Προς το περιεχόμενο

Δεν βρίσκω σπίτι με ενοίκιο κάτω από 650 ευρώ!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

περιμενω να μπουν οι "γνωστοι" να σου πουν οτι καλυτερα εισαι στο νοικι και να μην αγορασεις σπιτι 🤪

εχω κατι δουλειες τωρα, θα τα πουμε το πρωι παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

50 λεπτά πριν, conkal είπε

Δεν χρειαζεται το airbnb να ειναι στην ηλιουπολη αν και η ευρυτερη περιοχη εχει καποια. πχ η πλατεια Υμηττου διπλα μας εχει ενα σωρο τουριστες. Ο αδερφος μου ψαχνει σε Ηλιουπολη, Αγιο Δημητριο,Δαφνη Υμηττο και εχει πολλα που ηταν επιπλωμενα airbnb και νοικιαζονται πλεον με το μηνα

Αν το airbnb αφαιρει ενα μεγαλο ποσοστο ενοικιαζομενων απο την αγορα, οσα μενουν νοικιαζονται ακριβοτερα - προσφορα και ζητηση. Η ηλιουπολη/παγκρατι και οι αλλες περιοχες που ανεφερθηκαν δεν ειναι απομονωμενα νησια. 

Αυτο ηθελα να πω και με προλαβες.... 

Από την αγορά δεν αφαιρεί μόνο το airbnb, ένα ποσοστό ακινήτων παλαιά νοικιαζοταν αλλά με την πάροδο του χρόνου έμειναν κλειστά και κενά. Είτε λόγω θανάτου ιδιοκτήτη και αποποίησης κληρονομιάς, είτε επειδή απλά οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να το νοικιάζουν είτε έχουν πέσει πιστολιασματα η απαιτείται ανακίνηση, προτιμουν να τα κρατάν κλειστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να πω σε αυτούς που κράζουν για τα ενοίκια και έχουν καραμέλα το airbnb ότι τους καταλαβαινω. Τους προτείνω να φτάσουν αίμα να φτιάξουν κατι δικο τους και με το καλό να πληρώνουν ενφια να το βάλουν στο νοίκι με 3 κατοστάρικα, να το ρημάξει οποις μπαινει να το νοικιασει και θα λυθεί το θεμα

Και εγώ  στο νοικι ήμουν.  Τελικα έφυγα από Αθήνα και ησυχασα

 

Κανονικά δεν πρέπει να φωνάζουμε για τα υψηλά ενοικια. Δεν είναι υψηλά οι μισθοί είναι χαμηλοι

Επεξ/σία από pant13
  • Like 8
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Από την αγορά δεν αφαιρεί μόνο το airbnb, ένα ποσοστό ακινήτων παλαιά νοικιαζοταν αλλά με την πάροδο του χρόνου έμειναν κλειστά και κενά. Είτε λόγω θανάτου ιδιοκτήτη και αποποίησης κληρονομιάς, είτε επειδή απλά οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να το νοικιάζουν είτε έχουν πέσει πιστολιασματα η απαιτείται ανακίνηση, προτιμουν να τα κρατάν κλειστά. 

Δεκτο, απλα υποθετω οτι αυτα που γραφεις επαιζαν και παλιοτερα, το airbnb ειναι της εποχης μας μονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, conkal είπε

Δεκτο, απλα υποθετω οτι αυτα που γραφεις επαιζαν και παλιοτερα, το airbnb ειναι της εποχης μας μονο. 

Κάνεις λάθος, και η αποποίηση κληρονομιάς συνηθίζεται μόνο στην εποχή μας, παλιότερα ήταν πολύ ασυνήθιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, conkal είπε

Δεκτο, απλα υποθετω οτι αυτα που γραφεις επαιζαν και παλιοτερα, το airbnb ειναι της εποχης μας μονο. 

Σαφώς και το airbnb είναι της εποχής μας, αλλά και αυτά που σου λέω έχουν ενταθεί αρκετά την τελευταία δεκαετία κυρίως στο κέντρο αλλά και όχι μόνο, αρκεί να σου πω ότι σχεδόν σε κάθε πολυκατοικία που μενει κάποιος γνωστός φίλος ή συγγενης, το 10 ως 30% των διαμερισματων είναι κλειστά για τους παραπάνω και άλλους λόγους, αν το πάρουμε επί του συνόλου προκύπτει ένας σημαντικός αριθμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Κάνεις λάθος, και η αποποίηση κληρονομιάς συνηθίζεται μόνο στην εποχή μας, παλιότερα ήταν πολύ ασυνήθιστη.

Δεκτο και αυτο. δεν εχω εμπειρια επι του θεματος. Ευτυχως/Δυστυχως δεν εχω παρει ποτε κληρονομια εγω ή γνωστοι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, pant13 είπε

Θα ήθελα να πω σε αυτούς που κράζουν για τα ενοίκια και έχουν καραμέλα το airbnb ότι τους καταλαβαινω. Τους προτείνω να φτάσουν αίμα να φτιάξουν κατι δικο τους και με το καλό να πληρώνουν ενφια να το βάλουν στο νοίκι με 3 κατοστάρικα, να το ρημάξει οποις μπαινει να το νοικιασει και θα λυθεί το θεμα

Και εγώ  στο νοικι ήμουν.  Τελικα έφυγα από Αθήνα και ησυχασα

Κανονικά δεν πρέπει να φωνάζουμε για τα υψηλά ενοικια. Δεν είναι υψηλά οι μισθοί είναι χαμηλοι

εισαι αντικειμενικοτατος ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fuz10n είπε

ε ναι γιατι τωρα χρωστανε πολλοι τα δανεικα των περασμενων 40 ετων... λογικο να ειναι περισσοτερες οι αποποιησεις.

Δεν ειναι μονον αυτό, μπορεί ο θανων και ο υποψήφιος κληρονόμος να μην χρωστάνε, όμως να μην έχουν λεφτα στην άκρη για φόρους κληρονομιάς και όλα τα διαδικαστικά που έχουν επιβληθεί για την μεταβίβαση ενός ακινήτου, μετά βάλε αν είναι παλιό αν θέλει ανακαίνιση, να δώσεις τόσα λεφτά η να περιμένεις ας πουμε ποτέ θα το πουλήσεις και θα τρέχουν ΕΝΦΙΑ καθώς και ΤΑΠ που τώρα που ζητούν τις βεβαιώσεις καταβολής δεν έχει νοημα να κόψεις το ρεύμα και να γλιτώσεις τα τέλη, τα πληρώνεις αναδρομικα στην πώληση, οπότε σου λέει ο άλλος χεστο.... Στο μεταξύ αν οι κληρονόμοι είναι πάνω του ενός, υπάρχουν και τα γνωστά προβλήματα συνεννόησης που δυσκολεύουν τα πράγματα στο πως θα αξιοποιηθεί το ακίνητο. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αλβανοί βγάζουν περισσότερα από τους Έλληνες όμως δεν ξοδεύουν τίποτα γι αυτό και επιλέγουν σπίτια χαμηλής ποιότητας. 

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Που και εσύ αν είχες ένα τέτοιο ακίνητο το ίδιο θα έκανες. 

Έχω περισσότερα από ένα  τέτοιο αλλά δεν είμαι γύφτος να κοιμάμαι στρωματσάδα στην ταράτσα το καλοκαίρι για να το κάνω bnb όπως κάνουν οι χωριάτες στην πόλη μου ο θεός να την κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

τιμες στο κεντρο θα πεσουν απο Γεναρη που θα εχει πεσει πεινα

τιμες στο κεντρο ειναι πιο λογικες απο τιμες σε χαλανδρια και νεους κοσμους και περιστερια και κατι τριτοτεταρτες περιοχες που νομιζουν οτι επιασαν τον παπα απο τα "μουσια"  και κοπανανε 500αρια για σπιτια με μαρμαρινους νεροχυτες και σωληνες εξω απο τους τοιχους ΓΤΧΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liladen717 είπε

οι αλβανοι (τεχνιτες οι περισοτεροι, με 3 δουλειες ο καθενας) βγαζουν ανετα παραπανω απο τον ελληνα του χιλιαρικου

Εννοείται γιατι ο ελληνας θελει γραφειο με κλιματισμο σουκου στην θαλασσα και lockdown με επιδόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές οικοδομές που κατασκευαζονται αυτήν τη στιγμή αν συνεχιστεί αυτό θα αρχίσουν να υποχωρούν οι τιμές στα παλιότερα σπίτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...