Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσο σοβαρά κάνεις αυτήν την ερώτηση ή οποία σηκώνει τρολαρισμα μέχρι του σημείου να φας Ban από το διαχειριστή γιατί ξεφύγεις πολύ. Σοβαρά λοιπόν και προσγειωμένα μεικτά περί τα 600 καθαρά δηλαδή κοντά στο 500 Ρίκο να είσαι ευχαριστημένος αν δεν έχουν απαίτηση να δουλεύεις πέραν του ωραρίου σου να είσαι ευχαριστημένος αν λαμβάνεις πλήρης ένσημα ασφάλισης μπονους και επιδόματα Last year και για να γίνω και λίγο κακός αλήθεια πιστεύεις πως περιμένουν πολλοί να τελειώσει κάποιος το ΤΕΙ στα 30αντα για να μοιράζουν διχιλιαρα;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

νέος λογαριασμός νέο τρολλ (πιθανόν υπάρχων μέλος) αν πέρασες στην σχολή στα 18 σου και την τελείωσες στα 30 άστα να πάνε φιλαράκο... πέρα ότι ακόμα και στα 30 που είσαι πτυχίο νιετ ακόμα λόγο του 'ιού' καλύτερα να πήγαινες σε κανα ΙΕΚ διότι 12 χρόνια να τελειώσεις την σχολή μάλλον δεν το γούσταρες και τόσο το άθλημα... καλή τύχη να έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Periphery είπε

- Επίδομα οθόνης

- Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης

- Επίδομα μεταφοράς φακέλου

- Επίδομα προθέρμανσης κινητήρα

- Bonus στο τέλος της χρόνιας

- Bonus στη μέση της χρονιάς

- Bonus καλωσορίσματος

- Προαγωγή κάθε 1η του μήνα

- Manager of the year τιμητική πλακέτα κάθε έτος

- Εταιρικό αυτοκίνητο με πληρωμένα καύσιμα και για εκτός δουλειάς

- Εταιρικό κινητό iphone τελευταίας κυκλοφορίας με εταιρικό πρόγραμμα συμβολαίου με απεριόριστες κλήσεις και data

- Χορήγηση κατοικίας με πληρωμένες τις ΔΕΚΟ

- 10 βδομάδες άδεια το χρόνο με τις 5 σερί το καλοκαίρι για ξεκούραση και αναψυχή στη μαγευτική μύκονο

Στα γράφω μαζεμένα για να γνωρίζεις τι δικαιούσαι, μη σε πιάσουν κορόιδο στη συνέντευξη και σε εκμεταλλευτούν. Θέλει να 'σαι και λίγο υποψιασμένος!

Βρε παιδιά εκείνο το γαλατάκι κάθε πρωί γιατί δεν το εκτιμάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσληφθείς με την Εθνική Συλλογική Σύμβαση (το πιο πιθανό) θα παίρνεις 650,00€ μικτά. Ότι επιδόματα έχεις στο νου σου τα ξεχνάς επειδή καταργήθηκαν το 2012. Εδώ δεν αναγνωρίζονται πλέον επιδόματα γάμου, παιδιού, ΑΕΙ, ΤΕΙ είναι δυνατόν να δίδεται αυτό της οθόνης; Αυξήσεις επίσης δεν υπάρχουν. Τριετίες αναγνωρίζονται για εργασία πριν το 2012. Γενικά ο μόνος τρόπος να πάρεις κάποια αύξηση είναι να είσαι καλός στη δουλειά σου και να "φαίνεσαι" στον εργασιακό σου χώρο οτι δουλεύεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παραλείπετε είναι πως δεν είναι σίγουρο πως θα βρεις δουλειά γραφείου. Μπορεί στο εντωμεταξύ να χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο υποδεέστερο των προσδοκιών σου και με λιγότερα για να τη βγάλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Φίλε έχεις 2 επιλογές. Η 1η ειναι να πάς να ζητησεις δουλειά σε εταιρεια. Εκει πάς οταν συνήθως εχεις μεγάλη ανάγκη και δεν μπορεις να κάνεις κάτι απο μονος σου οποτε το μυριζονται και ειδικα αν εισαι και καινουργιος ξεκινάει το "Ηρθε τωρα εδω ο ψαρακας να μας πει τι...." ετοιμάσου για υφάκια ανωτεροτητας και παλαιουρες. Θα φάς 3-4 χρονια απο τη ζωη σου για να "παλιώσεις". Επισης σε μια εταιρεια προσαρμοζεσαι με το κλιμα και τους ¨ανωτερους" ειδάλλως δεν θα έχεις πολύ μέλλον. Εσενα σε κοβω λιγο και για αντιδραστικο και εν τους αρέσουν τέτοια άτομα. Γενικα δεν τους αρέσουν άτομα που θα αρχισουν να ζητάνε εξαρχής. Η πεπατημένη για τους νέους ειναι "ερχεται ο νεος..... μας λεει στα περισσοτερα μάλιστα" και προχωράμε. 

Τι σημαινει αυτο πρακτικα; 

"Κυριε τάδε έπεσε δουλειά πρέπει να κατεβετε έξτρα ενα σαββατοκυριακο. "

Εσυ -> "MAΛΙΣΤΑ"

"Κυριε τάδε δεν θα πάρετε αδεια αυτο το μήνα γιατι κάτι έτυχε ( θα πάρει ο κολλητος της κλικας της εταιρειας και πρέπει να μεινεις πισω εσύ) "

Εσυ -> "ΜΑΛΙΣΤΑ"

"Κυριε τάδε πρέπει να κάνετε αυτο.... (οτι μαλακια σου πουν)"

Εσυ -> "ΜΑΛΙΣΤΑ" 

κτλπ κτλπ 

η 2η επιλογη ειναι παρακάμπτεις ολα αυτά ξεκινας απο ενα εργαστηριο δικο σου να φτιάχνεις δουλειές και να αναλαμβάνεις εργασιες στις οποιες εισαι σωστος ικανος και αποδοτικος και προχωράς , μετά αμα εχεις αποκτησει φημη και πελατολογιο ριχνεις και μια προταση στην Χ εταιρεια "Κυριοι μπορω να αναλαβω αυτο το προτζεκτ σαν εξωτερικος συνεργάτης αυτη ειναι η αμοιβη μου δέχεστε;" και δεν έχεις κανεναν "προισταμενο" πανω απο το κεφάλι σου να σου οριζει αυτος την τιμή και κανέναν ρουφιανο μέσα στην εταιρεια με τον οποιο πρέπει να τα πηγαινεις καλα ειδαλλως θα σε καρφωνει στο αφεντικο.

Βρισκομαι σε εργασιακα περιβαλλοντα με αρκετά άτομα εδω και 7 χρόνια. Εχουν δει πολλά τα μάτια μου. Μπορει να μην μπορω να σε συμβουλεψω εξατομικευμενα για τον κλαδο σου καθως δεν τον ξέρω αλλα σε γενικές γραμμες και πως κινούνται τα πράγματα σε οργανισμους-εταιρειες και γενικα κοινωνικα περιβαλλοντα με πολλά ατομα μπορω να σου πώ πολλά. Διαλέγεις και παιρνεις. 

Να θυμάσαι οτι δεν ειναι κακο να ζητάς κάποια πράγματα. Κακο ειναι να τα ζητάς απο μη καταλληλο περιβαλλον και για σενα αυτη τη περιοδο μια εταιρεια που δινει τα βασικά ειναι ακατάλληλο περιβάλλον αυτο προσπαθουν να σου εξηγησουν και οι προλαλησαντες. Σαν ψάρακας δεν μπορεις να χεις πολλές απαιτησεις γιατι καλως ή κακως εχεις την ταμπελα του ψάρακα. Προς το παρόν. Αυτο ομως αλλαζει αν κινεισαι σαν ελευθερος επαγγελματιας. Η 2η επιλογη που σου προτεινα. 

Αχ καημένη Ελλάδα. Και υποτίθεται σε προχωρημενο τομέα όλα αυτα. Τίποτα άλλο δεν λέω. 

6 ώρες πριν, polaki είπε

image.jpeg.12766a2ef6aea04b5c0bcbfad9d44786.jpeg

Και επειδή θα διαβάσει και κανείς σοβαρός αυτό που θέλω να γράψω, θα το γράψω απλά για να υπάρχει. 

Στην αγορά εργασίας όσο και να γελάμε με το ποίημα "θέλουμε προϋπηρεσία" και να λέμε "και πώς να βρω προϋπηρεσία αν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία", να το πω απλά και άκομψα? Δεν ενδιαφέρει κανέναν, και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει. Ενδιαφέρει τα λεφτά που θα δίνουμε να πιάνουν τόπο. Αν χρειάζεται να δώσεις λοιπόν +50€ το μήνα προκειμένου να έχει ο άλλος ΕΝΑ χρόνο προϋπηρεσία, φυσικά και θα το κάνεις. 

Το να προσλαμβάνεις έναν νέο χωρίς προϋπηρεσία είναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ρίσκο. Ως HR τμήμα δεν θα αναλάμβανα ποτέ εγώ το ρίσκο αυτό, γιατί θα φοβόμουν μην εκτεθώ. Το λέω με πλήρη ειλικρίνεια. Αυτή είναι η αλήθεια. Έχοντας το δικό μου γραφείο, εταιρεία, πείτε το όπως θέλετε, είμαι πιο άνετος σε αυτό ΑΛΛΑ και πάλι γνωρίζοντας ότι μπορεί να δωθούν λεφτά στον βρόντο (και πράγματι κάποιες φορές έχουν δοθεί). Για αυτό και μην περιμένετε αορίστου χρόνου σύμβαση εξ'αρχής, δεν θα την κάνει κανείς. Στα νιάτα μου ήταν 3 εξάμηνα οι συμβάσεις, και μετά αν τον ήθελες αναγκαστικά τον έκανες αορίστου χρόνου. Τίμιο, προστάτευε λίγο την επιχείρηση από κριάρια. Μην ξεχνάμε ότι τότε υπήρχαν και πολύ μεγαλύτερες αποζημιώσεις σε περίπτωση απόλυσης με αορίστου χρόνου σύμβαση.  

Και επειδή θα με ρωτήσετε "και εσύ ρε φίλε πώς ξεκίνησες δηλαδή, δεν πήρε κάποιος το ρίσκο με σένα?" θα κάνω λοιπόν μια αναδρομή στον Ιανουάριο του 2004 που ξεκίνησα και έπαιρνα καθαρά 640 ευρώ με 2 πτυχία από Αγγλία (έτσι για σπάσω λίγο την ψεύτικη καραμέλα ότι "επί πασόκ όλοι βγάζαμε λεφτά", ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ) και θα πω ευθέως ότι κρίνοντας ΤΩΡΑ τη δουλειά που "έβγαζα" τότε, ούτε για 300€ δεν ήμουν.. Να το πω ακόμα πιο απλά? Τον εαυτό μου ΔΕΝ θα τον προσλάμβανα. Θα έπερνα έναν άλλο, να του δίνω 700 καθαρά και όχι τα 640 που έπαιρνα εγώ, και να μου βγάζει τη δουλειά. 

Καλά κάτι 30 χρονών τελειώνω πανεπιστήμιο δεν τα συζητάμε καν. Δεν αναφέρομαι στον τρολά TS, αλλά γενικά. 

Καταλαβαίνω τι λες για τα μεγέθη της Ελλάδας αλλά γενικότερα το να πάρεις να εκπαιδεύσεις νέο πτυχιούχο είναι πολύ καλή επένδυση ακόμα και ας μπαίνεις μέσα για κανα εξάμηνο. Προφανώς δεν μιλάω για άτομα 12 χρόνια για πτυχίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρολάρει, απλά μεταφέρει τι του έχουν πει διάφοροι γνωστοί και τι έχει ακούσει και τα έχει ανακατέψει όλα στο μυαλό του. 

Αν σαρέσει το devops, θα τα καταφέρεις. Καλή τύχη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Εισοδηματίας από ενοίκια....

Εάν δεν τρολαρεις.....πραγματικά θα πρέπει να ζητήσεις την βοήθεια από γιατρό !!!!

μεινει εκει που εισαι.

αν δεν εχεις μπει μεχρι τωρα σε δουλεια και την βγαζεις μεχρι τα 30 σου απο την δουλεια και τον κοπο αλλων, μην κουνιεσαι καθολου.

θα κλαψεις αδερφε, στο λεω εντελως φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, great είπε

πως; δεν ξερει καν τι ειναι το devops

Ε έχει πάρει αρκετές συμβουλές μέσω του κραξίματος, αν μπορεί να φιλτράρει τι του έχουν πει οι προηγούμενοι κάτι θα κάνει πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, polaki είπε

image.jpeg.12766a2ef6aea04b5c0bcbfad9d44786.jpeg

Και επειδή θα διαβάσει και κανείς σοβαρός αυτό που θέλω να γράψω, θα το γράψω απλά για να υπάρχει. 

Στην αγορά εργασίας όσο και να γελάμε με το ποίημα "θέλουμε προϋπηρεσία" και να λέμε "και πώς να βρω προϋπηρεσία αν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία", να το πω απλά και άκομψα? Δεν ενδιαφέρει κανέναν, και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει. Ενδιαφέρει τα λεφτά που θα δίνουμε να πιάνουν τόπο. Αν χρειάζεται να δώσεις λοιπόν +50€ το μήνα προκειμένου να έχει ο άλλος ΕΝΑ χρόνο προϋπηρεσία, φυσικά και θα το κάνεις. 

Το να προσλαμβάνεις έναν νέο χωρίς προϋπηρεσία είναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ρίσκο. Ως HR τμήμα δεν θα αναλάμβανα ποτέ εγώ το ρίσκο αυτό, γιατί θα φοβόμουν μην εκτεθώ. Το λέω με πλήρη ειλικρίνεια. Αυτή είναι η αλήθεια. Έχοντας το δικό μου γραφείο, εταιρεία, πείτε το όπως θέλετε, είμαι πιο άνετος σε αυτό ΑΛΛΑ και πάλι γνωρίζοντας ότι μπορεί να δωθούν λεφτά στον βρόντο (και πράγματι κάποιες φορές έχουν δοθεί). Για αυτό και μην περιμένετε αορίστου χρόνου σύμβαση εξ'αρχής, δεν θα την κάνει κανείς. Στα νιάτα μου ήταν 3 εξάμηνα οι συμβάσεις, και μετά αν τον ήθελες αναγκαστικά τον έκανες αορίστου χρόνου. Τίμιο, προστάτευε λίγο την επιχείρηση από κριάρια. Μην ξεχνάμε ότι τότε υπήρχαν και πολύ μεγαλύτερες αποζημιώσεις σε περίπτωση απόλυσης με αορίστου χρόνου σύμβαση.  

Και επειδή θα με ρωτήσετε "και εσύ ρε φίλε πώς ξεκίνησες δηλαδή, δεν πήρε κάποιος το ρίσκο με σένα?" θα κάνω λοιπόν μια αναδρομή στον Ιανουάριο του 2004 που ξεκίνησα και έπαιρνα καθαρά 640 ευρώ με 2 πτυχία από Αγγλία (έτσι για σπάσω λίγο την ψεύτικη καραμέλα ότι "επί πασόκ όλοι βγάζαμε λεφτά", ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ) και θα πω ευθέως ότι κρίνοντας ΤΩΡΑ τη δουλειά που "έβγαζα" τότε, ούτε για 300€ δεν ήμουν.. Να το πω ακόμα πιο απλά? Τον εαυτό μου ΔΕΝ θα τον προσλάμβανα. Θα έπερνα έναν άλλο, να του δίνω 700 καθαρά και όχι τα 640 που έπαιρνα εγώ, και να μου βγάζει τη δουλειά. 

Καλά κάτι 30 χρονών τελειώνω πανεπιστήμιο δεν τα συζητάμε καν. Δεν αναφέρομαι στον τρολά TS, αλλά γενικά. 

Αυτό είναι το κακό με τέτοιες θέσεις. Επειδη κάποιος νεος δεν τα άξιζε ή επειδη φοβούνται το ρισκο ή επειδη "και εγω έτσι το έπαθα και δουλευα απληρωτες υπερωριες" θα πρέπει να αντιμετωπιστει ενας νέος με τον ιδιο τροπο. 

Για αυτο του ειπα να αφησει τις εταιρειες γιατι δεν θα βγάλει ακρη και να ξεκινησει να δουλευει μονος του. Οι εταιρειες εχουν τα δικα τους κριτηρια που μπορει να ειναι σωστά κάποιες φορές αλλα οχι όλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

δυο σχολια πάνω στςι απαντήσεις

1. Η ηλικια δεν παιζει ρολο στις σοβαρες εταιρειες του εξωτερικου γιατι ειναι γενικα αποδεκτο πλεον οτι πολλοι ανθρωποι αλλαζουν κλαδο και εξελισσονται και ισα ισα ειναι τιμητικο για εναν ανθρωπο να το κανει αυτο απο το να μεινεισ το ασφαλες περιβαλλον του. ευτυχως εχει αρχισει και ερχεται και εδω ελλαδα , οπως και η μοδα οσο πιο πολλα πτυχια τοσο καλυτερος εισαι.Υπαρχουν 23 χρονοι που βγαινουν αποσ χολη και πετανε χαρταετο και 28 χρονοι αυτοδιδακτοι που κανουν παπαδες.

2.Το οτι οι σερβιτοροι και γενικα οποιαδηποτε εργασια χωρις να εχει καταρτιση παιρνει περισσοτερα λεφτα απο τους dev , σε αυτο φταινε αποκλειστικα οι dev . Το να δουλευεις 12 ωρα η να καιγεσαι σπιτι στον ελευθερο χρονο να διαβαζεις για να γινεις πιο ανταγωνιστικος μονο και μονο να βαζεις πλατη σε μια πολυεθνικη με εναν average Μισθο και να εχει γινει ο κλαδος ο εργατης της εταιρειας,σε αυτο πρεπει να κοιταχτουν μερικοι στον καθρεφτη, καισ την τελικη μαγκια του σερβιτορου που παιρνει τοσα.

Άλλο αλλάζω κλάδο/καριέρα, άλλο δουλεύω αντί να παίρνω πτυχία και άλλο κάνω 12 χρόνια να βγάλω ένα ΤΕΙ και πάω για την πρώτη μου δουλειά στα 30. Κάθε σοβαρός εργοδοτης θα καταλάβει ότι δεν έχει κανένα στοιχείο να 'εμπιστευτεί' ένα άτομο που έχει κάνει τις συγκεκριμένες επιλογές με σοβαρό συμβόλαιο. Είτε θα πρέπει να πας με κάποιο referral, είτε καμια πρακτική για να σε μάθουν πρώτα πριν πάρουν κανά ρίσκο, είτε δεν θα είναι σοβαρός εργοδότης και θα έχει να επιλέξει μόνο ανάμεσα σε όμοιους. 

Τώρα αν ο TS (γνωστός και ως "το τρολ") αλλάξει την ιστορία σε "εγώ μέχρι τα 25 μου έκανα μπάφους και πάρτυ, μετά στα 25 μου μου γύρισε η βίδα, έδωσα Πανελλήνιες, μπήκα στο ΤΕΙ που ήθελα γιατί ήξερα ότι αυτό γουστάρω - ενδεχομένως με πολύ παραπάνω μόρια απ' ότι απαιτούνταν, έβγαλα στα 4 χρόνια το ΤΕΙ με άριστα γιατί το γούσταρα, και παράλληλα επειδή το γούσταρα έμαθα κι αυτό κι εκείνο το σκιλ και τώρα ψάχνω δουλειά, θα μιλάγαμε για μια πολύ διαφορετική περίπτωση που ίσα ίσα οι σοβαρές εταιρείες θα βασίζονταν σε αυτήν την αλλαγή και την αριστεία μετέπειτα και κανείς δεν θα ενδιαφερθεί ιδιαίτερα για την ηλικία, ίσα ίσα η ηλικία μπορεί να είναι και πλεονέκτημα (ωριμότητα σε entry level job, που δεν είναι σύνηθες). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...