Προς το περιεχόμενο

κλήση απο τροχαία


matias79gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

δέχτηκα κλήση από την τροχαία, πήγα δικαστήριο, αθωώθηκα στο δικαστήριο, από λάθος του αστυνομικού τμήματος μου έρχεται και δεύτερο ραβασάκι για δικαστήριο, αθωώνομαι και πάλι λόγο δεδικασμένου και μετά από 5  χρόνια μου έρχεται πρόστιμο στην εφορία για αυτή την κλήση. Έχω τις αποφάσεις στα χέρια μου, πηγαίνω εφορία και μου λένε ότι πρέπει να μας ειδοποιήσει  το Α.Τ. . Μιλάω με το ΑΤ. και μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος/κάποια υποχρέωση τους για να κάνουν κάτι τέτοιο. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για το τι πρέπει να κάνω? Βοήθεια!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

58 λεπτά πριν, matias79gr είπε

Καλησπέρα!

δέχτηκα κλήση από την τροχαία, πήγα δικαστήριο, αθωώθηκα στο δικαστήριο, από λάθος του αστυνομικού τμήματος μου έρχεται και δεύτερο ραβασάκι για δικαστήριο, αθωώνομαι και πάλι λόγο δεδικασμένου και μετά από 5  χρόνια μου έρχεται πρόστιμο στην εφορία για αυτή την κλήση. Έχω τις αποφάσεις στα χέρια μου, πηγαίνω εφορία και μου λένε ότι πρέπει να μας ειδοποιήσει  το Α.Τ. . Μιλάω με το ΑΤ. και μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος/κάποια υποχρέωση τους για να κάνουν κάτι τέτοιο. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για το τι πρέπει να κάνω? Βοήθεια!!!!!!!!!

ζήτα απο την εφορία την εγκύκλιο που ορίζει οτι πρέπει το ΑΤ να δώσει στοιχεία σε αυτούς ή κάτι που να λέει γραπτώς οτι με τα χαρτιά που έχεις στα χέρια σου δεν μπορουν να σβήσουν το προστιμο. Πήγαινε στον διευθυντή κατα προτίμηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικαστική απόφαση που λέει ότι ο αστυνομικός έκανε λάθος και σε αθωώνει, αναφέρει ότι πρέπει να διαγραφεί το πρόστιμο από την υπηρεσία που κυρώθηκε; 

Και αν σου είναι εύκολο πες μας λίγο πιο αναλυτικά για την ιστορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα κλήση με νοικιασμένο αυτοκίνητο οτι δεν εχω περάσει κτεο. αυτο. τιποτα αλλο.  έκανα βλακεία που δεν πήγα κατευθείαν στη τροχαία/στο τμήμα για να παραπονεθώ. δεν ξερω βεβαια αν θα ειχα καταφέρει κατι. Ο αστυνομικός δεν σήκωνε κουβέντα...αυτο ειναι μου λεει..δεν εχεις.

Επεξ/σία από matias79gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, matias79gr είπε

Πήρα κλήση με νοικιασμένο αυτοκίνητο οτι δεν εχω περάσει κτεο. αυτο. τιποτα αλλο.  έκανα βλακεία που δεν πήγα κατευθείαν στη τροχαία/στο τμήμα για να παραπονεθώ. δεν ξερω βεβαια αν θα ειχα καταφέρει κατι. Ο αστυνομικός δεν σήκωνε κουβέντα...αυτο ειναι μου λεει..δεν εχεις.

Δεν κοίταξε πινακίδα; Δεν είδε ότι το αμάξι ήταν νοικιασμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, matias79gr είπε

Πήρα κλήση με νοικιασμένο αυτοκίνητο οτι δεν εχω περάσει κτεο. αυτο. τιποτα αλλο.  έκανα βλακεία που δεν πήγα κατευθείαν στη τροχαία/στο τμήμα για να παραπονεθώ. δεν ξερω βεβαια αν θα ειχα καταφέρει κατι. Ο αστυνομικός δεν σήκωνε κουβέντα...αυτο ειναι μου λεει..δεν εχεις.

Η κλήση για έλλειψη ΚΤΕΟ είναι απλώς διοικητικό πρόστιμο κι όχι ποινικό αδίκημα. Δικαστήριο για ποιο λόγο πήγες? Μήπως υπήρχε κι άλλη παράβαση που προέβλεπε δικαστήριο? Π.χ. έλλειψη διπλώματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν κοίταξε πινακίδα; Δεν είδε ότι το αμάξι ήταν νοικιασμένο; 

ειχα χαρτια κανονικα

2 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Η κλήση για έλλειψη ΚΤΕΟ είναι απλώς διοικητικό πρόστιμο κι όχι ποινικό αδίκημα. Δικαστήριο για ποιο λόγο πήγες? Μήπως υπήρχε κι άλλη παράβαση που προέβλεπε δικαστήριο? Π.χ. έλλειψη διπλώματος?

τιποτα αλλο, καμια αλλα παραβαση. στο δικαστήριο γελούσε η πρόεδρος.

Επεξ/σία από matias79gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά έχει γίνει το εξής: ο αστυνομικός που σε έγραψε, για κάποιο λόγο (λάθος, άγνοια, άγνωστο για ποιο λόγο) εκτός από την κλήση σε έκανε και μήνυση για το ότι δεν είχες περάσει ΚΤΕΟ, παρότι δεν προβλεπόταν. Οπότε γι΄ αυτό και πήγες στο δικαστήριο, όπου, λογικά, αθωώθηκες καθώς δεν υπήρχε στην ουσία ποινικό αδίκημα από μέρους σου. Όμως, το πρόστιμο ΔΕΝ διαγράφεται. Θα έπρεπε να προβείς σε ένσταση μήπως και το πρόστιμο καταλογιστεί στην εταιρεία ενοικίασης του αυτοκινήτου. Αυτό, φυσικά, δεν σημαίνει ότι εσύ ως οδηγός παύεις να φέρεις ευθύνη για κυκλοφορία οχήματος που δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ ή είναι ανασφάλιστο, όπως αντίστοιχα η εταιρεία θα έφερε και αυτή ευθύνη αν σου έδινε αυτοκίνητο χωρίς εσύ να έχεις το κατά Νόμο απαιτούμενο δίπλωμα. Βέβαια, όλα αυτά που αναφέρω είναι με κάθε επιφύλαξη.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά έχει γίνει το εξής: ο αστυνομικός που σε έγραψε, για κάποιο λόγο (λάθος, άγνοια, άγνωστο για ποιο λόγο) εκτός από την κλήση σε έκανε και μήνυση για το ότι δεν είχες περάσει ΚΤΕΟ, παρότι δεν προβλεπόταν. Οπότε γι΄ αυτό και πήγες στο δικαστήριο, όπου, λογικά, αθωώθηκες καθώς δεν υπήρχε στην ουσία ποινικό αδίκημα από μέρους σου. Όμως, το πρόστιμο ΔΕΝ διαγράφεται. Θα έπρεπε να προβείς σε ένσταση μήπως και το πρόστιμο καταλογιστεί στην εταιρεία ενοικίασης του αυτοκινήτου. Αυτό, φυσικά, δεν σημαίνει ότι εσύ ως οδηγός παύεις να φέρεις ευθύνη για κυκλοφορία οχήματος που δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ ή είναι ανασφάλιστο, όπως αντίστοιχα η εταιρεία θα έφερε και αυτή ευθύνη αν σου έδινε αυτοκίνητο χωρίς εσύ να έχεις το κατά Νόμο απαιτούμενο δίπλωμα. Βέβαια, όλα αυτά που αναφέρω είναι με κάθε επιφύλαξη.

Μα αν το αμάξι ήταν νοικιασμένο τι υποχρέωση για ασφάλιση και ΚΤΕΟ έχει; Αυτά είναι υποχρέωση της εταιρείας στην οποία ανήκει το αυτοκίνητο. Η υποχρέωση του οδηγού εξαντλείται στην ύπαρξη διπλώματος και την τήρηση του ΚΟΚ. Αν δεν είχε ούτε δίπλωμα θα έτρωγε και άλλο πρόστιμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μα αν το αμάξι ήταν νοικιασμένο τι υποχρέωση για ασφάλιση και ΚΤΕΟ έχει; Αυτά είναι υποχρέωση της εταιρείας στην οποία ανήκει το αυτοκίνητο. Η υποχρέωση του οδηγού εξαντλείται στην ύπαρξη διπλώματος και την τήρηση του ΚΟΚ. Αν δεν είχε ούτε δίπλωμα θα έτρωγε και άλλο πρόστιμο. 

Το λες και μόνος σου : την τήρηση του ΚΟΚ. Ο ΚΟΚ δεν είναι μόνο οι πινακίδες του δρόμου αλλά και το ΚΤΕΟ, η ασφάλιση, οι καμένες λάμπες κ.λ.π..

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μα αν το αμάξι ήταν νοικιασμένο τι υποχρέωση για ασφάλιση και ΚΤΕΟ έχει; Αυτά είναι υποχρέωση της εταιρείας στην οποία ανήκει το αυτοκίνητο. Η υποχρέωση του οδηγού εξαντλείται στην ύπαρξη διπλώματος και την τήρηση του ΚΟΚ. Αν δεν είχε ούτε δίπλωμα θα έτρωγε και άλλο πρόστιμο. 

Και όμως νομικά πρέπει να ελέγξεις ότι όλα είναι οκ.Ειναι ευθύνη του οδηγού.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Και όμως νομικά πρέπει να ελέγξεις ότι όλα είναι οκ.Ειναι ευθύνη του οδηγού.

δηλαδή οταν νοικίαζουμαι αυτοκίνητο θα πρέπει να ζητάμε και ολα τα χαρτιά..ασφάλεια..κτέο...κλπ κλπ...οτι υπαρχει? εχω νοικίασει ενα σωρο φορές αυτοκίνητο...τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει... επίσης το κτεο χρεώνεται στον οδηγό ή στον ιδιοκτήτη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...