Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικο παγωμα Υπολογιστη


sifalio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

Εχω ενα δευτερο υπολογιστη με τα παρακατω χαρακτηριστικα

AMD FX 8320,

Αsus m5a97 r2.0.

nvidia gts 250512mb

4gb dr3

seasonic 80 plus 600w

toshiba ssd 480 gb

wd blue 1t

win 10 pro

ο Υπολογιστης ξαφνικα παγωνει και πρεπει να τον κλεισω.

Τι μπορει να φταιει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kastor-nt είπε

Όταν παγώνει κάνουν τα ηχεία ένα συνεχόμενο ήχο? Μαυρίζει η οθόνη η απλά παγώνει το ποντίκι? 

Λογικά ο δίσκος είναι. 

Απλως παγωνει και δεν κουνιεται τιποτα.

Ο ssd ειναι καινουριος.

λες να εχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, sifalio είπε

Απλως παγωνει και δεν κουνιεται τιποτα.

Ο ssd ειναι καινουριος.

λες να εχει προβλημα?

Θα μπορούσε. Εμένα όταν είχε θέμα ακριβώς αυτό έκανε που περιγράφεις.. Αφού έχεις και 2ο, δοκίμασε να μπουταρεις κ από εκεί, ώστε να ξεκινήσεις να αποκλείεις πράγματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατεβάστε αν θέλετε το διαγνωστικό δίσκων Hard Disk Sentinel και τρέξτε το 60ο αρχείο. Αν σας δείξει 100% είστε εντάξη. Τα SATA καλώδια του δίσκου είναι γωνιακά ή ευθεία;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sifalio είπε

Γεια σας παιδια,

Εχω ενα δευτερο υπολογιστη με τα παρακατω χαρακτηριστικα

AMD FX 8320,

Αsus m5a97 r2.0.

nvidia gts 250512mb

4gb dr3

seasonic 80 plus 600w

toshiba ssd 480 gb

wd blue 1t

win 10 pro

ο Υπολογιστης ξαφνικα παγωνει και πρεπει να τον κλεισω.

Τι μπορει να φταιει? 

Χαλασμενο σατα καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sifalio είπε

Γεια σας παιδια,

Εχω ενα δευτερο υπολογιστη με τα παρακατω χαρακτηριστικα

AMD FX 8320,

Αsus m5a97 r2.0.

nvidia gts 250512mb

4gb dr3

seasonic 80 plus 600w

toshiba ssd 480 gb

wd blue 1t

win 10 pro

ο Υπολογιστης ξαφνικα παγωνει και πρεπει να τον κλεισω.

Τι μπορει να φταιει? 

Καλήμερα είχα τον fx8120 και έτρωγα φριζαρίσματα ακόμα και στο σερφαρισμα στο ιντερνετ και ξεκόλλαγε μόνο με restart .Τα είχα ψάξει όλα... Μόλις έβαλα τον 8350 σταμάτησαν.( Δεν άλλαξα κάτι άλλο ) σε έμενα ήταν μάλλον  θέμα cpu 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, baggelhs evo είπε

Καλήμερα είχα τον fx8120 και έτρωγα φριζαρίσματα ακόμα και στο σερφαρισμα στο ιντερνετ και ξεκόλλαγε μόνο με restart .Τα είχα ψάξει όλα... Μόλις έβαλα τον 8350 σταμάτησαν.( Δεν άλλαξα κάτι άλλο ) σε έμενα ήταν μάλλον  θέμα cpu 

Μπορεί όμως και απλά να μην πάταγε καλά έστω ενα πινάκι του 8120 και αν τον επανατοποθετούσες να δουλευε μια χαρά...

Ποτέ δεν ξέρεις...

Εδω στο θέμα τώρα, μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό ή μπορεί και κάποια μνήμη ακόμα...

Αν δεν είναι  κάποιος δίσκος δηλαδη όπως υπόθηκε πιο πάνω...

Πρώτα όμως κοίτα να ελέγξεις τους drivers απο γραφικά  και κάρτα ήχου ιδιαίτερα....

Κι αυτά στο κόλπο είναι.....

Καλή τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Μπορεί όμως και απλά να μην πάταγε καλά έστω ενα πινάκι του 8120 και αν τον επανατοποθετούσες να δουλευε μια χαρά...

Ποτέ δεν ξέρεις...

Εδω στο θέμα τώρα, μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό ή μπορεί και κάποια μνήμη ακόμα...

Αν δεν είναι  κάποιος δίσκος δηλαδη όπως υπόθηκε πιο πάνω...

Πρώτα όμως κοίτα να ελέγξεις τους drivers απο γραφικά  και κάρτα ήχου ιδιαίτερα....

Κι αυτά στο κόλπο είναι.....

Καλή τύχη...

στο cpu είχε άλλαχτη πάστα και είχε τσεκαριστεί και αυτό..Αν μπορεί να δοκιμάσει ένα άλλο cpu κάλο θα ήταν .Φιλικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baggelhs evo είπε

στο cpu είχε άλλαχτη πάστα και είχε τσεκαριστεί και αυτό..Αν μπορεί να δοκιμάσει ένα άλλο cpu κάλο θα ήταν .Φιλικά..

Ε καλά όλα πιθανά είναι, αλλά εγώ δεν ήξερα αν είχες κάνει κι αυτό.. Δηλαδή επανατοποθέτηση cpu...

Εννοείται φιλικά, αυτό έλειπε να μαλώσουμε κιόλας..😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδιο σκηνικο και σε δικο μου  πισι αγορασμενο πριν 1μησι χρονο με m/b  asrock fatal1ty b450, cpu  ryzen 3  2600, ssd m.2 970,  καρτα r9 380 nitro και psu evga 750w. 

Δεν παιζει o/c, σερφαρισμα και ταινιες μονο.

 

Ολα ρολοι μεχρι που πριν ενα μηνα αρχισανε τα παγωματα, αραια στην αρχη και πλεον τωρα με το που φορτωσει windows αν ανοιξω κατι μετα απο λιγο παγωνουν ολα και παραλληλα ακουγεται ενας σπαστικος μονοτονος ηχος απο τα ηχεια.

 

Αλλαγες σε σκληρους, σε windows, σε καρτα γραφικων, update bios, τρεξιματα memtest 86 v4, ολα συγκλινουν οτι φταιει η' το m/b η' cpu.

Δυστυχως m/b & cpu, αγορασμενα απο Καιζερ στην ομονοια με 1 χρονο εγγυηση μονο, ας προσεχα. Τους πηρα τηλ και σφυρανε αδιαφορα και ειναι και καλυμενοι φυσικα

Επεξ/σία από tlbfm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Κατεβάστε αν θέλετε το διαγνωστικό δίσκων Hard Disk Sentinel και τρέξτε το 60ο αρχείο. Αν σας δείξει 100% είστε εντάξη. Τα SATA καλώδια του δίσκου είναι γωνιακά ή ευθεία;

Ευθεια ειναι τα καλωδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tlbfm είπε

Ιδιο σκηνικο και σε δικο μου  πισι αγορασμενο πριν 1μησι χρονο με m/b  asrock fatal1ty b450, cpu  ryzen 3  2600, ssd m.2 970,  καρτα r9 380 nitro και psu evga 750w. 

Δεν παιζει o/c, σερφαρισμα και ταινιες μονο.

Ολα ρολοι μεχρι που πριν ενα μηνα αρχισανε τα παγωματα, αραια στην αρχη και πλεον τωρα με το που φορτωσει windows αν ανοιξω κατι μετα απο λιγο παγωνουν ολα και παραλληλα ακουγεται ενας σπαστικος μονοτονος ηχος απο τα ηχεια.

Αλλαγες σε σκληρους, σε windows, σε καρτα γραφικων, update bios, τρεξιματα memtest 86 v4, ολα συγκλινουν οτι φταιει η' το m/b η' cpu.

Δυστυχως m/b & cpu, αγορασμενα απο Καιζερ στην ομονοια με 1 χρονο εγγυηση μονο, ας προσεχα. Τους πηρα τηλ και σφυρανε αδιαφορα και ειναι και καλυμενοι φυσικα

cpu και m/b από όσο ξέρω έχουν 3 χρονιά εγγύηση . μεταχειρισμένα τα πείρες ? αυτό με τον ήχο στο φριζάρισμα μου το έκανε και έμενα..

Επεξ/σία από baggelhs evo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...