Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τα μυρμίγκια?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, G.TH. είπε

Ο φυσικός τρόπος εξόντωσης είναι να φέρεις αράχνες.
Σε καμια γωνία χαμηλά άφησε τες να κάνουν ιστούς και θα κάνουν τη δουλειά τους.
Όχι στην κρεβατοκάμαρα, δαγκώνουν.

Το κακό είναι ότι το σπίτι μου έχει ένα αρκετά μεγάλο δώματιο(σαν ένα τεράστιο σαλόνι) που χει τη κουζίνα και τα κρεβάτια όλα σε ένα. Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ κρεβατοκάμαρας και κουζίνας. Τα μυρμίγκια γενικά εισβάλουν στη κουζίνα και όχι τόσο στα δωμάτια, μπορεί να ξεφύγει κανένα και να πάει προς το μπάνιο ή τη κρεβατοκάμαρα αλλά δεν έρχονται πολλά. Αυτό το θυμάμαι από το παλιό σπίτι που είμουν όπου όλα ήταν στους πάγκους της κουζίνας. Η διαχείρηση τους τότε ήταν αρκετά εύκολη για να μη πω ότι θα μπορούσα να τα αγνοήσω κιόλας. Τώρα παιρνάνε από τη "κρεβατοκάμαρα" για να πάνε προς τα μέσα και εξαπλώνονται παντού. Είναι πραγματικός πόνος. 

Στο παλιό σπίτι που ζούσα είχα κάτι αράχνες στο δωμάτιο μου. Δε με φοβίζουν ιδιαίτερα και είναι αρκετά διακριτικές. Ίσως πρέπει να φέρω μερικές εδώ.

Τι να πω....το σπίτι είναι άριστο αλλά έκανα και λάθη, πρώτη μετακόμιση ήταν όπου τα έκανα όλα μόνος. Είναι δύσκολο να προβλέψεις τις πρακτικές συνέπειες των επιλογών σου, ούτε ήξερα πόσα θα δώσω τελικά και πόσο πολύ εξοπλισμό χρειαζόμουν. Την επόμενη   φορά θα είναι όλα καλύτερα τώρα που έχω εμπειρία.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fendona . 

Ενα καπάκι σε ενα ψεκαστήρι του 1L και ψεκάζεις περιμετρικά γύρω γύρω το σπίτι. Επίσης κάνει και για μέσα, κάτω απο έπιπλα, στις γωνίες και γενικά όπου βλέπεις "εισβολείς" . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τελευταίες μέρες δίνω τεράστια μάχη μαζί τους σε βαθμό που δεν έχω καταφέρει να δουλέψω καν. Χθες κατάφερα να τα εξαφανήσω εντελώς από το μπαλκόνι μου, είχα μία ιδέα να βάλω ταμπλέτες πλυντηρίου πιάτων σε σημεία κλειδιά η οποία δούλεψε, δεν είχα τίποτα άλλο οπότε πειραματίστηκα, κυριολεκτικά εξαφανίστηκαν. Ωστόσο σήμερα ενώ δεν έδειχναν καμία ένδειξη ζωής ξαφνικά σκάσανε μούρη ΑΠΕΙΡΑ και λέω από που μπήκαν αφού στο μπαλκόνι δεν υπάρχουν........και τελικά ήταν από την είσοδο του σπιτιού.....μιλάμε περνάνε από παντού, κάτι τέτοιο δε το έχω ξαναδεί σε κανένα σπίτι που έζησα και έχω ζήσει σε τουλάχιστον 5 σπίτια πριν έρθω σε αυτό. Είναι σαν zerg invasion. Μπαίνουν από παντού και εξαπλώνονται παντού.

Η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι είχε και εκείνη πρόβλημα και λέει υπάρχει ένα άοσμο σπρέι που ρίχνεις στα σημεία που μπαίνουν και εξαφανίζονται, μάλιστα λέει κρατάει 6 μήνες αυτό.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι είχε και εκείνη πρόβλημα και λέει υπάρχει ένα άοσμο σπρέι που ρίχνεις στα σημεία που μπαίνουν και εξαφανίζονται, μάλιστα λέει κρατάει 6 μήνες αυτό.

Ρώτησέ τη ποιο είναι και πες το και σε μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/7/2020 στις 2:37 ΠΜ, CONAN_ είπε

Fendona . 

Ενα καπάκι σε ενα ψεκαστήρι του 1L και ψεκάζεις περιμετρικά γύρω γύρω το σπίτι. Επίσης κάνει και για μέσα, κάτω απο έπιπλα, στις γωνίες και γενικά όπου βλέπεις "εισβολείς" . 

Μια ενημερωση για το fendona.

Το Fendona μεχρι περυσι ηταν σε μπουκαλακι των 50ml και ειχε 6% απο την δραστικη του ουσια. Η δοσολογια του ηταν ολο το μπουκαλι σε 5-10lt νερο. Πρακτικα παντα το διναμε στα 5lt.

Απο φετος δυστυχως το Fendona αλλαξε.

Πλεον κυκλοφορει σαν Fendona Top σε μπουκαλακι των 100ml. Η δραστικη ειναι η ιδια βεβαια, αλλα πλεον η περιεκτικότητα ειναι μονο 1,5%. Επομενως για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με το παλιο fendona (που το διναμε για 5lt νερο), πλεον ολο το μπουκαλι των 100ml πρεπει να μπει σε 2,5lt νερο!

Η τιμη παλιου και νεου ειναι πανω κατω η ιδια. Με το παλιο ομως παιρναμε ενα μπουκαλακι που ηταν για 5lt νερο, με το νεο για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα πρεπει να το βαλουμε σε μολις 2,5lt νερο!

Πλεον δεν αξιζει τα λεφτα του θεωρω και πρεπει να στραφειτε σε αλλες λυσεις, οι οποιες ειναι αρκετες.

Επεξ/σία από crom251
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, crom251 είπε

Μια ενημερωση για το fendona.

Το Fendona μεχρι περυσι ηταν σε μπουκαλακι των 50ml και ειχε 6% απο την δραστικη του ουσια. Η δοσολογια του ηταν ολο το μπουκαλι σε 5-10lt νερο. Πρακτικα παντα το διναμε στα 5lt.

Απο φετος δυστυχως το Fendona αλλαξε.

Πλεον κυκλοφορει σαν Fendona Top σε μπουκαλακι των 100ml. Η δραστικη ειναι η ιδια βεβαια, αλλα πλεον η περιεκτικότητα ειναι μονο 1,5%. Επομενως για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με το παλιο fendona (που το διναμε για 5lt νερο), πλεον ολο το μπουκαλι των 100ml πρεπει να μπει σε 2,5lt νερο!

Η τιμη παλιου και νεου ειναι πανω κατω η ιδια. Με το παλιο ομως παιρναμε ενα μπουκαλακι που ηταν για 5lt νερο, με το νεο για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα πρεπει να το βαλουμε σε μολις 2,5lt νερο!

Πλεον δεν αξιζει τα λεφτα του θεωρω και πρεπει να στραφειτε σε αλλες λυσεις, οι οποιες ειναι αρκετες.

Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Εγω πάντως βρήκα το 50ml και αραιώνω ένα καπακι του σε 1lt νερό (οσο ο ψεκαστήρας δλδ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κ εγώ μεγάλο πρόβλημα με μυρμήγκια έως ότου ένας κτηνίατρος μου είπε να βάλω εκεί που έρχονται μαγειρική σόδα!! Σε 2 εβδομάδες εξαφανίστηκαν. Πως συνέβη  αυτό δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι γλίτωσα.

Επεξ/σία από infdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια πονεμένη πραγματικά ιστορία με κερδισμένα τα μυρμήγκια, προς το παρόν βέβαια, μιας και με έβγαλαν προσωρινά νοκάουτ..  

Έσπασα το χέρι μου(συντριπτικό κάταγμα κιόλας όχι αστεία, στο τσακ γλιτώσαμε χειρουργείο προς το παρόν)προσπαθώντας να ψεκάσω τέζα(δεν είχα κάτι καλύτερο εκείνη την ώρα) για μυρμήγκια ανεβασμένος σε αλουμινένια σκάλα(τις πλάκας) γιατί έμπαιναν μέσα στο σπίτι από τα ξύλινα δοκάρια που κρατάνε την κεραμιδοσκεπή(ή από τον σοβά γύρω από τα δοκάρια ίσως έχουν κάποιο κενο, δεν πρόλαβα να δω) στο εξοχικό, και όπως καταλάβατε ήδη, έπεσα από την σκάλα ή γλίστρησε η σκάλα, δεν έχω καταλάβει ακόμα πως βρέθηκα κάτω.

Οπότε παρακολουθώ το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρων για να μάθω λεπτομέρειες για το υλικό που θα χρησιμοποιήσω, γιατί όταν βγάλω τον γύψο σε 5-6 εβδομάδες, θα τους $%@#$%@^ τα πρέκια. :D 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλεύρι (σκόνη) δουλεύει επίσης, γιατί το μεταφέρουν στην φωλιά τους και με την υγρασία διογκώνεται και τα σκάει.

Σε νεροχύτη πχ ρίχνεις πάνω στη γραμμή της μυρμηγκικής παραγωγικής διαδικασίας  ή στην τρύπα των αρμών και κάνει δουλειά.

Φαντάζομαι είναι κάπως παρόμοιο με τη μαγειρική σόδα που αναφέρεται παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2020 στις 9:26 ΜΜ, aizensama24 είπε

Έχω σοβαρό θέμα με τα μυρμίγκια στο σπίτι που είμαι. Ανεβαίνουν από τους τοίχους έξω και μπαίνουν στο μπαλκόνι, τώρα μπαίνουν και στο σπίτι μου και περπατάνε συχνά πάνω μου.

Στο κρεβατι ανεβαινουν? Εχω την εντυπωση οτι για καποιο λογο το αποφευγουν.

 

Στις 29/7/2020 στις 9:33 ΜΜ, papoys1 είπε

Οτιδήποτε γλυκό μαρμελάδα μέλι ζάχαρη υπόλοιπα χυμών σε ποτήρια τα έλκει και είναι ικανά να το ανακαλύψουν.

Απ οτι φαινεται το μυριζουν. Αν αφησεις στο πατωμα μια σταγονα απο κατι γλυκο, συνηθως δεκαδες μυρμηγκια απο το πουθενα συντομα θα εχουν καταφτασει 🙂

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 1 μπουκάλι σιτρονέλας για τον σκύλο που δεν το βάζω πάνω του γιατί μυρίζει έντονα και τον τρελαίνει, οπότε έχω βάλει στα σημεία που περνούν τα μυρμήγκια ψοφάνε και δεν περνούν άλλα, όμως μυρίζει έντονα και πρέπει να έχεις ανοιχτά.

Οταν βάλω φαγητό στο μπωλ του σκύλου ξηρά τροφή με λίγο κονσέρβα η πχ λίγο κρέας και ξεχάσω το μπωλ κάτω στο πάτωμα γίνεται χαμός απο μυρμήγκια και ας έχει μόνο λίγο υπόλειμμα τροφής, οπότε αν έχει μείνει τροφή απομακρύνω το μπωλ, αν όχι το ξεπλένω καλά.

1 ημέρα περπατούσαν 2-3 μυρμήγκια πάνω μου στον ύπνο, είχε πέσει 1 κομμάτι απο μπισκότο κάτω και είχαν μαζευτεί.

Βρήκα και μερικά πάνω σε βάζο με μέλι και ας ήταν καλά κλειστό.

Δεν μπορώ να βάλω κάποιο φάρμακο λόγω του σκύλου.

Είναι μπελάς τα μυρμήγκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

1 ημέρα περπατούσαν 2-3 μυρμήγκια πάνω μου στον ύπνο, είχε πέσει 1 κομμάτι απο μπισκότο κάτω και είχαν μαζευτεί.

ειχαν δηλαδη ανεβει στο κρεβατι σου?

14 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Βρήκα και μερικά πάνω σε βάζο με μέλι και ας ήταν καλά κλειστό.

ειναι ευκολο να πασαλειφτει απ εξω το κουτι με το μελι, οταν συμβαινει αυτο να το πλενεις με σαπουνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rus είπε

ειχαν δηλαδη ανεβει στο κρεβατι σου?

ειναι ευκολο να πασαλειφτει απ εξω το κουτι με το μελι, οταν συμβαινει αυτο να το πλενεις με σαπουνι.

Είχαν ανέβει στο αριστερό μου χέρι αφού μάλλον πρώτα είχαν ανέβει απο το κρεβάτι.

Στο μέλι είχαν φτάσει ανάμεσα στο καπάκι και το βάζο, με το που άνοιξα το καπάκι απομάκρυνα 4-5 για να μην μπούν μέσα.Ναι, θέλει καλό καθάρισμα στο σημείο που βιδώνει και στο καπάκι και στο βάζο εξωτερικά.

ΥΓ:Εχω διαβάσει πως δεν πρέπει να βάζουμε μεταλλικό αντικείμενο μέσα στο μέλι, δηλαδή κουτάλι, για αυτό υπάρχει 1 ειδικό πλαστικό που όμως καθαρίζεται μόνο με πλύσιμο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...