Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν με πειραζει που προσπαθει να προμοταρει το Artix τοσο πολυ , οσο οτι για να το κανει λεει ανακριβειες και παραπληροφορει τον κοσμο. Πριν μας ελεγε για το butt και πως δεν υπαρχει στο mint και πρεπει να γινει compile ενω υπαρχει AUR και εγκαθισταται ευκολα.
Ενω του απεδειξα οτι υπαρχει σε debian , ubuntu , mint , fedora , opensuse και δεν ξερωγω σε ποια αλλη διανομη και η απαντηση του ηταν "Εγω πριν 10 μηνες..." . Σεβασμος μηδεν ουτε στον εαυτο του με αυτο που εγραψε ουτε σε αυτους που τον διαβαζουν και παρασυρονται απο την παραπληροφορηση του.
Το ο,τι συνεχιζει και γραφει και προμοταρει ακομα το Artix δειχνει αν μη τι αλλο οτι εχει θρασος και δεν νοιωθει. Εκει να κανει την δικη του σταυροφορια με καθε κοστος. Δεν εχει προθεση να βοηθησει κανεναν.

Επρεπε απο την αρχη να εχει αλλο τιτλο...αν το ελεγε "Εναλλακτικες no-systemd Linux διανομες για αρχάριους και μη" ας ανεφερει οτι γνωστο-αγνωστο υπαρχει απο αυτες και δεν θα ελεγε κανεις τιποτα...ξεκινησε γιατι οχι παλι Ubuntu,Mint...γιατι ειναι ubuntu base και οτι πρεπει να δοκιμασουν και να μην φοβουνται οι νεοι τις archbase διανομες , συνεχιζε να εκθιαζει το ποσο καλο και ευκολο ειναι το pacman με ενα συντομο μαθημα τερματικου της μορφης:

Σε ένα τερματικό πατάς: ```sudo pacman -S pamac``` ή ```sudo pacman -S pamac-gtk``` αν πατήσετε αντι για ```-S``` το ```-Ss``` θα σας βγάλει όλες τις διαθέσιμες επιλογές για κατέβασμα. Ουσιαστικά το Ss είναι για αναζητάμε πακέτα/προγράμματα κ.α (κάτι που στο pamac γίνεται πανεύκολα).

εκει σιγουρα τον αρχαριο που μπηκε τον κερδισε 🤣

Ε μετα μας πηγε κατι devuan, se MXLinux , λιγο no-systemd λιγο κατι telegram groups , κατι site...σουρεαλισμος ....σορυ @rhtoras ποιο πολυ με μπερδεψες με το τι θελεις να παεις παρα να με καθοδηγησεις για κατι νεο εναλλακτικο...γιατι το τοπικ μονο "Επιλογη Linux για αρχαριους" δεν ειναι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ήδη πολλοί μου έστειλαν μηνυματα και δοκιμάζουν. Επίσης βλεπω επισκέφτηκαν και το unchained-gnu... ενδιαφέρον!

Ναι , μου εστειλε μαιλ το telegram , τιγκαρανε οι σερβερς του. Παρτο αλλιως γιατι βρηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mphxths είπε

Σωστα δεν υπαρχει πουθενα ,  πρεπει να το compile-αρουμε .

ρε συ με έχεις χαρακτηρίσει πολλά όπως ψεύτη...

εδώ το τερμάτισες...

Μπας και σε χακάρανε ?

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mphxths είπε

Με κινδυνο να λες ασυναρτησιες για να μην γραψω πιο βαριες κουβεντες μιλας για αυτο το προγραμμα ? Αυτο ? Αυτο ?  Σωστα δεν υπαρχει πουθενα ,  πρεπει να το compile-αρουμε . "Μα δεν υπαρχει στα ρεπος του Mint" θα κλαφτει ο μικρος γκουρου και η απαντηση ειναι , υπαρχει στα ρεπος του archlinux ? Οχι , υπαρχει στο AUR. Αρα δεν βλεπω το πλεονεκτημα του archlinux στο συγκεκριμενο παραδειγμα σου. Μην σου πω οτι νικανε ubuntu/debian που το εχουν στα ρεπος τους.

 

7 ώρες πριν, mphxths είπε

Σωστα δεν υπαρχει πουθενα ,  πρεπει να το compile-αρουμε .

Αυτες τις επιλεκτικες σου παραθεσεις , αλλου , οχι εδω. Δεν ειμαστε τοσο ζωα οσο μας περνας. Εισαι ικανος να κανεις παραθεση λεξη λεξη και να φτιαχνεις νεες προτασεις.
Εψαχνα τα λινκς 10 λεπτα και εσυ πιστευεις οτι εγραψα οτι δεν υπαρχει πουθενα και μετα εκανα edit και εβαλα τα λινκς ? Αυτο προσπαθεις να περασεις προς τα εξω ? Η μονταζερια στην υπηρεσια του RHTORA!! χαχα καλη προσπαθεια..

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

ποιο πολυ με μπερδεψες με το τι θελεις να παεις παρα να με καθοδηγησεις για κατι νεο εναλλακτικο...

οκ εσένα σε μπέρδεψα άλλους τους βοήθησα...

έτσι μου είπαν δηλαδή...

Ας δοκιμάσουν archbased...

Πάντως από τη μία το νεο χρήστη δεν τον νοιάζουν τα init systems αλλά αν βάλει κάτι εκτός systemd ξαφνικά του λέμε: μην το βάλεις θα σε δυσκολέψει...

περίεργη αντίφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

Πάντως από τη μία το νεο χρήστη δεν τον νοιάζουν τα init systems αλλά αν βάλει κάτι εκτός systemd ξαφνικά του λέμε: μην το βάλεις θα σε δυσκολέψει...

περίεργη αντίφαση...

Περιεργη αντιφαση γιατι κανεις ποτε δεν ειπε κατι τετοιο. Απο το μυαλο σου τα βγαζεις. Ποτε δεν ειπαμε οτι αν παει σε non-systemd διανομη αυτο θα τον δυσκολεψει. Ισα ισα που εσυ προσπαθεις να μας πεισεις να παει σε non-systemd διανομη γιατι εχει υπερ. Αφου τον νεο χρηστη δεν τον νοιαζουν τα init systems οπως λες γιατι μας τα πρηζεις με το runit ?

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

έτσι μου είπαν δηλαδή...

Aν σου πουν οτι εισαι γκουρου θα τους πιστεψεις δηλ ? χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Αυτες τις επιλεκτικες σου παραθεσεις , αλλου , οχι εδω. Δεν ειμαστε τοσο ζωα οσο μας περνας. Εισαι ικανος να κανεις παραθεσει λεξη λεξη και να φτιαχνεις νεες προτασεις.
Εψαχνα τα λινκς 10 λεπτα και εσυ πιστευεις οτι εγραψα οτι δεν υπαρχει πουθενα και μετα εκανα edit και εβαλα τα λινκς ? Αυτο προσπαθεις να περασεις προς τα εξω ? Η μονταζερια στην υπηρεσια του RHTORA!! χαχα καλη προσπαθεια..

α είμαι και συκοφάντης...

ας διαβάσουν όσοι διαβάζουν και θα καταλάβουν...

εγώ όταν έβαα το butt δεν υπήρχε... το ανέφερα και υπάρχει και άλλού το θέμα μου με το butt...

 

Να κάνετε το θεμα μπάχαλο για να αποθαρρύνετε τους νεους από archbased διανομές...

Εγώ χαίρομαι νέοι να διαβάσουν πως με χαρακτηρίσατε και απο περιέργεια να βάλουν artix ή endeavouros ή obarun.

Έτσι απο περιέργεια... Κόντρα στην ενορχηστρωμένη επίθεση και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rhtoras Εξήγησέ μας, γιατί επιλέγεις anti-systemd distros. Τι σου έκανε το systemd; Και μη μου πεις για boot times, boot κάνω μια φορά το μήνα και αν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

γιατι μας τα πρηζεις με το runit

δεν ανέφερα οτι το runit είναι ο παράδεισος... μόνο στο telegram μίλησα για αυτό... εσύ πως το ξέρεις?

Καρφώθηκες φίλε...

Δεν είναι ubuntu windows ή θάνατος. Πάρτο αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

οκ εσένα σε μπέρδεψα άλλους τους βοήθησα...

Τι να σου πω εγω βλεπω ενα τοπικ που ειμαστε 3-4 και προσπαθουμε να καταλαβουμε τι θελεις να πεις...ε ας βγει και καποιος που τον βοηθησες να μας πει..δεν γινετε να ακουγεται μονο η μια αποψη. ;)

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ας δοκιμάσουν archbased...

το καταλαβαμε αυτο....αλλα το ξανατονιζω λαθος τιτλος απο την αρχη ;)

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Πάντως από τη μία το νεο χρήστη δεν τον νοιάζουν τα init systems αλλά αν βάλει κάτι εκτός systemd ξαφνικά του λέμε: μην το βάλεις θα σε δυσκολέψει...

περίεργη αντίφαση...

Με δικα σου λογια αλλη φορα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

@rhtoras Εξήγησέ μας, γιατί επιλέγεις anti-systemd distros. Τι σου έκανε το systemd; Και μη μου πεις για boot times, boot κάνω μια φορά το μήνα και αν.

δεν αφορά το θέμα αυτό... αν θες μπες στο unchained-gnu ή το nosystemd και διάβασε...

Εγώ που δεν κάνω πάντως μια φορά το μηνα boot θέλω να bootάρει γρήγορα...

Για την ιστορία έχω και systemd distro's (Linux Mint|)  αλλά δε βολεύει μερικών τα αφηγήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

α είμαι και συκοφάντης...

ας διαβάσουν όσοι διαβάζουν και θα καταλάβουν...

Ναι εκανες επιλεκτικη παραθεση μια φραση μου μιας ολοκληρης παραγραφου για να δημιουργησεις λαθος εντυπωσεις για το νοημα της παραγραφου. Δεν με ενδιαφερει αν εισαι ψευτης ή συκοφαντης. Η ουσια ειναι οτι εισαι ανιδεος και προσπαθεις να παρασυρεις ανθρωπους που πρωτομπαινουν στον χωρο του λινουξ σε μονοπατια που ουτε και συ γνωριζεις πληρως.
 

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

εγώ όταν έβαα το butt δεν υπήρχε... το ανέφερα και υπάρχει και άλλού το θέμα μου με το butt...

Και τι μας ενδιαφερει εσυ τι εκανες. Το θεμα ειναι τι ισχυει ΤΩΡΑ που γραφεις. Και αυτο που ισχυει ΤΩΡΑ που γραφεις ειναι διαφορετικο απο αυτο που εσυ νομιζεις οτι ισχυει (και πιθανως ισχυε πριν 10 μηνες) . Δεν μπηκες ουτε καν στον στοιχειωδη κοπο να τσεκαρεις περι butt πριν γραψεις ο,τι γραψεις. Απλα εγραψες την παραπληροφορηση σου για να τραβηξεις κοσμο στο Artix.
 

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ χαίρομαι νέοι να διαβάσουν πως με χαρακτηρίσατε και απο περιέργεια να βάλουν artix ή endeavouros ή obarun.

Έτσι απο περιέργεια... Κόντρα στην ενορχηστρωμένη επίθεση και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς!

Στο telegram του Artix φανταζομαι τι θα γραφεις. Οτι εχεις γινει μαρτυρας για χαρη του ε? Τι θυσιες κανεις και εσυ!!

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

δεν ανέφερα οτι το runit είναι ο παράδεισος... μόνο στο telegram μίλησα για αυτό... εσύ πως το ξέρεις?

Καρφώθηκες φίλε...

Προτιμω να κοψω τους αντιχειρες μου παρα να ασχοληθω με την μαλακια που λεγεται telegram. Δεν ανεφερες οτι το runit ειναι ο παραδεισος αλλα μας το εκθειαζεις με την παραμικρη ευκαιρια ποσο γρηγορα μπουταρει και ποσο ελαφρυ ειναι. Επισης ολες οι διανομες που προτεινεις ειναι non-systemd. Τι τρεχουν ? OpenRC? Οχι. Runit τρεχουν...αρα ειτε το systemd το θεωρεις τοσο χαλια ειτε το runit..τοσο καλο.. Μην παιζουμε με τις λεξουλες. Σου εγγυωμαι εχω μεγαλυτερο λεξιλογιο απο σενα.
 

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

δεν αφορά το θέμα αυτό... αν θες μπες στο unchained-gnu ή το nosystemd και διάβασε...

Ναι ναι μπες για να εχει να λεει ποσους εφερε προς τα γκρουπς αυτα . Μπορει να παιρνει και ποσοστα , δεν εξηγειται αλλιως..χαχαχα

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Και τι μας ενδιαφερει εσυ τι εκανες. Το θεμα ειναι τι ισχυει ΤΩΡΑ που γραφεις. Και αυτο που ισχυει ΤΩΡΑ που γραφεις ειναι διαφορετικο απο αυτο που εσυ νομιζεις οτι ισχυεις (και πιθανως ισχυε πριν 10 μηνες) . Δεν μπηκες ουτε καν στον στοιχειωδη κοπο να τσεκαρεις περι butt πριν γραψεις ο,τι γραψεις. Απλα εγραψες την παραπληροφορηση σου για να τραβηξεις κοσμο στο Artix.

Παίρνω ποσοστά από το artix....χαχαχαχαχαχα α βρε mphxth...

Λες να μην ήξερα για το butt. Ανέφερα την εμπειρια μου την οποία θα συναντήσει και άλλος με άλλες εφαρμογές.-

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι εκανες επιλεκτικη παραθεση μια φραση μου

Βρε ας διαβάσουν και θα καταλάβουν... 

 

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

telegram του Artix

χαίρομαι που σε αυτό που είπα δεν απάντησες και είπες άλλα...

επίσης χαίρομαι που διαβάζεις τι γράφω στο telegram...

απλά αν θες μπορείς να μου τα πεις κι εκεί...

υποψιν δεν είμαι σε ομάδες windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

Λες να μην ήξερα για το butt. Ανέφερα την εμπειρια μου την οποία θα συναντήσει και άλλος με άλλες εφαρμογές.-

Αν ηξερες για το butt , οτι υπηρχε στις διανομες και εν γνωση σου μιλαγες περι compiles απλα ενισχυεις αυτο που λεω τοση ωρα. Οτι παραπληροφορησες εν γνωση σου. Το "αλλες εφαρμογες" το εβαλες στο αφηγημα σου οταν εφαγες το ταπωμα με το butt. Οταν φτασει ο αρχαριος να ψαχνει εξιδεικευμενες εφαρμογες θα μιλησουμε για αυτες εκεινη την στιγμη για την καθε μια ξεχωριστα.
Το συμπερασμα με το butt ηταν , οτι απλα παραπληροφορησες τον κοσμο. Παλι καλα που το παραδεχτηκες.
 

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Βρε ας διαβάσουν και θα καταλάβουν... 

Ο κοσμος θα διαβασει τι εγραψα και θα καταλαβει. Αρχαριος στο λινουξ ειναι οχι βλακας οπως τον χαρακτηρισες. Εσυ δεν βλεπω να καταλαβαινεις τι γινεται .
 

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

επίσης χαίρομαι που διαβάζεις τι γράφω στο telegram...

Αν νομιζεις οτι θα πεισεις τον κοσμο οτι ασχολουμαι με το telegram και μαλιστα με γκρουπς στα οποια συμμετεχεις ΕΣΥ , που τοσες μερες τωρα μας τα εχεις πρηξει με telegram , artix , non-systemd και λοιπες μαλακιες , τοτε θεωρεις οτι ολοι ειναι πιο βλακες απο σενα. Αυτο λεγεται κουτοπονηρια. Πιανει σε κουτους..οχι στους χρηστες του φορουμ αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το συμπερασμα με το butt ηταν , οτι απλα παραπληροφορησες τον κοσμο.

Το συμπέρασμα που προσπαθείς να περάσεις...ΝΑΙ. Το δικό μου ΟΧΙ. Ειπα την εμπειρία μου και ίσως και άλλοι συναντήσουν κάτι παρόμοιο με άλλα προγράμματα. Αν ήθελα να το κάνω σκόπιμα θα έψαχνα κάποιο πρόγραμμα που δεν υπάρχει στα ubuntu αποθετήρια.

 

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

οχι βλακας οπως τον χαρακτηρισες

Εγώ δεν χαρακτήρισα κανέναν ως βλάκα. Αν τον χαρακτήριζα έτσι θα του πρότεινα και μασιμένη τροφή. Του πρότεινα archbased γιατί δε θεωρώ οτι κάποιος είναι κουτός και δε μπορεί να βρει άκρη. Εσύ βέβαια θα με χαρσκτηρίσεις πάλι.

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αυτο λεγεται κουτοπονηρια.

Έλα... χαρακτήρισες πάλι ? Πως κι έτσι ?

Τέσπα εσυ λέγε τα δικά σου και χαρακτήριζε τους άλλους για να βγεις σωστός. Δε με ενδιαφέρει και πολύ. Πάντως δείξε βρε τα τρελλά σχόλια που έκανα εδώ για runit να δω πως ήξερες οτι έχω runit και λέω τα καλύτερα. Τα οποία καλύτερα έχω πει μόνο στο gnu/linux greece στο telegram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...