Προς το περιεχόμενο

Έναρξη E-shop / Προμηθευτές


KazaStyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στις 3/8/2020 στις 10:35 ΠΜ, slyverine είπε

Infoquest, oktabit, lexis είναι μερικοί που χρησιμοποιούμε στο μαγαζί που δουλεύω. Αλλά δεν σε συμφέρει πολύ να ξέρεις, οι τιμές χονδρικής είναι ίδιες με τις τιμές λιανικής στα σκρουτζομαγαζα, πράγμα που είναι τραγικό. Ψάξου για εισαγωγέα από το εξωτερικό θα σου πρότεινα.

Ήθελα να ήξερα το αφεντικό που δουλεύεις πως επιβιώνει και έχει και εσένα για εργαζόμενο αφού είναι ίδιες οι τιμές;
Βγάζει από αλλού; Ξέρει κάνα υπουργό που δεν τον νοιάζει πόσο κάνουν και αγοράζει; Το έχει για χόμπι το μαγαζί; Το έχει από την καλή του την καρδιά για να δουλεύουν όσοι δουλεύουν εκεί;

Εγώ πάντως βλέπω ότι πολλά μαγαζιά, προϊόντα όπως για παράδειγμα προστασίες οθόνης για κινητά και άλλες τέτοιες παπαριές, o-rings για πληκτρολόγια που έψαχνα την άλλη φορά (και τα είχαν 15€ ενώ και από eBay και ΑliExpress τα παίρνει κανείς τσάμπα περιμένοντας καιρό να τα λάβει βέβαια) και γενικά σε πολλά προϊόντα τα μαγαζιά έχουν πολύ πιο ακριβές τιμές, από όσο ίσως κάποιος μπορεί να ζητήσει, με το να περιορίσει το κέρδος του αν το δουλεύει μόνος αρχικά και έχει λιγότερα λειτουργικά κόστη.

Ενδιαφέρον θέμα. Είμαι και εγώ περίεργος για το πως δουλεύει ένα τέτοιο μαγαζί και πως θα πήγαινε από οικονομικής άποψης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/8/2020 στις 10:20 ΠΜ, KazaStyle είπε

Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου. Να μια απαντηση που δεν απανταει στην ερωτηση μου αλλα βοηθαει πολυ! 😁

 

Να προχωρήσεις την επιχείρηση σου,να το παλέψεις έχοντας καλές τιμές και πάνω από όλα αυτό που μετράει είναι το σωστό και γρήγορο support.

Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς αποκλειστικά και μόνο με την αγορά της Κίνας, να εισάγεις μόνος σου πράγματα σε καλές τιμές,και να αποφύγεις το ελληνικό μονοπώλιο κάποιον.

Πίστεψέ με κανείς δεν γεννήθηκε επιχειρηματίας.θα ψάχνεις συνέχεια  και τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά , οι απαντήσεις μερικών είναι ότι να ναι.Κλασικό φαινόμενο εδώ πέρα.

Το παλικάρι ας "επιχειρήσει" όπως θέλει,προφανώς υπάρχουν σενάρια που δεν έχουν σκεφτεί κάποιοι..

Παράδειγμα:

Ο άνθρωπος θέλει να επιδοτηθεί ως νέος επιχειρηματίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. ( το έχω κάνει, μιλάω εκ πείρας)

Ή παράλληλα με το λιανικό εμπόριο προϊόντων τεχνολογίας μπορεί να παρέχει υπηρεσίες( σέρβις, επιδιορθώσεις,αναβαθμίσεις - που μπορεί να μην τα δηλώνει και πουθενά & να τα κάνει καθαρό μεροκάματο) ( το έχω κάνει,μιλάω εκ πείρας)

Ή έχει πολλά λεφτά και θέλει να κάνει κάτι δικό του(δεν τον νοιάζει αν τα χάσει) ( δεν το έχω κάνει :)  )

.

Φίλε μου, όλες αυτές οι μεγάλες αλυσίδες έχουν και τμήμα b2b .Εγώ είχα ανοίξει με το e-shop.gr. Σίγουρα δεν είναι κάτι σπουδαίο, έπαιρνα γύρω στο -5% έκπτωση( το οποίο μεγάλωνε αν μεγάλωνε και η αξία της παραγγελίας).Δοκίμασε να το ρωτήσεις και αυτό, στην κάθε σελίδα τους έχουν links για τα b2b τους.

Προφανώς και οι περισσότεροι εισάγουν από Κίνα, απλώς σε μεγάλες ποσότητες . Εκεί είναι και η διαφορά στην τιμή.

Το θέμα είναι να μπορείς να καλύψεις και το θέμα της εγγύησης , γιατί όπως βλέπεις σε πολλά από αυτά τα μεγάλα μαγαζιά έχουν άμεσο support , δηλαδή τεχνικό/τεχνικούς που θα ελέγξουν το προϊόν σου πολύ άμεσα.Μην αρχίσετε να κράζετε και γι αυτό,service είναι , που σημαίνει ότι θέλει και τον χρόνο του για να το δουν. Όσοι πιστεύετε ότι πάντα οι εταιρείες πρέπει να σου κάνουν αντικατάσταση με  καινούριο προϊόν , τότε δεν έχετε ιδέα από επιχειρήσεις. Σε έναν φανταστικό κόσμο ίσως...Όλα έχουν να κάνουν με την εξυπηρέτηση και τον τρόπο αντιμετώπισης του εκάστοτε υπαλλήλου/ιδιοκτήτη.

Φιλικά πάντα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε

πας alibaba  και aliexpress για διαφορα ηλεκτρονικά

αν θες τωρα επωνυμα πχ samsung μπες στο επισημο site και δες τον επισημο εκπροσωπο στην ελλαδα και επικοινωνησε μαζι του

το e-shop οπως πολυ σωστα αναφερει ο @tagmax εχει b2b

και επισης δες και την μεθοδο dropship απο ξενα καταστηματα σχεδον ολα εχουν


παντως αν θες να παρεις μια ιδεα πως δουλευει το ελληνικο εμποριο (ειδικά το ηλεκτρονικό) δες αυτο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελλάδα βασικά αυτοί που σου ανέφεραν είναι οι μεγάλοι μαζί με την partnernet.

Κανένας έμπορος δε πρόκειται ποτέ να σου αποκαλύψει ένα καλό προμηθευτή του. Μόνο αν το γράψει κάποιος αφελής υπάλληλος. Οπότε εσύ καλά κάνεις και ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα. Αλλά όπως είδες κανένα προμηθευτή από Ευρώπη για παραεισαγωγές δε σου ανέφερε κανείς.

Σημαντικό: φτιάξε ιστοσελίδα από την πρώτη στιγμή. Μόλις οι προμηθευτές δουν ότι πουλάς προϊόντα δικά τους ή του ανταγωνισμού τους θα σου μιλάνε αυτοί. Έχουν κι αυτοί business development units.  

edit: και μη κοιτάς τι γράφει ο καθένας για Alibaba. Θα κάνεις προσεκτική έρευνα για να μη πέσεις θύμα απάτης και θα ρωτήσεις και τον λογιστή σου για τη διαδικασία εισαγωγής (εκτελωνισμός κλπ, πως σε συμφέρει να γίνει), ώστε να μπορείς να πουλάς νόμιμα.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν βλεπεις εναν ανθρωπο να παει να μπλεξει με κατι στο οποιο δεν εχει ιδεα που παν τα τεσσερα κι ενω εχει ηδη φαει 5 γκολ απο τα αποδυτηρια, δυο ειναι οι επιλογες.

Η θα του τα πεις καταμουτρα για να τον προσγειωσεις και βεβαιως να τον προστατεψεις.

Η θα του αρχισεις τις political correct γενικολογες και ασαφεις αμπελοφιλοσοφιες, δηθεν με καλη προθεση, τυπου, φιλε μου μην ακους κανεναν, κανε αυτο που αγαπας και μην δινεις σημασια στους πικροχολους και τους κομπλεξικους κλπ, σημασια εχει να το προσπαθησεις και θα τα καταφερεις κλπ. Και απλουστα τον στελνεις με μαθηματικη ακριβεια στα βραχια, αφου πρωτα εχεις κανει το κομματι σου, δηθεν ενθαρρυνωντας το εγχειρημα του (την οικονομικη αυτοκτονια του δηλαδη) και καταδικαζοντας τους...πικροχολους. Ο ηθικος της παρεας δηλαδη, με τις τσεπες αλλων....
 

Στην τελικη οταν βρει στα βραχια, ολοι αυτοι οι...ηθικοι, θα απουσιαζουν, πρωτοι θα λουφαξουν. Αντε στην καλυτερη, μερικοι να του πουνε και κανενα "κριμα" και να του χτυπησουν απλα την πλατη, ολο νοημα και ...κατανοηση.

ΥΓ. Δεν αποκλειεται να πετυχει καποιος οντας ασχετος με αυτο που παει να κανει, αλλα οι πιθανοτητες ειναι συντριπτικα εναντιον του ειδικα οταν μιλαμε για εναν κορεσμενο τομεα. Αρα τα success stories που διαβασατε για τον ταδε βοσκο που εγινε παμπλουτος ξεκινωντας απο μια μικρη ιστοσελιδα η τον δεινα κηπουρο που σημερα κολυμπαει στα εκατομμυρια ανοιγοντας ενα πρωτοποριακο eshop , μπορει να ισχυουν , αλλα για καθε εναν τετοιο απετυχαν αλλοι 1000 . Επισης τετοια παραδειγματα δεν βρισκουν εφαρμογη σε αγορες υπερκορεσμενες, οπως αυτηντων eshop... Τωρα συνεχιστε να πουλατε ηθικη , τσαμπα ειναι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Οταν βλεπεις εναν ανθρωπο να παει να μπλεξει με κατι στο οποιο δεν εχει ιδεα που παν τα τεσσερα κι ενω εχει ηδη φαει 5 γκολ απο τα αποδυτηρια, δυο ειναι οι επιλογες.

Η θα του τα πεις καταμουτρα για να τον προσγειωσεις και βεβαιως να τον προστατεψεις.

Η θα του αρχισεις τις political correct γενικολογες και ασαφεις αμπελοφιλοσοφιες, δηθεν με καλη προθεση, τυπου, φιλε μου μην ακους κανεναν, κανε αυτο που αγαπας και μην δινεις σημασια στους πικροχολους και τους κομπλεξικους κλπ, σημασια εχει να το προσπαθησεις και θα τα καταφερεις κλπ. Και απλουστα τον στελνεις με μαθηματικη ακριβεια στα βραχια, αφου πρωτα εχεις κανει το κομματι σου, δηθεν ενθαρρυνωντας το εγχειρημα του (την αυτοκτονια του δηλαδη) και καταδικαζοντας τους...πικροχολους. Ο ηθικος της παρεας δηλαδη, με τις τσεπες αλλων....
 

Στην τελικη οταν βρει στα βραχια, ολοι αυτοι οι...ηθικοι, θα απουσιαζουν. Αντε στην καλυτερη να του πουνε και κανενα κριμα και να του χτυπησουν με νοημα την πλατη, απαλα.

ΥΓ. Δεν αποκλειεται να πετυχει καποιος οντας ασχετος με αυτο που παει να κανει, αλλα οι πιθανοτητες ειναι συντριπτικα εναντιον του ειδικα οταν μιλαμε για εναν κορεσμενο τομεα. Αρα τα success stories που διαβασατε για τον ταδε βοσκο που εγινε παμπλουτος ξεκινωντας απο μια μικρη ιστοσελιδα η τον δεινα κηπουρο που σημερα κολυμπαει στα εκατομμυρια ανοιγοντας ενα πρωτοποριακο eshop , μπορει να ισχυουν , αλλα για καθε εναν τετοιο απετυχαν αλλοι 1000 . Επισης τετοια παραδειγματα δεν βρισκουν εφαρμογη σε αγορες υπερκορεσμενες, οπως αυτηντων eshop... Τωρα συνεχιστε να πουλατε ηθικη , τσαμπα ειναι.

Ποια βράχια, ηθικότητες, αυτοκτονίες και μπαρούφες. Σιγά μην αυτοκτονεί όλος ο κόσμος επειδή δεν του έπιασε το eshop ή όποια επιχειρηματική ιδέα.
Αρχικά δεν ξέρεις ούτε αν ξέρει από επιχειρήσεις, ούτε αν έχει λεφτά στην άκρη για να ρισκάρει, ούτε ότι άλλο σου έχει κατέβει σε ένα νήμα σε φόρουμ.
Δεν σε ρώτησε αν είναι καλή ιδέα γιατί προφανώς δεν υπολογίζει αγνώστους σε τέτοιες αποφάσεις. Ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και όχι για σύμβουλο ή καθοδηγητή.

Αλλά αφού για 1 e-shop κλείνουν άλλα 1000, τότε θα γράψω και εγώ τι πιστέυω. 
Το κόστος για να το ανοίξει είναι ελάχιστο σε σχέση με τις περισσότερες επιχειρήσεις, και αφού θέλει να δοκιμάσει δεν σημαίνει ότι θα αυτοκτονήσει αν δεν πιάσει.
Άσε που μπορεί να παίζουν και επιδοτήσεις για κάθε είδους τεχνολογική επιχειρηματικότητα.
Πολλά e-shop λειτουργούν διαδικτυκά μόνο με συνεργασίες με πλατφόρμες σαν το skroutz με μικρά έξοδα σε σχέση με άλλες δραστηριότητες, ειδικά εν μέσω πανδημίας και μπορουν να δίνουν πιο ανταγωνιστικές τιμές.
Κορεσμένα, ξεκορεσμένα μέσα στον κoρονοϊό ο τζίρος τους ανέβηκε στον θεό και το ίδιο θα ξαναγίνει όσο παίζει αυτή η ιστορία και αυτό θα μείνει για πολύ καιρό.

Δηλαδή είναι κορεσμένος τομέας τα e-shop και δεν είναι τα παγωτά και τα σουβλάκια, που και αυτά πλέον στρέφονται στο eshop και τις ηλεκτρονικές παραγγελίες.
Εν μέσω κορονοϊού όλο και περισσότερος κόσμος θα στραφεί σε απομακρυσμένες αγορές και πιο πιθανό βλέπω να κλείνει μαγαζιά ο Κωτσόβολος παρά κάποιος που έχει μια αποθήκη ακόμη και στο σπίτι του ή σε κάποιον άλλο χώρο και στέλνει προϊόντα, που έτσι και αλλιώς στην Κίνα παράγονται. 
Το ίδιο θα γίνει με πολλά καταστήματα, όπως ακόμη και ρούχα που δεν έπαιρνε ο κόσμος διαδικτυακά τόσο πολύ.
Αν μείνουμε στα ηλεκτρονικά είδη όλο και περισσότερος κόσμος θα πάρει λαπτοπ για να δουλεύει από το σπίτι, θα πάρει playstation και τηλεοράσεις για να παιρνά η ώρα του και να γράφει πίπες στο insomnia.

Επειδή απέτυχαν άλλοι 1000, πρέπει ο άλλος να μείνει να δουλεύει για 500€ αν του δώσει το κράτος, που δεν είναι βράχια, είναι παράδεισος.
Και αλήθεια να είναι, καλύτερα στα βράχια παρά νοοτροπία δουλοπάροικου που θέλει και καπιταλισμό και iPhone και να μην ανοίγουν επιχειρήσεις γιατί έκλεισαν άλλες 1000.

Επεξ/σία από 777andreas777
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Αλλά αφού για 1 e-shop κλείνουν άλλα 1000, τότε θα γράψω και εγώ τι πιστέυω. 
Το κόστος για να το ανοίξει είναι ελάχιστο σε σχέση με τις περισσότερες επιχειρήσεις, και αφού θέλει να δοκιμάσει δεν σημαίνει ότι θα αυτοκτονήσει αν δεν πιάσει.

To ελαχιστο κοστος που ακριβως προκυπτει; Δε θα πρεπει να εχει μια αποθηκη μια ποικιλια για να μπορεσει να τραβηξει πελατες; Αυτη δε θα πρεπει να την κτισει απο το κεφαλαιο του; Εκτος αν περιμενεις να γινεται η παραγγελια, μετα να πεφτει παραγγελια στην Κινα και σε 50-60 μερες να παραδιδει στον πελατη - οποτε οι ακυρωσεις θα πεφτουν συννεφο και θα ψαχνει πελατες με το κυαλι. Και εννοειται πως τα παγια κοστη οπως ΟΑΕΕ, φοροι, λογιστης κλπ κλπ τρεχουν και δε περιμενουν, αν υποθεσουμε πως δε θα εχει και ενοικιο δηλωνοντας την οικια του ως εδρα.

Δε λεω οτι ειναι αδυνατο, αλλα σιγουρα χρειαζεται αρκετο κεφαλαιο, γνωση της αγορας και του αντικειμενου - σε μια αγορα με χαμηλα περιθωρια κεδους και υψηλο ανταγωνισμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, KazaStyle είπε

Το οτι υπαρχουν τοσα καταστήματα δεν σημαίνει οτι δουλεύουν ολα, οπως και επισης το οτι ειναι τοσα δεν σημαινει οτι θα κανουν το ιδιο που θα κανω εγω ή θα πουλάνε στην ιδια τιμή που θα πουλάω εγω. Σίγουρα δεν θα περνω στις τιμες που περνουν αυτες αυτο ειναι αυτονοητο.

Εχω σχεση με το αντικείμενο απλα οχι με τον συγκεκριμένο τομέα, αυτή τη στιγμή κανω ερευνα προμηθευτών στο ιντερνετ εξου και το ποστ στο ινσομνια.

Η ερώτηση μου ηταν παρα πολύ σαφής, δεν ξέρω για πιο λόγο αναλύετε τοσο πολύ την κατάσταση  και βγάζετε πορίσματα και κρίνετε γιατι το μονο που δεν κανετε είναι να απαντάτε στην ερωτηση μου. Με ολο το σεβασμό βεβαια δεν θελω να θίξω κανένα.

Ευχαριστώ μονο και μονο που απαντήσατε 😁

Πιστευεις δηλαδη θα βρεις τιμη καλυτερη απο τον πρωτο του σκρουτζ πχ?Το ξερεις οτι η ελλαδα εχεις τις καλυτερες τιμες σε κινητα και υπολογιστες στην Ευρωπη?Θες να σου πω γιατι?

Γιατι κανουν 100 πουστιες με τον φπα [αλλες εδρες-μισα τιμολογια αυτοι ,δεν πληρωνουν στο τελος φπα κλεινουν επιχειρησεις κτλ].

Εσυ οχι ξερεις τετοια πραγματα ?Αν οχι ,δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να παιξεις στις τιμες αυτων.Τωρα το πλαισιο και αλλα μαγαζια οταν ειναι ελληνικης εισαγωγης εσυ δεν μπορεις να τα παρεις ,και αν τα παρεις δεν σε συμφερει εσενα καθολου,παιρνουν απειρα κομματια αυτες οι αλυσιδες...

  Πρωτα βρισκουμε προμηθευτες ,ειμαστε σιγουροι για το τι παμε να κανουμε και μετα ανοιγουμε κατι

Πες οτι το ανοιγεις ,πως θα τα βαλεις να τα σπρωξεις?Απο το site σου που δεν θα φαινεται πουθενα?Η τον σκρουτζ που θα πρεπει να τα βαλεις ολα σαμπα για να πουλησεις?

Μιλαμε παντα για ηλεκτρονικο e-shop ,τωρα αν εχεις χωρο αλλαζει το πραγμα.Δινουν τζαμακια με τοποθετηση 12 ευρω πολλα μαγαζια και γινεται της τανας ,αν το καταστημα ειναι σε καλο σημειο.Μπορει να τα εχεις και ακριβα και να πουλας ετσι ,αν πιασεις τον περαστικο και βγαλεις ονομα ,αλλα σαν ιντερνετικο εισαι δυσκολα 

Επεξ/σία από SOCRATIS1000
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 777andreas777 είπε

Ποια βράχια, ηθικότητες, αυτοκτονίες και μπαρούφες. Σιγά μην αυτοκτονεί όλος ο κόσμος επειδή δεν του έπιασε το eshop ή όποια επιχειρηματική ιδέα.
Αρχικά δεν ξέρεις ούτε αν ξέρει από επιχειρήσεις, ούτε αν έχει λεφτά στην άκρη για να ρισκάρει, ούτε ότι άλλο σου έχει κατέβει σε ένα νήμα σε φόρουμ.
Δεν σε ρώτησε αν είναι καλή ιδέα γιατί προφανώς δεν υπολογίζει αγνώστους σε τέτοιες αποφάσεις. Ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και όχι για σύμβουλο ή καθοδηγητή.

Αλλά αφού για 1 e-shop κλείνουν άλλα 1000, τότε θα γράψω και εγώ τι πιστέυω. 
Το κόστος για να το ανοίξει είναι ελάχιστο σε σχέση με τις περισσότερες επιχειρήσεις, και αφού θέλει να δοκιμάσει δεν σημαίνει ότι θα αυτοκτονήσει αν δεν πιάσει.
Άσε που μπορεί να παίζουν και επιδοτήσεις για κάθε είδους τεχνολογική επιχειρηματικότητα.
Πολλά e-shop λειτουργούν διαδικτυκά μόνο με συνεργασίες με πλατφόρμες σαν το skroutz με μικρά έξοδα σε σχέση με άλλες δραστηριότητες, ειδικά εν μέσω πανδημίας και μπορουν να δίνουν πιο ανταγωνιστικές τιμές.
Κορεσμένα, ξεκορεσμένα μέσα στον κoρονοϊό ο τζίρος τους ανέβηκε στον θεό και το ίδιο θα ξαναγίνει όσο παίζει αυτή η ιστορία και αυτό θα μείνει για πολύ καιρό.

Δηλαδή είναι κορεσμένος τομέας τα e-shop και δεν είναι τα παγωτά και τα σουβλάκια, που και αυτά πλέον στρέφονται στο eshop και τις ηλεκτρονικές παραγγελίες.
Εν μέσω κορονοϊού όλο και περισσότερος κόσμος θα στραφεί σε απομακρυσμένες αγορές και πιο πιθανό βλέπω να κλείνει μαγαζιά ο Κωτσόβολος παρά κάποιος που έχει μια αποθήκη ακόμη και στο σπίτι του ή σε κάποιον άλλο χώρο και στέλνει προϊόντα, που έτσι και αλλιώς στην Κίνα παράγονται. 
Το ίδιο θα γίνει με πολλά καταστήματα, όπως ακόμη και ρούχα που δεν έπαιρνε ο κόσμος διαδικτυακά τόσο πολύ.
Αν μείνουμε στα ηλεκτρονικά είδη όλο και περισσότερος κόσμος θα πάρει λαπτοπ για να δουλεύει από το σπίτι, θα πάρει playstation και τηλεοράσεις για να παιρνά η ώρα του και να γράφει πίπες στο insomnia.

Επειδή απέτυχαν άλλοι 1000, πρέπει ο άλλος να μείνει να δουλεύει για 500€ αν του δώσει το κράτος, που δεν είναι βράχια, είναι παράδεισος.
Και αλήθεια να είναι, καλύτερα στα βράχια παρά νοοτροπία δουλοπάροικου που θέλει και καπιταλισμό και iPhone και να μην ανοίγουν επιχειρήσεις γιατί έκλεισαν άλλες 1000.

Και τα e-shops τεχνολογίας, και τα ορθάδικα για καφέ, και τα σουβλατζίδικα είναι υπερκορεσμένες αγορές. Αυτή η επιχειρηματικότητα δε λέει και πολλά γιατί για να επιβιώσει, απλά κανιβαλίζει τον ανταγωνισμό, δε δημιουργεί νέα αγορά, δεν εξάγει, δε φέρνει λεφτά απ'εξω κλπ κλπ κλπ. Οπότε είναι ξαναμοίρασμα της πίτας. Once upon a time είχε νόημα γιατί υπήρχαν μόνο λίγοι μεγάλοι, τώρα όμως υπάρχουν άπειρα μικρομαγαζάκια και e-shops με προϊόντα κι υπηρεσίες τεχνολογίας. Για κάθε έναν που "πετυχαίνει" σε ένα τόσο κορεσμένο κλάδο, κάποιος άλλος κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη περίπτωση να πετύχει κάποιος σε αυτόν τον τομέα, χωρίς ειδικές γνώσεις από πριν (αλλά ακόμα και αυτές αν είχε), είναι να ξεκινήσει με ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο.

Και με τεράστιο κεφάλαιο δεν εννοούμε 10 και 20 χιλιάρικα, εννοούμε 200.

Πρώτα απ΄όλα, και τον σούπερ γαμάτο προμηθευτή να βρεις από Κίνα (που για Κίνα μιλάμε καλώς ή κακώς, από Ευρώπη το κέρδος σου θα είναι κυριολεκτικά μηδενικό),

δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με σένα που θες να του βάλεις παραγγελία 500 ή 1000 ευρώ. Θα θέλει τεράστια παραγγελία και μεγάλες ποσότητες.

Οι τιμές των Κινέζων, υποθέτοντας φυσικά ότι θα κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου, αλλάζουν δραματικά αναλόγως την ποσότητα. Αν βάλεις τεράστια παραγγελία, αναρωτιέσαι πως σκατά

βγάζουν κέρδος αυτοί οι άνθρωποι. Βλέπεις ολόκληρη ηλεκτρονική συσκευή με 1002 μέρη/πλακέτες/κτλ. και σου λέει $2 το κομμάτι.

Από Ευρώπη, δεν παίζει να βγάλεις λεφτά. Ειπώθηκε ήδη, οι τιμές χονδρικής τους είναι οι τιμές των σκρουτζομάγαζων σχεδόν. 

Θες μεγάλο κεφάλαιο, ένα δυνατό σάιτ (και όχι θα πω τον φίλο μου τον Κώστα που ξέρει από αυτά), support για το eshop και καλό λογιστή/εκτελωνιστή.

Άρα λεφτά.

Άμα έχεις λεφτά να χώσεις, πανάσχετος να 'σαι, θα την βρεις την άκρη επειδή ακριβώς θα τα παίρνεις πάμφθηνα τα πάντα και πρέπει να 'σαι εντελώς στόκος για να μπεις μέσα.

Άμα έχεις 10/20/30 χιλιάρικα που θες να επενδύσεις και περιμένεις να βγάλεις κέρδος, καλύτερα παίξτα στο καζίνο. Μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να βγεις κερδισμένος.

Θα έχεις χάσει πριν καν ξεκινήσεις, το ίδιο πράγμα με σένα κάποιος που έβαλε την 10πλάσια ποσότητα από σένα, παίζει να το πήρε στο 1/3 της τιμής που το πήρες εσύ, αυτόν δεν μπορείς να τον ανταγωνιστείς.

Όλα αυτά αν μιλάμε για σοβαρή επιχείρηση που θέλει να βγάλει λεφτά, αν μιλάμε έχω 2-5 χιλιάρικα και θα αγοράσω σκατολοίδια από το Alibaba και θα τα πουλάω στο ίντερνετ...ξέρω 'γω;

Μπορεί να φανείς τυχερός ή να 'σαι μάγκας και να επενδύσεις σε ένα προιόν που έχει πέραση, λόττο είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Οταν βλεπεις εναν ανθρωπο να παει να μπλεξει με κατι στο οποιο δεν εχει ιδεα που παν τα τεσσερα κι ενω εχει ηδη φαει 5 γκολ απο τα αποδυτηρια, δυο ειναι οι επιλογες.

Η θα του τα πεις καταμουτρα για να τον προσγειωσεις και βεβαιως να τον προστατεψεις.

Η θα του αρχισεις τις political correct γενικολογες και ασαφεις αμπελοφιλοσοφιες, δηθεν με καλη προθεση, τυπου, φιλε μου μην ακους κανεναν, κανε αυτο που αγαπας και μην δινεις σημασια στους πικροχολους και τους κομπλεξικους κλπ, σημασια εχει να το προσπαθησεις και θα τα καταφερεις κλπ. Και απλουστα τον στελνεις με μαθηματικη ακριβεια στα βραχια, αφου πρωτα εχεις κανει το κομματι σου, δηθεν ενθαρρυνωντας το εγχειρημα του (την οικονομικη αυτοκτονια του δηλαδη) και καταδικαζοντας τους...πικροχολους. Ο ηθικος της παρεας δηλαδη, με τις τσεπες αλλων....
 

Στην τελικη οταν βρει στα βραχια, ολοι αυτοι οι...ηθικοι, θα απουσιαζουν, πρωτοι θα λουφαξουν. Αντε στην καλυτερη, μερικοι να του πουνε και κανενα "κριμα" και να του χτυπησουν απλα την πλατη, ολο νοημα και ...κατανοηση.

ΥΓ. Δεν αποκλειεται να πετυχει καποιος οντας ασχετος με αυτο που παει να κανει, αλλα οι πιθανοτητες ειναι συντριπτικα εναντιον του ειδικα οταν μιλαμε για εναν κορεσμενο τομεα. Αρα τα success stories που διαβασατε για τον ταδε βοσκο που εγινε παμπλουτος ξεκινωντας απο μια μικρη ιστοσελιδα η τον δεινα κηπουρο που σημερα κολυμπαει στα εκατομμυρια ανοιγοντας ενα πρωτοποριακο eshop , μπορει να ισχυουν , αλλα για καθε εναν τετοιο απετυχαν αλλοι 1000 . Επισης τετοια παραδειγματα δεν βρισκουν εφαρμογη σε αγορες υπερκορεσμενες, οπως αυτηντων eshop... Τωρα συνεχιστε να πουλατε ηθικη , τσαμπα ειναι.

Δεν ξερω αν δεν εγινα κατανοητος αλλα οπως λεω και στο αρχικο ποστ κανω ερευνα δεν εχω ηδη την εταιρια. Πουθενα δεν υποθηκε οτι ειμαι ασχετος με τον τομεα αυτον το μονο που υποθηκε ηταν οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια στην συγκεκριμενη αγορα. "Ρωτοντας πας στην πόλη".

Ευχαριστώ παιδια οσους βοηθανε ειληκρινα βοηθαει παρα πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2020 στις 12:34 ΜΜ, davarisx είπε

 

Να προχωρήσεις την επιχείρηση σου,να το παλέψεις έχοντας καλές τιμές και πάνω από όλα αυτό που μετράει είναι το σωστό και γρήγορο support.

 

+1.Αν δεν μπορείς να χτυπήσεις σε τιμές θα πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ σε όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...