Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιες φορές ο γραπτός λόγος φαίνεται πιεστικός ενώ μπορεί να μην είναι στην προσπάθεια κάποιος να μας εξηγήσει τους λόγους που του αρέσει μια διανομή. Το να παρουσιάζουν τα καλούδια της κάθε διανομής οι έμπειροι ειναι λογικό, ο αρχάριος όμως πρέπει να διανύσει δρόμο μόνος του να καταλάβει και να βρει τι του αρέσει. Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου τον χειρότερο αρχάριο του φορουμ γιατί δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ με το λινουξ, πρώτη φορά έβαλα το 2001 σουσε (κουτί με έξι cd το είχα πληρώσει κάπου στα 60€)  στον pentium iii dual socket με 2gb Ram sdram 133mhz 😬 σε σύγκριση με τα win2000 ηταν μαγικά σε γραφικά και εύκολα στην χρήση. Μετά δοκίμασα την gentoo1 (2 cd κάπου στα 15€ copy paste τον οδηγό τα κατάφερα 😵) μέχρι το 2005. Μετα πήγα OS X μέχρι το 2016. Ελάχιστα win10 🤮 και πάλι επιστροφή σε linux διαφορές διανομές, συγχρόνως FreeBSD με kde plasma. Τώρα ειμαι με fedora 32 μου φαίνεται συμπαθέστατη. Γενικά προτιμώ αυτές που τα κάνουν ολα μόνες τους γιατί δεν κατάφερα να ασχοληθώ και να ξεχωρίσω κάποια. Απο σταθερότητα ξεχωρίζω το OS X και το *BSD σίγουρα και το λινουξ θα ειναι ανάλογο με λίγη προσπάθεια απο τα δυο έτοιμα που αναφέρω.

Με τόσες διανομές διαφορετικές δύσκολο να μην βρείτε κατι της αρεσκείας σας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

στην προσπάθεια κάποιος να μας εξηγήσει τους λόγους που του αρέσει μια διανομή.

Το θεμα δεν λεγεται "Πειτε μας ποια διανομη σας αρεσει" . Λεγεται "Επιλογη linux για αρχαριους" και βασει αυτου του τιτλου πρεπει να προτεινουμε διανομες. Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφικες κουβεντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το θεμα δεν λεγεται "Πειτε μας ποια διανομη σας αρεσει" . Λεγεται "Επιλογη linux για αρχαριους" και βασει αυτου του τιτλου πρεπει να προτεινουμε διανομες. Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφικες κουβεντες.

Δεν έχεις άδικο άσε λοιπόν τον αρχάριο να επιλέξει, το καταλάβαμε σε όλες τις σελίδες τι σου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Δεν έχεις άδικο άσε λοιπόν τον αρχάριο να επιλέξει, το καταλάβαμε σε όλες τις σελίδες τι σου αρέσει. 

Μου αρεσει το Artix , δεν μπορω να το κρυψω. Ο αρχαριος μπαινει και ρωταει. Του προτεινουμε και επιλεγει. Δεν καταλαβα που καταλαβες οτι δεν τον αφηνουμε να επιλεξει και θιχτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αντιλέγω στο τι σου αρέσει, δεν ξέρω αυτός που πρώτη φορά κατι ψάχνει αν του αρέσει αυτό που αρέσει σε εμάς. Το λινουξ ειναι ελευθερία ας επιλέξει ο αρχάριος ότι βλέπει ωραίο οπτικά λειτουργικά στην αρχή, έχει καιρό να δει τα γούστα μας.

Δεν θίχτηκα δεν βλέπω τον λόγο.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δεν αντιλέγω στο τι σου αρέσει

Toτε δεν διαβασες καμμια σελιδα και τιποτα απο οσα εχουν γινει σε αυτο το θεμα αλλιως θα καταλαβαινες οτι το "Μου αρεσει το Artix" ηταν τερμα τρολια. Επισης θα ειχες καταλαβει τι πρεσβευω τοσες σελιδες. Οτι πρεπει να προτεινουμε διανομες αναλογως τις αναγκες αυτου που ρωταει και ζηταει συμβουλες. Στην περιπτωση του θεματος αυτος ο καποιος που ρωταει ειναι καποιος αρχαριος με το λινουξ. Ποτε δεν προτεινα κατι επειδη απλα μου αρεσε. Εχω προτεινει κατα καιρους μεγαλο ευρος διανομων...Δεν εχω κολλημα με καποια συγκεκριμενη.

Και δεν προτεινουμε καποια διανομη που ειναι μονο ομορφη και γλυκια. Αλλα και λειτουργικη στο βαθμο που καποιος "αρχαριος" που ρωταει θα την βρει λειτουργικη χωρις να δυσκολευτει ΠΟΛΥ μιας και ειναι αρχαριος και πρωτοξεκιναει.

Οπως ειπα , μαλλον βαρεθηκες να διαβασεις τις σελιδες του θεματος , που δεν ειναι δα και τοσες πολλες και ειπες να μπεις να προστατεψεις τον αρχαριο που δεν τον αφηνουμε να διαλεξει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Γιατί τόση φλυαρία ; Κουράζεις 

Αν κουραζω , αλλαξε tab στον browser σου. Δεν σε κραταμε εδω με το ζορι. Εκανες την σταυροφορια σου και συ , ηρθες προστατεψες τον αρχαριο χρηστη , κουραστηκες , πηγαινε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2020 στις 9:47 ΜΜ, snowflake99 είπε

Έχουν δικό τους repo με δικά τους software, άρα είναι μια ξεχωριστή distro

Nope, αυτο δεν το κανει ξεχωριστη distro. Τις διανομες τις χωριζουμε με βαση τον package manager τους. Ετσι γινονται πολυ απλα τα πραματα. Εχουμε 5-6 μαμαδες διανομες και 1500 σκουπιδια που πηραν τις πρωτες και τους αλλαξαν τα φωτα. Το debian δε (μια απο τις μαμαδες), το εχουν καταξεσκισει. Gangbang αλυπητο.

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nick0lis είπε

Δεν έχεις άδικο άσε λοιπόν τον αρχάριο να επιλέξει, το καταλάβαμε σε όλες τις σελίδες τι σου αρέσει. 

ΑΥΤΟ που δεν έχουν καταλάβει κάποιοι είναι πως είμαι κα εγώ αρχαριος. Παρουσιαζουν μια εικονα ενος ψευτοguru που επιμένει σε μια διανομή γιατί έτσι.

Εσύ φίλε καλά τα λές...

Κόσμος που δεν εχει χρόνο να ασχοληθει βάζει και ένα artix ή endeavour και κανει μια φορά την εβδομάδα τα update. Επειδή δεν έχει χρόνο να ψάχνει τα αποθετήρια που θέλει για να βάλει ενα ρημαδοπρόγραμμα, ανοίγει pacman ή octopi και το κατεβάζει άψε σβήσε.

Eγώ ήθελα να εγκαταστήσω το butt...

Αν είναι του τερματικού, αντι να γράφει:

apt-get install libfltk1.3-dev
apt-get install libportaudio-dev
apt-get install libvorbis-dev
apt-get install libogg-dev
apt-get install libopus-dev
apt-get install libflac-dev
apt-get install libsamplerate-dev
apt-get install libmp3lame-dev
apt-get install libfdk-aac-dev
apt-get install build-essentials
apt-get install gcc
apt-get install gcc-c++
apt-get install portaudio19-dev
apt-get install libasound2 
apt-get install alsa-utils 
apt-get install alsa-oss
apt-get install jackd2
apt-show-versions libportaudio-dev
cd portaudio
./configure
make
make install

Να κατεβάσει το

tar -xzvf butt-<version>.tar.gz

και να ξαναγράφει

 

make
make install

Με κίνδυνο όπως εγώ σε mint κάτι να μην υπάρχει και να τρέχεις να το κατεβάσεις...

Ενώ σε archbased απλά εγκαθιστά το yay ή το trizen για να κατεβάζει από το AUR εύκολα.

Πρώτα: sudo pacman -S trizen (ή yay)

Mετά: trizen -S butt

και είναι έτοιμος.

 

Τωρα ποιό είναι πιο χρονοβόρο και δύσκολο ?

Μάτια έχει καθένας να κρίνει...

 

 

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Παρουσιαζουν μια εικονα ενος ψευτοguru που επιμένει σε μια διανομή γιατί έτσι.

Εμεις παρουσιαζουμε εικονα ψευτογκουρου και επιμενουμε σε μια διανομη ή εσυ που το παιζεις γκουρου και ο,τι και να σου λενε η απαντηση σου ειναι "Artix". Α εχουμε και telegram εμεις οι ψαγμενοι , μπες να σου δωσουμε λυσεις στα προβληματα σου ...εφοσον βεβαια βαλεις Artix. Καπου ωπα εε.. ελα στην πραγματικοτητα!

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Eγώ ήθελα να εγκαταστήσω το butt...

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Με κίνδυνο όπως εγώ σε mint κάτι να μην υπάρχει και να τρέχεις να το κατεβάσεις...

Με κινδυνο να λες ασυναρτησιες για να μην γραψω πιο βαριες κουβεντες μιλας για αυτο το προγραμμα ? Αυτο ? Αυτο ?  Σωστα δεν υπαρχει πουθενα ,  πρεπει να το compile-αρουμε . "Μα δεν υπαρχει στα ρεπος του Mint" θα κλαφτει ο μικρος γκουρου και η απαντηση ειναι , υπαρχει στα ρεπος του archlinux ? Οχι , υπαρχει στο AUR. Αρα δεν βλεπω το πλεονεκτημα του archlinux στο συγκεκριμενο παραδειγμα σου. Μην σου πω οτι νικανε ubuntu/debian που το εχουν στα ρεπος τους.

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Ενώ σε archbased απλά εγκαθιστά το yay ή το trizen για να κατεβάζει από το AUR εύκολα.

Πρώτα: sudo pacman -S trizen (ή yay)

Mετά: trizen -S butt

και είναι έτοιμος.

Τωρα ποιό είναι πιο χρονοβόρο και δύσκολο ?

Στο χωριο μου τους λεμε αστοιχειωτους. Ουτε σωστο promotion δεν μπορεις να κανεις. Αν καποιος εγκαταστησει το pamac μεσω του pkgbuild του , δεν χρειαζεται το yay ή το trizen για να εχει προσβαση στο AUR. Απλα τρεχει το pamac , παει στα "preferences" και ενεργοποιει το AUR support. Δεν χρειαζεται καποιον AUR helper (yay , trizen ) για να λειτουργησει. Ειδικα το yay που κουβαλαει μαζι του το go που ειναι πανω απο 100mb (εγκατεστημενο πανω απο 400mb)...καλη φαση ρε ...βαλτους να εγκαταστησουν yay/trizen και να παλευουν με την κονσολα.

Για αυτο , επειδη απο ο,τι φαινεται εχεις ελλειπεις γνωσεις (δεν ειναι κακο , εχεις αυτοχαρακτηριστει αρχαριος) , σταματα να προμοταρεις πραγματα που δεν εχεις ολοκληρωμενες γνωσεις περι αυτων.

Mατια εχει ο καθενας και κρινει ποιος γραφει ασυναρτησιες.

EDIT : Μην σου πω οτι υπαρχει και στο Mint . Καλυτερα να μασας παρα να μιλας φαση δηλ.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, mphxths είπε

που το παιζεις γκουρου και ο,τι και να σου λενε η απαντηση σου ειναι "Artix"

τις αλλες διανομές που ανέφερα δεν τις είδες...

εχμ... δεν ήθελες να τις δεις...

49 λεπτά πριν, mphxths είπε

Με κινδυνο να λες ασυναρτησιες

Η εμπειρία μου ασυναρτησίες ? Φίλε αυτη την εμπειρία είχα αυτήν έγραψα...

49 λεπτά πριν, mphxths είπε

Σωστα δεν υπαρχει πουθενα ,  πρεπει να το compile-αρουμε .

 

49 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μην σου πω οτι νικανε ubuntu/debian που το εχουν στα ρεπος τους.

Κάπου αντιφάσκουν αυτά τα δυο. Εγώ πριν καμια 10αριά μήνες δεν το έβρισκα στα repos του linux mint mate. Στο arch υπάρχει στο aur συνεπώς μια χαρά. Το έχεις τσάκ μπαμ...

 

49 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στο χωριο μου τους λεμε αστοιχειωτους. Ουτε σωστο promotion δεν μπορεις να κανεις.

Ας είμαι αστοιχείωτος (μείνε με τους χαρακτηρισμούς) αλλά promotion δεν προσπαθώ να κάνω.

 

49 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν καποιος εγκαταστησει το pamac μεσω του pkgbuild του , δεν χρειαζεται το yay ή το trizen για να εχει προσβαση στο AUR.

Ναι φίλε το ανέφερα νομίζω. Σαν άσχετος (αλλο νεος, άλλο άσχετος) που λογικά είμαι, καθότι νέος, είπα το κάτωθι...

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αν είναι του τερματικού

γιατί αν δεν είναι ανέφερα:

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

ανοίγει pacman ή octopi και το κατεβάζει άψε σβήσε

Ένα πακέτο δηλαδή του aur το κατεβάζει από pamac ή octopi. Το octopi δεν σου αρέσει βέβαια, οπότε εσύ βάλτο με pamac.

Αλλά μπορεί και να θέλει να μάθει να ζει με τερματικό. 

 

49 λεπτά πριν, mphxths είπε

επειδη απο ο,τι φαινεται εχεις ελλειπεις γνωσεις (δεν ειναι κακο , εχεις αυτοχαρακτηριστει αρχαριος)

Ακριβώς επειδή είμαι αρχάριος -και δεν το παίζω γνώστης- λέω στους άλλους αρχάριους: μην ακούτε τον καθένα να σας φοβίζει. ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ και ARCHBASED διανομές !

Δεν παθαίνετε τίποτα να δείτε και κάτι άλλο. Αντίθετα σκεφτείτε γιατί κάποιοι σας λένε: δεν κάνει αυτό, δεν κάνει εκείνο. Δηλαδή μην προκαθορίζετε τις ανάγκες σας και μην σας περιορίζετε αναίτια. Το να πας σε archbased δε σημαίνει οτι θα γίνεις προγραμματιστής, ούτε πως δε θα ξέρεις τι θα κάνεις. Βάλτε και xfce αν θέλετε που είναι αρκετά εύκολο.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

τις αλλες διανομές που ανέφερα δεν τις είδες...

Ποιες ? Επειδη κολλας και ενα endeavour os διπλα στο Artix για ξεκαρφωμα πιστεψαμε οτι δεν προμοταρεις το Artix ? Για πολυ ζωα μας περνας. Να πω οτι ελεγες artix , endeavour os , reborn os , archolinux , archlabs , manjaro ή ο,τι αλλο κυκλοφορει  , θα ελεγα οκ προσπαθει να προμοταρει arch-based. Εσυ μας εχεις πρηξει τα @@ με το Artix και πετας και το endeavour os για σταχτη στα ματια. Να προμοταρες Manjaro παει και ερχεται , σοβαρη διανομη (ασχετα αν συμφωνει καποιος μαζι της) , που εχουν ριξει πολλη δουλεια , αλλα μας προμοταρεις μια μαλακια και μιση.
 

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ πριν καμια 10αριά μήνες δεν το έβρισκα στα repos του linux mint mate.

Και πριν καμμια 10αρια μηνες δεν ειχαμε κορωνοιο . Αμα μου κοψει κληση 150 ευρω ο μπατσος εξω αν δεν φοραω μασκα θα του πω " Κυριε οργανο βασει της εμπειριας μου ΠΡΙΝ 10 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΡΩΝΟΙΟ , τι ειναι αυτα που μου λετε τωρα ? " . Εισαι τραγικος. 
Ενημερωσου , ελα στο τωρα και ελα με τον κηδεμονα σου.
Σου ακυρωσα ολο το σκεπτικο σου για το προγραμμα "butt" και το μονο που ειχες για επιχειρημα ηταν "εγω πριν καμμια 10αρια μηνες...".
 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

μην ακούτε τον καθένα να σας φοβίζει

Και γιατι να ακουσουν εσενα ? Εμεις ειμαστε ο "καθενας" και εσυ εισαι ο ? Μεσσιας ? Καπου παρτο αλλιως ε...
 

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αντίθετα σκεφτείτε γιατί κάποιοι σας λένε: δεν κάνει αυτό, δεν κάνει εκείνο.

Ναι , υπαρχει μεγαλη συνομωσια και σκευωρια και θελουμε το κακο του καθε αρχαριου. Πες μας τι πινεις , θα ειναι καλο.
 

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το να πας σε archbased δε σημαίνει οτι θα γίνεις προγραμματιστής, ούτε πως δε θα ξέρεις τι θα κάνεις.

Ενω εμεις ειπαμε οτι θα γινει προγραμματιστης ε? Εχεις παθει παρακρουση απο τα ακυρα που σου ριξα πριν στον "butt" ? χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το νήμα έχει αρκετούς διαξιφισμούς, εγώ θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις σαν pure ασχετος που τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι.

Γιατί να επιλέξει κάποιος για παράδειγμα καθαρό debian και όχι ubuntu (το βάζω σαν το πιο δημοφιλές παράγωγο); 

Επίσης, σε γενικές γραμμές, οι based διανομές προσθέτουν κάτι στην ουσία του λογισμικού σε σχέση με τις μητρικές;

Επίσης, για να πω και εγώ την γνώμη μου, σαν άσχετος που ήμουν επέλεξα διανομή με βάση το να δουλευει out of the box. Με αυτά που είδα και διάβασα, έβαλα ubuntu based διανομή, αν και δοκίμασα και fedora και θα ξαναπήγαινα προς τα εκεί αν άλλαζα. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ arc και τα παραγωγά του, όπως και suse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...