Προς το περιεχόμενο

Έναρξη E-shop / Προμηθευτές


KazaStyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

@KazaStyle Φιλε μου εγω δεν ξερω να σε βοηθησω γυρω απο το συγκεκριμενο αντικειμενο, ειλικρινα μπηκα απλα να πω οτι οι περισσοτεροι που σχολιαζετε εδω, θα επρεπε να ντρεπεστε.

Αντι να επιβραβευουμε την νεα επιχειρηματικοτητα σε οποιον κλαδο και αν εμφανιζεται, κοιταξατε ολοι πως να μιζεριασετε και να απογοητευσετε εναν ανθρωπο που θελει να να προχωρησει κατι στη ζωη του. Μπορειτε να του πειτε εαν τοσο πολυ κοπτεστε για το μελλον του, επιγραμματικα τους κινδυνους που ενεχει μια τετοια κινηση αν και κατα πασα πιθανοτητα τους γνωριζει ηδη.

Βεβαια προφανως δεν σας ενδιαφερει εαν θα πετυχει ή θα αποτυχει ο συγκεκριμενος ανθρωπος, θελετε απλα να μοιρασετε λιγη ακομα τοξικοτητα στους γυρω σας, μηπως και πεσουν λιγο πιο χαμηλα απο εσας και τα εχετε καλυτερα με τον εαυτο σας.

Καλημερα φιλε μου και σου ευχομαι καθε επιτυχια στα σχεδια σου. Και οι επιτυχιες στο προγραμμα ειναι, οπως και οι αποτυχιες. Μαθαινουμε κατι απο αυτες και προχωραμε παρακατω.

δεν ειναι κακη η επιχειρηματικοτητα, αλλα να το χεις και λιγο με το αντικειμενο δεν ειναι προαιρετικο. υπερκορεσμενοι κλαδοι οπως ειναι τα ηλ καταστηματα δε δινουν δευτερες ευκαιριες. ή ξερει τη δουλεια ή τα λαθη που (αναποφευκτα) θα κανει θα τον οδηγησουν σε λουκετο. αμα χρειαζεται να παρει συμβουλες επιπεδου "ποιοι ειναι οι προμηθευτες" απ το ινσομνια απλα δεν εχει επαφη με τ αντικειμενο. ας βρει κανα καταστημα να δουλεψει ως υπαλληλος και οταν μαθει τα κολπα ανοιγει και δικο του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

δεν ειναι κακη η επιχειρηματικοτητα, αλλα να το χεις και λιγο με το αντικειμενο δεν ειναι προαιρετικο. υπερκορεσμενοι κλαδοι οπως ειναι τα ηλ καταστηματα δε δινουν δευτερες ευκαιριες. ή ξερει τη δουλεια ή τα λαθη που (αναποφευκτα) θα κανει θα τον οδηγησουν σε λουκετο. αμα χρειαζεται να παρει συμβουλες επιπεδου "ποιοι ειναι οι προμηθευτες" απ το ινσομνια απλα δεν εχει επαφη με τ αντικειμενο. ας βρει κανα καταστημα να δουλεψει ως υπαλληλος και οταν μαθει τα κολπα ανοιγει και δικο του

Μαλλον δεν διαβαζεις ολες τις απαντησεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dkstopo είπε

προσπάθησε να κάνεις μόνο τριγωνικές, paypal στανταρ, όχι αντικαταβολές. Αποθήκες από κεντρική Ευρώπη συνήθως Γαλλία.

3 καινούργια τόπικ είναι όσα του έγραψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, KazaStyle είπε

Μαλλον δεν διαβαζεις ολες τις απαντησεις μου.

εννοεις την απαντηση που λες οτι δεν εισαι ασχετος και απλα δεν εχεις μεγαλη πειρα? σε ποιο τομεα αναφερεσαι? γιατι εμπειρια με ηλ καταστηματα αμα δε ξερεις ουτε πως να βρεις προμηθευτες.. χλωμο το κοβω

και ναι, ρωτωντας πας στη πολη, μονο δουλευοντας αποκτας εμπειρια ομως. επιμενω στη δικη μου προταση να δουλεψεις ως υπαλληλος σε καποιο ηλ καταστημα να μαθεις τη δουλεια εκ των εσω. απο κει και περα οτι θες κανεις, δικα σου λεφτα ειναι οπως θες τα επενδυεις (εχεις κεφαλαιο ε?)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KazaStyle είπε

Δεν ξερω αν δεν εγινα κατανοητος αλλα οπως λεω και στο αρχικο ποστ κανω ερευνα δεν εχω ηδη την εταιρια. Πουθενα δεν υποθηκε οτι ειμαι ασχετος με τον τομεα αυτον το μονο που υποθηκε ηταν οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια στην συγκεκριμενη αγορα. "Ρωτοντας πας στην πόλη".

Ευχαριστώ παιδια οσους βοηθανε ειληκρινα βοηθαει παρα πολυ.

Αν και ειμαι βεβαιος οτι τα παρακατω που θα γραψω τα ξερεις ηδη πολυ καλυτερα απο εμενα, αλλα απλως δεν σε ενδιαφερουν (βλεπε τελευταια παραγραφο του παροντος ποστ) θα μπω στη διαδικασια.

Τον εν δυναμει πελατη σου, λοιπον, δεν τον ενδιαφερει αν κατεχεις καλα το αντικειμενο που θα πουλας, γιατι μεταπωλητης θα εισαι και το μεσο σου θα ειναι μια απροσωπη ιστοσελιδα μεσα απο την οποια θα πουλας αυτα που θα ψωνιζεις απο αλλου. Συγκεκριμενα απο εκει που θα ψωνιζουν πολλοι ακομα.

Σε μια επιχειρηση που μεταπωλει, αυτο που χρειαζεται κατα κυριο λογο λοιπον ειναι να ξερεις τη διαδικασια της μεταπωλησης. Προμηθευτες, φοροι, τελωνεια, ΦΠΑ,  αρχικο κεφαλαιο, τιμη πωλησης , συνεργαζομενες κουριερ, μεθοδοι πληρωμης, τιμες πωλησης απο ανταγωνισμο, ζητηση του προιοντος σου απο την αγορα στην οποια θα απευθυνθεις, λοιπα εξοδα (domains, σελιδες, υπαλληλοι,λογιστης, εκτελωνιστης, δικηγορος/οι, ρευματα, καθε ειδων fees) κλπ κλπ κλπ για να δεις τελικα το επιχειρηματικο σου πλανο. Οταν λοιπον δεν ξερεις τους προμηθευτες των προιοντων που πας να μεταπωλησεις και για συμβουλο επιχειρησεων χρησιμοποιεις το μπλαμπλα του ινσομνια, τοτε δεν μπορω να πω οτι ειμαι αισιοδοξος οτι γνωριζεις τα υπολοιπα που ειναι ακομα πιο περιπλοκα. Το "Ρωτωντας πας στην πολη" δεν ειναι και τοσο ενδεδειγμενο για το επιχειρειν -προυποθετει στοιχειωδη πειρα στο χωρο, πχ να εχεις δουλεψει ως υπαλληλος και να εχεις δει απο μεσα πώς δουλευει το πραγμα-. Αλλα ακομα κι ετσι δεν αντιλεγω, ισως κι απο το απολυτο 0 και με την αρχη του "ρωτωντας πας στην πολη" να τα καταφερεις. Ομως εχει σημασια που ρωτας. Υπαρχουν επαγγελματιες να σε συμβουλεψουν για ολα αυτα, αλλα απ'οτι φαινεται εσυ το ρωτωντας πας στην πολη το αντιλαμβανεσαι ως "τσαμπα πας στην πολη". Θα ρωτησω οτι απορια εχω στα φορουμ, και θα στησω επιχειρηση, μια που κατεχω και το αντικειμενο που θελω να πουλησω. Εισαι βαθια γελασμενος και προσεχε πολυ αυτους που πουλανε ηθικα πλεονεκτηματα εδω και δηθεν πανε να σε ενθαρρυνουν στην υποτιθεμενη προσπαθεια (που προσπαθεια εγω δε βλεπω, αλλα αλλη συζητηση αυτη).

Απο  εκει και περα επειδη διακρινω ιδιαιτερη δυσκολια στο να κατανοησεις οσα σου λεμε καποιοι: Το να μεταπουλας κουδουνιστρες και να κατεχεις το αντικειμενο της κουδουνιστρας καλυτερα απο καθε αλλο Ελληνα, οκ κακο δεν ειναι, αλλα δεν θα σου χρησιμευσει τοσο οσο πιστευεις στο να τρεξεις με επιτυχια μια επιχειρηση που μεταπωλει κουδουνιστρες απο μια ιστοσελιδα. Αν ενα (ενα, οχι παραπανω) σκρουτζομαγαζο που πουλαει προφυλακτικα, κινητα, ρουχα, cd μουσικης, αρωματα και καλλυντικα, πουλαει μαζι σε καποιο υπο-section της σελιδας του και κουδουνιστρες εστω και 10 σεντ κατω απο σενα, εχει ετοιμοπαραδοτο στοκ και ως παλιοτερο ειναι και πιο γνωστο, εχεις τελειωσει πριν αρχισεις καν. Σφυρας ληξη και μενεις με την υποτιθεμενη γνωση σου γυρω απο τις κουδουνιστρες, μαζι με τις κουδουνιστρες.

Ενδεικτικο του τι επικρατει στο κεφαλι σου ειναι οτι δινεις μεγαλυτερη βαρυτητα σε ποστ που περιλαμβανουν ασαφη και ανουσια ευχολογια τυπου "αμα το πιστευεις θα τα καταφερεις, προχωρα και μη φοβασαι", "καντο αφου το αγαπας", "δοκιμασε και ολα θα πανε καλα κι ασε τους πικροχολους και τους κομπλεξικους να ζηλευουν νια νια νια νια", "για ολους τους σοβαρους επαγγελματιες εχει χωρο η αγορα", "αμα σεβεσαι τον πελατη σου θα διαπρεψεις",  παρα ποστ που τεκμηριωμενα σου χτυπανε οχι μονο καμπανακια, αλλα καμπαναριο ολοκληρο.

Τελος παντων, καλη επιδοτηση ΕΣΠΑ ευχομαι να εχεις, γιατι η ολη συζητηση εδω γιαυτο το σκοπο γινεται, ξεκαθαρα. Αλλα καντε και λιγο homework πια...Η πληρωστε και κανεναν επαγγελματια να σας στησει το ΑΦΜ και τα υπολοιπα...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λέτε στον άνθρωπο του Θεού να αρχίσει μια επιχείρηση από το 0 χωρίς να έχει ιδέα πώς να προμηθευτεί το προϊόν φαντάζομαι θα είστε οι πρώτοι που θα περιμένετε 50-60 ημέρες να σας φέρει ένα ΜΡ3 από την Κίνα λόγω του ότι δεν θα το έχει ετοιμοπαράδοτο;

Εδώ ο A-Mobiles καθυστέρησε 15 μέρες και σε έξι μήνες έφαγε 100.000€ πρόστιμο (TS προτείνω να το δεις αυτό το θρεντ να ξέρεις που θα καταλήξεις αν δεν έχεις ιδέα πώς γίνεται η δουλειά που πας να ανοίξεις).

13 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

@KazaStyle Φιλε μου εγω δεν ξερω να σε βοηθησω γυρω απο το συγκεκριμενο αντικειμενο, ειλικρινα μπηκα απλα να πω οτι οι περισσοτεροι που σχολιαζετε εδω, θα επρεπε να ντρεπεστε.

Αντι να επιβραβευουμε την νεα επιχειρηματικοτητα σε οποιον κλαδο και αν εμφανιζεται, κοιταξατε ολοι πως να μιζεριασετε και να απογοητευσετε εναν ανθρωπο που θελει να να προχωρησει κατι στη ζωη του. Μπορειτε να του πειτε εαν τοσο πολυ κοπτεστε για το μελλον του, επιγραμματικα τους κινδυνους που ενεχει μια τετοια κινηση αν και κατα πασα πιθανοτητα τους γνωριζει ηδη.

Βεβαια προφανως δεν σας ενδιαφερει εαν θα πετυχει ή θα αποτυχει ο συγκεκριμενος ανθρωπος, θελετε απλα να μοιρασετε λιγη ακομα τοξικοτητα στους γυρω σας, μηπως και πεσουν λιγο πιο χαμηλα απο εσας και τα εχετε καλυτερα με τον εαυτο σας.

Καλημερα φιλε μου και σου ευχομαι καθε επιτυχια στα σχεδια σου. Και οι επιτυχιες στο προγραμμα ειναι, οπως και οι αποτυχιες. Μαθαινουμε κατι απο αυτες και προχωραμε παρακατω.

Για αυτό ακριβώς γράφεις motivational post, γιατί δεν έχεις ιδέα πρακτικά πώς μπορείς να βοηθήσεις οπότε δεν μπορείς να αντιληφθείς τις τεράστιες δυσκολίες του εγχειρήματος που πάει ο ΟΡ να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μάθεις το προμηθευτή? ΟΚ παράγγειλε το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει από ένα on demand shop, τα περισσότερα είναι έτσι, με λίγα λόγια στα στέλνουν απευθείας από το προμηθευτή χωρίς να κρατάνε ιδιαίτερο stock (κάποια μπορεί να μη κρατάνε και καθόλου). Αφού το παραλάβεις μπορείς να ρωτήσεις το μεταφορέα από ποιον το παρέλαβε. Εναλλακτικές λύσεις, μπορείς να ρωτήσεις τη μάρκα που σε ενδιαφέρει για το ποιους προμηθεύει στη χώρα σου οι οποίοι είναι οι ενδιάμεσοι μεταξύ του manufacturer και εσένα που είσαι ο retailer, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν local distributors για αυτό άλλωστε έχουν τόσο δυνατό delivery speed, όπου είναι τα πιο δυνατά κομμάτια του φυσικού εμπορίου.

Οι προμηθευτές διαφημίζονται λιγότερο στο ευρύ κοινό από τα retail shops για αυτό είναι πιο δύσκολο να τους βρεις αλλά σίγουρα και αυτοί έχουν κάπου τη δική τους σελίδα για να τους βρεις και έτσι. Κάποιοι είναι και προμηθευτές και έμποροι λιανικής οπότε δεν αποκλείετε από μία μάρκα λιανικής να μπορέσεις να εισάγεις μαζικά σε καλύτερη τιμή. Άλλοι μπορεί να κάνουν τα πάντα!. Ανάλογα πόσα λεφτά έχει ο καθένας και όρεξη να επενδύσει για πολλαπλούς ρόλους όπου απαιτούνται διαφορετικά πράγματα. 

Στις επιχειρήσεις δεν αρκεί να χεις μία γενική ιδέα, είτε ξέρεις να κάνεις κάτι είτε δε ξέρεις. Αυτό είναι γνωστό και ως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Αν υπάρχουν πράγματα στο μυαλό σου που δε μπορείς να απαντήσεις τότε δε ξέρεις άρα δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα και άρα θα ΄χασεις το κεφάλαιο σου γιατί τζογάρεις. Ο καλύτερος τρόπος να αποκτήσεις επιχειρησιακό intelligence είναι η πράξη, γιατί από εκει προέρχεται το πραγματικό intelligence. Βρες κάποιο επιτυχημένο κατάστημα και δούλεψε σε κάποιο ρόλο και ερεύνησε μέσα από αυτό για όλα μέχρι να μην έχεις ερωτήματα, αντέγραψε ότι μπορείς από αυτό το σύστημα. Άλλοι μπορεί να έχουν αυτή τη πληροφορία πιο εύκολα αλλά γενικά είναι απαραίτητο να την έχεις. Όσους επιτυχημένους γνωρίζω έτσι το κάνανε.

Απο κει και πέρα....τι νόημα έχει να γνωρίζεις τον προμηθευτή όταν χρειάζεσαι ένα τόνο κεφάλαιο για επικοινωνία, μάρκετινγκ και γενικά πράγματα που δε σχετίζονται με το προιόν, γιατί έτσι νικάς τη παρτίδα όταν τα προιόντα σου είναι ίδια με όλων των άλλων. Το ρίσκο είναι τεράστιο και κάποιοι καίγονται στη προσπάθεια.

Αν θες να παίξεις με το εμπόριο καλύτερα βρες κάτι έξυπνο να φτιάξεις/αγοράσεις και γίνε ο ίδιος προμηθευτής και συνδύασε με αυτό προσβάσιμα retail channels όπως marketplaces.

 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρωτοντας πας στη πολη το λεω προφανως επειδη ρωταω παντου το οτιδηποτε για να βγαλω ενα συμπερασμα. Και προφανως δεν ρωταω σε ενα φορουμ και ειναι η πρωτη φορα που κανω ποστ σε φορουμ, μιλαω συνεχως και στο τηλ και σε μειλ οπως και εχω κανει την ιδια ερωτηση σε παρα πολλα μεσα κοινωνικης δικτυωσης. Ενας λογος που δεν ηθελα να κανω ποστ σε φορουμ αρχικα ηταν γιατι ηξερα οτι θα καταληξει ετσι, οτι κανεις δεν θα απαντησει στην ερωτηση μου και θα λεει ο καθενας τα δικα του. Για αλλη μια φορα δεν ζητησα απο κανενα να μου δωσει συμβουλες για το πως θα στησω την επιχειρηση μου ή το τι ανταγωνισμος υπαρχει, που κατα πασα πιθανοτατα αν εκανα αναλογο ποστ δεν θα απαντασουμε κανεις αλλα σε αυτο το ποστ που απλα θελω να μαθω για προμηθευτες (για να δω αν υπαρχει καποιος που μου γλιτωσε) γινεται χαμος με ακυρες απαντησεις. Σας ευχαριστω ολους εσας που μςνβοηθατε με προμηθευτες που δεν ηξερα και ευχαριστω επισης και ολους εσας με τις ανουσιες απαντησεις σας που απλα τις βλεπω καξ οταν δεν εχεις καποιο προμηθευτη απλα πρπσπερνω.

 

Υ.Γ. δεν εχω επιδοτηση εσπα (γιατι το λετε πολλοι) 😁😁😁

Επεξ/σία από KazaStyle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το περιορίζεις τόσο στενά πάντως, όπως σου ανέφερα και προηγουμένως, κανένας έμπορος που ξέρει τι του γίνεται δε πρόκειται να σου αποκαλύψει καλό προμηθευτή. Είναι σημαντικό στοιχείο που δίνει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Αν σου συστήσουν κάποιους θα είναι ή αυτοί που μπορείς να βρεις με ένα google search ή και κάποιος κακός προμηθευτής.

Επίσης, μέσα σε όλα το ξεκίνησες κι εσύ λάθος: δε προσδιόρισες με ακρίβεια για τι κατηγορίες εξοπλισμού ψάχνεις προμηθευτές. Κινητά ή tablets; Η/Υ; Προϊόντα ήχου και εικόνας; Software; Ή θα είσαι B2B οπότε πάμε για τελείως άλλες κατηγορίες προϊόντων;

Αν γράψεις πιο συγκεκριμένα, ίσως όσοι δεν έχουμε άμεσο συμφέρον να μπορέσουμε να σου συστήσουμε κάποιον ακόμα προμηθευτή.

Επιπλέον, η αρχική σου τοποθέτηση προκάλεσε και τα σχόλια που δε τα βρήκες ωφέλιμα. Όταν ρώτησες από που αγοράζουν οι "μεγάλοι". Οι οποίοι εκτός από ελληνικές αντιπροσωπείες, ο Κωτσόβολος π.χ. κάνει κεντρικές συμφωνίες η μητρική του για πολλά προϊόντα. Ή το Πλαίσιο που επί δεκαετίες αναπτύσσει το δικό του brand και μιλάει απευθείας με εργοστάσια όχι απλώς για παραγγελίες αλλά και για σχεδιασμό προϊόντων. Πράγματα που εσύ δε μπορείς ούτε να διανοηθείς.

Ειδικά αυτή σου η ερώτηση έδειξε μεγάλο έλλειμμα πληροφόρησης, γι' αυτό και τα σχόλια που πήρες. Το έλλειμμα πληροφόρησης είναι το πιο εγκληματικό λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος όταν σχεδιάζει μια επιχειρηματική κίνηση, μια επένδυση κλπ.

Τα παραπάνω είναι όμως θεωρία και δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Αν μας δώσεις πιο στοχευμένες πληροφορίες, ίσως μπορούμε να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες συστάσεις προμηθευτών. Και από εκεί και πέρα σκληρή δουλειά και καλή σου τύχη. Γιατί πας να κάνεις και κίνηση σε περίοδο βαριάς ύφεσης.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Αν το περιορίζεις τόσο στενά πάντως, όπως σου ανέφερα και προηγουμένως, κανένας έμπορος που ξέρει τι του γίνεται δε πρόκειται να σου αποκαλύψει καλό προμηθευτή. Είναι σημαντικό στοιχείο που δίνει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Αν σου συστήσουν κάποιους θα είναι ή αυτοί που μπορείς να βρεις με ένα google search ή και κάποιος κακός προμηθευτής.

Επίσης, μέσα σε όλα το ξεκίνησες κι εσύ λάθος: δε προσδιόρισες με ακρίβεια για τι κατηγορίες εξοπλισμού ψάχνεις προμηθευτές. Κινητά ή tablets; Η/Υ; Προϊόντα ήχου και εικόνας; Software; Ή θα είσαι B2B οπότε πάμε για τελείως άλλες κατηγορίες προϊόντων;

Αν γράψεις πιο συγκεκριμένα, ίσως όσοι δεν έχουμε άμεσο συμφέρον να μπορέσουμε να σου συστήσουμε κάποιον ακόμα προμηθευτή.

Επιπλέον, η αρχική σου τοποθέτηση προκάλεσε και τα σχόλια που δε τα βρήκες ωφέλιμα. Όταν ρώτησες από που αγοράζουν οι "μεγάλοι". Οι οποίοι εκτός από ελληνικές αντιπροσωπείες, ο Κωτσόβολος π.χ. κάνει κεντρικές συμφωνίες η μητρική του για πολλά προϊόντα. Ή το Πλαίσιο που επί δεκαετίες αναπτύσσει το δικό του brand και μιλάει απευθείας με εργοστάσια όχι απλώς για παραγγελίες αλλά και για σχεδιασμό προϊόντων. Πράγματα που εσύ δε μπορείς ούτε να διανοηθείς.

Ειδικά αυτή σου η ερώτηση έδειξε μεγάλο έλλειμμα πληροφόρησης, γι' αυτό και τα σχόλια που πήρες. Το έλλειμμα πληροφόρησης είναι το πιο εγκληματικό λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος όταν σχεδιάζει μια επιχειρηματική κίνηση, μια επένδυση κλπ.

Τα παραπάνω είναι όμως θεωρία και δε σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Αν μας δώσεις πιο στοχευμένες πληροφορίες, ίσως μπορούμε να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες συστάσεις προμηθευτών. Και από εκεί και πέρα σκληρή δουλειά και καλή σου τύχη. Γιατί πας να κάνεις και κίνηση σε περίοδο βαριάς ύφεσης.

Αμα περιμενω την υφεση στην Ελλαδα δεν νομιζω να ζω για να κανω επιχειρηση. Ενδιαφερομαι για κινητα, ταμπλετ, περιφεριακα η/υ, hardware pc, smart home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις ενα σημαντικο κεφαλαιο που περιμενει, μηπως θα ηταν καλυτερα για αρχη να επικεντρωσεις την προσπαθεια σου σε πιο συγκεκριμενα πραγματα; Οι προμηθευτες εχουν φαει αρκετα κανονια και δε δινουν πιστωσεις σε νεες επιχειρησεις με το καλημερα, οποτε θα τα πληρωνεις ολα cash in advance πριν παρεις ενα laptop ή ενα εκτυπωτη για παραδειγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να τονισω κατι... στα αρχικα σου ποστ εγραψες "ξερεις σε τι τιμη θα πουλαω εγω?" 
Αν δεν εχεις βρει προμηθευτες και χωρις να κανεις τα πλαν σου εσυ ξερεις σε τι τιμες θα πουλας δηλαδη? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα ρωτήσει το λογιστή μου ...κάποτε σκεπτόμενος να ανοίξω ίδια επιχείρηση :
- Πόσο να πουλήσω ενα προϊόν όταν το βρίσκω χονδρική σχεδόν όσο το πουλάει το Πλαίσιο ?

και μου απαντάει ο τύπος το εξής :
- Οσοι έχουν μικρά μαγαζιά είναι "άμισθοι υπάλληλοι πωλητές των εισαγωγέων..."

Οποιος καταλάβε.. κατάλαβε !!!!

Επεξ/σία από zx-spectrum
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...