Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

βραδυνες εργασιες εχουν καλο μισθο αλλα αντεχουμε ολοι να δουλευομε βραδυ?

εγω ουτε πρωι ουτε ωραδυ

Δεν ξέρω τι να σχολιάσω σε αυτό.

Να προτείνω να παίζεις λόττο;Μπορεί να έχεις τύχη και να μην χρειαστεί να δουλεψείς ποτέ.

39 λεπτά πριν, leontas3 είπε

εγω στα 24 ημουν ηδη 5η σερι χρονια μυκονο... Δεν καταλαβαινω δλδ ολη αυτη την πρεμουρα να πιασετε ολοι δουλεια τοσο μικροι. ολοι θα δουλευουμε μεχρι τα 65 μας δεν θα λειψει σε κανεναν η δουλεια μην ανησυχειτε. οποτε γιατι να δουλευω απο τα 20 μου σονυ και ντε επειδη καποιοι το επελεξαν και το εκαναν! τι να γινει καποιος μανατζερ στα 30 τι στα 32 του!

Εντάξει το τερμάτισες.

 

σώνει είναι το σωστό,σονυ βγαίνει απο το sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο σχολια πάνω στςι απαντήσεις

1. Η ηλικια δεν παιζει ρολο στις σοβαρες εταιρειες του εξωτερικου γιατι ειναι γενικα αποδεκτο πλεον οτι πολλοι ανθρωποι αλλαζουν κλαδο και εξελισσονται και ισα ισα ειναι τιμητικο για εναν ανθρωπο να το κανει αυτο απο το να μεινεισ το ασφαλες περιβαλλον του. ευτυχως εχει αρχισει και ερχεται και εδω ελλαδα , οπως και η μοδα οσο πιο πολλα πτυχια τοσο καλυτερος εισαι.Υπαρχουν 23 χρονοι που βγαινουν αποσ χολη και πετανε χαρταετο και 28 χρονοι αυτοδιδακτοι που κανουν παπαδες.

2.Το οτι οι σερβιτοροι και γενικα οποιαδηποτε εργασια χωρις να εχει καταρτιση παιρνει περισσοτερα λεφτα απο τους dev , σε αυτο φταινε αποκλειστικα οι dev . Το να δουλευεις 12 ωρα η να καιγεσαι σπιτι στον ελευθερο χρονο να διαβαζεις για να γινεις πιο ανταγωνιστικος μονο και μονο να βαζεις πλατη σε μια πολυεθνικη με εναν average Μισθο και να εχει γινει ο κλαδος ο εργατης της εταιρειας,σε αυτο πρεπει να κοιταχτουν μερικοι στον καθρεφτη, καισ την τελικη μαγκια του σερβιτορου που παιρνει τοσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leontas3 είπε

εγω στα 24 ημουν ηδη 5η σερι χρονια μυκονο... Δεν καταλαβαινω δλδ ολη αυτη την πρεμουρα να πιασετε ολοι δουλεια τοσο μικροι. ολοι θα δουλευουμε μεχρι τα 65 μας δεν θα λειψει σε κανεναν η δουλεια μην ανησυχειτε. οποτε γιατι να δουλευω απο τα 20 μου σονυ και ντε επειδη καποιοι το επελεξαν και το εκαναν! τι να γινει καποιος μανατζερ στα 30 τι στα 32 του!

Να δεις την ταινία monster (2003), και ειδικά την σκηνή που η Charlize Theron ψάχνει για δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά αυτό το post έχει γραφτεί το 2020 η το 2003 στην εποχή της ''Πασοκαρας'' που εδιναν επιδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου και επίδομα μεταφοράς φακέλου (δεν κάνω πλάκα υπήρχαν αυτά τα επιδόματα google it) 

Θα μας ανεβάσεις την πίεση βραδιάτικα με αυτά που λες!

Άλλοι με το πτυχίο σου τυλίγουν σουβλάκια ! Αντε άμα κάνεις και μεταπτυχιακό στα 35 σου θα μπορέσεις να μπεις σε μια μεγάλη εταιρεία για να καθαρίζεις τη σκόνη στα ράφια, δεν το λες και λίγο τουλάχιστον θα δουλεύεις σε ''μεγάλη εταιρεία''

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τρολλαρεις (που τρολλαρεις) σε παρακαλω τραβα μου ενα βιντεο τη φατσα του recruiter αν καταφερεις και κλεισεις συνεντευξη,και στειλε μου λινκ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτα τα τοπικ ειναι για το μπλα μπλα.

Αυτα που ξεκινανε με τη φραση ειμαι 30 χρονων φοιτητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίδομα οθόνης λέει χαχ..κομμένα όλα τα επιδόματα με τα μνημόνια....ένα επίδομα ισολογισμου έχουμε σώσει και αυτό στην ζούλα, γιατί και αυτό έχει κοπεί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μην ακους κανεναν, ολοι εδω μεσα ειναι παλιοπαιδα...βολεμενοι με τα επιδοματα τους, τις αυξησεις τους και ολα τα συναφη.

δωρο χριστουγεννα, πασχα,  επιδομα αδειας κλπ...

να δεις που σε αποτρεπουν να μπεις στον κοσμο του για να μην τους παρεις εσυ τα επιδοματα μεταφορας φακελλων, πλυσιματος χεριων και το σημαντικοτερο το επιδομα εγκαιρης προσελευσης.

μην ακους λοιπον κανενα. ψαξε...εχεις καλα οπλα στην φαρετρα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

τωρα τι εισαι ?

Εισοδηματίας από ενοίκια....

8 ώρες πριν, leontas3 είπε

εγω στα 24 ημουν ηδη 5η σερι χρονια μυκονο... Δεν καταλαβαινω δλδ ολη αυτη την πρεμουρα να πιασετε ολοι δουλεια τοσο μικροι. ολοι θα δουλευουμε μεχρι τα 65 μας δεν θα λειψει σε κανεναν η δουλεια μην ανησυχειτε. οποτε γιατι να δουλευω απο τα 20 μου σονυ και ντε επειδη καποιοι το επελεξαν και το εκαναν! τι να γινει καποιος μανατζερ στα 30 τι στα 32 του!

Εάν δεν τρολαρεις.....πραγματικά θα πρέπει να ζητήσεις την βοήθεια από γιατρό !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε έχεις 2 επιλογές. Η 1η ειναι να πάς να ζητησεις δουλειά σε εταιρεια. Εκει πάς οταν συνήθως εχεις μεγάλη ανάγκη και δεν μπορεις να κάνεις κάτι απο μονος σου οποτε το μυριζονται και ειδικα αν εισαι και καινουργιος ξεκινάει το "Ηρθε τωρα εδω ο ψαρακας να μας πει τι...." ετοιμάσου για υφάκια ανωτεροτητας και παλαιουρες. Θα φάς 3-4 χρονια απο τη ζωη σου για να "παλιώσεις". Επισης σε μια εταιρεια προσαρμοζεσαι με το κλιμα και τους ¨ανωτερους" ειδάλλως δεν θα έχεις πολύ μέλλον. Εσενα σε κοβω λιγο και για αντιδραστικο και εν τους αρέσουν τέτοια άτομα. Γενικα δεν τους αρέσουν άτομα που θα αρχισουν να ζητάνε εξαρχής. Η πεπατημένη για τους νέους ειναι "ερχεται ο νεος..... μας λεει στα περισσοτερα μάλιστα" και προχωράμε. 

Τι σημαινει αυτο πρακτικα; 

"Κυριε τάδε έπεσε δουλειά πρέπει να κατεβετε έξτρα ενα σαββατοκυριακο. "

Εσυ -> "MAΛΙΣΤΑ"

"Κυριε τάδε δεν θα πάρετε αδεια αυτο το μήνα γιατι κάτι έτυχε ( θα πάρει ο κολλητος της κλικας της εταιρειας και πρέπει να μεινεις πισω εσύ) "

Εσυ -> "ΜΑΛΙΣΤΑ"

"Κυριε τάδε πρέπει να κάνετε αυτο.... (οτι μαλακια σου πουν)"

Εσυ -> "ΜΑΛΙΣΤΑ" 

 

κτλπ κτλπ 

 

η 2η επιλογη ειναι παρακάμπτεις ολα αυτά ξεκινας απο ενα εργαστηριο δικο σου να φτιάχνεις δουλειές και να αναλαμβάνεις εργασιες στις οποιες εισαι σωστος ικανος και αποδοτικος και προχωράς , μετά αμα εχεις αποκτησει φημη και πελατολογιο ριχνεις και μια προταση στην Χ εταιρεια "Κυριοι μπορω να αναλαβω αυτο το προτζεκτ σαν εξωτερικος συνεργάτης αυτη ειναι η αμοιβη μου δέχεστε;" και δεν έχεις κανεναν "προισταμενο" πανω απο το κεφάλι σου να σου οριζει αυτος την τιμή και κανέναν ρουφιανο μέσα στην εταιρεια με τον οποιο πρέπει να τα πηγαινεις καλα ειδαλλως θα σε καρφωνει στο αφεντικο.

Βρισκομαι σε εργασιακα περιβαλλοντα με αρκετά άτομα εδω και 7 χρόνια. Εχουν δει πολλά τα μάτια μου. Μπορει να μην μπορω να σε συμβουλεψω εξατομικευμενα για τον κλαδο σου καθως δεν τον ξέρω αλλα σε γενικές γραμμες και πως κινούνται τα πράγματα σε οργανισμους-εταιρειες και γενικα κοινωνικα περιβαλλοντα με πολλά ατομα μπορω να σου πώ πολλά. Διαλέγεις και παιρνεις. 

Να θυμάσαι οτι δεν ειναι κακο να ζητάς κάποια πράγματα. Κακο ειναι να τα ζητάς απο μη καταλληλο περιβαλλον και για σενα αυτη τη περιοδο μια εταιρεια που δινει τα βασικά ειναι ακατάλληλο περιβάλλον αυτο προσπαθουν να σου εξηγησουν και οι προλαλησαντες. Σαν ψάρακας δεν μπορεις να χεις πολλές απαιτησεις γιατι καλως ή κακως εχεις την ταμπελα του ψάρακα. Προς το παρόν. Αυτο ομως αλλαζει αν κινεισαι σαν ελευθερος επαγγελματιας. Η 2η επιλογη που σου προτεινα. 

 

 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.12766a2ef6aea04b5c0bcbfad9d44786.jpeg

Και επειδή θα διαβάσει και κανείς σοβαρός αυτό που θέλω να γράψω, θα το γράψω απλά για να υπάρχει. 

Στην αγορά εργασίας όσο και να γελάμε με το ποίημα "θέλουμε προϋπηρεσία" και να λέμε "και πώς να βρω προϋπηρεσία αν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία", να το πω απλά και άκομψα? Δεν ενδιαφέρει κανέναν, και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει. Ενδιαφέρει τα λεφτά που θα δίνουμε να πιάνουν τόπο. Αν χρειάζεται να δώσεις λοιπόν +50€ το μήνα προκειμένου να έχει ο άλλος ΕΝΑ χρόνο προϋπηρεσία, φυσικά και θα το κάνεις. 

Το να προσλαμβάνεις έναν νέο χωρίς προϋπηρεσία είναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ρίσκο. Ως HR τμήμα δεν θα αναλάμβανα ποτέ εγώ το ρίσκο αυτό, γιατί θα φοβόμουν μην εκτεθώ. Το λέω με πλήρη ειλικρίνεια. Αυτή είναι η αλήθεια. Έχοντας το δικό μου γραφείο, εταιρεία, πείτε το όπως θέλετε, είμαι πιο άνετος σε αυτό ΑΛΛΑ και πάλι γνωρίζοντας ότι μπορεί να δωθούν λεφτά στον βρόντο (και πράγματι κάποιες φορές έχουν δοθεί). Για αυτό και μην περιμένετε αορίστου χρόνου σύμβαση εξ'αρχής, δεν θα την κάνει κανείς. Στα νιάτα μου ήταν 3 εξάμηνα οι συμβάσεις, και μετά αν τον ήθελες αναγκαστικά τον έκανες αορίστου χρόνου. Τίμιο, προστάτευε λίγο την επιχείρηση από κριάρια. Μην ξεχνάμε ότι τότε υπήρχαν και πολύ μεγαλύτερες αποζημιώσεις σε περίπτωση απόλυσης με αορίστου χρόνου σύμβαση.  

Και επειδή θα με ρωτήσετε "και εσύ ρε φίλε πώς ξεκίνησες δηλαδή, δεν πήρε κάποιος το ρίσκο με σένα?" θα κάνω λοιπόν μια αναδρομή στον Ιανουάριο του 2004 που ξεκίνησα και έπαιρνα καθαρά 640 ευρώ με 2 πτυχία από Αγγλία (έτσι για σπάσω λίγο την ψεύτικη καραμέλα ότι "επί πασόκ όλοι βγάζαμε λεφτά", ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ) και θα πω ευθέως ότι κρίνοντας ΤΩΡΑ τη δουλειά που "έβγαζα" τότε, ούτε για 300€ δεν ήμουν.. Να το πω ακόμα πιο απλά? Τον εαυτό μου ΔΕΝ θα τον προσλάμβανα. Θα έπερνα έναν άλλο, να του δίνω 700 καθαρά και όχι τα 640 που έπαιρνα εγώ, και να μου βγάζει τη δουλειά. 

Καλά κάτι 30 χρονών τελειώνω πανεπιστήμιο δεν τα συζητάμε καν. Δεν αναφέρομαι στον τρολά TS, αλλά γενικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

- Επίδομα οθόνης

- Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης

- Επίδομα μεταφοράς φακέλου

- Επίδομα προθέρμανσης κινητήρα

- Bonus στο τέλος της χρόνιας

- Bonus στη μέση της χρονιάς

- Bonus καλωσορίσματος

- Προαγωγή κάθε 1η του μήνα

- Manager of the year τιμητική πλακέτα κάθε έτος

- Εταιρικό αυτοκίνητο με πληρωμένα καύσιμα και για εκτός δουλειάς

- Εταιρικό κινητό iphone τελευταίας κυκλοφορίας με εταιρικό πρόγραμμα συμβολαίου με απεριόριστες κλήσεις και data

- Χορήγηση κατοικίας με πληρωμένες τις ΔΕΚΟ

- 10 βδομάδες άδεια το χρόνο με τις 5 σερί το καλοκαίρι για ξεκούραση και αναψυχή στη μαγευτική μύκονο

 

Στα γράφω μαζεμένα για να γνωρίζεις τι δικαιούσαι, μη σε πιάσουν κορόιδο στη συνέντευξη και σε εκμεταλλευτούν. Θέλει να 'σαι και λίγο υποψιασμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, leontas3 είπε

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! 

Θα ήθελα να μου δωσετε τα φώτα σας σχετικά με το τι μισθό να περιμένω από την πρώτη μου δουλεια. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο άρθρο up to date για αυτο και ξεκινησα ενα από την αρχη.

Να πω λίγα πράγματα για μένα, καταρχήν είμαι 30 χρονών φοιτητής στο τει λαμιας (ηλεκτρονικος), θα τελείωνα τωρα τον σεπτεμβρη την σχολή αλλα λόγω ιου παμε για φλεβάρη!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι -   πόσο είναι ο μισθός κάποιου πτυχιούχου που πιάνει την πρώτη του δουλεια? μπορώ να διαπραγματευτώ τον μισθό μου? 

-μετα από πόσους μήνες δικαιούσαι να πάρεις αύξηση?

-πόσο είναι περίπου το επιδομα οθόνης? (θελω να πιάσω δουλεια γραφείου)

-τι ποσοστο του ετήσιου μισθου παιρνουμε σαν bonus στο τελος του χρονου?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Αν δεν γνωρίζεις ήδη ότι αυτά που γράφεις είναι επιεικώς αστεία, τότε σε περιμένουν εκπλήξεις. Σου προτείνω να ξεκινήσεις απο την αρχή. Πολύ αρχή. Ας πούμε Παλαιά Διαθήκη. Το βιβλίο "Η Γέννεσις" θα σε βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...