Προς το περιεχόμενο

Η Intel αναδιοργανώνεται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο Ryzen σπίτι, αλλά...

Από το πρωί παίζω με το νέο μου build.

Asus K7M

AMD ATHLON 750MHz slot a

256 MB RAM PC100

3Dfx Voodoo 3 3000 AGP

SB Live! CT4620 με το CT4660 expansion board, την gold plated, την πρώτη

Yamaha Opl3SA3 ISA με Dreamblaster X2 για καλύτερη συμβατότητα σε DOS gaming

DVD-RW

3.5" Floppy Disk Drive

5,25" Floppy Disk Drive

64 GB CF

Windows 3.11 FWG με DOS 7.1 και Windows 98 SE...

Κόλαση... Το καλοκαίρι του 2000 ήταν να το αποκτήσω, αλλά καθυστέρησε λίγο.

Είναι μια πλατφόρμα που δεν την απέκτησα όταν έπρεπε γιατί πήγα σε Palomino από K6-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Δεν με νοιάζει τι έχεις / είχες και θα έχεις στο μέλλον. Με αερολογίες κουβέντα δεν γίνεται. Αν είσαι διατεθειμένος να μου πληρώσεις το κόστος μόλις χάσεις πάω σήμερα να αγοράσω extreme 4 και 9900 να testaro. Είπαμε, put your money where your mouth is. 

Ναι, με 140€ που έχει η μητρική 3ετίας σου είναι φτηνότερη από οποιόδηποτε GPU και οποιαδήποτε CPU πας να βάλεις πάνω. 

Εγώ δυστηχώς για σένα έμαθα πριν βγει το google, είμαι παλιός, try again. 

Εσύ που έχεις το χρήμα και το φυσας με 10900 πως και δεν πήρες να το τεσταρεις μόνος σου ? πως και έμεινες ακόμη με 1080ti? Ααα ξέχασα έχεις επιδόσεις 2080ti σχεδόν απλα παιζεις medium graphics. Και μόνο απο αυτό και με το υποσύστημα της μητρικής δεν χρειάζεται να ασχοληθώ περισσότερο μαζί σου ούτε κανένας άλλος. 

Και ξαναλέω put your mouth where it belongs και πρόσεχε χαρακτηρισμους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Εσύ που έχεις το χρήμα και το φυσας με 10900 πως και δεν πήρες να το τεσταρεις μόνος σου ? πως και έμεινες ακόμη με 1080ti? Ααα ξέχασα έχεις επιδόσεις 2080ti σχεδόν απλα παιζεις medium graphics. Και μόνο απο αυτό και με το υποσύστημα της μητρικής δεν χρειάζεται να ασχοληθώ περισσότερο μαζί σου ούτε κανένας άλλος. 

Και ξαναλέω put your mouth where it belongs και πρόσεχε χαρακτηρισμους.  

Δεν χρειάζεται να το τεστάρω, ξέρω οτι δουλεύει. Κοινή λογική θέλει, αν δεν σηκώνει 9900k τότε δεν σηκώνει ούτε κλοκαρισμένο 8700k. Πράγμα που δεν ισχύει, άρα είσαι λάθος. Σου ανέβασε και links ο phoenix που συμφώνει μαζί σου, αλλά παραυτα τα links του σε βγάζουν λάθος. Προτείνουν extreme 4 για 24/7 avx folding @ home για CPU έως 300 watt. Ο 9900k και μάλιστα stock δεν τραβάει ούτε 200 watt, άρα εξορισμού είσαι λάθος, δεν είναι κακό να το παραδεχομάστε. 


Τώρα η 1080ti και η 2080ti δεν ξέρω που κολλάνε. Strawmans μάλλον να πετάξεις την μπάλα στην εξέδρα γιατί είχες λάθος και δεν θες να το παραδεχτείς 

YΓ1. Το σχολίο μου για την 1080ti είτε δεν το έχεις καταλάβει είτε τρολλάρις γιατί για άλλη μια φορά ξέρεις οτι έχω δίκιο και δεν θες να το παραδεχτείς. Choose your poison. Η μητρική είναι υποσύστημα ενός PC. Ξέρεις, το σύστημα είναι το PC, η μητρική είναι υποσύστημα αυτου. Bingo 3/3. Έχω ρέντα σήμερα.

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Δεν χρειάζεται να το τεστάρω, ξέρω οτι δουλεύει. Κοινή λογική θέλει, αν δεν σηκώνει 9900k τότε δεν σηκώνει ούτε κλοκαρισμένο 8700k. Πράγμα που δεν ισχύει, άρα είσαι λάθος. Σου ανέβασε και links ο phoenix που συμφώνει μαζί σου, αλλά παραυτα τα links του σε βγάζουν λάθος. Προτείνουν extreme 4 για 24/7 avx folding @ home για CPU έως 300 watt. Ο 9900k και μάλιστα stock δεν τραβάει ούτε 200 watt, άρα εξορισμού είσαι λάθος, δεν είναι κακό να το παραδεχομάστε. 


Τώρα η 1080ti και η 2080ti δεν ξέρω που κολλάνε. Strawmans μάλλον να πετάξεις την μπάλα στην εξέδρα γιατί είχες λάθος και δεν θες να το παραδεχτείς 

YΓ1. Το σχολίο μου για την 1080ti είτε δεν το έχεις καταλάβει είτε τρολλάρις γιατί για άλλη μια φορά ξέρεις οτι έχω δίκιο και δεν θες να το παραδεχτείς. Choose your poison. Η μητρική είναι υποσύστημα ενός PC. Ξέρεις, το σύστημα είναι το PC, η μητρική είναι υποσύστημα αυτου. Bingo 3/3. Έχω ρέντα σήμερα.

Με-ρεντα στο κεφάλι έχεις με αυτά που διαβάζουμε . Το Εγω σου υπερβαίνει την κοινή λογική και η αδυναμία σου για κοινωνικη συνύπαρξη είναι προφανής. Μείνε στη e-cave σου με τη ψευδαίσθηση του παντοτινου σου δικαιου  επί όλων και συνέχισε μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Με-ρεντα στο κεφάλι έχεις με αυτά που διαβάζουμε . Το Εγω σου υπερβαίνει την κοινή λογική και η αδυναμία σου για κοινωνικη συνύπαρξη είναι προφανής. Μείνε στη e-cave σου με τη ψευδαίσθηση του παντοτινου σου δικαιου  επί όλων και συνέχισε μόνος σου. 

Γράφεις γράφεις, περί ανέμων και υδάτων. Επί του θέματος τίποτα. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να πείθεις οτι έχω δίκιο. 

Αφου ξαναλέω, o ίδιος ο phoenix που συμφωνεί μαζί σου έβαλε link που σε βγάζει λάθος. Δεν θές να το παραδεχτείς, δεν πειράζει, πήγαινε παρακάτω. Το να συνέχιζεις να ποστάρις σε κάτι που εξ ορισμού είσαι λάθος όμως δεν το καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ζ370 extreme 4 ήταν από τις καλύτερες μητρικές οποίος την είχε ξέρει τη μπορούσε να κάνει. 

13 ώρες πριν, CometRyzen είπε

 Η μητρική είναι υποσύστημα ενός PC. Ξέρεις, το σύστημα είναι το PC, η μητρική είναι υποσύστημα αυτου. Bingo 3/3. Έχω ρέντα σήμερα.

υποσύστημα θεωρείται κάτι που και αν δεν υπάρχει το υπόλοιπο δουλεύει (εάν θυμάμαι καλά)

Spoiler

Ένα σύνολο, τα στοιχεία του οποίου αποτελούν οντότητες που έχουν το χαρακτηριστικό ότι κάθε μία από αυτές αλληλεπιδρά ή συσχετίζεται με τουλάχιστον μίαν άλλη από το ίδιο σύνολο, καλείται σύστημα. Μία οντότητα που δε συσχετίζεται / αλληλεπιδρά με κανένα στοιχείο ενός συστήματος δεν αποτελεί μέρος του συστήματος. Ένα υποσύνολο των στοιχείων ενός συστήματος το οποίο είναι σύστημα από μόνο του λέγεται υποσύστημα

μητρική, επεξεργαστής(με ενσωματωμένα γραφικά) , ραμ, σκληρός δίσκος και τροφοδοτικό είναι τα βασικά ενός υπολογιστή για να δουλέψει. τα χεις κάνει μαντάρα κομήτη μην ξεχάσεις να δώσεις δίκιο στον εαυτό σου με το 3ο λογαριασμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Η Ζ370 extreme 4 ήταν από τις καλύτερες μητρικές οποίος την είχε ξέρει τη μπορούσε να κάνει. 

υποσύστημα θεωρείται κάτι που και αν δεν υπάρχει το υπόλοιπο δουλεύει (εάν θυμάμαι καλά)

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ένα σύνολο, τα στοιχεία του οποίου αποτελούν οντότητες που έχουν το χαρακτηριστικό ότι κάθε μία από αυτές αλληλεπιδρά ή συσχετίζεται με τουλάχιστον μίαν άλλη από το ίδιο σύνολο, καλείται σύστημα. Μία οντότητα που δε συσχετίζεται / αλληλεπιδρά με κανένα στοιχείο ενός συστήματος δεν αποτελεί μέρος του συστήματος. Ένα υποσύνολο των στοιχείων ενός συστήματος το οποίο είναι σύστημα από μόνο του λέγεται υποσύστημα

μητρική, επεξεργαστής(με ενσωματωμένα γραφικά) , ραμ, σκληρός δίσκος και τροφοδοτικό είναι τα βασικά ενός υπολογιστή για να δουλέψει. τα χεις κάνει μαντάρα κομήτη μην ξεχάσεις να δώσεις δίκιο στον εαυτό σου με το 3ο λογαριασμό. 

Oπότε η μητρική δεν είναι υποσύστημα ενός υπολογιστή. Ντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άσχετο που διάβασα στο άκυρο από έναν..

choose the core i9 10900 over the 10900k, provided you run with a good quality z490 chipset. Why? Because on an unlocked motherboard you can unlock the power supplied to the CPU which essentially makes the two processors identical at a fraction of the cost. The only relevant factor then becomes whether or not you wish to significantly overclock the CPU - in which case you will need the unlocked k model.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

βασικό εξάρτημα είναι πάσα... με 1 ραμ μπορεί να δουλέψει χωρίς μητρική δεν. 

Χωρίς ram μπορεί να δουλέψει? Χωρίς CPU? Χωρίς GPU? 

Ο ορισμός που έβαλες μόνος σου σε βγάζει λάθος. Διαβάσε το καλύτερα. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Χωρίς ram μπορεί να δουλέψει? Χωρίς CPU? Χωρίς GPU? 

Ο ορισμός που έβαλες μόνος σου σε βγάζει λάθος. Διαβάσε το καλύτερα. 

γελάω ακόμα μέχρι την δεύτερη λέξη σε αυτό που έκανες quote.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

γελάω ακόμα μέχρι την δεύτερη λέξη σε αυτό που έκανες quote.... 

Καλά άμα φτάσαμε να συζητάμε το αν η mobo είναι υποσύστημα ενός υπολογιστή και εάν η extreme 4 σηκώνει 9900k καταλαβαίνω πόσο έχει βαρεσει κόσμο η amdιτηδα. Παραδινομαι, έχετε δίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Καλά άμα φτάσαμε να συζητάμε το αν η mobo είναι υποσύστημα ενός υπολογιστή και εάν η extreme 4 σηκώνει 9900k καταλαβαίνω πόσο έχει βαρεσει κόσμο η amdιτηδα. Παραδινομαι, έχετε δίκιο. 

H mobo Δ Ε Ν  ειναι υποσυστημα, αλλα ΚΥΡΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ που ΕΝΝΩΝΕΙ υποσυστηματα (και περιλαμβανει και μερικα ... βασικα καμποσα) και αυτο δεν ειναι θεμα αποψης, αν εχεις κανει βασικη πληροφορικη λυκειου υποτειθεται το χεις μαθει (αν και δε ξερω τι βλακειες εχουν κανει με τις ηλιθιες εξελληνισμενες ορολογιες που ευτυχως εγω δεν προλαβα. Ακουσα μερικες και τραβαγα τα μαλλια μου, αλλα οπως και να χει οροι οπως υποσυστημα, μητρικη καρτα κτλ δε νομιζω να εχουν αλλοιωθει)

Σιγουρα οι ryzen ειναι αυτη τη στιγμη ανωτεροι τεχνολογικα, αλλα ειναι κριμα επεξεργασταρες οπως 9900Κ και 10900 να πεφτουν σε χερια που δε ξερουν τι να τους κανουν και τους χωνουν πανω σε μια extreme 4.  (αληθεια ξερεις ποσα phases εχει η taichi ? ετσι με το ματι οταν βλεπεις μια τετοια μητρικη και τη δικη σου δεν σου περναει καν απ το μυαλο ποια απ τις δυο προοριζεται για δυνατο επεξεργαστη και ποια οχι? Μικρος δεν επαιξες ποτε ενα "βρειτε τις διαφορες" ?  αν ναι, τις εβρισκες? ...αααα... ξεχασα, ειναι το ..."φθηνοτερο υποσυστημα" οποτε ποιος ασχολειται.)

Δε λεω πως ντε και καλα πρεπει ενα συστημα να ειναι ballanced (ενα gaming πχ πιο πολυ GPU θελει κι ας εχει οικονομικοτερο επεξεργαστη) αλλα οχι και σε βαθμο να παιρνει καποιος ενα ακριβο επεξεργαστη και μετα επειδη τον πηρε να μη του βγαινουν για τα υπολοιπα και να τον βαζει πανω σε υποδεεστερη mobo. Κριμα ειναι

 

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nick10000 είπε

H mobo Δ Ε Ν  ειναι υποσυστημα, αλλα μια καρτα που ΕΝΝΩΝΕΙ υποσυστηματα (και συνηθως περιλαμβανει και μερικα ... βασικα καμποσα) και αυτο δεν ειναι θεμα αποψης, αν εχεις κανει βασικη πληροφορικη λυκειου υποτειθεται το χεις μαθει (αν και δε ξερω τι βλακειες εχουν κανει με τις ηλιθιες εξελληνισμενες ορολογιες που ευτυχως εγω δεν προλαβα. Ακουσα μερικες και τραβαγα τα μαλλια μου, αλλα οπως και να χει οροι οπως υποσυστημα, μητρικη καρτα κτλ δε νομιζω να εχουν αλλοιωθει)

Σιγουρα οι ryzen ειναι αυτη τη στιγμη ανωτεροι τεχνολογικα, αλλα ειναι κριμα επεξεργασταρες οπως 9900Κ και 10900 να πεφτουν σε χερια που δε ξερουν τι να τους κανουν και τους χωνουν πανω σε μια extreme 4.  (αληθεια ξερεις ποσα phases εχει η taichi ? ετσι με το ματι οταν βλεπεις μια τετοια μητρικη και τη δικη σου δεν σου περναει καν απ το μυαλο ποια απ τις δυο προοριζεται για δυνατο επεξεργαστη και ποια οχι? Μικρος δεν επαιξες ποτε ενα "βρειτε τις διαφορες" ?  αν ναι, τις εβρισκες? ...αααα... ξεχασα, ειναι το ..."φθηνοτερο υποσυστημα" οποτε ποιος ασχολειται.)

Δε λεω πως ντε και καλα πρεπει ενα συστημα να ειναι ballanced (ενα gaming πχ πιο πολυ GPU θελει κι ας εχει οικονομικοτερο επεξεργαστη) αλλα οχι και σε βαθμο να παιρνει καποιος ενα ακριβο επεξεργαστη και μετα επειδη τον πηρε να μη του βγαινουν για τα υπολοιπα και να τον βαζει πανω σε υποδεεστερη mobo. Κριμα ειναι

Εγώ την z490 ace έχω, τα καλύτερα VRM από οποιαδήποτε μητρική, δεν ξέρω για τι πράμα μιλάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Εγώ την z490 ace έχω, τα καλύτερα VRM από οποιαδήποτε μητρική, δεν ξέρω για τι πράμα μιλάς. 

το "τα καλυτερα" ειναι σχετικο (εγω πχ θεωρω την taichi καλυτερη, οι περισσοτεροι ορκιζονται στηcrosshair hero της  asus κτλ κτλ ) αλλα ασχετα μ αυτο εσυ ελεγες μεχρι τωρα για extreme 4 , οχι καποιος αλλος

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...