Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να 'στε καλά, έκλαψα πρωινιάτικα.

Ο ρήτορας ακόμη νομίζει ότι τού κάνετε προσωπική επίθεση, όχι ότι απαντάτε με επιχειρήματα. Είναι το μαγικό κόλπο για να μην παραδεχτείς κανένα λάθος και να μη μάθεις τίποτα στο τέλος της συζήτησης.

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

μια rolling διανομή ΔΕΝ κάνει για επαγγελματική χρήση

Τι λες; Έχεις κάνει update rolling διανομή 10 λεπτά πριν μπεις στο zoom; Καλύτερα κι από τον καφέ σε ξυπνάει.

 

Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια να λέω στον κολλητό μου πόσο έχει ωριμάσει το Linux, και ότι πλέον κάνει και για τις μάζες (σε πολλές περιπτώσεις). Φέτος έχεις ένα ρήτορα να λέει ΓιΑτΙ νΑ μΗ δΟκΙμΑσΕι Ο αΡχΑρΙοΣ aRcH-bAsEd ΔιΑνΟμΗ; Ναι, ας απαντήσουν όσοι σού έστειλαν πμ και εγκατέστησαν Arch-based, να μας πουν και πώς ακριβώς η προσωπική τους επιλογή αντικρούει ολόκληρες σελίδες από επιχειρήματα ενάντια στη βάση αυτού του thread (ότι το rolling είναι και για αρχάριους). Εμείς λέμε στον αρχάριο "μη βάζεις rolling επειδή θα τραβάς τα μαλλιά σου", όχι "μη βάζεις επειδή στο απαγορεύουμε". Αλλά τόσα ξέρεις και τόσα καταλαβαίνεις. Κάποιοι κολλημένοι σε αυτήν την κοινότητα είστε ένα βήμα μπροστά και τέσσερα άλματα πίσω.

Καλημέρα και στα καινούργια άτομα.

 

ΥΓ. Όταν ξεκινήσεις μια sleep εντολή, μπορείς να την ακυρώσεις με Ctrl-C. Στο λέω μπας και ξυπνήσεις επιτέλους.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η δεν υπάρχει, αλλά μπορώ να γνωρίσω την περίπτωση κάποιου που συνειδητά θα πει ψέματα για να στηρίξει μια θέση. Θα ξεχωρίσω την περίπτωση κάποιου ανόητου που δεν μπορεί να καταλάβει πότε γελοιοποιείτε. Και τα πράγματα αυτά δεν θα είχαν καμία απολύτως σημασία αν δεν έκαναν κακό στην διάδοση του ελεύθερου λογισμικού.

Ε λοιπόν όχι ανόητε. Μια διανομή Arch Based ΔΕΝ κάνει για κάποιον αρχάριο χρήστη, και μια rolling διανομή ΔΕΝ κάνει για επαγγελματική χρήση. Το να το λες και να το ξαναλές ΔΕΝ θα αλλάξει μια εξωτερική πραγματικότητα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι καταστρέψεις κάποιον.

Όχι ανόητε δεν υπάρχει καμία αστυνομία του Linux. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να συζητήσουν με επιχειρήματα και ανόητοι που πιστεύουν πως τα Like είναι κάποια αξιόλογη μετρική.

Εδώ κάνεις ένα μικρό λάθος. Αν το θέτεις ως ένα επιχείρημα του στυλ "Βάλε αυτό γιατί εγώ έχω κάνει εγκαταστάσεις/ξέρω εταιρίες κλπ" για να δώσεις βάρος στο ανόητο επιχείρημα σου, θα πρέπει να δώσεις λογαριασμό. Επίσης άκου ανόητε δεν λέμε IT (σε ποια χιλιετία ζεις; OK boomer). Κανένας άλλος εδώ δεν έχει φάει  κόλλημα με καμία τεχνολογία ή καμία διανομή. Εκτός από έναν ανόητο.  Οι υπόλοιποι γνωρίζουμε την σχετικότητα κάθε τεχνολογικής λύσης, το που είναι χρήσιμη, που όχι τα θετικά και τα αρνητικά της σε κάθε περίπτωση. Άκου ανόητε, μόνο ένας προσκολλημένος σε συνωμοσιολογική σκέψη χρησιμοποιεί καραμέλες για την σκέψη ως απολυτότητες.

Ξέρω είσαι τόσο μα τόσο ανόητος που νομίζεις πως κάνεις καλό στην επανάσταση σου, αλλά περισσότερο καλό θα σου έκανε αν μάθαινες να συζητάς, να μην λες αισχρά ψέματα (ή να μην παίρνεις τις πληροφορίες σου από αναξιόπιστα άτομα)  και τότε ο κόσμος θα σε πάρει στα σοβαρά και όχι σαν ένα ανόητο ηλίθιο, που δεν έχει καν πλάκα. 

Γιατί θα συμφωνήσω καθένας όσα ξέρει λέει, αλλά θέλει και να ανοίξεις ένα γαμ.. .βιβλίο για UNIX να μάθεις 2-3 βασικά πρώτα πριν αρχίσεις να πετάς κοτρόνες. Και που ξέρεις ίσως μια μέρα να μπορείς να κάνεις μια κριτική σε οποιαδήποτε τεχνολογία, γιατί καμία τεχνολογία δεν είναι ούτε απόλυτα καλή, ούτε απόλυτα κακή (Με μοναδική εξαίρεση την διανομή Arch που μόνη χρήση της είναι να τρέφει το εγώ των ανόητων).  Δεν τρέφω ελπίδες. Ο ανόητος θέλει μια στάλα εξυπνάδας για να καταλάβει το πόσο ανόητα ανόητος είναι.

Οπότε ας το πούμε άλλη μια φορά: Μια διανομή Arch Based ΔΕΝ κάνει για κάποιον αρχάριο χρήστη, και μια rolling διανομή ΔΕΝ κάνει για επαγγελματική χρήση. Το Artix είναι μια διανομή χωρίς λόγο ύπαρξης.

Δίκασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asfodelus είπε

αν μάθαινες να συζητάς

Κάτσε (τώρα που βρήκα τον ειδικό) να μάθω και τίποτα. Για να συζητώ πρέπει να χαρακτηρίζω. Ας πούμε να λέω τον άλλο ανόητο. Δεν το ήξερα αυτό. Μάλλον για αυτό δεν είμαι και καλός συζητητής. Προτιμώ ωστόσο να ειμαι καλός Άνθρωπος.

 

5 ώρες πριν, asfodelus είπε

κόλλημα με καμία τεχνολογία ή καμία διανομή. Εκτός από έναν ανόητο

Εγώ είπα δε χαρακτηρίζω αλλά αν θες μπορώ να ποαταρω κάποιον που (αγαπάει ταχαμ το ελεύθερο λογισμικό) αλλά συνεχώς ειρωνεύεται Μάι συγκεκριμένη διανομή. Μάλιστα στο forum-παραμαγαζο που έχει στήσει οποίος πει καλή κουβέντα για εκείνη τρώει από kick μέχρι ban. Βέβαια η κακοκαιρία του έβαλε χέρι στο τελευταίο ban. Θα τον πήραν είδηση αυτόν που "αγαπάει" το ελεύθερο λογισμικό. Και ο άλλος ο windowsάκιας θα το αγαπάει βεβαια το ελεύθερο λογισμικό. Μια όμως και λέμε για ελεύθερο λογισμικό και επαγγελματίες: συμβουλή μου είναι να μην αφορίζουμε διότι μπορεί να υπάρχουν εταιρείες που χρησιμοποιούν rolling. Το ποιες και το τι αφορά τις ίδιες. Πάντως δε μπορεί να βγήκε το centos rolling αν δεν προορίζονταν για εταιρείες. Μην ακούσω πλάι τα δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι και άλλες διανομές βέβαια. Αλλά προϋποθέτει να ξέρεις (όχι να λες ότι ξέρεις!!!).

5 ώρες πριν, asfodelus είπε

ας το πούμε άλλη μια φορά: Μια διανομή Arch Based ΔΕΝ κάνει για κάποιον αρχάριο

Το είπες? Σε άκουσαν? Άντε στο καλό τώρα. Είπες τις αποψαρες σου τις διαβάσαμε δε συμφωνήσαμε (δε θα ξαναγίνει υπόσχομαι) και όλα καλά. Μπορείς να μου επιτρέψεις κ στρατηγέ να έχω άλλη άποψη ή θα πρέπει να αναθεωρήσω? Εγώ νομίζω ότι μπορεί ένας αρχάριος να έχει archbased. Γιατί όχι μόνο δεν τον θεωρώ ανόητο αλλά πιστεύω στη μάθηση. Βέβαια αν μάθουν πολλοί μετά πως θα κουνάνε μερικοί  (με μισές γνώσεις) το δάχτυλο? 

Άλλο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Μπορείς να μου επιτρέψεις κ στρατηγέ να έχω άλλη άποψη ή θα πρέπει να αναθεωρήσω?

 

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να κάνεις κάτι το εξωφρενικό; Να μάθεις να συζητάς και όχι να δρας σαν ανόητος; Έχουν τόσοι και τόσοι πει τις αντιρρήσεις τους με επιχειρήματα. Γιατί δεν απαντάς σε αυτά και να του δείξεις πως είναι λάθος; Προσοχή χωρίς να καταφεύγεις σε ψέματα (και μετά να κλαίγεσαι να σου σβήστεί μια ανάρτηση, πρώτη φορά βλέπω κάποιον να κάνει αναφορά στον εαυτό του), χωρίς να καταφεύγεις σε "δεν μπορώ να πω γιατί θα θεωρηθώ βιομηχανικός κατάσκοπος"  ή το "μπορεί να μου είπαν ψέματα". Αλλά με διάλογο και με στοιχεία.

Για παράδειγμα, το ξανακάνεις:

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

υμβουλή μου είναι να μην αφορίζουμε διότι μπορεί να υπάρχουν εταιρείες που χρησιμοποιούν rolling. Το ποιες και το τι αφορά τις ίδιες

Επίσης μπορεί να υπάρχουν κίτρινα γλου-γλού. Υπάρχουν κίτρινα γλου γλού; Φωτογραφία. Αλλιώς είτε σε χαρακτηρίσει κάποιος είτε όχι θα παραμείνεις ένας ανόητος. Μας κρίνουν βλέπεις οι πράξεις και τα λόγια μας.
 

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Βέβαια αν μάθουν πολλοί μετά πως θα κουνάνε μερικοί  (με μισές γνώσεις) το δάχτυλο? 

Χαίρομαι πραγματικά που έχω τις μισές γνώσεις, χαίρομαι που δεν έχω καβαλήσει κανένα καλάμι να πιστεύω πως εγώ είμαι και κανείς άλλος. Χαίρομαι που είμαι στο κομμάτι των υπολογιστών που τα πάντα συνεχώς αλλάζουν. Αλλά είναι σαν το εξής: Το παιδάκι στο δημοτικό που έμαθε την προπαίδεια νομίζει πως ξέρει μαθηματικά, γιατί μέχρι εκεί φτάνει ο ορίζοντας του. Όσο ανεβαίνεις όμως τις τάξεις τόσο ανοίγει ο ορίζοντας και το οπτικό σου πεδίο. Τόσο κατανοείς το πόσο λίγα ξέρεις, τόσο κατανοείς το πόσα έχεις ακόμα να μάθεις. Είμαι μετά τόσες δεκαετίες ακόμα στην ρίζα του βουνού. Ευτυχώς υπάρχει πολύ ανηφόρα  μπροστά μου.

Αλλά το πρόβλημα όπως είπα δεν είναι η έλλειψη γνώσης είναι η τυφλότητα και η ανοησία.

Ξέρω βέβαια πως η τυφλότητα έχει να κάνει με μια συνομοσιολογική ματιά στην θέαση της πραγματικότητας. Και αυτή δημιουργεί ένα κλειστό σύστημα που δικαιώνει πάντα τον οπαδό της θέτοντας τον από την μια στο κέντρο της ύπαρξης όπου τα πάντα τον δικαιώνουν. Απόδειξη του ότι όλοι τον πολεμάνε μιας και είναι ο μόνος γνώστης της απόλυτης αλήθειας.  Πως αλλιώς θα εξυψωθεί ο ίδιος από το βούρκο των ασεβών, όλων αυτών που πρέπει να ζήσουν την καθημερινότητα τους μέσα στην πολυπλοκότητα του υπαρκτού κόσμου;

Δόξα και τιμή στο χρυσαφί Τολέδο

 

Επεξ/σία από asfodelus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου, έτσι όπως εξελίχθηκε το θέμα αυτό, όποιος αρχάριος καθήσει και το διαβάσει, θα σκεφτεί, το linux τελικά δεν είναι σαν τ` άλλα λειτουργικά που χρησιμοποιούμε, το linux  "χρησιμοποιεί" τους χρήστες του, ευχαριστώ δεν θα πάρω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως θα ξανα-ασχοληθω με το Artix στο παρον ποστ , ετσι για να μαθαινουν οι ενδιαφερομενοι.

Το Artix λοιπον διαφημιζει την απεξαρτηση του απο το κακο systemd και οτι ειναι arch-based με τα οποια ωφελη φερνει αυτο . Δεν νομιζω το selling point του να ειναι ο gui installer.
Καπου πηρε λοιπον το ματι μου οτι το Gnome εχει μια μικρη εξαρτηση με το systemd. Νομιζω οσο εχει να κανει με το login process και κατι τετοια τεχνικα που δεν ξερω πολλα. Γιατι επελεξε τετοιο δρομο δεν ξερω , ισως εχει να κανει οτι gnome και systemd εξελισσονται απο την ιδια εταιρια (Redhat αν δεν κανω λαθος , για αυτο και προωθειται το gnome πολυ στο fedora).
Οποτε σκεφτομαι κατσε να εγκαταστησω Artix / Gnome να δουμε τι γινεται !! Ξερω ειμαι ιεροσυλος , οπως τοτε που εβαλα gentoo / systemd . Δεν εχω τον θεο μου :)
Ψαχνω λοιπον το σαιτ του Artix , σιγα μην ειχε gnome iso. Δεν ειναι χαζοι , ξερουν τι γινεται. Αλλα ειναι θρασυτατοι. Εβγαλαν δοκιμαστικο gnome iso !! :) Σκεφτομαι "θα εχει γελιο η φαση" :)

Κατεβαζω , εγκαθιστω και παραθετω παρατηρησεις :
1. Εγκαθιστα gdm ΚΑΙ lightdm . Χρησιμοποιει το lightdm απο default. Προσπαθησα να απενεργοποιησω το lightdm και να ενεργοποιησω το gdm αλλα το gdm δεν δουλεψε ποτε.
2. Η χρηση του lightdm σημαινει Χ και οχι wayland. Αρα αν καποιος για τον χ,ψ λογο θελει wayland , ατυχησε. Και οπως εγραψα στο (1) , το gdm δεν δουλεψε ποτε και αν δουλεψει με καποιον τροπο σιγουρα δεν θα ειναι user-friendly τροπος.
3. Χρηση του eloginD. Κοινως πηραμε ετοιμο κωδικα απο το systemd για να κανουμε την δουλεια μας. Καταντια.
4. Ενα σωρο μεταβατικα πακετα που μεταφραζουν systemd scripts σε runit scripts για πολλα σημαντικα πακετα του συστηματος.
5. Καπου διαβασα απο χρηστες του artix , πως αν εγκαταστησεις πακετο απο AUR που εχει systemd init script , τοτε αυτο δεν δουλευει (προφανως) και θα πρεπει να κατσεις να γραψεις με το χερι το αντιστοιχο του runit script. Μιλαμε για user-friendliness τρελο.

Συμπερασματικα , αυτο που βλεπω ειναι οτι η συγκεκριμενη εγκατασταση ηταν ενα χαος χωρις λογικη στο στησιμο της. Γιατι εχει σπαταληθει φαια ουσια , χρονος και κοπος να "μεταφρασουνε" πραγματα απο το systemd στο runit. Δεν θα κατσω να αναλυσω αν το ενα ειναι καλυτερο του αλλου , πιο καλο , πιο γρηγορο , πιο βολικο , πιο ομορφο. Η ουσια ειναι οτι το systemd καλως ή κακως γινεται mainstream και πολλα πακετα των διανομων θα αρχισουν να στηριζονται σε αυτο για να κανουν την δουλεια τους με την λογικη "αφου το κανει το systemd ας αφησουμε να το κανει αυτο και να μην απασχολουμαστε εμεις". Οποτε οποιαδηποτε επανασταση μονο και μονο για την φιλοσοφια ειναι σπαταλη χρονου και κοπου.

Διοτι θα πω ξανα αυτο που εχω πει πολλακις. Αν κατι δεν δουλευει σωστα ή οπως πρεπει σε κατι που ειναι open source και αρα δεν μπορει να επιβληθει , τοτε θα αλλαξει. Θα αντικατασταθει με κατι που κανει καλυτερα την δουλεια μεχρι και αυτο αν εχει προβληματα θα αντικατασταθει με την σειρα του με κατι αλλο.
Λενε οτι το systemd καταπαταει την φιλοσοφια "κανε ενα πραμα και καντο καλα". Αν κανει πολλα πραγματα καλα ? Τοτε τι εχουμε να του καταλογισουμε ? Αν δεν τα κανει καλα τοτε οπως ειπα θα αλλαξει / αντικατασταθει.
Εμενα με εχει βολεψει. Δεν ξερω αν εχει τεχνικα προβληματα ή οτιδηποτε. Η λογικη των εντολων του ειναι ευκολη και συμμαζεμενη. Στην παραπανω εγκατασταση μεχρι να βρω πιο υποσκριπτ του runit ειναι αυτο που διαχειριζεται τα services εφαγα ωρα. Ασε που ηθελα να απενεργοποιησω το lightdm και να ενεργοποιησω το gdm να κανω επανεκκινηση και τοτε να δω τι θα γινει αλλα στο runit η αλλαγη στην κατασταση των services ειναι ακαριαια , την ιδια στιγμη. Χαμος τελειως.
Η λογικη του systemd που κανεις enable/disable το service και αυτο ισχυει μετα την επανεκκινηση , ενω αν θες κατι να γινει ΤΩΡΑ παιζεις με το start/stop/restart ειναι στο φτωχο μου το μυαλο λιγο πιο λογικη. Βεβαια αλλιως στημενο και λειτουργει το ενα και αλλιως το αλλο..οκ αντιληπτο...

Τεσπα ο καθενας οπως βολευεται ... αλλα γινεται αντιληπτο οτι η χρηση αλλων init systems στις μερες μας , ειδικα με "κομματια" των διανομων που θα αρχισουν (αν οχι ηδη) να στηριζονται και να αλληλοσυνδεονται με το systemd , θα ειναι προβληματικη και δυσκολη.

Οι arch-based διανομες δεν κανουν για νεοεισερχομενους. Οι rolling διανομες δεν κανουν για production machine. (Κανουν υπο προυποθεσεις , π.χ. αν μιλαμε για home user που απλα ανοιγει browser/email/movies...).

Επεξ/σία από mphxths
προσθηκη #5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rhtoras είπε

Μπορείς να μου επιτρέψεις κ στρατηγέ

Ο βαθμός του στρατηγού είναι ο μόνος βαθμός που δε μπαίνει "κύριε" μπροστά. Λες σκέτο "στρατηγέ". Θα πεις τη χαζομάρα σου, πες τη σωστά.

3 ώρες πριν, rhtoras είπε

Βέβαια αν μάθουν πολλοί μετά πως θα κουνάνε μερικοί  (με μισές γνώσεις) το δάχτυλο? 

Άλλο αυτό...

Αυτό τάπα στον εαυτό σου ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οι arch-based διανομες δεν κανουν για νεοεισερχομενους. Οι rolling διανομες δεν κανουν για production machine. (Κανουν υπο προυποθεσεις , π.χ. αν μιλαμε για home user που απλα ανοιγει browser/email/movies...).

👍

Απο arch-bases μονο το Manjaro μπορω να φανταστω ως πιο καταλληλη διανομη για τον νεοεισερχομενο. Και παλι ομως δεν ειναι καταλληλη σε περιπτωση που προκειται για production machine.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Συμπερασματικα , αυτο που βλεπω ειναι οτι η συγκεκριμενη εγκατασταση ηταν ενα χαος χωρις λογικη στο στησιμο της. Γιατι εχει σπαταληθει φαια ουσια , χρονος και κοπος να "μεταφρασουνε" πραγματα απο το systemd στο runit.

Τα πράγματα ε'ιναι ακόμα χειρότερα. Γιατί αν πάρεις κάποιο πακέτο και του προσθέσεις μερικά αρχεία init για διάφορα συστήματα δεν κάνεις κάτι κακό, αντίθετα κάνεις και κάτι χρήσιμο, όπως πχ αν κάποιος θέλει να τρέξει κάτι μέσα σε ένα container, όπου το runit έχει ένα λόγο ύπαρξης. Αλλά αυτό που κάνουν είναι σύμφωνα με ένα απο τους devs του, ο οποίος έσβησε την ανάρτηση, αλλά επαναφέρθηκε (λογοκρισία, λογοκρισία!!)

 

Αναφορά σε κείμενο

 Σχεδόν κάθε πακέτο στο core είναι hardlinked στο libsystemd.so. Εάν ένα πακέτο δεν είναι μολυσμένο, η επαναμεταγλώττισή του είναι περιττή, εκτός κι αν το απαιτεί πιο εξειδικευμένος λόγος.

Με απλά λογάκια, μέσα στην τύφλωση να μην έχουν μια ανενεργή βιβλιοθήκη πειράζουν τον κώδικά κάθε υπηρεσίας! Έτσι αν πχ κάποια υπηρεσία κάνει χρήση των επιπλέον πραγμάτων και υπηρεσιών που παρέχει ένα init system, σαμποτάρουν το πακέτο, καταβάλλοντας ιδιαίτερο κόπο και προσπάθεια (εκεί αντί να προσπαθήσουν να την κάνουν να δουλεύει) για μια ιδεοληψία. Το σαμποτάρισμα μιας υπηρεσίας για να μην δουλεύει στο 100% σε κάποιο init συστημα το βαπτίζουν και το λένε "init freedom".  Και κάνοντας αυτό στερούν και ίσως το μόνο χρήσιμο που κάνει η διανομή. Να δούμε και να συγκρίνουμε τα διάφορα inits.  Πιθανό βέβαια είναι για να γίνετε αυτό επειδή φοβούνται την σύγκριση ...

Και μιλώντας για init freedom, κάθε επιλογή θα πρέπει να είναι προϊόν μιας επιλογής βασισμένη σε στοιχεία. Εντάξει ρε μάγκες έχετε τόσα inits (εκτώς απο αυτό του σατανά). Ποιο να επιλέξω; Τι χρήση έχει το καθένα; Που πλεονεκτεί; Αυτήν την πληροφορία δεν θα την βρείς γιατί δεν την έχουν και μάλλον και δεν τους νοιάζει, για παιγνιδάκι την έχουν την διανομή. έτσι και αλλιώς. Και βλέπεις άλλες διανομές που έχουν δυο γραφικά περιβάλλοντα και θα βρεις ένα κοινό παρανομαστή για το ποιο γραφικό ταιριάζει σε τι,  για κάτι που σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα προσωπικού γούστου. Και σε μια διανομή που έχει κάνει σημαία το init freedom να μην έχεις κάποιες γνώμες για το ποιο είναι καλύτερο; Η μια τεκμηριωμένη γνώμη γιατί το systemd είναι κακό (εκτός από θεωρίες συνωμοσίας)

Αλλά ας δούμε για σύγκριση μια υπηρεσία (από το μόνο σωστό ελληνικό φόρουμ) Το κάνω με μαγκιά γιατί το δεξί κλικ είναι απενεργοποιημένο μη του το κλεψουν λολ.

Αρχείο 1:

 # Config file for /etc/init.d/clamd

 START_CLAMD=yes
 START_FRESHCLAM=yes
 CLAMD_NICELEVEL=3
 FRESHCLAM_NICELEVEL=19
 IONICE_LEVEL=2

Αρχείο 2

!/sbin/openrc-run
# Copyright 1999-2013 Gentoo Foundation
# Distributed under the terms of the GNU General Public License v2
# Contributor linuxer <linuxer@artixlinux.org>

daemon_clamd="/usr/bin/clamd"
daemon_freshclam="/usr/bin/freshclam"
daemon_milter="/usr/bin/clamav-milter"

extra_commands="logfix"

depend() {
	use net
	provide antivirus
}
  
get_config() {
	clamconf | sed 's/["=]//g' | \
	awk "{
	if(\$0==\"Config file: $1.conf\") S=1
	if(S==1&&\$0==\"\") {
		print \"$3\"
		exit
	}
	if(S==1&&\$1~\"^$2\$\") {
		print \$2!=\"disabled\"?\$2:\"$3\"
		exit
	}
	}"
}

start() {
	# populate variables and fix log file permissions
	logfix

	if [ "${START_CLAMD}" = "yes" ]; then
		checkpath --quiet --mode 755 \
			--owner "${clamd_user}":"${clamd_user}" \
			--directory `dirname ${clamd_socket}`
		if [ -S "${clamd_socket}" ]; then
			rm -f ${clamd_socket}
		fi
		ebegin "Starting clamd"
		start-stop-daemon --start --quiet \
			--nicelevel ${CLAMD_NICELEVEL:-0} \
			--ionice ${IONICE_LEVEL:-0} \
			--exec ${daemon_clamd}
		eend $? "Failed to start clamd"
	fi

	if [ "${START_FRESHCLAM}" = "yes" ]; then
		checkpath --quiet --mode 755 \
			--owner "${clamd_user}":"${clamd_user}" \
			--directory `dirname ${clamd_socket}`
		ebegin "Starting freshclam"
		start-stop-daemon --start --quiet \
			--nicelevel ${FRESHCLAM_NICELEVEL:-0} \
			--ionice ${IONICE_LEVEL:-0} \
			--exec ${daemon_freshclam} -- -d
		retcode=$?
		if [ ${retcode} = 1 ]; then
			eend 0
			einfo "Virus databases are already up to date."
		else
			eend ${retcode} "Failed to start freshclam"
		fi
	fi

	if [ "${START_MILTER}" = "yes" ]; then
		if [ -z "${MILTER_CONF_FILE}" ]; then
			MILTER_CONF_FILE="/etc/clamav-milter.conf"
		fi

		ebegin "Starting clamav-milter"
		start-stop-daemon --start --quiet \
			--nicelevel ${MILTER_NICELEVEL:-0} \
			--ionice ${IONICE_LEVEL:-0} \
			--exec ${daemon_milter} -- -c ${MILTER_CONF_FILE}
		eend $? "Failed to start clamav-milter"
	fi
}

stop() {
	if [ "${START_CLAMD}" = "yes" ]; then
		ebegin "Stopping clamd"
		start-stop-daemon --stop --quiet --name clamd
		eend $? "Failed to stop clamd"
	fi
	if [ "${START_FRESHCLAM}" = "yes" ]; then
		ebegin "Stopping freshclam"
		start-stop-daemon --stop --quiet --name freshclam
		eend $? "Failed to stop freshclam"
	fi
	if [ "${START_MILTER}" = "yes" ]; then
		ebegin "Stopping clamav-milter"
		start-stop-daemon --stop --quiet --name clamav-milter
		eend $? "Failed to stop clamav-milter"
	fi

}

logfix() {
	clamd_socket=$(get_config clamd LocalSocket /run/clamav/clamd.sock)
	clamd_user=$(get_config clamd User clamav)
	freshclam_user=$(get_config freshclam DatabaseOwner clamav)

	if [ "${START_CLAMD}" = "yes" ]; then
		# fix clamd log permissions
		# (might be clobbered by logrotate or something)
		local logfile=$(get_config clamd LogFile)
		if [ -n "${logfile}" ]; then
			checkpath --quiet \
				--owner "${clamd_user}":"${clamd_user}" \
				--mode 640 \
				--file ${logfile}
		fi
	fi

	if [ "${START_FRESHCLAM}" = "yes" ]; then
		# fix freshclam log permissions
		# (might be clobbered by logrotate or something)
		local logfile=$(get_config freshclam UpdateLogFile)
		if [ -n "${logfile}" ]; then
			checkpath --quiet \
				--owner "${freshclam_user}":"${freshclam_user}" \
				--mode 640 \
				--file ${logfile}
		fi
	fi
}  

Ναι τόσο απλά και όλοι μας το καταλαβαίνουμε :-) (Ελπίζω να γλυτώσω την μήνυση για πνευματικά δικαιώματα,  αλλά με ένα DMCA τα σβήνω) [ Αν και με περηφάνια λέει ότι είναι το συγγραφέα, και τα σχόλια βάζουν άδεια gentoo 7 ετών παλιά, οπότε μπορεί και να γλυτώσουμε τα δικαστήρια]



Η ίδια υπηρεσία από τον κατασκευαστή (πριν περάσει απο το cmake, αλλά το ίδιο ειναι ουσιατικά)

[Unit]
Description=Clam AntiVirus userspace daemon
Documentation=man:clamd(8) man:clamd.conf(5) https://www.clamav.net/documents/
Requires=clamav-daemon.socket
# Check for database existence
ConditionPathExistsGlob=@DBDIR@/main.{c[vl]d,inc}
ConditionPathExistsGlob=@DBDIR@/daily.{c[vl]d,inc}

[Service]
ExecStart=@prefix@/sbin/clamd --foreground=true
# Reload the database
ExecReload=/bin/kill -USR2 $MAINPID
StandardOutput=syslog
TimeoutStartSec=420

[Install]
WantedBy=multi-user.target
Also=clamav-daemon.socket

Ξέρω είναι δύσκολα να το καταλάβεις μπροστά στην απλότητα και την κομψότητα της πρώτης λύσης, αλλά κάνει και κάτι αχρείαστους ελέγχους για το αν υπάρχει η βάση δεδομένων. Με άλλο ένα αρχείο του ίδιου μεγέθους έχεις και socket activation και η υπηρεσία θα τρέξει μόνο αν την θέλεις και κανείς δεν θα καταλάβει αν για κάποιο λόγο σταματήσει και ξεκινήσει. Και με 1-2 γραμμούλες μπορούμε να αυξήσουμε την ασφάλεια της υπηρεσίας η να ελέγξουμε τους πόρους που θα χρησιμοποιεί.  Ψιλά γράμματα, αρκεί που είναι systemd. Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα κάνει κάτι τέτοια φλούφληκα στο Artix γιατί θα την έχουμε "απολυμάνει".
 

[Unit]
Description=Socket for Clam AntiVirus userspace daemon
Documentation=man:clamd(8) man:clamd.conf(5) https://www.clamav.net/documents/
# Check for database existence
ConditionPathExistsGlob=@DBDIR@/main.{c[vl]d,inc}
ConditionPathExistsGlob=@DBDIR@/daily.{c[vl]d,inc}

[Socket]
ListenStream=/run/clamav/clamd.ctl
#ListenStream=127.0.0.1:1024
SocketUser=clamav
SocketGroup=clamav
RemoveOnStop=True

[Install]
WantedBy=sockets.target


Αν λοιπόν κάποιος θεωρεί πως τα παραπάνω (και τα παρακάτω για το systmed) αφορούν έστω και στο ελάχιστο ένα αρχάριο χρήστη, μπορεί να προσπαθήσει να του εξηγήσει το OpenRC γραμούλα γραμούλα και να τον δει να φεύγει τρέχοντας με ουρλιαχτά.

Τώρα και το systemd δεν αφορά καθόλου τον αρχάριο χρήστη, απλά θέλει να δουλεύει. Αλλά καμία διανομή που απευθύνετε σε αρχάριους δεν το κάνει σημαία της. Αν κάποια στιγμή ο αρχάριος θέλει να μάθει κάποια παραπάνω πράγματα (κάτι που δεν είναι καθόλου υποχρεωμένος να κάνει, το Linux είναι για όλους) αυτό του systemd θα τo καταλάβει κάπως ευκολότερα. Έτσι δεν είναι; (Κάτι που το κάνει ακόμα ποιο απαράδεκτο καθώς δεν θα ξεχωρίζει απο την πλέμπα τόσο πολύ, ίσα και όμοια είναι να γράψεις 100 γραμμές  script και ας κάνει τα μισά; Ίσα και όμοια θα είμαστε dev και λαουτζίκος; )

Αναρωτιέται κανείς ποιο είναι το νόημα ύπαρξης αυτής της διανομής. Αν είχε επιλέξει κάποιο εναλλακτικό σύστημα και δούλευε πάνω σε αυτό θα ήταν ένα χρήσιμο πρόπλασμα. Αν είχαν επικεντρωθεί στην χρήση για servers πάλι θα είχε κάποιο νόημα σε περιφερειακές περιπτώσεις. Αλλά είναι και rolling τρομάρα τους όποτε ξεχνάμε την επαγγελματική χρήση. 

Τώρα κάθε διανομή έχει την χρήση της και το κοινό της και την κρίνεις με βάση αυτούς τους στόχους. Είναι χρήσιμο να εντοπίσεις αυτά τα δυο πριν την κρίνεις και να δεις αν τους εξυπηρετεί. Υπο αυτό το πρίσμα είναι μια εξαιρετική διανομή, για τους λίγους και εκλεκτούς που έχουν δει το φως το αληθινό και θέλουν να ξεχωρίζουν απο την πλέμπα. Ευτυχώς τα καταφέρνει να είναι δυσλειτουργική με αποτέλεσμα να μην τραβάει κόσμο. Έτσι μπορούν οι 8 χρήστες της να σπάνε τα καρύδια των υπολοίπων. Αν ποτέ φτιαχτεί και τραβήξει κόσμο έχουμε να τραβήξουμε πολύ χειρότερα και τα αυτάκια μας να ταλαιπωρηθούν ακόμα περισσότερο, μιας και τότε οι υπάρχοντες χρήστες της  θα πρέπει να βρουν κάτι ακόμα ποιο άχρηστο για να ξεχωρίσουν. Πάλι καλά να λέμε παιδιά. Πάλι καλά ...

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Απο arch-bases μονο το Manjaro μπορω να φανταστω ως πιο καταλληλη διανομη για τον νεοεισερχομενο. Και παλι ομως δεν ειναι καταλληλη σε περιπτωση που προκειται για production machine.

Θεωρω οτι το Manjaro ειναι ευχρηστο και κανει για νεοεισερχομενο. Και για απλη χρηση σπιτιου ισως δεν δημιουργει και πολλα προβληματα. Μην ξεχναμε ομως οτι ειναι arch-based και οταν φτασουμε στο κομματι της συντηρησης εκει τα προβληματα και οι απαιτουμενες τεχνικες γνωσεις θα ειναι αναλογες του καθαροαιμου archlinux. Μην σου πω και ενα κλικ παραπανω μιας και πολλα προβληματα ισως να μην λυνονται με τον ιδιο τροπο οπως στο καθαρο arch λογω των εκτενεστατων custom-ιων του Manjaro.
 

23 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Αναρωτιέται κανείς ποιο είναι το νόημα ύπαρξης αυτής της διανομής.

Κοιτα , πολλες διανομες εχουν λογο υπαρξης και πολλες περισσοτερες κανενα λογο υπαρξης. Για παραδειγμα το korora project για μενα ειχε λογω υπαρξης. Επαιρνε μια σοβαρη βαση (fedora) και το σουλουπωνε και εμφανισιακα και λειτουργικα. Πολλες arch-based διανομες οπως π.χ. manjaro , antergos κλπ πηραν το archlinux και το κανανε ευχρηστο ασχετως αν αλλαξανε/βιασανε την KISS φιλοσοφια του. Το ubuntu πηρε το debian και το εκανε mainstream περα απο καθε φαντασια . Και πολλες αλλες διανομες που στηριχθηκαν σε πλατες γιγαντων και βελτιωσανε 2-3 κουσουρια τους.
Απο την αλλη εχουμε διανομες που αλλαζουν theme/icons/cursors και ονομαζονται διανομες. Βαζουν ενα gui installer , προρυθμιζουν 2 πραγματα και ονομαζονται διανομες. Αλλαζουν init system και πουλανε φιλοσοφια. Οτιδηποτε ξυνισε στα ματια ενος dev και θελησε να το αλλαξει , το ονομασε διανομη.

Καποιες απο αυτες εχουν ανταποκριση , μικρη ή μεγαλη. Οι μαμα διανομες και οι σοβαρες διανομες που στηριχθηκαν πανω τους δεν ειναι πανω απο 10-15. Ολες οι αλλες θα πεθανουν συντομα ή θα υπολειτουργουν μεχρι ο χομπιστας dev ξεμεινει απο ορεξη , χρημα και χρονο (και φιλοσοφια :) ). Ελπιζω για το καλο του Λινουξ να μεινουν λιγες διανομες , λιγα προτζεκτς και να αποκτησουν μια συγκεκριμενη πορεια και κατευθυνση. Αλλιως με τετοιο αχταρμα και τετοιες διανομες που ξεφυτρωνουν καθε τρεις και λιγο μονο καλο δεν κανουν για την προωθηση του χωρου και κατ'επεκταση την υποστηριξη των hardware/software dev.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

διότι μπορεί να υπάρχουν εταιρείες που χρησιμοποιούν rolling.

Την είπες και αλλού αυτή τη χαζομάρα και όταν σου ζητήθηκε να ονομάσεις μία από αυτές τις εταιρείες, έδωσες ένα devart.gr. Μου θυμίζεις τον καμένο που όχι μόνο νομίζει ότι ο ορίζοντας είναι όντως μια ευθεία γραμμή αλλά και ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει αυτό ως απόδειξη του ότι η Γη είναι επίπεδη.

4 ώρες πριν, rhtoras είπε

Πάντως δε μπορεί να βγήκε το centos rolling αν δεν προορίζονταν για εταιρείες.

Σταμάτα να διαδίδεις ανακρίβειες. Σου έχει απαντηθεί και αυτό αλλά πάλι δεν παραδέχτηκες την άγνοιά σου:

Αναφορά σε κείμενο

To CentOS Stream, επειδή δεν έκανες τον κόπο να το ψάξεις, προορίζεται να βοηθήσει στη συνεισφορά στο upstream, όχι να χρησιμοποιείται σε servers ως εναλλακτικό του CentOS.

Παραθέτω από την αρχική σελίδα του έργου (έμφαση δική μου):

For anyone interested in participating and collaborating in the RHEL ecosystem, CentOS Stream is your reliable platform for innovation

Και από το αντίστοιχο wiki:

It is a cleared-path to contributing into future minor releases of RHEL while interacting with Red Hat and other open source developers

Και κάτι για την «άποψη»: η άποψη οποιουδήποτε ενισχύεται από το κύρος και τις γνώσεις του πάνω στο θέμα για το οποίο εκφράζεται. Εσύ είναι φανερό ότι υστερείς και στα δύο. Όταν σου λέμε ότι δεν ξέρεις, δεν προσπαθούμε να σε μειώσουμε ή να φανούμε «γνώστες». Άλλωστε, είμαστε απλά άγνωστοι στο Διαδίκτυο. Αλλά η γνώση και η εμπειρία προϋποθέτουν ενασχόληση και τριβή με το αντικείμενο και πολλά λάθη μέχρι να ανακαλύψουμε τα σωστά. Όλοι μας περάσαμε από αυτή τη διαδικασία. Έτσι μαθαίνει το ανθρώπινο είδος. Εσύ έχεις βυθιστεί στα λάθη (που δεν είναι κακό) αλλά όχι μόνο νομίζεις ότι ξέρεις τα σωστά (που είναι κακό πρώτα από όλους για εσένα) αλλά έχεις και θράσος και αμετροέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο φίλος μου θυμίζει ένα σάιτ που έμπαινα παλιά, που είχε μαζέψει την αφάν γκατέ του ελληνικού χώρου. Μετά από λίγο κάποιοι εκεί μέσα δεν ξέρω πώς την είδαν, και όποιος εξέφραζε άποψη διαφορετική ή ασκούσε κριτική, του την έπεφταν. Τελικά και οι επισκέπτες την έκαναν και αυτοί οι αυθεντίες έμειναν τρεις κι ο κούκος, μέχρι που δεν υφίστανται πια... Και κακό στον χώρο του Linux έκαναν, με δημόσια ξεκατινιάσματα και επιθέσεις σε όποιον διαφωνούσε με τις απόψεις τους... 

Τελικά το παρόν thread πραγματικά μόνο κακό στον χώρο κάνει και ο νεοεισερχόμενος θα φύγει τρέχοντας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

 Τελικά το παρόν thread πραγματικά μόνο κακό στον χώρο κάνει και ο νεοεισερχόμενος θα φύγει τρέχοντας!!!

Και καλά θα κάνει.... αν είναι δυνατόν ..

Διανομή, που ήταν η πιο φιλική σε χρήση σε σύγκριση με άλλες, προτεινόμενη 100% για αρχάριους χρήστες, να χρειάζεσαι τερματικό, scripts, edit .conf files, για να τακτοποιήσεις αυτόματα με δεξί κλίκ τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας.

Τι άλλο θα δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

έδωσες ένα devart.gr

Θυμαμαι εν ετει 95-96 που ειχα την πρωτη επαφη με το www και αρχισαμε να φτιαχνουμε τις πρωτες ιστοσελιδες σε κατι geocities και netscape browser. Ο,τι μαλακια εικονα , animation , γενικοτερα web element βρισκαμε και ανακαλυπταμε το χρησιμοποιουσαμε χωρις λογικη και καλαισθησια. Εβγαινε μια σελιδα εκτρωμα και υπερβαρη για τα τοτε δεδομενα.
Αυτην την αισθηση μου εδωσε το devart.gr . Mηδεν καλαισθησια. Γραμματοσειρες χωρις λογικη , πλαισια δεξια και αριστερα διαφορων μεγεθων και χωρις "περασιες" σωστες. Yποσελιδες που σκρολαρεις διχως αυριο...

Και αυτο το σαιτ/εταιρια ο ρητορας το χρησιμοποιησε ως επιχειρημα οτι υπαρχει εταιρια που χρησιμοποιει centos rolling ?  Δεν νομιζω ουτε οι ιδιοι να αποκαλουνται "εταιρια" :)
Και σε τελικη αναλυση που λεει στο σαιτ οτι χρησιμοποιουν centos rolling ως λειτουργικο στον σερβερ τους ? Οχι οτι αν το ελεγε και αν οντως το χρησιμοποιουν αποτελει και σοβαρο επιχειρημα δηλ. Αλλα ετσι για να λεμε. Ενα guide εχουν φτιαξει με centos (ουτε καν rolling) και τιποτα παραπανω...

15 λεπτά πριν, htaccess είπε

Διανομή, που ήταν η πιο φιλική σε χρήση σε σύγκριση με άλλες, προτεινόμενη 100% για αρχάριους χρήστες, να χρειάζεσαι τερματικό, scripts, edit .conf files, για να τακτοποιήσεις αυτόματα με δεξί κλίκ τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας.

Για καποιον λογο το ubuntu αποφασισε να γυρισει σε gnome 3. Δεν ξερω τους λογους. Μπορει να μην ηθελε πλεον να διαθεσει πορους να συντηρει και να εξελισσει το unity.
Aπο την στιγμη λοιπον που γυρισε σε gnome 3 , εξεταζουμε γιατι το gnome 3 αποφασισε να βγαλει την υποστηριξη για desktop icons. Γενικοτερα το gnome 3 προσπαθει να περασει μια φιλοσοφια δικη του , ως προς τον τροπο λειτουργιας της επιφανειας εργασιας. Υπηρξαν αντιδρασεις , πολλοι το μισησαν. 
Για να καταλαγιασει τα πνευματα εβγαλε τα "extensions" για να γινει η "φιλοσοφια" του πιο ανθρωπινη και λειτουργικη. Δεν αλλαζεις χουγια και συνηθειες ετων απο την μια μερα στην αλλη , λογικο ειναι. 
Στην συνεχεια εχουμε αυτους που βλεπουν ελευθερο χωρο στην 100 ιντσων οθονη τους και νοιωθουν μια μανια να τον γεμιζουν με εικονιδια. Και αυτη η συνηθεια/αναγκη υπαρχει σε μεγαλο βαθμο. Οποτε αρχισανε να βγαινουν extensions για να επαναφερουν αυτην την δυνατοτητα. Καποια στιγμη το ιδιο το gnome σκεφτηκε να το επαναφερει υπο την μορφη extension . Μην ριξει τα μουτρα του πολυ δηλ :)
Πλεον οσες διανομες εχουν το gnome σαν επιλογη , εχουν προεγκατεστημενο / προ-ενεργοποιημενο το αντιστοιχο extension που ειναι limited δυνατοτητων. 

Ισως ηταν φαουλ που το ubuntu γυρισε σε gnome . O χρονος θα δειξει. Εγω προσωπικα προτεινω σε νεοεισερχομενους mint (cinnamon) ή τα παραγωγα του ubuntu , δηλ xubuntu/lubuntu. Δηλαδη αποφευγω να στελνω κοσμο στο gnome 3 γιατι δεν ειναι ευχρηστο οχι μονο για νεοεισερχομενους αλλα και για πολλους εμπειρους χρηστες. Τουλαχιστον χωρις χρηση μερικων extensions.

Τελος να σημειωσω οτι , εγω στα windows που εχω ενα καρο εικονιδια στην επιφανεια εργασιας ποσες φορες κατεφυγα στην χρηση τους ? Ελαχιστες , εως μηδανιμες φορες. Μιλαω για shortcuts εφαρμογων. Τις 4-5 συχνα χρησιμοποιουμενες εφαρμογες τις εχω pinned στην taskbar και 99% της ωρας καποιο προγραμμα ειναι full screen και δεν βλεπω τι γινεται στην επιφανεια εργασιας.
Αρχεια και φακελους εχω ελαχιστα και ναι αυτα θα τα χρησιμοποιησω πιο συχνα αν και οπως ειναι γνωστο ειναι κακη τακτικη να υπαρχουν αρχεια/φακελοι στην επιφανεια εργασιας..στην χειροτερη καποια συντομευση σε αυτα , που βρισκονται σε αλλους φακελους...

Τεσπα με ολα αυτα θελω να καταληξω οτι ισως η λογικη του gnome 3 της καταργησης της δυνατοτητας ή της υπαρξης αυτης μεσω extension με περιορισμενες δυνατοτητες να μην απεχει και πολυ απο την πρακτικη πραγματικοτητα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...