Προς το περιεχόμενο

κλήση απο τροχαία


matias79gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ότι να ναι πραγματικά. Φτάσανε να τον κατηγορήσουν τον άλλον που δεν είχε περάσει ΚΤΕΟ το νοικιασμένο αμάξι..

Σε σταματάνε με νοικιάρικο και επειδή ο τροχαίος δεν βρίσκει κάτι άλλο σε γράφει για πυροσβεστηρα τριγωνο φαρμακείο.Ποιος φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι τόσο άχρηστοι που δε μπορούν να φτιάξουν ένα νόμο να λέει ότι οι εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων είναι υποχρεωμένες να σου παραδίδουν το αυτοκίνητο με ότι χαρτιά/εξοπλισμό χρειάζεται δε μου λέει απολύτως τίποτα.

Αν εννοείς ποιος φταίει νομικά υποθέτω απ ότι αναφέρατε παραπάνω φταίμε και εγώ και η εταιρεία, αν εννοείς ποιος φταίει πραγματικά πρώτο το κράτος και μετά η εταιρεία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ίδιο σκεπτικό αν νοικιάσω όχημα που δεν έχει ξέρω γω υγρό στα φρένα ή έχει φθαρμένη ντίζα και κοπεί με το που το πάρω και σκοτωθώ φταίω εγώ που δεν έβγαλα τα κατσαβίδια μου να του κάνω ένα γρήγορο service ε? Τι λέτε πραγματικά..

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

16 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Με το ίδιο σκεπτικό αν νοικιάσω όχημα που δεν έχει ξέρω γω υγρό στα φρένα ή έχει φθαρμένη ντίζα και κοπεί με το που το πάρω και σκοτωθώ φταίω εγώ που δεν έβγαλα τα κατσαβίδια μου να του κάνω ένα γρήγορο service ε? Τι λέτε πραγματικά..

Δεν είναι το ίδιο σκεπτικό γιατί μιλάμε για τον ΚΟΚ.Δεν ξεχωρίζει νοικιαρικο φίλου αδερφου.

Αν κάποιος οδηγάει το αμάξι σου χωρίς δίπλωμα ξέρεις τι γίνεται;

 

23 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτό κατάλαβες οκ

Κλεπταποδοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΚΤΕΟ αφορά τον έλεγχο για ορθή λειτουργία του αυτοκινήτου. Δεν είναι ορθή λειτουργία τα φρένα?

Επίσης εγώ δεν είμαι εταιρεία, άλλο το δικό μου αμάξι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Το ΚΤΕΟ αφορά τον έλεγχο για ορθή λειτουργία του αυτοκινήτου. Δεν είναι ορθή λειτουργία τα φρένα?

Επίσης εγώ δεν είμαι εταιρεία, άλλο το δικό μου αμάξι.

Θα βρεις πολλές άκρες ακόμα να το τραβήξεις ;

ΚΟΚ έγραψα.Το κτέο θα ελέγξει αν έχεις υγρό στα φρένα ή θα ελέγξει την λειτουργία τους και θα σε κόψει ;

 

Ο ΚΟΚ που μπηκε και το άρθρο πιο πίσω λεει ποιος εχει ευθυνη.

Οπως κοιτάς αν έχει γρατζουνιές όταν το παραλαμβάνεις κοιτάς και τα βασικά.Υπογράφεις και χαρτί νομίζω ότι το παρέλαβες οκ.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο μήνυμα έγραψα ότι νομικά φταίει και αυτός που το νοικιάζει, είπα απλά ότι αυτό είναι τελείως λάθος.

Άρα συμφωνείς ότι πρέπει να κοιτάξω τα φρένα πχ όταν νοικιάζω αμάξι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakafliaC είπε

Στο 1ο μήνυμα έγραψα ότι νομικά φταίει και αυτός που το νοικιάζει, είπα απλά ότι αυτό είναι τελείως λάθος.

Άρα συμφωνείς ότι πρέπει να κοιτάξω τα φρένα πχ όταν νοικιάζω αμάξι σωστά?

Sed lex dura lex ,αυτός είναι αυτή τη στιγμή με αυτόν πορευόμαστε.

Αμάξι που δεν το ξέρεις;Εγώ θα το κοίταζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά συμβαίνουν γιατί οι νόμοι είναι γραμμένοι στο πόδι και συχνά έχουν αντισυνταγματικές διατάξεις. Παράδειγμα ο ΚΟΚ που επιβάλλει σε πολλές περιπτώσεις αφαίρεση και άδειας κυκλοφορίας για παραβάσεις που δεν αφορούν το όχημα π.χ. όταν δεν φοράει κάποιος ζώνη ασφαλείας ή αναπτύσσει υπερβολική ταχύτητα. Το όχημα δεν ανήκει απαραίτητα στον οδηγό ούτε οδηγείται αποκλειστικά από αυτόν (μπορεί να εξυπηρετεί ολόκληρη οικογένεια). Οι παραβάσεις που αφορούν την οδική συμπεριφορά θα πρέπει να επιβάλλονται στον οδηγό (πρόστιμο, αφαίρεση διπλώματας και ότι άλλο) και όχι στο όχημα. Αν αυτό δεν είναι αντισυνταγματικό (στέρηση περιουσίας χωρίς δικαστική απόφαση) δεν ξέρω ποιό είναι. Επίσης ο ΚΟΚ αποστερεί από τον παραβάτη το φυσικό δικαστή και τον παραπέμπει να κάνει ένσταση σε αστυνομικό  όργανο (διοικητή τμήματος τροχαίας) Σιγά μην δικαιωθεί κανείς... Μου έχει συμβεί να με γράψουν για παράβαση (παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο) και να αποδειχθεί ότι εκεί ήταν ιδιωτικός χώρος και να μη το δέχονται. Φασαρία κακό τίποτε, γιατί μπατσος μπάτσου μάτι δε βγάζει... 

Ετσι και εδώ υπάρχει κενό στον ΚΟΚ που καταλογίζει πρόστιμο στον οδηγό για παράβαση που ανήκει στον ιδιοκτήτη. Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρή λέσχη αυτοκινήτου στην Ελλάδα όπως ADAC (Γερμανία) ΑΑ (Aγγλία) με νομικούς συμβούλους και υποστήριξη των μελών που να τα βγάζει πέρα σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν και εκεί δεν έχουν προβληματικές νομοθετικές διατάξεις γιατί κάθε νομοθέτημα το ξεσκονίζουν.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kalmik είπε

Aυτά συμβαίνουν γιατί οι νόμοι είναι γραμμένοι στο πόδι και συχνά έχουν αντισυνταγματικές διατάξεις. Παράδειγμα ο ΚΟΚ που επιβάλλει σε πολλές περιπτώσεις αφαίρεση και άδειας κυκλοφορίας για παραβάσεις που δεν αφορούν το όχημα π.χ. όταν δεν φοράει κάποιος ζώνη ασφαλείας ή αναπτύσσει υπερβολική ταχύτητα. Το όχημα δεν ανήκει απαραίτητα στον οδηγό ούτε οδηγείται αποκλειστικά από αυτόν (μπορεί να εξυπηρετεί ολόκληρη οικογένεια). Οι παραβάσεις που αφορούν την οδική συμπεριφορά θα πρέπει να επιβάλλονται στον οδηγό (πρόστιμο, αφαίρεση διπλώματας και ότι άλλο) και όχι στο όχημα. Αν αυτό δεν είναι αντισυνταγματικό (στέρηση περιουσίας χωρίς δικαστική απόφαση) δεν ξέρω ποιό είναι. Επίσης ο ΚΟΚ αποστερεί από τον παραβάτη το φυσικό δικαστή και τον παραπέμπει να κάνει ένσταση σε αστυνομικό  όργανο (διοικητή τμήματος τροχαίας) Σιγά μην δικαιωθεί κανείς... Μου έχει συμβεί να με γράψουν για παράβαση (παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο) και να αποδειχθεί ότι εκεί ήταν ιδιωτικός χώρος και να μη το δέχονται. Φασαρία κακό τίποτε, γιατί μπατσος μπάτσου μάτι δε βγάζει... 

Ετσι και εδώ υπάρχει κενό στον ΚΟΚ που καταλογίζει πρόστιμο στον οδηγό για παράβαση που ανήκει στον ιδιοκτήτη. Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρή λέσχη αυτοκινήτου στην Ελλάδα όπως ADAC (Γερμανία) ΑΑ (Aγγλία) με νομικούς συμβούλους και υποστήριξη των μελών που να τα βγάζει πέρα σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν και εκεί δεν έχουν προβληματικές νομοθετικές διατάξεις γιατί κάθε νομοθέτημα το ξεσκονίζουν.... 

Αν έχεις βέβαια γνωστό στην ασφάλεια τα πάντα γίνονται, φίλος μου πριν πολλα χρόνια του αφαίρεσαν δίπλωμα για κάτι μήνες και μαζί με αυτά πρόστιμο επειδή πέρασε με κόκκινο, μετά από λίγο καιρό λαδωσαν κάποιον και το πήραν πίσω συντομότερα, ο συγκεκριμένος λίγες εβδομάδες αργότερα τραυματιστηκε σε τροχαιο που τον τράκαρε άλλος ο οποίος πέρασε με κόκκινο και έπεσε πάνω του. Ο ξάδερφος μου έφαγε πάλι πρόστιμο και αφαίρεση για κάποια παραβίαση, είχανε αλλάξει τα σήματα εκεί που έμενε Καλλιθέα και μου έλεγε έπρεπε να κάνεις 1 χιλιόμετρο κάθε φορά με το αμάξι για να φτάσεις στο σπίτι αν δεν ήθελες να κάνεις την παραβίαση, έφαγε πρόστιμο και μετά αφαίρεση, ρώτησε την αστυνομικό που του έβαλε αν μπορεί να πληρώσει παραπάνω πρόστιμο και να μην του πάρουν το δίπλωμα γιατί το όχημα το χρειαζόταν για την δουλειά του αλλά δεν του είπαν τίποτα, βρήκαν κάποιον γνωστό τους αστυνομικο με τον οποίον πήγαν μαζί στην τροχαία Αττικής και ο αστυνομικός τον σύστησε στον διοικητή σαν συγγενή του, διέγραψαν το πρόστιμο και του έδωσαν το δίπλωμα. 

Όσο για το συγκεκριμένο άρθρο του νόμου, πρέπει να αλλάξει σίγουρα, δεν είναι δουλειά του οδηγού να ελέγχει αν είναι νόμιμη η εταιρεία ενοικίασης και το έχει περάσει ΚΤΕΟ, αν έχουν κλεμμενα αμαξια και παρατυπίες να κυνηγήσουν την εταιρεία. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, matias79gr είπε

Μου ήρθε χαρτί για δικαστήριο δυο φορές για την ιδια κληση. ακριβώς γράφει πανω τα ιδια στοιχεια, αριθμο της κλησης,,ημερομηνια..ωρα..μερος..ολα!! . πηγα δυο φορές, αθωωθηκα δυο φορές και στις αποφάσεις που πηρα στα χέρια μου στη πρώτη γράφει αθώος και στη δεύτερη γράφει απαράδεκτη ποινική δίωξη λόγο δεδικασμένου. Δεν γράφω τιποτα διαφορετικό απο οτι έχει γίνει. προσπαθώ να βρώ μια άκρη. 

Αυτό λέει ότι δικάστηκες μόνο μια φορά (κι αθωώθηκες μια φορά).  Η "δεύτερη" δεν ήταν δίκη. Ήταν μια εσωτερική δικαστική διαδικασία... εκεί στο προοίμιο της δίκης, που εξετάζουν αν το δικαστήριο είναι αρμόδιο για αυτή τη δίκη, αν η δίκη νόμιμα εισάχθηκε σε αυτό.  Βρέθηκε ότι δεν εισάχθηκε νόμιμα , γιατί ήδη δικάστηκες για την επίμαχη πράξη, οπότε σταμάτησε η διαδικασία ως μη νόμιμη στη συνέχεια.

Μπορεί να εξεταστεί αν ο αστυνομικός υπάλληλος/διοικητικός της αστυνομίας που έστειλε για δεύτερη φορά την ίδια κλήση στο δικαστήριο (που εν παρόδω ειρήσθω, τι επισυνάφτηκε στη δεύτερη δικογραφία που πήγε στο δικαστήριο;  Αντίγραφο της κλήσης δηλαδή φωτοτυπία;ή το αρχικό φύλλο της κλήσης; Μπορεί να στοιχειοθετηθεί και υπεξαγωγή εγγράφου, κάτω από προϋποθέσεις).  Ο αστυνομικός υπάλληλος σου παραβίασε το συνταγματικό δικαίωμά σου (από βαριά αμέλεια)--ότι δεν επιτρεπεται δεύτερη δίκη για την ίδα πράξη. Με αυτό και μόνο ΑΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ από την αστυνομία, μέσα σε μια εβδομάδα!

ΚΥΝΗΓΑ ΤΟΝ.  Μάλιστα, τα βαριά υπηρεσιακά παραπτώματα παραγράφονται μετά από πολύ καιρό  - δεκαετίες ή και ποτέ!  ΑΥΡΙΟ ΚΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΑΣ.

Να δεις μετά που θα αλλάξουν 100% τα πράγματα. Θα σε παρακαλάνε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, testit είπε

Αυτό λέει ότι δικάστηκες μόνο μια φορά (κι αθωώθηκες μια φορά).  Η "δεύτερη" δεν ήταν δίκη. Ήταν μια εσωτερική δικαστική διαδικασία... εκεί στο προοίμιο της δίκης, που εξετάζουν αν το δικαστήριο είναι αρμόδιο για αυτή τη δίκη, αν η δίκη νόμιμα εισάχθηκε σε αυτό.  Βρέθηκε ότι δεν εισάχθηκε νόμιμα , γιατί ήδη δικάστηκες για την επίμαχη πράξη, οπότε σταμάτησε η διαδικασία ως μη νόμιμη στη συνέχεια.

Μπορεί να εξεταστεί αν ο αστυνομικός υπάλληλος/διοικητικός της αστυνομίας που έστειλε για δεύτερη φορά την ίδια κλήση στο δικαστήριο (που εν παρόδω ειρήσθω, τι επισυνάφτηκε στη δεύτερη δικογραφία που πήγε στο δικαστήριο;  Αντίγραφο της κλήσης δηλαδή φωτοτυπία;ή το αρχικό φύλλο της κλήσης; Μπορεί να στοιχειοθετηθεί και υπεξαγωγή εγγράφου, κάτω από προϋποθέσεις).  Ο αστυνομικός υπάλληλος σου παραβίασε το συνταγματικό δικαίωμά σου (από βαριά αμέλεια)--ότι δεν επιτρεπεται δεύτερη δίκη για την ίδα πράξη. Με αυτό και μόνο ΑΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ από την αστυνομία, μέσα σε μια εβδομάδα!

ΚΥΝΗΓΑ ΤΟΝ.  Μάλιστα, τα βαριά υπηρεσιακά παραπτώματα παραγράφονται μετά από πολύ καιρό  - δεκαετίες ή και ποτέ!  ΑΥΡΙΟ ΚΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΑΣ.

Να δεις μετά που θα αλλάξουν 100% τα πράγματα. Θα σε παρακαλάνε!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Στο 1ο μήνυμα έγραψα ότι νομικά φταίει και αυτός που το νοικιάζει, είπα απλά ότι αυτό είναι τελείως λάθος.

Άρα συμφωνείς ότι πρέπει να κοιτάξω τα φρένα πχ όταν νοικιάζω αμάξι σωστά?

Οχι. Πρεπει να κοιταξεις αν εχει ΚΤΕΟ και αυτοι στο ΚΤΕΟ εχουν κοιταξει αν εσυ εχεις υγρα φρενων. Τοσο δυσνοητο ειναι;

12 ώρες πριν, testit είπε

Αυτό λέει ότι δικάστηκες μόνο μια φορά (κι αθωώθηκες μια φορά).  Η "δεύτερη" δεν ήταν δίκη. Ήταν μια εσωτερική δικαστική διαδικασία... εκεί στο προοίμιο της δίκης, που εξετάζουν αν το δικαστήριο είναι αρμόδιο για αυτή τη δίκη, αν η δίκη νόμιμα εισάχθηκε σε αυτό.  Βρέθηκε ότι δεν εισάχθηκε νόμιμα , γιατί ήδη δικάστηκες για την επίμαχη πράξη, οπότε σταμάτησε η διαδικασία ως μη νόμιμη στη συνέχεια.

Μπορεί να εξεταστεί αν ο αστυνομικός υπάλληλος/διοικητικός της αστυνομίας που έστειλε για δεύτερη φορά την ίδια κλήση στο δικαστήριο (που εν παρόδω ειρήσθω, τι επισυνάφτηκε στη δεύτερη δικογραφία που πήγε στο δικαστήριο;  Αντίγραφο της κλήσης δηλαδή φωτοτυπία;ή το αρχικό φύλλο της κλήσης; Μπορεί να στοιχειοθετηθεί και υπεξαγωγή εγγράφου, κάτω από προϋποθέσεις).  Ο αστυνομικός υπάλληλος σου παραβίασε το συνταγματικό δικαίωμά σου (από βαριά αμέλεια)--ότι δεν επιτρεπεται δεύτερη δίκη για την ίδα πράξη. Με αυτό και μόνο ΑΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ από την αστυνομία, μέσα σε μια εβδομάδα!

ΚΥΝΗΓΑ ΤΟΝ.  Μάλιστα, τα βαριά υπηρεσιακά παραπτώματα παραγράφονται μετά από πολύ καιρό  - δεκαετίες ή και ποτέ!  ΑΥΡΙΟ ΚΑΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΑΣ.

Να δεις μετά που θα αλλάξουν 100% τα πράγματα. Θα σε παρακαλάνε!

Εχεις την εντυπωση οτι τα χαρτια για τα δικαστηρια τις εκδιδουν τα τμηματα; Την επιδοση κανουν. Η δικαστικη αρχη και οι εισαγγελεις εκδιδουν τις τακτικες δικασιμους, οχι οι Αξ.Υπ.

Επισης η αμελεια να περασει ΚΤΕΟ ενα οχημα, ειναι πλεον πλημμελημα οποτε ορθα πηγε στο δικαστηριο ο TS και ορθα το οργανο που του εκοψε την κληση εκανε και την ποινικη διωξη. Το οτι μετα αθωωθηκε απο τον δικαστη, αυτο ειναι αλλο θεμα και καμμια σχεση δεν εχει με το προστιμο που φυσικα και δεν παυει να ισχυει, γιατι καλως η κακως, το οχημα που οδηγουμε, ειναι δικη μας ευθυνη. Μπορει ο TS φυσικα με την σειρα του να κανει και μηνυση και να ζητησει να αποζημιωθει και αστικά απο την εταιρεια ενοικιασης που εξ'αιτιας της μπηκε σε ολη αυτη την διαδικασια.

Παρολαυτα οπως εχει ειπωθει και αλλες φορες στο νημα, το οχημα που οδηγουμε ειναι δικη μας ευθυνη. Ελεγχουμε τα βασικα, ασφαλεια ΚΤΕΟ κλπ και ξεκιναμε.

Οσο αφορα το 2ο δικαστηριο που ξαναρθε, διαβαζω κατι χαζα περι παραβιασης συνταγματικου δικαιωματος σου απο το οργανο και κατι αλλα χαζα για αποταξεις (και μεσα σε μια εβδομαδα κ ολας!!!) και οτι του φανει του λωλοστεφανη. Φιλε, απλα καποιος γραμματεας στα δικαστηρια δεν περασε την αποφαση και οριστηκε νεα δικασιμος. Αντε βρες τον και ζητα του τα ρεστα. Ο αστυνομικος δεν σε στελνει αυτοβουλως στο δικαστηριο. Την ειδοποιηση σου φερνει στο σπιτι. Καμμια "κληση" δεν ξαναπηγε στις δικαστικες αρχες και καμμια δικογραφια δεν επισυναφθηκε πουθενα. Ουτε την πρωτη φορα επισυναφθηκε καμμια δικογραφια, για να ξερεις. Βασικα, αφου δεν την ξερεις την διαδικασια, τι πεταγεσαι;

Δικομανεις ολοι εδω και ασχετοι συναμμα. Επικινδυνος συνδιασμος.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδεματα...

εγω μια φορα στην κρητη / ηρακλειο ειχα παρει ενα <<νοικιαστικο>> οπως τα λενε εκει.

για δυο μερες με εστειλε η δουλεια εκει.

το παρατησα εξω απο το ξενοδοχειο στην Δουκως Μπουφορ για οποιον ξερει εκει παρκινγκ δεν παιζει.

μου πηρανε τις πινακιδες!!!

απο το ξενοδοχειο μου λενε την πατησες.

παιρνω τον τυπο απο την εταιρια ενοικιασεων στο αεροδρομιο και μου λεει πηγαινε σε αυτην την διευθυνση ειναι η δημοτικη αστυνομια.

παω με περιμενε μια κοπελα εκει που με χαμογελο μου εδωσε πισω τις πινακιδες και μου ευχηθηκε καλη πτηση.

ολα ειναι θεμα εταιριας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...