Προς το περιεχόμενο

driver_irql bluescreen


bananasplit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!Φρέσκο bsod στο λαπτοπ..από εχθές το έχει κάνει 2-3 φορές..γράφει driver_irql_not_less_or_equal.
Και παρακάτω tcpip.sys.έχει συναντήσει καποιος κάτι παρόμοιο;;

bsod.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δει πως κάθε φορά που ανοίγω το καπάκι κάνει επανεγκατάσταση της κάρτας δικτύου και του bluetooth..πώς μπορώ να την καταργήσω,για να το δοκιμάσω με adapter;;επίσης,παίζει να το έκανε από προβληματική εγκατάσταση του utorrent ή του vpn;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, bananasplit είπε

έχω δει πως κάθε φορά που ανοίγω το καπάκι κάνει επανεγκατάσταση της κάρτας δικτύου και του bluetooth..πώς μπορώ να την καταργήσω,για να το δοκιμάσω με adapter;;

Από τη διαχείριση συσκευών μπορείς να απενεργοποιήσεις την κάρτα δικτύου.

 

4 ώρες πριν, bananasplit είπε

παίζει να το έκανε από προβληματική εγκατάσταση του utorrent ή του vpn;;

Από το ut δε νομίζω. Το vpn ίσως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την αφαίρεσα τελείως..έβαλα αντάπτορα..μετά από μισή ώρα με ανοιχτό utorrent,το οποίο έκανα επανεγκατάσταση (δεν έχει δραστηριότητα,απλά άνοιξα για να το τεστάρω) και ανοιχτό το vpn πάλι μπλε οθόνη..τώρα τον έβγαλα και αυτόν και άφησα το ethernet..λέω να ανοίξω και το vpn χωρίς να το συνδέσω,να δοκιμάσω τι θα κάνει..

εν τω μεταξύ μπορεί να είναι τελείως άσχετο..αλλά φαίνεται να χάνει την ώρα..τον είχα βγάλει από το ρεύμα την ώρα που έβγαζα την κάρτα δικτύου,έχασε την ώρα,ξεκίνησε από την ώρα που είχε το σύστημα πριν τον αποσυνδέσω από το ρεύμα και μετά δεν έκανε συγχρονισμό αυτόματα.

 

EDIT:πάνω από μισή ώρα συνδεδεμένο με ethernet,χωρίς ασύρματο επάνω,με ανοιχτό vpn και δεν έχει πέσει ακόμα..ούτε εγώ πιστεύω πως φταίει το torrent..αλλά θα δοκιμάσω αύριο ξανά το ut και μετά το ασύρματο..αν φταίνε οι drivers,δεδομένου οτι άλλαξα drivers με την εγκατάσταση του αντάπτορα,μόλις αφαίρεσα την κάρτα δικτύου,τι μπορώ να κάνω;μήπως είναι κάποιο πρόβλημα των win 7;;

Επεξ/σία από bananasplit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν χάνει την ώρα όταν βγαίνει από το ρεύμα τότε η εσωτερική του μπαταρία έχει αδειάσει. Θα πρέπει να την αντικαταστήσεις αν θέλεις να κρατάει ώρα και ρυθμίσεις bios. Το ut όταν το ανοίγεις, έχει τίποτα στη λίστα του για seeding ή είναι καθαρό; Δοκίμασε και το qbit torrent.

Τα updates τα κάνεις κανονικά;

Άνοιξε γραμμή εντολών σαν διαχειριστής και δώσε

sfc /scannow

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 32bit patch:
http://thehotfixshare.net/board/index.php?autocom=downloads&showfile=18737

Windows 7 64bit patch:
http://thehotfixshare.net/board/index.php?showtopic=21115
 

Αν έχεις  Malware Bytes, τότε "disable web protection"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με την ώρα με μπερδεύει..Δεν πρέπει να έχει αδειάσει η μπαταρία..Είναι σαν να "κολλάει" όσο είναι κλειστός..πχ τώρα που τον άνοιξα (ενώ το βράδυ είχε τη μπαταρία του,οπότε είχε ρεύμα) μου γράφει 1.18 π.μ. που είναι η ώρα που τον έκλεισα το βράδυ..(ή μάλλον η ώρα που έκανα συγχρονισμό το βράδυ).
έκανα το scan,λέει βρήκε προβλήματα και τα επιδιόρθωσε..το ut έχει πράγματα στη λίστα του,αλλά ανενεργά..δεν κάνει seed δηλαδή..
έκανα και το update που πρότεινε ο φίλος snbblp.μέχρι στιγμής δεν έχει μπλε οθόνη,αλλά πρέπει πρώτα να δουλέψει λίγο.επίσης νομίζω πως αυτό με την ώρα κάπως συνδέεται..
επίσης άλλο καινούριο.έβγαλα το ethernet για να τον δουλέψω με το ασύρματο.Μετά από λίγα λεπτά κόλλησε το ίντερνετ.Έβαλα ξανά το ethernet και δουλεύει..

 

EDIT:άλλο περίεργο..τον είχα ανοιχτό για αρκετή ώρα.πήγε λοιπόν 1.35 π.μ.(δε διόρθωσα την ώρα) τον έκλεισα πάλι (ο τερματισμός παίρνει πια πέντε λεπτά από μερικά δευτερόλεπτα που έπαιρνε).έβγαλα τη μπαταρία και τη μπαταρία του bios..τα ξαναβάζω και τον ανοίγω.
έγραφε πάλι 1.18π.μ.

Επεξ/σία από bananasplit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bananasplit είπε

Αυτό με την ώρα με μπερδεύει..Δεν πρέπει να έχει αδειάσει η μπαταρία..Είναι σαν να "κολλάει" όσο είναι κλειστός..πχ τώρα που τον άνοιξα (ενώ το βράδυ είχε τη μπαταρία του,οπότε είχε ρεύμα) μου γράφει 1.18 π.μ. που είναι η ώρα που τον έκλεισα το βράδυ..(ή μάλλον η ώρα που έκανα συγχρονισμό το βράδυ).
έκανα το scan,λέει βρήκε προβλήματα και τα επιδιόρθωσε..το ut έχει πράγματα στη λίστα του,αλλά ανενεργά..δεν κάνει seed δηλαδή..
έκανα και το update που πρότεινε ο φίλος snbblp.μέχρι στιγμής δεν έχει μπλε οθόνη,αλλά πρέπει πρώτα να δουλέψει λίγο.επίσης νομίζω πως αυτό με την ώρα κάπως συνδέεται..
επίσης άλλο καινούριο.έβγαλα το ethernet για να τον δουλέψω με το ασύρματο.Μετά από λίγα λεπτά κόλλησε το ίντερνετ.Έβαλα ξανά το ethernet και δουλεύει..

EDIT:άλλο περίεργο..τον είχα ανοιχτό για αρκετή ώρα.πήγε λοιπόν 1.35 π.μ.(δε διόρθωσα την ώρα) τον έκλεισα πάλι (ο τερματισμός παίρνει πια πέντε λεπτά από μερικά δευτερόλεπτα που έπαιρνε).έβγαλα τη μπαταρία και τη μπαταρία του bios..τα ξαναβάζω και τον ανοίγω.
έγραφε πάλι 1.18π.μ.

1. Βάλε μια καινούργια μπαταρία.

2. Μπες στο bios, load defaults, φτιάξε την ώρα στο ρολόι.

3. Ανέβα Windows και κάνε συγχρονισμό ώρας.

4. DISABLE web protection αν έχεις Malware Bytes.

5. chkdsk /f σε ΟΛΟΥΣ τους δίσκους.

6. Reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαταρία δεν έχω να του αλλάξω..αλλά αφού δεν τον βγάζω από το ρεύμα στο restart,δε θα έπρεπε να αποτελεί πρόβλημα,σωστά;;
τα υπόλοιπα τα δοκίμασα..το scan τελείωσε..σε ο,τι αφορά την ώρα,ξεκινάει πάλι με την ώρα που έβαλα εγώ στο σύστημα..σαν να μην κρατάει ούτε την ώρα που έχει περάσει όσο ήταν ανοιχτό το σύστημα,ούτε την ώρα που πέρασε από τότε..δηλαδή τώρα μου έγραψε 2.20..ενώ έκανα το reboot στις 2.32..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bananasplit είπε

μπαταρία δεν έχω να του αλλάξω..αλλά αφού δεν τον βγάζω από το ρεύμα στο restart,δε θα έπρεπε να αποτελεί πρόβλημα,σωστά;;
τα υπόλοιπα τα δοκίμασα..το scan τελείωσε..σε ο,τι αφορά την ώρα,ξεκινάει πάλι με την ώρα που έβαλα εγώ στο σύστημα..σαν να μην κρατάει ούτε την ώρα που έχει περάσει όσο ήταν ανοιχτό το σύστημα,ούτε την ώρα που πέρασε από τότε..δηλαδή τώρα μου έγραψε 2.20..ενώ έκανα το reboot στις 2.32..

Μπαταρία.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bananasplit είπε

να τον δοκιμάσω χωρίς μπαταρία;με το ρεύμα συνδεδεμένο,για να δώ τι θα κάνει;τα bsod όμως πως προέκυψαν;;ή η καθυστέρηση στο κλείσιμο..

Συγγνώμη βρε φίλε, αλλά ενώ αρνείσαι να βάλεις μπαταρία σε ένα από τα πλέον κρίσιμα υποσυστήματα ενός προσωπικού υπολογιστή από το οποίο εξαρτώνται πολλές και κρίσιμες ρουτίνες του λειτουργικού, το RTC, και ζητάς να σου εξηγήσω τι είναι το "racing condition in a multicore system when two same copies of a TCP/IP data chunk is present in both cores, causing access violation when locking specific RAM location for read or write operation";

Καλή συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι,όχι,λάθος το κατάλαβες..απλά υπάρχει ένα πρόβλημα..φοράει αυτή..δεν την έχω βρει σε τοπικά καταστήματα..απλά πρέπει να την παραγγείλω..ρώτησα γιατί θα κάνει μέρες να έρθει,μήπως μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου χωρίς,τουλάχιστον δοκιμαστικά..την παραγγέλνω να έρθει και βλέπουμε!

Επεξ/σία από bananasplit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...