Προς το περιεχόμενο

Η Intel αναδιοργανώνεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, QuadDamage είπε

η tsmc φτιαχνει τους επεξεργαστες της amd ποιο λιζακι μας λες.Αμα περιμεναμε την amd να φτιαξει επεξεργαστες καλα κρασια θα εμενε ακομα πισω οπως τα 15 τελευταια χρονια.

Καλα ξερεις πολλα απο σχεδιασμο ολοκληρωμενων εσύ ... Σε ψάχνει η ιντελ!

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το κακό με την ιντελ είναι ότι εδώ και χρόνια έχει καταντήσει κάτι σαν Ελληνικό δημόσιο και το χειρότερο είναι ότι δεν το έχουν καταλάβει.

.

On 28/07/2020 at 18:27, trib said:

... Ο CEO της Intel, Bob Swan, δήλωσε:

Ανυπομονώ να συνεργαστώ απευθείας με αυτούς τους ταλαντούχους και έμπειρους ηγέτες της τεχνολογίας, καθένας από τους οποίους έχει δεσμευτεί να οδηγήσει την Intel προς τα εμπρός κατά τη διάρκεια αυτής της κρίσιμης περιόδου. Θέλω επίσης να ευχαριστήσω τον Murthy Renduchintala (ο οποίος αποχώρησε από την εταιρία) για τη βοήθειά του στην Intel να μεταμορφώσει την τεχνολογική της πλατφόρμα. ...

περιμέναμε αποκεφαλισμούς στο board και αυτοί σούταραν 1, έκαναν μεταγραφή άλλον 1 και περιμένουν να έρθει άλλος 1.

.

Η AMD έχει 2-3 χρόνια για να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

από κάπου πήρε τα σχέδια δεν είπε μόνη τις η tsmc ααα κάτσε να φτιάξω στην amd 7nm, αν είχε όλη την τεχνογνωσία η tsmc θα έφτιαχνε το δικό τις 7>nm και θα θεριζε την αγορά. Απλά το Λιζακι έχει μεγάλα ΟΑ, ναι σιγά μην έμεινε και 50 χρόνια πίσω λαρωσε λίγο είπαμε, απλά η ιντελ έκοψε κάθε ελπίδα και στους φανατικούς που έχει /είχε δεν βγάζεις ανακοίνωση ότι θα βγάλεις 7nm σε 2 χρόνια + έλεος. 

το προβλημα της intel τωρα δεν είναι στην σχεδίαση αλλα στην λιθογραφία που έχει κολλήσει στα 14nm.Ακόμα και στα 14 Nm όμως η Intel είναι πιο μπροστά,αμα συγκρίνεις επεξεργαστες με ίδιο αριθμό πυρήνων η ιντελ ειδικά στο Gaming είναι ακόμα ο βασιλιάς.Οπότε ούτε στην αρχιτεκτονική είναι μπροστά η amd και ούτε στην κατασκευή πολύ απλά γιατί τα παράτησε και έδωσε την κατασκευή στους ταιβανέζους της tsmc.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, QuadDamage είπε

το προβλημα της intel τωρα δεν είναι στην σχεδίαση αλλα στην λιθογραφία που έχει κολλήσει στα 14nm.Ακόμα και στα 14 Nm όμως η Intel είναι πιο μπροστά,αμα συγκρίνεις επεξεργαστες με ίδιο αριθμό πυρήνων η ιντελ ειδικά στο Gaming είναι ακόμα ο βασιλιάς.Οπότε ούτε στην αρχιτεκτονική είναι μπροστά η amd και ούτε στην κατασκευή πολύ απλά γιατί τα παράτησε και έδωσε την κατασκευή στους ταιβανέζους της tsmc.

Ούτε καν. Ο λόγος που είναι "μπροστά" είναι γιατί όταν πέφτεις σε nm δεν μπορείς να συγχρονήσεις τόσο ψηλά πλέον. Καθώς η Intel είναι στα 14 και η AMD στα 7 η Intel μπορεί και πιάνει 5.0Ghz ++ κάτι που δεν μπορεί να το κάνει καν... στα δικά της 10nm. Πόσό μάλλον στα 7nm.

Το πρόβλημα της (οτί δεν μπορεί να φύγει από τα 14nm) είναι και η δύναμη της για την ώρα ειδικά στο gaming στο οποίο κοκορεύεται. Αλλά είναι αναπόφεκτο ότι πρέπει να μεταβεί στο επόμενο βήμα στα επόμενα nm και έτσι θα χάσει το clock advantage και τέλος. Σε αρχιτεκτονική είναι ήδη πίσω σε IPC κτλπ, με τον Zen 3 που θα βγει στο επόμενο τρίμηνο θα το διασφαλίσει αυτό.

Αρχιτεκτονικά έχει φάει χώμα η Intel. Απλά κρατιέται από τα Mhz της.

Επίσης τα nm ως ορολογία είναι marketing πλέον. Τα 10nm της Intel που είχε σκοπό να φτιάξει συγχρόνιζαν στα... 1.0/2.0 base clock κτλπ. Το 7nm της TSMC δεν είναι πρακτικά όλο 7nm αλλά το μικρότερο τμήμα στο Sillicon είναι 7nm. Marketing. Γιαυτό η επόμενη έκδοση στον Zen 3 θα είναι ακόμα καλύτερη ενώ θα είναι και αυτή 7nm.

Τα 10nm της Intel θεωριτικά ήταν ισάξια με τα 7nm της TSMC γιατί είχαν scaling x2.7 κάτι το οποίο ήταν ακραίο και ήταν ο κύριος λόγος που έχουν καθυστερήσει 5 χρόνια όπως έχουν παραδεχθεί. Στα 7nm της Intel που είπαν πως έμαθαν από τα λάθη τους δουλεύοντας πάνω στα 10nm, απέτυχαν πάλι με τον CEO της Intel πριν από 2 μέρες να ανακοινώνει ως ηττημένος πως... πάλι τους κρατάνε δίαφορα πράγματα πίσω και καθυστερούν τα 7nm από 6 έως 12 μήνες.

Δεν είναι τυχαίο πως για 1η φορά στην σύγχρονη ιστορία μόλις το είπε αυτό η Intel έπεσε -15% και η AMD ανέβηκε +15%. Ψάξε λίγο τις μετοχές.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, QuadDamage είπε

το προβλημα της intel τωρα δεν είναι στην σχεδίαση αλλα στην λιθογραφία που έχει κολλήσει στα 14nm.Ακόμα και στα 14 Nm όμως η Intel είναι πιο μπροστά,αμα συγκρίνεις επεξεργαστες με ίδιο αριθμό πυρήνων η ιντελ ειδικά στο Gaming είναι ακόμα ο βασιλιάς.Οπότε ούτε στην αρχιτεκτονική είναι μπροστά η amd και ούτε στην κατασκευή πολύ απλά γιατί τα παράτησε και έδωσε την κατασκευή στους ταιβανέζους της tsmc.

Η διαφορά φιλαράκο στο gaming που λες είναι και πόσο optimized έχεις κάνει στις ραμ στους ryzen διότι με το oc στος ραμ παίρνεις αρκετά fps θα μου πεις εγώ δεν ξέρω και το δέχομαι αλλά ανέκαθεν για εμένα η amd ήταν μια εταιρεία που για να βγάλεις το παραπάνω από το 100% πρέπει να το ψάξεις φουλ μην κοιτάς τα gaming bench όλα αυτά είναι σε συστήματα που απλά βάζουν το xmp εγώ με τον 3600 και την 5700ΧΤ που έχω συγκριτικά με μερικά παιχνίδια που έχω κοινά έχω +20 fps μέσο όρο... 

και ένα τελευταίο η ιντελ κοροϊδεύε κάποτε την amd για τα πολλά watt και την κατανάλωση και όπως είδες το 10th gen είναι σαν τους fx που είχε η amd ένα πράγμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

η amd ήταν μια εταιρεία που για να βγάλεις το παραπάνω από το 100% πρέπει να το ψάξεις φουλ μην κοιτάς τα gaming bench όλα αυτά είναι σε συστήματα που απλά βάζουν το xmp

Το αυτό και για τα ιντελ συστήματα......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Το αυτό και για τα ιντελ συστήματα......

εμένα πάντως φίλος μου που έχει τον 9900Κ δεν πήρε και τόσο performance με tuned ram... αν και δεν νομίζω να τις έχει πειράξει και σε τόσο βάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Δεν βλέπω τον λόγο να "σέβεσαι" κάποια Χ εταιρεία, ειδικά όταν δεν σου παρέχει τίποτα τα τελευταία Υ χρόνια και απλώς σε milkάρει.

100 Likes για την εύστοχη παρατήρηση οτι η Intel εδώ και χρόνια μας εκμυζεί, ε, εννοώ Milkάρει 😁😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Δεν βλέπω τον λόγο να "σέβεσαι" κάποια Χ εταιρεία, ειδικά όταν δεν σου παρέχει τίποτα τα τελευταία Υ χρόνια και απλώς σε milkάρει.

 

Τον αποδεικνύεις σωστό όμως με αυτό το επιχείρημα, γιατί δεν έχει βάση.

Και κατά κανόνα έχει δίκιο ο @jmirko15, αν και δεν ισχύει ιδιαίτερα η προϊοντική ακρίβεια της Intel. Oτιδήποτε δε παίρνει σχεδόν τζάμπα ή σε ευκαιρεία ο χαμηλόμισθος Έλληνας είναι εξ' ορισμού του μάπα, οπισθοδρομικό, ή μη άξιο προώθησης.

Μια χαρά και ισχυρά (έως πανίσχυρα σε multi-threaded workloads) είναι τα νέα προϊόντα της AMD. Αλλά επί το πλείστον η συζήτηση που επικρατεί είναι άκυρη στην καλύτερη των περιπτώσεων. Δε σου χρωστάει 7 ή 5nm η Intel, αν θέλει να κάτσει στα 14nm ας το κάνει, εσύ πολύ απλά πάρε κάτι άλλο. Το να τίθεσαι εναντίων της σε κάνει να δείχνεις πως όντως θέλεις να μεταβεί γρήγορα για να την προτιμήσεις ξανά, για έναν λόγο που κανείς δεν επεξηγεί όμως.

Έχω 2 συστήματα με i7 3770K σε Intel Z77 Extreme motherboards, που τα βρίσκεις πακέτο με 120-150 ευρώ (συμπεριλαμβανομένης 16 ή 32GB DDR3 RAM), τα οποία καλύπτουν έως και 4Κ gaming με ανάλογη κάρτα γραφικών και πάνε σφαίρα. Θα μου πεις, εδώ ακριβώς φαίνεται πως η Intel δεν έχει δείξει σημαντική πρόοδο. Εγώ θα σου πω πως η Intel ήταν πολύ απλά μπροστά και τώρα την έχει φτάσει το gap που είχε δημιουργήσει. Το point είναι πως δεν έχει σημασία, αγοράζεις ότι σηκώνει το πορτοφόλι σου - δεν υπάρχει προϊόν που δε μπορεί να καλύψει καταναλωτικές ανάγκες σήμερα.

Αν από την άλλη το πορτοφόλι κάποιου δε σηκώνει... μήπως να αλλάξει το focus από υποβολή σχολίων σε ανάγνωση βιβλίων?

image.png.4b3a575b7b099ecabbcc901cc16675d8.png

core_i9_10900k_gaming_performance-100842566-orig.jpg

image.png.250d04bc68d6abc9758825411b437562.png

image.png.a503b8af6ef9a812d80b3edd49832235.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εμένα πάντως φίλος μου που έχει τον 9900Κ δεν πήρε και τόσο performance με tuned ram... αν και δεν νομίζω να τις έχει πειράξει και σε τόσο βάθος. 

Ίσα ίσα που τα Intel θέλουν παραπάνω ψάξιμο και παίρνουν και παραπάνω επιδόσεις από ram tuning αφού το ταβάνι στις μνημες είναι στο θεο. Δες και τα νουμερα του babi στο aots που ρίχνει πάνω από 30% σε tuned 3900x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, QuadDamage είπε

το προβλημα της intel τωρα δεν είναι στην σχεδίαση αλλα στην λιθογραφία που έχει κολλήσει στα 14nm.Ακόμα και στα 14 Nm όμως η Intel είναι πιο μπροστά,αμα συγκρίνεις επεξεργαστες με ίδιο αριθμό πυρήνων η ιντελ ειδικά στο Gaming είναι ακόμα ο βασιλιάς.Οπότε ούτε στην αρχιτεκτονική είναι μπροστά η amd και ούτε στην κατασκευή πολύ απλά γιατί τα παράτησε και έδωσε την κατασκευή στους ταιβανέζους της tsmc.

Ειλικρινά αν δεν τρολάρεις,  μάλλον βρίσκεσαι σε βαθιά ύπνωση. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Σου ταιριάζει γαντι. 

4 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Ούτε καν. Ο λόγος που είναι "μπροστά" είναι γιατί όταν πέφτεις σε nm δεν μπορείς να συγχρονήσεις τόσο ψηλά πλέον. Καθώς η Intel είναι στα 14 και η AMD στα 7 η Intel μπορεί και πιάνει 5.0Ghz ++ κάτι που δεν μπορεί να το κάνει καν... στα δικά της 10nm. Πόσό μάλλον στα 7nm.

Το πρόβλημα της (οτί δεν μπορεί να φύγει από τα 14nm) είναι και η δύναμη της για την ώρα ειδικά στο gaming στο οποίο κοκορεύεται. Αλλά είναι αναπόφεκτο ότι πρέπει να μεταβεί στο επόμενο βήμα στα επόμενα nm και έτσι θα χάσει το clock advantage και τέλος. Σε αρχιτεκτονική είναι ήδη πίσω σε IPC κτλπ, με τον Zen 3 που θα βγει στο επόμενο τρίμηνο θα το διασφαλίσει αυτό.

Αρχιτεκτονικά έχει φάει χώμα η Intel. Απλά κρατιέται από τα Mhz της.

Επίσης τα nm ως ορολογία είναι marketing πλέον. Τα 10nm της Intel που είχε σκοπό να φτιάξει συγχρόνιζαν στα... 1.0/2.0 base clock κτλπ. Το 7nm της TSMC δεν είναι πρακτικά όλο 7nm αλλά το μικρότερο τμήμα στο Sillicon είναι 7nm. Marketing. Γιαυτό η επόμενη έκδοση στον Zen 3 θα είναι ακόμα καλύτερη ενώ θα είναι και αυτή 7nm.

Τα 10nm της Intel θεωριτικά ήταν ισάξια με τα 7nm της TSMC γιατί είχαν scaling x2.7 κάτι το οποίο ήταν ακραίο και ήταν ο κύριος λόγος που έχουν καθυστερήσει 5 χρόνια όπως έχουν παραδεχθεί. Στα 7nm της Intel που είπαν πως έμαθαν από τα λάθη τους δουλεύοντας πάνω στα 10nm, απέτυχαν πάλι με τον CEO της Intel πριν από 2 μέρες να ανακοινώνει ως ηττημένος πως... πάλι τους κρατάνε δίαφορα πράγματα πίσω και καθυστερούν τα 7nm από 6 έως 12 μήνες.

Δεν είναι τυχαίο πως για 1η φορά στην σύγχρονη ιστορία μόλις το είπε αυτό η Intel έπεσε -15% και η AMD ανέβηκε +15%. Ψάξε λίγο τις μετοχές.

Συμφωνώ απολυτα.

3 ώρες πριν, vortex365 είπε

Εγώ πάλι δεν πολυχαιρομαι ,η έλλειψη ανταγωνισμού φέρνει πάντοτε τα ίδια αποτελέσματα.Δεν είναι δύσκολο η AMD να γίνει η νέα «Intell»

Συμφωνώ, ως καταναλωτές μας ενδιαφέρει να υπάρχουν ανταγωνιστικά προιόντα τα οποία μόνο προς όφελος μας θα είναι. Μακάρι να υπάρξει κάποια στιγμη και 3ος και 4ος παίκτης στο κομμάτι των CPU. 

28 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ίσα ίσα που τα Intel θέλουν παραπάνω ψάξιμο και παίρνουν και παραπάνω επιδόσεις από ram tuning αφού το ταβάνι στις μνημες είναι στο θεο. Δες και τα νουμερα του babi στο aots που ρίχνει πάνω από 30% σε tuned 3900x.

Το ψάξιμο για τους Intel που αναφέρεις ειδικα σε ram , περα απο καποια νούμερα σε latency κλπ , σε ουσιαστικο κομματι οπως ειναι gaming πχ , δεν θα το δεις. Σε AMD με σωστο σεταρισμα και χρηση Ram αντίστοιχη η διαφορα  ειναι τετοια που εχει σοβαρο ενδιαφέρον και λογο να το  πράξεις. 

Οσο για την Αναδιοργάνωση της Intel, νομίζω χρειάζεται μια εκ βαθέως και ριζική αλλαγη σε στρατηγική. Ας δώσουν χρήμα σε αυτο για να τους δώσουμε ξανά απο το χρήμα το δικο μας και φυσικα να μας κερδισει σαν πελάτες / καταναλωτές. 

 

 

Επεξ/σία από jimpsar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βλέπω να επαναλαμβάνεται η περίοδος που οι ATHLON είχαν super sales απέναντι στο Pentium D και μέτα ..........

έσκασαν οι Core 2 (Conroe) και διέλυσαν τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...