Προς το περιεχόμενο

Καλύτερες 775 μητρικές για O.C.


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε αναζήτηση μητρικής 775 για (maximum) O.C. Προς το παρόν έχω μία Maximus formula (δέχεται και υδρόψυξη στο chipset). Με κάτι λίγες δοκιμές που έκανα με αερόψυξη πήγε αρκετά καλά, όμως δεν υποστηρίζει XEON. Έτσι, σκέφτομαι να κατευθυνθώ σε μητρικές με Chipset P45. Το nForce έχω ακούσει ότι ρυθμίζει ξεχωριστά τις μνήμες από τον επεξεργαστή. Τελικά, τι να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Είμαι σε αναζήτηση μητρικής 775 για (maximum) O.C. Προς το παρόν έχω μία Maximus formula (δέχεται και υδρόψυξη στο chipset). Με κάτι λίγες δοκιμές που έκανα με αερόψυξη πήγε αρκετά καλά, όμως δεν υποστηρίζει XEON. Έτσι, σκέφτομαι να κατευθυνθώ σε μητρικές με Chipset P45. Το nForce έχω ακούσει ότι ρυθμίζει ξεχωριστά τις μνήμες από τον επεξεργαστή. Τελικά, τι να προτιμήσω;

Καλησπέρα, κάποια DFI, Asus, Gigabyte P45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DFI σχεδόν αδύνατο για εδώ μέσα, Gigabyte είμαι και δεν είμαι και από Asus σκέφτομαι κάποια από αυτές: 

MAXIMUS II FORMULA

P5Q Deluxe

P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n

Έχω ήδη βρει τη δεύτερη. Έχουν σημασία τα 16 chokes ή την ίδια δουλειά θα κάνει και μία με 12 ή και 8;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

DFI σχεδόν αδύνατο για εδώ μέσα, Gigabyte είμαι και δεν είμαι και από Asus σκέφτομαι κάποια από αυτές: 

MAXIMUS II FORMULA

P5Q Deluxe

P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n

Έχω ήδη βρει τη δεύτερη. Έχουν σημασία τα 16 chokes ή την ίδια δουλειά θα κάνει και μία με 12 ή και 8;

Οτιδήποτε με 8 ή και παραπάνω θα σε καλύψει. Και οι εξαφασικες Gigabyte είναι μια χαρα ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

DFI σχεδόν αδύνατο για εδώ μέσα, Gigabyte είμαι και δεν είμαι και από Asus σκέφτομαι κάποια από αυτές: 

MAXIMUS II FORMULA

P5Q Deluxe

P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n

Έχω ήδη βρει τη δεύτερη. Έχουν σημασία τα 16 chokes ή την ίδια δουλειά θα κάνει και μία με 12 ή και 8;

εχω εαν σε ενδιαφερει evga 790 ultra sli εξαιρετικα σπανια μητρικη που περνει και χεον cpu socket 771 54xxx  σειρα η 33χχ socket 775

9 λεπτά πριν, spokaria είπε

εχω εαν σε ενδιαφερει evga 790 ultra sli εξαιρετικα σπανια μητρικη που περνει και χεον cpu socket 771 54xxx  σειρα η 33χχ socket 775

εξαιρετικη η evga 790 ultra sli σε vrm περνει μονο ddr3 ram max mexri 32gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spokaria είπε

εχω εαν σε ενδιαφερει evga 790 ultra sli εξαιρετικα σπανια μητρικη που περνει και χεον cpu socket 771 54xxx  σειρα η 33χχ socket 775

εξαιρετικη η evga 790 ultra sli σε vrm περνει μονο ddr3 ram max mexri 32gb

Εγώ για 8 γίγα διαβάζω παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε άλλες μητρικές:

Γιατί τα 16 DDR2 που γράφουν κάποιες μητρικές, υποστηρίζουν 4άρες DDR2;

Σε DDR3 μέχρι 16 έχω δει.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Σε άλλες μητρικές:

Γιατί τα 16 DDR2 που γράφουν κάποιες μητρικές, υποστηρίζουν 4άρες DDR2;

Σε DDR3 μέχρι 16 έχω δει.

Ναι, τα τσιπάκια της nvidia δεν αξιζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζουν αρκετα, αλλα για πολυ συγκεκριμενα πραγματα🤠 Τωρα δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια ομως,
σε αντιθεση με το αλλοτε που μας ελυναν τα χερια! Για παραδειγμα μπορουσες να ανεβασεις διχως...
να σε νοιαζουν καθολου οι μνημες σου, ακομη και με 667 (η 533) εφτανες 4πυρηνο στα 3.7GHz, που
σε αλλες μητρικες για να το πετυχεις ετσι ευκολα αυτο, θα επρεπε να αναζητησεις ( = πληρωσεις!)
για ταχυτερες & πολυ ακριβοτερες μνημες -καθως δε θα το μπορουσες με τις μικροταχυτες ram 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω προτάσεις για: Striker ExtremeP5N32-E SLI και P5Q DELUXE. Να κινηθώ σε κάποια από αυτές ή να περιμένω για κάτι καλύτερο; Βέβαια όλες υποστηρίζουν DDR2 🤔

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nforce θα βάλεις μονο αν έχεις εντελώς...σαπιες μνήμες 667/533, η αν δεν θέλεις να πονοκεφαλιασεις για μισό λεπτό με τους διαιρετες των μνημων στο overclocking ούτε ποσο ανεβαίνουν ποσο αντέχουν κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτές. Να βρω και άλλο ένα σετ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Εγώ για 8 γίγα διαβάζω παντού.

 ddr3 περνει η evga 790 ultra sli εγω την δουλευα με 4*4gb ddr3 1600mhz patriot dual rank. τωρα εσυ μπορεις να διαβαζεις σε μη αξιοποιστες πηγες. μπορεις να το δεις στο pc specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...