Προς το περιεχόμενο

Θεωρία φωτογραφίας και θέματα αυτής προς συζήτηση και κατανόηση τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...που αν έλειπε το καραβάκι θα ήταν αυτό:

 

motif1.png

Action με ευρυγώνιο; Καμιά φορά λες μακάρι να είχα κουμπωμένο τον τηλεφακό. Αλλά και οι υπερευρυγώνιοι μπορεί να κάνουν δουλίτσα. Nikkor 10-20mm:

 

Diving crop.png

...αρκεί να συμβιβαστείς στην ιδέα πως θα κροπάρεις αρκετά. Η παραπάνω είναι crop αυτής:

 

Diving.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι τους γνωρίζοντες. Χτες παρέλαβα ένα τρίποδο. Σκέφτηκα αργά το βράδυ να το δοκιμάσω. Όχι τίποτα σοβαρό, από το μπαλκόνι έτσι να κάνω ένα ξεκίνημα στο κομμάτι αστροφωτογραφία. Ξέρω ότι κανονικά πηγαίνουμε σε μέρος χωρίς "θόρυβο φωτός" με wide φακό κλπ. απλά μια δοκιμή ήθελα να κάνω. Με τον 35mm f1,4 όπως τον είχα κουμπωμένο στην μηχανή. Αρχικά έβαλα λοιπόν focus στο manual, εστίαση στο άπειρο, χρονόμετρο στην μηχανή, στο f2,8 με περίπου 8sec shutter speed. Η φωτογραφία βγήκε εστιασμένη μια χαρά, στο μέγιστο ζουμ όμως παρατήρησα στα πιο κοντινά (μιας και ήταν τα πιο φωτεινά) αστέρια ότι η μηχανή έπιασε την κίνησή τους. Διάβασα ότι μέχρι 15-20sec περίπου μπορεί να κάποιος να βάλει το shutter για να μην πιάσει κίνηση. Μου διαφεύγει κάτι; Εγώ όταν έβαλα 15 sec τα περισσότερα αστέρια είχαν κίνηση. Ανοίγοντας τον φακό στο 1,4 ώστε να ρίξω την ταχύτητα περίπου στα 2-3 sec ήταν όλα ακίνητα οκ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι καταλαβαίνω λάθος; Παίζει ρόλο υποθέτω το ότι δεν πήγα σε σκοτεινό μέρος οκ αλλά να πιάνει κίνηση στα 8 sec είναι λογικό; Συγνώμη αν θεωρείτε ότι είναι τεχνικό το ερώτημα. Εγώ το έβαλα εδώ με την λογική ότι δεν κατανοώ μάλλον το θέμα που θέλω να φωτογραφίσω, την λογική του... Κάτι χάνω.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2020 στις 8:49 ΜΜ, babisskg είπε

    Θα συμφωνήσω πως η εικόνα δεν μπορεί να είναι πάντα ασπρόμαυρη , ούτε έγχρωμη . Πρόκειται για μια στιγμή στον χρόνο , μοναδική . Όπως τα χρώματα της ημέρας δεν είναι ίδια , ούτε και οι ώρες . Έχουν κυκλοφορήσει πολλές παρουσιάσεις φτασμένων φωτογράφων , αρκετές σε ασπρόμαυρο , όπως του Fan Ho , οι οποίες έχουν την αξία τους ποιος λέει όχι , όμως μεταφράζονται σαν μονόδρομος από πολλούς πως δλδ το ασπρόμαυρο είναι κάποιου είδους πεμπτουσία η κάτι παρόμοιο .

   Ομοίως με το περιβόητο street photography , όπου για μένα απέκτησε διάσταση δυσανάλογη με αυτό που είναι πραγματικά . Η macro φωτογράφιση δεν απέκτησε τέτοια φήμη σαν κομμάτι τέχνης .

IMG_20200801_234629_292.jpg

Μια παρατήρηση / ερώτηση, χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, απλά απορία: Σε όλες τις φωτογραφίες που βάζεις με παρόμοια μοτίβα (προβλήτα σε θάλασσα), στη δική μου οθόνη τουλάχιστον, υπάρχει μια ροζ απόχρωση σε σημεία του ουρανού, μια μουντάδα στο φωτισμό/φωτογραφία και πολύ θερμό white balance, πολύ έξω κατά την άποψή μου. Η ερώτηση είναι, το κάνεις σκόπιμα σαν τεχνική, ή έτσι βγαίνουν οι φωτογραφίες από το σύστημά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μια παρατήρηση / ερώτηση, χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, απλά απορία: Σε όλες τις φωτογραφίες που βάζεις με παρόμοια μοτίβα (προβλήτα σε θάλασσα), στη δική μου οθόνη τουλάχιστον, υπάρχει μια ροζ απόχρωση σε σημεία του ουρανού, μια μουντάδα στο φωτισμό/φωτογραφία και πολύ θερμό white balance, πολύ έξω κατά την άποψή μου. Η ερώτηση είναι, το κάνεις σκόπιμα σαν τεχνική, ή έτσι βγαίνουν οι φωτογραφίες από το σύστημά σου;

  ........

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Να ρωτήσω κάτι τους γνωρίζοντες. Χτες παρέλαβα ένα τρίποδο. Σκέφτηκα αργά το βράδυ να το δοκιμάσω. Όχι τίποτα σοβαρό, από το μπαλκόνι έτσι να κάνω ένα ξεκίνημα στο κομμάτι αστροφωτογραφία. Ξέρω ότι κανονικά πηγαίνουμε σε μέρος χωρίς "θόρυβο φωτός" με wide φακό κλπ. απλά μια δοκιμή ήθελα να κάνω. Με τον 35mm f1,4 όπως τον είχα κουμπωμένο στην μηχανή. Αρχικά έβαλα λοιπόν focus στο manual, εστίαση στο άπειρο, χρονόμετρο στην μηχανή, στο f2,8 με περίπου 8sec shutter speed. Η φωτογραφία βγήκε εστιασμένη μια χαρά, στο μέγιστο ζουμ όμως παρατήρησα στα πιο κοντινά (μιας και ήταν τα πιο φωτεινά) αστέρια ότι η μηχανή έπιασε την κίνησή τους. Διάβασα ότι μέχρι 15-20sec περίπου μπορεί να κάποιος να βάλει το shutter για να μην πιάσει κίνηση. Μου διαφεύγει κάτι; Εγώ όταν έβαλα 15 sec τα περισσότερα αστέρια είχαν κίνηση. Ανοίγοντας τον φακό στο 1,4 ώστε να ρίξω την ταχύτητα περίπου στα 2-3 sec ήταν όλα ακίνητα οκ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι καταλαβαίνω λάθος; Παίζει ρόλο υποθέτω το ότι δεν πήγα σε σκοτεινό μέρος οκ αλλά να πιάνει κίνηση στα 8 sec είναι λογικό; Συγνώμη αν θεωρείτε ότι είναι τεχνικό το ερώτημα. Εγώ το έβαλα εδώ με την λογική ότι δεν κατανοώ μάλλον το θέμα που θέλω να φωτογραφίσω, την λογική του... Κάτι χάνω.

Οι διψήφιοι ανώτατοι χρόνοι έκθεσης στους οποίους αναφέρεσαι για εστιακή απόσταση 35mm αφορούν το κάδρο των Full Frame μηχανών. Για APS-C τα όρια είναι μονοψήφια.

Μοναδική εξαίρεση από όσο γνωρίζω εδώ είναι οι μηχανές της Pentax που χάρη στο astrotracer που έχουν λόγω του μετακινούμενου αισθητήρα, μπορούν να αντισταθμίζουν την κίνηση αυξάνοντας έτσι τους χρόνους έκθεσης χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

   Θέλεις να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το σύστημα σου . Αν υπάρχει κάποιο σημαντικό όφελος θα ήταν χρήσιμο να το ακούσουμε και να το ασπαστουμε , γιατί όχι . Είναι κάτι που το βλέπω ιδιαίτερα θετικά , ακόμη περισσότερο αν το παρουσιάσεις ως θέμα , ως τεχνική ανάλυση μη ξεχνώντας όμως να δώσεις και οικονομικά προσιτές λύσεις . Δεν βλέπω παρά μόνον θετικά από μια τέτοια παρουσίαση .

Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι οικονομικά προσιτό στον καθένα. Εσύ ας πούμε έχεις πολλά συστήματα φωτογραφικών μηχανών, εγώ έχω ένα και προτίμησα να πάρω πολύ καλή οθόνη. Πρόκειται γι' αυτήν που έχω και στην υπογραφή μου, DELL U3014 PremierColor, 30 ίντσες 1,07 billion colors, wide gamut 99% κάλυψη Adobe RGB, 100% sRGB. Δέχεται calibration στo Lookup Table (LUT) με το X-Rite i1 Display Pro Colorimeter, το οποίο επίσης έχω αγοράσει. Τιμή οθόνης 1.050 ευρώ το έτος 2013, και κάπου στα 200 ευρώ το Colorimeter.

Αφού καλιμπράρω την οθόνη, περνάω το προφίλ στα Windows, αλλά και στο πρόγραμμα θέασης φωτογραφιών που χρησιμοποιώ, το XnView MP. Απαραίτητη προϋπόθεση για να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα θέασης, είναι να μπορεί να φορτώσει ICC profiles.

Έχω μιλήσει πολλές φορές για τα οφέλη. Οι φωτογραφίες ΔΕΝ έχουν σχέση οταν τις κοιτάς σε τέτοια οθόνη, σε σύγκριση με μια απλή. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολλή ανάλυση αυτό. Άλλα χρώματα βλέπεις, άλλους τόνους. Και σε συνδυασμό με εκτυπωτή που μπορεί να διαχειριστεί ICC profiles (έχω έναν της Canon) πετυχαίνεις εκτυπώσεις ακριβώς όπως τις βλέπεις στην οθόνη. Η εκτύπωση γίνεται μέσα από το Photoshop, αλλά μέσα από αυτό πρέπει να φορτώσεις το profile του εκτυπωτή. Εκεί από τις advanced επιλογές, ρυθμίζεις να χρησιμοποιηθεί κατά την εκτύπωση το ICC profile που έχει φορτώσει το PS, δηλαδή το ICC της οθόνης, ο εκτυπωτής να μην κάνει καμία επέμβαση.

Αν αγόραζα σήμερα οθόνη, θα αγόραζα το διάδοχο μοντέλο της, DELL UP3017: https://www.skroutz.gr/s/10441147/Dell-UltraSharp-UP3017.html?o=Dell+u3017

Έμμεσα καταλαβαίνω ότι εσύ στις φωτογραφίες που ανέφερα, δεν βλέπεις το ροζ banding και τη μουντίλα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι οικονομικά προσιτό στον καθένα. Εσύ ας πούμε έχεις πολλά συστήματα φωτογραφικών μηχανών, εγώ έχω ένα και προτίμησα να πάρω πολύ καλή οθόνη. Πρόκειται γι' αυτήν που έχω και στην υπογραφή μου, DELL U3014 PremierColor, 30 ίντσες 1,07 billion colors, wide gamut 99% κάλυψη Adobe RGB, 100% sRGB. Δέχεται calibration στo Lookup Table (LUT) με το X-Rite i1 Display Pro Colorimeter, το οποίο επίσης έχω αγοράσει. Τιμή οθόνης 1.050 ευρώ το έτος 2013, και κάπου στα 200 ευρώ το Colorimeter.

Αφού καλιμπράρω την οθόνη, περνάω το προφίλ στα Windows, αλλά και στο πρόγραμμα θέασης φωτογραφιών που χρησιμοποιώ, το XnView MP. Απαραίτητη προϋπόθεση για να χρησιμοποιήσω ένα πρόγραμμα θέασης, είναι να μπορεί να φορτώσει ICC profiles.

Έχω μιλήσει πολλές φορές για τα οφέλη. Οι φωτογραφίες ΔΕΝ έχουν σχέση οταν τις κοιτάς σε τέτοια οθόνη, σε σύγκριση με μια απλή. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολλή ανάλυση αυτό. Άλλα χρώματα βλέπεις, άλλους τόνους. Και σε συνδυασμό με εκτυπωτή που μπορεί να διαχειριστεί ICC profiles (έχω έναν της Canon) πετυχαίνεις εκτυπώσεις ακριβώς όπως τις βλέπεις στην οθόνη. Η εκτύπωση γίνεται μέσα από το Photoshop, αλλά μέσα από αυτό πρέπει να φορτώσεις το profile του εκτυπωτή. Εκεί από τις advanced επιλογές, ρυθμίζεις να χρησιμοποιηθεί κατά την εκτύπωση το ICC profile που έχει φορτώσει το PS, δηλαδή το ICC της οθόνης, ο εκτυπωτής να μην κάνει καμία επέμβαση.

Αν αγόραζα σήμερα οθόνη, θα αγόραζα το διάδοχο μοντέλο της, DELL UP3017: https://www.skroutz.gr/s/10441147/Dell-UltraSharp-UP3017.html?o=Dell+u3017

Έμμεσα καταλαβαίνω ότι εσύ στις φωτογραφίες που ανέφερα, δεν βλέπεις το ροζ banding και τη μουντίλα;

     ........

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Action με ευρυγώνιο; Καμιά φορά λες μακάρι να είχα κουμπωμένο τον τηλεφακό. Αλλά και οι υπερευρυγώνιοι μπορεί να κάνουν δουλίτσα. Nikkor 10-20mm:

Που βρίσκεται αυτό το μέρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Που βρίσκεται αυτό το μέρος;

Μεθώνη.

 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Η εκτύπωση γίνεται μέσα από το Photoshop, αλλά μέσα από αυτό πρέπει να φορτώσεις το profile του εκτυπωτή. Εκεί από τις advanced επιλογές, ρυθμίζεις να χρησιμοποιηθεί κατά την εκτύπωση το ICC profile που έχει φορτώσει το PS, δηλαδή το ICC της οθόνης, ο εκτυπωτής να μην κάνει καμία επέμβαση.

Και με τα ICC profiles των χαρτιών τι γίνεται; Για κάθε συνδυασμό χαρτιού και εκτυπωτή υπάρχουν ειδικά ICC / ICM files. Η χρησιμοποιείς χαρτιά Canon μόνο; Ποιόν εκτυπωτή της Canon χρησιμοποιείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Όπως εξήγησα , μπορείς να το κάνεις μια ξεχωριστή παρουσίαση , ένα θέμα το οποίο γνωρίζεις , το οποίο κρίνεις πως έχει όφελος . Το οικονομικό ζήτημα έχει να κάνει με το γεγονός πως είμαστε ερασιτέχνες με περιορισμένο προϋπολογισμό , άρα κάποιες συνοδευτικές προτάσεις από μέρους σου για οικονομική προσέγγιση στο ζήτημα θα ήταν καίριο συμπλήρωμα , χρήσιμο αφού έχεις την γνώση .

Μα δεν είναι αυτό το θέμα μας! Εγώ ρώτησα για τις φωτογραφίες σου, με ρώτησες για τον εξοπλισμό μου, διευκρίνησα, αλλά απάντηση δεν πήρα! Είναι σκόπιμη τεχνική ή αδυναμία του συστήματός σου;

2 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μεθώνη.

Και με τα ICC profiles των χαρτιών τι γίνεται; Για κάθε συνδυασμό χαρτιού και εκτυπωτή υπάρχουν ειδικά ICC / ICM files. Η χρησιμοποιείς χαρτιά Canon μόνο; Ποιόν εκτυπωτή της Canon χρησιμοποιείς;

Το βρήκες, μόνο χαρτιά canon, των οποίων το icc το έχει ο εκτυπωτής. Τώρα δεν είμαι σπίτι να σου πω μοντέλο, είναι παλιός με πέντε μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Εκεί από τις advanced επιλογές, ρυθμίζεις να χρησιμοποιηθεί κατά την εκτύπωση το ICC profile που έχει φορτώσει το PS, δηλαδή το ICC της οθόνης, ο εκτυπωτής να μην κάνει καμία επέμβαση.

Ούτε τη φωτεινότητα κατά την εκτύπωση πειράζεις; Οι εκτυπώσεις συνήθως είναι σκοτεινότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cntrl+X είπε

Ούτε τη φωτεινότητα κατά την εκτύπωση πειράζεις; Οι εκτυπώσεις συνήθως είναι σκοτεινότερες.

Όχι δεν πειράζω απολύτως τίποτα. Απλά όσες φωτογραφίες πρόκειται να εκτυπώσω, τις περνάω ένα έξτρα layer sharp, διότι πάντα οι εκτυπώσεις δεν έχουν την ίδια οξύτητα με την οθόνη, αυτό είναι εγγενές σε όλες τις οθόνες / εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μα δεν είναι αυτό το θέμα μας! Εγώ ρώτησα για τις φωτογραφίες σου, με ρώτησες για τον εξοπλισμό μου, διευκρίνησα, αλλά απάντηση δεν πήρα! Είναι σκόπιμη τεχνική ή αδυναμία του συστήματός σου;

Το βρήκες, μόνο χαρτιά canon, των οποίων το icc το έχει ο εκτυπωτής. Τώρα δεν είμαι σπίτι να σου πω μοντέλο, είναι παλιός με πέντε μελάνια.

    .........

Επεξ/σία από babisskg
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Οι διψήφιοι ανώτατοι χρόνοι έκθεσης στους οποίους αναφέρεσαι για εστιακή απόσταση 35mm αφορούν το κάδρο των Full Frame μηχανών. Για APS-C τα όρια είναι μονοψήφια.

Μοναδική εξαίρεση από όσο γνωρίζω εδώ είναι οι μηχανές της Pentax που χάρη στο astrotracer που έχουν λόγω του μετακινούμενου αισθητήρα, μπορούν να αντισταθμίζουν την κίνηση αυξάνοντας έτσι τους χρόνους έκθεσης χωρίς πρόβλημα.

Έχεις πουθενά τους χρόνους έκθεσης μήπως στο περίπου πρόχειρους; Γιατί στο ρημάδι το YouTube στα βίντεο για την αστροφωτογραφία μιλάνε για entry level dslr apsc με τον κιτ φακό μάλιστα...🤔

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μια παρατήρηση / ερώτηση, χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, απλά απορία: Σε όλες τις φωτογραφίες που βάζεις με παρόμοια μοτίβα (προβλήτα σε θάλασσα), στη δική μου οθόνη τουλάχιστον, υπάρχει μια ροζ απόχρωση σε σημεία του ουρανού, μια μουντάδα στο φωτισμό/φωτογραφία και πολύ θερμό white balance, πολύ έξω κατά την άποψή μου. Η ερώτηση είναι, το κάνεις σκόπιμα σαν τεχνική, ή έτσι βγαίνουν οι φωτογραφίες από το σύστημά σου;

Την ροζ απόχρωση την επιβεβαιώνω και εγώ ακόμη και στο κινητό. Αυτό φυσικά χωρίς να κάνω download κάποια φωτογραφία ε, μην παρεξηγηθώ.

Πάντως πάνω σε αυτό κάτι ήθελα να πω. Θεωρώ υπερβολικό κάτι που ειπώθηκε πριν από τον @babisskg ότι χρειάζεται να ζητήσει κάποιος άδεια από κάποιον άλλο εδώ μέσα για να κάνει download μια φωτογραφία που σηκώθηκε εδώ. Έλα παιδιά έλεος, υποτίθεται ότι όσοι συμμετέχουν εδώ μέσα έχουν καλή πρόθεση για ανταλλαγή απόψεων, να δούμε φωτογραφίες να μάθουμε οι πιο άσχετοι από εμάς από τους γνωρίζοντες κλπ. Αν είναι να αρχίσουμε τα πήρες δεν πήρες άδεια να κατεβάσεις μια φωτογραφία που ανέβασα εδώ μέσα, το χάσαμε εντελώς. Στο τέλος τέλος οποίος φοβάται μην του κλέψουν φωτογραφίες (!!!!!!!!) ας μην ανεβάζει εδώ. Μην φτάνουμε στα άκρα δεν βοηθάει πουθενά.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έχεις πουθενά τους χρόνους έκθεσης μήπως στο περίπου πρόχειρους; Γιατί στο ρημάδι το YouTube στα βίντεο για την αστροφωτογραφία μιλάνε για entry level dslr apsc με τον κιτ φακό μάλιστα...🤔

https://www.lonelyspeck.com/advanced-astrophotography-shutter-time-calculator/

Αλλού θα βρεις λιγάκι διαφορετικούς αυτούς τους χρόνους, συνήθως λίγο προς τα πάνω.

Δεν παρακολουθώ το youtube σχετικά με φωτογραφία.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...