Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Πας σε manjaro community, arcolinux community ή artix community iso's και έχεις έτοιμα στημένα iso. Με τα όλα τους και είσαι υπερκομπλέ. Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα: βάλτε bare/base αρχάριοι. Και να σου πω έρχεται ο άλλος κάνουμε τα update και τα λέμε και όλας. Αν και έμαθε πχ τωρα είναι μια αφορμή. Γιατί πχ με το pamac δεν υπάρχει "δεν κατάλαβα τι κανω".

Λολ, μέχρι τώρα έλεγα ότι δεν παίρνεις από λογική, πλέον δεν καταλαβαίνω καν τι λες 😂

Αλλά όπως είπα, τα γράφω για να τα δει κάποιος που δεν ξέρει και όχι για να σού απαντήσω. Έχει εξελιχθεί σε παράνοια όλο αυτό.

1 ώρα πριν, nik0laus είπε

Καλησπέρα στην παρέα , θέλω να δοκιμάσω τα λίνουξ. Μου είπαν ότι είναι πιο ελαφριά από τα windows και ότι δεν κολλάνε ιούς. Εσείς ποια λινουξ μου προτείνετε;

Θα τα βάλω σε ένα λαπτοπ λίγο παλιό το οποίο έχω στο χωριό και θα το δουλευει κυρίως η μητέρα μου για να βλέπει συνταγές από το ιντερνετ και κάποιες σειρές στο youtube. Ποια λινουξ είναι καλύτερα ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας

Καλύτερο δεν υπάρχει βασικά. Δοκίμασε Linux Mint σε ένα Live USB, και αν κάνει αυτά που θέλεις χωρίς πρόβλημα (σερφάρισμα και youtube), τότε μπορείς να το εγκαταστήσεις, και λογικά θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, nik0laus είπε

Καλησπέρα στην παρέα , θέλω να δοκιμάσω τα λίνουξ. Μου είπαν ότι είναι πιο ελαφριά από τα windows και ότι δεν κολλάνε ιούς. Εσείς ποια λινουξ μου προτείνετε;

Θα τα βάλω σε ένα λαπτοπ λίγο παλιό το οποίο έχω στο χωριό και θα το δουλευει κυρίως η μητέρα μου για να βλέπει συνταγές από το ιντερνετ και κάποιες σειρές στο youtube. Ποια λινουξ είναι καλύτερα ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας

Παλιο laptop δε θες systemd (μη σε απασχολει τι είναι) για να bootaρει πιο γρηγορα.

άρα βάλε mxlinux με xfce

#1 σε δημοφιλία σε ενα site με όλα τα linux (distrowatch.net)

 

Το κατεβάζεις απο:https://mxlinux.org

Τη δουλειά σου θα την κανεις πολύ καλά.

Καλό βέβαια θα ήταν να δοκιμάσεις σε ένα flashάκι...

καις το iso σε ένα φλασάκι και μετά bootάρεις το laptop απο το usb flashάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nik0laus, ξέχασα. Δε θες να παίρνεις συμβουλές από τον rhtoras (μη σε απασχολεί τι εννοεί).

Όπως είπα και πάνω, δεν υπάρχει καλύτερο. Υπάρχει πιο ταιριαστό στις ανάγκες σου. Δημοφιλές δε σημαίνει απαραίτητα και ταιριαστό στις ανάγκες σου.

Το MX Linux είναι επίσης μια χαρά επιλογή, και αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό και άλλα προφανώς.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς, υπάρχουν πολλά άτομα εδώ που μπορούν να σού δώσουν πολύ πιο υπεύθυνες συμβουλές από τον προλαλήσαντα. 9/10 φορές δεν ξέρει τι λέει, αλλά επιμένει να τα λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

9/10 φορές δεν ξέρει τι λέει, αλλά επιμένει να τα λέει

Δε σε κανω report ΔΕΝ είμαι σαν εσας αλλά ειλικρινά παρτο αλλιώς... εχετε γινει ολοι ειδικοι....κι ερχεσαι στο θεμα μου να μου την πεις... αντι να αφήνετε τον κόσμο να δοκιμαζει του επιβάλλετε ποιον και τι θα ακούει. Είπαμε το pc είναι παλιο σχετικά... το mint με cinnamon έχει 900 mb ram ενώ το mxlinux xfce καταναλώνει κατω απο 400 mb ram, δηλαδή πάνω απο τα μισά. Το boot είναι πιο γρήγορο λόγω απουσίας systemd αν κάνεις search το: mx linux fastest θα το δεις.

 

υ.γ Ξέρω οτι πολλοί έχουν δουλειές σε servers ubuntu κλπ οπότε αν χαθεί mint, ubuntu και λοιπά distro χάθηκαν. Ωστόσο το να δοκιμάσει καποιος κάτι πέρα από το μοναδικό εργαλείο που ξ'ερουν μερικοί (systemd γκουχ γκουχ) δεν είναι κακό.

Αμα γράψουμε στο search: why mx linux is popular θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δε σε κανω report

Καλα που καθομουν σε καρεκλα οταν το διαβασα αυτο γιατι τα ποδια μου ενστικτωδως αρχισαν να τρεμουν. Δεν μπορεις να τον κανεις report. Δεν εχεις βασιμο λογο. Μπορεις να προσπαθησεις βεβαια...
 

21 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Είπαμε το pc είναι παλιο σχετικά

Ποσο παλιο ... σχετικα ειναι , ξερεις ? Οχι. Υποθετεις. Αλλα για να μην κλαψεις , ας υποθεσουμε οτι το μηχανημα ειναι παλιο τοσο  που δεν μπορει να σηκωσει ευκολα cinnamon. Ποιος σου ειπε οτι linux mint = cinnamon ? Μαλλον οι ελλειπεις σου γνωσεις. Κλικαρε με.
 

21 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το boot είναι πιο γρήγορο λόγω απουσίας systemd αν κάνεις search το: mx linux fastest θα το δεις.

Εκανα , δεν το ειδα. Δικο σου αυθαιρετο και προφανως τελειως λανθασμενο συμπερασμα αυτο που γραφεις.
 

21 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ξέρω οτι πολλοί έχουν δουλειές σε servers ubuntu κλπ οπότε αν χαθεί mint, ubuntu και λοιπά distro χάθηκαν.

Απο που το ξερεις αυτο ? Δουλειες σε σερβερς...με ubuntu κιολας! Και αν χαθει το mint , παει , το κλαψαμε το ubuntu ... και λοιπα distro. Τα θες και τα λες ? χαχα
 

21 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ωστόσο το να δοκιμάσει καποιος κάτι πέρα από το μοναδικό εργαλείο που ξ'ερουν μερικοί (systemd γκουχ γκουχ) δεν είναι κακό.

Αμα γράψουμε στο search: why mx linux is popular θα δούμε...

Δηλαδη το MX Linux εγινε δημοφιλες λογω sysV init system ? Αυτο καταλαβες εσυ ? Το MX Linux ειναι δημοφιλες γιατι πηρε μια σταθερη , σοβαρη και δημοφιλη βαση (debian stable) και την εκανε ευχρηστη στο ευρυ (αρχαριο) κοινο. Τιποτα αλλο.
Αν εσυ θες να πιστευεις οτι εγινε δημοφιλες λογω του οτι δεν εχει systemd , πιστεψε το. Δεν θα σου χαλασουμε το ονειρο.

Εχεις ελλειπεις γνωσεις και ξερεις τι λεει ο θυμοσοφος λαος ε? "Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας". Ημιμαθης και τρολ. Ο χειροτερος συνδυασμος.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, rhtoras είπε

αντι να αφήνετε τον κόσμο να δοκιμαζει του επιβάλλετε ποιον και τι θα ακούει.

Ούτε καν, όχι μόνο του είπα κι εγώ να δοκιμάσει αν θέλει, αλλά επιβεβαίωσα κι εγώ ότι η πρότασή σου ήταν μια χαρά. Να μην παίρνει συμβουλές από εσένα τού είπα, γενικότερα, αλλά προσωπικά. Εξισώνεις το init system με boot times επειδή τόσα ξέρεις. Εξισώνεις το distro με το DE. Επίσης είναι θλιβερό το πόσες φορές έχεις πει σαν επιχείρημα "αν πατήσουμε στο google <τάδε> θα δούμε [...]". Επειδή μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις σου, και επειδή δε λες να καταλάβεις ότι αυτό αυτόματα σημαίνει ότι δε μπορείς να έχεις ενημερωμένη άποψη, γι' αυτό λέω στο φίλο (και σε όλους) να μην παίρνει συμβουλές από εσένα.

42 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δε σε κανω report

Να 'σαι καλά 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθιστε να μας πει πρωτα τα specs ο @nik0laus γιατι αν δεν ειναι τοσο παλιο....θα δειτε για το ποτε θα αλλαξει διανομη ο φιλτατος @rhtoras και θα λεει αλλες διανομες μετα 🤣 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι ό,τι.... όποιος ρώτησε στο παρελθόν, ποια διανομή linux να βάλω, δεν έβαλε ποτέ και αν έβαλε μικρό ποσοστό την κράτησε.

Όποιος δεν ρώτησε ποτέ ποια διανομή linux να βάλω, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιεί τουλάχιστον μία διανομή. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, htaccess είπε

Προσωπική μου άποψη είναι ό,τι.... όποιος ρώτησε στο παρελθόν, ποια διανομή linux να βάλω, δεν έβαλε ποτέ και αν έβαλε μικρό ποσοστό την κράτησε.

Όποιος δεν ρώτησε ποτέ ποια διανομή linux να βάλω, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιεί τουλάχιστον μία διανομή. :)

Σωστό κι αυτό! Αλλά κάποτε εμείς δεν είχαμε την ευχέρεια να κατεβάσουμε τα images, και βάζαμε οποία βρίσκαμε μπροστά μας!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rhtoras είπε

Παλιο laptop δε θες systemd (μη σε απασχολει τι είναι) για να bootaρει πιο γρηγορα.

Μια χαρα γρηγορα μπουταρει σε ενα χρεπι του 2002 που εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα boot times αν έχεις SSD είναι αστεία γρήγορα ανεξαρτήτως init system.

Τα boot times εξαρτώνται κυρίως από τον αριθμό και το είδος των services. Αν τρέχεις ντουζίνες services, το boot time θα είναι αργό ανεξαρτήτως του init system.

Αν τρέχεις τα services που συνήθως τρέχουν σε ένα desktop σύστημα το boot time είναι γρήγορο ανεξαρτήτως init system (<10 sec).

 Ακόμα και αν έχεις κόλλημα με τα boot times, το να τα κάνεις optimize είναι εφικτό ανεξαρτήτως init system. Nevertheless, keep this in mind https://xkcd.com/974/

By the way, τα παραπάνω ισχύουν ανεξαρτήτως λειτουργικού. Και στα windows ακριβώς τα ίδια ισχύουν απλά δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις/διαλέξεις init system.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας  στο τρολλοποστάρισμά μου παραπάνω....

Χρησιμοποιώ λίνουξ από το 2013 επειδή  ξαφνικά κράσαρε ο δίσκος στο pc(ευτυχώς μονο στo partition με το λειτουργικο,  χp  ειχε)  και έψαχνα τρόπο να πάρω τις φωτογραφίες και κάποια άλλα αρχεία που είχα μέσα. Από τότε έχω λίνουξ ως το μόνο λειτουργικό στους υπολογιστές μου και με καλύπτει απόλυτα στις απλές εργασίες που κάνω ουτως ή άλλως  όπως περιήγηση στο διαδικτυο, απλά υπολογιστικά φύλλα, επεξεργασία κειμένου κλπ ... Το πιο δυνατό μηχάνημα που έχω είναι ένα Core2Duo laptop με Τ9300 cpu και 4GB ram. Μέχρι τώρα με καλύπτει απόλυτα σε αυτά που θέλω να κάνω. Θεωρώ τον εαυτό μου χρήστη όχι έμπειρο αλλά ούτε και εντελώς αρχάριο, δόξα τω Θεώ έχουμε πλέον το διαδίκτυο και τις μηχανές αναζήτησης όπου με λίγο  ψάξιμο βρίσκουμε σχεδόν τα πάντα... Η προσωπική μου εμπειρεία είναι ότι τα Debianubuntu-ειδή είναι τα πιο ευχρηστα όσον αφορά στην πρώτη επαφή με αυτό το διαφορετικό λειτουργικό αν η πρότερη επαφή σου με υπολογιστές  έχει να κάνει μόνο με  windows ειδικά εποχής ΧΡ - W7. Πρώτη επαφή είχα με Mint ( ήταν τότε πρώτη στο distrowatch και όχι άδικα, δούλεψαν όλα αμέσως- δεν κόλλησε πουθενά- έκανα αυτό που ήθελα και είδα ότι υπάρχει και κάτι άλλο εκτός από τα windows με το οποίο μπορώ να κάνω τη δουλειά μου). Από τότε άρχισα να δοκιμάζω διανομές στα χρέπια μου και όσο και να προσπάθησα μόνο με debian/ubuntu type διανομές αισθάνθηκα καλά, όχι οτι οι άλλες ήταν κακές απλά εγώ (θες  και λόγω γνώσεων ,ηλικίας ή οτιδήποτε άλλο...χλωρινη Klinex αυτή ξέρω αυτήν εμπιστεύομαι φάση  :P ) δεν αισθάνθηκα ευχάριστα χρησιμοποιόντας Arch -based διανομές για παράδειγμα ... 

Όσον αφορά το χρέπι στο χωριό είναι ένα με intel t2080 cpu/ 2GB ram και κάνει την  όποια (απλή)  δουλειά  θέλουμε τρεχοντας LXLE  :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουμε περάσει ακόμη και το beating a dead horse στάδιο, στο σκεπτικό του rhtoras, εγώ προτείνω σε όλους τους αρχάριους να δοκιμάσουν ένα εκ των Slackware, Gentoo, NetBSD.

Κανένα από τα τρία δεν έχουν systemd οπότε "bootάρουν γρήγορα σε παλιά pc" (ειδικά τα Slackware, NetBSD έχουν ελάχιστες απαιτήσεις). Μην ακούτε που λένε ότι είναι δύσκολα. Εγώ τα χρησιμοποιώ για χρόνια και χρόνια και τα βρίσκω πολύ εύκολα. Επίσης σπάνια αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα και όταν συνέβη ήταν πολύ εύκολο να το λύσω (βέβαια τότε που συνέβη δεν ήμουν αρχάριος αλλά τι ρόλο να παίζει αυτό; Αφού το έλυσα εύκολα εγώ, μπορεί και ένας αρχάριος). Είναι στα τοπ 10-20 στο distrowatch, έχουν δικά τους φόρα για να βρεις λύσεις. Όλα θα πάνε τέλεια. Μην ακούτε τον mphxths και τους άλλους ποταπούς εγκάθετους των μεγάλων συμφερόντων.

Λοιπόν, η απάντηση είναι ένα εκ των Slackware, Gentoo, NetBSD (οι μερακλήδες ας κάνουν 3 κατατμήσεις και ας τα βάλουν και τα 3)

[/Sarcasm]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, imitheos είπε

Λοιπόν, η απάντηση είναι ένα εκ των Slackware, Gentoo, NetBSD (οι μερακλήδες ας κάνουν 3 κατατμήσεις και ας τα βάλουν και τα 3)

με lilo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, imitheos είπε

Λοιπόν, η απάντηση είναι ένα εκ των Slackware, Gentoo, NetBSD (οι μερακλήδες ας κάνουν 3 κατατμήσεις και ας τα βάλουν και τα 3)

Screenshot_20200827_120808.png.77a61e006e75317db937e1b41b1e8ffd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...