Προς το περιεχόμενο

Η Intel αναδιοργανώνεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, kostasR1 είπε

...βλέπω να επαναλαμβάνεται η περίοδος που οι ATHLON είχαν super sales απέναντι στο Pentium D και μέτα ..........

έσκασαν οι Core 2 (Conroe) και διέλυσαν τον ανταγωνισμό.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ξαναγίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, snapshot- είπε

Μια χαρά και ισχυρά (έως πανίσχυρα σε multi-threaded workloads) είναι τα νέα προϊόντα της AMD. Αλλά επί το πλείστον η συζήτηση που επικρατεί είναι άκυρη στην καλύτερη των περιπτώσεων. Δε σου χρωστάει 7 ή 5nm η Intel, αν θέλει να κάτσει στα 14nm ας το κάνει, εσύ πολύ απλά πάρε κάτι άλλο. Το να τίθεσαι εναντίων της σε κάνει να δείχνεις πως όντως θέλεις να μεταβεί γρήγορα για να την προτιμήσεις ξανά, για έναν λόγο που κανείς δεν επεξηγεί όμως.

Ξερεις τι γινεται? Η AMD με τους ryzen μας εδωσε απλοχερα πραματα ενω η intel ενω ηταν πολυ μπροστα εδινε με το σταγονομετρο και εκανε και πολυ χοντρες ανουσιες χαζομαρες (για καποιο ανεξηγητο λογο πχ ειχε κοψει στον 4770Κ το vt-d και φυσικα δεν ηταν καποιος τεχνικος περιορισμος η τα περι ασταθειας που λεγαν πως ΙΣΩΣ προκαλουταν σε oc γιατι πολυ απλα μετα το κραξιμο στον 4790k ηταν κανονικοτατα supported, η το αλλο που με το που αγοραζες επεξεργαστη επρεπε να τον σφαξεις χανοντας και την εγγυηση απο day 0 η το αλλο με τα κενα ασφαλειας, τη μειωση επιδοσεων μετα απο patch κτλ κτλ κτλ και αλλα τετοια νοστιμα ), οποτε ειναι λιγο λογικη η αγανακτηση, με τον ιδιο τροπο που οταν χαλας μια σχεση που εχει καταντησει αρρωστημενη στην αμεσως επομενη αρχιζεις τις συγκρισεις και απλα για ολα σου φταει η πρωην σου.

 

btw ασχετα με το τι λεμε, εμας σαν geeks και  καταναλωτες μας συμφερει αυτοι οι δυο να ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα, να μαλλιοτρωγονται και οχι μονο να υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ τους αλλα μακαρι να υπηρχαν κι αλλοι παικτες στο παιχνιδι, διαφορετικα ουτε τεχνολογικα προκειται να κερδισουμε τιποτα (η τεσπα η οποια εξελιξη θα εχει μεγαλυτερες καθυστερησεις ) ουτε φυσικα οικονομικα. 

οσον αφορα την κοντρα intel vs amd δεν εχω μετοχες ουτε της μιας ουτε της αλλης, εχω επεξεργαστες και των δυο, και χρησιμοποιω τεχνολογιες και των δυο (για οσους δε γνωριζουν και η intel και η amd δεν ασχολουνται μονο με επεξεργαστες, απλα για αυτους εχουν γινει πιο γνωστοι επειδη εχουν μονοπωλησει το χωρο των pc). Σε pc εχουν περασει απ τα χερια μου 3 επεξεργαστες amd και χμμμ δεν ξερω ποσοι intel (επειδη ειμαι των αναβαθμισεων και καποτε παρα-ημουν εχω χασει το νουμερο). Ο ryzen ηταν μια απ τις πιο ευχαριστες εκπληξεις οσο καιρο ασχολουμαι, αλλα βεβαια αυτο ειναι σχετικο μια και ειναι συνηθες σφαλμα του ανθρωπινου εγκεφαλου να θεωρουμε ως πιο ευχαριστη εκπληξη την πιο προσφατη. Οσον αφορα την intel αυτη τη στιγμη ειναι δευτερη στους 2, αλλα εξακολουθει να αποτελει δευτερη επιλογη, ενω η amd οταν βρισκοταν στον παγκο εδω και χρονια δεν αποτελουσε καν επιλογη, παρα μονο για vfm στησιματα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ ξέρω οτι τον πρώτο 2πύρηνο τον έβγαλε η amd to 2005 - έναν χρόνο πριν βγάλει 2πύρηνο η Ιντελ... Και τότε θυμάμαι τα ίδια λόγια "bye-bye Intel", κλπ... Τρία χρόνια μετά, η amd φυτοζωούσε και σχεδίαζε...bulldozer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τις αυξημένες τιμές τόσα χρόνια και την κοροϊδία με τα κενά ασφαλείας που έριξαν σε επιδόσεις τους επεξεργαστές της τι άλλο να πω για αυτή την εταιρεία. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα αλλάξει πολιτική η οτιδήποτε. Τόσα χρόνια τα τσεπωνε για να μείνουμε στην τελική με μίσους επεξεργαστές . Προσωπικά είμαι πλέν οτιδήποτε πέρα από intel

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ambercombie είπε

Αν κρίνω από τις αυξημένες τιμές τόσα χρόνια και την κοροϊδία με τα κενά ασφαλείας που έριξαν σε επιδόσεις τους επεξεργαστές της τι άλλο να πω για αυτή την εταιρεία. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα αλλάξει πολιτική η οτιδήποτε. Τόσα χρόνια τα τσεπωνε για να μείνουμε στην τελική με μίσους επεξεργαστές . Προσωπικά είμαι πλέν οτιδήποτε πέρα από intel

Γιατί την άφηνες να τα τσεπώνει δίνοντάς της τα λεφτά σου ? - δεν ήξερες να αγοράσεις amd ? γιατί δεν αγόραζες ?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, polaki είπε

Αυτό που έγραψες θα έπρεπε να κυματίζει σε banner στο Ελ. Βενιζέλος σε όλες τις γλώσσες του κόσμου ώστε με ΜΙΑ κουβέντα να ξέρει ο άλλος με το καλωσήρθες που ήρθε. 

Θλιβερό δυστυχώς. Και το βλέπεις παντού. Απλά εδώ insomnia το hate πάει αποκλειστικά και μόνο προς την Apple και τώρα τελευταία και προς την Intel. 

Μηδέν, πραγματικά. 

Eσένα προσωπικά γιατί σε μίλκαρε? Δεν έκρινες ότι η AMD για τα δικά σου δεδομένα, με την δική σου κριτική σκέψη και μετά από τις δικές σου έρευνες σε reviews και benchmarks ήταν η εταιρεία που έπρεπε να εμπιστευτείς για την CPU σου? Άρα η intel που κολλάει στην εξίσωση?

Η Apple σε μιλκάρει και αυτή? Η Μύκονος? Ξερονήσι είναι, όπως ΟΛΕΣ οι κυκλάδες. 

Έχω και άλλα παραδείγματα να δώσω αλλά δεν έχει νόημα, ο παρανομαστής είναι κοινός σε όλα. 

Το ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ σας πρόβλημα είναι ότι δεν σας αρέσει η τιμή ενός προϊόντος ή υπηρεσίας, και αντί να το αποδεχτείτε και να βρείτε εναλλακτική, τρώτε σκάλωμα και το κράζετε, και τρώνε κράξιμο και τα "κορόϊδα" που [πέραν της δική σας λογικής] για κάποιο μαγικό λόγο πληρώνουν για αυτό που εσείς δεν θέλετε να πληρώσετε. 

Εκπληκτικό?

Δεν θα απαντούσα γιατί δεν αξίζει, αλλά δε μαμιέται έχω 10΄ για πέταμα.

Σαν πελάτης της Intel αλλά και της Apple θα σου απαντήσω.

Έχεις την Intel από τη μία που με συμφωνίες κάτω από το τραπέζι (και πάνω βασικά), προσπαθεί να "σκοτώσει" τον ανταγωνισμό και να γίνει μονοπώλιο σε μία κατηγορία που επηρεάζει άμεσα την βιωσιμότητα κάποιου (πελάτη εννοώ) μιας και μιλάμε για εργαλείο δουλειάς. Στα Χ χρόνια που έχει το πάνω χέρι δεν έχει κάνει κάτι ουσιαστικό, σου ξαναπλασάρει το ίδιο προϊόν με αυξημένη τιμή και εφόσον ΔΕΝ είχες επιλογές κατέληγες να πάρεις πάλι από αυτούς (είτε αναβάθμιση, είτε καινούργιο σύστημα έπρεπε να το χτίσεις από το μηδέν).

Εφόσον μιλάμε για προσωπικές επιλογές ναι μπορεί να θεωρηθεί milkάρισμα άμα χρειάζεται να πας σε καινούργια CPU (γενικά πιο δυνατή) για δουλειά/παιχνίδι/κτλ. Άμα μιλήσουμε για εταιρικές επιλογές εκεί ναι σίγουρα θεωρείται μιας και δεν είχες, όπως είπα πριν, επιλογές. Άμα πρέπει να κερδίσεις έστω και αυτό το 5% θα αναγκαστείς να πάρεις το ξαναζεσταμένο φαγητό. Και άμα αυτό γίνεται συνέχεια guess πως λέγεται.

Ο παρονομαστής δεν είναι η τιμή του προϊόντος/υπηρεσίας. Ο παρονομαστής είναι η κοροϊδία της εταιρείας.

 

Για να περάσουμε στα της Apple τώρα. Σαν πελάτης τα τελευταία 5-6 χρόνια μπορώ να πω ότι πουλάει ακριβά προϊόντα τα οποία για εμένα δεν αξίζουν πάντα τα λεφτά τους άμα τα συγκρίνεις με τον ανταγωνισμό. Το + που έχει και που σου πουλάει για εμένα είναι το iOS το οποίο δεν στο παρέχει καμία άλλη εταιρεία. Άρα για αυτό το + τα βάζω κάτω και βλέπω ποια συσκευή παρέχει τα περισσότερα που μπορεί και είναι πιο justified η τιμή. Επίσης εφόσον μιλάμε για ένα προϊόν το οποίο δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με δουλειά κτλ και υπάρχουν και επιλογές/εναλλακτικές (αν και ρεαλιστικά δεν έχεις και τόσες επιλογές πλέον..) δεν το θεωρώ milkάρισμα.

 

Τώρα για την Μύκονο κτλ φαντάζομαι το πέταξες εκεί για να υπάρχει και να μπορέσεις να υποστηρίξεις τα υπόλοιπα που λες.

 

Εφόσον θεωρείς ότι ένα Χ προϊόν δεν αξίζει τα λεφτά του μπορείς ελεύθερα να το "κράξεις". Για να μιλήσεις για milkάρισμα ναι θα έπρεπε να είσαι πελάτης και να μην υπάρχουν άλλες επιλογές. Ελπίζω να μην λες τα ίδια και για τις εταιρείες τηλεφωνίας κτλ ότι υπάρχουν εναλλακτικές και να μην κράζει ο κόσμος και ότι δεν είναι καρτέλ. Σαν την ΕΕΤΤ ένα πράγμα.

 

Τέλος όσοι κλαίγεστε ότι το κράξιμο γίνεται αποκλειστικά και μόνο στην Ελλάδα είτε είστε μικροί είτε δεν έχετε βγει ποτέ έξω να δείτε πως είναι. (Ούτε σε ξένα forums/sites κτλ μπαίνετε; Ή όλοι είναι Έλληνες και εκεί;)

 

PS: Με 36C που έχει σήμερα ελπίζω να βγάζουν νόημα τα παραπάνω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Έχεις την Intel από τη μία που με συμφωνίες κάτω από το τραπέζι (και πάνω βασικά), προσπαθεί να "σκοτώσει" τον ανταγωνισμό και να γίνει μονοπώλιο σε μία κατηγορία που επηρεάζει άμεσα την βιωσιμότητα κάποιου (πελάτη εννοώ) μιας και μιλάμε για εργαλείο δουλειάς. Στα Χ χρόνια που έχει το πάνω χέρι δεν έχει κάνει κάτι ουσιαστικό, σου ξαναπλασάρει το ίδιο προϊόν με αυξημένη τιμή και εφόσον ΔΕΝ είχες επιλογές κατέληγες να πάρεις πάλι από αυτούς (είτε αναβάθμιση, είτε καινούργιο σύστημα έπρεπε να το χτίσεις από το μηδέν).

Εφόσον μιλάμε για προσωπικές επιλογές ναι μπορεί να θεωρηθεί milkάρισμα άμα χρειάζεται να πας σε καινούργια CPU (γενικά πιο δυνατή) για δουλειά/παιχνίδι/κτλ. Άμα μιλήσουμε για εταιρικές επιλογές εκεί ναι σίγουρα θεωρείται μιας και δεν είχες, όπως είπα πριν, επιλογές. Άμα πρέπει να κερδίσεις έστω και αυτό το 5% θα αναγκαστείς να πάρεις το ξαναζεσταμένο φαγητό. Και άμα αυτό γίνεται συνέχεια guess πως λέγεται.

Ο παρονομαστής δεν είναι η τιμή του προϊόντος/υπηρεσίας. Ο παρονομαστής είναι η κοροϊδία της εταιρείας.

Ο ηγέτης της αγοράς είναι αυτός που ορίζει το ρυθμό της εξέλιξης και φυσικά της τιμής. Παντού, και πάντα. Ασχέτως το πώς βρέθηκε να είναι υγέτης, επειδή έχει κολλητό τον Trump, τον Πούτιν και τον Osama Bin Laden μαζί? Αδιάφορο. Εϊναι όμως ηγέτης. Η λογική σου είναι διαφορετική (απόδειξη η υπογραφή σου σχετικά με τη Google), το κατανοώ και δεν περιμένω να συνεχιστεί ο διάλογος.

Όταν μία εταιρεία είναι κορυφή λοιπόν δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη και να κανιβαλίσει ουσιαστικά τα ίδια της τα προϊόντα. Το benchmark της Intel ήταν επί σειρά ετών η ίδια της η σειρά προϊόντων, όλοι οι υπόλοιποι μπαίνανε σε benchmark με παρανομαστή τα μοντέλα της Intel. Είναι δυνατότερα, ναι ή όχι. Τέλος. Αν όχι έφυγες, better luck next time. 

Το να κράζουμε είναι απλώς γραφικό, δεν αλλάζει κάτι. Είχα γράψει και άλλα διάφορα αλλά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Η ουσία είναι ότι ο ανταγωνισμός κάνει καλό σε ΕΜΑΣ τους καταναλωτές. Αν και apple fan (για το ios που ανέφερες), αν δεν υπήρχαν οι ναυαρχίδες των άλλων εταιρειών ακόμα με 5MP κάμερες θα είμασταν στα iPhone. Με την ίδια λογική αν δεν υπήρχε η Apple θα παίζαμε ακόμα φιδάκι στα αρχαϊκά και παντελώς αδιάφορα Nokia που υπήρχαν τότε. 

Άρα προσωπικά χαίρομαι που η AMD πιέστηκε τόσο πολύ απτην Intel και έβγαλε επεξεργαστές της προκοπής, και ευελπιστώ και τώρα με τη σειρά της η Intel να βάλει μυαλό και να αρχίσει είτε την παραγωγή καλύτερων επεξεργαστών, είτε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μειώσει λίγο τις τιμές των πιο δυνατών της επεξεργαστών πχ του i9 που προσωπικά θεωρώ οτι είναι η μόνη σειρά που αξίζει από άποψη specs [όχι τιμής] (χωρίς να έχω ιδιαίτερη γνώση πάνω στο θέμα βέβαια). 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Γιατί την άφηνες να τα τσεπώνει δίνοντάς της τα λεφτά σου ? - δεν ήξερες να αγοράσεις amd ? γιατί δεν αγόραζες ?

Είπα τα λεφτά μας. Προσωπικά δεν ήμουν fanboy κανενός, είχα και intel και amd. Οι τότε διάφορες και των 2 είναι γνωστές. Δεν θα μπω στην διαδικασία να αναλύσω. Αν αγόραζες τότε λάπτοπ θα επερνες intel και ήθελες χαμηλές θερμοκρασίες και σταθερότητα. Αν ήσουν gamer και σου άρεσε το overclocking amd. Το σύνολο των χρηστών ανοίκει στην πρώτη κατηγορία οπότε όλους αυτούς εξαπάτησε η intel. Και τις 2 κατηγορίες πλέον εξυπηρετεί άριστα η amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, KennyDalglish είπε

Μετά τις μεταγραφές των Raja Koduri και Jim Keller απο την AMD δεν μένει παρά μόνο η Lisa Su. Αν την πάρει θα σκίσει η ομάδα.

Raga & Keller insideINTEL

Καλύτερα όχι... Αν είναι ν'αρχίσει τις κινεζιές και η intel δεν κάνουμε τίποτα... Κάθε 1 χρόνο έκανε facelifting - αν είναι να κάνει κάθε 6 μήνες όπως η amd, καήκαμε... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Ο ηγέτης της αγοράς είναι αυτός που ορίζει το ρυθμό της εξέλιξης και φυσικά της τιμής. Παντού, και πάντα. Ασχέτως το πώς βρέθηκε να είναι υγέτης, επειδή έχει κολλητό τον Trump, τον Πούτιν και τον Osama Bin Laden μαζί? Αδιάφορο. Εϊναι όμως ηγέτης. Η λογική σου είναι διαφορετική (απόδειξη η υπογραφή σου σχετικά με τη Google), το κατανοώ και δεν περιμένω να συνεχιστεί ο διάλογος.

Όταν μία εταιρεία είναι κορυφή λοιπόν δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη και να κανιβαλίσει ουσιαστικά τα ίδια της τα προϊόντα. Το benchmark της Intel ήταν επί σειρά ετών η ίδια της η σειρά προϊόντων, όλοι οι υπόλοιποι μπαίνανε σε benchmark με παρανομαστή τα μοντέλα της Intel. Είναι δυνατότερα, ναι ή όχι. Τέλος. Αν όχι έφυγες, better luck next time. 

Το να κράζουμε είναι απλώς γραφικό, δεν αλλάζει κάτι. Είχα γράψει και άλλα διάφορα αλλά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Η ουσία είναι ότι ο ανταγωνισμός κάνει καλό σε ΕΜΑΣ τους καταναλωτές. Αν και apple fan (για το ios που ανέφερες), αν δεν υπήρχαν οι ναυαρχίδες των άλλων εταιρειών ακόμα με 5MP κάμερες θα είμασταν στα iPhone. Με την ίδια λογική αν δεν υπήρχε η Apple θα παίζαμε ακόμα φιδάκι στα αρχαϊκά και παντελώς αδιάφορα Nokia που υπήρχαν τότε. 

Άρα προσωπικά χαίρομαι που η AMD πιέστηκε τόσο πολύ απτην Intel και έβγαλε επεξεργαστές της προκοπής, και ευελπιστώ και τώρα με τη σειρά της η Intel να βάλει μυαλό και να αρχίσει είτε την παραγωγή καλύτερων επεξεργαστών, είτε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μειώσει λίγο τις τιμές των πιο δυνατών της επεξεργαστών πχ του i9 που προσωπικά θεωρώ οτι είναι η μόνη σειρά που αξίζει από άποψη specs [όχι τιμής] (χωρίς να έχω ιδιαίτερη γνώση πάνω στο θέμα βέβαια). 

Προφανώς ο ηγέτης ορίζει τον ρυθμό και σχεδόν ποτέ δεν παραμένει ηγέτης για πάντα. Όπως λες και εσύ αυτό δεν κάνει καλό σε κανέναν (βασικά στον ίδιο κάνει αλλά στους καταναλωτές και στην εξέλιξη όχι).

Πάντως για την ιστορία δεν θεωρώ τον εαυτό μου "fanboy" κάποιας εταιρείας. Πάντα διαλέγω με βάση τις επιδόσεις, χαρακτηριστικά και τιμές των προϊόντων.

Από εκεί και πέρα έχω κάποια προσωπικά πιστεύω τα οποία ακολουθώ και αποφεύγω συγκεκριμένες εταιρείες κτλ (πχ Γούγλης) και όχι λόγω προσωρινής θέσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, polaki είπε

Ο ηγέτης της αγοράς είναι αυτός που ορίζει το ρυθμό της εξέλιξης και φυσικά της τιμής. Παντού, και πάντα. Ασχέτως το πώς βρέθηκε να είναι υγέτης, επειδή έχει κολλητό τον Trump, τον Πούτιν και τον Osama Bin Laden μαζί? Αδιάφορο. Εϊναι όμως ηγέτης. Η λογική σου είναι διαφορετική (απόδειξη η υπογραφή σου σχετικά με τη Google), το κατανοώ και δεν περιμένω να συνεχιστεί ο διάλογος.

Όταν μία εταιρεία είναι κορυφή λοιπόν δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη και να κανιβαλίσει ουσιαστικά τα ίδια της τα προϊόντα. Το benchmark της Intel ήταν επί σειρά ετών η ίδια της η σειρά προϊόντων, όλοι οι υπόλοιποι μπαίνανε σε benchmark με παρανομαστή τα μοντέλα της Intel. Είναι δυνατότερα, ναι ή όχι. Τέλος. Αν όχι έφυγες, better luck next time. 

Το να κράζουμε είναι απλώς γραφικό, δεν αλλάζει κάτι. Είχα γράψει και άλλα διάφορα αλλά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Η ουσία είναι ότι ο ανταγωνισμός κάνει καλό σε ΕΜΑΣ τους καταναλωτές. Αν και apple fan (για το ios που ανέφερες), αν δεν υπήρχαν οι ναυαρχίδες των άλλων εταιρειών ακόμα με 5MP κάμερες θα είμασταν στα iPhone. Με την ίδια λογική αν δεν υπήρχε η Apple θα παίζαμε ακόμα φιδάκι στα αρχαϊκά και παντελώς αδιάφορα Nokia που υπήρχαν τότε. 

Άρα προσωπικά χαίρομαι που η AMD πιέστηκε τόσο πολύ απτην Intel και έβγαλε επεξεργαστές της προκοπής, και ευελπιστώ και τώρα με τη σειρά της η Intel να βάλει μυαλό και να αρχίσει είτε την παραγωγή καλύτερων επεξεργαστών, είτε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μειώσει λίγο τις τιμές των πιο δυνατών της επεξεργαστών πχ του i9 που προσωπικά θεωρώ οτι είναι η μόνη σειρά που αξίζει από άποψη specs [όχι τιμής] (χωρίς να έχω ιδιαίτερη γνώση πάνω στο θέμα βέβαια). 

 

Ρε μας δουλεύετε;  Έχει αποδείξει πολλάκις πώς έγινε και παρέμεινε στην "κορυφή" τόσα χρόνια. Επιχείρηση απροκάλυπτα αναίσχυντη. Εν έτη 2009: "Σύμφωνα με δηλώσεις του Επιτρόπου Ανταγωνισμού της Ευρωπαικής Ένωσης, Neelie Kroes, "η Intel ζημίωσε εκατομμύρια Ευρωπαίους καταναλωτές αποσκοπώντας στην απομάκρυνση των ανταγωνιστών της από την αγορά των επεξεργαστών για αρκετά χρόνια". Δε πάει στα τσακίδια λέω εγώ "που θα με ωφελήσει κιόλας η ανάπτυξή της για τον υγιή ανταγωνισμό";

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostasR1 είπε

γνώμη μου.... απλά. Δεν νομίζω ότι η intel θα μείνει άπραγη.

Και εγώ θέλω να πάει μπροστά η Intel αλλά μέχρι το σημείο να φτάσει την AMD , μετά ας κονταροχτυπιούνται στις τιμές.

Το θέμα είναι ότι με αυτά που βλέπουμε έως τώρα 

δεν θα την φτάσει σύντομα.

13 ώρες πριν, ambercombie είπε

Είπα τα λεφτά μας. Προσωπικά δεν ήμουν fanboy κανενός, είχα και intel και amd. Οι τότε διάφορες και των 2 είναι γνωστές. Δεν θα μπω στην διαδικασία να αναλύσω. Αν αγόραζες τότε λάπτοπ θα επερνες intel και ήθελες χαμηλές θερμοκρασίες και σταθερότητα. Αν ήσουν gamer και σου άρεσε το overclocking amd. Το σύνολο των χρηστών ανοίκει στην πρώτη κατηγορία οπότε όλους αυτούς εξαπάτησε η intel. Και τις 2 κατηγορίες πλέον εξυπηρετεί άριστα η amd.

Και οι δύο εταιρείες εξαπάτησαν τον κόσμο. 

H Intel με τα γνωστά *bugs και η AMD με τους **8πύρηνους που ήταν τετραπύρηνοι .

*  https://www.google.com/search?q=intel+cpu+bugs&oq=intel+cpu+bugs&aqs=chrome..69i57j0l4.8743j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

** https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk02Eae2kT48P14WJbnqUYKbShgPhRg%3A1596184280452&ei=2NYjX9aKG4T3kwXW7rnoAw&q=amd+lawsuit+fx+8350&oq=amd+laws&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAxgDMgUIABDLATIFCAAQywEyBQgAEMsBMgUIABDLATIFCAAQywEyBQgAEMsBMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeMgYIABAWEB46BAgjECc6BAgAEEM6AggAOggIABCxAxCDAToFCAAQsQM6BwgAELEDEEM6CggAEAgQDRAKEB5Q5pUBWKPJAWCk8AFoAnAAeACAAdkBiAGbCpIBBTAuOS4xmAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpesABAQ&sclient=psy-ab

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...