Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τα μυρμίγκια?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Στο μέλι είχαν φτάσει ανάμεσα στο καπάκι και το βάζο, με το που άνοιξα το καπάκι απομάκρυνα 4-5 για να μην μπούν μέσα.Ναι, θέλει καλό καθάρισμα στο σημείο που βιδώνει και στο καπάκι και στο βάζο εξωτερικά.

ΥΓ:Εχω διαβάσει πως δεν πρέπει να βάζουμε μεταλλικό αντικείμενο μέσα στο μέλι, δηλαδή κουτάλι, για αυτό υπάρχει 1 ειδικό πλαστικό που όμως καθαρίζεται μόνο με πλύσιμο.

Η καλυτερη λυση για να μη πασαλειβεις αλλα και για πιο πρακτικη χρηση ειναι μια τετοια συσκευασια. Το γυριζεις αναποδα και το πιεζεις.

RSzLIwV.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2020 στις 9:56 ΠΜ, CONAN_ είπε

Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Εγω πάντως βρήκα το 50ml και αραιώνω ένα καπακι του σε 1lt νερό (οσο ο ψεκαστήρας δλδ) 

Λογικα βρηκες stock απο τα παλια. Ποτε το πηρες?

Για σιγουρα παντως τσεκαρε το αν γραφει 6SC πανω στο μπουκαλι. Αν ναι ειναι το παλιο.

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crom251 είπε

Λογικα βρηκες stock απο τα παλια. Ποτε το πηρες?

Για σιγουρα παντως τσεκαρε το αν γραφει 6SC πανω στο μπουκαλι. Αν ναι ειναι το παλιο.

Κανενα μηνα τώρα περίπου. Ναι γραφει 6SC .   

Στο φυτώριο που το πήρα ο γεωπώνος εκει μου έιπε και για ένα αλλο που κάνει μόνο για εξωτερικά του σπιτιου και σκέφτομαι να το παρω .  Δεν θυμαμαι ονομα όμως. Αν εχεις κατι υποψιν σου , μου λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2020 στις 9:26 ΜΜ, aizensama24 είπε

Έχω σοβαρό θέμα με τα μυρμίγκια στο σπίτι που είμαι. Ανεβαίνουν από τους τοίχους έξω και μπαίνουν στο μπαλκόνι, τώρα μπαίνουν και στο σπίτι μου και περπατάνε συχνά πάνω μου. Είναι δύσκολο να κλείσω τις τρύπες από όπου μπαίνουν γιατί είναι τεράστιες αλλα και σημαντικές. Τι μπορώ να κάνω? φοβάμαι μη μπουν στη κονσόλα μου και τον υπολογιστή μου. Ανεβαίνουν και στο γραφείο μου. Κινδυνεύουν τα μηχανηματά μου από αυτό?

Γμτ δε μπορώ να απολαύσω το υπέροχο μπαλκόνι αυτου του σπιτιού εξαιτίας αυτου.

 

Στις 7/8/2020 στις 2:36 ΜΜ, CONAN_ είπε

Κανενα μηνα τώρα περίπου. Ναι γραφει 6SC .   

Στο φυτώριο που το πήρα ο γεωπώνος εκει μου έιπε και για ένα αλλο που κάνει μόνο για εξωτερικά του σπιτιου και σκέφτομαι να το παρω .  Δεν θυμαμαι ονομα όμως. Αν εχεις κατι υποψιν σου , μου λες 

Καλησπέρα σε όλους.
Προσωπικά αντιμετώπισα έντονο πρόβλημα τις τελευταίες 3 εβδομάδες. Μέσα και έξω από το διαμέρισμα. 3ος όροφος με κήπο γύρω γύρω. Αυτό που με έσωσε ήταν το GEL PRO DOBOL ant flask. Το πήρα από γεωπόνο. Κόστος 15 ευρώ. Μίξη νερού, πρωτεΐνης, ζάχαρης και δηλητηρίου. Μικρές σταγόνες ανά μερικά μέτρα. Έλκει τα μυρμήγκια τα οποία το μαζεύουν το πηγαίνουν στην φωλιά και δηλητηριάζει και την βασίλισσα. Τις 2 πρώτες μέρες είχε γίνει χαμός. Ερχόντουσαν συνέχεια για να το μαζέψουν. 4 μέρες μετά δεν υπήρχε τίποτα. Αν βρείτε που είναι και η φωλιά δε και ρίξετε 2 με 3 σταγόνες μέσα ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kalmik είπε

το πιο οικολογικό είναι ο ψεκασμός με μαγειρικό ξύδι. τα σκοτώνει αμέσως και όπου ψεκάσεις δεν περνάνε

Εχω δοκιμασει  με λεμονι και με αζαξ, αν τα ριξεις πανω τους σκοτωνονται επιτοπου, μολις ομως εξατμιστουν συνεχιζουν να περνανε σα να μη τρεχει τιποτα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Εχω δοκιμασει  με λεμονι και με αζαξ, αν τα ριξεις πανω τους σκοτωνονται επιτοπου, μολις ομως εξατμιστουν συνεχιζουν να περνανε σα να μη τρεχει τιποτα.

Ναι διότι με την εξάτμιση όταν περάσει ο ανιχνευτής θα αφήσει πάλι φερομόνους και θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι. Το σίγουρο είναι να ξεφορτωθείς την φωλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Darth_Nihilus είπε

Ναι διότι με την εξάτμιση όταν περάσει ο ανιχνευτής θα αφήσει πάλι φερομόνους και θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι. Το σίγουρο είναι να ξεφορτωθείς την φωλιά.

Μεταφραση στον "ανιχνευτη" και τους "φερομονους"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Μεταφραση στον "ανιχνευτη" και τους "φερομονους"?

Φερομόνες*
Από την φωλιά φεύγουν ανιχνευτές και ψάχνουν για τροφή. Αφήνουν φερομόνες στην διαδρομή που κάνουν μέχρι την πηγή τροφής ώστε να μπορέσουν οι εργάτες να τους ακολουθήσουν. Γι αυτό βλέπεις "γραμμές" από μυρμήγκια. Σε εκείνη την διαδρομή είναι σωστότερο να βάλεις και το φάρμακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Darth_Nihilus είπε

Φερομόνες*
Από την φωλιά φεύγουν ανιχνευτές και ψάχνουν για τροφή. Αφήνουν φερομόνες στην διαδρομή που κάνουν μέχρι την πηγή τροφής ώστε να μπορέσουν οι εργάτες να τους ακολουθήσουν. Γι αυτό βλέπεις "γραμμές" από μυρμήγκια. Σε εκείνη την διαδρομή είναι σωστότερο να βάλεις και το φάρμακο.

Διαδρομες μπορουν να βρουν πολλες. Ποιο φαρμακο να βαλω? Σιγουρα παντως δε κανουν δουλεια τα κομπογιαννιτικα που ακουγονται, ξυδι λεμονι κλπ.

Παντα αναρωτιομουν πως ειδοποιουνται τα μυρμηγκια οταν βρεθει καπου μια τροφη, ωστε οι ανιχνευτες αφηνουν ιχνη που μυριζουν τα υπολοιπα μυρμηγκια και σπευδουν. Ειτε τροφη που θα  μεταφερουν στη φωλια, ειτε κατι γλυκο που θα κατσουν και θα φανε επιτοπου?

Καλα, και πως ξερουν οι ανιχνευτες οτι θα βρουν σιγουρα τροφη για να αφησουν προκαταβολικα τη φερεμονη?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, rus είπε

Διαδρομες μπορουν να βρουν πολλες. Ποιο φαρμακο να βαλω? Σιγουρα παντως δε κανουν δουλεια τα κομπογιαννιτικα που ακουγονται, ξυδι λεμονι κλπ.

Παντα αναρωτιομουν πως ειδοποιουνται τα μυρμηγκια οταν βρεθει καπου μια τροφη, ωστε οι ανιχνευτες αφηνουν ιχνη που μυριζουν τα υπολοιπα μυρμηγκια και σπευδουν. Ειτε τροφη που θα  μεταφερουν στη φωλια, ειτε κατι γλυκο που θα κατσουν και θα φανε επιτοπου?

Καλα, και πως ξερουν οι ανιχνευτες οτι θα βρουν σιγουρα τροφη για να αφησουν προκαταβολικα τη φερεμονη?

Φάρμακο έγραψα σε προηγούμενο post ποιο χρησιμοποίησα εγώ και έκανε δουλειά. Το γράφω πάλι.

GEL PRO DOBOL ant flask. Το πήρα από γεωπόνο. Κόστος 15 ευρώ. Μίξη νερού, πρωτεΐνης, ζάχαρης και δηλητηρίου. Μικρές σταγόνες ανά μερικά μέτρα. Έλκει τα μυρμήγκια τα οποία το μαζεύουν το πηγαίνουν στην φωλιά και δηλητηριάζει και την βασίλισσα. Τις 2 πρώτες μέρες είχε γίνει χαμός. Ερχόντουσαν συνέχεια για να το μαζέψουν. 4 μέρες μετά δεν υπήρχε τίποτα. Αν βρείτε που είναι και η φωλιά δε και ρίξετε 2 με 3 σταγόνες μέσα ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμείς ρίξαμε ρίγανη (!) και εξαφανίστηκαν, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο.

Προσωπικά, δεν με πειράζουν τα μυρμηγκάκια.

 

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Προσωπικά, δεν με πειράζουν τα μυρμηγκάκια.

Oυτε εμενα, αρκει να μη γινονται ενοχλητικα, να μη πηγαινουν δηλαδη στα τροφιμα ή να μην ανεβαινουν πανω σου (ευτυχως οπως ειπα στο κρεβατι δε βλεπω να ανεβαινουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νίκησα. 

Όλο το σπίτι είχε γεμήσει, ήταν κυριολεκτικά παντού, είχαν κάπου 6-7 εστίες μέσα στο σπίτι και στο τοίχο πάνω. Σε κάτι φάσεις ανέβαιναν 5-6 στο κρεβάτι μου σε δευτερόλεπτα. Δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο, ήταν ο απόλυτος εφιάλτης. Όχι μόνο είχε μέσα το σπίτι αλλά μπαίνανε ασταμάτητα από την εξώπορτα και το μπαλκόνι ταυτόχρονα χωρίς να μπορώ να κάνω απολύτος τίποτα.

Ρίξαμε ειδικούς ζελέδες στη κουζίνα και το μπάνιο σε πολλά σημεία και άοσμο σπρει στην εξώπορτα τις σκάλες και το μπαλκόνι. Σε 2-3 ημέρες εξαφανήστηκαν. Απίστευτοι αυτοί οι ζελέδες.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...