Προς το περιεχόμενο

Δεν βρίσκω σπίτι με ενοίκιο κάτω από 650 ευρώ!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Ας πούμε ότι ένα σπίτι νοικιάζεται 500 €. Άρα, 6.000 € το χρόνο.. καθώς το σύνηθες είναι να μιλάμε για 3ετείς μισθώσεις, έχουμε 18.000 € στη τριετία.. θα ήθελα να ξέρω πόσο είναι το ενφια για τα 3 χρόνια και τι ζημιές βγάζει που δεν καλύπτονται απο τα 18.000 €... Όχι τίποτα άλλο, αλλά με κάνα 15.000 € κάνεις μια καλή ανακαίνιση πλέον..

Μη λέμε ότι φταίει ο ενφια και οι επισκευές.. "το δίνω τόσο γιατί μπορώ και γιατί έτσι γουστάρω" είναι πολύ πιο τίμιο και θεμιτό..

Δηλαδη εσυ μας λες οτι καποιος νοικιάζει ενα σπιτι για να πληρωνει το ενφια και τις ζημιες.

Εντάξει οκ το ακούσαμε και αυτο

Η ενοικίαση για καποιους ειναι βιοποριστικό και επάγγελμα, αυτό μας έλλειπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Ας πούμε ότι ένα σπίτι νοικιάζεται 500 €. Άρα, 6.000 € το χρόνο.. καθώς το σύνηθες είναι να μιλάμε για 3ετείς μισθώσεις, έχουμε 18.000 € στη τριετία.. θα ήθελα να ξέρω πόσο είναι το ενφια για τα 3 χρόνια και τι ζημιές βγάζει που δεν καλύπτονται απο τα 18.000 €... Όχι τίποτα άλλο, αλλά με κάνα 15.000 € κάνεις μια καλή ανακαίνιση πλέον..

Μη λέμε ότι φταίει ο ενφια και οι επισκευές.. "το δίνω τόσο γιατί μπορώ και γιατί έτσι γουστάρω" είναι πολύ πιο τίμιο και θεμιτό..

15% φορος στα 6000 συν 50% προκαταβολη φορου συν 300ε ενφια εχουμε 4350 το ετος καθαρα χωρις ζημιες,επι τρια ετη 13050 ,αρα ξερεις που να βαλεις την ανακαινιση των 15000 τωρα...

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η κατάσταση είναι απελπιστική. 
Αυτή τη στιγμή νοικιάζω στα 200 ευρώ στα Γλυκά Νερά (μέχρι το Μάρτη, έδινα 180, αλλά μου έκανε αύξηση). Χώρισα με τον άντρα μου και ψάχνω σπίτι και -φυσικά- δεν βρίσκω! 
Έχω απελπιστεί πάρα πολύ με το όλο θέμα. Και σκεφτείτε εγώ δεν ψάχνω καν διάρι ή πάρκινγκ κτλ. 
Έχει καταντήσει αηδία το όλο θέμα. Με μισθό λιγότερο από 500 ευρώ όλα αυτά. 😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θυμάμαι το 2002, φοιτητής Αθήνα έπρεπε να πάρεις Χρυσή Ευκαιρία απο το πρωί στην Ομόνοια για βρεις σπίτι και σου έκανε ο ιδιοκτήτης συνέντευξη-ανάκριση. Το 2007 που τελείωσα το Πανεπιστήμιο σε παρακαλούσαν οι ιδιοκτήτες να νοικιάσεις. Στη συνέχεια το airbnb άλλαξε τα πάντα, βέβαια και ο κορονοιός έκανε το ίδιο φέτος. Τον χειμώνα θα κλάψουνε μανούλες και αν υπάρξει ενδεχόμενο να πάει και το επόμενο καλοκαίρι έτσι, θα πέσουν πάλι οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, notist είπε

Δεν είναι φθηνά στα γλυκά νερά. Παλλήνη μένω και ξέρω. Που το βρήκες με 200€ και τι είναι? Αν θες λες βέβαια. 

Πριν 5 χρόνια το βρήκα. Γκαρσονιέρα 37 τμ. 
Στην αγγελία θυμάμαι έλεγε 230 και μου το είχε κατεβάσει στα 180. Ψάχνω σε οποιαδήποτε περιοχή μπορώ να πηγαίνω στη δουλειά μου (Παιανία) με αμάξι μέχρι 20 λεπτά δρόμο. Γιατί αν ανέβω σε ενοίκιο (που αναγκαστικά θα ανέβω), θα πρέπει να είναι φουλ περιορισμένες οι βενζίνες... Άστα. Έχω φτάσει στο σημείο να μην ξέρω τι να κάνω. Συνήθως κάνω υπερωρίες και βγάζω 600 κάτι το μήνα, αλλά δεν είναι σταθερά γιατί από παντού κόβουν ώρες. Πχ τώρα έκανα ένα χειρουργείο και είμαι εκτός πάνω από ένα μήνα. Και τον προηγούμενο πήρα 545 ευρώ (!). Οπότε.... Έχω φτάσει μέχρι Πόρτο Ράφτη που είδα πιο φτηνά ενοίκια σε σχέση με εδώ γύρω, αλλά με τις βενζίνες δεν θα τα βγάλω πέρα. Και όσα έχω βρει κάτω από 300 είναι κάτι απομακρυσμένες τρώγλες με ελενίτ χωρίς δικό τους ρολόι για ρεύμα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Πριν 5 χρόνια το βρήκα. Γκαρσονιέρα 37 τμ. 
Στην αγγελία θυμάμαι έλεγε 230 και μου το είχε κατεβάσει στα 180. Ψάχνω σε οποιαδήποτε περιοχή μπορώ να πηγαίνω στη δουλειά μου (Παιανία) με αμάξι μέχρι 20 λεπτά δρόμο. Γιατί αν ανέβω σε ενοίκιο (που αναγκαστικά θα ανέβω), θα πρέπει να είναι φουλ περιορισμένες οι βενζίνες... Άστα. Έχω φτάσει στο σημείο να μην ξέρω τι να κάνω. Συνήθως κάνω υπερωρίες και βγάζω 600 κάτι το μήνα, αλλά δεν είναι σταθερά γιατί από παντού κόβουν ώρες. Πχ τώρα έκανα ένα χειρουργείο και είμαι εκτός πάνω από ένα μήνα. Και τον προηγούμενο πήρα 545 ευρώ (!). Οπότε.... Έχω φτάσει μέχρι Πόρτο Ράφτη που είδα πιο φτηνά ενοίκια σε σχέση με εδώ γύρω, αλλά με τις βενζίνες δεν θα τα βγάλω πέρα. Και όσα έχω βρει κάτω από 300 είναι κάτι απομακρυσμένες τρώγλες με ελενίτ χωρίς δικό τους ρολόι για ρεύμα......

Εδω στο Αγρινιο και δυσκολευομαστε να βρουμε ενοικιο 180-200 ευρω. Δεν ειναι το ενοικιο ακριβο, ειναι ο μισθος σου αρκετα μικρος (στα στανταρ της εποχης βεβαια, επιρριπτω ευθυνες καπου) οποτε και οι απαιτησεις για σπιτι κατω των 200ων ευρω στην αθηνα πρεπει να ειναι αρκετα χαμηλωμενες. Για τιμες Αθηνες, αν βρεις με 200, εισαι πολυ τυχερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Πριν 5 χρόνια το βρήκα. Γκαρσονιέρα 37 τμ. 
Στην αγγελία θυμάμαι έλεγε 230 και μου το είχε κατεβάσει στα 180. Ψάχνω σε οποιαδήποτε περιοχή μπορώ να πηγαίνω στη δουλειά μου (Παιανία) με αμάξι μέχρι 20 λεπτά δρόμο. Γιατί αν ανέβω σε ενοίκιο (που αναγκαστικά θα ανέβω), θα πρέπει να είναι φουλ περιορισμένες οι βενζίνες... Άστα. Έχω φτάσει στο σημείο να μην ξέρω τι να κάνω. Συνήθως κάνω υπερωρίες και βγάζω 600 κάτι το μήνα, αλλά δεν είναι σταθερά γιατί από παντού κόβουν ώρες. Πχ τώρα έκανα ένα χειρουργείο και είμαι εκτός πάνω από ένα μήνα. Και τον προηγούμενο πήρα 545 ευρώ (!). Οπότε.... Έχω φτάσει μέχρι Πόρτο Ράφτη που είδα πιο φτηνά ενοίκια σε σχέση με εδώ γύρω, αλλά με τις βενζίνες δεν θα τα βγάλω πέρα. Και όσα έχω βρει κάτω από 300 είναι κάτι απομακρυσμένες τρώγλες με ελενίτ χωρίς δικό τους ρολόι για ρεύμα......

Ναι κατάλαβα. Για Πόρτο ράφτη είσαι μακριά. Θα τα πληρώνεις σε βενζίνες. Σπάτα έχεις κοιτάξει? Θυμάμαι κάποτε που κοίταζα για αγορά στις περιοχές μας ήταν τα ποιό φθηνά. Δεν ξέρω αν έχουν ανέβει και εκεί τα ενοίκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού ψάχνω. Και Σπάτα ψάχνω και παντού. Έχω πει και σε γνωστούς μου από το μαγαζί αν βρουν κάτι γύρω από τη δουλειά που να πηγαίνω με τα πόδια, να μου πουν. Τουλάχιστον δεν θα έχω συνέχεια τις βενζίνες και ίσως μένει κάτι. Αλλά κακά τα ψέματα, δεν γίνεται να είναι ο βασικός μισθός 650 μεικτά(!) και να ζητάνε 400 και 500 για νοίκι. Κάτι πάει λάθος, δεν ξέρω... 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chill είπε

Νοικιάζω ένα σπίτι στον κουμπάρο μου... Φιλική τιμή 200,00€. Παλιό δεκαετίας 70, μη ανακαινισμενο αλλά σε καλή κατάσταση. 

Φεύγει τον άλλο μήνα γιατί μένει πλέον με την κοπελιά. Έλεγα να το κλείσω μερικούς μήνες και να το ανακίνησω σιγά σιγά του χρόνου. 

Αμ δε!!! Σκοτώνονται γνωστοί κ φίλοι ποιος θα πάρει την θέση του κουμπάρου. Μου δίνουν μέχρι και τα διπλά χωρίς να κάνω τίποτα 😂😂😂. Δεν υπάρχει τίποτα ξενοικιαστο στην περιοχή κ ο κόσμος κάνει σαν τρελός. 

Φίλος ειδικά που θέλει να βάλει τα πεθερικα του σχεδόν με ικετευσε  και μάλλον θα ενδώσω. 

ποσα τ.μ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να μπλεκω σε προσωπικά αλλά σε αυτό το σπίτι γιατί δεν κάθεσαι? Θα μείνει ο πρώην η μόνη σου σου φαίνονται πολλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...