Προς το περιεχόμενο

μισθός νεου στην αγορά εργασιας


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, conkal είπε

παιδια... ειναι δυνατον να απαντατε στο τρολλαρισμα τωρα 3 σελιδες ?

ξανα κανε την ερωτηση, απλα προσθεσε 4 σελιδες ακομα 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Μεγάλε δεν έχεις ιδέα από την αγορά εργασίας και νιώθεις περήφανος που εσύ στα 24 σου πήγαινες 5η σερί χρονιά  στην Μύκονο με τα λεφτά των γονιών σου ενώ άλλοι δούλευαν ή τέλειωναν τις σχολές τους και δεν περίμεναν να πάνε στα 30 τους για να θυμηθούν να τελειώσουν τις σπουδές τους και να βγουν στην αγορά εργασίας.

Προσγειώσου στην πραγματικότητα.

Καταρχήν δεν είπα ότι νιώθω περήφανος η κάτι τέτοιο, απλά δεν βρίσκω τον λόγο να πάω να πιάσω δουλειά στα 20 μου απο την στιγμή που όλη μου την ζωή θα δουλεύω .thats all. 

Τα φοιτητικά χρόνια δεν θα ξαναέρθουν ποτέ , δουλειά όμως θα έχεις μέχρι τα 65 σου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Καταρχήν δεν είπα ότι νιώθω περήφανος η κάτι τέτοιο, απλά δεν βρίσκω τον λόγο να πάω να πιάσω δουλειά στα 20 μου απο την στιγμή που όλη μου την ζωή θα δουλεύω .thats all. 

Τα φοιτητικά χρόνια δεν θα ξαναέρθουν ποτέ , δουλειά όμως θα έχεις μέχρι τα 65 σου.

Τα φοιτητικά χρόνια είναι 4 - 6 . όχι 12.

Επίσης ακόμα δεν βγήκες και κοιτάς για system admin. Που ζητημα να ξερεις τι κανουν.

Ξεκινά σε μια εταιρία , να δεις πως είναι τα πράγματα. Ιεραρχία , προσωπικό , συμπεριφορά. Έχει πολλά.

Σιγά σιγά αν το κυνηγάς θα ανέβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Καταρχήν δεν είπα ότι νιώθω περήφανος η κάτι τέτοιο, απλά δεν βρίσκω τον λόγο να πάω να πιάσω δουλειά στα 20 μου απο την στιγμή που όλη μου την ζωή θα δουλεύω .thats all. 

Τα φοιτητικά χρόνια δεν θα ξαναέρθουν ποτέ , δουλειά όμως θα έχεις μέχρι τα 65 σου.

Δουλεια θα έχεις μέχρι τα 67!!!!! έχουν αλλαξει τα ορια ξερεις.......αλλα για να έχεις δουλεια και όχι δουλΕΙα θα πρεπει να στην δώσει και καποιος (εκτός και εαν την κληρονομήσεις) αλλα για να σου δώσει την δουλεια θα πρεπει να  έχεις στρώσει 'κωλο" απο τα 17!!!!!!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Την Παρασκευή αυτά τα θέματα όχι μεσοβδόμαδα.

ξεκινάμε νωρίτερα πλέον ώστε την Παρασκευή να έχουμε φτάσει στο πικ.

και τα πάει πολύ καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leontas3 είπε

Παιδιά καλησπέρα και πάλι.

Προφανώς και δεν τρολάρω άνοιξα ενα topic για συζήτηση γιατί ειλικρινά δεν έχω ιδεά τι γίνεται στην αγορά εργασίας! Και πώς να έχω? αφού τόνισα ότι δεν έχω δουλέψει εξαρχής! 

Το ξέρω ότι υπήρχε κρίση μέχρι το 2018 στην ελλάδα και όλα αυτά τα επιδόματα κτλ ξέρω ότι δινόντουσαν πριν την κρίση! Δεν ζήτησα να πάρω επίδομα μεταφοράς φακέλου ένα επίδομα οθόνης ζήτησα θεώρησα τραγικό να έχει καταργηθεί και αυτό! Οι περισσότεροι που γράφετε εδώ μέσα έχετε αρκετά χρόνια προυπηρεσίας εγώ όμως δεν έχω δουλέψει ούτε μια μέρα  για αυτό και ζήτησα την συμβουλή σας.

Και προφανώς και δεν θα πάω να δουλέψω με βασικό μισθό η 600-700 ευρώ που λέτε πολλοι από εδω μέσα αυτά είναι λεφτά που παίρνουν ανειδικευτοι εργάτες. 

Παραθέτω το παρακάτω link :

https://www.payscale.com/research/US/Job=Systems_Administrator/Salary

φαίνεται καθαρά στο location-athens πως ο μέσος μισθός ενός system administrator είναι 62Κ....

ΟΚ ας μην πάρω τόσα επειδή δεν έχω προυπηρεσία το δέχομαι, αλλά βλέπω ότι το κατώτερο ειναι 45κ το χρόνο.

Και ρωτάω στα λεφτά αυτά είναι και τα επιδόματα μέσα? η το επίδομα οθόνης είναι έξτρα?  Μια απλή ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω πως πάνε αυτά γιατι εγώ δεν έχω ιδέα.

Το link που έβαλες είναι για USA. Ακόμα και αν δεν το διάβασες πάνω στην σελίδα στο url είναι ολοκάθαρο. Μην περιμένεις μισθούς Silicon Valley στο Περιστέρι για 31 χρονών απόφοιτους ΤΕΙ Ηλεκτρονικής χωρίς να ξέρει το αντικείμενο. Μια καλή αρχή θα ήταν να πάρεις κάποια πιστοποίηση. Για developers δεν μετράνε, αλλά για devops και systems administrator είναι must αν θέλεις να δείξεις ότι είσαι σοβαρός.
Τα 600-700 ευρώ πρέπει να σου φτάνουν. Αν καθυστέρησες 7-8 χρόνια να βγεις στην αγορά εργασίας, θα συναγωνιστείς με 22-24χρονους ως προς τον μισθό και τις προοπτικές. Εκτός αν είσαι κάτι το εξαιρετικό ή ιδιοφυία.

 

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GoMaR είπε

ξανα κανε την ερωτηση, απλα προσθεσε 4 σελιδες ακομα 😛

παιδια... ειναι δυνατον να απαντατε στο τρολλαρισμα τωρα 3+4+1 = 8  σελιδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3000 ευρώ το μήνα θα παίρνεις. Μην βλέπεις τι σου γράφουν οι άλλοι, ζηλεύουν γιατί παίρνουν 500 με 600 ευρώ το μήνα. 

Και αν εκεί που θα δουλεύεις έχεις 1 οθόνη δικαιούσαι 25% μπόνους, μέχρι 2 οθόνες δικαιούσαι 50%, 3 οθόνες δικαιούσαι 75% του μισθού σε μπόνους. Από 4 και πάνω 100%

Επεξ/σία από supermanbee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, merphi είπε

Το link που έβαλες είναι για USA. Ακόμα και αν δεν το διάβασες πάνω στην σελίδα στο url είναι ολοκάθαρο. Μην περιμένεις μισθούς Silicon Valley στο Περιστέρι για 31 χρονών απόφοιτους ΤΕΙ Ηλεκτρονικής χωρίς να ξέρει το αντικείμενο. Μια καλή αρχή θα ήταν να πάρεις κάποια πιστοποίηση. Για developers δεν μετράνε, αλλά για devops και systems administrator είναι must αν θέλεις να δείξεις ότι είσαι σοβαρός.
Τα 600-700 ευρώ πρέπει να σου φτάνουν. Αν καθυστέρησες 7-8 χρόνια να βγεις στην αγορά εργασίας, θα συναγωνιστείς με 22-24χρονους ως προς τον μισθό και τις προοπτικές. Εκτός αν είσαι κάτι το εξαιρετικό ή ιδιοφυία.

Τι πιστοποίηση?? Ακόμα δεν τελείωσα την σχολή και θα πάω για πιστοποίηση ,θα κάτσω να διαβάσω κ αλλό? ώπα κάπου ρε παιδιά ! όταν τελειώσω θέλω να μην δω βιβλίο για 5 χρόνια! 

Είπαμε δεν θέλω να γίνω καριερίστας και Manager από τώρα μπορώ να τα κάνω αυτά αργότερα. Υπάρχουν πολλοί που το όνειρο τους είναι να ανελιχθούν σε μια εταιρεία και να φτάσουν ψηλά από πολύ νωρίς... Εγώ δεν είμαι από αυτούς, προτιμώ να έχω την δουλειά μου και 3 το μεσημέρι να είμαι σπίτι μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντός πέρα από το τρολαρισμα , οποιος θέλει να δει ποιος είναι ο πραγματικός μισθός των Systems Administrators στην Ελλάδα, το σωστό link είναι https://www.payscale.com/research/GR/Job=Systems_Administrator/Salary

και αυτό είναι μικτά.

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Τι πιστοποίηση?? Ακόμα δεν τελείωσα την σχολή και θα πάω για πιστοποίηση ,θα κάτσω να διαβάσω κ αλλό? ώπα κάπου ρε παιδιά ! όταν τελειώσω θέλω να μην δω βιβλίο για 5 χρόνια! 

Είπαμε δεν θέλω να γίνω καριερίστας και Manager από τώρα μπορώ να τα κάνω αυτά αργότερα. Υπάρχουν πολλοί που το όνειρο τους είναι να ανελιχθούν σε μια εταιρεία και να φτάσουν ψηλά από πολύ νωρίς... Εγώ δεν είμαι από αυτούς, προτιμώ να έχω την δουλειά μου και 3 το μεσημέρι να είμαι σπίτι μου.

Που μένεις;Αν είσαι μακρυά μπορεί να σε πηγαινεί ο CEO .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, merphi είπε

Παντός πέρα από το τρολαρισμα , οποιος θέλει να δει ποιος είναι ο πραγματικός μισθός των Systems Administrators στην Ελλάδα, το σωστό link είναι https://www.payscale.com/research/GR/Job=Systems_Administrator/Salary

και αυτό είναι μικτά.

 17Κ θα είναι ο πρώτος μισθός μου? εντάξει άσχημο δεν τον λες αλλά να είναι καθαρά τουλάχιστον. Έτσι κ αλλιώς θεωρώ οι σοβαρές εταιρείας μέσα στον χρόνο σου κάνουν αύξηση μισθού αλλιώς ξερουν οτι μπορεί να φύγεις

Παιδιά γενικά τώρα δεν είναι όλη η ζωή δουλειά δουλειά δουλειά, κάποιοι μπορεί να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα

Επεξ/σία από leontas3
λαθος ορθογραφια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...