Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Έχει μια επιλογή όπου βλέπει την εσωτερική θερμοκρασία η την εξωτερική.

Προφανώς βλέποντας την εξωτερική 10c δεν θα την φτάσει ποτέ αφού ζητάω 18c

Δεν είμαι ειδικός,μια βδομάδα έχω το μηχανημα...

Δεν ξέρω,μπορεί 

Κάτι πήρε το μάτι μου στο manual

IMG_20230202_173111.jpg

Λοιπόν αυτή είναι η λειτουργία I feel όταν είναι ενεργοποιημένη και το θερμόμετρακι είναι μέσα στο σπιτάκι δείχνει την θερμοκρασία που έχει ο χώρος εκεί που είναι το χειριστήριο , ξαναδιάβασε λίγο το manual 

9 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Προφανώς βλέποντας την εξωτερική 10c δεν θα την φτάσει ποτέ αφού ζητάω 18c

Αυτό βεβαια εδώ που λες δε βγάζει νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η διογκωμένη υστερεί σε σχέση με την εξιλασμενη.αλλα το θέμα δεν είναι εκεί .έχει βγει και η γραφιτουχα διογκωμένη...επίσης η εξιλασμενη δεν χρησιμοποιείται παντού γιατί δεν αναπνέει τόσο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs υπερεκτιμησα κατά πολύ τις αποστάσεις ( ηταν νύχτα και έκανε ψωφο, σόρρυ). Μέτρησα τώρα που γύρισα σπίτι. Ήταν στα 12εκ και τώρα πήγε στα 18...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Η διογκωμένη υστερεί σε σχέση με την εξιλασμενη.αλλα το θέμα δεν είναι εκεί .έχει βγει και η γραφιτουχα διογκωμένη...επίσης η εξιλασμενη δεν χρησιμοποιείται παντού γιατί δεν αναπνέει τόσο 

EPS vs XPS

Το εν λόγω δίλλημα «βασανίζει» τον κόσμο εδώ και αρκετό καιρό, αλλά πλέον μπορούμε να πούμε ότι σε μεγάλο βαθμό έχει πάψει να υφίσταται. Μια απλή έρευνα θα σας δείξει ότι η Διογκωμένη Πολυστερίνη αποτελεί πλέον το στάνταρ για τις κατασκευές και τις ανακαινίσεις. Το ποσοστό χρήσης της στη χώρα μας είναι 80% έναντι της Εξηλασμένης ενώ σε πολλές χώρες χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά. Γιατί συμβαίνει όμως αυτό;

  • Είναι πολύ πιο φθηνή: Μπορεί να σας φαίνεται παράξενο, αλλά ακόμη και μετά τις μειώσεις τιμής που έχουν παρατηρηθεί στην XPS λόγω της χαμηλής της ζήτησης, η EPS παραμένει πιο φθηνή και πολύ πιο συμφέρουσα.
  •  Προσφέρει καλύτερη μόνωση όσο περνάει ο χρόνος: Και τα δύο υλικά έχουν πολύ χαμηλό συντελεστή θερμοπερατότητας, εξαιτίας αυτού του γεγονότος άλλωστε κυριαρχούν στην αγορά. Εκεί όμως που υπερέχει η EPS είναι το γεγονός ότι με τη πάροδο του χρόνου ο συντελεστής της μικραίνει – οπότε και προσφέρει καλύτερη μόνωση – σε αντίθεση με την XPS της οποίας ο συντελεστής παραμένει σταθερός εσαεί.
  • Αντέχει στον χρόνο: Η διογκωμένη πολυστερίνη  είναι πολύ ελαστική κι έτσι μπορεί και απορροφά με ευκολία κραδασμούς και δονήσεις που προκαλούν την εμφάνιση ρωγμών σε άλλα μονωτικά υλικά.
  •  Είναι φιλική για το περιβάλλον: όπως είπαμε και πριν, η εξηλασμένη πολυστερίνη περιέχει υδροχλωροφθοράνθρακες οι οποίοι είναι γνωστοί και σαν φρέον. Το εν λόγω στοιχεία είναι ιδιαίτερα επιβλαβές για το όζον και κατά συνέπεια για το περιβάλλον, γι’ αυτό και πολλές οικολογικές οργανώσεις αγωνίζονται για τον περιορισμό της χρήσης του. Η EPS δεν περιέχει φρέον.
  •  Είναι πυράντοχη: Η διογκωμένη πολυστερίνη δεν μπορεί να αρπάξει φωτιά αλλά ούτε και να βοηθήσει στην εξάπλωση μιας φωτιάς που ήδη καίει σε αντίθεση με την εξηλασμένη που αναφλέγεται πολύ εύκολα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είστε εκτός θέματος guys. Πολύ.

Μόνωση για καλύτερη απόδοση των κλιματιστικών 

δε ξέρω πως μπαίνουν σε σπόιλερ πως τα λέτε και δε φαίνεται όλο το ποστ , εαν μπορείς καντο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Μόνωση για καλύτερη απόδοση των κλιματιστικών 

δε ξέρω πως μπαίνουν σε σπόιλερ πως τα λέτε και δε φαίνεται όλο το ποστ , εαν μπορείς καντο 

Όχι, εδώ είναι για αγορά κλιματιστικών όχι κουφώματα, όχι μονώσεις, όχι τσιμέντα, όχι κεραμίδια κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω για 24αρι κλιματιστικό με μπάτζετ γύρω στο χιλιάρικο. Ζητούμενη η χρήση κατα κύριο λόγο σε λειτουργία ψύξης και ο χαμηλούτσικος θόρυβος εσωτερικής μονάδας. Επειδη δεν σκαμπάζω πολλά και βλεπω οτι υπαρχουν αρκετες επιλογες θα ηθελα τη γνωμη σας, ωστε να επιλεξω κατι με καλη σχεση αποδοσης-τιμής. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

Λοιπόν αυτή είναι η λειτουργία I feel όταν είναι ενεργοποιημένη και το θερμόμετρακι είναι μέσα στο σπιτάκι δείχνει την θερμοκρασία που έχει ο χώρος εκεί που είναι το χειριστήριο , ξαναδιάβασε λίγο το manual 

Αυτό βεβαια εδώ που λες δε βγάζει νόημα 

To συγκεκριμένο aircontition δεν έχει καν I feel 😅😂😅😂🤣😂🤣

Οπότε δεν βγάζει νόημα ότιδηποτε λες 

 

Επεξ/σία από alexioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Επειδή είμαι λίγο πριν πατήσω την σκανδάλη για https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724?qId=1d2cb91277b56a3368945496cc3c2351&qIx=products και https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651 στα 1600 (έμμεσα), υπάρχει ενναλακτική πρόταση? Αξίζει να δώσω άλλα 65+160 για επέκταση εγγύησης?  Αντίστοιχο σετ (18αρι και 9αρι) σε toshiba yukai πάμε στα 1800 και inventor comfort πάλι 1800, με εγκατάσταση οι τιμές.

Καμία γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexioannou είπε

Προφανώς βλέποντας την εξωτερική 10c δεν θα την φτάσει ποτέ αφού ζητάω 18c

Δεν είμαι ειδικός,μια βδομάδα έχω το μηχανημα...

 

27 λεπτά πριν, alexioannou είπε

To συγκεκριμένο aircontition δεν έχει καν I feel 😅😂😅😂🤣😂🤣

Οπότε δεν βγάζει νόημα ότιδηποτε λες 

 

Σε ευχαριστώ για την διόρθωση αλλά θελώνα μου εξηγήσεις και αυτή τη φράση που λες ότι έξω έχει 10 βαθμούς εσύ ζητάς 18 και δε πρόκειται να την φτάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Καμία γνώμη;

πιο safe επιλογη η Toshiba, αν και δεν ξερω κατα ποσον εχεις βαλει εδω μεσα απωλειες , χρηση κλπ και σου υποδειχτηκαν αυτες οι επιλογες.

edit: εχεις βαλει τα παντα...θα επελεγα Toshiba και θ ακοιταζα μηπως το καταξιωμενο Edge βγαινει κοντα σε τιμη, αν τα χρηματα που θα εβαζες για εγγυηση στο Fujitsu πηγαιναν στο Toshiba το εκαναν προσιτο

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Σε ευχαριστώ για την διόρθωση αλλά θελώνα μου εξηγήσεις και αυτή τη φράση που λες ότι έξω έχει 10 βαθμούς εσύ ζητάς 18 και δε πρόκειται να την φτάσεις 

Όχι φιλαράκο.

Είχες πολύ ύφακι και σιγουρια για κάποιον που έχει σκοταδικη άγνοια για κάτι.

Καλή συνέχεια . ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...