Προς το περιεχόμενο

Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα


giorgosmicho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα
Θέλω να φτιάξω ένα αυτόνομα φωτοβολταϊκό σύστημα (αναλυτικά οι καταναλώσεις)
έχω μια απορία 
το ψυγείο λειτουργεί 6 η 12 ώρες? (το ψυγείο Α+++ Ετήσια κατανάλωση 163 KWh/έτος)
3 λάμπες led η κάθε μια είναι 10 watt (30 Χ 5 ώρες = 150 watt)
μια τηλεόραση 30 watt (30 Χ 10 ώρες = 300 watt)
1 router 3 watt (3 Χ 24 ώρες = 72 watt)
3 ip κάμερες η κάθε μια είναι 6 watt (18 Χ 24 ώρες = 432 watt)  
λοιπά φόρτιση κινητών, λαπτοπ, tablet (50 Χ 5 ώρες = 250 watt) 
τι inverter , ρυθμιστή, μπαταρίες, πάνελ πρέπει να πάρω?
Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από giorgosmicho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσο λειτουργει το ψυγειο εξαρταται απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος και το ποσο συχνα το ανοιγεις. Η Ετησια καταναλωση που βλεπεις ειναι ενα στανταρ που χρησιμοποιουν για να μετρανε ολα τα ψυγεια, αλλη καταναλωση θα εχει ενα ψυγειο που ανοιγει καθε 10 λεπτα στους 30+ βαθμους στην Ελλαδα, αλλη ενα ψυγειο που ανοιγει μια φορα την ημερα στη Σουηδια.

Tο αλλο δεν ειναι "απορια" ... το αλλο ειναι πολυπλοκο.  Με τοσο μικρες καταναλωσεις, καλοκαιρι, μπορει να σε καλυπτουν και 2 300ρια πανελ. Αλλα α) ειναι πραγματικες οι καταναλωσεις? (πχ δε μαγειρευεις ποτε? δε πλενεις ποτε ρουχα?) και β) ποσες μερες αυτονομια χρειαζεσαι ... αλλο προφιλ ηλιοφανειας το χειμωνα εχει η Κρητη, αλλο η Αλεξανδρουπολη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το ποσο λειτουργει το ψυγειο εξαρταται απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος και το ποσο συχνα το ανοιγεις. Η Ετησια καταναλωση που βλεπεις ειναι ενα στανταρ που χρησιμοποιουν για να μετρανε ολα τα ψυγεια, αλλη καταναλωση θα εχει ενα ψυγειο που ανοιγει καθε 10 λεπτα στους 30+ βαθμους στην Ελλαδα, αλλη ενα ψυγειο που ανοιγει μια φορα την ημερα στη Σουηδια.

Tο αλλο δεν ειναι "απορια" ... το αλλο ειναι πολυπλοκο.  Με τοσο μικρες καταναλωσεις, καλοκαιρι, μπορει να σε καλυπτουν και 2 300ρια πανελ. Αλλα α) ειναι πραγματικες οι καταναλωσεις? (πχ δε μαγειρευεις ποτε? δε πλενεις ποτε ρουχα?) και β) ποσες μερες αυτονομια χρειαζεσαι ... αλλο προφιλ ηλιοφανειας το χειμωνα εχει η Κρητη, αλλο η Αλεξανδρουπολη.

έχουμε κουζίνα υγραερίου
οι καταναλώσεις είναι αυτές που έγραψα
η τροχοβίλα είναι πόρτο χέλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδικο έχω;;;;Περιμένεις από το ίντερνετ να σου κάνουν μελέτη για το τι χρειάζεσαι, όταν υπάρχουν δεκάδες πράγματα που πρέπει να υπολογιστούν για να σε καλύψουν 365 μέρες/χρόνο ανεξάρτητα καιρικών συνθηκών (παρατεταμένη συννεφιά)…

Εκτός και αν έχεις χρήματα για πέταμα και θέλεις να πειραματιστείς…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα giorgosmicho
λοιπόν πρόσφατα έφτιαξα σε τροχοβίλα ένα αυτόνομο με έναν φίλο 
έχεις 3124wh ανά 24ωρο 1041Wp ισχύος σε φωτοβολταϊκά πάνελ  θέλεις 4 πάνελ 260w 24v
μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης θέλεις 2 x  12v 150ah για μια μέρα αυτονομίας στο 50% εκφόρτιση 
ρυθμιστή φόρτισης mppt 40Α 
Inverter καθαρού ημιτόνου 3000 watt /24v
εγώ έχω αυτό PS-3K 24V έχει ενσωματωμένο τον ρυθμιστή mppt 
θα σου βγει περίπου στα 1500ευρώ 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 12:10 ΠΜ, tzotzosgr είπε

Καλησπέρα giorgosmicho
λοιπόν πρόσφατα έφτιαξα σε τροχοβίλα ένα αυτόνομο με έναν φίλο 
έχεις 3124wh ανά 24ωρο 1041Wp ισχύος σε φωτοβολταϊκά πάνελ  θέλεις 4 πάνελ 260w 24v
μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης θέλεις 2 x  12v 150ah για μια μέρα αυτονομίας στο 50% εκφόρτιση 
ρυθμιστή φόρτισης mppt 40Α 
Inverter καθαρού ημιτόνου 3000 watt /24v
εγώ έχω αυτό PS-3K 24V έχει ενσωματωμένο τον ρυθμιστή mppt 
θα σου βγει περίπου στα 1500ευρώ 

Σε ευχαριστώ φίλε μου!
τα αγόρασα και τα έβαλα μόνος μου, βέβαια από εκεί που τα πήρα υπήρξε πλήρης υποστήριξη και όλα σε σχέδιο ώστε και κάποιος που δεν έχει σχέση με το αντικείμενο να μπορέσει να φτιάξει το αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα!
όλα μαζί μου βγήκαν στα 1580 ευρώ μέσα και τα μεταφορικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιωργο πρεπει και στη μελετη και εγκατασταση που εκανες, να εχεις φτιαξει και ενα συστημα καλης συντηρησης στις μπαταριες σου.

Αν δεν το προσεξεις, καθε χρονο θα αγοραζεις καινουριες μπαταριες, στο βαθμο βεβαια που μενουν πανω απο μηνα αχρησιμοποιητες.

Προσεξε το γιατι ξερω διαφορους που εχουν φτιαξει φωτοβολταικα και εκει την πατησαν...

Πηγαιναν καλοκαιρι σπιτι τους ,και... τεζα οι μπαταριες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tornado είπε

γιωργο πρεπει και στη μελετη και εγκατασταση που εκανες, να εχεις φτιαξει και ενα συστημα καλης συντηρησης στις μπαταριες σου.

Αν δεν το προσεξεις, καθε χρονο θα αγοραζεις καινουριες μπαταριες, στο βαθμο βεβαια που μενουν πανω απο μηνα αχρησιμοποιητες.

Προσεξε το γιατι ξερω διαφορους που εχουν φτιαξει φωτοβολταικα και εκει την πατησαν...

Πηγαιναν καλοκαιρι σπιτι τους ,και... τεζα οι μπαταριες!!!

την μελέτη την έκανε η εταιρεία από εκεί που αγόρασα όλο το φωτοβολταϊκό σύστημα 
το φωτοβολταϊκό σύστημα είναι υπολογισμένο για καλοκαίρι με όλες τις αναγραφόμενες καταναλώσεις και όλο το χρόνο μόνο οι καταναλώσεις για κάμερες και ρούτερ 
τι είναι αυτό το  σύστημα καλής συντήρησης στις μπαταρίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην πρόθυμη παρέα. 

Eχω πάνελ περίπου 5000wp καθώς και ένα inverter καθαρού ημίτονου (5000VA) 4000w 48V με ενσωματωμένο ρυθμιστή φόρτισης MPPT-PWM 50A και δεν τα έχω συνδέσει ακόμη. Βρέθηκαν στα χέρια μου από μπέρδεμα (και τα πλήρωσα).  Καθώς και ένα ακόμη inverter  24v 3000w \ 6000pic κι αυτό καθαρού ημιτόνου χωρίς ρυθμιστή φόρτισης. 

Χρειάζομαι σε ένα σπίτι ημιμόνιμης κατοίκησης να βάλω ρεύμα.

Δεδομένα:

Μέτρησα 8.000 Wh μέσος όρος ημερήσιας κατανάλωσης 

(όμως η καταναλώσεις γίνονται την ημέρα με την ηλιοφάνεια οπότε ίσως το ρεύμα να μην μπαίνει καν στην μπαταρία αλλά να το απορροφά το inverter  κατευθείαν μετά τον ρυθμιστή. Δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογιστεί όλος ο όγκος ρεύματος στην μπαταρία, μιας και δεν θα γίνεται βράδυ η κατανάλωσή του.)

ΕΡΩΤΗΣΗ:  Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή μπαταριών; 

Ευχαριστώ. 

 

Επεξ/σία από photonio04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, photonio04 είπε

Καλησπέρα στην πρόθυμη παρέα. (ζητώ κι εγώ..."δωρεάν μελέτη απο το internet"....) 

Eχω πάνελ περίπου 5000wp καθώς και ένα inverter καθαρού ημίτονου (5000VA) 4000w 48V με ενσωματωμένο ρυθμιστή φόρτισης MPPT-PWM 50A και δεν τα έχω συνδέσει ακόμη. Βρέθηκαν στα χέρια μου από μπέρδεμα (και τα πλήρωσα).  Καθώς και ένα ακόμη inverter  24v 3000w \ 6000pic κι αυτό καθαρού ημιτόνου χωρίς ρυθμιστή φόρτισης. 

Χρειάζομαι σε ένα σπίτι ημιμόνιμης κατοίκησης να βάλω ρεύμα.

Δεδομένα:

Ψυγείο 100w (άγνωστος ο χρόνος λειτουργίας - παύσης). 

Πλυντήριο σε σύνδεση με τον ηλιακό θερμοσίφωνα.

3-4 Λάμπες LED ( αμελητέο)

Λαπ τοπ 

Σταθερό PC

Ρουτερ.

(κουζίνα υγραερίου)

Ηλιακό θερμοσίφωνα.

ΕΡΩΤΗΣΗ:  Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή μπαταριών; 

Ευχαριστώ. 

Καλησπέρα,
δεν είναι "δωρεάν μελέτη από το internet" όπως λένε 
για αυτό υπάρχουν τα forum
πρέπει να γράψεις αναλυτικά τις καταναλώσεις (δες ότι έκανε και ο giorgosmicho)
να γνωρίζεις πως το σταθερό pc πχ ας πούμε πως είναι 600watt και θα είναι ανοιχτό 10 ώρες πάμε 6000wh

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Τι είναι το σύστημα συντήρησης ;

Οι μπαταρίες αν μείνουν νεκρές για μεγάλο διάστημα και δεν κάνουν φορτιση εκφορτιση χάνουν σταδιακά την αποδοση τους

 

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2020 στις 12:10 ΠΜ, tzotzosgr είπε

Καλησπέρα giorgosmicho
λοιπόν πρόσφατα έφτιαξα σε τροχοβίλα ένα αυτόνομο με έναν φίλο 
έχεις 3124wh ανά 24ωρο 1041Wp ισχύος σε φωτοβολταϊκά πάνελ  θέλεις 4 πάνελ 260w 24v
μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης θέλεις 2 x  12v 150ah για μια μέρα αυτονομίας στο 50% εκφόρτιση 
ρυθμιστή φόρτισης mppt 40Α 
Inverter καθαρού ημιτόνου 3000 watt /24v
εγώ έχω αυτό PS-3K 24V έχει ενσωματωμένο τον ρυθμιστή mppt 
θα σου βγει περίπου στα 1500ευρώ 

Χωρις να ειμαι ειδικός, τα 3000w νομίζω πως είναι πάρα πολλά για τις ανάγκες του ts. Εγω έχω ενα inverter 3.5kw το οποίο καλύπτει ολόκληρο σπίτι + φώτα προβολείς στην αυλή. (Εννοειται χωρις θερμοσίφωνο και ηλεκτρική κουζίνα). Η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω είναι η αγορά επώνυμου συστήματος γιατι μετα απο χρόνια αν χρειαστεί κάτι να μπορεί να έρθει ο οποιοσ΄δηποτε τεχνικός και να το αναλάβει. Εγω το δουλεύω εδω και 4+ χρόνια απροβλιμάτιστα ευτυχώς. μόνο έλεγχο υγρών μπαταρίας κάνω(παρεπειπτόντως δεν ξέρω τι υγρα πρέπει να βάλω :-))

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2020 στις 4:56 ΠΜ, Sotirakis1992 είπε

Χωρις να ειμαι ειδικός, τα 3000w νομίζω πως είναι πάρα πολλά για τις ανάγκες του ts. Εγω έχω ενα inverter 3.5kw το οποίο καλύπτει ολόκληρο σπίτι + φώτα προβολείς στην αυλή. (Εννοειται χωρις θερμοσίφωνο και ηλεκτρική κουζίνα). Η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω είναι η αγορά επώνυμου συστήματος γιατι μετα απο χρόνια αν χρειαστεί κάτι να μπορεί να έρθει ο οποιοσ΄δηποτε τεχνικός και να το αναλάβει. Εγω το δουλεύω εδω και 4+ χρόνια απροβλιμάτιστα ευτυχώς. μόνο έλεγχο υγρών μπαταρίας κάνω(παρεπειπτόντως δεν ξέρω τι υγρα πρέπει να βάλω :-))

τόσα περίπου μου τα έβγαλε και η εταιρεία που τα αγόρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...