Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όσο κάποιοι αποφεύγουν να μιλήσουν για την ταμπακιέρα και ασχολούνται με τα γύρω γύρω, εκτός από το να γελοιοποιούνται απλά αποκαλύπτονται.

Ποια ταμπακερια; αυτην την εχεις ηδη ξεφτυλισει μονο σου...τα εχεις κανει αχταρμα στο κεφαλι σου και καταφερες να χαλασεις το ιδιο σου το ποστ...εχεις προσθεσει τοσα ακυρα πραγματα εσυ ο ιδιος στο ποστ σου  φιλοι/γνωστοι devs, systemd, MX linux, ιστοριες NSA, ιστοριες με dev απο Red Hat που κανουν stalker σε anti-systemd groups...και τωρα και ο Pope 🤣 🤣 σου προτεινω να δεις το βιντεο με τον προεδρο του Εδεσσαικου και θα καταλαβεις πως φαινεσαι σε ολους μας ;)

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ε λιγότερο από 3 μήνες κι έχει σχεδόν 20.000 view το θέμα. Αν αυτό δε λέγεται επιτυχία δεν ξέρω πως να το πω.

Επιτυχια; ξανατονιζω αυτο που ειπα πιο πανω "Δεν βρεχει" ;)

*Φιλικη συμβουλη σταματα να γινεσε ο σακος του μποξ σε ολα τα φορουμ...δεν ξερω αν το κανεις αθελα η ηθελημενα, αλλα δεν αξιζει να μπαινεις εσυ μπροστα αντι για αλλους  ;)

fin..Au revoir, Messieurs  😎

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Ποια ταμπακερια; αυτην την εχεις ηδη ξεφτυλισει μονο σου...τα εχεις κανει αχταρμα στο κεφαλι σου και καταφερες να χαλασεις το ιδιο σου το ποστ...εχεις προσθεσει τοσα ακυρα πραγματα εσυ ο ιδιος στο ποστ σου  φιλοι/γνωστοι devs, systemd, MX linux, ιστοριες NSA, ιστοριες με dev απο Red Hat που κανουν stalker σε anti-systemd groups...και τωρα και ο Pope 🤣 🤣 σου προτεινω να δεις το βιντεο με τον προεδρο του Εδεσσαικου και θα καταλαβεις πως φαινεσαι σε ολους μας ;)

Επιτυχια; ξανατονιζω αυτο που ειπα πιο πανω "Δεν βρεχει" ;)

*Φιλικη συμβουλη σταματα να γινεσε ο σακος του μποξ σε ολα τα φορουμ...δεν ξερω αν το κανεις αθελα η ηθελημενα, αλλα δεν αξιζει να μπαινεις εσυ μπροστα αντι για αλλους  ;)

fin..Au revoir, Messieurs  😎

εγώ τη γνώμη μου λέω...

δε ζήτησα ουτε να την ασπαστείτε εσείς οι συγκεκριμένοι 4-5 ούτε και να την επιβάλλω

εδώ ο άλλος πιο πάνω με διαστρεβλώνει λέγοντας οτι έχω θέμα με όσους χρησιμοποιούν win ή mac

αλλά κανένα θέμα δεν έχω

έχω θέμα με την προβοκατορική συμπεριφορά όποιων χρησιμοποιούν win ή mac και ξημεροβραδιάζονται στο linux ενώ δεν το χρησιμοποιούν τάχαμου από αγνή αγάπη

αν το αγαπάς το χρησιμοποιείς αν δεν τον χρησιμοποιείς δεν το αγαπάς

αν δε γίνεται να το χρησιμοποιείς για κάποιο λόγο απλά μην ασχολείσαι

άσε εμάς όμως που βγάζουμε και 2 δεκάρες από το linux pc μας, να το χρησιμοποιούμε και να λέμε τη -λειψή- γνώμη μας

(δεν το λέω για σένα γενικά το λέω)

 

Ότι χαίρομαι που συμφωνείτε αρκετοί με το οτι ένας αρχάριος μπορεί να χρησιμοποιήσει archbased διανομές είναι μια καλή αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος συμφώνησε;;; Μόνο εσύ συμφωνείς. Ποιοί είναι οι αρκετοί;;;

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ότι χαίρομαι που συμφωνείτε αρκετοί με το οτι ένας αρχάριος μπορεί να χρησιμοποιήσει archbased διανομές είναι μια καλή αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ποιοί είναι οι αρκετοί;;;

όλοι αυτοί που είναι κάθε μέρα εδώ σε αυτό το θέμα και σχολιάζουν

αν διαφωνούσαν θα έλεγαν τη διαφωνία τους και θα εφευγαν

αλλά είναι εδώ και έχουν στασίδι 24/7

επομένως συμφωνούν εστω και εν μέρη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

αν το αγαπάς το χρησιμοποιείς αν δεν τον χρησιμοποιείς δεν το αγαπάς

Εχεις καταλαβει οτι το πισι και το λειτουργικο ειναι εργαλειο και οχι γκομενα ? Φανταζομαι ποσο dna εχεις αλειψει πανω στο πληκτρολογιο σου...
 

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

αν δε γίνεται να το χρησιμοποιείς για κάποιο λόγο απλά μην ασχολείσαι

Δεν γινεται να το χρησιμοποιω και θα ασχολουμαι μαζι του με οποιον τροπο θελω. Αστυνομο σε βαλαμε ?
 

10 λεπτά πριν, rhtoras είπε

άσε εμάς όμως που βγάζουμε και 2 δεκάρες από το linux pc μας, να το χρησιμοποιούμε και να λέμε τη -λειψή- γνώμη μας

Μπα ? Βγαζει λεφτα το oneirofono ? Χαχα ...οταν εβγαζα λεφτα απο το λινουξ ρητορακο , εσυ δεν το ειχες καν ακουστα :)
 

ΥΓ : Σου εχω και tip. Οταν αλλαζεις γραμμη δοκιμασε shift+enter . Δεν θα αφηνει κενη γραμμη. ;)

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ποιος συμφώνησε;;; Μόνο εσύ συμφωνείς. Ποιοί είναι οι αρκετοί;;;

Κανεις δεν συμφωνει μαζι του , ζει σε παραλληλη πραγματικοτητα.
 

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

αν διαφωνούσαν θα έλεγαν τη διαφωνία τους και θα εφευγαν

Ειπαμε την διαφωνια μας , και οταν ειδαμε οτι επιμενεις στην ιδια λαθος αποψη , οφειλαμε να μεινουμε να συνεχισουμε να επιχειρηματολογουμε εναντιον αυτης της λαθος αποψης ωστε οποιος αρχαριος/νεοεισερχομενος μπαινει και διαβαζει να μην παιρνει τα λαθος μηνυματα.
Αν εσυ αυτο το εκλαμβανεις οτι συμφωνουμε εν μερει με αυτα που λες , οπως ειπα ... ζεις σε παραλληλη πραγματικοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Το elogind είναι εκδοχή του systemd -logind εντελώς αποκομμένη από το systemd.

Εντάξει, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πώς δουλεύει η ανάπτυξη κώδικα αλλά όχι. Το elogind βασίζεται στο systemd-logind και ακολουθεί (καθυστερημένα) τις εκδόσεις του. Παίρνουν το logind, του πετσοκόβουν δυνατότητες που αυτοί κρίνουν ότι είναι «κακές», προσθέτουν μερικές άλλες και όλος ο υπόλοιπος κώδικας είναι ακριβώς ίδιος με το logind. Αν αύριο-μεθαύριο πάψει να υπάρχει το logind, δε θα έχουν τι να πατσάρουν και θα αναγκαστούν να συντηρούν παρωχημένη τεχνολογία.

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Είναι σα να λες οτι ο opera browser σχετίζεται με τη google επειδή είναι chromium based.

Φυσικά και σχετίζεται, ακριβώς όπως σχετίζεται το Mint με το Ubuntu, το Ubuntu με το Debian και οι Arch-based διανομές με το Arch. Όλοι οι Chromium-based browsers και οι σχετικές τεχνολογίες (βλέπε Electron) χρησιμοποιούν απαράλλαχτα πολύ μεγάλα τμήματα κώδικα που αναπτύσσει και ελέγχει η Google, χωρίς να έχουν λόγο ή να μπορούν να τα αλλάξουν. Απλά προσθέτουν κάτι έξτρα.

 

5 ώρες πριν, rhtoras είπε

ΑΝ διαφωνείς οτι υπάρχουν archbased διανομές που κάνουν για νέους χρήστες περιμένω τα επιχειρήματα σου

Εδώ δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις γιατί ένας installer βιάζει την KISS φιλοσοφία, θέλεις και επιχειρήματα; Θα σου δώσω ένα αλλά αμφιβάλλω αν θα το καταλάβεις. Αν πάρεις μια Ferrari και της βάλεις την καμπίνα ενός Golf, δεν την κάνεις Golf ούτε «φιλική για τον νέο οδηγό». Θα συνεχίσει να έχει τη ροπή της Ferrari, την επιτάχυνση της Ferrari και όλα τα υπόλοιπα. Ναι, θα έχει χώρο για να βάλει τον καφέ του ο οδηγός αλλά αν αυτός τσιμπήσει λίγο το γκάζι θα γίνει χαλκομανία. Κάπως έτσι έχει πήξει το forum του Arch από αρχάριους που πείστηκαν ότι ένας installer αφαιρεί με μαγικό τρόπο τις ιδιαίτερες απαιτήσεις της διανομής.

Θέλεις να πούμε ότι το Arch δε «σπάει» τόσο εύκολα όσο λέει ο μύθος; Να το πούμε, γιατί ισχύει. Όμως η συγκεκριμένη διανομή απαιτεί ένα κάποιο επίπεδο εμπειρίας (το «έχω πρόβλημα, ψάχνω στα fora» δεν είναι εμπειρία) και δε συγχωρεί τα λάθη. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις Arch-based. Αν πας μια βόλτα στο forum του Manjaro, ας πούμε, που είναι υπερβολικά «user-friendly», θα δεις ένα σκασμό ερωτήσεις τόσο βασικού επιπέδου που ο μέσος χρήστης Arch γελάει.

Βέβαια, δεν περιμένω και πολλά από έναν άνθρωπο που πιστεύει ότι το sleep είναι ξυπνητήρι του τερματικού. Ούτε πριν 20 χρόνια που μας ήταν όλα εντελώς άγνωστα δε λέγαμε τέτοιες αστειότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sleep δεν είναι ξυπνητήρι του τερματικού. Χαίρομαι που διάβασες το αρθράκι. Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί ως ξυπνητήρι. Είναι μια από τις λειτουργίες του τερματικού. Οπότε ούτε κάτι κακό λέω, ούτε και κάτι τόσο λάθος.

Σέβομαι τη γνώμη σου και την άποψη σου. Ναι έχω άλλη άποψη αλλά δεν έχει σημασία. Τώρα το τι ξέρω και το τι όχι είναι άλλη κουβέντα. Εγώ ούτε ξερόλας είμαι ούτε είπα ποτέ: εγώ τα ξέρω, ελάτε.

Αντίθετα είναι διάφοροι εδώ που λένε τα δικά τους.

Όσο για το elogind ας μην ξεφύγουμε όπως τόσο πολλοί κάποιοι προσπαθούν. Από κάπου πήρε πάντως ο απατεωνισκος της red hat όλα όσα ενσωμάτωσε στο systemd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Από κάπου πήρε πάντως ο απατεωνισκος της red hat όλα όσα ενσωμάτωσε στο systemd

Κοίτα πώς δουλεύει η λογική: έκανες παραπάνω έναν ισχυρισμό, και μάλιστα δημόσια. Καλείσαι λοιπόν να παραθέσεις στοιχεία που να επιβεβαιώνουν χωρίς αμφισβήτηση αυτόν τον ισχυρισμό.

Σε κάθε περίπτωση, είσαι πολύ μικρός τόσο σε γνώση όσο και σε επαφή με το Linux για να χαρακτηρίζεις τον οποιονδήποτε προγραμματιστή. Το μόνο που πετυχαίνεις όποτε το κάνεις είναι να φανερώνεις την αμάθειά σου και να μαυρίζεις την εικόνα του Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η αισιοδοξία σου που ζητάς και αποδείξεις.

Κάπου άλλου είχε κάνει ένα εξίσου εξωφρενικό ισχυρισμό και όταν του ζητήθηκαν αποδείξεις δεν είχε κάτι να παραθέσει. Όταν του ζητήθηκαν σε δημόσιο chat, άρχισε να λέει για βιομηχανίες κατασκοπίες, και δεν μπορεί να πει επαγγελματίες που έχουν Artix, γιατί θα κατηγορηθεί ως βιομηχανικός κατάσκοπος. Στην συνέχεια είπε πώς μπορεί οι dev  που κάνει παρέα να του είπαν ψέματα, και τελικά είτε δεν είναι τόσο αξιόπιστοι όσο  θέλει να μας πει, είτε απλά είπε ψέματα για να κάνει μια εξωφρενική θέση πιστευτή. Προφανώς δεν είχε την τσίπα να το παραδεχτεί, ούτε και κάποια συναίσθηση της πραγματικότητας για να μην συνεχίσει να κάνει τα ίδια. Αντίθετα βλέπει τον τζερτζελέ που δημιουργεί μετράει τα hits  και μπερδεύει την "επανάσταση του" με την παράσταση ενός Clown. 

Και δεν θα είχε κανένα νόημα να ενισχύσεις το εγώ του απαντώντας του, αν αυτές ακριβώς οι συμπεριφορές δεν απομάκρυναν κόσμο από το Linux και το ελεύθερο λογισμικό. Η αλήθεια είναι πως πάντα είχαμε κόσμο που το είχε για να είναι στην απέξω και να γουστάρει, ακριβώς όπως κάποιοι κάνουν ομάδες για την επίπεδη γη. Προφανώς δεν ήταν πάντα έτσι όλος ο κόσμος και ευτυχώς τα τελευταία χρόνια, αυτές οι αντιλήψεις είναι παρελθόν. Αλλά τώρα που το Linux έχει γίνει σχεδόν mainstream θέλουμε κάτι να μας ξεχωρίζει από την πλέμπα, κάτι να μην είμαστε όλοι μας ίσα και όμοια. Γιατί αν έχουν όλοι Linux εμείς τι λειτουργικό θα σηκώνουμε; Όλοι ίσα θα είμαστε; Λέμε λοιπόν όχι στην στρογγυλή γή, εεε συγνώμη στο systemd. Γιατί εμείς έχουμε δει την αλήθεια.

Και όταν μας τελειώσει αυτό, κανένας φόβος, κάτι άλλο θα βρούμε να μας ξεχωρίσει από την πλέμπα και να μας κάνει σημαντικούς επειδή μιλάμε με τον pope και  το κυριότερο μας κάνουν παρέα οι σωστοί dev και όχι οι πουλημένοι :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω τίποτα, απλά τα γράφω για τους υπόλοιπους που διαβάζουν. Ο άλλοτε διαδικτυακός διάλογος έχει καταντήσει πλέον ατομικά echo chambers όπου κανένας δε συζητάει αλλά όλοι λένε αυτό που θέλουν να πουν.

Θα σας πω όμως όλη την αλήθεια γιατί σας συμπάθησα. Κάμερα σ' εμένα:

Ξέρετε τι σημαίνει το «d» στο systemd; Σημαίνει «devil», δηλαδή διάβολος. Πρόκειται για τεχνολογία του Σατανά που έχει πίσω της όλα τα τσιράκια του τις μεγαλοεταιρείες και έχει στόχο να παρασύρει τους χρήστες στην αμαρτία και να εμποδίσει τη Βασιλεία του GNU. O δε Poettering, όπως διαβάζουμε στο μόνο αγνό λεξικό, είναι ένας δαίμονας που θέλει κι αυτός να χαλάσει και να διαφθείρει το GNU. Μείνετε μακριά από το systemd, αν θέλετε το καλό σας.

Όσο για τις «non-systemd» διανομές, αυτές μπορεί στον απαίδευτο νου να φαίνονται χαζές γιατί ετεροπροσδιορίζονται αλλά είναι πιο σατανικές γιατί ντύνονται τον μανδύα της αγνότητας. Η ονομασία τους δε σημαίνει «χωρίς systemd» όπως πολλοί νομίζουν αλλά «δεν υπηρετούμε το systemd». Είναι δαίμονες που αμφισβητούν την κυριαρχία του Σατανά. Υπάρχει και σχετικός ύμνος που λέγεται «Non Serviam» αλλά να μην τον ακούσετε γιατί θα σας κάνει overclock τις τοστιέρες.

Δε μπορώ να σας πω πώς τα ξέρω όλα αυτά γιατί κυκλοφορούν εδώ μέσα σκοτεινές δυνάμεις που γνωρίζουν τις μαύρες τέχνες του Linux και θα με εντοπίσουν. Ήδη έχω ρισκάρει πολύ με αυτά που έγραψα.

Αν θέλετε να μάθετε αυτά που σας κρύβουν, αναζητήστε το λειτουργικό AuthenticOS και περάστε μια βόλτα από το «Unstrained Goo» όπου γράφουμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι γιατί έχουν γνώση οι θύλακες και δε φοβόμαστε κανέναν. Οποιαδήποτε ομοιότητα στο ύφος μας με ιστοσελίδες όπως «Κατοχικά Νέα» και «Πενταπόσταγμα» είναι απλά σύμπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Βέβαια, δεν περιμένω και πολλά από έναν άνθρωπο που πιστεύει ότι το sleep είναι ξυπνητήρι του τερματικού.

 

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Το sleep δεν είναι ξυπνητήρι του τερματικού.

Διαβαζουμε στο επικο αρθρο το εξης στην πρωτη προταση του : " Το τερματικό είναι ενα πολυ δυνατό εργαλείο στο linux. Το ξυπνητήρι είναι άλλη μια πολύ χρήσιμη υπηρεσία του, ειδικά αν ξεχνιόμαστε με τις ώρες στο pc. Για να βάλουμε ξυπνητήρι θα χρειαστούμε την sleep command "
Κατα τα αλλα το sleep δεν ειναι ξυπνητηρι του τερματικου χαχαχαχα Τι θεουλης !!
Και αφου αναλυει την συνταξη του "ξυπνητηριου" με 20 παραδειγματα λες και απευθυνεται σε iq ραδικιου πεταει και το θεικο "Μπορειτε να βαλετε και ηχο της αρεσκειας σας" !!
Δηλαδη το πληρες ξυπνητηρι "sleep" αποκταει και ΗΧΟ. Δηλ πριν μας ειδοποιουσε ... πως ? Στα βουβα ? Στην μουγγα στην στρουγγα ? Αλλα μην αγχωνεσαι χρηστη .. αποκταει και ηχο !! Βαζοντας δευτερη εντολη διπλα ... εναν player να παιζει ενα mp3 ...
Δηλ ο χρηστης πρεπει να εγκαταστησει τον player και να βρει και τον ηχο (mp3) της αρεσκειας του. Μιλαμε για πληρες ξυπνητηρι.. σορρυ..δεν ειναι ξυπνητηρι..αλλα κανει και για ξυπνητηρι !!

Ο μικρος ρητορας βρηκε την εντολη "sleep" και παιζει ... τιποτα αλλο. Λυπηρη κατασταση.

1 ώρα πριν, asfodelus είπε

θέλουμε κάτι να μας ξεχωρίζει από την πλέμπα

Πες του ρητορα οτι με gui installers (και εμενα μου αρεσουν) και επαναστασεις δεν μαμησε κανεις. Δεν βλεπω ουσια στα λεγομενα του. Να πει ξερετε περασα archlinux χερατα 200 φορες και το βαρεθηκα και για αυτο πηγα σε arch-based με installer . Επαιξα με systemd τοσο πολυ που μου δημιουργηθηκαν αυτα και αυτα τα προβληματα και για αυτο προτιμω runit ή openrc. Τοτε να του πω ναι ρε φιλε εχεις δικιο...

Αλλα εγκατασταση με gui installer (και εμενα μου αρεσουν , δεν ξερω αν το ειπα :) ) ειναι το ιδιο για μενα ειτε λεγεται artix , manjaro , fedora , ubuntu . Απο κει και περα το θεμα ειναι η συντηρηση της διανομης και τι επιπεδο τεχνικων γνωσεων αυτο απαιτει. Εκει ξεχωριζει η πλεμπα απο τους γκουρου τυπου rhtoras :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντάξ μωρέ. Το cron το anacron και το atd είναι για τους φλούφληδες. Αρκεί να ξέρεις την εντολή sleep και να έχεις τον ύπνο του δικαίου (με ξυπνητήρι). Τώρα κάτι ψιλοσηματάκια που στέλνει το τερματικό όπως το HUP, τα αγνοείς γιατί θα σου πει το τερματικό τι να κάνεις; Το κρατάς ανοικτό μαζί με την γραφική συνεδρία μαζί με τον υπολογιστή, βάζεις και ένα ΟΥΠΣ να μην σβήσει και να σε νανουρίζει ο μετασχηματιστής και οι ανεμιστήρες και όλα καλά.... Αν τώρα σου πει κάποιος πως δεν θέλεις ούτε cron ούτε anacron ούτε atd αλλά αρκούν οι timers του systemd τότε είναι οπαδός της στρογγυλής γης ...

ΥΓ: Το κακό δεν είναι προφανώς το ότι κάποιος αρχάριος χρήστης δεν γνωρίζει για τα παραπάνω, ούτε που κάποιος έμαθε κάτι όπως πχ την εντολή sleep ενθουσιάστηκε και την μοιράστηκε. Μακάρι να είμαστε πάντα άσχετοι και να έχουμε την όρεξη να μαθαίνουμε. Το πρόβλημα δεν είναι η άγνοια, το πρόβλημα είναι η τυφλότητα.

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, asfodelus είπε

αν αυτές ακριβώς οι συμπεριφορές δεν απομάκρυναν κόσμο από το Linux και το ελεύθερο λογισμικό

οι συμπεριφορές που απομακρύνουν κόσμο από το linux είναι τα: "είσαι it όχι είσαι it ?" (άρα όποιος είναι ξέρει ενώ όποιος δεν είναι δεν ξέρει και δε θα μιλά). Οι συμπεριφορές του να την πέφτουν μάζί σε έναν διάφοροι. Πολλοί από τους οποίους ΔΕΝ χρησιμοποιύν linux. Μπορεί ο τάδε δήθεν it να χλευάσει μια διανομή αλλά αν του πεις κάτι ρίχνει ban. Το τι εγκατάστάσεις και πως έχω κάνει μονο εγώ το ξέρω και λογαριασμό δε δίνω που θε νά. Εδώ ο άλλος ο windowsακιας (που έχει το linux γραμμένο και δεν τολμάει να κάνει εγκατάσταση) μας λέει οτι βγάζουμε λέφτά από ένα site που είναι μη κερδοσκοπικό. Καθένας όσο μπορεί και όσο ξέρει! Πάντως να μιλάμε παντελονάτα και όχι: "να εγώ δεν έχω πρόβλημα με την τάδε διανομή". Να λέμε: δεν τη θέλω, δε μου αρέσει, δεν την ξέρω κ.λ.π

 

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει τη δουλειά του και με windows, mac κ.λ.π Τι δουλειά (αν όχι πονηρούς σκοπους) έχει στο linux? Γιατί κάποιοι τρώνε κολλημα με το systemd επειδή είναι καλό ή επειδή δεν ξέρουν κάτι άλλο. Εγώ οκ μπορεί να γελοιοποιούμαι αλλά στα άλλα θέματα που κάποιοι βρίζετε και προσβάλλετε, εγώ και κανα 2 άλλοι πάιρνουμε τα like από αυτούς που ξεκινάνε τα θέματα. Μάθατε 2 εντολές μερικοί αλλά αυτές τις μαθαίνουν όλοι. Να μιλάτε δε μάθατε και αυτό είναι πιο δύσκολο. Ο Stallman είχε δίκιο αλλά μερικοί βλεπουν πρόθεση καλή στο wsl. 

9 ώρες πριν, asfodelus είπε

βιομηχανίες κατασκοπίες

Δεν υπάρχει βιομηχανική κατασκοπεία. Είναι γνωστό τοις πάσι αυτό. :-)

υ.γ και αμα πω δε μου δούλεψε το systemd θα μου πουν: κάτι δεν έκανα καλά... προβοκατορουποκριτικό! Ναι!

 

Πάντως το θέμα είναι οτι μπορεί κάποιος αρχάριος να δουλέψει άνετα archbased διανομές. Και χαίρομαι που κάποιοι το κάνουν, και όσοι μου έστειλαν π.μ μη φοβούνται την "αστυνομία" linux. Ας τα πουν κι εδώ.

⤴️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δεν υπάρχει βιομηχανική κατασκοπεία. Είναι γνωστό τοις πάσι αυτό. :-)

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η δεν υπάρχει, αλλά μπορώ να γνωρίσω την περίπτωση κάποιου που συνειδητά θα πει ψέματα για να στηρίξει μια θέση. Θα ξεχωρίσω την περίπτωση κάποιου ανόητου που δεν μπορεί να καταλάβει πότε γελοιοποιείτε. Και τα πράγματα αυτά δεν θα είχαν καμία απολύτως σημασία αν δεν έκαναν κακό στην διάδοση του ελεύθερου λογισμικού.

Ε λοιπόν όχι ανόητε. Μια διανομή Arch Based ΔΕΝ κάνει για κάποιον αρχάριο χρήστη, και μια rolling διανομή ΔΕΝ κάνει για επαγγελματική χρήση. Το να το λες και να το ξαναλές ΔΕΝ θα αλλάξει μια εξωτερική πραγματικότητα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι καταστρέψεις κάποιον.

Όχι ανόητε δεν υπάρχει καμία αστυνομία του Linux. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να συζητήσουν με επιχειρήματα και ανόητοι που πιστεύουν πως τα Like είναι κάποια αξιόλογη μετρική.

 

32 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το τι εγκατάστάσεις και πως έχω κάνει μονο εγώ το ξέρω και λογαριασμό δε δίνω που θε νά

Εδώ κάνεις ένα μικρό λάθος. Αν το θέτεις ως ένα επιχείρημα του στυλ "Βάλε αυτό γιατί εγώ έχω κάνει εγκαταστάσεις/ξέρω εταιρίες κλπ" για να δώσεις βάρος στο ανόητο επιχείρημα σου, θα πρέπει να δώσεις λογαριασμό. Επίσης άκου ανόητε δεν λέμε IT (σε ποια χιλιετία ζεις; OK boomer). Κανένας άλλος εδώ δεν έχει φάει  κόλλημα με καμία τεχνολογία ή καμία διανομή. Εκτός από έναν ανόητο.  Οι υπόλοιποι γνωρίζουμε την σχετικότητα κάθε τεχνολογικής λύσης, το που είναι χρήσιμη, που όχι τα θετικά και τα αρνητικά της σε κάθε περίπτωση. Άκου ανόητε, μόνο ένας προσκολλημένος σε συνωμοσιολογική σκέψη χρησιμοποιεί καραμέλες για την σκέψη ως απολυτότητες.

Ξέρω είσαι τόσο μα τόσο ανόητος που νομίζεις πως κάνεις καλό στην επανάσταση σου, αλλά περισσότερο καλό θα σου έκανε αν μάθαινες να συζητάς, να μην λες αισχρά ψέματα (ή να μην παίρνεις τις πληροφορίες σου από αναξιόπιστα άτομα)  και τότε ο κόσμος θα σε πάρει στα σοβαρά και όχι σαν ένα ανόητο ηλίθιο, που δεν έχει καν πλάκα. 

Γιατί θα συμφωνήσω καθένας όσα ξέρει λέει, αλλά θέλει και να ανοίξεις ένα γαμ.. .βιβλίο για UNIX να μάθεις 2-3 βασικά πρώτα πριν αρχίσεις να πετάς κοτρόνες. Και που ξέρεις ίσως μια μέρα να μπορείς να κάνεις μια κριτική σε οποιαδήποτε τεχνολογία, γιατί καμία τεχνολογία δεν είναι ούτε απόλυτα καλή, ούτε απόλυτα κακή (Με μοναδική εξαίρεση την διανομή Arch που μόνη χρήση της είναι να τρέφει το εγώ των ανόητων).  Δεν τρέφω ελπίδες. Ο ανόητος θέλει μια στάλα εξυπνάδας για να καταλάβει το πόσο ανόητα ανόητος είναι.

Οπότε ας το πούμε άλλη μια φορά: Μια διανομή Arch Based ΔΕΝ κάνει για κάποιον αρχάριο χρήστη, και μια rolling διανομή ΔΕΝ κάνει για επαγγελματική χρήση. Το Artix είναι μια διανομή χωρίς λόγο ύπαρξης.

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, asfodelus είπε

 Μια διανομή Arch Based ΔΕΝ κάνει για κάποιον αρχάριο χρήστη, και μια rolling διανομή ΔΕΝ κάνει για επαγγελματική χρήση.

👍

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...