Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων (αμοιβή μεσίτη) για ενοικίαση.


iAndrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. 
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα μεσιτικό γραφείο στην Θεσσαλονίκη.

Βρηκα ένα σπίτι τέλος πάντων στον Spitogato πήγαμε το είδαμε μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο γιατί έπρεπε να το δουν και άλλοι μετά από μένα. Το σπίτι ήταν επιπλωμένο και μου το παρουσίασαν ως τέλειο.

Τέλος πάντων πληρώνω αμοιβή : 300+ΦΠΑ = 370€ και τα δυο νοίκια 600€.

Παω εφόσον πάρω τα κλειδιά και ξεκινώ καθάρισμα κτλ και βλέπω ότι το σαλόνι οι καναπέδες στεκόντουσαν πάνω σε βιβλία και σπασμένα ξύλα... κάποιοι μηχανισμοί από παράθυρα και πόρτες δεν δούλευαν, το έπιπλο του μπάνιου ήταν σάπιο κτλ κτλ...

Παιρνω τηλ και τους ενημερώνω (και ιδιοκτήτη και μεσίτη) ο μεσίτης πριν καν πω οτιδήποτε μου λέει: χρήματα δεν επιστρέφονται... η άλλη μου λέει το σαλόνι πετά το αν δεν σου κάνει... δεν μπορώ να βάλω άλλο κτλ, και γενικώς έγινε ένα μπάχαλο. Με αποτέλεσμα να μην πάρω το σπίτι και να ακυρώσω το συμβόλαιο γιατί δεν είχε κανιά σχέση με αυτό που μου δείξανε και με αυτά που έγραφε το συμβόλαιο (πλήρως επιπλωμένο με έπιπλα σε καλή κατάσταση κτλ) 

Τωρα ρωτώ το εξής ... τι μπορώ να κάνω για να λάβω τουλάχιστον την μεσιτική αμοιβή πίσω ; Γιατί υο γραφείο μου λέει: εμείς κάναμε την δουλειά μας υπέγραψες άρα λεφτά δεν επιστρέφουμε. Μα πως κανανε την δουλειά τους εφόσον εξαιτίας τους γίνεται όλο αυτό ; Αν εξαρχής μου δείχνανε τα πρόβλημα η θα ζητούσα να πέσει η τιμή η θα έλεγα όχι... 

Επισης η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ είπε ότι θα μου επιστρέψει την εγγύηση αν ακυρώσω το συμβόλαιο και επιστρέψω το κλειδί (και ότι η κατάθεση των χρημάτων θα πάρει τρεις μέρες) 

Για πείτε guys :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς σπίτι κλείνεις....δεν αγοράζεις αναψυκτικό από το περίπτερο.

Αν δε κοίταξες λεπτομερώς και τα είδες μετά δικό σου το φταίξιμο.

Η μλκια έγινε τώρα και δε κλαίμε πάνω από χυμένο γάλα.

Για να πάρεις τα λεφτά του μεσιτικού μόνο με τσαμπουκά και κανέναν αστυνομικό παρέα για εξαπάτηση αν δεν καταλαβαίνουν την αρχική σου "τοποθέτηση"

Τα περισσότερα μεσιτικά είναι λαμόγια μαφίες και το κύκλωμα είναι τεράστιο σε πονηριές και χρήματα αεριτζίδικα.

Καλά ξεμπερδέματα και την επόμενη φορά υποψιασμένος να ψάξεις καλύτερα το σπίτι που θα διαλέξεις να μπεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Καταρχάς σπίτι κλείνεις....δεν αγοράζεις αναψυκτικό από το περίπτερο.

Αν δε κοίταξες λεπτομερώς και τα είδες μετά δικό σου το φταίξιμο.

Η μλκια έγινε τώρα και δε κλαίμε πάνω από χυμένο γάλα.

Για να πάρεις τα λεφτά του μεσιτικού μόνο με τσαμπουκά και κανέναν αστυνομικό παρέα για εξαπάτηση αν δεν καταλαβαίνουν την αρχική σου "τοποθέτηση"

Τα περισσότερα μεσιτικά είναι λαμόγια μαφίες και το κύκλωμα είναι τεράστιο σε πονηριές και χρήματα αεριτζίδικα.

Καλά ξεμπερδέματα και την επόμενη φορά υποψιασμένος να ψάξεις καλύτερα το σπίτι που θα διαλέξεις να μπεις.

Τι να πω, δεν ξέρω... Τουλάχιστον ο μεσίτης θα έπρεπε να είναι σωστός απέναντι μου και ναι πει και συγνώμη από πάνω εκτός από την επιστροφή των χρημάτων που είναι πιο απλή διαδικασία πεθαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, iAndrew είπε

Τι να πω, δεν ξέρω... Τουλάχιστον ο μεσίτης θα έπρεπε να είναι σωστός απέναντι μου και ναι πει και συγνώμη από πάνω εκτός από την επιστροφή των χρημάτων που είναι πιο απλή διαδικασία πεθαίνεις.

H δουλειά του μεσίτη είναι να μεσολαβήσει ώστε να νοικιαστείτο σπίτι. Εφόσον αυτό έγινε, έκανε την δουλειά του. Γιατί να επιστρέψει χρήματα; Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου, αλλά δεν το βλέπω να τα επιστρέφει...

Επίσης η διαδικασία είναι απλή για την επιστροφή από ιδιώτη σε ιδιώτη, για επιστροφή από επαγγελματία και δη παροχής υπηρεσιών είσαι σίγουρος ότι είναι τόσο απλό; Κάπως θα πρέπει να αιτιολογηθεί η κίνηση αυτή.

Φυσικά μπορείς να κινηθείς νομικά, με εξαιρετικά αμφίβολα αποτελέσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από τις αποκαρδιωτικές απαντήσεις,

υπάρχουν ειδικευμένοι δικηγόροι, οργανώσεις ή υπηρεσίες για την προστασία του καταναλωτή, υπάρχουν και τα παρακάτω:

https://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/675-misthosi-katoikias-pragmatika-elattomata-tou-misthiou-dikaiomata-tou-misthoti-mi-katavoli-enoikiou-apozimiosi-kataggelia-misthosis

https://www.karagiannislawfirm.gr/el/astiko-dikaio/90-2010-12-16-17-24-02

https://landlord-resources.theblueground.com/el-gr/sxesi-idioktiti-enoikiasti/ypoxreoseis-dikaiomata-idioktiti-enoikiasti/

 

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filipN είπε

Εκτός από τις αποκαρδιωτικές απαντήσεις,

υπάρχουν ειδικευμένοι δικηγόροι, οργανώσεις ή υπηρεσίες για την προστασία του καταναλωτή, υπάρχουν και τα παρακάτω:

https://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/675-misthosi-katoikias-pragmatika-elattomata-tou-misthiou-dikaiomata-tou-misthoti-mi-katavoli-enoikiou-apozimiosi-kataggelia-misthosis

https://www.karagiannislawfirm.gr/el/astiko-dikaio/90-2010-12-16-17-24-02

https://landlord-resources.theblueground.com/el-gr/sxesi-idioktiti-enoikiasti/ypoxreoseis-dikaiomata-idioktiti-enoikiasti/

και εγω αν εχω το γκουγκλι το παιζω μαγκας: αυτα που αναφερονται τα αρθρα ειναι σχετικα με το συμβολαιο ενοικιασης (με ιδιοκτητη) που αποτι καταλαβαμε δεν υπαρχει θεμα (γραφει περι ακυρωσης).

Σχετικα με τη μεσιτικη αμοιβη ειναι ξεχωριστη (ιδιωτικη συμβαση παροχη υπηρεσιων) περιπτωση και θα πρεπει ο πελατης να δει τους ορους/προυποθεσεις (εμεις να μυρισουμε τα νυχια μας τι υπεγραψε με μεσιτη;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από την στιγμή που μπήκες στο σπίτι το είδες και είπες οκ το θέλω επειδή σε δεύτερο χρόνο βρήκες προβλήματα (τα οποία βγάζουν μάτι συνφωνα με τα λεγόμενα σου, δεν είναι πχ μια βρύση που στάζει μια στο τόσο η μία πόρτα που δεν κλείνει καλά) τότε μου φαίνετε πολύ λογικό να μην σου επιστρέφει το μεσιτικό τα λεφτά που πήρε αυτοί έκαναν την δουλειά τους σε πήγαν είδες το σπίτι, εκείνη την στιγμή είπες οκ μου κάνει και υπογράψατε συμβόλαια, επειδή εσύ άλλαξες γνώμη δεν φταίνε αυτοί

Ίσως με ευγενικό τρόπο εφόσον σου επιστρέφουν την εγγύηση ο ιδιοκτήτης μπορέσεις να τους πεις να σου βρούνε άλλο σπίτι χωρίς να ξανά πάρουν αμοιβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο απατεωνας του απατεωνα τελικα, ο αλλος θελει να αγοραζει πραγματα διαδικτυακα να τα δοκιμαζει και να τα στελνει πισω, ο αλλος ο εμπορας κοροιδεψε τον καινουριο κατοχο αυτοκινητου με γυρισμενα χιλιομετρα, ο αλλος εκανε ζημια στο αυτοκινητου του πελατη του και δεν τον αποζημιωνει, εδω παρουσιασαν τα πραγματα σε καλη κατασταση και τον κοροιδευουν. Καθε μερα δεκαδες τετοιες περιπτωσεις απατης, για αυτο εχετε ολοι το νου σας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lacepo είπε

ο απατεωνας του απατεωνα τελικα, ο αλλος θελει να αγοραζει πραγματα διαδικτυακα να τα δοκιμαζει και να τα στελνει πισω, ο αλλος ο εμπορας κοροιδεψε τον καινουριο κατοχο αυτοκινητου με γυρισμενα χιλιομετρα, ο αλλος εκανε ζημια στο αυτοκινητου του πελατη του και δεν τον αποζημιωνει, εδω παρουσιασαν τα πραγματα σε καλη κατασταση και τον κοροιδευουν. Καθε μερα δεκαδες τετοιες περιπτωσεις απατης, για αυτο εχετε ολοι το νου σας.

Ανόμοια πράγματα συγκρίνεις.

Οκ τα πόδια του καναπέ δεν τα είδε. Πόρτες και μηχανισμούς όφειλεις να ελέγξεις. Το ίδιο και τα έπιπλα μπάνιου. Και σίγουρα σε ένα σπίτι όπως το περιγράφει ο φίλος σίγουρα δεν θα ήταν μόνο αυτά τα προβλήματα.

Πρόκειται για καθαρή αφέλεια για την οποία μόνο από καλή διάθεση θα μπορούσες να πάρεις χρήματα πίσω και όχι με τσαμπουκάδες και ψευτομαγκιές.

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, iAndrew said:

Καλημέρα σε όλους. 
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα μεσιτικό γραφείο στην Θεσσαλονίκη.

Βρηκα ένα σπίτι τέλος πάντων στον Spitogato πήγαμε το είδαμε μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο γιατί έπρεπε να το δουν και άλλοι μετά από μένα. Το σπίτι ήταν επιπλωμένο και μου το παρουσίασαν ως τέλειο.

Τέλος πάντων πληρώνω αμοιβή : 300+ΦΠΑ = 370€ και τα δυο νοίκια 600€.

Παω εφόσον πάρω τα κλειδιά και ξεκινώ καθάρισμα κτλ και βλέπω ότι το σαλόνι οι καναπέδες στεκόντουσαν πάνω σε βιβλία και σπασμένα ξύλα... κάποιοι μηχανισμοί από παράθυρα και πόρτες δεν δούλευαν, το έπιπλο του μπάνιου ήταν σάπιο κτλ κτλ...

Παιρνω τηλ και τους ενημερώνω (και ιδιοκτήτη και μεσίτη) ο μεσίτης πριν καν πω οτιδήποτε μου λέει: χρήματα δεν επιστρέφονται... η άλλη μου λέει το σαλόνι πετά το αν δεν σου κάνει... δεν μπορώ να βάλω άλλο κτλ, και γενικώς έγινε ένα μπάχαλο. Με αποτέλεσμα να μην πάρω το σπίτι και να ακυρώσω το συμβόλαιο γιατί δεν είχε κανιά σχέση με αυτό που μου δείξανε και με αυτά που έγραφε το συμβόλαιο (πλήρως επιπλωμένο με έπιπλα σε καλή κατάσταση κτλ) 

Τωρα ρωτώ το εξής ... τι μπορώ να κάνω για να λάβω τουλάχιστον την μεσιτική αμοιβή πίσω ; Γιατί υο γραφείο μου λέει: εμείς κάναμε την δουλειά μας υπέγραψες άρα λεφτά δεν επιστρέφουμε. Μα πως κανανε την δουλειά τους εφόσον εξαιτίας τους γίνεται όλο αυτό ; Αν εξαρχής μου δείχνανε τα πρόβλημα η θα ζητούσα να πέσει η τιμή η θα έλεγα όχι... 

Επισης η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ είπε ότι θα μου επιστρέψει την εγγύηση αν ακυρώσω το συμβόλαιο και επιστρέψω το κλειδί (και ότι η κατάθεση των χρημάτων θα πάρει τρεις μέρες) 

Για πείτε guys 😕

Το σπίτι γιατί το είδες πριν το κλείσεις;

Γιατί δεν το έκλεινες χωρίς να το δεις;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_gr2 είπε

Ανόμοια πράγματα συγκρίνεις.

Οκ τα πόδια του καναπέ δεν τα είδε. Πόρτες και μηχανισμούς όφειλεις να ελέγξεις. Το ίδιο και τα έπιπλα μπάνιου. Και σίγουρα σε ένα σπίτι όπως το περιγράφει ο φίλος σίγουρα δεν θα ήταν μόνο αυτά τα προβλήματα.

Πρόκειται για καθαρή αφέλεια για την οποία μόνο από καλή διάθεση θα μπορούσες να πάρεις χρήματα πίσω και όχι με τσαμπουκάδες και ψευτομαγκιές.

ανοιξε τα ματια σου καλυτερα και διαβαζε καθολου ανομοια, τι σημαινει δεν ειδε; Στο συμβολαιο αλλα εγραφε ξεκαθαρη εξαπατηση ειναι αντε μου εμαθες και εσυ να εχεις αποψη καθε πικραμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_gr2 είπε

Ανόμοια πράγματα συγκρίνεις.

Οκ τα πόδια του καναπέ δεν τα είδε. Πόρτες και μηχανισμούς όφειλεις να ελέγξεις. Το ίδιο και τα έπιπλα μπάνιου. Και σίγουρα σε ένα σπίτι όπως το περιγράφει ο φίλος σίγουρα δεν θα ήταν μόνο αυτά τα προβλήματα.

Πρόκειται για καθαρή αφέλεια για την οποία μόνο από καλή διάθεση θα μπορούσες να πάρεις χρήματα πίσω και όχι με τσαμπουκάδες και ψευτομαγκιές.

 

Ο νόμος για τα πραγματικά (κεκρυμμένα) ελαττώματα είναι ενεργός!

Έχει ισχύ, εκτός από τις αγορές γενικώς και τις αγορές ακινήτων ειδικότερα, και για τις ενοικιάσεις ακινήτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filipN είπε

Ο νόμος για τα πραγματικά (κεκρυμμένα) ελαττώματα είναι ενεργός!

Έχει ισχύ, εκτός από τις αγορές γενικώς και τις αγορές ακινήτων ειδικότερα, και για τις ενοικιάσεις ακινήτων...

Εγώ πάλι λέω πως τίποτα από όσα αναφέρει δεν είναι "κεκρυμμένο". Όταν πας να δεις σπίτι για να νοικιάσεις γι' αυτό το λόγο πας, αλλιώς θα νοικιάζαμε απευθείας από τον σπιτόγατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάω που λέτε να κλείσω το θέμα με το συμβόλαιο και μου βγάζουν «εξτρα» ένα έγγραφο να υπογράψω ότι θα επιστραφεί ένα ποσο των 300€ αλλά δεν είχε να κάνει καθόλου με το συμβόλαιο και επισης δήλωνε πως δεν είχα καμία απαίτηση απέναντι τους.  Τέλος πάντων τους λέω δεν υπογράφω Και θα τα δω με τον δικηγόρο μου. Μισή ώρα μετά αφότου έφυγα με πήραν τηλ να μου επιστρέψουν όλο το ποσο και του μεσίτη και τα νοίκια... και εννοείται να πετάξουμε τις αποδείξεις. Σαν να μην έγινε.

 

το γράφω για να βλέπετε τι κομπίνες παίζονται. Εξαρχής έκανε μαλακια και ο μεσίτης και ο ιδιοκτήτης που δεν συμφωνούσε να λύσει τα προβλήματα και έπαιρνε το μέρος του μεσίτη ο οποίος όχι μόνο δεν έκανε σωστά την δουλειά του αλλά πήρε ολόκληρη την αμοιβή με το παραπάνω.

Επίσης όσο αφορά το σαλόνι, δεν ήταν μόνο τα πόδια κατεστραμμένα ήταν και οι ίδιοι οι καναπέδες, δηλαδή καθόσουν επάνω στον καναπέ και κάτω σου πάνω στα βιβλία και στα σανίδια που έχει από κάτω.

Θα μπορούσαν άνετα να μου το φορτώσουν ως ζημιά δίκη μου με βάση αυτά που έλεγε το συμβόλαιο. 
 

καλη συνέχεια,

Επεξ/σία από iAndrew
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...