Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

και αν ανοίξει σε 1 δευτερόλεπτο νωρίτερα η οθόνη του login.

Eτσι , ουτε εμενα με απασχολει αυτο. Πιο πολυ με καιει αν παιζει flicker-free loading screen στο μπουταρισμα :P (fedora ). Μονο σε fedora και opensuse το εχω βρει out-of-the-box. Ας εμφανιστει η login screen και 3 μερες μετα αν ειναι να εχω το παραπανω feature :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Eτσι , ουτε εμενα με απασχολει αυτο

Κανέναν χρήστη windblows δεν τον απασχολεί αν έχει η τάδε διανομή systemd και bootαρει.

Αν και το "δε με απασχολεί" είναι απόδειξη ότι : "οποιος έχει systemd το κομπιούτερ του αργεί"

Κατά τα άλλα ακόμα δεν έχουν καταλάβει κάποιοι γιατί το MX Linux είναι #1 στο distrowatch. Γιατί ο αρχάριος ξέρει να κρίνει. Και ναι. Άμα είναι έτσι να βάλω και windblows κι εγώ να μου τρώει τσάμπα και βερεσε τη ραμ. Γιατί να ασχολούμαι με artix, MX , antix, void, mint, endeavour κλπ που έχουν xfce. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω μερικούς να παθιάζονται με το boot time, πριν λίγο καιρό έκανα ένα boot comparison. 

systemd vs runit vs openrc

Και τα τρία με default επιλογές όπως τα δίνει η διανομή και όλα γίνανε σε VM.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε φυσικό μηχάνημα ή σε HDD. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αν και το "δε με απασχολεί" είναι απόδειξη ότι : "οποιος έχει systemd το κομπιούτερ του αργεί"

Το "δεν με απασχολει" ειναι αποδειξη οτι : "οποιος εχει systemd το κομπιουτερ του ΔΕΝ αργει". Αν αποδειξεις τον ισχυρισμο σου με στοιχεια θα αποδειξω και γω τον δικο μου. Το "αποτελει αποδειξη" ετσι αυθαιρετα , προφανως και δεν ισχυει αν δεν τεκμηριωθει με στοιχεια... πωπω λες και απευθυνομαι σε νηπιο ωρες ωρες...
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Κατά τα άλλα ακόμα δεν έχουν καταλάβει κάποιοι γιατί το MX Linux είναι #1 στο distrowatch.

και αυτοι οι καποιοι εισαι εσυ. Σου εξηγησα για ποιον λογο ειναι δημοφιλες το MX και απλα δεν νογας που λενε και στο χωριο μου. 

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Άμα είναι έτσι να βάλω και windblows κι εγώ να μου τρώει τσάμπα και βερεσε τη ραμ.

Τα windows τρωνε (καθαρη εγκατασταση) περιπου στο 1gb-1.5gb . Οσο τρωνε τα σοβαρα DEs στο λινουξ. Οπου σοβαρα DEs εννοουμε KDE,Gnome. Ολα τα υπολοιπα ειναι DEs να ειχαμε να λεγαμε...
Xfce ? Η εκδοση 4.14 βγηκε μετα απο ... 4,5 χρονια απο την προηγουμενη και δεν ντραπηκαν καν που το εγραψαν στο σαιτ τους... Για μενα τα μονα σοβαρα DEs ειναι kde,gnome και λιγο μου αρεσαν/ηταν ολοκληρωμενα τα cinnamon/budgie (heavily gnome3 based)/deepin. Ολα τα αλλα σε ενα σακι....
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Γιατί να ασχολούμαι με artix, MX , antix, void, mint, endeavour κλπ που έχουν xfce. 

Γιατι εισαι νουμπας..δεν πειραζει ..θα μαθεις :) Χαχα την αγαπη σου την εβαλες πρωτη πρωτη..δεν κρατιεσαι λεμε..με την σκεψη της κοιμασαι και ξυπνας!!

5 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Τι ειναι το systemd ρε παιδιά ; 

Άμα το έχεις είναι κακό ;

Το να το χρησιμοποιεις ειναι το ιδιο κακο με το να χρησιμοποιεις ubuntu. Αν χρησιμοποιεις ubuntu (που εχει systemd) ειναι αυτοματη καταδικη χωρις πολλα πολλα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το να το χρησιμοποιεις ειναι το ιδιο κακο με το να χρησιμοποιεις ubuntu. Αν χρησιμοποιεις ubuntu (που εχει systemd) ειναι αυτοματη καταδικη χωρις πολλα πολλα :)

Πωω ρε φίλε ... Σοβαρα;  Δεν το ήξερα .... Δηλαδή χώρια από τον εαυτό μου έχω καταδικάσει και το παιδί μου που στον υπολογιστή του τρέχει ubuntu-based διανομή...

Τι ανεύθυνος γονιός είμαι ... Υπάρχει σωτηρία ή να αυτοκτονήσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nik0laus είπε

Τι ειναι το systemd ρε παιδιά ; 

Άμα το έχεις είναι κακό ;

Είναι ένα πρόγραμμα διαχείρισης συστήματος και υπηρεσιών  που εκκινεί το υπόλοιπο σύστημα.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nik0laus είπε

τρέχει ubuntu-based διανομή

Δεν είναι κακό να τρέχεις ubuntu based διανομες. Κακό είναι να μην αφήνεις κάποιους άλλους να τρέξουν κάτι άλλο επειδή εσύ δεν μπορείς να το τρέξεις ή δε θες να το τρέξεις. Δεν το λέω για σένα γενικά παρατηρώ μια τάση. Και οκ μπορεί να τρολλάρεις αλλά ωφείλουμε να κάνουμε διάλογο. Εκτός αν δε μας νοιάζει αλλά όλο εδώ βλέπω μερικούς. Εγώ μπορώ να το σβήσω και να το ξαναρχίσω κανένα πρόβλημα. Τέλοςπάντων...

Καθένας μπορεί να τρέχει και bsd και windows και macos ΚΑΙ ότι του αρέσει και βολεύεται. Ομως δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέψει το GNU-Linux. Δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλλει σε άλλους τι να βάλουν και φυσικά να προβαίνει σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Εγώ λέω μια γνώμη όλα κομπλέ. Θεωρώ οτι ο Stallman είχε δίκιο. Κάποιοι το έχουν πάρει στραβα το θέμα. Δεν είναι το θέμα να χρησιμοποιούν όλοι linux αλλά όλοι να καταλάβουν τη χρησιμότητα του.

Για αυτό για μένα διανομές όπως το antix ή το mx, το artix είναι αρκετά φιλικές και ελαφριές. Βέβαια χωρίς το systemd έχουμε και τις πιο ligtweight διανομές όπως: puppy,antix, tinycore που κατα καιρούς προτείνονται σε παλιά pc. Τυχαία άραγε ?

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Τα windows τρωνε (καθαρη εγκατασταση) περιπου στο 1gb-1.5gb

Ουτε ο bill gates δε θα έλεγε τετοιο παραμύθι... Πάντως pc χωρις 4 gb ram windows 10 ΔΕΝ τρέχει. Σέβομαι οτι εισαι χρήστης ΜΟΝΟ windows παρόλαυτά.

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Σου εξηγησα για ποιον λογο ειναι δημοφιλες το MX και απλα δεν νογας

Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα. Αν ισχύαν οι αρλούμπες περι του γιατί το mx είναι, τότε θα ήταν # 2 το sparky linux. Είναι ? Δεν είναι... Πάμε παρακάτω...

2 ώρες πριν, mphxths είπε

αν δεν τεκμηριωθει με στοιχεια

Πολλά services = πιο αργό boot. Λιγη λογική...

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Xfce ? Η εκδοση 4.14 βγηκε μετα απο ... 4,5 χρονια απο την προηγουμενη και δεν ντραπηκαν

XFCE: πρέπει να ντρέπεται που βγαίνεικάθε 4 χρόνια

Linux Mint: πρέπει να χαίρεται που βγαινει καθε 4 χρόνια

Βρείτε το λάθος!

2 ώρες πριν, mphxths είπε

τα μονα σοβαρα DEs ειναι kde,gnome

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

deepin

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αν χρησιμοποιούσες linux δε θα το έλεγες αυτό. Καταρχάς σχεδόν όλες οι διανομές έχουν xfce iso άρα ειναι τρελές λογικά. Το linux mint εχει mate - xfce και cinnamon. Γιατί δε βάζει gnome και έβγαλε το kde. ΑΧΑΧΑ

Το ίδιο το bug το deepin καλύτερο από xfce?Xfce σημαίνει σταθερότητα. Είναι τυχαίο που το προτιμούν τόσοι?

Αμα βρεις μια διανομή archbased με deepin iso πλην του arco τα λεμε. Επίσης ακόμα και το ubuntu dde είχε bug με το καλημέρα.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ λέω μια γνώμη όλα κομπλέ.

Αυτο ειναι το κακο. Οτι λες μια γνωμη. Συνεχεια την ιδια. Εμεις αλλαζουμε τροπαρι που και που.
 

56 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλλει σε άλλους τι να βάλουν

Κανενας δεν επιβαλλει σε κανεναν τιποτα. Καποιος ρωταει και καποιοι προτεινουν. Καποιοι προτεινουν διανομες βασει τις αναγκες αυτου που ρωταει και καποιοι προτεινουν Artix. Για πασα νοσο και πασα μαλακια που λεγανε και οι παλιοι.
 

57 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Πάντως pc χωρις 4 gb ram windows 10 ΔΕΝ τρέχει.

Kαλυτερα να μασας παρα να μιλας. Windows 10 - 192mb ram , click me .
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Ουτε ο bill gates δε θα έλεγε τετοιο παραμύθι

To λενε και αλλοι ομως , οχι μονο εγω. Aρα μαλλον δεν ειναι παραμυθι...
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Σέβομαι οτι εισαι χρήστης ΜΟΝΟ windows παρόλαυτά.

Σεβομαι οτι δεν εχεις γνωσεις ... παρολαυτα.
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αν ισχύαν οι αρλούμπες περι του γιατί το mx είναι, τότε θα ήταν # 2 το sparky linux. Είναι ? Δεν είναι... Πάμε παρακάτω...

Aυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα. Δες συμπερασματα αλλων εδω , εδω και εδω για τους λογους που το ΜΧ ειναι δημοφιλες. Βλεπεις καπου να μιλανε για init systems? Οχι.
Aπλα το MX linux εκανε καλυτερη δουλεια απο το sparky. Τοσο απλα. Καμμια σχεση με init systems.
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

XFCE: πρέπει να ντρέπεται που βγαίνει κάθε 4 χρόνια

Linux Mint: πρέπει να χαίρεται που βγαινει καθε 4 χρόνια

Βρείτε το λάθος!

To λαθος ειναι οτι συγκρινεις Desktop Environment με ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΔΙΑΝΟΜΗ !!.. το linux mint βγαζει νεα εκδοση καθε φορα που βγαζει το ubuntu νεα εκδοση. Σε αυτο στηριζεται. Παραλληλα εχει δημιουργησει το cinnamon και το κραταει ενημερωμενο συνεχως ασχετως με την υπολοιπη διανομη. Και μου το συγκρινεις με το σαπιο xfce ? Σοβαρα τωρα ? Τοσο αγνοια ? 
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Καταρχάς σχεδόν όλες οι διανομές έχουν xfce iso άρα ειναι τρελές λογικά.

Το xfce ειναι η ευκολη λυση για τις διανομες για να προσφερουν ελαφρυ γραφικο. Δεν τους ενδιαφερει αν ενημερωνεται καθε 20 χρονια. Τα υπολοιπα "ελαφρια" γραφικα ειναι χειροτερα απο το xfce. Αρα , σαν διανομες , κανανε το καθηκον τους.
Αρα οχι δεν ειναι τρελες , ενα ακομα βλακωδες συμπερασμα σου ειναι αυτο.
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Το linux mint εχει mate - xfce και cinnamon.

Μπα ? ξυπνησες ? Γιατι μεχρι χτες ελεγες οτι το linux mint εχει μονο cinnamon. Προφανως θα εχει mate/xfce , ειναι τα πιο ελαφρια γραφικα και ευκολο-συντηρητα. Ενημερωνονται καθε χιλιετια!! χαχα . Σιγα μην βαλει gnome/kde  που θα πρεπει να τα ενημερωνει συχνοτερα απο ο,τι θα ενημερωνεται η ιδια η διανομη. Εχει το cinnamon να το ενημερωνει τακτικα , δεν την παιρνει και αλλος φορτος εργασιας.
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Γιατί δε βάζει gnome και έβγαλε το kde.

Βαζει , βγαζει..η παραπανω προταση βγαζει νοημα μονο σε νηπιαγωγειο...αδυνατω να την μεταφρασω.
 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αμα βρεις μια διανομή archbased με deepin iso πλην του arco τα λεμε.

Archman - deepin εδω.
Garuda Deepin Ultimate edition εδω.
Garuda Deepin Lite edition εδω.
Αrco...ουπς..δεν θες arco ειπαμε χαχα.
Τα λεμε...
Deepin κλασεις ανωτερο απο xfce... Κλασεις .. αν εχει bugs ή αν ειναι βαρυ ή οτιδηποτε ειναι ασχετο με την ουσια. Η ουσια ειναι οτι ειναι κλασεις ανωτερο του xfce.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Δεν είναι κακό να τρέχεις ubuntu based διανομες. Κακό είναι να μην αφήνεις κάποιους άλλους να τρέξουν κάτι άλλο

Μην τολμήσει κανείς να βάλει Artix. Τελευταία φορά.

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Καθένας μπορεί να τρέχει και bsd και windows και macos ΚΑΙ ότι του αρέσει και βολεύεται. Ομως δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέψει το GNU-Linux.

😂

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλλει σε άλλους τι να βάλουν και φυσικά να προβαίνει σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Αυτό δεν είμαι σίγουρος αν πάει και σε μένα ή όχι. Παρόλο που οι απόψεις μου είναι όχι-και-τόσο-ταπεινές καμιά φορά, δεν κατέφυγα σε ad hominem επιθέσεις. Αντίθετα οι χαρακτηρισμοί μου απευθύνονται στα λεγόμενά σου. Όπως το να πω ότι όλο το ποστ σου είναι ένα μπέρδεμα από μισά επιχειρήματα και μη ενημερωμένες απόψεις που παπαγαλίζεις από forums και από το youtube χωρίς να ξέρεις, και τα έχεις ονομάσει "γνώμη σου". Βλέπεις;

Δε μού έχει τύχει ούτε μια φορά να δω κάποιον να χρησιμοποιεί λέξεις όπως "Winblows" και ταυτόχρονα να μπορεί να κάνει σοβαρή και ενημερωμένη συζήτηση, και δεν το χαλάς αυτό το μοτίβο. Επίσης λες "χρησιμοποιείς Windows" λες και είναι βρισιά. Όλα αυτά επειδή δεν έχεις καταλάβει ότι τα λειτουργικά συστήματα δεν είναι τίποτα παραπάνω από εργαλεία, και ότι υπάρχουν πολλοί έγκυροι λόγοι να διαλέξεις το οποιοδήποτε (δουλειά, προσωπικές ανάγκες, προτίμηση κτλ).

Τα υπόλοιπα δε θα τα σχολιάσω επειδή όπως σε κάθε θέμα που συζητήθηκε, σού απάντησε κόσμος με επιχειρήματα κι εσύ συνεχίζεις να παπαγαλίζεις τα δικά σου, το οποίο δεν είναι άποψη. Είναι missing the point. Περνάς κάτι σαν επαναστατική εφηβεία με το Linux, οπότε δεν είναι άξιο απορίας που δεν καταλαβαίνεις από επιχειρήματα, και που είσαι ακράδαντος στη γνώμη σου. Όταν (αν) περάσεις ποτέ τη φάση, μπορεί να συζητήσουμε ξανά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

δεν κατέφυγα σε ad hominem επιθέσεις

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

απόψεις που παπαγαλίζεις

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

χωρίς να ξέρεις

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

τα έχεις ονομάσει "γνώμη σου"

...

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

υπάρχουν πολλοί έγκυροι λόγοι να διαλέξεις το οποιοδήποτε

Bέβαια αλλά αν διαλέξεις linux ξέρεις οτι διαλέγεις κάτι διαφορετικό. Κόσμος που έβαζε κάργα πειρατεία ήρθε στο linux για το τσμπέ. ΌΧΙ κυριοι το gnu/linux δεν είναι τσάμπα. Υπάρχει λόγος πόυ στηρίζω το ανοιχτό λογισμικό και έμαθα διαβάζοντας και βιβλία για αυτό. Από εποχές που χρησιμοποιούσα windows. Το εν λόγ ω θέμα έχει άλλο σκοπό βέβαια και με πάτε εκεί που θέλετε. Να φύγουμε από την άποψη μου για το ο,τι οι archbased διανομές μπορούν να είναι φιλικές σε αρχάριους.

Ναι μπορεί να είναι δεν αλλάζω ουτε τελεία (όπως και πολλοί δεν αλλάζετε ουτε τελεία πως δεν είναι). Να σκέφτεσαι πόσοι έκαναν και θα κάνουν το βήμα...

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

σού απάντησε κόσμος με επιχειρήματα

Τα οποία προφανώς πρέπει να ασπαστώ. Γιατί αλλιώς έχω και εγώ τα δικά μου επειχειρήματα. Για να καταλάβουμε επίπεδο επιχειρηματολογίας. Χρήστες win βγαζουν άχρηστο το xfce το πιο stable de σε linux, unix, bsd. Και ενώ ο κώδικας του deepin είναι στα Κινέζικα και μια οι διανομές το βγάζουν από τα iso τους μου ποστάρουν screen από τη διανομή deepin. Η οποία είναι Κινέζικη και λογικό να είναι η πιο smooth. Και το λέω εγώ που μου αρέσει το deepin αλλά ρε φίλε είναι full buggy. Να μη μιλήσω για kde και gnome. Που κάποιοι συστήνουν ubuntu σε αρχάριους. Που θέλει ενα κάρο εξαρτήσεις για να κάνεις 1-2 απλά configurations. Να γίνει συζήτηση ΝΑΙ αλλά σε σοβαρή βασή. Χρησιμοποιώ μια διανομή δεν είναι vm σε σύστημα του τετάρτου και screenshots οτι δοκίμασα κάτι. Είναι ζω με αυτήν κάνω πράγματα, ενημερώνομαι,εξελίσσω πράγματα, ξενυχτάω αν χρειαστεί και βλεπω καλά τι έχω στο σύστημα μου. Δεν είμαι τέλειος δεν τα ξέρω όλα αλλά κατέληξα οτι ΝΑΙ μπορεί ο αρχάριος να δοκιμάσει archbased και να είναι καλή η εμπειρία του.

Arcbased εννοώ έτοιμα iso με full πραγμα όπως του arcolinux, του artix community ή άλλων που κινούνται σε αυτη τη φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2020 στις 3:09 ΜΜ, snowflake99 είπε

Arch χρησιμοποιώ ως κύριο σύστημα και κάνω τα πάντα εδώ, οπότε αν και δεν είναι από τις εύκολες δεν έχω πρόβλημα. Gentoo δεν έχω δοκιμάσει ποτέ όχι επειδή φοβάμαι τη δυσκολία, αλλά επειδή δε βρίσκω το λόγο (άλλωστε η wiki τους είναι άψογη). Όσο για τα *BSD, κυρίως να ικανοποιήσω την περιέργειά μου θέλω, όχι καθημερινή χρήση ή κάτι τέτοιο, οπότε πόσο στραβά να πάει;

όχι όχι δεν με καταλάβες, καθόλου στραβά δεν θα πάει απλά θα γράψεις όλα τα configuration "με το χέρι", αν δουλεύεις terminal μια χαρά θα πάει και είναι και λειτουργικό με ιστορία πίσω του, αν δεν είχε μπλέξει σε διακστική διαμάχη μα την AT&T με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο χρόνο, θα ήταν τελείως αλλιώς τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Υπάρχει λόγος πόυ στηρίζω το ανοιχτό λογισμικό και έμαθα διαβάζοντας και βιβλία για αυτό

Ποια βιβλια ?
 

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Χρήστες win βγαζουν άχρηστο το xfce το πιο stable de σε linux, unix, bsd. Και ενώ ο κώδικας του deepin είναι στα Κινέζικα και μια οι διανομές το βγάζουν από τα iso τους μου ποστάρουν screen από τη διανομή deepin. Η οποία είναι Κινέζικη και λογικό να είναι η πιο smooth. Και το λέω εγώ που μου αρέσει το deepin αλλά ρε φίλε είναι full buggy.

Γιατι φοβασαι να πεις "ο μπηχτης" και λες "χρηστες win" ? Λες και θα με προσβαλλει που με αποκαλεις χρηστη win. Καποιοι ασχολουμαστε και με software που δεν υπαρχει σε λινουξ , δεν ειμαστε μονο browsing και emails. Καποιοι κανουμε δουλεια με τα πισι μας , δεν τα εχουμε για χομπυ. Οπως σου πε και καποιος πιο πριν , ολα τα λειτουργικα εχουν σκοπο υπαρξης...το να ακυρωνεις την υπαρξη καποιου σε κανει ακομα πιο αμαθη απο ο,τι εισαι.
Οταν εν ετει 1995 σε δισκο 850ΜΒ ειχα μονο λινουξ στο πισι μου, εποχη που τραβαγες compiles στο πυρηνα με τις ωρες και εψαχνες τα dependencies με το χερι ενα ενα , να τα κανεις και αυτα compiles , εσυ δεν ειχες ονειρευτει ακομα την μερα που θα εβαζες λινουξ σε μηχανημα σου.
Δεν θελω να αναφερομαι στην αρχαια ιστορια μου γιατι πολλοι νομιζουν οτι το κανω για να το παιζω γκουρου. Δεν ειμαι γκουρου αλλα δεν μπορει να ερχεται ο καθε ρητορας και να λεει "χρηστες win" υποτιμητικα αναφερομενος σε μενα. καπου ωπα εεε !!
Στο αλλο θεμα σου εβαλα σκρινσοτς απο deepin , για να σου δειξω ποσο ομορφο/ολοκληρωμενο ειναι το Deepin DE , σε σχεση με xfce/lxde/mate και λοιπες σαβουρες. Δεν με ενδιαφερει αν εχει 500 bugs ή οτιδηποτε αλλο , με ενδιαφερει να σου δειξω διαφορα επιπεδου μεταξυ DEs. Το xfce ειναι σταθερο γιατι βγαζει major εκδοση καθε 50 χρονια. Και παρολα αυτα ειναι κακασχημο (πριν του περασεις themes και μαλακιες ) και οχι τοσο πληρες οσο kde/gnome/budgie/deepin de.
 

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Που κάποιοι συστήνουν ubuntu σε αρχάριους. Που θέλει ενα κάρο εξαρτήσεις για να κάνεις 1-2 απλά configurations. Να γίνει συζήτηση ΝΑΙ αλλά σε σοβαρή βασή.

Εμεις προτεινουμε linux mint. οχι καθαρο ubuntu που λες ψευδως. Το linux mint εχει cinnamon/xfce/mate ..αρα ευχρηστα και λειτουργικα γραφικα...τωρα εσυ τι ονειρευεσαι οτι λεμε ειναι αλλη ιστορια. Τι συζητηση να κανουμε με σενα σε σοβαρη βαση ? Που σε καθε ποστ σου λες ψεματα και ανακριβειες..δειγματα τρολλιας και ημιμαθειας/αμαθειας.
 

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Είναι ζω με αυτήν κάνω πράγματα, ενημερώνομαι,εξελίσσω πράγματα, ξενυχτάω αν χρειαστεί και βλεπω καλά τι έχω στο σύστημα μου. Δεν είμαι τέλειος δεν τα ξέρω όλα αλλά κατέληξα οτι ΝΑΙ μπορεί ο αρχάριος να δοκιμάσει archbased και να είναι καλή η εμπειρία του.

Τι ενημερωνεσαι ? Σε καθε ποστ σου γραφεις πραγματα που δειχνουν οτι δεν εχεις ιδεα τι γραφεις...και σε καθε ποστ σου σε ξεφτιλιζω με στοιχεια , λινκς και δεδομενα. Δεν βαρεθηκες πια τοσο ξεμπροστιασμα πια ?
Δεν εισαι τελειος και κατεληξες οτι ο αρχαριος μπορει να δοκιμασει arch-based διανομη...Αυτο στο οποιο κατεληξες δειχνει ξεκαθαρα οτι δεν εισαι τελειος...ουτε καν αρχαριος δεν εισαι. Ο αρχαριος μπορει να κρινει 2-3 πραγματα που θα του πουμε...εσυ ουτε καν αυτο!!
 

15 λεπτά πριν, Kebab είπε

όχι όχι δεν με καταλάβες, καθόλου στραβά δεν θα πάει απλά θα γράψεις όλα τα configuration "με το χέρι", αν δουλεύεις terminal μια χαρά θα πάει και είναι και λειτουργικό με ιστορία πίσω του, αν δεν είχε μπλέξει σε διακστική διαμάχη μα την AT&T με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο χρόνο, θα ήταν τελείως αλλιώς τα πράγματα.

Δοκιμασα freebsd πριν λιγο σε VM . Δεν μπορω να πω οτι με συγκινησε. Δεν λεω οτι δεν ειναι γαματο λειτουργικο αλλα για desktop χρηση και εξωτικο hardware δεν ειναι ο,τι το καλυτερο. Και απο εκδοσεις πακετων ... π.χ. gnome 3 εκδοση 3.28..δηλ..καπου το χεσαμε ρε bsd :)
Η ολη διαδικασια εγκαταστασης και σεταρισματος ειχε πολυ server feeling...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Δοκιμασα freebsd πριν λιγο σε VM . Δεν μπορω να πω οτι με συγκινησε. Δεν λεω οτι δεν ειναι γαματο λειτουργικο αλλα για desktop χρηση και εξωτικο hardware δεν ειναι ο,τι το καλυτερο. Και απο εκδοσεις πακετων ... π.χ. gnome 3 εκδοση 3.28..δηλ..καπου το χεσαμε ρε bsd :)
Η ολη διαδικασια εγκαταστασης και σεταρισματος ειχε πολυ server feeling...

Συμφωνώ σε όλα (σημείωση για όποιον θέλει δοκιμή, δίνει και κάποια έτοιμα images για vm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα απο τα δυσκολα σημεια με το linux ειναι πως του κανεις clone και resize σε μικροτερο δισκο.

Tutorial

π.χ.  Σε VMware virtual machine. Clone απο 60GB virtual disk σε 30GB virtual disk.

1. Περιβαλλον (host OS) Win 10 x64, ενω Guest OS ειναι το Ubuntu 20.04 LTS 64bit.

2. Αρχικα φτιαχνεις τον 2ο 30GB virtual disk μεσα απο το Edit virtual machine settings πατας το add, και στο αρχειο του δισκου δωστε ενα όνομα π.χ. Ubuntu30GB.vmdk. Προσοχη στο που θα το αποθηκευσετε.

3. Μπαινεις στο BIOS του VMware (VM --> Power --> Power On to Firmware) και αλλαζεις στο boot την προτεραιοτητα του CDROM και το βαζεις πανω πανω (πας πανω στο CDROM και πατας στο + για να ανεβει, με το - κατεβαινει), τελος F10 για σωσιμο των αλλαγών και έξοδο.

4. Φορτωνεις το Gparted live iso και κανεις resize στον 60GB virtual disk. Στην περίπτωση μου τα κατειλημμένα ηταν 15GB, οποτε εκανα resize γυρω στα 25GB. Shutdown απο τις επιλογες του Gparted live iso.

5. Τωρα αναλαμβανει το Clonezilla Live iso. Το φορτώνεις στο VMware και bootάρεις:

Select the source disk and destination disk. Choose EXPERT mode and enable the “-icds” option. You need to also choose the option"Resize partitional table proportionally" (πρεπει να ειναι ήδη τσεκαρισμενη by default).


  image.png.424fb9074aac2c5cfca43ad0411b89a3.png

 

6. Οσο για τις υπολοιπες επιλογες, αφηστε τα defaults (παταμε yes οπου χρειαστει για να συνεχισει). Μετα το περας της κλωνοποιησης, επιλεγουμε απο τις επιλογες του Clonezilla να κανει shutdown. (Αν χρειαστει βγάζουμε/unmount και το iso απο τα settings της virtual machine, για να bootαρει απο τον εικονικο hard disk).

7. Μετα αφου η Virtual machine ειναι off παμε στο Edit virtual machine settings. Κανουμε remove τους δυο εικονικους δισκους και παταμε OK.

8. Παλι απο το Edit virtual machine settings με το add προσθετουμε σκληρο δισκο. Και για αρχειο δισκου επιλεγουμε το Ubuntu30GB.vmdk που περιέχει τον κλωνο. Παταμε ΟΚ.

9. Ξεκιναμε την Virtual machine και αν εχουν παει ολα καλα, φορτωνει κανονικα το Ubuntu. Μεσα απο τον Software Manager του Ubuntu εγκαθιστουμε το Gparted και κανουμε resize την home partition μεχρι τα 30GB του εικονικου δισκου να καλυφθουν πληρως. Εναλλακτικα μπορειτε να χρησιμοποιησετε το Gparted live iso.

10. Αφου πλεον ολα ειναι OK, μπορειτε να σβησετε τα παλια αρχεια, π.χ.


image.png.498cc0feb4036a7b55b7fb9b1360e4a9.png

 

Σημείωση: Είναι προφανες, οτι ο παραπανω Tutorial μπορει να εφαρμοστει σε πραγματικο pc / δισκους, π.χ. αν εχετε 500GB hdd και θελετε να κλωνοποιησετε σε 240GB ssd.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...