Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nosstrom είπε

σε ευχαριστώ!! ελεγε υψος κτηρίου ομως ?

Ναι , εχει όμως επεξήγηση ακριβώς από κάτω που λέει ακριβώς τι βάζουμε και πως 

Βήμα 6: Ύψος Ορόφου

 

Τι ύψος έχει το κτίριο;

Δίνουμε το καθαρό εσωτερικό ύψος από το δάπεδο έως την οροφή Σημειώστε το καθαρό εσωτερικό ύψος από το δάπεδο έως την οροφή.

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nosstrom είπε

 

 

 

 

 

 

Θερμικές Απώλειες

1511.52Watt

1299.91KCal/h

79.55Watt/m2

68.42KCal/h/m2

 

 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#1511

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ αν έμενες στο Μπούρτζ Χαλίφα τι θα έβαζες για ύψος; 😅

χαχαχαχα!!!!!!!!! :D

τα ξαναβαζω με κάποιες αλλαγουλες θερμοκρασία και προσανατοσλισμό 


Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 450€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 18 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, δυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

Για 23c 

Θερμικές Απώλειες

1511.52WWattatt

1299.91KKCal/hal/h

79.55WaWatt/m2tt

68.42KCKCal/h/m2al/h/m2 

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Ενιαίος χώρος 38 τμ μικρή κουζίνα -σαλόνι-κρεβατοκάμαρα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Κέντρο  38 Καλοκαίρι - 0 χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,καινούρια αλουμίνια διπλα τζάμια, Bορειο-δυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:  

Για 23c

Θερμικές Απώλειες

4139.57WWattattatt

3560.03lKCal/hal/h/h

108.94aWatt/m2tt tt/m2

93.68CKCal/h/m2al m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jackson_1919 είπε

Για την 7ετή εγγύηση: "Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνεται η ετήσια συντήρηση του προϊόντος από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό (υποχρεωτικά μετά τον 1ο χρόνο λειτουργίας και με την επίδειξη των αντίστοιχων αποδείξεων παροχής υπηρεσιών)."

Link Εγγύηση Toshiba

Το έχει δοκιμάσει κανείς πρακτικά? Δηλαδή επιλέγουμε οποιονδήποτε ψυκτικό θέλουμε και απλά κρατάμε την απόδειξη?

Εγώ για σιγουριά, έκλεισα ραντεβού για συντήρηση από τη γραμμή υποστήριξης της toshiba.

Δεν ξέρω πως θα μπορέσει κάποιος να στοιχειοθετήσει με μια απλή απόδειξη οποιουδήποτε τεχνικού ότι έκανε τη συντήρηση. Θα πρέπει να αναγράφει η απόδειξη τις εργασίες καθώς και το serial number του μηχανήματος στο οποίο έγινε η συντήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. @liakjimαυριο αναμένω τον μάστορα για την επιδιόρθωση στα κλιματιστικά. Σε μήνυμα που του έγραψα για συμπλήρωση σε φρεον μου απάντησε

"Θα σου βάλω 1.5 και στα δύο.φρεομ ΔΕ ΒΑΖΟΥΜΕ αν δε περάσουμε τα 5 m στα κλιματιστικά.σε μερικά και στα πιο πολλά μέτρα..τα λέμε αύριο οκ"

 

Αύριο που θα έρθει να τον πουσαρω να συμπληρώσει ή ισχύει αυτό που μου λέει; Ρωτάω γιατί απ' όσο θυμάμαι μου είχατε γράψει ότι πρέπει να συμπληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καλησπέρα στην παρέα. @liakjimαυριο αναμένω τον μάστορα για την επιδιόρθωση στα κλιματιστικά. Σε μήνυμα που του έγραψα για συμπλήρωση σε φρεον μου απάντησε

"Θα σου βάλω 1.5 και στα δύο.φρεομ ΔΕ ΒΑΖΟΥΜΕ αν δε περάσουμε τα 5 m στα κλιματιστικά.σε μερικά και στα πιο πολλά μέτρα..τα λέμε αύριο οκ"

 

Αύριο που θα έρθει να τον πουσαρω να συμπληρώσει ή ισχύει αυτό που μου λέει; Ρωτάω γιατί απ' όσο θυμάμαι μου είχατε γράψει ότι πρέπει να συμπληρώσει.

Να σου φτιάξει τον θόρυβο, δεν είναι από το 1 μέτρο που λείπει.... Εγώ προτείνω να μην βάλεις τα μηχανήματα σου σε τέτοια διαδικασία αφού τα κολλήματα θα αφήσουν υπολείμματα στις σωληνώσεις.

Φυσικά και δεν θέλει συμπλήρωμα ψυκτικού υγρού στα 3 μέτρα.

Δεν του λες καλύτερα να φέρει κανένα σετ αντικραδασμικά να πιάσουν τόπο και τα 40 ευρώ; Τον θόρυβο θα στο φτιάξει αν το κάνει συνέχεια δεν είναι κάτι ανησυχητικό κάποιος συντονισμός από την βάση  κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας επεσε το ματι μου στις αποδοσεις του και για 12αρι απορησα , ειναι πραγματι τοσο καλο οσο δειχνει στα χαρτια ?https://www.electronica.gr/985977AA.el.aspx?skr_prm=WyI4ZTY2Nzc4YS0zMDg5LTQ3NjItOTYzMC1hODQxNDhhZDExZTkiLDE2NjkxMzk3MjcxNTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Το εχει καποιος απο εδω η καποιος με περισσοτερες γνωσεις θα μπορουσε να με βοηθησει αν αξιζει η χρηματικη υπερβαση για την αποκτηση του ?

Επεξ/σία από ANTONIOS67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ANTONIOS67 είπε

Καλησπερα σας επεσε το ματι μου στις αποδοσεις του και για 12αρι απορησα , ειναι πραγματι τοσο καλο οσο δειχνει στα χαρτια ?https://www.electronica.gr/985977AA.el.aspx?skr_prm=WyI4ZTY2Nzc4YS0zMDg5LTQ3NjItOTYzMC1hODQxNDhhZDExZTkiLDE2NjkxMzk3MjcxNTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Το εχει καποιος απο εδω η καποιος με περισσοτερες γνωσεις θα μπορουσε να με βοηθησει αν αξιζει η χρηματικη υπερβαση για την αποκτηση του ?

Έλεος ρε παιδιά με τόσα λεφτά παίρνεις daisekai παίρνεις και άλλων κατασκευαστών κλιματιστικών που γαμανε ,θα πας να πας ένα φασον πανάκριβο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έλεος ρε παιδιά με τόσα λεφτά παίρνεις daisekai παίρνεις και άλλων κατασκευαστών κλιματιστικών που γαμανε ,θα πας να πας ένα φασον πανάκριβο ?

Σορυ φιλε Δημο , δεν ειμαι γνωστης για να ξεχωρισω ...γιαυτο και ρωταω αλλωστε 🙂

Δυστυχώς δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ την προσφορά του Πρακτικερ στα Toshiba με το Ανακυκλωνω για τοποθετηση σε διαφορετικη διευθυνση τα δυο 12αρια που θελω να αλλαξω οποτε επανερχομαι με αυτα τα τρεις επιλογες ζητοντας την βοηθεια σας 

https://www.electronica.gr/91E69C89.el.aspx?skr_prm=WyI4ZTY2Nzc4YS0zMDg5LTQ3NjItOTYzMC1hODQxNDhhZDExZTkiLDE2NjkxNDA2MzY2NTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.electronica.gr/19558022.el.aspx

 

https://www.electronica.gr/5469215D.el.aspx

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ANTONIOS67 είπε

Σορυ φιλε Δημο , δεν ειμαι γνωστης για να ξεχωρισω ...γιαυτο και ρωταω αλλωστε 🙂

Δυστυχώς δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ την προσφορά του Πρακτικερ στα Toshiba με το Ανακυκλωνω για τοποθετηση σε διαφορετικη διευθυνση τα δυο 12αρια που θελω να αλλαξω οποτε επανερχομαι με αυτα τα τρεις επιλογες ζητοντας την βοηθεια σας 

https://www.electronica.gr/91E69C89.el.aspx?skr_prm=WyI4ZTY2Nzc4YS0zMDg5LTQ3NjItOTYzMC1hODQxNDhhZDExZTkiLDE2NjkxNDA2MzY2NTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.electronica.gr/19558022.el.aspx

 

https://www.electronica.gr/5469215D.el.aspx

 

 

Έχουν γραφτεί πολλές φορές στο θέμα εδώ ποια είναι τα φασόν και ποιων κατασκευαστών το καθε φασον σχεδόν με ακρίβεια για όλα τα μοντέλα 

τωρα από τις επιλογές σου εγω θα έβαζα το edge 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχουν γραφτεί πολλές φορές στο θέμα εδώ ποια είναι τα φασόν και ποιων κατασκευαστών το καθε φασον σχεδόν με ακρίβεια για όλα τα μοντέλα 

τωρα από τις επιλογές σου εγω θα έβαζα το edge 

Εχω περασει αρκετες ωρες διαβαζοντας 100δες σελιδες του φορουμ αλλα δεν ετυχε να το δω , ισως αν υπηρχε η δυνατοτητα του sticky να βοηθουσε τους νεους αναγνωστες οπως εγω.

παρολα αυτα ευχαριστω πολυ για την υποδειξη του edge !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ANTONIOS67 είπε

 

Εχω περασει αρκετες ωρες διαβαζοντας 100δες σελιδες του φορουμ αλλα δεν ετυχε να το δω , ισως αν υπηρχε η δυνατοτητα του sticky να βοηθουσε τους νεους αναγνωστες οπως εγω.

παρολα αυτα ευχαριστω πολυ για την υποδειξη του edge !!

Το υπόμνημα το έχει φτιάξει ο @liakjim για πρόσθεση στοιχείων απευθυνθείτε εκεί η σε κάποιο διαχειριστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...