Προς το περιεχόμενο

Η Intel αναδιοργανώνεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι μαλώνουν τα παιδιά αντί να παίζουν? 14nm ή 7nm ή 5nm  δεν έχουν καμία σημασία όταν το 99% των χρηστών που σχολίασαν, βάζω μέσα και εμένα, κάνουν χρήση Youtube, FB, Instagram και ταινίες, σας τρέλαναν με το marketing και τα benchmarks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, pavlos xiaomi είπε

Πάλι μαλώνουν τα παιδιά αντί να παίζουν? 14nm ή 7nm ή 5nm  δεν έχουν καμία σημασία όταν το 99% των χρηστών που σχολίασαν, βάζω μέσα και εμένα, κάνουν χρήση Youtube, FB, Instagram και ταινίες, σας τρέλαναν με το marketing και τα benchmarks

Xαιρομαι που ανήκω στο 1% των χρηστων παντως  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimpsar είπε

Xαιρομαι που ανήκω στο 1% των χρηστων παντως  :) 

Kαι πάλι δεν έχει σημασία. Κοιτάς κατανάλωση, κοιτάς επιδόσεις, κοιτάς και τιμή, το να κοιτάξεις τα nm τι παραπάνω πληροφορία θα σου δώσει που δεν σου δίνουν τα προηγούμενα 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Kαι πάλι δεν έχει σημασία. Κοιτάς κατανάλωση, κοιτάς επιδόσεις, κοιτάς και τιμή, το να κοιτάξεις τα nm τι παραπάνω πληροφορία θα σου δώσει που δεν σου δίνουν τα προηγούμενα 3?

Τα nm είναι ένας από τους κύριους παράγοντες που καθορίζουν την κατανάλωση, την επίδοση και την τιμή...

1 ώρα πριν, pavlos xiaomi είπε

Πάλι μαλώνουν τα παιδιά αντί να παίζουν? 14nm ή 7nm ή 5nm  δεν έχουν καμία σημασία όταν το 99% των χρηστών που σχολίασαν, βάζω μέσα και εμένα, κάνουν χρήση Youtube, FB, Instagram και ταινίες, σας τρέλαναν με το marketing και τα benchmarks

Υποθετικά το insomnia δεν είναι Facebook δηλαδή δεν είναι γεμάτο με casuals οπότε το νοιάζει το βέλτιστο δυνατό. Έκτός άμα είναι γεμάτο με casuals και δεν το ξέρω

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Phoenix4 είπε

Τα nm είναι ένας από τους κύριους παράγοντες που καθορίζουν την κατανάλωση, την επίδοση και την τιμή...

Ακριβώς, οπότε κοιτάς επιδόσεις καταναλώση και τιμή και αποφασίζεις τι είναι καλύτερο. Τα nm γιατί να τα κοιτάξεις? 

Ας πούμε ο Α επεξεργαστής έχει τις ίδιες επιδόσεις, λιγότερη κατανάλωση και την ίδια τιμή με τον Β. Με ενδιαφέρει και στα πόσα nm είναι? Θα αλλάξει κάτι αν μάθω? Θα επηρεάσει την επιλογή μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hoannis είπε

Και εγώ θέλω να πάει μπροστά η Intel αλλά μέχρι το σημείο να φτάσει την AMD , μετά ας κονταροχτυπιούνται στις τιμές.

Το θέμα είναι ότι με αυτά που βλέπουμε έως τώρα 

δεν θα την φτάσει σύντομα.

Και οι δύο εταιρείες εξαπάτησαν τον κόσμο. 

H Intel με τα γνωστά *bugs και η AMD με τους **8πύρηνους που ήταν τετραπύρηνοι .

*  https://www.google.com/search?q=intel+cpu+bugs&oq=intel+cpu+bugs&aqs=chrome..69i57j0l4.8743j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

** https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk02Eae2kT48P14WJbnqUYKbShgPhRg%3A1596184280452&ei=2NYjX9aKG4T3kwXW7rnoAw&q=amd+lawsuit+fx+8350&oq=amd+laws&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAxgDMgUIABDLATIFCAAQywEyBQgAEMsBMgUIABDLATIFCAAQywEyBQgAEMsBMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeMgYIABAWEB46BAgjECc6BAgAEEM6AggAOggIABCxAxCDAToFCAAQsQM6BwgAELEDEEM6CggAEAgQDRAKEB5Q5pUBWKPJAWCk8AFoAnAAeACAAdkBiAGbCpIBBTAuOS4xmAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpesABAQ&sclient=psy-ab

Τεχνικά ήταν 8 πύρηνοι αλλά όχι με την έννοια του SMT. Καμία σχέση η απάτη της AMD με της Intel που ακόμα μέχρι και τώρα κρατάει τους ΟΕΜ από τα μπαλάκια και βλέπεις πράγματα σαν και αυτό το έκτρωμα

xTYTCQ1.jpg

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Ακριβώς, οπότε κοιτάς επιδόσεις καταναλώση και τιμή και αποφασίζεις τι είναι καλύτερο. Τα nm γιατί να τα κοιτάξεις? 

Ας πούμε ο Α επεξεργαστής έχει τις ίδιες επιδόσεις, λιγότερη κατανάλωση και την ίδια τιμή με τον Β. Με ενδιαφέρει και στα πόσα nm είναι? Θα αλλάξει κάτι αν μάθω? Θα επηρεάσει την επιλογή μου? 

Όλα τα κοιτάς γιατί το καθένα δίνει μία ξεχωριστή πληροφορία. Το γεγονός ότι η Intel είναι κολλημένη στα 14nm εδώ και χρόνια ενώ τις 3 τελευταίες γενιές η AMD πήγε 14nm (Zen) 12nm (Zen+) 7nm (Zen 2) 7nm+ EUV (Zen 3) είναι μία πληροφορία που δηλώνει πως η AMD πάει μπρος ενώ η Intel όχι.

Άρα με βοηθάει στο να επιλέξω με ποια πλατφόρμα να ασχοληθώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Όλα τα κοιτάς γιατί το καθένα δίνει μία ξεχωριστή πληροφορία. Το γεγονός ότι η Intel είναι κολλημένη στα 14nm εδώ και χρόνια ενώ τις 3 τελευταίες γενιές η AMD πήγε 14nm (Zen) 12nm (Zen+) 7nm (Zen 2) 7nm+ EUV (Zen 3) είναι μία πληροφορία που δηλώνει πως η AMD πάει μπρος ενώ η Intel όχι.

Άρα με βοηθάει στο να επιλέξω με ποια πλατφόρμα να ασχοληθώ.

Γιατί θα την παντρευτείς την πλατφόρμα? Αμα ο Α επεξεργαστής αποδίδει καλύτερα και έχει καλύτερη κατανάλωση ας είναι και στα 800km η μέθοδος κατασκευής, αδιαφόρο μου είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Γιατί θα την παντρευτείς την πλατφόρμα? Αμα ο Α επεξεργαστής αποδίδει καλύτερα και έχει καλύτερη κατανάλωση ας είναι και στα 800km η μέθοδος κατασκευής, αδιαφόρο μου είναι. 

Είναι δυνατόν να θεωρείς φυσιολογικό το γεγονός ότι πρέπει να αλλάζω πλατφόρμα κάθε χρόνο γιατί βγήκε νεότερος επεξεργαστής ;

Όταν αγόρασα την B450 Gaming Pro AC μου ήταν από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη B450. Υποστήριζε Zen και Zen+

Τώρα υποστηρίζει και Zen 2 και πολύ πιθανόν να υποστηρίξει και Zen 3. Τώρα είμαι στον 2700Χ και μάλλον του χρόνου θα πάω στον 4700Χ χωρίς να αλλάξω μητρική.

Με την Intel θα έπρεπε να έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 μητρικές. Ναι θα την παντρευτώ την πλατφόρμα γιατί σε δεσμεύει και σε περιορίζει, κάποιες περισσότερο από άλλες.

Το γεγονός ότι σε μία πλατφόρμα που έπαιζε 14nm θα υποστηρίζει και CPU των 7nm EUV δηλώνει πως η AMD τηρεί τις υποσχέσεις που είχε κάνει στο παρελθόν πέρι του ΑΜ4 και 2020. Είναι μία πληροφορία.

Επίσης το πιο σημαντικό απ'όλα είναι το γεγονός πως αναλόγως τα nm καταλαβαίνεις πόσο αποδιδει και μία αρχιτεκτονική. Δηλαδή ενώ η AMD είναι στα 7nm με το RDNA δεν είναι αρκετό να νικήσει τον Turing της Nvidia που είναι στα 12nm. Φαντάσου πόσο πιο αποδοτικός είναι ο Turing, ακόμα και ας είναι πιο μεγάλος σαν τσιπάκι. Έχει και παραπάνω πράγματα (Tensor Cores, DX12 Ultimate support κτλπ).

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Είναι δυνατόν να θεωρείς φυσιολογικό το γεγονός ότι πρέπει να αλλάζω πλατφόρμα κάθε χρόνο γιατί βγήκε νεότερος επεξεργαστής ;

Όχι, δεν θεωρώ φυσιολογικό το να αλλάζεις επεξεργαστή κάθε χρόνο είτε βγαίνει καινούργιος είτε όχι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Όχι, δεν θεωρώ φυσιολογικό το να αλλάζεις επεξεργαστή κάθε χρόνο είτε βγαίνει καινούργιος είτε όχι. 

Μα γιαυτό ακριβώς έχω δίκιο, γιατί με μία μητρική που αγόρασα 2/3 χρόνια πριν θα μπορώ να αλλάξω CPU χωρίς να αλλάξω μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Μα γιαυτό ακριβώς έχω δίκιο, γιατί με μία μητρική που αγόρασα 2/3 χρόνια πριν θα μπορώ να αλλάξω CPU χωρίς να αλλάξω μητρική. 

Και η Intel στο απαγορεύει δηλαδή? Σε μητρική που αγόρασα 100€ το 2017 με i5 8400 μπορώ να βάλω 9900ks το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

Τεχνικά ήταν 8 πύρηνοι αλλά όχι με την έννοια του SMT. Καμία σχέση η απάτη της AMD με της Intel που ακόμα μέχρι και τώρα κρατάει τους ΟΕΜ από τα μπαλάκια και βλέπεις πράγματα σαν και αυτό το έκτρωμα

 

 

Καλά θα πάρω τηλέφωνο τον δικαστή που τους έβαλε πρόστιμο και θα τους δείξω το ποστ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, hoannis είπε

Καλά θα πάρω τηλέφωνο τον δικαστή που τους έβαλε πρόστιμο και θα τους δείξω το ποστ σου.

Άλλο SMT άλλο CMT, τώρα η ειρωνία δηλώνει αμάθια.

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Και η Intel στο απαγορεύει δηλαδή? Σε μητρική που αγόρασα 100€ το 2017 με i5 8400 μπορώ να βάλω 9900ks το 2020.

Ποιο socket/μητρική ; Τι VRM ; Καλή τύχη να σηκώσει το κάρβουνο τον 9900KS.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Ποιο socket/μητρική ; Τι VRM ; Καλή τύχη.

Koλλάς στο δέντρο και χάνεις το δάσος. 

Στα 138€ έπαιρνες την extreme 4 που μια χαρά τον σηκώνει. Οπότε η απάντηση είναι όχι, ούτε η intel στο απαγορεύει. Πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Koλλάς στο δέντρο και χάνεις το δάσος. 

Στα 138€ έπαιρνες την extreme 4 που μια χαρά τον σηκώνει. Οπότε η απάντηση είναι όχι, ούτε η intel στο απαγορεύει. Πάμε παρακάτω.

Για να καταλάβω, συγκρίνεις μία μητρική η οποία υποστηρίζει 2 γενιές (8th Coffee Lake/9th - Coffee Lake Refresh) με μία μητρική που υποστηρίζει 4 γενιές (Zen/Zen+/Zen 2/Zen 3) στην ίδια τιμή, και το θεωρείς πανομοιότυπο ;

Την ώρα που ο Zen 3 θα έχει ακόμα μεγαλύτερο χάσμα σε σχέση με τους προκατόχους του, την ώρα που η 9η με την 8η γενιά των Intel ήταν το ίδιο πράγμα απλά με +2 cores ;

Συγκρίνεις την "αναβάθμιση" όταν δεν υποστηρίζει η Extreme 4 τελευταίας γενιάς επεξεργαστή (10th gen και σε λίγο πάμε 11th) και χαίρεσαι ;

Τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...