Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Θες καφε φρεντο εσπρεσο? artix linux, θες ελληνικο? artix, θες τουρκικο? artix.

artix artix artix artix παει παντου και με ολα, αν ησουν πωλητης σε ηλεκτρονικο καταστημα θα ειχες τις χειροτερες πωλησεις, μιας και η υπερβολικη προωθηση διαφημηση κανει περισσοτερο κακο παρα καλο, δεν σου την μπαινω με κακη προθεση ;) θυμιζεις ενοχλητικο πωλητη πλαισιου που οτι και να διαλεγε ο αγοραστης του τα εκανε τσουρεκια με turbo x προιοντα, αλλαξε γραμμη γιατι βλεπω να αποδομουν οι μισοι απο οσοι ειναι χρηστες της διανομης μεχρι τωρα, μεχρι προσφατα ειχα στα σκαρια να δοκιμασω την εν λογο διανομη οχι οτι θα αντικαθιστουσα την υπαρχουσα arch, αλλα αυτο το υπερβολικο προμοταρισμα με απωθει, δες το και απο θεμα μαρκεντιγκ δεν το εχεις καθολου, απωθεις περισσοτερο κοσμο αντι να προσελκυεις

Είσαι συνάδελφος btw; :P

Παρόλο που αυτό είναι όντως ενοχλητικό, το μόνο που πρέπει κάποιος να ρωτάει όταν διαλέγει καινούργια distro είναι αν καλύπτει τις ανάγκες του. Κατά τη γνώμη μου, δεδομένου ότι καλύπτονται οι ανάγκες του χρήστη με μια distro, όσο λιγότερο εξειδικευμένη τόσο το καλύτερο. Στην περίπτωση του Artix, η ειδοποιός διαφορά σε σύγκριση με τα Arch είναι το ότι δεν έχει systemd. Οι μόνοι λόγοι που αξίζει να μπλέξεις με αυτά για μένα είναι α) από προτίμηση και ενημερωμένα, και β) αν το απαιτούν οι ανάγκες σου από το σύστημα. Επίσης, την ίδια λογική θα έπρεπε να ακολουθούμε όταν προτείνουμε distro σε άλλο χρήστη (ανεξαρτήτως εμπειρίας). Αν δεν ισχύει ένα από τα 2 παραπάνω, μην την προτείνεις.

ΥΓ. Όλα αυτά δεν τα απευθύνω σε κανέναν συγκεκριμένα, απλά πάτησα πάνω στο σχόλιό σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/8/2020 στις 9:28 ΜΜ, μπουρτζοβλαχος είπε

Θες καφε φρεντο εσπρεσο? artix linux, θες ελληνικο? artix, θες τουρκικο? artix.

artix artix artix artix παει παντου και με ολα, αν ησουν πωλητης σε ηλεκτρονικο καταστημα θα ειχες τις χειροτερες πωλησεις, μιας και η υπερβολικη προωθηση διαφημηση κανει περισσοτερο κακο παρα καλο, δεν σου την μπαινω με κακη προθεση ;) θυμιζεις ενοχλητικο πωλητη πλαισιου που οτι και να διαλεγε ο αγοραστης του τα εκανε τσουρεκια με turbo x προιοντα, αλλαξε γραμμη γιατι βλεπω να αποδομουν οι μισοι απο οσοι ειναι χρηστες της διανομης μεχρι τωρα, μεχρι προσφατα ειχα στα σκαρια να δοκιμασω την εν λογο διανομη οχι οτι θα αντικαθιστουσα την υπαρχουσα arch, αλλα αυτο το υπερβολικο προμοταρισμα με απωθει, δες το και απο θεμα μαρκεντιγκ δεν το εχεις καθολου, απωθεις περισσοτερο κοσμο αντι να προσελκυεις

Βρε δε διαφωνώ σε αυτά που λες. Ουσιαστικά εγώ προτείνω τη λογική pacman-aur-makepkg δηλαδή λίγες εντολές, updates, ευκολία και ταχυτητα. Λεω απλά -επειδή πρότεινα και το endeavourOS- πως το artix πάει ένα βήμα παραπέρα με το nonystemd. Με runit είδα έξτρα ταχύτητα και πιο compact. Για εμένα και ο νέος και ο παλιός υπολογιστής, αλλά και ο νεος και ο παλιός χρήστης πρέπει να δει τα archοειδή. 

Eπίσης όσοι δε θέλουν το systemd αλλά θέλουν το gnome π.χ είναι η μονη διανομή -nonsystemd- που έχει gnome χωρίς μα μου και bugs.

Δεν προμοτάρω τίποτα απλώς αναφέρω και άλλες εναλλακτικές. Σε παλιά pc έχω δει πως τα nonsystemd είναι ακόμα πιο καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ @rhtoras είσαι ελεύθερος να χρησιμοποιείς οποια διανομή θέλεις. Όμως ένας αρχάριος που δεν ξέρει που πάνε τα 4, θέλει μια κοινότητα δυνατή πίσω από τη διανομή για να τον υποστηρίξει σε τυχόν προβλήματα που (σίγουρα) θα έχει.

Από όσο γνωρίζω, στο Artix είστε μικρή ομάδα. Πιστεύεις ότι ένας αρχάριος θα κάνει τα έξτρα βήματα να βάλει telegram και να έρθει να τον βοηθήσετε ή να μπει στο αγγλικό forum;; Το πιο πιθανό είναι να έρθει εδώ και στα καπάκια να αλλάξει διανομή.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Αγαπητέ @rhtoras είσαι ελεύθερος να χρησιμοποιείς οποια διανομή θέλεις. Όμως ένας αρχάριος που δεν ξέρει που πάνε τα 4, θέλει μια κοινότητα δυνατή πίσω από τη διανομή για να τον υποστηρίξει σε τυχόν προβλήματα που (σίγουρα) θα έχει.

Από όσο γνωρίζω, στο Artix είστε μικρή ομάδα. Πιστεύεις ότι ένας αρχάριος θα κάνει τα έξτρα βήματα να βάλει telegram και να έρθει να τον βοηθήσετε ή να μπει στο αγγλικό forum;; Το πιο πιθανό είναι να έρθει εδώ και στα καπάκια να αλλάξει διανομή.

Φιλικά.

Δεν ξερω τι εννοείς με το είμαστε, διότι εγώ για μένα λέω. Ο,τι απορία συναντήσει θα του απαντηθεί στις απορίες του arch. Το ίδιο αν βάλει και endeavouros ή manjaro ή κάτι παρόμοιο. Πολλές φορές η λύση είναι στο google σχεικά με arch. Δεν ξέρω γιατί θα αλλάξει διανομή αλλά εφόσον δει και μάθει δε βλέπω να αλλάζει διανομή. Εκτός αν θέλει κάτι εξειδικευμένο, οπότε πάσο. Αν μου πει ο νεος χρήστης τι είναι αυτό που δεν κάνει το arch - artix εγώ θα τον ακούσω.

 

5 λεπτά πριν, beneli είπε

Η δυνατη κοινοτητα που αναφερετε ειναι η κοινοτητα του arch?

Είναι η κοινότητα του linux... μέσα στην οποία υπάρχει και το arch. Τώρα όταν κόσμος προτείνει σε νέους το fedora και δεν του την πέφτουν οι "guru" του λίνουξ κάτι βρωμάει. Ο,τι το fedora ειναι για νέους και έχει και τρελλό community. Δε μας τα λενε καλά...

Υπάρχει και το unchained-gnu forum λινουξάδων εν ελλάδι για τα παιρετέρω...

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκομαι στα forums από το 2005 και στο παρόν forum από το 2010. Μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία προφανώς και αυτό δεν είναι πανάκεια. Και εγώ χρήστης Arch είμαι για περισσότερο από 4 χρόνια (με την ίδια εγκατάσταση, χωρίς format και διάφορα τέτοια) και δε θα προτείνω Arch στον αρχάριο. Θα σε παραπέμψω στον όρο evangelizing γιατί αυτό κάνεις και εσύ με το Artix.

Τα περί Ferrari και Fiat είναι λαϊκισμοί και για τα περί systemd ή nonsystemd περί ορέξεως. Ο αρχάριος δε δίνει δεκάρα.

Επίσης διάβασε αν θες το ακόλουθο άρθρο (παρέβλεψε τον τίτλο και προσπάθησε να δεις την ουσία) μαζί με τα σχόλια από κάτω.

https://cerebrux.net/2016/05/19/dianomi-linux-moiazei-windows/

27 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Υπάρχει και το unchained-gnu forum λινουξάδων εν ελλάδι για τα παιρετέρω...

Πότε ξεπετάχτηκε αυτό; Καλή αρχή στα παιδιά εύχομαι.

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Βρίσκομαι στα forums από το 2005 και στο παρόν forum από το 2010. Μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία προφανώς και αυτό δεν είναι πανάκεια. Και εγώ χρήστης Arch είμαι για περισσότερο από 4 χρόνια (με την ίδια εγκατάσταση, χωρίς format και διάφορα τέτοια) και δε θα προτείνω Arch στον αρχάριο. Θα σε παραπέμψω στον όρο evangelizing γιατί αυτό κάνεις και εσύ με το Artix.

Τα περί Ferrari και Fiat είναι λαϊκισμοί και για τα περί systemd ή nonsystemd περί ορέξεως. Ο αρχάριος δε δίνει δεκάρα.

Επίσης διάβασε αν θες το ακόλουθο άρθρο (παρέβλεψε τον τίτλο και προσπάθησε να δεις την ουσία) μαζί με τα σχόλια από κάτω.

https://cerebrux.net/2016/05/19/dianomi-linux-moiazei-windows/

Πότε ξεπετάχτηκε αυτό; Καλή αρχή στα παιδιά εύχομαι.

ω είναι και άλλα forums όπως και το archlinux.gr έχουν βγει πολλά... αν ψάξεις πολλά sites έχουν υποκατηγορίες linux... είμαι σε τουλάχιστον 4 sites ασχετα με computers στην υποκατηγορία linux.

Το άρθρο αυτό το είχα διαβάσει ως νέοπας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δεν ξερω τι εννοείς με το είμαστε, διότι εγώ για μένα λέω. Ο,τι απορία συναντήσει θα του απαντηθεί στις απορίες του arch. Το ίδιο αν βάλει και endeavouros ή manjaro ή κάτι παρόμοιο. Πολλές φορές η λύση είναι στο google σχεικά με arch.

Θα στα πω ξανά, και ειλικρινά θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις επειδή ένα ολόκληρο φόρουμ προσπαθεί να σού δείξει ότι κάνεις λάθος κι εσύ λες τα δικά σου, τα οποία απλά δεν έχουν λογική. Σού είπα ξανά ότι καλά κάνεις και χρησιμοποιείς αυτό που θέλεις. Από εκεί και πέρα:

1) Τα Arch γράφουν στο FAQ ότι πρέπει να τσεκάρεις wiki πριν αναβαθμίσεις, και ότι αν κάτι χαλάσει είναι στο χέρι σου να ψάξεις τη λύση. Σε έναν αρχάριο όλα αυτά φαίνονται βουνό. Αν έχει ακούσει για την όλη ιδέα του Arch και τον ενθουσιάζει, πρότεινέ του να τα δοκιμάσει. Σε καμία άλλη περίπτωση.

2) Οτιδήποτε είναι βασισμένο σε Arch, ακόμα και αν έχει εύκολη εγκατάσταση, στο τέλος είναι ένα Arch(-based) σύστημα. Τονίζεις με κάθε ευκαιρία την εύκολη εγκατάσταση σα να είναι το μόνο που μετράει, ενώ στην πραγματικότητα ισχύει κι εδώ το 1).

3) Τα Manjaro δεν είναι Arch. Έχουν δικό τους repo με δικά τους software, άρα είναι μια ξεχωριστή distro (με τον ίδιο τρόπο που τα Mint είναι ξεχωριστά από τα Ubuntu). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί (και έχει γίνει πολλές φορές) να εμφανίσουν πρόβλημα τα Manjaro τη στιγμή που δεν εμφανίζουν τα Arch.

4) Το ιδανικό σε μια distro δεν είναι να βρεις εύκολα τη λύση όταν δημιουργηθεί πρόβλημα, αλλά να μη δημιουργηθεί πρόβλημα εξαρχής.

Για όλους αυτούς τους λόγους δεν προτείνεις τίποτα Arch-based σε αρχάριο, με μοναδική εξαίρεση αυτό που είπα πάνω (προσωπική προτίμηση). Σε πολλές περιπτώσεις που δεν ίσχυε αυτό, έχεις προτείνει επανειλημμένα Artix, ακόμα και σε threads στα οποία δε ζητήθηκαν πουθενά προτάσεις distro. Ακόμα χειρότερα, παρουσιάζεις το ότι δεν έχει systemd σαν απαραίτητα καλό, επειδή έχεις μειώσει το πόσο αξίζει ένα init system σε δύο μόνο παράγοντες (όγκο και ταχύτητα). Η Linux κοινότητα είναι διχασμένη στο συγκεκριμένο θέμα, και υπάρχουν καλά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές, τα οποία είναι φανερό ότι δεν τα ξέρεις τη στιγμή που μιλάς για όγκο και ταχύτητα. Αν μιλούσες για προσωπική χρήση από προτίμηση, θα πήγαινα πάσο, όπως και στο θέμα distro. Αλλά όπως είπε ο φίλος επάνω κάνεις evangelizing, όχι μόνο χωρίς να έχεις ενημερωμένη άποψη αλλά και χωρίς να στοχεύεις τις ανάγκες/ επιθυμίες του χρήστη στον οποίο απευθύνεσαι.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Τώρα όταν κόσμος προτείνει σε νέους το fedora και δεν του την πέφτουν οι "guru" του λίνουξ κάτι βρωμάει. Ο,τι το fedora ειναι για νέους και έχει και τρελλό community. Δε μας τα λενε καλά...

Ποιος προτεινε Fedora σε νεοπα , να του λιωσω το κορμακι ? Ελα ποιος ? Σηκωσε χερι να σε δουμε !! :) Το Fedora δεν ειναι για νεους. Το korora ηταν , που επαιρνε το Fedora και το εκανε ανθρωπινο. Αλλα οπως ολα τα καλα πραγματα στον κοσμο του Λινουξ , πεθανε και να ειμαστε καλα να το θυμομαστε.

Στα υπολοιπα , συμφωνω με τους προλαλησαντες και αρχιζουμε και επαναλαμβανομαστε γιατι κατι που ειναι αυταποδεικτο. 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Θα στα πω ξανά, και ειλικρινά θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις επειδή ένα ολόκληρο φόρουμ προσπαθεί να σού δείξει ότι κάνεις λάθος κι εσύ λες τα δικά σου, τα οποία απλά δεν έχουν λογική. Σού είπα ξανά ότι καλά κάνεις και χρησιμοποιείς αυτό που θέλεις. Από εκεί και πέρα:

 

Θα σταματήσω οχι επειδή οι 3-4 -δε θα προβω σε χαρακτησιμούς όπως κολλημένοι- με χαρακτήρισαν ευαγγελιστή. Ούτε επειδή θέλουν να αποδείξουν με επιμονή οτι έχω άδικο (αρα εκείνοι δίκιο). Θα σταματήσω γιατί ακούστηκε η άλλη άποψη και καθε νεος χρήστης μπορεί να δει και να κρίνει.

Να δει ποιοι είναι αυτοί που του λένε: Μηηηηη βαλεις αυτό. Βαλε εκείνο γιατί είσαι νεος και το λεμε για το καλό σου. 

Να κρινει: Εφόσον σε κάθε διανομή θα έχω απορίες καλύτερα να πάω σε κάτι καλύτερο από ένα ubuntu ή mint. Γιατί ακόμα και αν παραβλέψουμε τα ranking του distrowatch μπορούμε να δούμε τι επιλέγουν οι gamers σύμφωνα με το steam σε distro και να δούμε τι είναι πιο γρήγορο μέσα από αναζήτηση.

Όταν artix με lxqt θέλει ουτε 30 sec να bootάρει και δεν πιάνει ουτε 300mb ram, νέοι χρήστες με παλιά pc μπορεί να πουνε: ας δοκιμάσω. Λες και το lubuntu είναι πιο user friendly.

 

Ο νέος βλέποντας και αυτή την άποψη θα κρίνει. Γιατί ορισμένοι παθιάζονται τόσο ενάντια σε αυτά που λέω, που κάποιος θα αναρωτιώταν: τι κερδίζουν που του την πέφτουν όλοι μαζί ?

Πιθανώς τίποτα, αλλά ίσως να σκεφτόταν: μήπως λένε να βάλω mint επειδή παίζει out of the box? Αλλά τότε τι τρέλες λέει αυτός ο @rhtoras ? Μηπως δεν είναι και τόσο τρέλες ?

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ποιος προτεινε Fedora σε νεοπα , να του λιωσω το κορμακι ?

Κάνε τις αναζητήσεις.. όλα εγώ πχια...?

2 ώρες πριν, mphxths είπε

οπως ολα τα καλα πραγματα στον κοσμο του Λινουξ , πεθανε

Δεν είναι ακριβώς έτσι...

διακρίνω μια παρελθοντολαγνεία ?

Πολλά καλά δεν έχουν πεθάνει... πολλά που πέθαναν βέβαια ήταν καλά.

Βέβαια υπήρχαν και πράγματα που δεν ήταν καλά και πέθαναν. Π.Χ το yaourt στην ουσία έχει πια πεθάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Θα σταματήσω γιατί ακούστηκε η άλλη άποψη και καθε νεος χρήστης μπορεί να δει και να κρίνει.

Μπορει να δει αλλα δεν μπορει να κρινει. Για αυτο ρωταει. Για αυτο εχουμε εμεις το χρεος να τον συμβουλεψουμε σωστα.
Ειναι σαν να παω το αυτοκινητο σε 5 συνεργεια και να μου λεει το καθενα "Ααα θα βαλεις αυτην την μαρκα λαδι...γιατι ειναι η καλυτερη..εγω ξερω καλυτερα"...τι θα πω εγω? Ωπα αραχτε...θα κρινω εγω!!! Εγω δεν ξερω απο λαδια...θα παω σε ενα εμπιστο συνεργειο και θα το αφησω πανω τους. Ελπιζω να πιανεις τον παραλληλισμο.
 

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Να δει ποιοι είναι αυτοί που του λένε: Μηηηηη βαλεις αυτό. Βαλε εκείνο γιατί είσαι νεος και το λεμε για το καλό σου. 

Ειναι σαν να λες οτι αυτοι που του λενε , και εγω δηλ , του λεμε ο,τι του λεμε για το κακο του. Οτι του λεμε ψεματα γιατι εχουμε προηγουμενα μαζι του και τον μισουμε. Και ηρθες εσυ να τον σωσεις απο τα νυχια μας ? Καπου αραξε λιγο ε.
 

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εφόσον σε κάθε διανομή θα έχω απορίες καλύτερα να πάω σε κάτι καλύτερο από ένα ubuntu ή mint.

Σε καθε διανομη θα εχει αποριες. Αλλα οχι τον ιδιο αριθμο ή/και της ιδιας φυσης. Μην λεμε παλι τα ιδια.
 

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Γιατί ακόμα και αν παραβλέψουμε τα ranking του distrowatch

Δεν υπαρχει ranking στο distrowatch. Το Hits Per Day δεν το λες ranking. Βασικα το λες ranking που δεν δειχνει κατι. Αρα δεν ασχολουμαστε. Ισως να δειχνει μια καποια δημοφιλια καποιας διανομης μια δεδομενη στιγμη/χρονικο διαστημα. Τιποτα παραπανω.
 

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Λες και το lubuntu είναι πιο user friendly.

Ναι , ειναι.
 

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Γιατί ορισμένοι παθιάζονται τόσο ενάντια σε αυτά που λέω, που κάποιος θα αναρωτιώταν: τι κερδίζουν που του την πέφτουν όλοι μαζί ?

Ηρθε η ωρα που το παιζεις θυμα ? Σοβαρα τωρα ? Εσυ εχεις παθιαστει με το artix / runit και φταιμε εμεις που προσπαθουμε να κρατησουμε μια ισορροπια σε αυτα που προτασονται σε νεους χρηστες. Εχουμε να κερδισουμε , σωστα. Τελευταια φορα που τσεκαρα ειχα μετοχες στο Mint.
 

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

μήπως λένε να βάλω mint επειδή παίζει out of the box? Αλλά τότε τι τρέλες λέει αυτός ο @rhtoras ? Μηπως δεν είναι και τόσο τρέλες ?

To οτι αφηνεις υπονοια οτι το mint μπορει και να μην παιζει out-of-the-box οπως το διαφημιζουμε αλλα μπορει να δουλευει ( out of the box ) καλυτερα το artix ναι ειναι τρελα.

24 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Κάνε τις αναζητήσεις.. όλα εγώ πχια...?

Εσυ το ανεφερες , εσυ εχεις την ευθυνη να το ολοκληρωσεις. Ειναι σαν να λεω "Ειδα εναν εξωγηινο πριν λιγο" και να με ρωτανε , "Εβγαλες φωτο? Απεδειξε το"..και να τους λεω "Σιγα , ολα εγω θα τα κανω , ψαξτε και εσεις λιγο"...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Για αυτο ρωταει. Για αυτο εχουμε εμεις το χρεος να τον συμβουλεψουμε σωστα.

Και γιατί να είναι το δικό μου σωστό και όχι το δικό σου( και αντίστροφα) ?

ΟΚ το gentoo μπορούμε να πουμε οτι δε συνιστάται για αρχάριους, ούτε και το suse αλλά...

Όταν διαβάζω για manjaro σε αρχάριους... Ναι θα προτείνω και endeavour και artix.

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Και ηρθες εσυ να τον σωσεις απο τα νυχια μας ? Καπου αραξε λιγο ε.
 

Εγώ δεν ήρθα να σώσω κανέναν. Ήρθα να πώ κάτι απλό. Εφόσον 2+1=3 τότε και 1+2=3. Γιατί το ένα είναι πιο δύσκολο από το άλλο ? Είναι απλά διαφορετικό, όπως και το linux. Να κοροιδεύουμε ο,τι linux = σαν windows ?

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ισως να δειχνει μια καποια δημοφιλια καποιας διανομης

To είπα αυτό αλλά το άλλο δεν το σχολίασες. Στο άλλο βέβαια είναι και το ζουμί. Σε όλες τις πηγές που υπάρχουν και μας ενημερώνουν λένε οτι arch=στις 3-4 πρώτες επιλογές. Τώρα αυτά τα "νεος με arch δε γίνεται" ας τα κρίνει καθένας απο προσωπική γνώμη.

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ναι , ειναι.

Δώσε σε ένα νέοπα lubuntu και άσε τον και θα δεις αν είναι ή όχι. Εγώ εχω δει άτομα να χάνουν τη μπαλα με το openbox στο lubuntu. Λέγε εσύ ο,τι είναι userfriendly αλλά το λες ξεχνώντας πως είναι να εισαι νέος. Και εγώ δεν είμαι πάλιουρας και στο λέω.

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ναι , ειναι.

Δεν υποννοώ τίποτα τέτοιο. Λέω κάτι απλό: δοκίμασες κάτι στο mint και έπαιζε out of the box και έκανες το ίδιο στο artix και δεν έπαιζε ?

Για δώσε ενα παράδειγμα να καταλάβ

2 ώρες πριν, mphxths είπε

εσυ εχεις την ευθυνη να το ολοκληρωσει

δες στο άλλο θέμα που ρωτάει το παιδί "τι διανομή να βάλω" στα πρώτα σχόλια... ελα τώρα που δεν έχεις δει... απλά εκεί δεν ήταν ουτε archbased, ούτε non systemd

Φυσικά και πιστεύω πως το είδες, αρκεί να δει κανείς αν συμπαθείς ή όχι το fedora...

Είπαμε να λέμε τις αλήθειες έτσι ?

2 ώρες πριν, mphxths είπε

ειχα μετοχες στο Mint

και εγω στο artix....χαχαχα

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ισως να δειχνει μια καποια δημοφιλια

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Και ηρθες εσυ να τον σωσεις απο τα νυχια μας

 

Δεν υποννοώ τίποτα τέτοιο. Λέω κάτι απλό: δοκίμασες κάτι στο mint και έπαιζε out of the box και έκανες το ίδιο στο artix και δεν έπαιζε ?

Για δώσε ενα παράδειγμα να καταλάβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά cool down, όλοι λέμε τις εμπειρίες μας. Η πραγματικότητα έρχεται να επιβεβαιώσει αν όντως αυτά που λέμε ισχύουν ή όχι. Αν σε 5 χρόνια το Artix είναι τόσο δημοφιλές όσο το Mint τότε και εδώ Artix θα προτείνεται. Όμως ρε παιδιά ο φανατισμός σας με το nonsystemd χαντακώνει μια κατά τα άλλα καλή διανομή. Να το δείτε αυτό.

Η φάση πάει να μετατραπεί σε

- Γιατί δε βάζεις αυτή τη διανομή;

- Γιατί έχει Αθηναϊκές πινακίδες (systemd)

Καλημέρες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Θα σταματήσω οχι επειδή οι 3-4 -δε θα προβω σε χαρακτησιμούς όπως κολλημένοι- με χαρακτήρισαν ευαγγελιστή. Ούτε επειδή θέλουν να αποδείξουν με επιμονή οτι έχω άδικο (αρα εκείνοι δίκιο). Θα σταματήσω γιατί ακούστηκε η άλλη άποψη και καθε νεος χρήστης μπορεί να δει και να κρίνει.

Όλοι σού απαντάνε με επιχειρήματα πάντως οπότε δεν ξέρω γιατί θίγεσαι τόσο. Ακούστηκε η άποψή σου αλλά σού είπα αμέτρητες φορές ότι τη στηρίζεις με μη-επιχειρήματα που δεν έχουν λογική και με μισές πληροφορίες.

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Να κρινει: Εφόσον σε κάθε διανομή θα έχω απορίες καλύτερα να πάω σε κάτι καλύτερο από ένα ubuntu ή mint. Γιατί ακόμα και αν παραβλέψουμε τα ranking του distrowatch μπορούμε να δούμε τι επιλέγουν οι gamers σύμφωνα με το steam σε distro και να δούμε τι είναι πιο γρήγορο μέσα από αναζήτηση.

1) Σε κάθε distro θα έχει απορίες αλλά άλλες απορίες σε Artix και άλλες απορίες σε Mint. Το γεγονός ότι δεν το καταλαβαίνεις αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί σού απαντάω ακόμα.

2) Μεγαλύτερο rank στο distrowatch σημαίνει πιο δημοφιλής, τίποτα παραπάνω.

3) Όσον αφορά το Steam, ορίστε τα σημερινά στοιχεία. Όσον αφορά το ποιο είναι "πιο γρήγορο", εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Επίσης στα Linux έχεις την ευελιξία να κάνεις ό,τι θέλεις με το σύστημά σου. Για αυτούς τους λόγους είναι απλά λάθος να λες ότι μια distro είναι πιο γρήγορη από άλλη (γενικά και αόριστα).

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Όταν artix με lxqt θέλει ουτε 30 sec να bootάρει και δεν πιάνει ουτε 300mb ram, νέοι χρήστες με παλιά pc μπορεί να πουνε: ας δοκιμάσω. Λες και το lubuntu είναι πιο user friendly.

Το boot time εξαρτάται από πολλά πράγματα. Τα πιο σημαντικά είναι η ταχύτητα του δίσκου και το πόσα (και ποια) πράγματα φορτώνουν με το boot. Το να λες ότι οποιοσδήποτε συνδυασμός distro + DE φορτώνει τόσο γρήγορα είναι παραπλανητικό.

Αρχίζω να καταλαβαίνω ότι απλά δεν παίρνεις από λογική.

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Γιατί ορισμένοι παθιάζονται τόσο ενάντια σε αυτά που λέω, που κάποιος θα αναρωτιώταν: τι κερδίζουν που του την πέφτουν όλοι μαζί ?

Την ευκαιρία να δει κάθε πιθανός αρχάριος ότι είναι καλύτερο να μην ακολουθήσει τις συμβουλές σου, επειδή παρουσιάζεις την προσωπική σου προτίμηση ως το αντικειμενικά καλύτερο με άστοχα και μη ολοκληρωμένα επιχειρήματα.

11 ώρες πριν, rhtoras είπε

Πιθανώς τίποτα, αλλά ίσως να σκεφτόταν: μήπως λένε να βάλω mint επειδή παίζει out of the box? Αλλά τότε τι τρέλες λέει αυτός ο @rhtoras ? Μηπως δεν είναι και τόσο τρέλες ?

Σωστά, είναι όλα συνωμοσία. Αρχάριε, δεν είδες τίποτα, συνέχισε να προχωράς.

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Και γιατί να είναι το δικό μου σωστό και όχι το δικό σου( και αντίστροφα) ?

ΟΚ το gentoo μπορούμε να πουμε οτι δε συνιστάται για αρχάριους, ούτε και το suse αλλά...

Όταν διαβάζω για manjaro σε αρχάριους... Ναι θα προτείνω και endeavour και artix.

Υπάρχουν τα επιχειρήματα για να κρίνουμε "ποιανού" είναι το σωστό. Για την πρόταση Manjaro σε αρχάριους, τα είπα κι επάνω, όπως και για τα υπόλοιπα.

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Εγώ δεν ήρθα να σώσω κανέναν. Ήρθα να πώ κάτι απλό. Εφόσον 2+1=3 τότε και 1+2=3. Γιατί το ένα είναι πιο δύσκολο από το άλλο ? Είναι απλά διαφορετικό, όπως και το linux. Να κοροιδεύουμε ο,τι linux = σαν windows ?

Το 2+1=3 και το 1+2=3 στο μυαλό σου είναι σα να λέμε "τι Mint, τι Artix"; Το ένα είναι πιο δύσκολο από το άλλο επειδή απευθύνονται σε διαφορετικούς χρήστες και use cases. Τόσο απλά.

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Δώσε σε ένα νέοπα lubuntu και άσε τον και θα δεις αν είναι ή όχι. Εγώ εχω δει άτομα να χάνουν τη μπαλα με το openbox στο lubuntu. Λέγε εσύ ο,τι είναι userfriendly αλλά το λες ξεχνώντας πως είναι να εισαι νέος. Και εγώ δεν είμαι πάλιουρας και στο λέω.

Λολ, προφανώς και θα χαθεί με το openbox. Δεν είναι για αρχάριους. Οι αρχάριοι καλό είναι να χρησιμοποιούν κάτι ανάμεσα σε Plasma / Gnome / Cinammon / MATE. Είπε κανείς κάτι διαφορετικό;

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Δεν υποννοώ τίποτα τέτοιο. Λέω κάτι απλό: δοκίμασες κάτι στο mint και έπαιζε out of the box και έκανες το ίδιο στο artix και δεν έπαιζε ?

Για δώσε ενα παράδειγμα να καταλάβ

Το θέμα δεν είναι ποιο distro κάνει τι out of the box, το θέμα είναι "Επιλογή Linux για αρχάριους" (εσύ το ξεκίνησες).

Δεν υπάρχει κανένα νόημα να συγκρίνεις distro μεταξύ τους γενικά και αόριστα. Υπάρχει όμως το κατάλληλο για αρχάριους (Mint) και το "απλά μη" (Artix).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως windows αλλά λόγο εργασίας έχω dual boot και κάθε τόσο χρησιμοποιώ και linux. Είχα ξεκινήσει με Debian, μετά από πολλά χρόνια πήγα στο CentOS και τώρα έβαλα το τελευταίο LTS του Ubuntu server. Στη δουλειά χρησιμοποιούμε Cloudlinux.

Μπορεί να μην είμαι ακριβώς αρχάριος στο linux αλλά επειδή δεν έχω αφιερώσει ποτέ χρόνο να ψάξω τα distro και τις διαφορές τους έχω πολλά κοινά χαρακτηριστικά με ένα αρχάριο. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει με απλά λόγια τι πλεονεκτήματα θα έχω από τα διάφορα distro που αναφέρετε σε σχέση με το Ubuntu που χρησιμοποιώ τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...