Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, imitheos είπε

Τo  "-com" δεν είναι για κονσόλα σε σειριακή θύρα;

Θα σε γελάσω, αλλά σε λεπτομέρειες κολλάς, θα βγάλω άκρη... Ένα σύστημα να κάνω τη δουλειά μου θέλω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Μην ακούτε τον mphxths

Μα...gentoo εβαλα και γω προσφατως. Αλλα ειμαι αρχαριος ακομα , πηγα σε systemd :P

38 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Θα σε γελάσω, αλλά σε λεπτομέρειες κολλάς, θα βγάλω άκρη... Ένα σύστημα να κάνω τη δουλειά μου θέλω :P

Πες οτι μετα το σκρινσοτ , εκοψες τα downloads..ακομα και η τρολια εχει καποια ορια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πες οτι μετα το σκρινσοτ , εκοψες τα downloads..ακομα και η τρολια εχει καποια ορια :)

Γιατί ρε εγκάθετε κόβεις την τύχη των διανομών; Μπορεί να θέλει να τις δοκιμάσει σε κάποιο VM και μετά να του αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πες οτι μετα το σκρινσοτ , εκοψες τα downloads..ακομα και η τρολια εχει καποια ορια :)

Ναι αμέ. Δεν ψήνομαι καθόλου να ασχοληθώ είτε με Slackware είτε με Gentoo η αλήθεια είναι. Αντίθετα με BSD με τρώει εδώ και λίγο καιρό, αλλά μάλλον θα δοκιμάσω FreeBSD ή OpenBSD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρισκεις 'δυσκολες' τις διανομες gentoo, arch κτλ, θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις καθολου με *bsd. Κυριως το freebsd ειναι πολυ κοντα με το gentoo, αφου και αυτο ως κύριος τροπος εγκαταστασης προγραμματων, ειναι η μεταγλωττιση, σου δινει βεβαια και την δυνατοτητα να βαλεις τα αντιστοιχα binary αλλα αργα η γρηγορα θα σε φερουν σε σοβαρο αδιεξοδο. Τελος το freebsd ξεχνατο αν δεν χρησιμοποιεις terminal και rc, ενω θα βρεις και εξαιρετικα περιορισμενη βοηθεια στα forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kebab είπε

Αν βρισκεις 'δυσκολες' τις διανομες gentoo, arch κτλ, θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις καθολου με *bsd. Κυριως το freebsd ειναι πολυ κοντα με το gentoo, αφου και αυτο ως κύριος τροπος εγκαταστασης προγραμματων, ειναι η μεταγλωττιση, σου δινει βεβαια και την δυνατοτητα να βαλεις τα αντιστοιχα binary αλλα αργα η γρηγορα θα σε φερουν σε σοβαρο αδιεξοδο. Τελος το freebsd ξεχνατο αν δεν χρησιμοποιεις terminal και rc, ενω θα βρεις και εξαιρετικα περιορισμενη βοηθεια στα forums.

Arch χρησιμοποιώ ως κύριο σύστημα και κάνω τα πάντα εδώ, οπότε αν και δεν είναι από τις εύκολες δεν έχω πρόβλημα. Gentoo δεν έχω δοκιμάσει ποτέ όχι επειδή φοβάμαι τη δυσκολία, αλλά επειδή δε βρίσκω το λόγο (άλλωστε η wiki τους είναι άψογη). Όσο για τα *BSD, κυρίως να ικανοποιήσω την περιέργειά μου θέλω, όχι καθημερινή χρήση ή κάτι τέτοιο, οπότε πόσο στραβά να πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nik0laus είπε

μόνο με debian/ubuntu type διανομές αισθάνθηκα καλά

 

3 ώρες πριν, nik0laus είπε

δεν αισθάνθηκα ευχάριστα χρησιμοποιόντας Arch -based διανομές για παράδειγμα

Aπολυτα σεβαστη άποψη...  Υπάρχει κόσμος που κολλάει με ubuntu και mint κ.ο.κ γιατί με αυτά ξεκίνησε. Εγώ πάλι αν και κάποτε εντυπωσιάστηκα από το mint είδα οτι δεν είναι και κάτι τόοοοσο τρομερό. Υπάρχουν πιο εξωτικά σε archbased διανομές και με πολύ αυχρηστή εμπειρία. Μετά είναι και άλλες διανομές που δεν ταιριάξανε τα χνώτα μας. Υπάρχουν και εδω καποιοι που δε χρησιμοποιούν linux ή ξέρουν μονο μια διανομή. Θα τους σεβόμουν αν δεν έκαναν τον κόσμο άνω κάτω. Αν και γενικά πρέπει να παραδεχτούμε οτι υπάρχουν iso σε ARCHBASED διανομές πληρέστατα και με 99% out of the box εμπειρία. Να μη δωσω link για τα iso αυτά. Συνήθως είναι community editions.

 

3 ώρες πριν, pmav99 είπε

Τα boot times εξαρτώνται κυρίως από τον αριθμό και το είδος των services. Αν τρέχεις ντουζίνες services, το boot time θα είναι αργό ανεξαρτήτως του init system.

Ακριβώς αλλά επειδή ο αρχάριος δεν ξέρει από services ΔΕΝ πρέπει να πάει σε systemd διανομή. Και το λεω αυτό εφόσον δεν έχουν όλοι ssd ή θε θέλουν να πάρουν. Που μεταξύ μας σε ssd έχω mint και artix. To ενα με systemd το άλλο χωρίς. Ε μια διαφορά τη βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Aπολυτα σεβαστη άποψη...  Υπάρχει κόσμος που κολλάει με ubuntu και mint κ.ο.κ γιατί με αυτά ξεκίνησε. Εγώ πάλι αν και κάποτε εντυπωσιάστηκα από το mint είδα οτι δεν είναι και κάτι τόοοοσο τρομερό. Υπάρχουν πιο εξωτικά σε archbased διανομές και με πολύ αυχρηστή εμπειρία. Μετά είναι και άλλες διανομές που δεν ταιριάξανε τα χνώτα μας. Υπάρχουν και εδω καποιοι που δε χρησιμοποιούν linux ή ξέρουν μονο μια διανομή. Θα τους σεβόμουν αν δεν έκαναν τον κόσμο άνω κάτω. Αν και γενικά πρέπει να παραδεχτούμε οτι υπάρχουν iso σε ARCHBASED διανομές πληρέστατα και με 99% out of the box εμπειρία. Να μη δωσω link για τα iso αυτά. Συνήθως είναι community editions.

Ακριβώς αλλά επειδή ο αρχάριος δεν ξέρει από services ΔΕΝ πρέπει να πάει σε systemd διανομή. Και το λεω αυτό εφόσον δεν έχουν όλοι ssd ή θε θέλουν να πάρουν. Που μεταξύ μας σε ssd έχω mint και artix. To ενα με systemd το άλλο χωρίς. Ε μια διαφορά τη βλέπω.

Ρε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Υπάρχουν πιο εξωτικά σε archbased διανομές και με πολύ α(υ)χρηστή εμπειρία.

fixed
 

27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

πάρχουν και εδω καποιοι που δε χρησιμοποιούν linux ή ξέρουν μονο μια διανομή. Θα τους σεβόμουν αν δεν έκαναν τον κόσμο άνω κάτω.

Ναι λεγονται ρητορας και μας τα χει πρηξει με την μια διανομη που γνωριζει. Αυτοτρολλαρεσαι τωρα? Εχουμε φτασει σε αυτο το επιπεδο?
 

27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και το λεω αυτό εφόσον δεν έχουν όλοι ssd ή θε θέλουν να πάρουν.

Παιζει και να εχουν ολοι SSD πλεον. Ειτε δουλευουν χρεπια μηχανηματα , ειτε πιο συγχρονα. 20-30 ευρω κανει ενας SSD ...
 

27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ε μια διαφορά τη βλέπω.

Ναι ε ? Αποδειξεις για αυτο που λες εχεις ? Με νουμερα ε ? Οχι "εεε μια διαφορα την βλεπω , την νοιωθω , την ακουω"...
Παρε μερικα νουμερα .. gentoo / systemd / VM / 4x cores / 6gb ram / δισκος σε sata mode (το λεω γιατι παιζει και nvme mode) / το VM βρισκεται σε μηχανικο δισκο -- boot time εδω.
Δεκα δευτερολεπτα και φορτωνει και ενα σωρο αχρηστα (για τις αναγκες μου) services... δεκα δευτερολεπτα ξερεις τι σημαινει ? Οτι σε αυτην την ταξη μεγεθους , ειτε ειναι 10 , ειτε 8 , ειτε 11 , ειτε 12 , ειτε 10,5 , δεν ασχολειται κανεις..δεν αλλαζει κανεις init system για τετοιες διαφορες...εχει σημαντικοτερα θεματα να κρινει την διανομη του απο το init system...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Arch χρησιμοποιώ ως κύριο σύστημα και κάνω τα πάντα εδώ, οπότε αν και δεν είναι από τις εύκολες δεν έχω πρόβλημα. Gentoo δεν έχω δοκιμάσει ποτέ όχι επειδή φοβάμαι τη δυσκολία, αλλά επειδή δε βρίσκω το λόγο (άλλωστε η wiki τους είναι άψογη). Όσο για τα *BSD, κυρίως να ικανοποιήσω την περιέργειά μου θέλω, όχι καθημερινή χρήση ή κάτι τέτοιο, οπότε πόσο στραβά να πάει;

Δοκίμασε το freebsd δεν χάνεις κατι, αν θες να κάνεις compile πρέπει να είσαι απο πάνω του γιατί τα flags σε ρωτάει on the fly πια ή όχι να χρησιμοποιήσεις. Η κοινότητα του ειναι εκπληκτική ακόμα και τους αρχάριους απο το χέρι τους παίρνουν, δύσκολο ως ακατόρθωτο να συναντήσεις τον ελιτισμό των λινουξαδων. Αν πειραματιστείς στην αρχή να το μάθεις ίσως το χαλάσεις αν το θες για user desktop ίσως κάποια προγράμματα να μην τα βρεις. Καμία σχέση με το 90% άρπα κόλλα διανομών λινουξ. 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δοκίμασε το freebsd δεν χάνεις κατι, αν θες να κάνεις compile πρέπει να είσαι απο πάνω του γιατί τα flags σε ρωτάει on the fly πια ή όχι να χρησιμοποιήσεις. Η κοινότητα του ειναι εκπληκτική ακόμα και τους αρχάριους απο το χέρι τους παίρνουν, δύσκολο ως ακατόρθωτο να συναντήσεις τον ελιτισμό των λινουξαδων. Αν πειραματιστείς στην αρχή να το μάθεις ίσως το χαλάσεις αν το θες για user desktop ίσως κάποια προγράμματα να μην τα βρεις. Καμία σχέση με το 90% άρπα κόλλα διανομών λινουξ. 

Καλή φάση. Σε τέτοιο σημείο δε νομίζω να φτάσω εκτός αν ήθελα να στήσω κανένα server ή κάτι τέτοιο, αλλά χαίρομαι που ακούω ότι έχει καλή κοινότητα. Όσο για τη Linux κοινότητα, εξαρτάται σε κάποιο βαθμό από το πού θα κοιτάξεις υποθέτω. Νομίζω τα πράγματα είναι καλύτερα από παλιότερα, αν και ο ελιτισμός σίγουρα δεν έχει εκλείψει εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δοκίμασαν Ubuntu και κόλλησαν το έκαναν όχι επειδή δεν είχαν δοκιμάσει κάτι άλλο αλλά επειδή έκαναν την δουλειά τους με όσο το δυνατόν πιο ομαλό τρόπο..

Άλλοι είναι αυτοί που έχουν κόλλημα με πράγματα που το 100% των αρχαρίων χρηστών αδιαφορεί, όπως το αν τρέχει systemd ή όχι η διανομή, και αν ανοίξει σε 1 δευτερόλεπτο νωρίτερα η οθόνη του login.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...