Προς το περιεχόμενο

Δεν βρίσκω σπίτι με ενοίκιο κάτω από 650 ευρώ!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Κάνεις λάθος, και η αποποίηση κληρονομιάς συνηθίζεται μόνο στην εποχή μας, παλιότερα ήταν πολύ ασυνήθιστη.

Από το γνωστό κίνημα /δεν κληρονομώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Τίποτα δεν ξέρεις εσύ. Για πάνε ρώτα εργάτες σε οικοδομή, ηλεκτρολόγους, πάσης φύσεως μάστορες, καθαρίστριες σε σπίτια και πολυκατοικίες, αγροτοκαλλιεργητές και ξαναέλα. Έλληνες εργάτες και εργάτριες ούτε για δείγμα.

Για κοίτα και τι αποδείξεις κόβονται και τι δηλώνεται εφορία...

Και φυσικά υπάρχουν και Έλληνες σε αυτά τα επαγγέλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Θα κάνει συμβόλαιο. Αλλά ακόμα προσπαθώ να τον κάνω να φύγει εκείνος. 

Αυτό  κοιτάω. Μου είπε μία δικηγόρος για εξώδικο. Του το είπα, έγινε έξαλλος. Τέλος πάντων. Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί λύση. Έκοψα και την άδεια οπότε θα τον βλέπω λιγότερο μέχρι να δω τι θα γίνει. 

αν το συμβολαιο ειναι στο ονομα σου και εχετε παρει διαζυγιο τοτε ουσιαστικα ειναι ενας "αγνωστος" μεσα στο σπιτι σου. μιλα με το αστυνομικο τμημα της περιοχης να ερθουν για μια "επισκεψη" μπας και καταλαβει οτι δεν παιζεις

btw οχι απ τη πορτα, πες τους να περασουν μεσα. αν φερει αντιρρηση ο συζυγος γραψε τον στα παπαρια σου ειναι παρεισακτος, μονο εσυ εχεις λογο ποιος μπαινει και βγαινει στο σπιτι σου

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαντώ χύμα σε διάφορα post που διάβασα. 

Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες που νοικιάζουν χρησιμοποιούν το εισόδημα για την διαβίωση τους εν μέρη η και εξ' ολοκλήρου χωρίς να υπολογίζουν έξοδα συντήρησης και φόρους για αυτό και το χρόνια προβλήματα που παρουσιάζονται πάντα στις ενοικιάσεις σχετικά με το ποιος θα καλύψει την ζημιά, οι τσακωμοι και τα γνωστά αποτελέσματα, φεύγοντας ο ενοικιαστής γίνεται μόνο ένα βάψιμο και τα άλλα έχει ο θεός, με το που έρχεται ο νέος και ότι δεν κατάφερε να δει από προβλήματα αρχιζουν πάλι καινούργια, με την πάροδο των ετών το ακίνητο θέλει μεγάλη ανακαίνιση αλλά λεφτά δεν υπάρχουν σε πολλούς γιατί φαγώθηκαν και έγινε κακός προγραμματισμός, ετσι είτε το νοικιάζουν φθηνότερα σε μεταναστες είτε παραμένει κενό. 

Οι φόροι δεν καθορίζουν τόσο το ενοικιο, αλλά ανάγκασαν να βάλουν ενοικιαστήριο η πωλητήριο όσους είχαν ακίνητα και κατάντησαν τζάμπα βάρος. 

Με αυτά τα δεδομένα, σχεδόν όλοι μείωσαν τα ενοικια για κάποια χρόνια, έφτασαν όμως στα όρια τους, και αν συνυπολογιστει το όλο ρίσκο και τα υπόλοιπα, είτε υπήρχε airbnb είτε όχι οι τιμές θα ανέβαιναν ακόμα κι αν ο μισθός γίνει μηδενικός και θα εργάζεσαι δωρεάν, το airbnb επιτάχυνε πολύ γρήγορα το φαινόμενο. Η γνώμη μου ότι θα υπάρξουν μικρές μειώσεις από Χειμώνα αλλά μέχρι εκεί, τιμές 2014 και πριν δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδούμε. Λένε κάποιοι για τον κορωνοιο, δεκτον, αλλά δεν ξέρουμε τι θα αποφασιστεί για το επόμενο έτος, ενδέχεται λεω εγώ να επιτρέπονται όλα με μόνη υποχρέωση να φοράς παντού μάσκα. Και τα κράτη δεν μπορούν άλλο να βάζουν καραντίνες και απαγορευτικά μέτρα για μεγαλο διάστημα ούτε επιθυμούν άλλες οικονομικες επιπτώσεις, ο κόσμος επίσης τα ίδια αν και φοβάται θέλει να επιστρέψει στις παλιές συνήθειες.

Δεν ξέρω αν κάτι στην αγορά είναι μόνο θεμα προσφοράς ζήτησης, αυτή η έννοια έχει καραμελα όσα χρόνια ζω, δεν είμαι οικονομολόγος για να μπορώ να κάνω κάποια καλύτερη και αντικειμενικοτερη θεώρηση των πραγμάτων, αλλά πολυ αμφιβάλλω αν ισχύει η προφορά ζήτηση πλέον στην οικονομία, το βλέπω από πολλά παραδείγματα γύρω μου με τιμές πώλησης προϊόντων και παροχής υπηρεσιών. 

Για τους Κινέζους που αγόραζαν χιλιάδες ακίνητα και τα κρατάνε κενά, δεν μπορώ να κρίνω για το σύνολο αλλά γνωρίζω 2 τέτοιες περιπτώσεις στα Εξάρχεια που μένω, ακίνητα κλειστα. 

Edit: Για τον φίλο που λέει για Αλβανούς και γκαρσονιέρες, αυτό που υπήρξε ήταν κάποιες αγορές Αλβανών που μενουν πολλά χρόνια εδώ έκαναν δύο τρεις δουλειές και μάζευαν στην άκρη, κάποιοι από αυτούς αγόραζαν γκαρσονιέρες σε κτίρια του 50 - 60 στις γνωστές υποβαθμκσμενες περιοχές του κέντρου σε χάλια πολυκατοικιες με αλλοδαπους μέσα και διαμέρισμα χρεπια, έβλεπες διαμερισμα 80τμ να το βάζει 15-25χιλιαρικα ο άλλος και να παρακαλάει. Ορισμένοι έχουν και ιδιόκτητα σπίτια στην Αλβανία που τα πούλησαν, καλά έκαναν αν είδαν ότι αυτό τότε συμφέρει. Όπως όλες οι ευκαιρίες όμως και αυτά τελείωσαν, πλέον οι τιμες στα χρεπια πήγαν 900-1100 ευρώ το τμ για κέντρο. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kirileman είπε

Αφού πέσαν οι τιμές λόγω covid... not. Όπως και να 'χει, καλή τύχη στον ts, μακάρι να βρει το σπίτι που ψάχνει στην τιμή που θέλει.

Τί σχέση έχει ο covid, ο Godzilla και η Santa Maria di guadalupe με τα ενοίκια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Τί σχέση έχει ο covid, ο Godzilla και η Santa Maria di guadalupe με τα ενοίκια? 

Αυτό δεν ειναι ερωτηση....

Πολλοι πιστεύουν ότι θα πεσουν οι τιμές επειδή σταμάτησαν να έρχονται τουρίστες μειώθηκε σημαντικά η ζήτηση και τα airbnb είναι κλειστά, οπότε και οι ιδιοκτήτες θα στραφούν στις χρονιές μισθώσεις. 

Μενει να το δούμε στην πράξη τι θα συμβεί και τι επίπτωση θα έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

Τιποτα δεν ξερεις. Οι αλβανοι που εργάζονται νομιμα ψαχνουν και εκεινοι σπιτι και εχουν τα ιδια προβληματα με εμας. Εσυ μαλλον λες τους αλλους και εγω ξερω πως τα βγαζουν τα λεφτα, καιρος να μαθεις και εσυ. 

Εγώ πάντως πιστεύω οτι για να βρεις Έλληνα να σου κάνει τον κήπο, να σου κάνει μερεμέτια και να καθαρίσει το σπίτι είτε δεν θα βρεις, είτε θα βρεις με σχεδόν διπλά λεφτά, και ΠΡΙΝ βιαστείς να μιλήσεις για "νομιμότητα", άντε πες εσύ σε Ελληνίδα καθαρίστρια να σου κάνει το σπίτι και να σου κόψει απόδειξη να γελάσουμε. Λες και υπάρχουν πολλοί κηπουροί που κόβουν αποδείξεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, valkon είπε

Έχει γεμίσει ο κόσμος ανθρώπους που βγάζουν 1400+ και μένουν ακόμη με γονείς γιατί προφανώς δεν αξίζει να να δώσεις τόσα για ενοίκιο.

Ότι δηλαδή είναι τόσοι πολλοί αυτοί που βγάζουν 1400+ που έχει γεμίσει ο κόσμος από μια υποκατηγορία αυτού του πληθυσμού που μένει με τους γονείς του; 

Επίσης αν το σπίτι των γονιών δεν είναι με 6 υπνοδωμάτια και πισίνα είναι καρμιρηδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό δεν ειναι ερωτηση....

Πολλοι πιστεύουν ότι θα πεσουν οι τιμές επειδή σταμάτησαν να έρχονται τουρίστες μειώθηκε σημαντικά η ζήτηση και τα airbnb είναι κλειστά, οπότε και οι ιδιοκτήτες θα στραφούν στις χρονιές μισθώσεις. 

Μενει να το δούμε στην πράξη τι θα συμβεί και τι επίπτωση θα έχει. 

Απάντησα στον από πάνω που ειρωνεύεται το ότι θα έπεφταν οι τιμές λόγω του ΧΧΧΧ random γεγονότος. 

Το πόσο γρήγορα θα κάνει stabilize η αγορά θα κριθεί απ'τις αντοχές του κόσμου. Οι 25+ θα θυμάστε τί γινόταν το 2012-2014 με τα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ αμάξια που τα σκοτώνανε όσο όσο. Έπρεπε να τα αγοράζαμε με το ΚΙΛΟ κανονικά, αλλά που μυαλό, όσοι τελοσπάντων είχαν λεφτά, και είμαι σίγουρος οι έξυπνοι μαντράδες που είχαν και λίγο κεφάλαιο στην άκρη αυτό κάνανε. Τα σκοτώνανε ίσα ίσα για να ξεφορτωθούν το δάνειο. Αυτό δεν έγινε τον πρώτο χρόνο της κρίσης, από τον δεύτερο και μετά έγινε, και ανάλογα το πόσο "λίπος" είχε κάποιος να κάψει. 

Από ΠΟΥ ακριβώς προκύπτει λοιπόν ότι για ένα GLOBAL event θα έπεφταν οι τιμές? Για 3-6-12 μήνες που θα είχε μειωμένη ζητήση? Wishful thinking λέγεται αυτό, όχι ρεαλιστική σκέψη. Αν θα αλλάξει κάτι θα αλλάξει ΜΕΤΑ το ΕΠΟΜΕΝΟ καλοκαίρι. Το φετινό είναι ήδη καμμένο. Αν και το επόμενο δουν ότι κάηκε η φάση, θα επιστρέψουν ΚΑΠΟΙΑ από αυτά (προφανώς τα χειρότερα που δεν θα έπρεπε να είναι καν στο airbnb ετσι κ αλλιώς) στη μακροχρόνια μίσθωση.

Να πω ότι με κάποιο μαγικό τρόπο είχαμε covid μόνο Ελλάδα, να σκεφτώ ότι ίσως δεν θα ξαναέρθει ποτέ κανένας τουρίστας και θα κοπούν τα airbnb. Πάντως 2 διαμερίσματα στην πολυκατοικία μου που είναι airbnb μια χαρά κόσμο έχουν από τις πρώτες μέρες που άνοιξαν οι πτήσεις. 

1 ώρα πριν, valkon είπε

Έχει γεμίσει ο κόσμος ανθρώπους που βγάζουν 1400+ και μένουν ακόμη με γονείς γιατί προφανώς δεν αξίζει να να δώσεις τόσα για ενοίκιο.

Αυτή η νοοτροπία που λες και η οποία πράγματι υπάρχει, αλλά σίγουρα ΔΕΝ έχει να κάνει με το αν αξίζει η όχι να δώσεις τόσα για ενοίκιο. Τόσο κοστίζει, ή το δίνεις ή είσαι καρμίρης τσίπης και μένεις με τα πάμπερς της μάνας σου. 

Το να βγάζει ο άλλος 1400 που λες, φαντάζομαι καθαρά, και να μένει με γονείς είναι νοοτροπία κατακαημένου DNA Ελληνο-Ιταλο-Ισπανού. Για Πορτογάλλους δεν ξέρω, δεν έχω εικόνα τί κοινωνία έχουν αυτοί εκεί γιατί δεν έχω γνωρίσει κανέναν, μόνο κάτι παίκτες της ΑΕΚ και του ΠΑΟ ξέρω από εκεί. Ενδεχομένως και αυτοί τόσο μαμάκιδες να είναι, ίσως φταίει ο ήλιος δεν ξέρω. 

Ας πάει τη γκόμενα στο παιδικό του υπνοδωμάτιο λοιπόν, τα προφυλακτικά θα τα ζητήσει απ'τον πατέρα του ή του φτάνουν άραγε τα 1400 για να τα αγοράσει μόνος του? Στα μπαρ και στις παραλίες όμως ξέρει να τα τρώει, εκεί μάλλον αξίζει να τα δίνει τα 1400 του γιατί θα δει και κάνα κώλο... Μην ξεχάσουμε και κάνα story να κάνουμε όμως. 

Τί γράφετε ορισμένοι εδώ μέσα ώρες ώρες απορώ πραγματικά......

1 ώρα πριν, eri77 είπε

δεν εχει σχεση αν και ποιον προτιμά ο ιδιοκτήτης.η κυρια εχει ενα συμβολαιο.αν έχει πάρει διαζύγιο ο αλλος επρεπε να ειχε φυγει ηδη.

Αν και γράφω με αρκετή ευθύτητα στο φόρουμ και στη ζωή γενικότερα γιατί δεν μπορώ τα μισόλογα, έχεις δίκιο εσύ αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις παίζουν πολλά στη μέση και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Παίζει πάρα πολύ bullying. Σε γνωστή μου (που δυστυχώς εγώ την παρακίνησα να κάνει διαδικασίες) της έκανε ο άλλος τη ζωή κόλαση για 2 χρόνια μέχρι να αναγκαστεί να φύγει η κοπέλα και να πάει σε άλλο σπίτι που να μην ξέρει καν ο πρώην που μένει. Μιλάω για ακρότητες τώρα.. να την περιμένει από κάτω πότε θα μπει σπίτι, να κάνει φασαρίες με γκόμενους ή φίλους ή whatever που η κοπέλα έφερνε σπίτι (μαγκιά της το τί θέλει να κάνει, αν χωρίζεις χώρισες τέλος) και όλα αυτά επειδή πήρε επίσημα διαζύγιο με τα χίλια ζόρια κλασικά όπως ξέρουμε, και τον έδιωξε απ'το σπίτι ΤΗΣ... Τελικά το νοίκιασε και πήγε και μένει σε ενοίκιο τώρα.. 

Δεν είναι τόσο απλά δυστυχώς...

2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

15% φορος στα 6000 συν 50% προκαταβολη φορου συν 300ε ενφια εχουμε 4350 το ετος καθαρα χωρις ζημιες,επι τρια ετη 13050 ,αρα ξερεις που να βαλεις την ανακαινιση των 15000 τωρα...

Αν και σου έκανα like στο σχόλιο γιατί καλώς προσπαθείς να δείξεις τί έξοδα υπάρχουν για τους ιδιοκτήτες, η προκαταβολή θεωρώ έχει γίνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ καραμέλα χωρίς να πρέπει. Είναι αστείο πλέον να το συζητάμε.

Προκαταβολή φόρου πληρώνεις και ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ από την επόμενη χρονιά. Έστω φόρος 100€, την πρώτη χρονιά λοιπόν που μπήκε το μέτρο (και το ξέρω γιατί ως ΕΕ έχω 100% προκαταβολή, όχι 50%) έδωσες τα 100 του φόρου συν προκαταβολή του επόμενου χρόνου ανάλογη με τον φετινό σου φόρο = 50€. Άρα έδωσες σύνολο 150€. All things equal, αν του χρόνου έχεις πάλι 100€ φόρο, θα πληρώσεις τα 50€ αφού τα άλλα 50€ αφαιρούνται από την προκαταβολή του προηγούμενου χρόνου + φυσικά την προκαταβολή του ΕΠΟΜΕΝΟΥ χρόνου δηλαδή άλλα 50. Άρα σύνολο 100€. 

Συνεπώς με απλά λόγια και πάντα με δεδομένο ότι τα εισοδήματα λίγο πολύ παραμένουν σταθερά, η προκαταβολή φόρου είναι μια καραμέλα που για κάποιο λόγο όποτε μας συμφέρει την αραδιάζουμε στη συζήτηση. Και φυσικά, τα νούμερά σου είναι λάθος, γιατί όπως τα έχεις υπολογίσει είναι σα να βάζεις ΚΑΘΕ χρόνο ΚΑΠΕΛΟ 50% προκαταβολή φόρου ΧΩΡΙΣ να αφαιρείς την αντίστοιχη του προηγούμενου χρόνου...

Having said that, ΦΥΣΙΚΑ και μπορούν να βάλουν την ανακαίνιση των 15000 εκεί που ξέρουν, γι'αυτό και "γερνάνε" τα σπίτια εδώ και καμιά 10ετία... :)

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, polaki είπε

Απάντησα στον από πάνω που ειρωνεύεται το ότι θα έπεφταν οι τιμές λόγω του ΧΧΧΧ random γεγονότος. 

Το πόσο γρήγορα θα κάνει stabilize η αγορά θα κριθεί απ'τις αντοχές του κόσμου. Οι 25+ θα θυμάστε τί γινόταν το 2012-2014 με τα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ αμάξια που τα σκοτώνανε όσο όσο. Έπρεπε να τα αγοράζαμε με το ΚΙΛΟ κανονικά, αλλά που μυαλό, όσοι τελοσπάντων είχαν λεφτά, και είμαι σίγουρος οι έξυπνοι μαντράδες που είχαν και λίγο κεφάλαιο στην άκρη αυτό κάνανε. Τα σκοτώνανε ίσα ίσα για να ξεφορτωθούν το δάνειο. Αυτό δεν έγινε τον πρώτο χρόνο της κρίσης, από τον δεύτερο και μετά έγινε, και ανάλογα το πόσο "λίπος" είχε κάποιος να κάψει. 

Από ΠΟΥ ακριβώς προκύπτει λοιπόν ότι για ένα GLOBAL event θα έπεφταν οι τιμές? Για 3-6-12 μήνες που θα είχε μειωμένη ζητήση? Wishful thinking λέγεται αυτό, όχι ρεαλιστική σκέψη. Αν θα αλλάξει κάτι θα αλλάξει ΜΕΤΑ το ΕΠΟΜΕΝΟ καλοκαίρι. Το φετινό είναι ήδη καμμένο. Αν και το επόμενο δουν ότι κάηκε η φάση, θα επιστρέψουν ΚΑΠΟΙΑ από αυτά (προφανώς τα χειρότερα που δεν θα έπρεπε να είναι καν στο airbnb ετσι κ αλλιώς) στη μακροχρόνια μίσθωση.

Να πω ότι με κάποιο μαγικό τρόπο είχαμε covid μόνο Ελλάδα, να σκεφτώ ότι ίσως δεν θα ξαναέρθει ποτέ κανένας τουρίστας και θα κοπούν τα airbnb. Πάντως 2 διαμερίσματα στην πολυκατοικία μου που είναι airbnb μια χαρά κόσμο έχουν από τις πρώτες μέρες που άνοιξαν οι πτήσεις. 

Αυτή η νοοτροπία που λες και η οποία πράγματι υπάρχει, αλλά σίγουρα ΔΕΝ έχει να κάνει με το αν αξίζει η όχι να δώσεις τόσα για ενοίκιο. Τόσο κοστίζει, ή το δίνεις ή είσαι καρμίρης τσίπης και μένεις με τα πάμπερς της μάνας σου. 

Το να βγάζει ο άλλος 1400 που λες, φαντάζομαι καθαρά, και να μένει με γονείς είναι νοοτροπία κατακαημένου DNA Ελληνο-Ιταλο-Ισπανού. Για Πορτογάλλους δεν ξέρω, δεν έχω εικόνα τί κοινωνία έχουν αυτοί εκεί γιατί δεν έχω γνωρίσει κανέναν, μόνο κάτι παίκτες της ΑΕΚ και του ΠΑΟ ξέρω από εκεί. Ενδεχομένως και αυτοί τόσο μαμάκιδες να είναι, ίσως φταίει ο ήλιος δεν ξέρω. 

Ας πάει τη γκόμενα στο παιδικό του υπνοδωμάτιο λοιπόν, τα προφυλακτικά θα τα ζητήσει απ'τον πατέρα του ή του φτάνουν άραγε τα 1400 για να τα αγοράσει μόνος του? Στα μπαρ και στις παραλίες όμως ξέρει να τα τρώει, εκεί μάλλον αξίζει να τα δίνει τα 1400 του γιατί θα δει και κάνα κώλο... Μην ξεχάσουμε και κάνα story να κάνουμε όμως. 

Τί γράφετε ορισμένοι εδώ μέσα ώρες ώρες απορώ πραγματικά......

Οκ συμφωνούμε σχετικά με τα του κορωνοιου και airbnb, όλοι κάνουν ευχολόγια και υποθέσεις γιατί δεν έχουμε στοιχεία και εγώ μια γνώμη είπα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Τι στο καλό συμβαίνει;

Αυτο που συμβαινει παντα,οταν θελουμε να φτιαξουμε οικοδομηματα χωρις θεμελια.

Η κακια στιγμη.

Επεξ/σία από momotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chill είπε

Νοικιάζω ένα σπίτι στον κουμπάρο μου... Φιλική τιμή 200,00€. Παλιό δεκαετίας 70, μη ανακαινισμενο αλλά σε καλή κατάσταση. 

Φεύγει τον άλλο μήνα γιατί μένει πλέον με την κοπελιά. Έλεγα να το κλείσω μερικούς μήνες και να το ανακίνησω σιγά σιγά του χρόνου. 

Αμ δε!!! Σκοτώνονται γνωστοί κ φίλοι ποιος θα πάρει την θέση του κουμπάρου. Μου δίνουν μέχρι και τα διπλά χωρίς να κάνω τίποτα 😂😂😂. Δεν υπάρχει τίποτα ξενοικιαστο στην περιοχή κ ο κόσμος κάνει σαν τρελός. 

Φίλος ειδικά που θέλει να βάλει τα πεθερικα του σχεδόν με ικετευσε  και μάλλον θα ενδώσω. 

Μη νοικιάσεις ποτέ σε φίλο. Ανακαινισε το και βγάλε χρήματα για να αγοράσεις και άλλο σπίτι. Μάζεψε κεφάλαιο και επένδυσε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, momotis είπε

Αυτο που συμβαινει παντα,οταν θελουμε να φτιαξουμε οικοδομημα χωρις θεμελια.

Η κακια στιγμη.

Τα είπες όλα με το όνομα τους!

10 λεπτά πριν, vironas04 είπε

Μη νοικιάσεις ποτέ σε φίλο. Ανακαινισε το και βγάλε χρήματα για να αγοράσεις και άλλο σπίτι. Μάζεψε κεφάλαιο και επένδυσε το.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Και το λέω γιατί έχω βρεθεί στην ανάποδη, δηλαδή εμένα μου νοίκιασε φίλη, και ειλικρινά αν δεν ήμουν τυχερός με κάποιες συνθήκες που υπήρχαν εκείνη την περίοδο και τελικά έφυγα κύριος έχοντας ανακαινίσει σχεδόν το μισό σπίτι, πλέον δεν θα μιλιόμασταν και είναι κρίμα. Σπίτια βρίσκεις, φίλους όχι. Βέβαια πόσο φίλος είναι κάποιος αν είναι να πλακωθείς για ένα ενοίκιο είναι άλλο θέμα. Αλλά προσωπικά είχα πολύ άσχημη εμπειρία, και παρόλο που όταν χρειάστηκε να ψάξω επόμενο σπίτι βρέθηκε μία πολύ καλή ευκαιρία (-200€ από την πραγματική αξία) από φίλο που δεν μένει πλέον Ελλάδα και ήθελε κάποιον έμπιστο να βάλει μέσα, με πολύ μεγάλη ΧΑΡΑ είπα όχι ευχαριστώ. 

Εντελώς φιλικά προς όλους όσους με διαβάσουν, όσο μπορείτε μην μπλέκετε τις φιλίες με οτιδήποτε έχει να κάνει με συναλλαγή χρημάτων, είτε ενοίκια είτε δουλειά. Μακριά και αγαπημένοι. Η αγορά εξαιρείται της συμβουλής γιατί είναι one-off. Πληρώνεις, αγοράζεις, τέλος, όλα καλά. 

Σε δουλειά στα νιάτα μου με έχουν βάλει, έχει παιχτεί παρεξήγηση.. στη δική μου δουλειά έχω βάλει φίλο, πάλι παρεξήγηση.. νοίκιασα σπίτι φίλης μου, πάνω που θα μανουριαζόμασταν σηκώθηκα και έφυγα κύριος 8 Σεπτέμβρη έχοντας πληρώσει όλο το μήνα.. Ήθελε να με διώξει επειδή λέει η θεία της ήθελε να βάλει το γιο της μέχρι τέλος του μήνα, επειδή δεν έβρισκαν διαμέρισμα να μείνει το σκασμένο.. Εγώ εντωμεταξύ είχα ακόμα συμβόλαιο μέχρι τέλος του έτους, αλλά τί ψάχνεις να βρεις τώρα, τί να πεις και σε ποιόν?... Τουλάχιστον με το που σηκώθηκα και έφυγα λέμε και ένα "χρόνια πολλά" στα γεννέθλια μας ακόμα. Οκ για να μου έχουν συμβεί τόσα ίσως φταίω εγώ. Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, πάλι κακό είναι. 

Μακριά και αγαπημένοι!

Επεξ/σία από polaki
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pintsie είπε

Παντού ψάχνω. Και Σπάτα ψάχνω και παντού. Έχω πει και σε γνωστούς μου από το μαγαζί αν βρουν κάτι γύρω από τη δουλειά που να πηγαίνω με τα πόδια, να μου πουν. Τουλάχιστον δεν θα έχω συνέχεια τις βενζίνες και ίσως μένει κάτι. Αλλά κακά τα ψέματα, δεν γίνεται να είναι ο βασικός μισθός 650 μεικτά(!) και να ζητάνε 400 και 500 για νοίκι. Κάτι πάει λάθος, δεν ξέρω... 

Ο βασικός μπορεί να ειναι 650 αλλα δεν περνούν ολοι 650 και δεν δουλεύει ένας στο ζευγαρι.

Μετα αν δεν εχεις σπιτι, ο ενας μισθός ειναι γνωστο εδω και 10ετιες οτι πάει στο ενοίκιο.

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...