Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα φίλε. Σαν πρώτη δουλειά δίνουν τον βασικό δηλαδή 590, αν πάρεις και επίδομα οαεδ λόγω κατώτατου μισθού πας στα 620. Δύσκολα να δώσουν παραπάνω χωρίς πείρα και σαν πρώτη δουλειά. Ειδικά όταν άτομα με προυπηρεσία και εμπειρια συμβιβάζονται στα 800-900 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, polaki είπε

image.jpeg.12766a2ef6aea04b5c0bcbfad9d44786.jpeg

Και επειδή θα διαβάσει και κανείς σοβαρός αυτό που θέλω να γράψω, θα το γράψω απλά για να υπάρχει. 

Στην αγορά εργασίας όσο και να γελάμε με το ποίημα "θέλουμε προϋπηρεσία" και να λέμε "και πώς να βρω προϋπηρεσία αν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία", να το πω απλά και άκομψα? Δεν ενδιαφέρει κανέναν, και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει. Ενδιαφέρει τα λεφτά που θα δίνουμε να πιάνουν τόπο. Αν χρειάζεται να δώσεις λοιπόν +50€ το μήνα προκειμένου να έχει ο άλλος ΕΝΑ χρόνο προϋπηρεσία, φυσικά και θα το κάνεις. 

Το να προσλαμβάνεις έναν νέο χωρίς προϋπηρεσία είναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ρίσκο. Ως HR τμήμα δεν θα αναλάμβανα ποτέ εγώ το ρίσκο αυτό, γιατί θα φοβόμουν μην εκτεθώ. Το λέω με πλήρη ειλικρίνεια. Αυτή είναι η αλήθεια. Έχοντας το δικό μου γραφείο, εταιρεία, πείτε το όπως θέλετε, είμαι πιο άνετος σε αυτό ΑΛΛΑ και πάλι γνωρίζοντας ότι μπορεί να δωθούν λεφτά στον βρόντο (και πράγματι κάποιες φορές έχουν δοθεί). Για αυτό και μην περιμένετε αορίστου χρόνου σύμβαση εξ'αρχής, δεν θα την κάνει κανείς. Στα νιάτα μου ήταν 3 εξάμηνα οι συμβάσεις, και μετά αν τον ήθελες αναγκαστικά τον έκανες αορίστου χρόνου. Τίμιο, προστάτευε λίγο την επιχείρηση από κριάρια. Μην ξεχνάμε ότι τότε υπήρχαν και πολύ μεγαλύτερες αποζημιώσεις σε περίπτωση απόλυσης με αορίστου χρόνου σύμβαση.  

Και επειδή θα με ρωτήσετε "και εσύ ρε φίλε πώς ξεκίνησες δηλαδή, δεν πήρε κάποιος το ρίσκο με σένα?" θα κάνω λοιπόν μια αναδρομή στον Ιανουάριο του 2004 που ξεκίνησα και έπαιρνα καθαρά 640 ευρώ με 2 πτυχία από Αγγλία (έτσι για σπάσω λίγο την ψεύτικη καραμέλα ότι "επί πασόκ όλοι βγάζαμε λεφτά", ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ) και θα πω ευθέως ότι κρίνοντας ΤΩΡΑ τη δουλειά που "έβγαζα" τότε, ούτε για 300€ δεν ήμουν.. Να το πω ακόμα πιο απλά? Τον εαυτό μου ΔΕΝ θα τον προσλάμβανα. Θα έπερνα έναν άλλο, να του δίνω 700 καθαρά και όχι τα 640 που έπαιρνα εγώ, και να μου βγάζει τη δουλειά. 

Καλά κάτι 30 χρονών τελειώνω πανεπιστήμιο δεν τα συζητάμε καν. Δεν αναφέρομαι στον τρολά TS, αλλά γενικά. 

Να σου υπενθυμισω οτι και ατομα με προυπηρεσια μεγαλη πανε σε εταιρειες και τα κανουν ολα οπα με την συμπεριφορα τους, ειτε κοσμος σηκωνεται και φευγει γιατι δεν ανεχεται νταβατζιλικια.
Μετα απο καποιο σημειο σταματανε τα hard skill . Γι αυτο οταν προσλαμβανει καποιος καποιον νεο χωρις προυπηρεσια ειναι λαθος προσωπικη μου εκτιμηση να του δωσεις ενα απροσωπο leettcode επειδη εχει γινει μοδα , αλλα να τον αξιολογησεις περισσοτερο ποσο μπορει να κουμπωσει ομαλα στην υπαρχουσα ομαδα.

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, polaki είπε

image.jpeg.12766a2ef6aea04b5c0bcbfad9d44786.jpeg

Και επειδή θα διαβάσει και κανείς σοβαρός αυτό που θέλω να γράψω, θα το γράψω απλά για να υπάρχει. 

Στην αγορά εργασίας όσο και να γελάμε με το ποίημα "θέλουμε προϋπηρεσία" και να λέμε "και πώς να βρω προϋπηρεσία αν όλοι ζητάνε προϋπηρεσία", να το πω απλά και άκομψα? Δεν ενδιαφέρει κανέναν, και δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει. Ενδιαφέρει τα λεφτά που θα δίνουμε να πιάνουν τόπο. Αν χρειάζεται να δώσεις λοιπόν +50€ το μήνα προκειμένου να έχει ο άλλος ΕΝΑ χρόνο προϋπηρεσία, φυσικά και θα το κάνεις. 

Το να προσλαμβάνεις έναν νέο χωρίς προϋπηρεσία είναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ρίσκο. Ως HR τμήμα δεν θα αναλάμβανα ποτέ εγώ το ρίσκο αυτό, γιατί θα φοβόμουν μην εκτεθώ. Το λέω με πλήρη ειλικρίνεια. Αυτή είναι η αλήθεια. Έχοντας το δικό μου γραφείο, εταιρεία, πείτε το όπως θέλετε, είμαι πιο άνετος σε αυτό ΑΛΛΑ και πάλι γνωρίζοντας ότι μπορεί να δωθούν λεφτά στον βρόντο (και πράγματι κάποιες φορές έχουν δοθεί). Για αυτό και μην περιμένετε αορίστου χρόνου σύμβαση εξ'αρχής, δεν θα την κάνει κανείς. Στα νιάτα μου ήταν 3 εξάμηνα οι συμβάσεις, και μετά αν τον ήθελες αναγκαστικά τον έκανες αορίστου χρόνου. Τίμιο, προστάτευε λίγο την επιχείρηση από κριάρια. Μην ξεχνάμε ότι τότε υπήρχαν και πολύ μεγαλύτερες αποζημιώσεις σε περίπτωση απόλυσης με αορίστου χρόνου σύμβαση.  

Και επειδή θα με ρωτήσετε "και εσύ ρε φίλε πώς ξεκίνησες δηλαδή, δεν πήρε κάποιος το ρίσκο με σένα?" θα κάνω λοιπόν μια αναδρομή στον Ιανουάριο του 2004 που ξεκίνησα και έπαιρνα καθαρά 640 ευρώ με 2 πτυχία από Αγγλία (έτσι για σπάσω λίγο την ψεύτικη καραμέλα ότι "επί πασόκ όλοι βγάζαμε λεφτά", ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ) και θα πω ευθέως ότι κρίνοντας ΤΩΡΑ τη δουλειά που "έβγαζα" τότε, ούτε για 300€ δεν ήμουν.. Να το πω ακόμα πιο απλά? Τον εαυτό μου ΔΕΝ θα τον προσλάμβανα. Θα έπερνα έναν άλλο, να του δίνω 700 καθαρά και όχι τα 640 που έπαιρνα εγώ, και να μου βγάζει τη δουλειά. 

Καλά κάτι 30 χρονών τελειώνω πανεπιστήμιο δεν τα συζητάμε καν. Δεν αναφέρομαι στον τρολά TS, αλλά γενικά. 

Η πρόσληψη νέου χωρίς προυπηρεσία είναι επένδυση. Παίρνεις κάποιον με βαρβάτες ακαδημαικές γνώσεις, που τον εκπαιδεύεις ακριβώς στο αντικείμενο της εταιρείας σου, με αρκετά χαμηλό μισθό για αρχή. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να μειώσεις το ρίσκο με τεστ γνώσεων και προσωπικότητας. Αν θες κάποιον με προυπηρεσία να τον πληρώσεις τότε. Γιατί με 800 ευρώ, 2 πτυχία και 2 χρόνια προυπηρεσία κάθεται και στην εταιρεία που τον εμπιστευτηκε στο πρώτο του βήμα.

Δε ξέρω αν τρολάρει ο τύπος, πάντως στην εταιρεία που δουλεύω, υποψήφιος που πέρασε όλα τα στάδια συνεντεύξεων και μπήκε στην τελευταία τυπική με τον CEO, πριν ξεκινήσουν τον ρώτησε αν μπορεί να πάρει μια από τις μπανάνες που είχε στην φρουτιέρα του, και αν μπορεί γενικά να παίρνει κάθε μέρα δωρεάν φρουτάκια.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MitsarasAth είπε

Να σου υπενθυμισω οτι και ατομα με προυπερεσια μεγαλη πανε σε εταιρειες και τα κανουν ολα οπα με την συμπεριφορα τους, ειτε κοσμος σηκωνεται και φευγει γιατι δεν ανεχεται νταβατζιλικια.
Μετα απο καποιο σημειο σταματανε τα hard skill . Γι αυτο οταν προσλαμβανει καποιος καποιον νεο χωρις προυπηρεσια ειναι λαθος προσωπικη μου εκτιμηση να του δωσεις ενα απροσωπο leettcode επειδη εχει γινει μοδα , αλλα να τον αξιολογησεις περισσοτερο ποσο μπορει να κουμπωσει ομαλα στην υπαρχουσα ομαδα.

Το οτι υπαρχουν ατομα που με προυπηρεσια και references μπορει να μην κουμπωσουν στην ομαδα σου σωστά ισχύει και πάντα θα ισχύει. Αλλά πια είναι η πιθανότητα να κάνεις ένα τέτοιο λάθος και ποιά η πιθανότητα να κάνεις το ίδιο λάθος όταν προσλάβεις κάποιον που νομίζεις ότι είσαι αρκετά καλός ώστε να τον αξιολογήσεις σε hard και soft skills σε 1,2,3 interview? Πολύς κόσμος μπορεί να προσποιηθεί για 1,2,3 ώρες και να πει τις φανφαρες που ξέρει ότι θέλουν να ακούσουν τα HR και τις οποίες ως επί το πλείστον μπορεί να βρει online και να προετοιμαστεί. 

Στην πρώτη περίπτωση και να κάνεις λάθος και να τα κάνει ο άλλος πουτ*να θα μπορείς να πείς ότι: α) έχεις αλλούς 9 πχ που προσέλαβες με τον ίδιο τρόπο και σου βγήκαν μια χαρά, β) προσέλαβες κάποιον που στα χαρτιά και μέσω των interview φαινόταν οκ και δεν έδωσε σημάδια ότι θα ηταν ο,τι να ναι. Στην περίπτωση που προσλαμβάνεις νέους χωρίς προυπηρεσία που ΔΕΝ εχουν δώσει έστω κάποια κατάλληλα σινιάλα (καλοί στις σπουδες τους, άλλες ακυρες δουλειες, εξτρα σκιλς που εχουν κυνηγησει οι ιδιοι) και ειδικά εφόσον προσλάβεις άνθρωπο που έχει κάνει ενα ΤΕΙ 12 χρόνια και δεν έχει δουλέψει δεν θα έχεις τίποτα να πεις για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου αν αυτός τα κάνει (με μεγαλύτερη πιθανότητα) πουτ*να. 

Προφανώς τα soft skills τα εξετάζεις ούτως η άλλως όσο μπορείς στην συνέντευξη για να ακυρώσεις τρελούς/περίεργους/ιδιότροπους ανεξαρτήτως υπηρεσίας κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pral13 είπε

Η πρόσληψη νέου χωρίς προυπηρεσία είναι επένδυση. Παίρνεις κάποιον με βαρβάτες ακαδημαικές γνώσεις, που τον εκπαιδεύεις ακριβώς στο αντικείμενο της εταιρείας σου, με αρκετά χαμηλό μισθό για αρχή. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να μειώσεις το ρίσκο με τεστ γνώσεων και προσωπικότητας. Αν θες κάποιον με προυπηρεσία να τον πληρώσεις τότε. Γιατί με 800 ευρώ, 2 πτυχία και 2 χρόνια προυπηρεσία κάθεται και στην εταιρεία που τον εμπιστευτηκε στο πρώτο του βήμα.

Δε ξέρω αν τρολάρει ο τύπος, πάντως στην εταιρεία που δουλεύω, υποψήφιος που πέρασε όλα τα στάδια συνεντεύξεων και μπήκε στην τελευταία τυπική με τον CEO, πριν ξεκινήσουν τον ρώτησε αν μπορεί να πάρει μια από τις μπανάνες που είχε στην φρουτιέρα του, και αν μπορεί γενικά να παίρνει κάθε μέρα δωρεάν φρουτάκια.

τελικα εδωσε το οκ ο ceo?? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pral13 είπε

Η πρόσληψη νέου χωρίς προυπηρεσία είναι επένδυση. Παίρνεις κάποιον με βαρβάτες ακαδημαικές γνώσεις, που τον εκπαιδεύεις ακριβώς στο αντικείμενο της εταιρείας σου, με αρκετά χαμηλό μισθό για αρχή. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να μειώσεις το ρίσκο με τεστ γνώσεων και προσωπικότητας. Αν θες κάποιον με προυπηρεσία να τον πληρώσεις τότε. Γιατί με 800 ευρώ, 2 πτυχία και 2 χρόνια προυπηρεσία κάθεται και στην εταιρεία που τον εμπιστευτηκε στο πρώτο του βήμα.

Δε ξέρω αν τρολάρει ο τύπος, πάντως στην εταιρεία που δουλεύω, υποψήφιος που πέρασε όλα τα στάδια συνεντεύξεων και μπήκε στην τελευταία τυπική με τον CEO, πριν ξεκινήσουν τον ρώτησε αν μπορεί να πάρει μια από τις μπανάνες που είχε στην φρουτιέρα του, και αν μπορεί γενικά να παίρνει κάθε μέρα δωρεάν φρουτάκια.

Εγώ από την στιγμή που ο polaki είπε ότι έχει δικό του γραφείο αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μιλάτε για διαφορετικές περιπτώσεις. Στο σχετικα μικρο (φανταζομαι) γραφείο του polaki δεν θα κάνουν applications top graduates με βαρβατες ακαδημαϊκες γνώσεις κλπ. Όπως είπα και πριν, εφόσον θες να προσλάβεις entry level, φυσικά και μπορείς να το κάνεις και έχει νόημα να το κάνεις από την στιγμή που το άτομο αυτό θα έχει δώσει τα κατάλληλα σινιάλα στην πορεία του μέχρι να φτάσει σ' αυτήν την αίτηση. Στο συγκεκριμένο τοπικ μιλάμε για τρολ που τελείωσε ΤΕΙ ηλεκτρονικής σε 12 χρόνια και δεν έχει γράψει μια γραμμή κώδικα και ούτε θέλει να γράψει. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

τελικα εδωσε το οκ ο ceo?? 😛

Ο ceo του απάντησε φυσικά και ο τύπος πήρε την μπανάνα και την έφαγε 😍. Προφανώς δεν προσλήφθηκε μετά. Το θέμα είναι ότι όλοι τρώμε δωρεάν φρούτα κάθε μέρα. Όχι όμως του ceo και όχι στην πιο κρίσιμη συνέντευξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pral13 είπε

Η πρόσληψη νέου χωρίς προυπηρεσία είναι επένδυση. Παίρνεις κάποιον με βαρβάτες ακαδημαικές γνώσεις, που τον εκπαιδεύεις ακριβώς στο αντικείμενο της εταιρείας σου, με αρκετά χαμηλό μισθό για αρχή. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να μειώσεις το ρίσκο με τεστ γνώσεων και προσωπικότητας. Αν θες κάποιον με προυπηρεσία να τον πληρώσεις τότε. Γιατί με 800 ευρώ, 2 πτυχία και 2 χρόνια προυπηρεσία κάθεται και στην εταιρεία που τον εμπιστευτηκε στο πρώτο του βήμα.

Δε ξέρω αν τρολάρει ο τύπος, πάντως στην εταιρεία που δουλεύω, υποψήφιος που πέρασε όλα τα στάδια συνεντεύξεων και μπήκε στην τελευταία τυπική με τον CEO, πριν ξεκινήσουν τον ρώτησε αν μπορεί να πάρει μια από τις μπανάνες που είχε στην φρουτιέρα του, και αν μπορεί γενικά να παίρνει κάθε μέρα δωρεάν φρουτάκια.

Αν θες παραπανω λεφτα καθε 2-3 χρονια αλλαζεις δουλεια.
Αν θες να κατσεις στην εταιρια που σε εμπιστεύτηκε (γελαω), κατσε, αλλα παραπανω λεφτα δυσκολα θα δεις. Η μαλλον θα δεις, θα δεις που οι καινουργιοι θα παιρνουν παραπανω απο εσενα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pral13 είπε

Ο ceo του απάντησε φυσικά και ο τύπος πήρε την μπανάνα και την έφαγε 😍. Προφανώς δεν προσλήφθηκε μετά. Το θέμα είναι ότι όλοι τρώμε δωρεάν φρούτα κάθε μέρα. Όχι όμως του ceo και όχι στην πιο κρίσιμη συνέντευξη. 

πολυ φυσιολογικη εξελιξη! 

τραγικος απλα, αν ζηλεψες τοσο μια μπανανα πηγαινε στο πρωτο μαναβικο μετα την συνεντευξη και παρε ενα ολοκληρο καφασι 😛 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pral13 είπε

Η πρόσληψη νέου χωρίς προυπηρεσία είναι επένδυση. Παίρνεις κάποιον με βαρβάτες ακαδημαικές γνώσεις, που τον εκπαιδεύεις ακριβώς στο αντικείμενο της εταιρείας σου, με αρκετά χαμηλό μισθό για αρχή. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να μειώσεις το ρίσκο με τεστ γνώσεων και προσωπικότητας. Αν θες κάποιον με προυπηρεσία να τον πληρώσεις τότε. Γιατί με 800 ευρώ, 2 πτυχία και 2 χρόνια προυπηρεσία κάθεται και στην εταιρεία που τον εμπιστευτηκε στο πρώτο του βήμα.

Δεν ξέρω πόσο επένδυση είναι, από αυτά που έχω δει εγώ μέχρι στιγμής σαφέστατα αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις κάποιον που τουλάχιστον έφαγε 2-3 κατσάδες στην προηγούμενή του δουλειά επειδή πέταγε ατάκες τύπου να παίρνω φρουτάκια δωρεάν κάθε μέρα. Μιλάμε για μισθούς Ελλάδας, η διαφορά ενός με 2 χρόνια προϋπηρεσία πόσο είναι? 150 και πάρα πολλά λέω. 

Όταν λες 800 ευρώ εννοείς καθαρά? Δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ κάτω των 28 που να παίρνει αυτά τα λεφτά στους 9 απ'τους 10 κλάδους της οικονομίας μας. Η πληροφορική είναι ένας από τους καλά αμοιβόμενους κλάδους, όπως και κάποιοι άλλοι. Θα επιμείνω όμως ότι σε 9 στους 10 κλάδους της Ελληνικής οικονομίας 800 ευρώ καθαρά αν είσαι κάτω των 28, μην πω και κάτω των 30, απλά δεν υφίσταται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οταν πας για δουλεια στα 30  ολα θα σου φταινε και κυριως δεν θα εχεις μαθει να ακους και να κανεις οτι σου λενε.....θα ειναι μια εμπειρια ομως

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν ξέρω πόσο επένδυση είναι, από αυτά που έχω δει εγώ μέχρι στιγμής σαφέστατα αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις κάποιον που τουλάχιστον έφαγε 2-3 κατσάδες στην προηγούμενή του δουλειά επειδή πέταγε ατάκες τύπου να παίρνω φρουτάκια δωρεάν κάθε μέρα. Μιλάμε για μισθούς Ελλάδας, η διαφορά ενός με 2 χρόνια προϋπηρεσία πόσο είναι? 150 και πάρα πολλά λέω. 

Όταν λες 800 ευρώ εννοείς καθαρά? Δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ κάτω των 28 που να παίρνει αυτά τα λεφτά στους 9 απ'τους 10 κλάδους της οικονομίας μας. Η πληροφορική είναι ένας από τους καλά αμοιβόμενους κλάδους, όπως και κάποιοι άλλοι. Θα επιμείνω όμως ότι σε 9 στους 10 κλάδους της Ελληνικής οικονομίας 800 ευρώ καθαρά αν είσαι κάτω των 28, μην πω και κάτω των 30, απλά δεν υφίσταται. 

Για πληροφορική μιλάω. Το 2014 που βγήκα εγώ στην αγορά χωρίς καμία προυπηρεσία, στο ζενιθ της κρίσης, οι μισθοί ήταν γύρω στα 750 καθαρά. Τώρα αν κρίνω από αυτούς που προσλαμβάνει η εταιρεία που βρίσκομαι είναι πάνω από 800. Αν βρίσκεις εσυ ανθρώπους που έχουν γράψει 10 γραμμές κώδικα με 2 χρόνια προυπηρεσία και πτυχία πληροφορικής, όχι regeneration κλπ που έρχονται για κάτω απο χίλια καθαρά, μπορείς να βγάλεις πολλά λεφτά αν είσαι recruiter. Προφανώς αυτά που γράφω δεν έχουν καμία σχέση με το παιδί που άνοιξε το thread. Μακαρί να τρολάρει γιατί αν όχι θα φαει τρελή φάπα μόλις βγει έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, great είπε

hr-αστικες μπουρδες που εχουν ερθει απ'εξω. Οπως και καλα που του δινεις το ποτηρι με τον καφε και βλεπεις μετα αν θα το παει στην κουζινα να το πλήνει.

Εδω των ρωτησε αν θελει να παρει ενα φρουτο. Αλλως μπορει να το επαιρνε ως αγενια να μην παρεις κατι που σου δινουν; τι βλακειες ειναι αυτες τωρα, και καλα τεστ σου δινω κατι αλλα δεν θα το παρεις γιατι ειναι δικό μου, δικό μου δικόμου. δηλαδη οκ με την ιδια λογικη αν του ελεγε θες λιγο νερο και του εβαζε απο το δικο του μπουκαλι η ψύκτη θα τον έκοβε, γιατι νερο πινεις καθε μερα και τετοια....

ειμαι σιγουρος οτι θα των ρωτησαν και που βλεπεις τον εαυτο σου σε 5 χρονια.

Φίλε μου συγνώμη δε κατάλαβες, ίσως το διατύπωσα λάθος. Ο υποψήφιος ρώτησε αν μπορεί να φάει την μπανάνα. Το αφεντικό από ευγένια είπε ναι..δεν ήταν hrστικο τρικ

Επεξ/σία από pral13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pral13 είπε

Φίλε μου συγνώμη δε κατάλαβες, ίσως το διατύπωσα λάθος. Ο υποψήφιος ρώτησε αν μπορεί να φάει την μπανάνα. Το αφεντικό από ευγένια είπε ναι..δεν ήταν hrστικο τρικ

Ναι το εσβησα, το ξερω, ειναι που δεν παιρνω το επιδομα οθονης και εχουν χαλασει τα ματια μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...