Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

snap-flatpak που ειναι και "universal"

Aν και ειμαι υπερ της φιλοσοφιας που φερνουν αυτα τα formats , θελουν δουλιτσα ακομα , ειδικα στον τομεα του theming και integration. Εψαχνα σε μια διανομη (δεν θυμαμαι τωρα πια) το "lsd".
Δεν το εβρισκα και λεω ας το περασω απο το snap store. 
Κατι εφτιαχνα λοιπον στο τερματικο και επρεπε να μπω στον κρυφο φακελο ενος προγραμματος να πειραξω κατι ρυθμισεις. Εμπαινα , εσκαγα "lsd" να δω τα περιεχομενα. Access denied. Τι διαολο..στο home dir ειμαι...φτιαχνω εναν αλλον φακελο κρυφο ετσι για πειραματισμο , μπαινω , lsd ... access denied. Λεω θα εχω κανει μαλακια θα εχω πειραξει τιποτα permissions...
Μετα απο ωρα ανακαλυψα οτι εφταιγε το lsd , snap edition. 
Θελουν δουλεια ακομα τα formats . Καποια αλλα προγραμματα με guis εχουν theming θεματα..Ειναι ομως σωστη η φιλοσοφια τους , μιας και εχουμε γεμισει 500 διαφορετικα package formats...κατακερματισμος του κερατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Aν και ειμαι υπερ της φιλοσοφιας που φερνουν αυτα τα formats , θελουν δουλιτσα ακομα , ειδικα στον τομεα του theming και integration. Εψαχνα σε μια διανομη (δεν θυμαμαι τωρα πια) το "lsd".
Δεν το εβρισκα και λεω ας το περασω απο το snap store. 
Κατι εφτιαχνα λοιπον στο τερματικο και επρεπε να μπω στον κρυφο φακελο ενος προγραμματος να πειραξω κατι ρυθμισεις. Εμπαινα , εσκαγα "lsd" να δω τα περιεχομενα. Access denied. Τι διαολο..στο home dir ειμαι...φτιαχνω εναν αλλον φακελο κρυφο ετσι για πειραματισμο , μπαινω , lsd ... access denied. Λεω θα εχω κανει μαλακια θα εχω πειραξει τιποτα permissions...
Μετα απο ωρα ανακαλυψα οτι εφταιγε το lsd , snap edition. 
Θελουν δουλεια ακομα τα formats . Καποια αλλα προγραμματα με guis εχουν theming θεματα..Ειναι ομως σωστη η φιλοσοφια τους , μιας και εχουμε γεμισει 500 διαφορετικα package formats...κατακερματισμος του κερατα.

Καποιοι λενε οτι ειναι το μελλον των εφαρνογων σο λινουξ καποιοι η καταδικη του...αναλογα οπως το βλεπει κανεις, σιγουρα θελει δουλεια ακομα.

Προσωπικα με βoλευουν οταν θελω κατι που δεν υπαρχουν στα κυρια αποθετηρια, απο το να "παιζω" με ppas και aur, τα προτιμω γιατι ειναι καθαρες δουλειες.

ΕΙχα δοκιμασει fedora silverblue αλλα ακομα δεν εχει τοσες πολλες εφαρμογες το flathub  για να πεις οτι θα ζησω μονο με flatpak ;)

*Ειμαι και εγω τις αποψης να παμε επιτελους σε αντε το πολυ 1-2 package format να παμε παρακατω.

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε το λες και κανένα σοβαρό πρόγραμμα το butt στην τελική

και αν εγώ θέλω το butt ?

εκπέμπω εκπομπή σε ράδιο και το butt είναι σούπερ βολικό...

Συνεπώς επειδή εγώ θέλω να έχω και αυτά τα προγράμματα...βουρ archbased !

Και οι νέοι ας ξέρουν πως στα archbased όλα είναι πιο εύκολα σε μερικές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rhtoras είπε

και αν εγώ θέλω το butt ?

εκπέμπω εκπομπή σε ράδιο και το butt είναι σούπερ βολικό...

Συνεπώς επειδή εγώ θέλω να έχω και αυτά τα προγράμματα...βουρ archbased !

Και οι νέοι ας ξέρουν πως στα archbased όλα είναι πιο εύκολα σε μερικές περιπτώσεις.

Το ότι εσύ θες το butt δεν αφορά το θέμα, που είναι "Επιλογή Linux για αρχάριους ...". Ο αρχάριος δε ξέρει το butt, είναι πολύ πιθανό όμως να ξέρει το VLC ερχόμενος από Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και οι νέοι ας ξέρουν πως στα archbased όλα είναι πιο εύκολα σε μερικές περιπτώσεις.

Τι να σου πω, πιο ευκολη και στρωμενη και καλοφτιαγμενη διανομη απο το Mint , δεν εχω δουλεψει...και το Manjaro που εχω τωρα ειναι και αυτο αρκετα καλοφτιαγμενο, αλλα για πρωτη διανομη σε αρχαριο παλι Μint θα προτεινα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tritonas00 είπε

Nope, αυτο δεν το κανει ξεχωριστη distro. Τις διανομες τις χωριζουμε με βαση τον package manager τους. Ετσι γινονται πολυ απλα τα πραματα. Εχουμε 5-6 μαμαδες διανομες και 1500 σκουπιδια που πηραν τις πρωτες και τους αλλαξαν τα φωτα. Το debian δε (μια απο τις μαμαδες), το εχουν καταξεσκισει. Gangbang αλυπητο.

Συγγνώμη;

Μια χαρά ξεχωριστές διανομές είναι.

Στην περίπτωση που υπάρχει μία διανομή η οποία είναι άλλος ένας Ubuntu clone, βγάζει νόημα να πεις ότι δεν προσφέρει κάτι καινούργιο, δεν έχει ουσιαστικό λόγο να υπάρχει, και απλά συνεισφέρει στον ήδη μεγάλο κατακερματισμό των διανομών. Στην περίπτωση όμως που έχει ένα συγκεκριμένο σκοπό ή απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό, και με βάση αυτά ρυθμίζει το τι σού δίνει out of the box, και ειδικά αν έχει δικά της software όπως είπα, είναι μια χαρά ξεχωριστή διανομή. Τα Manjaro για παράδειγμα έχουν μεταξύ άλλων αυτό, το οποίο δεν υπάρχει στα Arch στα οποία είναι βασισμένα.

Μπορείς να πεις ότι ο package manager χωρίζει τις διανομές σε κατηγορίες, όχι ότι μια διανομή χρειάζεται καινούργιο package manager για να θεωρηθεί ξεχωριστή διανομή. Μπορεί να είναι βασισμένη σε άλλη διανομή, αλλά είναι ξεχωριστή. Παρόλο που το debian project είναι ένα από τα πιο αξιοσέβαστα project που υπάρχουν, δεν είναι τυχαίο που μερικά παράγωγά του είναι τόσο δημοφιλή. Είναι δημοφιλή επειδή προσφέρουν μια τελείως διαφορετική εμπειρία στο χρήστη.

Αν το έλεγες αυτό για να σχολιάσεις ότι υπάρχουν πολλά παράγωγα με μικρές (ή καθόλου) διαφορές μεταξύ τους, τότε έχεις ένα επιχείρημα, αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα (και απ' ό,τι είδα υπάρχει ήδη).

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Το ότι εσύ θες το butt δεν αφορά το θέμα, που είναι "Επιλογή Linux για αρχάριους ...". Ο αρχάριος δε ξέρει το butt, είναι πολύ πιθανό όμως να ξέρει το VLC ερχόμενος από Windows.

Το παράδειγμά μου δεν έγινε για το butt... έγινε γιατί σαν το butt σίγουρα είναι και άλλα προγράμματα. Οπότε ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο archbased... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πουθενά.

Αυτός ο χρυσός -αν και άγραφος- κανόνας σώζει από περιπετειες. Ο νέος χρήστης ξέρει κάποα προγράμματα αλλά μην αποκλείουμε να είναι και άλλα 10 -που δεν ξέρουμε εμείς οτι ψάχνει- ερχόμενος από άλλα λειτουργικά.

2 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Τι να σου πω, πιο ευκολη και στρωμενη και καλοφτιαγμενη διανομη απο το Mint , δεν εχω δουλεψει...και το Manjaro που εχω τωρα ειναι και αυτο αρκετα καλοφτιαγμενο, αλλα για πρωτη διανομη σε αρχαριο παλι Μint θα προτεινα ;)

Εγώ σαν αρχάριος με mint ξεκίνησα. Ακόμα έχω ένα mint αλλά τις ευκολίες του artix δεν τις αλλάζω. Σαν το manjaro είναι ας πούμε, υπο την έννοια πως έχει iso έτοιμα με κάποια πακέτα. Θα το σύστηνα σε νέο γιατί σε όσους το σύστησα δεν είχαν θέμα. Έβαλα σε φίλο mint και μετά από λίγο καιρό του έβαλα manjaro. Πιο πολλά με ρωτούσε στο mint. XFCE και τα δυο δε συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Το παράδειγμά μου δεν έγινε για το butt... έγινε γιατί σαν το butt σίγουρα είναι και άλλα προγράμματα. Οπότε ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο archbased... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πουθενά.

Αυτός ο χρυσός -αν και άγραφος- κανόνας σώζει από περιπετειες. Ο νέος χρήστης ξέρει κάποα προγράμματα αλλά μην αποκλείουμε να είναι και άλλα 10 -που δεν ξέρουμε εμείς οτι ψάχνει- ερχόμενος από άλλα λειτουργικά.

Εγώ σαν αρχάριος με mint ξεκίνησα. Ακόμα έχω ένα mint αλλά τις ευκολίες του artix δεν τις αλλάζω. Σαν το manjaro είναι ας πούμε, υπο την έννοια πως έχει iso έτοιμα με κάποια πακέτα. Θα το σύστηνα σε νέο γιατί σε όσους το σύστησα δεν είχαν θέμα. Έβαλα σε φίλο mint και μετά από λίγο καιρό του έβαλα manjaro. Πιο πολλά με ρωτούσε στο mint. XFCE και τα δυο δε συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ειχε ωρα να ακουστει η λεξη "Artix" και ανησυχησα...δεν το αλλαζεις τον τιτλο σε "Επιλογη Artix Linux για αρχαριους"? 🤣🤣

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Ειχε ωρα να ακουστει η λεξη "Artix" και ανησυχησ...δεν το αλλαζεις τον τιτλοε σε "Επιλογη Artix Linux για αρχαριους"? 🤣🤣

Αν το αλλάξω μόνο για έναν τίτλο το αλλάζω:

...επιλογή διανομής Χ.Ε.Α.Λ (χωρίς έγκριση αστυνομίας λίνουξ).

 

Πέρα από το χιουμορ μου, εγώ λέω και μια άλλη άποψη περι του τι ορίζουμε διανομή για αρχάριο.

Αν ήταν να κάνω ένα θέμα: νέε επειδή είσαι βλάκας βάλε τη διανομή την τάδε, την τάδε και τη δείνα που (κατα σύμπτωση χρησιμοποιώ) δε θα είχε νόημα.

Γιατί εγώ δεν προτείνω διανομή ούτε με σκοπό να βελτιωθώ από τα σφάλματα άλλων, ούτε επειδή θέλω να του προτείνω λύσεις (που ειναι εύκολο να βρεθουν με ένα search) για να του πω: εμένα ρώτα.

 

Επίσης ΔΕΝ είμαι πλεον χρήστης windows. Οπότε και ΔΕΝ έχω την παράμικρη επαφή με την microsoft. Άρα και δε θα δει από εμένα: βάλε αυτό για να ξενερώσεις και να γυρίσεις σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Damianus είπε

Η καλυτερη επιλογη για αρχαριους ειναι αυτη που θα εισαι αμεσα παραγωγικος.

Mint, Manjaro οπως προαναφερθηκαν , οπως και ubuntu .

Manjaro... ok archabsed...

Άρα και endeavour, artix, obarun κ.λ.π

Συμφωνώ!

Αλλα δεν ορίζω την παραγωγικότητα, γιατί ο αρχάριος δεν συνεπάγεται απαραίτητα οτι παράγει κάτι. Δηλαδή μπορεί να θέλει linux απλά για να σερφάρει, να ακουει μουσική, να βλέπει ταινίες και άντε καμια εικόνα να πειράζει. Ξέρω αρκετούς με αυτές τις απαιτήσεις που έχουν linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

Αν το αλλάξω μόνο για έναν τίτλο το αλλάζω:

...επιλογή διανομής Χ.Ε.Α.Λ (χωρίς έγκριση αστυνομίας λίνουξ).

Πέρα από το χιουμορ μου, εγώ λέω και μια άλλη άποψη περι του τι ορίζουμε διανομή για αρχάριο.

Αν ήταν να κάνω ένα θέμα: νέε επειδή είσαι βλάκας βάλε τη διανομή την τάδε, την τάδε και τη δείνα που (κατα σύμπτωση χρησιμοποιώ) δε θα είχε νόημα.

Γιατί εγώ δεν προτείνω διανομή ούτε με σκοπό να βελτιωθώ από τα σφάλματα άλλων, ούτε επειδή θέλω να του προτείνω λύσεις (που ειναι εύκολο να βρεθουν με ένα search) για να του πω: εμένα ρώτα.

Επίσης ΔΕΝ είμαι πλεον χρήστης windows. Οπότε και ΔΕΝ έχω την παράμικρη επαφή με την microsoft. Άρα και δε θα δει από εμένα: βάλε αυτό για να ξενερώσεις και να γυρίσεις σε windows.

Ναι αλλά είναι πολύ πιο πιθανό να επιστρέψει στα Windows με τις κακές συμβουλές που του δίνεις.

Επίσης, ελπίζω να μην υπονοείς ότι για να προτείνεις εύκολη distro (όπως Mint) πρέπει να θεωρείς τον άλλο χαζό. Σε πολύ κόσμο αρέσουν τα εύκολα πράγματα, άσχετα με το επίπεδο εμπειρίας τους. Κι εγώ είμαι μέσα σ' αυτούς. Αυτή τη στιγμή χαρούμενος στα Arch εδώ και περίπου μισό χρόνο (χωρίς κανένα πρόβλημα), αλλά πριν από αυτό ήμουν επίσης χαρούμενος στα Mint για πολλά χρόνια. Μπορούσα μια χαρά να χρησιμοποιώ κάτι πιο "δύσκολο", απλά δεν ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snowflake99 είπε

Ναι αλλά είναι πολύ πιο πιθανό να επιστρέψει στα Windows με τις κακές συμβουλές που του δίνεις.

 

Η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσει. Είναι κακή αυτή η συμβουλή ?

Κακή σμβουλή θεωρώ προσωπικά το να μη δοκιμάσει. Γιατί του κόβεις επιλογές. Ας μην ξεχνάμε πολλοί νέοι θέλουν επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

Η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσει. Είναι κακή αυτή η συμβουλή ?

Κακή σμβουλή θεωρώ προσωπικά το να μη δοκιμάσει. Γιατί του κόβεις επιλογές. Ας μην ξεχνάμε πολλοί νέοι θέλουν επιλογές.

Καμία επιλογή δεν κόβω. Προτείνω την πιο κατάλληλη για την περίπτωσή του με βάση την εμπειρία μου.

Εσύ προτείνεις την αγαπημένη σου ανεξάρτητα από την περίπτωσή του, το οποίο ναι, είναι κακή συμβουλή.

Πολύς κόσμος δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να "δοκιμάσει". Θέλει να βρει αυτό που είναι κομένο και ραμμένο στα μέτρα του αν υπάρχει, και να πιάσει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσει. Είναι κακή αυτή η συμβουλή ?

Κακή σμβουλή θεωρώ προσωπικά το να μη δοκιμάσει. Γιατί του κόβεις επιλογές. Ας μην ξεχνάμε πολλοί νέοι θέλουν επιλογές.

Καθολου για αυτο θα ακολουθησω το παραδειγμα σου και θα προτεινω (περα απο αυτα που εχoυν ηδη υποθει) για αρχαριο...Pop OS, Elementary, αντε θα πω και ενα KDE Neon για νεους που θελουν παραπανω επιλογες σε ενα γραφικο περιβαλλον ;)

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...