Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Στο Ubuntu πάντως κάνεις apt install butt

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Eγώ ubuntu δεν είχα αλλά αυτά που πόσταρα τα είχα βρει από ubuntu forum για το mint... Τώρα αν το βάλανε στα αποθετήρια τους δεν ξέρω. Αλλά αν δεν το εγκαταστήσω δεν μπορώ να πω.

Σε debian 10 από package manager, όσο θα αναφέρεται εντολές για εγκατάσταση προγραμμάτων μέσω τερματικού, τόσο θα "φοβίζεται" τους αρχάριους χρήστες. :) 

1823473866_Screenshotfrom2020-08-1021-29-36.png.473931554fa97ef4c544b3f1f4b85b27.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Καμία επιλογή δεν κόβω. Προτείνω την πιο κατάλληλη για την περίπτωσή του με βάση την εμπειρία μου.

Εσύ προτείνεις την αγαπημένη σου ανεξάρτητα από την περίπτωσή του, το οποίο ναι, είναι κακή συμβουλή.

Πολύς κόσμος δεν έχει ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να "δοκιμάσει". Θέλει να βρει αυτό που είναι κομένο και ραμμένο στα μέτρα του αν υπάρχει, και να πιάσει δουλειά.

Κατα τη λογική σου κι εσύ την αγαπημένη σου προτείνεις. Εμένα η εμπειρία μου έδειξε πως με archbased δε συνάντησα ιδιαίτερα προβλήματα.

Μα δεν είπα να δοκιμάσει 30 διανομές. Είπα να δοκιμάσει archbased. Ok (ξανα)ακούστηκαν οι απόψεις σας. Μήπως να ξέρει ο νεοεισερχόμενος πως εκτός από mint, ubuntu για αυτόν υπάρχουν και τα endeavour, artix, obarun κ.λ.π ?

 

26 λεπτά πριν, htaccess είπε

Σε debian 10 από package manager, όσο θα αναφέρεται εντολές για εγκατάσταση προγραμμάτων μέσω τερματικού, τόσο θα "φοβίζεται" τους αρχάριους χρήστες. :) 

 

Κανένα πρόβλημα... Μπορεί ο νεος να δοκιμάσει devuan, mx linux ( #1 σε δημοφιλία στο distrowatch) και άλλες debianοειδείς διανομές.

Μπορεί να πάει και στο site του unchained-gnu να δει και την άλλη όψη του νομίσματος.

Linux = επιλογές!

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Κανένα πρόβλημα... Μπορεί ο νεος να δοκιμάσει devuan, mx linux ( #1 σε δημοφιλία στο distrowatch) και άλλες debianοειδείς διανομές.

ok, κανένα πρόβλημα....

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Μπορεί να πάει και στο site του unchained-gnu να δει και την άλλη όψη του νομίσματος.

 

Αναφορά σε κείμενο

Καλωσορίσατε στο μοναδικό Ελληνικό forum, το οποίο αφορά τα λειτουργικά συστήματα με nonsystemd init, όπως τα SysVInit. Sinit, Sheppard. OpenRC, Runit, 66 κ.λ.π., χωρίς να αποκλείονται άλλες, τεχνικά ενδιαφέρουσες λύσεις.

Mαζί τους και εγώ... δεν θα το προτείνω όμως σε νέο (αρχάριο) χρήστη, αν ήταν να πάει...θα είχε πάει, δεν θα ρωτούσε εδώ. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, htaccess είπε

ok, κανένα πρόβλημα....

Mαζί τους και εγώ... δεν θα το προτείνω όμως σε νέο (αρχάριο) χρήστη, αν ήταν να πάει...θα είχε πάει, δεν θα ρωτούσε εδώ. ;)

Είναι ένα site που κάθε linuxάς πρέπει να διαβάσει τους οδηγούς. Έχει και γισ διανομές όπως το mx linux που ειναι πολύ καλές για αρχάριους. Άλλη μια πολύ καλή διανομή (αν δε μιλάμε για archbased) προς νεοεισερχόμενους (#1 στο distrowatch).

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Κατα τη λογική σου κι εσύ την αγαπημένη σου προτείνεις.

Κυριολεκτικά στο σχόλιο που απαντάς είπα το αντίθετο. Πάλι τρολλάρεις!

28 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Μήπως να ξέρει ο νεοεισερχόμενος πως εκτός από mint, ubuntu για αυτόν υπάρχουν και τα endeavour, artix, obarun κ.λ.π ?

Αμέ, να το ξέρει. Και να ξέρει επίσης ότι είναι διανομές που απαιτούν συντήρηση και γι' αυτό δε συνίστανται για αρχάριους. Άμα θέλει και επιμένει, καλή του τύχη.

Εγώ θα σταματήσω να επαναλαμβάνομαι προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Κανένα πρόβλημα... Μπορεί ο νεος να δοκιμάσει devuan, mx linux ( #1 σε δημοφιλία στο distrowatch) και άλλες debianοειδείς διανομές.

Σοβαρά τώρα, devuan; Αυτό είναι το distro των πυροβολημένων anti-systemd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snowflake99 είπε

Κυριολεκτικά στο σχόλιο που απαντάς είπα το αντίθετο. Πάλι τρολλάρεις!

 

Δεν τρόλλαρα ούτε στιγμή. Είπα μια άλλη αποψη απο τη δική σου. Γιατί πρέπει αυτό να είναι τρολ ?

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Σοβαρά τώρα, devuan; Αυτό είναι το distro των πυροβολημένων anti-systemd

Για το mx δεν είπες κάτι...

Τέσπα εφόσον λέμε να δοκιμάσει debian να πουμε και devuan.

Εγώ ήμουν σαφής: μπορεί ο νέος να δοκιμάσει archbased και δε θα πάθει κάτι. Όλοι γυρνάνε στο rolling και μεις θα του λέμε τα δικά μας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Πέρα από το χιουμορ μου, εγώ λέω και μια άλλη άποψη περι του τι ορίζουμε διανομή για αρχάριο.

To οτι πιστευεις οτι εχεις χιουμορ ...ειναι απο μονο του...χιουμορ.

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αν ήταν να κάνω ένα θέμα: νέε επειδή είσαι βλάκας βάλε τη διανομή την τάδε, την τάδε και τη δείνα που (κατα σύμπτωση χρησιμοποιώ) δε θα είχε νόημα.

Το οτι εχεις ταυτισει την εννοια του αρχαριου με την λεξη βλακας με ξεπερναει.

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Γιατί εγώ δεν προτείνω διανομή ούτε με σκοπό να βελτιωθώ από τα σφάλματα άλλων, ούτε επειδή θέλω να του προτείνω λύσεις (που ειναι εύκολο να βρεθουν με ένα search) για να του πω: εμένα ρώτα.

Επίσης ΔΕΝ είμαι πλεον χρήστης windows. Οπότε και ΔΕΝ έχω την παράμικρη επαφή με την microsoft. Άρα και δε θα δει από εμένα: βάλε αυτό για να ξενερώσεις και να γυρίσεις σε windows.

Δηλαδη εμεις προτεινουμε διανομες για να βελτιωθουμε απο τα σφαλματα αλλων ? Α πηγαινε σε αυτην την διανομη γιατι αν σου προκυψει καποιο προβλημα μονο εμεις μπορουμε να στο λυσουμε , οποτε ναι ΕΜΑΣ ΡΩΤΑ ? Οτι προτεινουμε διανομες για να δυσκολεψουμε τον αρχαριο ωστε να γυρισει πισω στα windows ? Διαβαζεις καν τι γραφεις?
Δεν εχεις επαφη ουτε με τα windows , ουτε με το λινουξ , ουτε με την πραγματικοτητα.

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Αλλα δεν ορίζω την παραγωγικότητα, γιατί ο αρχάριος δεν συνεπάγεται απαραίτητα οτι παράγει κάτι. Δηλαδή μπορεί να θέλει linux απλά για να σερφάρει, να ακουει μουσική, να βλέπει ταινίες και άντε καμια εικόνα να πειράζει. Ξέρω αρκετούς με αυτές τις απαιτήσεις που έχουν linux.

Αρχαριος δεν σημαινει κωλοβαραω. Αρχαριος σημαινει οτι εχει εμπλακει με ενα λειτουργικο που δεν γνωριζει. Ή με ενα προγραμμα/προτζεκτ/παιχνιδι που δεν γνωριζει. Το αν παραγει κατι ή τι παραγει δεν θα το κρινεις εσυ. Ο αλλος μπορει να διαβαζει εταιρικα μαιλς και να απανταει σε πελατες. Αρα ? Επειδη απλα διαβαζει μαιλς ... δεν παραγει ? Τι ειναι αυτα που λες ?

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσει. Είναι κακή αυτή η συμβουλή ?

Φαντασου εναν νεο οδηγο και σε ρωταει "τι αμαξι να αγορασω?" . Τι θα του προτεινεις ? Λαμποργκινι ? Φεραρι ? Εισαι επικινδυνος , στο λεω ενημερωτικα.

1 ώρα πριν, ConstantineP είπε

Καθολου για αυτο θα ακολουθησω το παραδειγμα σου και θα προτεινω (περα απο αυτα που εχoυν ηδη υποθει) για αρχαριο...Pop OS, Elementary, αντε θα πω και ενα KDE Neon για νεους που θελουν παραπανω επιλογες σε ενα γραφικο περιβαλλον

Δεν προτεινες Artix . Περα απο λαθος εισαι και εκτος θεματος :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε
Τέσπα εφόσον λέμε να δοκιμάσει debian να πουμε και devuan.

Εγώ ήμουν σαφής: μπορεί ο νέος να δοκιμάσει archbased και δε θα πάθει κάτι. Όλοι γυρνάνε στο rolling και μεις θα του λέμε τα δικά μας ?

Ε όχι βέβαια, καταλαβαίνεις τι είναι το devuan; Αν βασίζεσαι στο 95 (μη πω 99) τοις εκατό των πακέτων σου σε άλλο distro, δεν είσαι distro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Είναι ένα site που κάθε linuxάς πρέπει να διαβάσι οδηγούς. Έχει και διανομές όπως το mx linux που ειναι πολύ καλές για αρχάριους.

Θελει η .....και η χαρα δεν την αφηνει @rhtoras λιγο τακτ, για αυτο συνεχεια artix, artix (με πασαλιματα endeavouros κλτ) ;) αυτο δεν το ανοιξε ενας που ειναι στους dev του Artix? 🤣🤣

Εγω το ειπα και πριν , αλλαξε τιτλο ;) 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, rhtoras είπε

υπάρχουν και τα endeavour, artix, obarun κ.λ.π ?

Το οτι εβαλες και τριτη διανομη για ξεκαρφωμα ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν πειθεις κανεναν .

 

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όλοι γυρνάνε στο rolling και μεις θα του λέμε τα δικά μας ?

Ποιοι ολοι ? Ο,τι ναναι γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δεν τρόλλαρα ούτε στιγμή. Είπα μια άλλη αποψη απο τη δική σου. Γιατί πρέπει αυτό να είναι τρολ ?

Επειδή σού είπα ότι οι προτάσεις μου είναι ανάλογες με τις ανάγκες/ επιθυμίες του χρήστη και εσύ λες ότι προτείνω την αγαπημένη μου. Δεν έχω αγαπημένη distro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ConstantineP είπε

Θελει η .....και η χαρα δεν την αφηνει @rhtoras λιγο τακτ, για αυτο συνεχεια artix, artix (με πασαλιματα endeavouros κλτ) ;) αυτο δεν το ανοιξε ενας που ειναι στους dev του Artix? 🤣🤣

Εγω το ειπα και πριν , αλλαξε τιτλο ;) 🤣

Δεν με πειραζει που προσπαθει να προμοταρει το Artix τοσο πολυ , οσο οτι για να το κανει λεει ανακριβειες και παραπληροφορει τον κοσμο. Πριν μας ελεγε για το butt και πως δεν υπαρχει στο mint και πρεπει να γινει compile ενω υπαρχει AUR και εγκαθισταται ευκολα.
Ενω του απεδειξα οτι υπαρχει σε debian , ubuntu , mint , fedora , opensuse και δεν ξερωγω σε ποια αλλη διανομη και η απαντηση του ηταν "Εγω πριν 10 μηνες..." . Σεβασμος μηδεν ουτε στον εαυτο του με αυτο που εγραψε ουτε σε αυτους που τον διαβαζουν και παρασυρονται απο την παραπληροφορηση του.
Το ο,τι συνεχιζει και γραφει και προμοταρει ακομα το Artix δειχνει αν μη τι αλλο οτι εχει θρασος και δεν νοιωθει. Εκει να κανει την δικη του σταυροφορια με καθε κοστος. Δεν εχει προθεση να βοηθησει κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πριν μας ελεγε για το butt και πως δεν υπαρχει στο mint και πρεπει να γινει compile

Όταν έβαλα πριν μήνες το butt σε mint δεν υπήρχε. Compile πρότεινες εσύ και μετά επειδή είδες οτι λες κάτι που δε στέκει έκανες edit και έγραψες οτι τελικά υπάρχει το butt.

 

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

To οτι πιστευεις οτι εχεις χιουμορ ...ειναι απο μονο του...χιουμορ.

 

Μάλιστα officer

 

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πριν μας ελεγε για το butt και πως δεν υπαρχει στο mint και πρεπει να γινει compile

 

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Διαβαζεις καν τι γραφεις?

εσύ διαβάζεις τι γράφω ή μονο θα παρερμηνεύεις ?

 

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο αλλος μπορει να διαβαζει εταιρικα μαιλς και να απανταει σε πελατες. Αρα ?

Άρα κατάλαες τι έγραψα ή απλά λες τα δικά σου ? Εγώ είπα ο,τι δεν είναι απαραίτητο κάποιος να παράγει. Από την άλλη εξηγησέ μου πως η διανομή του επηρεάζει το διάβασμα email. Μάλλον να καταλάβω:

Μετάφραση: "Λες του νεόυ να βάλει archbased ενω διαβάζει emails εταιρικά? Mα πρέπει να βάλει ubntu που έχει και systemd. Αν πάει να βάει archbased διανομή θα του καει το pc, δε θα ανοίγει, θα βγάζει καπνους. Σταμάτα να λες για το artix δε βλέπεις που αυθόρμητα στην πεφτουμε όλοι? Λες να θέλουμε το κακό του άλλου? Γίνε ανοιχτόμυαλος πρότεινε τις 4 διανομές που προτείνουμε σε όλους ανεξάρτητα τι κάνουνε. Έλα φτάνει πια"

Καλά δεν τα είπα κυρ πόλιτσμαν ?

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εισαι επικινδυνος , στο λεω ενημερωτικα.

Όχι να του πω να πάρει το αμάξι που γουστάρω εγώ. Να πάρει ζάσταβα επειδή αν του πω να πάρει μερσεντές δε θα ξέρει να την οδηγήσει.

 

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν προτεινες Artix . Περα απο λαθος εισαι και εκτος θεματος :)

όσο ειρωνεύεσαι τη γνώμη του άλλου τόσο θα χάνεις το δίκιο σου...

 

21 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το ο,τι συνεχιζει και γραφει και προμοταρει ακομα το Artix δειχνει αν μη τι αλλο οτι εχει θρασος και δεν νοιωθει. Εκει να κανει την δικη του σταυροφορια με καθε κοστος. Δεν εχει προθεση να βοηθησει κανεναν.

με έχεις χαρακτηρίσει πολλάκις... μια απορία... αφου δε συμφωνείς με τις "βλακείες" που λέω γιατί λέω εν τέλη χαζομάρες...

γιατί συνέχεια απαντάς προσπαθώντας να αποδομήσεις τις απόψεις μου ?

Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο χαζά αυτά που γράφω?

Ας το κρίνουν οι νεοεισερχόμενοι και ας δοκιμάσουν τις διανομές που προτείνω. Δε θα χάσουν!

 

Ήδη πολλοί μου έστειλαν μηνυματα και δοκιμάζουν. Επίσης βλεπω επισκέφτηκαν και το unchained-gnu... ενδιαφέρον!

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Eγώ ήθελα να εγκαταστήσω το butt...

Αν είναι του τερματικού, αντι να γράφει:


apt-get install libfltk1.3-dev
apt-get install libportaudio-dev
apt-get install libvorbis-dev
apt-get install libogg-dev
apt-get install libopus-dev
apt-get install libflac-dev
apt-get install libsamplerate-dev
apt-get install libmp3lame-dev
apt-get install libfdk-aac-dev
apt-get install build-essentials
apt-get install gcc
apt-get install gcc-c++
apt-get install portaudio19-dev
apt-get install libasound2 
apt-get install alsa-utils 
apt-get install alsa-oss
apt-get install jackd2

apt-show-versions libportaudio-dev

cd portaudio
./configure

make
make install

Να κατεβάσει το


tar -xzvf butt-<version>.tar.gz

και να ξαναγράφει


make
make install

  

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Compile πρότεινες εσύ και μετά επειδή είδες οτι λες κάτι που δε στέκει έκανες edit και έγραψες οτι τελικά υπάρχει το butt.

 

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Tι έκανα? χαχαχαχαχα   

Aρχισες τα ψεματα. Δειγμα οτι δεν ξερεις τι σου γινεται και βρισκεσαι σε συγχιση. Το παραπανω εγω το εγραψα? Εγω εγραψα ολη αυτην την διαδικασια ? Που αν δεν ξερεις τι κανει το make να σε ενημερωσω οτι κανει COMPILE. Λεγοντας οτι δεν υπαρχει στο mint το πακετο και η παραπανω διαδικασια ειναι πιο χρονοβορα απο το να περασει καποιος το πακετο απο AUR.
Και ερχομαι και σε ξεφτιλιζω και σου δειχνω με λινκς οτι το πακετο υπαρχει σε ολες τις διανομες και τωρα ερχεσαι και λες οτι εγω προτεινα compiles και εκανα edits και μαλακιες? Που η απαντηση σου ηταν "Πριν 10 μηνες..." . Αν ειναι δυνατον.  Δεν εχεις καν αξιοπρεπεια ? Λιγη τσιπα ρε φιλε.
 

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

γιατί συνέχεια απαντάς προσπαθώντας να αποδομήσεις τις απόψεις μου ?

Γιατι εχεις το θρασος και συνεχιζεις να παραπληροφορεις και να προμοταρεις την μαλακια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...