Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Απάντηση : ΝΑΙ ! 

Δεν χρειάζεται όλος ο κόσμος που δουλεύει στο ΙΤ να προγραμματίζει να είσαι σίγουρος για αυτό.

Σε 10 χρόνια η ζήτηση για προγραμματιστές θα πέσει πολύ απότομα και πολλοί θα βρεθούν προ εκπλήξεως έχω να σου πω.

Πλέον μπαίνουμε σε μια εποχή αυτοματισμού με gui και απλά το μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι που θα κάνεις κλικ με το ποντίκι.

Να δώσω ένα παράδειγμα με τον τηλέγραφο πριν 100 χρόνια. 

Τότε για στείλει κάποιος ένα μήνυμα με τηλέγραφο απαιτούνταν να έχεις τεχνικές γνώσεις και φυσικά δεν τις είχαν όλοι και υπήρχαν εξειδικευμένα άτομα που το έκαναν αυτό ως δουλειά!

Ο κόσμος  γύρω εξελίσσεται κοιτάξτε γύρω σας, πριν 10-15 χρόνια αν ήσουν network engineer τους ψάρωνες όλους τώρα σε θεωρούν κάτι σαν υδραυλικό (με την έννοια ότι η δουλειά σου κατα 90% θα είναι να φτιάξεις κάτι για να κάνουν οι υπόλοιποι την δουλειά τους) και φυσικά έχει απαξιωθεί τελείως σαν επάγγελμα.

 

Spoiler

Πάντως παρόμοιο σκεπτικό με το δικό σου είχε ένα παλικαράκι που είχαμε στην προηγούμενη μου δουλειά σαν πρακτικάριο . Αργία Αγίου Πνεύματος? 5:01 έχω φύγει ότι και να γίνει, άσχετα αν λόγω της ελαστικότητας της εταιρίας ερχόταν στην δουλειά 9:45-10:00, πρέπει να αμοιβόμαστε με τους μισθούς που εμείς θέλουμε και όχι με ότι δίνουν εκεί έξω. Γιατί να μετακινήσω εγώ το γραφείο μου στον δίπλα χώρο; Δεν μπορούμε να πληρώσουμε κάποιον να το κάνει; Αλλά αυτός ήταν τουλάχιστον 22 χρονών.

Στο τέλος της πρακτικής έκανε για χαβαλέ κάποιος από το HR νύξη αν θα τον κρατήσουμε. Ο διευθυντής του απάντησε ότι όχι μόνο δεν θα τον κρατήσουμε, αλλά θα έπρεπε να μας πληρώσει και για τον χρόνο που ξοδέψαμε για να του δείξουμε την δουλειά όταν τελικά δεν προσέφερε τίποτα. Ήταν ο τελευταίος πρακτικάριος που πήραμε ποτέ...

 

Αν είχες όρεξη για διάβασμα θα σου πρότεινα να αρχισεις κάποιες πιστοποιήσεις για Google cloud, amazon aws ή azure cloud. Ίσως και καμία σε Python ή NodeJS. Θα μπορούσες να βρεθείς τυχερός με πρώτο μισθό ~800€ σαν entry level ίσως.

Θα ήταν too far fetched να σου ζητήσω να μας πεις τι νομίζεις ότι είναι DevOps και τι πιστεύεις ότι θα έκανες στη καθημερινότητα της εργασίας σου σε αυτό το επάγγελμα;

Ή έστω σαν systems administrator.

Έτσι για να δω αν έχεις καταλάβει ότι και τα 2 επαγγέλματα σε μεγάλες εταιρίες συνήθως πάνε πακέτο με OnCall/StandBy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν αξίζει. Συμφωνώ. Ιδανικά... ο ελεύθερος δημιουργικός/ψυχαγωγικός χρόνος θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον ισάξιος (αν όχι περισσότερος) με αυτόν της εργασίας.

Προφανώς αν δεν είχε την οικονομική δυνατότητα δε θα τον έπαιρνε να είναι τουρίστας 8-10 χρόνια. Στα παραπάνω όμως πού έχει άδικο;

Πάντως και άλλοι σπουδάζουν (ή έχουν σπουδάσει) με τα λεφτά των μπαμπάδων τους μέχρι τα 32 (4 χρόνια προπτυχιακό + 2 μεταπτυχιακό + 3,4 διδακτορικό +1,2 χρόνια στρατό) και τελικά καταλήγουν να εργάζονται σε αντικείμενο άσχετο με αυτό των σπουδών τους. Φυσικά αρκετοί εξ' αυτών δουλεύουν παράλληλα για να τα φέρουν βόλτα, αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Στο τέλος τέλος  ακριβώς ίδια περίπτωση μου φαίνεται. Τουλάχιστον αυτός πέρασε καλά, θα έχει γεμίσει τις μπαταρίες του και τώρα θα έχει όρεξη για εργασία.

Προσωπικά θεωρώ πως όποιος έχει κάτσει μέχρι τα 30 χωρίς να έχει δουλέψει δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ όρεξη για δουλειά. Πέραν αυτού, ωριμάζεις σαν άνθρωπος όταν εργάζεσαι και μπορείς να κάνεις και μία κουβέντα. 30 χρονών χωρίς να έχει δουλέψει κάποιος είναι καμένο χαρτί. Δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία, ακόμα και άπειρα λεφτά να έχει από γονείς. ΟΡΕΞΗ για εργασία πάντως δεν θα βρει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

1 λεπτό πριν, iLLiCiT είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πάντως παρόμοιο σκεπτικό με το δικό σου είχε ένα παλικαράκι που είχαμε στην προηγούμενη μου δουλειά σαν πρακτικάριο . Αργία Αγίου Πνεύματος? 5:01 έχω φύγει ότι και να γίνει, άσχετα αν λόγω της ελαστικότητας της εταιρίας ερχόταν στην δουλειά 9:45-10:00, πρέπει να αμοιβόμαστε με τους μισθούς που εμείς θέλουμε και όχι με ότι δίνουν εκεί έξω. Γιατί να μετακινήσω εγώ το γραφείο μου στον δίπλα χώρο; Δεν μπορούμε να πληρώσουμε κάποιον να το κάνει; Αλλά αυτός ήταν τουλάχιστον 22 χρονών.

Στο τέλος της πρακτικής έκανε για χαβαλέ κάποιος από το HR νύξη αν θα τον κρατήσουμε. Ο διευθυντής του απάντησε ότι όχι μόνο δεν θα τον κρατήσουμε, αλλά θα έπρεπε να μας πληρώσει και για τον χρόνο που ξοδέψαμε για να του δείξουμε την δουλειά όταν τελικά δεν προσέφερε τίποτα. Ήταν ο τελευταίος πρακτικάριος που πήραμε ποτέ...

Έτσι για να δω αν έχεις καταλάβει ότι και τα 2 επαγγέλματα σε μεγάλες εταιρίες συνήθως πάνε πακέτο με OnCall/StandBy.

Τον κόβεις να είναι διατεθειμένος για oncall/standby? :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Και εσύ από pc γράφεις στο ινσόμνια αλλά δεν νομίζω να ονειρεύεσαι να φτιάχνεις pc όπως κάνουν στην κίνα σωστά?

τι

σχεση

εχει

αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, polaki είπε

Προσωπικά θεωρώ πως όποιος έχει κάτσει μέχρι τα 30 χωρίς να έχει δουλέψει δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ όρεξη για δουλειά. Πέραν αυτού, ωριμάζεις σαν άνθρωπος όταν εργάζεσαι και μπορείς να κάνεις και μία κουβέντα. 30 χρονών χωρίς να έχει δουλέψει κάποιος είναι καμένο χαρτί. Δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία, ακόμα και άπειρα λεφτά να έχει από γονείς. ΟΡΕΞΗ για εργασία πάντως δεν θα βρει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Τον κόβεις να είναι διατεθειμένος για oncall/standby? :D :D :D

Συμφωνώ. Οταν στην εταιρία ακούσουν 30 χρόνων - μηδέν εμπειρία, θα σκεφτούν οτι κάτι δεν πάει καλά. Απο περίπτωση γνωστού μου, άργησε να τελειώσει την σχολή γιατί έφταιγαν οι καθημερινοί αγώνες για τα δικαιώματα των προσφύγων κλπ,  οι Παλαιστίνιοι, η μάχη κατα του κατεστημένου, το "είναι ο καπιταλισμός ρε ηλίθιε", κλπ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, iLLiCiT είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πάντως παρόμοιο σκεπτικό με το δικό σου είχε ένα παλικαράκι που είχαμε στην προηγούμενη μου δουλειά σαν πρακτικάριο . Αργία Αγίου Πνεύματος? 5:01 έχω φύγει ότι και να γίνει, άσχετα αν λόγω της ελαστικότητας της εταιρίας ερχόταν στην δουλειά 9:45-10:00, πρέπει να αμοιβόμαστε με τους μισθούς που εμείς θέλουμε και όχι με ότι δίνουν εκεί έξω. Γιατί να μετακινήσω εγώ το γραφείο μου στον δίπλα χώρο; Δεν μπορούμε να πληρώσουμε κάποιον να το κάνει; Αλλά αυτός ήταν τουλάχιστον 22 χρονών.

Στο τέλος της πρακτικής έκανε για χαβαλέ κάποιος από το HR νύξη αν θα τον κρατήσουμε. Ο διευθυντής του απάντησε ότι όχι μόνο δεν θα τον κρατήσουμε, αλλά θα έπρεπε να μας πληρώσει και για τον χρόνο που ξοδέψαμε για να του δείξουμε την δουλειά όταν τελικά δεν προσέφερε τίποτα. Ήταν ο τελευταίος πρακτικάριος που πήραμε ποτέ...

Αν είχες όρεξη για διάβασμα θα σου πρότεινα να αρχισεις κάποιες πιστοποιήσεις για Google cloud, amazon aws ή azure cloud. Ίσως και καμία σε Python ή NodeJS. Θα μπορούσες να βρεθείς τυχερός με πρώτο μισθό ~800€ σαν entry level ίσως.

Θα ήταν too far fetched να σου ζητήσω να μας πεις τι νομίζεις ότι είναι DevOps και τι πιστεύεις ότι θα έκανες στη καθημερινότητα της εργασίας σου σε αυτό το επάγγελμα;

Ή έστω σαν systems administrator.

Έτσι για να δω αν έχεις καταλάβει ότι και τα 2 επαγγέλματα σε μεγάλες εταιρίες συνήθως πάνε πακέτο με OnCall/StandBy.

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να κάνω oncall/standby γιατί έχω πρόβλημα με τον ύπνο.

Σχετικά με devops/system administrator έχω δει αρκετό it crowd και έχω μια αρκετά καλή ιδέα τι γίνεται με αυτά τα επαγγέλματα. 

Και ξαναλέω το ότι δεν έχω προυπηρεσία δεν σημαίνει πως θα πάω να δουλεύω 9ώρα και ΣΚ για να ''επανορθώσω'' επειδή δεν δούλευα απο τα 20 μου.

Επίσης θα ήθελα να αποφύγω να δουλέψω σε cloud περιβάλλον γιατί είμαι αντίθετος με το όλο concept .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελαφρώς off topic, αλλά σοβαρή (σχετικά!) ερώτηση: στη σημερινή αγορά εργασίας στην Ελλάδα σε τι μισθό παίζει ένας senior JS engineer, με ολίγη εμπειρία από και με βλέψεις για lead; Υπάρχουν αρκετές σχετικές θέσεις Αθήνα/Θεσσαλονίκη; Ξέρω ότι όλα είναι σχετικά, απλά μετά από χρόνια στην Αγγλία αρχίζω να σκέφτομαι επιστροφή... Αν και το remote θα ήταν το πρωταρχικό μου σενάριο...

Επεξ/σία από ghostaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, ptwma είπε

Φίλε το μόνο που θα βρεθείς να κάνεις σε Devops είναι να τραβάς καλώδια στην καλύτερη με αυτά που ξέρεις. Στη χειρότερη παίζει να αυτοματοποιήσεις τον τρόπο που κουβαλάς τους καφέδες στο Μικέλ. Φιλικά πάντα.

mikel ....φοβεροι καφεδες...μιλαμε δυο εβδοαμαδες εκει που εκανα διακοπες ελιωσα στον Μικελο  και τον Μικελοτσινο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα το πώ αλλά δεν νομίζω ότι ο TS τρολάρει όπως έχουν αναφέρει και μερικοί φίλοι εδώ μέσα

Τυχαίνει και γνωρίζω από φιλικό/οικογενειακό περιβάλλον 2-3 με τα ίδια ακριβώς μυαλά και άκρη μαζί τους δεν βγάζεις.

Αρκεί να πώ ένα περιστατικό που μου έτυχε προσωπικά.

Εμείς είμαστε ένα developeroμάγαζο και τέλη σεπτέμβρη του 19 μας έφεραν έναν τύπο (ο οποίος ήταν ανιψιός ενός από τα 3 αφεντικά) full μαυρισμένο από τις διακοπές ο οποίος είχε τελειώσει ένα τει στις Σερρες .

Είχε την εντύπωση αυτός ότι είναι senior developer και δεν ήξερε να κάνει ούτε print 'hello world'

Εντωμεταξύ κάθε μέρα αργούσε στη δουλειά 30-40 λεπτά επειδή δεν μπορούσε το πρωινό ξύπνημα!

Για να μην τα πολυλογώ σε 3 μήνες έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες

Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που είναι αποσυνδεδεμένοι από την πραγματικότητα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leontas3 είπε

Και η αλήθεια είναι πως ένας λόγος που έχουν πέσει οι μισθοί στην ελλάδα είναι ότι ο άλλος θα πάει να δουλέψει με ότι και να του δώσουν.Αν κρατάγαμε λίγο επίπεδο τουλάχιστον στον κλάδο της πληροφορικής κανείς δεν θα έπαιρνε κάτω απο 1300 ευρω τον μήνα. Σας φαίνονται πολλά? στην πραγματικότητα όμως δεν είναι.

Ενδιαφέρουσα η θεωρία σου, αλλά γιατί να σταματήσουμε στα 1,300 και να μην απαιτήσουμε 10,000 το μήνα, συν νέα οθόνη κάθε τρίμηνο;

Και επειδή το διαβάζουν και παιδιά το ινσόμνια, να εξηγήσω ότι στον πραγματικό κόσμο, αν όλοι οι Έλληνες ζητούσαν 1,300 οι εργοδότες θα έπαιρναν τον άλλο στην Ινδία ή οπουδήποτε αλλού που θέλει €300. Το ότι η δουλειά αυτή γίνεται εξ'αποστάσεως έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του... Συντεχνίες, συνδικαλισμούς και συλλογικές συμβάσεις εργασίες ξεχάστε τα και αφιερώστε την ενέργεια σας στο να γίνετε οι καλύτεροι *στον κόσμο*, παιδάκια μου.

ΥΓ: ωραίο θρεντ όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να κάνω oncall/standby γιατί έχω πρόβλημα με τον ύπνο.

Σχετικά με devops/system administrator έχω δει αρκετό it crowd και έχω μια αρκετά καλή ιδέα τι γίνεται με αυτά τα επαγγέλματα. 

Και ξαναλέω το ότι δεν έχω προυπηρεσία δεν σημαίνει πως θα πάω να δουλεύω 9ώρα και ΣΚ για να ''επανορθώσω'' επειδή δεν δούλευα απο τα 20 μου.

Επίσης θα ήθελα να αποφύγω να δουλέψω σε cloud περιβάλλον γιατί είμαι αντίθετος με το όλο concept .

Ταμάμ είσαι για δημόσιο. Μην το σκέφτεσαι καν. Δουλεύουν ποντίκι , on premises , είναι 20 χρόνια πίσω γιατί δε διαβάζουν, δουλεύουν 8-2 και φεύγουν όποτε θέλουν. Εντάξει δεν είναι στα 1300 αλλά κάτι θα βγάζεις απο δω και απο κει με τις μίζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...