Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/8/2020 στις 12:34 ΜΜ, korakios είπε

Αναφέρθηκε κάποιες σελίδες πριν αλλά

Πιστεύω είναι η πιο εύχρηστη διανομή για όσους προέρχονται από Windows 

Είναι τόσο λάθος αυτό το να προτείνεις Windows-look-alike διανομές που δεν ξέρω απο που να το πιάσω. Ο @mphxths έκανε το ρεζουμέ:

 

Στις 31/8/2020 στις 12:47 ΜΜ, mphxths είπε

Αληθεια ειναι , αλλα η αντιγραφη ειναι τοσο πιστη που αν καποιος με μηδεν εμπειρια στο λινουξ την δει και παει να την χρησιμοποιησει ισως παρασυρθει οτι ολα στο λινουξ γινονται οπως στα windows. Και αυτο μπορει να παει κατα διαολου πολυ γρηγορα.
Δηλαδη λιγο διαφορετικοτητα απο τα windows , αλλα στα πλαισια της ευχρηστιας ισως δωσουν καποιο hint στον χρηστη οτι ξερεις ? Εισαι καπου αλλου πλεον , δεν εισαι windows , καποια πραγματα διαφερουν , πρεπει να τα μαθεις...
Παντως δεν ειναι κακη προσπαθεια για αυτο που προσπαθει να κανει...

Εγώ απλά θα παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία οπου με βάση αυτές, προσπάθησα να δώσω ένα μπούσουλα στην προσπάθεια του καθενός να φέρει εις πέρας την αποστολή την οποία κάποια στιγμή μπορεί να κληθεί να εκπληρώσει είτε από κάποιον συγγενή είτε σε κάποια κοινότητα στην οποία συμμετέχει όταν τον ρωτήσουν "ποια διανομή Linux προτείνεις για κάποιον χρήστη Windows" :

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cerebrux είπε

Είναι τόσο λάθος αυτό το να προτείνεις Windows-look-alike διανομές που δεν ξέρω απο που να το πιάσω.

Μπήχτη και ρήτορα τους έχω σε λίστα αγνόησης και δε βλέπω τι λένε .

Το πρότεινα για άτομα τα οποία αναγκαζόμουνα να βάλω classic shell στα Windows 8 / 10 ώστε να μην ψάχνονται λόγω συνήθειας τότε στα 7άρια. Δηλαδή για όσους τρομάζουν ακόμα και με lxde/xfce  . 
Εννοείται δεν επιμένω , απλή πρόταση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cerebrux είπε

Είναι τόσο λάθος αυτό το να προτείνεις Windows-look-alike διανομές που δεν ξέρω απο που να το πιάσω. Ο @mphxths έκανε το ρεζουμέ:

Εγώ απλά θα παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία οπου με βάση αυτές, προσπάθησα να δώσω ένα μπούσουλα στην προσπάθεια του καθενός να φέρει εις πέρας την αποστολή την οποία κάποια στιγμή μπορεί να κληθεί να εκπληρώσει είτε από κάποιον συγγενή είτε σε κάποια κοινότητα στην οποία συμμετέχει όταν τον ρωτήσουν "ποια διανομή Linux προτείνεις για κάποιον χρήστη Windows" :

Αν κάποια στιγμή σού ζητηθεί να βοηθήσεις άτομο με μετάβαση σε Linux, μπορείς να τού δείξεις ότι υπάρχει κάτι που εμφανισιακά μοιάζει πάρα πολύ με Windows (αν είναι εξοικειωμένο με Windows προφανώς), και να αφήσεις την επιλογή επάνω του. Αν δεν το προτιμάει, υπάρχουν ένα σωρό άλλες διανομές ευτυχώς. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν δεν κάνεις απόλυτα ξεκάθαρο ότι η ομοιότητα είναι μόνο εμφανισιακή και όχι λειτουργική, είναι δικό σου λάθος. Γι' αυτό διαφωνώ εξίσου με όλους που χρησιμοποιείτε αυτό το επιχείρημα. Ο ρήτορας μάλιστα το τερμάτισε πριν, λέγοντας ότι προκειμένου να καταλάβει καλά ο αρχάριος χρήστης ότι έχει φύγει από τα Windows, καλύτερα να βάλει Arch-based διανομή.

Αρχικά, αν δεν ενημερώσεις το χρήστη ότι, λόγου χάρη, στο Linux δε θα μπορεί να κατεβάζει .exe και να τα εγκαθιστά, ξανά, είναι δικό σου λάθος. Από εκεί και πέρα, θα πω το ίδιο που είπα και πριν σαν απάντηση:  όταν χρησιμοποιείς Linux, το γεγονός ότι δε χρησιμοποιείς Windows είναι στη μάπα σου κάθε λεπτό. Όταν είσαι έξω από το οικείο περιβάλλον του αγαπημένου σου browser, όλα σχεδόν είναι διαφορετικά. Μια διανομή Linux που μοιάζει πολύ με τα Windows μπορεί να βοηθήσει άτομα που αναρωτιούνται τι πατάνε στο Linux αντί για "Έναρξη", ή που δεν ξέρουν πού να βρουν τον κάδο ανακύκλωσης.

Πέρα από όλα αυτά, η συγκεκριμένη διανομή δε χρειάζεται να υπάρχει απαραίτητα με σκοπό να απευθυνθεί σε νέους χρήστες. Μπορεί να έχει το στόχο της ομοιότητας καθαρά για αισθητικούς λόγους.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε γιατί διαφωνούμε?

Xfce σε archbased διανομή. Δε μιλάω για vanilla απαραίτητα. Και άκουγα για gnome kde και άλλα.

Αν δε μπορείς να καταλάβεις το xfce λυπάμαι δε μπορείς να καταλάβεις τίποτα. Όποιος έχει δοκιμάσει λ.χ endeavourOS ξέρει ότι μιλάμε για μια πολύ ραφιναρισμένη έκδοση του xfce.

Μου θύμιζε σε αρκετές περιπτώσεις κάτι οικείο.

Αυτός που θα έρθει στο Linux πρέπει να ξέρει που έρχεται. Δεν πρέπει να τον κοροϊδεύουμε ότι μπορεί να μοιάζει με win γιατί δε μοιάζει. Μοιάζει σε κάποια σημεία και ως εκεί. Άρα είτε mint είτε artix είτε MX Linux θα είναι κάτι νέο. Αν τον τρομάζουμε ότι το rolling είναι δύσκολο φταίμε. 

Πιστεύω ότι για να ξεκινήσει κάποιος πρέπει να ξεχωρίσει 3 βασικά πράγματα. Τι είναι διανομή, τι είναι de και τι είναι package manager. Αν ξεχωρίσει αυτά έχουμε κάνει μια καλή αρχή. Εγώ πριν ενάμιση χρόνο τα είχα καταλάβει αλλά δεν τα είχα ξεδιαλύνει αρκετά. Με το mint που ξεκίνησα με κορόιδευα όμως. Δε με βοήθησε να τα ξεδιαλύνω. Θα μου πεις: η δουλειά να γίνεται.

Ναι αλλά αν δεν κατανοήσεις δε θα γίνεται για πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Πιστεύω ότι για να ξεκινήσει κάποιος πρέπει να ξεχωρίσει 3 βασικά πράγματα. Τι είναι διανομή, τι είναι de και τι είναι package manager. Αν ξεχωρίσει αυτά έχουμε κάνει μια καλή αρχή. Εγώ πριν ενάμιση χρόνο τα είχα καταλάβει αλλά δεν τα είχα ξεδιαλύνει αρκετά. Με το mint που ξεκίνησα με κορόιδευα όμως. Δε με βοήθησε να τα ξεδιαλύνω. Θα μου πεις: η δουλειά να γίνεται.

Ότι δηλαδή σε Arch based όλα αυτά θα τα ξεδιαλύνεις; Το έχεις πιάσει λάθος!
Σε ότι διανομή και να είσαι μπορείς να μάθεις τι είναι η διανομή, τι είναι το γραφικό περιβάλλον και επίσης τι είναι ο διαχειριστής πακέτων.
Μπορεί όταν ήσουν στο Mint να μην σε ενδιέφεραν όλα αυτά και τώρα που ψάχτηκες να σε ενδιαφέρουν. Αυτό λέγεται εξέλιξη και εσύ το βαφτίζεις "το κακό Mint που δεν μαθαίνει τίποτα" 

Σκέψου πως ο κάθε χρήστης ξεκίνησε από το μηδέν και αναλόγως την ευχαίρεια και του χρόνου που αφιέρωσε ο καθένας εξελίχθηκε. Λόγω αυτής της εξέλιξης υπάρχουν τόσες διανομές και η κάθε μία εξυπηρετεί τον σκοπό της. 
 

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αν τον τρομάζουμε ότι το rolling είναι δύσκολο φταίμε. 

Δεν τον τρομάζουμε ότι είναι δύσκολο. Τον ενημερώνουμε τι εστί rolling! 

Προσωπικά θα ήθελα όλο και περισσότερος κόσμος να έρθει σε rolling διανομές αλλά όχι έτσι. Για να εγκαταστήσεις και να συντηρήσεις μια rolling διανομή χρειάζονται περισσότερα πράγματα από ένα DE.

Η μαγεία του Arch είναι η KISS φιλοσοφία του. Τι σημαίνει αυτό με απλά λόγια; Σου έχω το documentation και κάνε ότι πειράματα θέλεις. Στην KISS φιλοσοφία δεν χωράνε εγκαταστάτες τύπου Calamares και όσες διανομές το χρησιμοποιούν σαν εργαλείο χάνουν αυτήν την υπέροχη φιλοσοφία.

Θα μου πεις μερικές φορές είναι πιο γρήγορο να χρησιμοποιήσεις έναν εγκαταστάτη. Ναι θα συμφωνήσω και θα το συνιστούσα μόνο σε όσους ξέρουν να στήνουν ένα Arch by the book! 

Το Arch τον τελευταίο καιρό έχει πάρει ένα Hype λόγω αυτών των εγκαταστατών και έχει γεμίσει ο τόπος με ερωτήσεις που δεν θα τις είχε ο χρήστης αν διάβαζε το Arch Wiki. Εγώ δεν θέλω να έρχονται σε μία διανομή χωρίς να ξέρουν την φιλοσοφία της. Θέλω να έρχονται κατασταλλαγμένα άτομα με όρεξη και μεράκι να μάθουν και να φάνε τα μούτρα τους στο Arch Install. 

 

Γίνομαι δογματικός; Ας γίνω. Αλλά έχω κουραστεί να βλέπω ανθρώπους να παραπληροφορούν τον κόσμο. Μάθατε το Linux εντάξει, αλλά μην καταστρέφεται τον κόσμο!

Αφήστε τον να πάει με την περπατημένη. Δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. 

Δεν έχω ακούσει κανέναν άνθρωπο να λέει, πρώτη μου διανομή ήταν το arch αλλά το Ubuntu μου αρέσει περισσότερο (Γιατί ποτέ δεν ξεκίνησε κάποιος από Arch, καλά όχι ποτέ υπάρχουν και βιτσιόζοι) ενώ έχω ακούσει πολλές φορές ξεκίνησα με Ubuntu αλλά σε Χ χρόνο δοκίμασα το Arch και το λάτρεψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Ε τότε γιατί διαφωνούμε?

Xfce σε archbased διανομή. Δε μιλάω για vanilla απαραίτητα. Και άκουγα για gnome kde και άλλα.

Αν δε μπορείς να καταλάβεις το xfce λυπάμαι δε μπορείς να καταλάβεις τίποτα. Όποιος έχει δοκιμάσει λ.χ endeavourOS ξέρει ότι μιλάμε για μια πολύ ραφιναρισμένη έκδοση του xfce.

Μου θύμιζε σε αρκετές περιπτώσεις κάτι οικείο.

Αυτός που θα έρθει στο Linux πρέπει να ξέρει που έρχεται. Δεν πρέπει να τον κοροϊδεύουμε ότι μπορεί να μοιάζει με win γιατί δε μοιάζει. Μοιάζει σε κάποια σημεία και ως εκεί. Άρα είτε mint είτε artix είτε MX Linux θα είναι κάτι νέο. Αν τον τρομάζουμε ότι το rolling είναι δύσκολο φταίμε.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω Χριστό.

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Πιστεύω ότι για να ξεκινήσει κάποιος πρέπει να ξεχωρίσει 3 βασικά πράγματα.

Για να ξεκινήσει κάποιος πρέπει να μπορεί να κάνει τη δουλειά του, μιας και τη συντριπτική πλειονότητα των χρηστών είναι το μόνο που τους απασχολεί και τα υπόλοιπα περισσεύουν.

20 ώρες πριν, rhtoras είπε

Θα μου πεις: η δουλειά να γίνεται.

Ναι αλλά αν δεν κατανοήσεις δε θα γίνεται για πολύ.

Εξαρτάται ποια είναι η δουλειά. Αν θέλω να διαβάζω e-mails και να βλέπω γάτες στο youtube, δε χρειάζεται να κατανοώ πώς λειτουργεί ένας package manager, ούτε να ξεχωρίσω τα στοιχεία του συστήματος. Σταμάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JohnGavr είπε

Θέλω να έρχονται κατασταλλαγμένα άτομα με όρεξη και μεράκι να μάθουν και να φάνε τα μούτρα τους στο Arch Install

Άρα δε θες νεο κόσμο στο linux. ΟΚ σεβαστή η γνώμη σου. Εγώ όμως θέλω ο κόσμος που θα έρθει να μάθει και να ανακαλύψει πράγματα. Δε χρειάζεται να βάλει arch με το χέρι εγκατάσταση ώρες. Το artix και το endeavour π.χ που έχουν calamares κοροϊδα είναι ? Σε 10 λεπτάκια εγκατάσταση artix με calamares από άνθρωπο που είναι νέος. Γιατί να παιδεύεται ? Επισης και το arch wiki να διαβάσει κανείς πάλι θα έχει απορίες. Οπότε ειναι και θεμιτό και φυσιολογικό να ρωτάει κόσμος.

 

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Εξαρτάται ποια είναι η δουλειά. Αν θέλω να διαβάζω e-mails και να βλέπω γάτες στο youtube, δε χρειάζεται να κατανοώ πώς λειτουργεί ένας package manager, ούτε να ξεχωρίσω τα στοιχεία του συστήματος. Σταμάτα.

Όχι δε σταματώ! Αν θες να διαβάζεις e-mails και να βλέπεις γάτες στο youtube μπορείς να πάς και σε windows. Στο linux έρχεσαι και 2-3 πράγματα πρέπει να τα μάθεις. Αυτά δάφοροι redhatsystemd-ταλιμπάν δε μου τα λέγανε όταν ξεκίναγα. Τελικά είδα μόνος μου οτι θέλει να μάθεις κάποια πράγματα. Δεν εννοώ απαραίτητα τι είναι ο package manager. Αλλά δε μπορεί να μην ξέρει κάποιος τι είναι το τερματικό. Μπορεί να μην το χρησιμοποιεί και για αυτό έχουμε και octopi ή pamac. Αλλά πρέπει να ξέρει, γιατί κάνοντας τα update αλλάζουν πράγματα στο σύστημα του. Θα τα βρει μπροστά του. Να μη φασουμε να λέει: καταραμένο linux γιατί τότε θα φύγει και θα το δυσφημεί. Εγώ στα δόντια των windblows δε στέλνω κόσμο.

 

11 ώρες πριν, JohnGavr είπε

Το Arch τον τελευταίο καιρό έχει πάρει ένα Hype λόγω αυτών των εγκαταστατών

hype είχε πάρει λόγω του χεράτου τάχατες πανδυσκολου installation

αλλά τελικά οι installers ήρθαν και σταμάτησαν τα μα μου

πάλι είναι kiss

εγώ είχα βάλει arch με zen installer και πάλι είχε πράγματα να περάσεις για να κάνεις δουλειά

 

 

Ομως το θεμα μιλάει για arch-based και όχι arch. Eγώ θέλω ο κόσμος να έρθει σε archbased και φυσικά να φύγει και απο το systemd πριν γίνει το linux τσουτσέκι του Gates.

Αλλά ας μην ανοίξει κουβέντα για το systemd please!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Άρα δε θες νεο κόσμο στο linux.

Δεν θέλω άσχετο κόσμο στο Arch και να μην μπορεί να καταλάβει την φιλοσοφία του. Εσύ μιας και είσαι ενθερμός υποστηρικτής του no-systemd, πιστεύω θα έπρεπε να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα περισσότερο περί φιλοσοφίας. 

Όλα τα άλλα είναι περιττά! 

 

Καλή συνέχεια στα παιδιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JohnGavr είπε

Δεν θέλω άσχετο κόσμο στο Arch

Mα δε μιλάω για arch αλλά arch-BASED δηλαδή διανομές που βασίζονται στο arch.

Επίσης τι θα πει άσχετος χρηστης ? Αν ο άλλος θέλει τα τελευταία και πιο καινούρια προγράμματα για να κάνει τη δουλειά του που να πάει ?

Αλλά ακόμα και αν υπάρχουν «άσχετοι» χτήστες γιατί να μη γίνουν «σχετικοί» χρησιμποιώντας archbased διανομές ?

Για εμένα ο φόβος και η άγνοια δεν πάνε μπροστά τους χρήστες. Σκοπός είναι να δουν κι άλλες επιλογές. 'Οποιος δε θέλει επιλογές μένει Windblows εεε wndows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αυτά δάφοροι redhatsystemd-ταλιμπάν δε μου τα λέγανε όταν ξεκίναγα.

 

28 λεπτά πριν, rhtoras είπε

φυσικά να φύγει και απο το systemd πριν γίνει το linux τσουτσέκι του Gates.

ουυυ

 

Μαρεσει που εισαι παντα to the point ;)

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καθεστε και ταιζετε το τρολ. Το τρολ που δεν καταλαβαινει οτι ευτυχως ή δυστυχως καποιες διανομες εχουν συγκεκριμενη φιλοσοφια και συγκεκριμενο target group. Δεν καταλαβαινει ποια ειναι η KISS φιλοσοφια του archlinux , και νομιζει οτι την υπηρετουν ακομα και οι arch-based με τον gui installer. Δεν καταλαβαινει οτι καποιες εχουν release cycles και προσφερουν σταθεροτητα και μετριο "bleeding edge" στα πακετα. Αλλες προσφερουν ευκολια χρησης και αργες ενημερωσεις. Αλλες χειροκινητη εγκατασταση σε τερματικο. Αλλες compile τα παντα. Και ολες οπως ειπα εχουν συγκεκριμενο target group.Αυτες που "στοχευουν" στους νεοεισερχομενους , αδαεις (οσον αφορα το λινουξ) χρηστες ειναι συγκεκριμενες και χιλιοειπωμενες. Μην επαναλαμβανομαστε.

Απλα το τρολ , ανακαλυψε το λινουξ , μετα το mint . Στο mint ηταν ακομα λινουξ-ο-εμβρυο. Οταν ειδε 2-3 πραγματα , σκεφτηκε οτι το λινουξ ειναι ενας καλος τομεας να το παιξει ιστορια/γκουρου/καμποσος σε φιλους και γνωστους και ισως και σε κανα φορουμ. Μεταπηδησε στο artix γιατι δεν εχει τα @@ να παει στο καθαροαιμο archlinux , διαβασε μερικες επαναστασεις περι systemd και gates ωστε να υφανει εναν μανδυα επαναστατη και ερχεται στο ινσομνια να πρηξει @@ με το τροπαρι "ολου του κοσμου αρχαριοι , ελατε να ενωθειτε κατω απο την σκεπη του artix , για να σας βοηθαω εγω ο γκουρου του artix"!!

Σε αλλα φορουμς τρωει bans οταν παρεκκλινει θεματα απο την ουσια τους και εμεις εδω καθομαστε και οχι μονο τον ανεχομαστε αλλα και τον ταιζουμε απαντωντας του. Να πω οτι εχει και καμμια συνεισφορα ουσιαστικη ...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αν θες να διαβάζεις e-mails και να βλέπεις γάτες στο youtube μπορείς να πάς και σε windows.

Από Windows έφυγα όμως, επειδή έχω έναν υπολογιστή ο οποίος δε σηκώνει τα 10, και τα 7 είναι EOL. Το συγκεκριμένο το χρησιμοποιεί η μητέρα μου βέβαια.

Επίσης, σε Linux δεν πας απαραίτητα αν δε σε εξυπηρετούν τα Windows. Μπορείς να πας και από προτίμηση (όπως εγώ, και πολλοί άλλοι).

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Στο linux έρχεσαι και 2-3 πράγματα πρέπει να τα μάθεις.

Πράγματα που χρειάζεται να ξέρει η μητέρα μου για το Linux:
1) Μπορεί να κάνει σ' αυτό όλα όσα χρειάζεται (τα οποία γίνονται μέσω browser).

Αυτό.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αλλά δε μπορεί να μην ξέρει κάποιος τι είναι το τερματικό.

Δεν ξέρει και δε θα της χρειαστεί ποτέ. Το ίδιο ισχύει για πολλούς ανθρώπους που χρησιμοποιούν Linux για καθημερινή/ επαγγελματική χρήση εδώ και χρόνια.

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αλλά πρέπει να ξέρει, γιατί κάνοντας τα update αλλάζουν πράγματα στο σύστημα του. Θα τα βρει μπροστά του.

Αν πάει σε Arch-based κατά τις δικές σου συμβουλές, σίγουρα. Αν πάει σε Ubuntu/ Mint που είναι το λογικό, δύσκολα.

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγώ στα δόντια των windblows δε στέλνω κόσμο.

Πριν λίγο δεν είπες να πάω σε Windows αν θέλω να διαβάζω e-mail και να βλέπω γάτες;  Τρολολολ!

Μέλη σαν εσένα είναι ο λόγος που πολλές Linux κοινότητες έχουν κακή φήμη. Πιο κοντά στην αμάθεια παρά στην ημιμάθεια, κλεισμένος σε φούσκα δυο-τριών forum, φανατισμένος με distros και software λες και είναι αθλητικές ομάδες, και ανίκανος να συζητήσει με συνοχή και λογική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Επίσης, σε Linux δεν πας απαραίτητα αν δε σε εξυπηρετούν τα Windows

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Από Windows έφυγα όμως, επειδή έχω έναν υπολογιστή ο οποίος δε σηκώνει τα 10

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Μπορείς να πας και από προτίμηση (όπως εγώ, και πολλοί άλλοι).

Τη μια λες έφυγες γιατί δε σήκωνε το pc τα 1 την άλλη ο,τι έφυγες απο προτίμιση. Τελικά τι ισχύει ?

Για να σου πω τι λέω εγώ: ΑΝ το θέμα κάποιου είναι οτι δεν το σηκώνει το pc του πάλι τα archbased είναι ο προορισμός με τόσα lightweight iso's. Οι επιλογές πιο πολλές από το υπέραρο gnome του ubuntu ή το πολλά βαρύ cinnamon του mint. (οκ έχει και xfce αλλά μην πιάσπουμε περιπτωσιολογία, γιατί π.χ lxqt δεν έχει).

Αν έφυγες απο επιλογή μπράβο σου κι εκεί. Αλλά δε βλέπω το archbased που σε φρενάρει ? Σε πληροφορώ δε θα έπρεπε να σε φρενάρει.

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

1) Μπορεί να κάνει σ' αυτό όλα όσα χρειάζεται (τα οποία γίνονται μέσω browser).

 

Ρε συ θα με τρελάνετε. Άρα που το πρόβλημα ένας αρχάριος να βάλει archbased ? Το έχω κάνει σε γνωστό. Του έδειξα τα updates στο pamac και απλά σερφάρει στο ιντερνετ. Μια χαρα πάει!!! Γιατί να τον περιόριζα στο mint ? Επειδή αυτό ξέρω? Επειδή απο αυτό βγάζω λεφτά ? Επειδή αν μου βγάλουν το systemd δεν ξέρω να δουλέψω linux ? ΟΧΙ

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

1) Μπορεί να κάνει σ' αυτό όλα όσα χρειάζεται (τα οποία γίνονται μέσω browser).

 

Όλοι αυτοί δεν κάνουν upgrade το mint τους? Δεν ξέρουν οτι αυτό γίνεται ΜΟΝΟ απο το τερματικό? Ενώ αντίθετα σε archbased δε χρειάζεται απαραίτητα τερματικό? Βρε ? Να λέμε τις αλήθειες. Δε γίνεται να μην ξέρεις τι είναι γιατί θα το βρείς μπροστά σου. Αυτό έλεγα και νομίζω είμαι ξεκάθαρος!

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Αν πάει σε Arch-based κατά τις δικές σου συμβουλές, σίγουρα.

Στα είπα και παραπάνω μην τα ξαναλέμε. Archbased= pamac, octopi. Non archabased=terminal. Αυτά όταν κάνουμε update. Αν δεν κάνουμε (και άρα δε μάθουμε γιατί πρέπει να κάνουμδε αφου τάχα δε θα μας χρειαστεί να ξέρουμε) βάζουμε και windows xp. Είναι το ίδιο ασφαλή!

 

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Πριν λίγο δεν είπες να πάω σε Windows αν θέλω να διαβάζω e-mail και να βλέπω γάτες;

Θα έλεγα ότι δε διάβασες τι λέω αλλά μάλλον είναι συνειδητή αλλοίωση των λεγομένων μου. Άκου λοιπόν!

Αν χρησιμοποιείς windows και απλά μπαίνεις στο facebook, γράφεις κανα word και κλεινεις το pc δε βέπω γιατί να φύγεις. ΑΚόμα και αν έχεις pentium 4 δε σημαινει οτι με linux το internet θα γίνει πιο ελαφρύ. Και εφόσον κάνεις μόνο αυτά στο pc δε θες να μπεις στη διαδικασία να αλλάζεις λειτουργικό. Αν θέλεις σημαινει οτι ψάχνεσαι και οτι τελικά δεν είναι το facebook ο λόγος που φεύγεις αλλά η αφορμή. Σε καμία περίπττωση δε συνιστώ να έχει ο άλλος windows εκτός και αν χρησιμοποιεί προγράμματα όπως autocad και δε μπορεί αλλιώς.

7 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Μέλη σαν εσένα είναι ο λόγος που πολλές Linux κοινότητες έχουν κακή φήμη.

Ναι ενώ εσύ και το ψευτό it παρεάκι που ειρωνεύεταια, χαρακτηρίζει και μιλάει κατ αυτόν τον τρόπο είστε η καλή κοινότητα. Στις κοινότητες linux που συμμετέχω και είναι πολλές έχω δει πολλά φρούτα. Αλλά δε χαρακτηρίζω. Μην πιάσουμε γνωστό δηθεν linuxa που τρέχει μονο σε vm για χόμπι. Μιλάμε για ανθρώπους όπως εγώ που βγάζουνε λεφτά από το computer τους. Σε πληροφορώ δεν έβρισα, δε χλέυασα κανέναν! Σε ένα άλλο θέμα που το παιδί είχε παμπάλαιο pc και μερικοί του την έμπαιναν με στυλάκι: "πέτα το χρέπι" εγώ και κάποιοι άλλοι μιλήσαμε και εξηγήσαμε πιο διαλλακτικά τι γίνεται. Μπορείς να δεις ποιούς ακολούθησε ο νε λόγω χρήστης. Αυτά για τους διάφορους Guru© τα ακούω βερεσέ. Δεν πα να ξέρεις απ έξω το bash shell. Να μάθεις να φέρεσαι είναι το δύσκολο.

 

Πάντως εγώ να ξέρεις έλαβα μηνύματα σε pm για info σε archbased διανομές. Ειδικά για μία που δεν έχει systemd. Γιατί ο κόσμος θέλει να μάθει και οχι να κλειστεί σε 4 τοίχους... εεε επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Τη μια λες έφυγες γιατί δε σήκωνε το pc τα 1 την άλλη ο,τι έφυγες απο προτίμιση. Τελικά τι ισχύει ?

Το πρώτο αναφερόταν σε ένα σταθερό που χρησιμοποιεί η μητέρα μου. Linux γενικότερα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ στο δικό μου σταθερό από προτίμηση.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Ρε συ θα με τρελάνετε. Άρα που το πρόβλημα ένας αρχάριος να βάλει archbased ?

Στο ότι τα updates αργά ή γρήγορα θα σπάσουν το σύστημα.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Το έχω κάνει σε γνωστό. Του έδειξα τα updates στο pamac και απλά σερφάρει στο ιντερνετ. Μια χαρα πάει!!! Γιατί να τον περιόριζα στο mint ?

Το ερώτημα είναι γιατί να τον πας σε Arch-based εξαρχής, όχι γιατί να τον περιορίσεις σε κάτι που είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του. Όταν του μείνει στα χέρια μετά από αναβάθμιση (αναπόφευκτα) θα πάρεις καλύτερη απάντηση από τη δική μου στο γιατί να τον "περιόριζες" στα Mint.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Όλοι αυτοί δεν κάνουν upgrade το mint τους? Δεν ξέρουν οτι αυτό γίνεται ΜΟΝΟ απο το τερματικό?

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Στα είπα και παραπάνω μην τα ξαναλέμε. Archbased= pamac, octopi. Non archabased=terminal.

ΛΟΛ! Το Mint έχει ίσως τον αγαπημένο μου update manager. Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει Mint τελικά.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Θα έλεγα ότι δε διάβασες τι λέω αλλά μάλλον είναι συνειδητή αλλοίωση των λεγομένων μου.

Όχι, τα λεγόμενά σου τα έκανα παράθεση στο ποστ μου και φαίνεται πολύ καθαρά ότι αυτό είπες.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Αν χρησιμοποιείς windows και απλά μπαίνεις στο facebook, γράφεις κανα word και κλεινεις το pc δε βέπω γιατί να φύγεις.

Προτίμηση. Επίσης υπάρχουν ένα σωρό υπολογιστές (παλιοί, αλλά όχι άχρηστοι) που σηκώνουν μια χαρά 7 αλλά όχι 10. Τα 7 είναι EOL άρα εκτός συζήτησης (για μένα). Άρα Linux.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

το ψευτό it παρεάκι

Εννοείς τα άτομα που αποδεδειγμένα έχουν 10x εμπειρία και γνώσεις από εσένα;

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Πάντως εγώ να ξέρεις έλαβα μηνύματα σε pm για info σε archbased διανομές. Ειδικά για μία που δεν έχει systemd. Γιατί ο κόσμος θέλει να μάθει και οχι να κλειστεί σε 4 τοίχους... εεε επιλογές.

Μα εγώ δεν προσπάθησα ποτέ να διώξω κόσμο από non-systemd διανομές ή κάτι τέτοιο. Απλά κριτικάρω τους λόγους για τους οποίους τις προτιμάς τη στιγμή που είσαι φανερά άσχετος με το θέμα. Αν κάποιος παρακολούθησε τις συζητήσεις και έστειλε σε σένα για συμβουλές, συλλυπητήρια.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...