Προς το περιεχόμενο

Έναρξη E-shop / Προμηθευτές


KazaStyle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ορια του troll το topic... θέλω να ανοίξω το χψ μαγαζί και πείτε κανένα προμηθευτή -αν και ξέρω τους πάντες και τα πάντα και απλα ρωτάω σε δουλεια να βρισκόμαστε-. 

Αγαπητέ συμφορουμήτη, θα σου πω την άποψη μου με πάσα ειλικρίνεια, αν και το στυλάκι σου στις τελευταίες απαντήσεις σου δείχνει μια έλλειψη υπομονής να πω; σεβασμού; τεσπα.

Σου εύχομαι ολόψυχα να κάνεις την επιχείρηση που ονειρεύεσαι. Και να το επιχειρήσεις το βήμα, δανεικά δεν μου ζήτησες και στο φινάλε, κάπως πρέπει να κινηθεί η αγορά, έστω και με οποιαδήποτε στραβοπατήματα καλοπροαίρετων μεν, άπειρων δε νεων επιχειρηματιών.
Η σκέψη που έκανες, να ανοίξεις άλλο ένα ιντερνετικό μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη, δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστική, ακόμη και να είσαι ο γκουρού των ηλεκτρονικών. Υπάρχουν εκατοντάδες. Δεν πρωτοτυπείς καπου εκτος και αν έχεις κάτι στο μυαλό σου, οπότε δεν πρέπει να το μοιραστείς εδω. Στη πράξη, το μόνο, μα το μόνο που μετράει κατα την ταπεινή μου άποψη, είναι το μέγεθος του κεφαλαίου που θα ρίξεις στην επιχείρηση. Γιατί οι χρόνοι είναι κρίσιμοι, το ποσοστό κέρδους είναι κρίσιμο, το σωστό customer service είναι κρίσιμο, μέχρι και η αναμονή στο τηλέφωνο είναι κρίσιμη! Και όλα αυτά λύνονται, δυστυχώς, με κεφάλαιο. Στοκάρισμα προιόντων, εντυπωσιακό και ενήμερο site, διαφήμιση, διαφήμιση, διαφήμιση... και ανταγωνιστικές τιμές, κλπ. 
Οπότε προτείνω δύο τα τεινά: Να μικρύνεις την γκάμα των προιόντων που στοχεύεις να διαθέτεις για να μπορέσεις να έχεις καλύτερη εξιδύκευση, μεγαλύτερη διαθεσιμότητα, κλπ και να προσθέσεις υπεραξια στα προιόντα σου και στο μαγαζί σου εν τέλει. Τον τρόπο δεν τον γνωρίζω, δεν είχα ποτέ μου τέτοιου είδους μαγαζί. Θα μπορούσες π.χ. να συναρμολογείς υπολογιστές και να τους διαθέτεις σε εξαιρετικές τιμές. Λέω τώρα... 

Από την 8ετη μου εμπειρία στο ηλεκτρονικό εμπόριο, μπορώ να σου πω ότι ισχύει παντού: Πελατολόγιο να έχεις, και όλα θα πανε καλά. Ακόμη και τσίχλες να πουλάς. 
Τώρα οικονομοτεχνικές απαντήσεις, λύσεις, τα πάντα όλα μπορείς να βρεις στο ιντερνετ, δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Απαντώντας ευθέως στο ερώτημα σου: Στη θέση σου θα ερωτούσα απευθείας την εταιρεία παραγωγής για προμήθεια των προιόντων της, και αν με παραπέμπαν σε έλληνα αντιπροσωπο, θα χτύπαγα εκεί τη πόρτα. 

Επεξ/σία από topaz
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι μιας και ειναι σχετικο με το θεμα για να μην ανοιξω καινουργιο τοπικ. Πριν κανα μηνα αγορασα κατι απο ενα eshop το οποιο ηταν διαμερισμα σε πολυκατοικια. Ειναι νομιμο αυτο ή πρεπει να ειναι επαγγελματικη στεγη. Σε φαση μου εκανε εντυπωση γιατι μεχρι και κρεβατι και ψυγειο ειχε εκει μεσα και απλα ειχε βαλει ενα επαγγελματικο γραφειο και καλα στην υποδοχη :P

Επεξ/σία από Noname96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά με βάση το φορολογικό νόμο, ένα eshop (ως εμπορική επιχείρηση) χρειάζεται αποθήκη και έδρα.

Τώρα αν ο άλλος έκανε κατοικία την επαγγελματική έδρα του, πρόβλημά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Noname96 είπε

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι μιας και ειναι σχετικο με το θεμα για να μην ανοιξω καινουργιο τοπικ. Πριν κανα μηνα αγορασα κατι απο ενα eshop το οποιο ηταν διαμερισμα σε πολυκατοικια. Ειναι νομιμο αυτο ή πρεπει να ειναι επαγγελματικη στεγη. Σε φαση μου εκανε εντυπωση γιατι μεχρι και κρεβατι και ψυγειο ειχε εκει μεσα και απλα ειχε βαλει ενα επαγγελματικο γραφειο και καλα στην υποδοχη :P

Είναι (όπως και κάθε άλλο θέμα γραφειοκρατίας ειδικά στην Ελλάδα) πολύπλοκο αλλά η γενική απάντηση χωρίς άλλες λεπτομέρειες είναι πως ναι.

 

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που κάνει ο συγκεκριμένος είναι τοn μεσάζοντα (dropshipping ) δηλαδή δεν έχει τίποτα αυτός πολύ πιθανό ούτε καν προμηθευτή (με την κλασική έννοια) και όταν κάνεις εσύ παραγγελία πχ ένα κινητό, κάνει και αυτός παραγγελία αυτό το κινητό απο άλλη επιχείρηση (συνήθως εξωτερικού πχ eBay ή κάποια επιχείρηση λιανικής είτε εντελώς νόμιμα -δηλαδή b2b- είτε "γκρίζα" δηλαδή το παραγγέλνει σαν πελάτης λιανικής) και το στέλνουν σε εσένα και αυτός κρατάει την διαφορά ως κέρδος. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπνη ιδεα παντως δεν πληρωνει ενοικιο υπαλληλους τελη και οτι συνεπαγεται η εναρξη μιας επιχειρησης και η ενοικιαση επαγγελματικου ακινητου. Την ωρα που πηγα εγω περιμεναν αλλοι 3 στη σειρα και αυτο που αγορασα ηταν το πιο vfm 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Κάποιοι μπορεί να είναι... αλλά δεν έχει σημασία

Αυτό που αδυνατείς να καταλάβεις ειναι το πόσο απλοϊκό και λάθος είναι αυτό που είπες... δεν χρειάζεται να είναι κανένας ειδικός για να καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά με τον συνειρμό σου και τον τρόπο που εκφράζεσαι (εννοώ το περιεχόμενο) γιατί ειναι ριζικά λάθος...

πχ "είμαι σε διαδικασία να ανοίξω e-shop έκανα ήδη έναρξη επιχείρησης και ψάχνω προμηθευτές".... το πρώτο βήμα (απο τα πολλά βήματα) στην διαδικασία να ανοίξεις e-shop είναι το να βρείς προμηθευτές ώστε να μπορεις να υπολογίσεις τιμές φόρους logistics κτλ και το τελευταίο και πιο ασήμαντο/εύκολο είναι να κάνεις έναρξη επιχείρησης, άρα δεν είσαι σε καμία διαδικασία ουσιαστικά και το ότι αδυνατείς να καταλάβεις την σπουδαιότητα αυτής της λεπτομέρειας δείχνει πως δεν μπορείς ρεαλιστικά να περιμένεις κάτι απο το εγχείρημα σου. 

Δεν ξέρω πως να στο μεταφέρω για να καταλάβεις είναι πχ σαν να γράφεις κάτι του τύπου 

"Γεια σας θέλω να γίνω ποδοσφαιριστής στον ολυμπιακό έχω ήδη πάρει την αυθεντική στολή του ολυμπιακού αλλά θα ήθελα συμβουλές για το ποια παπούτσια θα με βοηθήσουν στο να το πετύχω αυτό το εγχείρημα"

Ή 

"Για σας ημαι σε δυαδικασσία που ψαχνώμαι για το πιο είνε το καλίττερο αντηκοιμενο για να σπουδωσω " 

Και αν σου πει κάποιος "Πρώτα γυμνάσου, παίξει σε τοπική ομάδα κτλ" ή σου πει "μάθε πρώτα γραμματική και ορθογραφία να διαβάζεις και να γράφεις και σιγά σιγά θα έρθει ο καιρός που θα μπορέσεις να διαλέξεις αντικείμενο σπουδών"

Εσύ απαντάς κάτι του τύπου " Εσείς τώρα είστε μάγοι; που ξέρετε ότι δεν γνωρίζω ορθογραφία και συντακτικό"  ή " Πως ξέρετε ότι δεν ειμαι έτοιμος επαγγελματίας ποδοσφαιριστής" κτλ

Τώρα αν πάλι δεν κατάλαβες δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Όπως και να έχει όποια απόφαση και να πάρεις πάντως εμένα δεν με ενδιαφέρει απο πίτα που δεν τρώω... οπότε σου εύχομαι καλή τύχη. 

Δεν ειπα ποτε οτι εκανα εναρξη επιχειρησης μαλλον δεν ξερεις ουτε να διαβαζεις

10 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ενα αλλο θεματακι που δεν ειχε διαφανει στις πρωτες σελιδες αλλα οσο το τοπικ προχωραει κι ο ts δεν ακουει αυτα που θελει, πλεον γινεται ολοενα και πιο ξεκαθαρο, ειναι η αδυναμια του ts να προσαρμοστει σε δεδομενα που δε τα ειχε στο μυαλο του ακριβως ετσι.

Και οκ τωρα ειναι ο Μητσος κι ο Μπαμπης που τον καλουν να συνελθει κι αυτος αρνειται και τους λεει ασχετους επειδη δε του λενε αυτα που θελει να ακουσει, αυριο ομως θα ειναι οι πελατες και η ιδια αγορα που αμεσα ή εμμεσα θα του λενε να συνελθει και να προσαρμοστει στα δεδομενα κι αν κανει τα ιδια θα τον φτυνουν στα μουτρα στην καλυτερη. Παραδειγματα πολλα.

Αλλωστε mister ts , κι αυτος στον οποιο εκανες like που σου ελεγε οτι το πλαισιο θα κλεισει οπου ναναι γιατι θα του φας εσυ την πελατεια, επειδη θα σου βρει εκεινος με πμ τους προμηθευτες τους καλους, στην ουσια την ιδια λογικη επικαλειται. Οτι ακομα και αλυσιδες ή μονοπωλια σπανε για πλακα, αν δεν ειναι ικανα να προσαρμοστουν σε νεα δεδομενα. Ε τωρα αμα ξεκινας να ανοιξεις μια τρυπα και με το καλημερα εισαι δυσκοιλιος και βλεπεις εχθρους κι ασχετους στα ματια οσων δεν σου χαιδευουν αυτια, τσεπες κλπ, ε , τοτε το οτι δεν ξερεις καν προμηθευτες ή οτι τους αναζητας εδω, ή οτι δεν εχεις επιχειρηματικο πλανο ειναι το λιγοτερο... Ηδη βλεπω στα ματια μου την αντιμετωπιση στους πρωτους δυσαρεστημενους πελατες, αν εδω αυτοι που σε συμβουλευουν χαρακτηριζονται ασχετοι και κακοπροαιρετοι. 

Δεν ξερω μαλλον δεν ειμαι αρκετας ξεκαθαρος στο τι γραφω ή εσςις δεν καταλαβαινετε. Ας το πω αλλη μια μπας και γινω πιο ξεκαθαρος. Ρωτησα αν γνωριζεται καποιον προμηθευτη δεν ζητησα συμβουλη ή γνωμη για την επιχειρηση μου ή την αγορα για την οποια ενδιαφερομαι. Σεβαστες οι γμωμες σας για την επιχηρηση και τις ακουω αλλα δεν ειναι γι αυτο το συγκεκριμενο ποστ. Ελπιζω να εγινα κατανοητος τωρα και σε επομενο ποστ που να ζηταω βοηθεια ή αποψη για μια αγορα να με βοηθησετε το ιδιο 😁

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...