Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν backup 15GB σε Android & iOS με το Google One


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Είδηση θα είναι όταν το iCloud δώσει 15GB δωρεάν...

Και στο καπάκι πτώση μετοχών της Apple λόγο λάθος επιχειρηματική κίνησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Looter είπε

Google και δωρεάν δεν υπάρχει.

Το τέρας θα κρύβεται ως συνήθως στους όρους χρήσης.. 😉

Προσωπικά για να ανεβάσω 15GB φωτογραφίες μορφής RAW (τυχαίο παράδειγμα μορφής Data) στην Google, απαιτώ ως αντάλλαγμα 4000 ευρώ. 

 

Οταν οι άνθρωποι καταλάβουν ποιος κάνει δώρο σε ποιον σε μια τέτοια κίνηση που αναφέρει το άρθρο, θα αρχίσουμε να μιλάμε σε μια πιο λογική βάση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, https είπε

Προσωπικά για να ανεβάσω 15GB φωτογραφίες μορφής RAW (τυχαίο παράδειγμα μορφής Data) στην Google, απαιτώ ως αντάλλαγμα 4000 ευρώ. 

Οταν οι άνθρωποι καταλάβουν ποιος κάνει δώρο σε ποιον σε μια τέτοια κίνηση που αναφέρει το άρθρο, θα αρχίσουμε να μιλάμε σε μια πιο λογική βάση. 

ξερεις τι μου θυμισες τωρα...

καμια φορα οταν βλεπω καμια πιτσιρικα ..(ξερεις τωρα πιτσιρικα απο την δικη σκοπια, καμια 30ρια χρονων δεν μιλαω για τα μωρα των 20), 

της κανω πλακα λεγοντας οτι αν ημουν ελευθερος θα της επετρεπα να μου κανει καμακι...

...

αυτο μου θυμισες ρε μπαγασα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πληρώνουμε 2TB στην Apple γιατί δεν μας έφθαναν τα 200GB και βγαίνει η Google με τα δωρεάν 15GB.

Έχουμε και από την MS με το Office 360 αλλά μας τα τρώει και η ρουφιάνα η Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, https είπε

Προσωπικά για να ανεβάσω 15GB φωτογραφίες μορφής RAW (τυχαίο παράδειγμα μορφής Data) στην Google, απαιτώ ως αντάλλαγμα 4000 ευρώ. 

Οταν οι άνθρωποι καταλάβουν ποιος κάνει δώρο σε ποιον σε μια τέτοια κίνηση που αναφέρει το άρθρο, θα αρχίσουμε να μιλάμε σε μια πιο λογική βάση. 

Εγω λεω καλύτερα για καθε φωτογραφία που ανεβαζεις να εχεις τιμοκατάλογο. 4000 η σελφι, 1500 το meme, 2 κομματια παστιτσιο το gif. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, imvrios είπε

Είμαι συνδρομητής Google One και έχω αυτή τη λειτουργία. Προσφέρει peace of mind. Ελπίζω μόνο να λειτουργήσει αν και όταν τη χρειαστώ.

Τώρα και ειδικά αν μιλάμε για περιβάλλον windows το OneDrive είναι πολύ ανώτερο από το Google Drive. Ο λόγος που άλλαξα είναι γιατί η MS δεν έχει πλάνο 2ΤΒ που εγώ χρειάζομαι. Αν το επαναφέρει επιστρέφω άμεσα και ας έχω μήνες ακόμα συνδρομή στη Google.

Πέραν του Office και της μίας ώρας δωρεάν Skype, με το OneDrive βλέπεις όλα τα αρχεία σου στον Windows Explorer ανεξάρτητα αν αυτά είναι αποθηκευμένα στο cloud. Μπορείς να δεις κανονικά ιδιότητες (μέγεθος αρχείου, ανάλυση) και να τα ψάξεις με filename. Όλα αυτά τα χάνεις με το Google Drive και αυτό που παίρνεις είναι περίπου διπλάσιος αποθηκευτικός χώρος με 100€ αντί για 70€ που κάνει το OneDrive. Όσοι καλύπτονται με 1ΤΒ και χρησιμοποιούν windows πρέπει να επιλέξουν OneDrive.

Δηλαδή είναι τραγωδία. Στο Google Drive δεν υπάρχει ούτε τρόπος να κάνεις export μία λίστα των αρχείων σου και πρέπει να καταφεύγεις σε πατέντες.

Μάλλον πρέπει να βάλεις GSuite φίλε αντί για το Google One.

Μας δίνουν το Drive File Stream που κάνει τον Google Drive σου δίσκο κανονικό στον windows explorer και δεν υπερβάλω.

Υπάρχουν και άλλα προγράμματα που υπόσχονται τέτοια πχ το AirLiveDrive αλλά η ταχύτητα του  Drive File Stream δεν περιγράφεται.

Δίσκος κανόνικός στον explorer, αλλά θέλει GSuite Business, δεν το δίνουν στο Google One.

Deploy Drive File Stream.

https://support.google.com/a/answer/7491144

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόσβαση τρίτων στα δεδομένα μας γίνεται με τη δική μας θέληση, αλλά ΔΩΡΕΑΝ! Δεν μας κοστίζει τίποτα!!

Ευχαριστούμε γκούγκλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aypnia είπε

Μάλλον πρέπει να βάλεις GSuite φίλε αντί για το Google One.

Μας δίνουν το Drive File Stream που κάνει τον Google Drive σου δίσκο κανονικό στον windows explorer και δεν υπερβάλω.

 

Εσένα το κάνει η εταιρεία σου. Εγώ το χρησιμοποιώ σαν ιδιώτης. Στην εταιρεία μου είμαστε full MS.

Για την περίπτωση μου θα πρέπει να πληρώνω 10,19€ το μήνα για 1ΤΒ storage. Αν είναι έτσι γυρνάω στο OneDrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, imvrios είπε

Εσένα το κάνει η εταιρεία σου. Εγώ το χρησιμοποιώ σαν ιδιώτης. Στην εταιρεία μου είμαστε full MS.

Για την περίπτωση μου θα πρέπει να πληρώνω 10,19€ το μήνα για 1ΤΒ storage. Αν είναι έτσι γυρνάω στο OneDrive.

Δεν μου το κάνει καμία εταιρεία φίλε. Σαν ιδιώτης το χρησιμοποιώ.

Μπορείς σαν ιδιώτης να πάρεις domain, ένα απλό search στο google έχει ένα κάρο οδηγίες το πως να πάρεις.

Ένα domain χρειάζεται και 10 ευρώ το μήνα.

Και παίρνεις ένα... σκληρό δίσκο με ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ χώρο, όχι 1 TB.

Με τον απεριόριστο χώρο του GSuite γίνεται του κουτρούλι ο γάμος στο intenret.

Τα περισσότερα πειρατικά streaming sites από GSuite στριμάρουν και πίστεψε με φίλε σαν ιδιώτες έχουν πάρει τους λογαριασμούς.

Παρά είναι ελαστικοί στο να το δίνουν και ούτε καν τσεκάρουν αν όντως το δίνουν σε επιχείρηση.

 

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, aypnia είπε

....

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα δω άμεσα όσα αναφέρεις.

Χτες που το έγραψες κοίταξα τα διάφορα πλάνα και λέει ότι αν έχεις μέχρι 5 χρήστες ο χώρος είναι 1ΤΒ ανά χρήστη: https://gsuite.google.com/pricing.html

Αυτό με φοβίζει μην κάνουν enforce κάποια στιγμή. Αλλιώς μιλάμε για το τέλειο. Εσύ πόσο καιρό είσαι συνδρομητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, imvrios είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα δω άμεσα όσα αναφέρεις.

Χτες που το έγραψες κοίταξα τα διάφορα πλάνα και λέει ότι αν έχεις μέχρι 5 χρήστες ο χώρος είναι 1ΤΒ ανά χρήστη: https://gsuite.google.com/pricing.html

Αυτό με φοβίζει μην κάνουν enforce κάποια στιγμή. Αλλιώς μιλάμε για το τέλειο. Εσύ πόσο καιρό είσαι συνδρομητής;

Κάπου 2 χρόνια το έχω φίλε.

Παίζει να το κάνουν enforce αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν δείξει τέτοια δείγματα.

Μέχρι στιγμής δεν κορόιδεψαν πχ τους free users μειώνοντας τα 15GB, στα 3 τους.. συγνώμη στα 5 GB τους.

Ούτε έκοψαν το απεριόριστο γιατί και καλά κάποιος κακός ανέβασε petabytes, λες και δεν το γνώριζαν εξαρχής ότι κάποιος θα κάνει κατάχρηση...

Αν κάνουν κι αυτοί τα καραγκιοζιλίκια της Amazon και της Microsoft τους χαιρετάς και πας αλλού.

Είναι εύκολο και γρήγορο πλέον να μεταφέρεις τα αρχεία σου αλλού με υπηρεσίες remote uploading.

Η καλύτερη για μένα είναι το multcloud, κάνεις συνδρομή για 1 μήνα και στα μεταφέρουν όλα όπου θες χωρίς καν να χρησιμοποίησεις τη δική σου σύνδεση.

Τα μεταφέρουν αυτοί με τις δικές τους συνδέσεις τούμπανο, εσύ απλά τους λες τι να μεταφέρουν.

https://www.multcloud.com/

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aypnia είπε

Η καλύτερη για μένα είναι το multcloud, κάνεις συνδρομή για 1 μήνα και στα μεταφέρουν όλα όπου θες χωρίς καν να χρησιμοποίησεις τη δική σου σύνδεση.

Τα μεταφέρουν αυτοί με τις δικές τους συνδέσεις τούμπανο, εσύ απλά τους λες τι να μεταφέρουν.

https://www.multcloud.com/

Όταν λες όλα; Την είχα ανακαλύψει αυτή την εταιρεία όταν έκανα τη μετάβαση  από OneDrive σε Google Drive. Το απεριόριστο πλάνο είναι μόνο το ετήσιο με ~100€. Αλλιώς έχει όρια 150GB-200GB/μήνα. Πες μου ότι κι εκεί παίζει κάτι διαφορετικό από αυτό που γράφουν 😄

Επειδή εγώ είχα πάνω από 1ΤΒ το ανέβασα τσούκου τσούκου με το 10 Mb/s upload μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

50 GB: 0,99 €
200 GB: 2,99 €

Το γνωρίζω, αλλά θέλουμε δωρεάν μέχρι τα 15GB. Δεν έχουμε όλοι ανάγκη τα 50GB.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...