατάει η γάτα , ίσιωμα .

    Το ζήτημα έχει να κάνει με το " Αν μπορεί τελικά κάποιος να επιζήσει με την χρήση ενός αποκλειστικά 50αριού φακού και μόνον " ( πολύ πιο συγκεκριμένα με το αντίστοιχο των 50mm )  ....... κι' αν όχι , τι προβλήματα μπορεί να του δημιουργηθούν , στομαχικά , εγκεφαλικά , συναισθηματικά , άλλα ........ και ποια διευκρινιστε !!! 

    Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την απομάκρυνση από το κυρίως θέμα .

    Nikon D610 + Nikon 50 f 1.8 ( ο πρότερος του D ) 

DSC_0793_copy_2008x3008.jpg

DSC_0784~2_copy_2873x4304.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικες φορες θα τυχει να με ρωτησουν γιατι τρεχω με ενα γαιδουρι dslr να βγαλω φωτογραφιες οταν υπαρχουν κινητα, γιατι χαλαω λεφτα σε εξοπλισμο κτλ. Πως μπορεις να εξηγησεις την καψα που εχεις να βαλεις εναν helios 44 που ειναι κληρονομια απο την zenit του πατερα σου, εναν manual φακο 30 χρονων της πρωην Σοβιετικης Ενωσης σε μια απο τις καλυτερες φωτογραφικες ολων τον εποχων (D750) για να παρεις ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΚΕ χωρις να επεμβεις ψηφιακα στην φωτογραφια; Μου θυμιζει καμια φορα οταν με ρωτανε γιατι καβαλας harley δεν σου προσφερει τιποτα, δεν εχει φρενα δεν εχει γκαζι κανει θορυβο τρεμει κτλ. Στους περισσοτερους δεν απαντω καν. Απο την στιγμη που με ρωτανε το γιατι ,δεν μπορουν να καταλαβουν .  

_DSC847.jpg

Επεξ/σία από sakis_colt
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sakis_colt είπε

Μερικες φορες θα τυχει να με ρωτησουν γιατι τρεχω με ενα γαιδουρι dslr να βγαλω φωτογραφιες οταν υπαρχουν κινητα, γιατι χαλαω λεφτα σε εξοπλισμο κτλ. Πως μπορεις να εξηγησεις την καψα που εχεις να βαλεις εναν helios 44 που ειναι κληρονομια απο την zenit του πατερα σου, εναν manual φακο 30 χρονων της πρωην Σοβιετικης Ενωσης σε μια απο τις καλυτερες φωτογραφικες ολων τον εποχων (D750) για να παρεις ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΚΕ χωρις να επεμβεις ψηφιακα στην φωτογραφια; Μου θυμιζει καμια φορα οταν με ρωτανε γιατι καβαλας harley δεν σου προσφερει τιποτα, δεν εχει φρενα δεν εχει γκαζι κανει θορυβο τρεμει κτλ. Στους περισσοτερους δεν απαντω καν. Απο την στιγμη που με ρωτανε το γιατι ,δεν μπορουν να καταλαβουν .  

_DSC847.jpg

    Όσο για την Harley ......... τους εξηγώ πολύ απλά , μ' αρέσει να κουνιούνται τα βυζιά μου στο ρελαντί 😂😂😂 ........ για δε τον 44m 4 έχω βγάλει πολύ μα πολύ αξιόλογα αποτελέσματα σε συνδυασμό με διάφορα σώματα , χώρια που δεν σπάει , χαλάει με τίποτα , χώρια που δεν θα με αφήσει στα κρύα του λουτρού διότι παρέδωσε πνεύμα το plastic fantastic eelectronic controlled  διάφραγμα , χώρια που το διάφραγμα μετατρέπεται από κλικλες ......... πω , πω τι είπα ...... κλικλες ......... σε κανονικό , σε δύο λεπτά με ένα στυλό Bic ........ φρακαροντας το pin στο πίσω μέρος του ......... τέλος πάντων , βρείτε τρόπο να επανέλθουμε στο κυρίως θέμα γιατί μ' αυτά και μ' αυτά ......... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sakis_colt είπε

Μερικες φορες θα τυχει να με ρωτησουν γιατι τρεχω με ενα γαιδουρι dslr να βγαλω φωτογραφιες οταν υπαρχουν κινητα, γιατι χαλαω λεφτα σε εξοπλισμο κτλ. Πως μπορεις να εξηγησεις την καψα που εχεις να βαλεις εναν helios 44 που ειναι κληρονομια απο την zenit του πατερα σου, εναν manual φακο 30 χρονων της πρωην Σοβιετικης Ενωσης σε μια απο τις καλυτερες φωτογραφικες ολων τον εποχων (D750) για να παρεις ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΚΕ χωρις να επεμβεις ψηφιακα στην φωτογραφια; Μου θυμιζει καμια φορα οταν με ρωτανε γιατι καβαλας harley δεν σου προσφερει τιποτα, δεν εχει φρενα δεν εχει γκαζι κανει θορυβο τρεμει κτλ. Στους περισσοτερους δεν απαντω καν. Απο την στιγμη που με ρωτανε το γιατι ,δεν μπορουν να καταλαβουν .  

_DSC847.jpg

Εξαιρετική! Πριν προλάβω να διαβάσω το κείμενό σου τον Helios 44 σκέφτηκα μόλις την είδα.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος σύγχρονος φακός με παρόμοια οπτική φόρμουλα ή αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και οι δυο ειναι μια λήψη στα 18mm f 3.5 iso 3200 20sec

Την εχω ξαναβάλει την πρώτη, είχα και μια αλλη που ειχα φωτισει το δέντρο με λεντοφλας κινητου..

Εκανα και λιγο διαφορετική επεξεργασία στο χρώμα του ουρανού.

Τη γνωμη σας, 1 ή 2;

 

Εγω 1..

PSX_20200823_221637-928x1392.jpg

PSX_20200813_220657-01-928x1392.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Και οι δυο ειναι μια λήψη στα 18mm f 3.5 iso 3200 20sec

Την εχω ξαναβάλει την πρώτη, είχα και μια αλλη που ειχα φωτισει το δέντρο με λεντοφλας κινητου..

Εκανα και λιγο διαφορετική επεξεργασία στο χρώμα του ουρανού.

Τη γνωμη σας, 1 ή 2;

Εγω 1..

PSX_20200823_221637-928x1392.jpg

PSX_20200813_220657-01-928x1392.jpeg

Ντίο ....... η πρώτη έχει κάτι από χιλιοειδωμένο ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...