Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, anifiend είπε

Σ'ευχαριστώ για την πρόταση αλλά ξεφεύγει αρκετά η τιμή. Από αυτά που ανέφερα τι προτείνεις;

Τι κουπόνι έχεις και πόσα θέλεις να δώσεις;

(το perfera σου βγαίνει 900€ εγκατεστημένο με 50% κουπόνι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα ήθελα μια γνώμη και για το παρακάτω που εχει αρκετά καλη τιμή. Επισης θα ηθελα να μου συστήσετε αν εχετε καποιον τεχνικό (αν δεν επιτρεπεται μεσω pm) για εγκατάσταση κλιματιστικού στην Αθηνα, που να χρησιμοποιεί αντλία κενού γιατι οσες φορες χρειάστηκα μεχρι σημερα κανεις δεν το έκανε. Ευχαριστώ.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-24-000-btu-h_3795691

Επεξ/σία από Saouthpaw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι κουπόνι έχεις και πόσα θέλεις να δώσεις;

(το perfera σου βγαίνει 900€ εγκατεστημένο με 50% κουπόνι)

Έχω voucher 45% και κοιτάω για κάτι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό που να μην είναι της σειράς. Το sensira το 18αρι μου βγαίνει κάπου 500€ και το ecolandia και τα inventor 550€. Τα 900 μου φαίνονται υπερβολικά σα διαφορά και ας είναι σούπερ τιμή για το perfera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, userAnon είπε

ερώτηση (ειδικά σε όσους έχουν τις εξωτερικές στην ταράτσα)

έχετε παρατηρήσει μείωση της απόδοσης του κλιματιστικού όταν έξω φυσάει πολύ?

Στην δική μου περίπτωση που είναι εκτιθειμένο στην ταράτσα έχω παρατηρήσει ότι σε ημέρες με κοντινή/ίδια εξωτερική όταν έχει αέρα > 4 bfτ το κλιματιστικό δεν έχει την ίδια απόδοση όπως χωρίς αέρα και μπορεί να χρειαστεί να ανεβάσω την ζήτηση. Ρόλο παίζουν και τα 3 μεγάλα παράθυρα που έχω στον χώρο - ειδικά της βεράντας που είναι περίπου 8τμ (3,5Χ2.3) που λογικά αυξάνουν τις απώλειες.. 

επειδή δεν το γνωριζα, το έψαξα και βρήκα και το παρακάτω

The effects of wind orientation on the performance of a split air conditioning unit: AIP Conference Proceedings: Vol 2248, No 1 (scitation.org)

ABSTRACT
The effect of ambient wind on the performance of an air conditioning unit has been experimentally tested based on ISO Standard 5151 (2017). The test was conducted under 35°C dry bulb (db) and 24°C wet bulb (wb) ambient temperature, while the indoor is at 27°C db and 19°C wb. A split air conditioning unit was tested under normal condition and windy conditions. Under normal conditions, the outdoor unit was tested as if no wind in the ambient air. Under windy condition, a constant 6.5 m/s wind was directed 30°, 45°, 60°, and 90° from the outlet side of condenser. The results of the experiment showed the increase of refrigerant discharge temperature and condensing temperature when the condenser was subjected to wind. It is also shown that the supply air temperature increases with the presence of wind. The decrease of cooling capacity by 7.9% is found for windy condition while the power consumption increase by 10.2%. This gives the drop of energy efficiency ratio by 16.5%. Overall, the frontal wind (90° direction) has the most devastating effect on the performance of the air conditioning unit.

το αναφέρω κυρίως γιατί η πρόβλεψη που έχουμε (στην Αθήνα τουλάχιστον) είναι πολύ κρύο, χιόνι και πολύ αέρα. για Κυριακή μέχρι Τετάρτη

 

δεν έχω παρατηρήσει κάτι,  ΑΛΛΑ:

στο εγχειρίδιο εγκατάστασης του δικού μου λέει πως η εξωτερικη μονάδα να τοποθετηθεί κάθετα στην διεύθυνση δυνατού αέρα και αν εκεί που φυσάει ο ανεμιστήρας δέχεται ριπες έντονες προς την μονάδα να βάλεις κάτι να κόψεις τις ρίζες του αέρα σε μια τάδε απόσταση.. 

 στην ταράτσα που το βάλαμε το φέραμε λίγο πιο πέρα,γ ια να μπει ετσι ώστε να είναι κάθετα στις ριπες από βορά και νότο,  που έχουμε έντονο αέρα εδώ στα νησιά..,  ο ανεμιστήρας δηλαδή "βλέπει" ανατολή😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Saouthpaw είπε

Θα ήθελα μια γνώμη και για το παρακάτω που εχει αρκετά καλη τιμή. Επισης θα ηθελα να μου συστήσετε αν εχετε καποιον τεχνικό (αν δεν επιτρεπεται μεσω pm) για εγκατάσταση κλιματιστικού στην Αθηνα, που να χρησιμοποιεί αντλία κενού γιατι οσες φορες χρειάστηκα μεχρι σημερα κανεις δεν το έκανε. Ευχαριστώ.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-24-000-btu-h_3795691

Το haier το προτείνουμε γενικά ως VFM περίπτωση αρκεί να μην είναι παραεισαγωγή (θα πρέπει να λέει 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας).

Υπό αυτό το πρίσμα, τα μη παραεισαγωγής πάνε σε τέτοια τιμή που το Yukai είναι σαφώς πιο ελκυστικό.

6 λεπτά πριν, anifiend είπε

Έχω voucher 45% και κοιτάω για κάτι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό που να μην είναι της σειράς. Το sensira το 18αρι μου βγαίνει κάπου 500€ και το ecolandia και τα inventor 550€. Τα 900 μου φαίνονται υπερβολικά σα διαφορά και ας είναι σούπερ τιμή για το perfera.

Με το μυαλό σε ψύξη όπως λες, θα πήγαινα στο legend.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλιματιστικά της hitachi γιατί δεν αναφέρονται καθόλου στο forum? Υπάρχει κάποιος χρήστης να δώσει πληροφορίες για τα τελευταία μοντέλα (12000 και 18000 btu)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια δοκιμή πάλι σήμερα από με το "καταπληκτικό" Midea 24ari (Midea Xtreme Save Lite 24kBtu/h)

Η θερμοκρασία του χώρου πριν το ανάψω ήταν 20 στο πάτωμα (έχω ανοιχτό καλοριφέρ 24/24) με κέλυφος 7αρι. Το έβαλα στους 21 με ifeel. 

image.jpeg.7b490a0fd2454163683d8f27f4a5ca8e.jpeg

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, greg4 είπε

Έκανα μια δοκιμή πάλι σήμερα από με το "καταπληκτικό" Midea 24ari (Midea Xtreme Save Lite 24kBtu/h)

Η θερμοκρασία του χώρου πριν το ανάψω ήταν 20 στο πάτωμα (έχω ανοιχτό καλοριφέρ 24/24) με κέλυφος 7αρι. Το έβαλα στους 21 με ifeel. 

image.jpeg.7b490a0fd2454163683d8f27f4a5ca8e.jpeg

 

Πάλι καλά που βλέπεις 600W με midea.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους.

Έχω ένα mitsubishi HR35VGK.

Αυτή την ώρα με εξωτερική 6,5 δουλεύει σταθερά στα 265 watts.

Στο 0 που θα έχουμε μεθαύριο θα την παλέψει ή θα χρειαστεί βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλιματιστικό Υποτίθεται Inverter gree grs-181 ei/jcda-n2

Άγιος Δημήτριος Αττικής Δωμάτιο 35τμ με πόρτα ανοιχτή σε Υπνοδωμάτιο 15τμ ζητώ 22c κρατάει 18c

πως το βλέπετε ;

 

3A6A1D7B-034F-4485-838B-CC85B9E101E7.png

Επεξ/σία από nik_marin
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

Έκανα μια δοκιμή πάλι σήμερα από με το "καταπληκτικό" Midea 24ari (Midea Xtreme Save Lite 24kBtu/h)

Η θερμοκρασία του χώρου πριν το ανάψω ήταν 20 στο πάτωμα (έχω ανοιχτό καλοριφέρ 24/24) με κέλυφος 7αρι. Το έβαλα στους 21 με ifeel. 

image.jpeg.7b490a0fd2454163683d8f27f4a5ca8e.jpeg

 

Έχει 15+++ πόντους από το ταβάνι; Το κοντρολ του κλιματιστικού είναι στην εμβέλεια που πρέπει για να μπορεί να στείλει σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2023 στις 2:16 ΜΜ, andreasosfp είπε

Επειδή είμαι λίγο πριν πατήσω την σκανδάλη για https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724?qId=1d2cb91277b56a3368945496cc3c2351&qIx=products και https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651 στα 1600 (έμμεσα), υπάρχει ενναλακτική πρόταση? Αξίζει να δώσω άλλα 65+160 για επέκταση εγγύησης?  Αντίστοιχο σετ (18αρι και 9αρι) σε toshiba yukai πάμε στα 1700 και inventor comfort πάλι 1700, με εγκατάσταση οι τιμές.

Τελικά έπεσε παραγγελία για τα fujitsu χωρίς την επέκταση εγγύησης. Αύριο παραλαμβάνω και τοποθέτηση μάλλον από Δευτέρα. Ξέρει κανείς εάν τα έξτρα wifi modules δείχνουν καταναλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Τελικά έπεσε παραγγελία για τα fujitsu χωρίς την επέκταση εγγύησης. Αύριο παραλαμβάνω και τοποθέτηση μάλλον από Δευτέρα. Ξέρει κανείς εάν τα έξτρα wifi modules δείχνουν καταναλώσεις?

Σε ποια πόλη/περιοχή μένεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2022 στις 3:02 ΜΜ, Raki-meze είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Μόλις μπήκε το nuvelle 9αρι (τελικά) από το Πλαίσιο. (270€ με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατασταση του παλιού).

Δεν άντεξα και το τσίμπησα σε τέτοια τιμή. 🤔🤗

Η εγκατάσταση έγινε με 3 μέτρα σωλήνα, αντλία κενού και γενικά καλό το συνεργείο που ήρθε. 

Πρώτες (πολύ πρώτες) εντυπώσεις:

Θόρυβος εξωτερικά σχεδόν καθόλου. Εσωτερικά ακούγεται λίγο ο ανεμιστήρας στην πρώτη σκάλα , στην δεύτερη και την τρίτη αρκετά. (Ειδικά για δωμάτιο).

Έχει ifeel , το χειριστήριο γενικά καλό, πιάνει από αρκετά μακριά, συνεργάζεται εύκολα με την μονάδα. (Πιο εύκολα από του edge).

Η κατανάλωση μέχρι στιγμής ευχάριστη έκπληξη. Πέφτει στα 140 watt όταν πιάνει θερμοκρασία, 22 το έχω τώρα με ifeel, όταν ξανά φορτσαρει το είδα να φτάνει μέχρι 480 watt. Βέβαια σήμερα δεν έχει κρύο, αλλά το δωμάτιο ήταν ανοικτό πολλή ώρα λόγω της εγκατάστασης. Ενθαρρυντικό τουλάχιστον ότι βλέπω 140 watt, θα δοκιμαστεί φυσικά και σε πιο κρύες μέρες.... 

Δεν κατέβασα ακόμα την εφαρμογή για το Wifi , θα δοκιμαστεί και αυτό κάποια στιγμή που θα βρεθεί χρόνος. 

Ο χρόνος θα δείξει, ξέρω τι πήρα, δεν ελπίζω σε θαύματα, ελπίζω σε μείωση του κόστους θέρμανσης από το παλιό ον οφ που έκαιγε 1200 watt όσο δούλευε... Αν δεν ήταν η προσφορά αυτή, σίγουρα δεν θα το κοιτούσα καν, είναι η αλήθεια.

 

 

Τώρα με τα κρύα πως πάει? Εμένα με κοντά στους 10-13 εξωτερική για να φτάσω 22 μέσα έμενε πολύ σταθερή η κατανάλωση και το γράφημα κοντά στα 170W. Τώρα με 3-8 βαθμούς εξωτερική το κοντρόλ στο 19 φτάνω στο δωμάτιο στους 22 με πολλά on/off. 
image.png.9e94faf006546e1a69b79563a40c54cb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Τώρα με τα κρύα πως πάει? Εμένα με κοντά στους 10-13 εξωτερική για να φτάσω 22 μέσα έμενε πολύ σταθερή η κατανάλωση και το γράφημα κοντά στα 170W. Τώρα με 3-8 βαθμούς εξωτερική το κοντρόλ στο 19 φτάνω στο δωμάτιο στους 22 με πολλά on/off. 
image.png.9e94faf006546e1a69b79563a40c54cb.png

Απόδειξη ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπέρασμα για ένα κλιματιστικό. Πρέπει να το δούμε σε όλες τις συνθήκες και αφού τελειώσει η σεζόν λέμε τι είδαμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...