Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει πάρει το μάτι κανενός φίλτρο ενεργού άνθρακα με το μετρό πχ;να κόψω να βάλω στις θέσεις που ήταν το παλιό 

 

Όχι ότι μια λωρίδα θα σώσει κάτι αλλά έτσι να λέμε ότι έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έχει πάρει το μάτι κανενός φίλτρο ενεργού άνθρακα με το μετρό πχ;να κόψω να βάλω στις θέσεις που ήταν το παλιό 

Όχι ότι μια λωρίδα θα σώσει κάτι αλλά έτσι να λέμε ότι έχει 

Στο leroy έχει ανταλλακτικά τέτοια φίλτρα (έτοιμα), τιμή δε γνωρίζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

fixed

Και κάτι δεν μου καθόταν καλά.

Τελικά τότε που χρησιμοποιούσα το προγραμματακι είχα αυξήσει τη συχνότητα δειγματοληψίας στο διπλάσιο κρατώντας τα ίδια δείγματα οπότε πήγε στο 12ωρο με καλύτερη ανάλυση :

IMG_20200814_121032.jpg.65716436a8b4c85aaeb64e1a2b003fe3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Και κάτι δεν μου καθόταν καλά.

Τελικά τότε που χρησιμοποιούσα το προγραμματακι είχα αυξήσει τη συχνότητα δειγματοληψίας στο διπλάσιο κρατώντας τα ίδια δείγματα οπότε πήγε στο 12ωρο με καλύτερη ανάλυση :

IMG_20200814_121032.jpg.65716436a8b4c85aaeb64e1a2b003fe3.jpg

Εγω το εχω στα 15 δλ/6ωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, liakjim είπε

 

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Θεωρητικά είναι οκ.

Πρακτικά έχω διαβάσει που και που για καμμένα sonoffs πχ https://www.facebook.com/groups/222139671686253/?post_id=750782338821981

Μπορεί στατιστικά να είναι αποδεκτό , δεν ξέρω.

Πάντως έχω δουλέψει blitzwolf και sonoff. Το sonoff είναι ανώτερο και έχει καλύτερη εμβέλεια wifi.

Τελικά όμως προτείνω το tplink hs110 λόγω της δυνατότητας με τα γραφήματα : https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Το SONOFF ας καεί δεν με νοιάζει. Το κλιματιστικό να μην πάθει ζημιά.

 

Επεξ/σία από kosvou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μονοκατοικία, ο χώρος 18m2 που είναι το κλιματιστικό συν 9m2 δωμάτιο, σχεδόν ενιαίος (πολύ μεγάλο άνοιγμα).

Υπάρχει πόρτα μόνιμα ανοιχτή σε μικρό χώρο 3m2-4m2 που χτυπάει ο ήλιος.

Καμία μόνωση/μεγάλες απώλειες - το εργαλείο μου έβγαλε για 27 τετραγωνικά

9216.18 Watt
7925.91 KCal/h
341.34 Watt/m2
293.55 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

Δηλαδή ότι θέλω 31446 BTU.

Το ταβάνι λειτουργεί ως τεράστιο θερμαντικό σώμα, βγάζει ζέστη (πολύ ζέστη) από το μεσημέρι μέχρι τα ξημερώματα.

Χωρίς κλιματισμό, σχεδόν όλες τις ώρες έχω μέσα αρκετούς βαθμούς παραπάνω από οτι έχει έξω.

Με ανοιχτά όλα τα πορτοπαράθυρα απόγευμα κ μετά και ανεμιστήρες να φέρνουν "κρύο" αέρα μέσα κατεβάζω την εσωτερική κοντά στην εξωτερική ξημερώματα.... 

Ενδεικτικά πριν μέρες, είναι κλειστός ο χώρος από το μεσημέρι κ έρχομαι στις 19:30 και βλέπω έξω έχει 34,5 κ μέσα 39,5.

Πήρα 18άρι Toshiba edge.

Συνήθως την ώρα που ξεκινάει έχει 30 με 31 μέσα.

Το παράδοξο είναι όταν το βραδάκι έχει έξω π.χ. 25-26 κ εγώ να του ζητάω στην ψύξη να μου κρατήσει την εσωτερική στους 28.  

Παρακάτω κάποιες μέρες σε γράφημα

608.PNG.d1737344436832704b31f49153290a9b.PNG

1208.PNG.710a1602795f3824ecbd7d06ff4ff259.PNG

Εδώ σε μέρα που δεν είχε πολύ ζέστη. 

808.PNG.a2cf6aff8ac8049512d8d43156749c5c.PNG

Δεν το είχα ακόμα όταν είχαμε 38 -39. Από ότι καταλαβαίνω είναι "άνετο" σε θερμοκρασίες μέχρι 36.

Συνήθως το δουλεύω στους 28 και λιγότερο στους 27. 

Μήπως το εργαλείο για τον υπολογισμό απωλειών άρα και πόσα btu χρειαζόμαστε βγάζει αποτελέσματα προς τα πάνω (έως πολύ προς τα πάνω)? Τουλάχιστον για χώρους με πολύ μεγάλες απώλειες.

Σχετικά με την θερμοκρασία που τα δουλεύουμε που συζητούσατε εχτές υπάρχει ένας όρος θερμική άνεση / thermal comfort. Παίζουν ρόλο θερμοκρασία, υγρασία, ταχύτητα που κινείται ο αέρας στον χώρο μας, αν κινούμαστε/τι κάνουμε, το ντύσιμο. 

Αν ψάξετε  ASHRAE thermal comfort θα βρείτε σχετικά.  (ASHRAE=The American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers).

Thermal Comfort Tool https://comfort.cbe.berkeley.edu/

Έχει κάποιος ένα panel στο Grafana που να δείχνει σωστά την ημερήσια κατανάλωση από data του influxdb - tplink?

'Εχω ένα excel με τα περισσότερα 18αρια με τιμές eurovent. Θέλει κάποιος πιο σχετικός να ρίξει μια ματιά να δούμε αν το καταλαβαίνω/έχω διαμορφώσει σωστά μήπως και βοηθήσει κάποιους που ψάχνουν 18άρια?

Νομίζω το αρχικό αλλά για 24αρια ήταν του  liakjim 

 

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιθυμητή 23 δεν είναι πολύ χαμηλή (ως μη ρεαλιστική);

Επίσης, με ένα βαψιματάκι (λευκό) και λίγη δουλειά στην ταράτσα (π.χ. λευκό τσιμεντοειδές στεγανωτικό) θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση, όσον αφορά τις θερμοκρασίες που ανεβάζει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Η επιθυμητή 23 δεν είναι πολύ χαμηλή (ως μη ρεαλιστική);

Επίσης, με ένα βαψιματάκι (λευκό) και λίγη δουλειά στην ταράτσα (π.χ. λευκό τσιμεντοειδές στεγανωτικό) θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση, όσον αφορά τις θερμοκρασίες που ανεβάζει μέσα.

Στο εργαλείο υπολογισμού έχει επιλογή από 15-24. Από οτι καταλαβαίνω υπολογίζει τις απώλειες στην θέρμανση, ζήτησα να ζεσταθεί ο χώρος στους 23 δηλαδή.

23 εννοείται με τίποτα σε ψύξη. Εγώ στους 27 κάποιες φορές κρυώνω και ανεβάζω στους 28.

Το είχα κάνει κάποια στιγμή αλλά μάλλον όχι όπως θα έπρεπε. Το έκανα με πολύ αραιό μίγμα και δεν είδα μεγάλη διαφορά. Αν το κάνεις πολύ πηχτό + 3 χέρια που μου είπαν ότι θέλει κανονικά για να δουλέψει και κάπως ως θερμομονωτικό ανεβαίνει πολύ το κόστος και λέω αν είναι να δώσω τόσα λεφτά ας κάνω μόνωση. Κάθε χρόνο το λέω αλλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nixi είπε

Καλησπέρα,

Μονοκατοικία, ο χώρος 18m2 που είναι το κλιματιστικό συν 9m2 δωμάτιο, σχεδόν ενιαίος (πολύ μεγάλο άνοιγμα).

Υπάρχει πόρτα μόνιμα ανοιχτή σε μικρό χώρο 3m2-4m2 που χτυπάει ο ήλιος.

Καμία μόνωση/μεγάλες απώλειες - το εργαλείο μου έβγαλε για 27 τετραγωνικά

9216.18 Watt
7925.91 KCal/h
341.34 Watt/m2
293.55 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

Δηλαδή ότι θέλω 31446 BTU.

Το ταβάνι λειτουργεί ως τεράστιο θερμαντικό σώμα, βγάζει ζέστη (πολύ ζέστη) από το μεσημέρι μέχρι τα ξημερώματα.

Χωρίς κλιματισμό, σχεδόν όλες τις ώρες έχω μέσα αρκετούς βαθμούς παραπάνω από οτι έχει έξω.

Με ανοιχτά όλα τα πορτοπαράθυρα απόγευμα κ μετά και ανεμιστήρες να φέρνουν "κρύο" αέρα μέσα κατεβάζω την εσωτερική κοντά στην εξωτερική ξημερώματα.... 

Ενδεικτικά πριν μέρες, είναι κλειστός ο χώρος από το μεσημέρι κ έρχομαι στις 19:30 και βλέπω έξω έχει 34,5 κ μέσα 39,5.

Πήρα 18άρι Toshiba edge.

Συνήθως την ώρα που ξεκινάει έχει 30 με 31 μέσα.

Το παράδοξο είναι όταν το βραδάκι έχει έξω π.χ. 25-26 κ εγώ να του ζητάω στην ψύξη να μου κρατήσει την εσωτερική στους 28.  

Παρακάτω κάποιες μέρες σε γράφημα

608.PNG.d1737344436832704b31f49153290a9b.PNG

1208.PNG.710a1602795f3824ecbd7d06ff4ff259.PNG

Εδώ σε μέρα που δεν είχε πολύ ζέστη. 

808.PNG.a2cf6aff8ac8049512d8d43156749c5c.PNG

Δεν το είχα ακόμα όταν είχαμε 38 -39. Από ότι καταλαβαίνω είναι "άνετο" σε θερμοκρασίες μέχρι 36.

Συνήθως το δουλεύω στους 28 και λιγότερο στους 27. 

Μήπως το εργαλείο για τον υπολογισμό απωλειών άρα και πόσα btu χρειαζόμαστε βγάζει αποτελέσματα προς τα πάνω (έως πολύ προς τα πάνω)? Τουλάχιστον για χώρους με πολύ μεγάλες απώλειες.

Σχετικά με την θερμοκρασία που τα δουλεύουμε που συζητούσατε εχτές υπάρχει ένας όρος θερμική άνεση / thermal comfort. Παίζουν ρόλο θερμοκρασία, υγρασία, ταχύτητα που κινείται ο αέρας στον χώρο μας, αν κινούμαστε/τι κάνουμε, το ντύσιμο. 

Αν ψάξετε  ASHRAE thermal comfort θα βρείτε σχετικά.  (ASHRAE=The American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers).

Thermal Comfort Tool https://comfort.cbe.berkeley.edu/

Έχει κάποιος ένα panel στο Grafana που να δείχνει σωστά την ημερήσια κατανάλωση από data του influxdb - tplink?

'Εχω ένα excel με τα περισσότερα 18αρια με τιμές eurovent. Θέλει κάποιος πιο σχετικός να ρίξει μια ματιά να δούμε αν το καταλαβαίνω/έχω διαμορφώσει σωστά μήπως και βοηθήσει κάποιους που ψάχνουν 18άρια?

Νομίζω το αρχικό αλλά για 24αρια ήταν του  liakjim 

Έχεις κάνει σίγουρα κάποιο λάθος με το λογισμικό από την Web εφαρμογη. Δεν γίνεται να έχεις 9kw απώλειες για 27τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosvou είπε

Το SONOFF ας καεί δεν με νοιάζει. Το κλιματιστικό να μην πάθει ζημιά.

Εγω δεν θα εβαζα σε μηχανημα 1000 ευρω που μπορει να ανεβασει 2500w,  εναν μετρητη των 10ευρω πανω..καντο για καμια δοκιμη αλλα οχι μονιμα..ασε που με την εφαρμογη του sonoff αργει πολυ να κανει refresh στην καταναλωση..Φτιαξε μπριζα και tplink hs110 o καλυτερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nixi είπε

Καλησπέρα,

Μονοκατοικία, ο χώρος 18m2 που είναι το κλιματιστικό συν 9m2 δωμάτιο, σχεδόν ενιαίος (πολύ μεγάλο άνοιγμα).

Υπάρχει πόρτα μόνιμα ανοιχτή σε μικρό χώρο 3m2-4m2 που χτυπάει ο ήλιος.

Καμία μόνωση/μεγάλες απώλειες - το εργαλείο μου έβγαλε για 27 τετραγωνικά

9216.18 Watt
7925.91 KCal/h
341.34 Watt/m2
293.55 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

Δηλαδή ότι θέλω 31446 BTU.

Το ταβάνι λειτουργεί ως τεράστιο θερμαντικό σώμα, βγάζει ζέστη (πολύ ζέστη) από το μεσημέρι μέχρι τα ξημερώματα.

Χωρίς κλιματισμό, σχεδόν όλες τις ώρες έχω μέσα αρκετούς βαθμούς παραπάνω από οτι έχει έξω.

Με ανοιχτά όλα τα πορτοπαράθυρα απόγευμα κ μετά και ανεμιστήρες να φέρνουν "κρύο" αέρα μέσα κατεβάζω την εσωτερική κοντά στην εξωτερική ξημερώματα.... 

Ενδεικτικά πριν μέρες, είναι κλειστός ο χώρος από το μεσημέρι κ έρχομαι στις 19:30 και βλέπω έξω έχει 34,5 κ μέσα 39,5.

Πήρα 18άρι Toshiba edge.

Συνήθως την ώρα που ξεκινάει έχει 30 με 31 μέσα.

Το παράδοξο είναι όταν το βραδάκι έχει έξω π.χ. 25-26 κ εγώ να του ζητάω στην ψύξη να μου κρατήσει την εσωτερική στους 28.  

Παρακάτω κάποιες μέρες σε γράφημα

608.PNG.d1737344436832704b31f49153290a9b.PNG

1208.PNG.710a1602795f3824ecbd7d06ff4ff259.PNG

Εδώ σε μέρα που δεν είχε πολύ ζέστη. 

808.PNG.a2cf6aff8ac8049512d8d43156749c5c.PNG

Δεν το είχα ακόμα όταν είχαμε 38 -39. Από ότι καταλαβαίνω είναι "άνετο" σε θερμοκρασίες μέχρι 36.

Συνήθως το δουλεύω στους 28 και λιγότερο στους 27. 

Μήπως το εργαλείο για τον υπολογισμό απωλειών άρα και πόσα btu χρειαζόμαστε βγάζει αποτελέσματα προς τα πάνω (έως πολύ προς τα πάνω)? Τουλάχιστον για χώρους με πολύ μεγάλες απώλειες.

Σχετικά με την θερμοκρασία που τα δουλεύουμε που συζητούσατε εχτές υπάρχει ένας όρος θερμική άνεση / thermal comfort. Παίζουν ρόλο θερμοκρασία, υγρασία, ταχύτητα που κινείται ο αέρας στον χώρο μας, αν κινούμαστε/τι κάνουμε, το ντύσιμο. 

Αν ψάξετε  ASHRAE thermal comfort θα βρείτε σχετικά.  (ASHRAE=The American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers).

Thermal Comfort Tool https://comfort.cbe.berkeley.edu/

Έχει κάποιος ένα panel στο Grafana που να δείχνει σωστά την ημερήσια κατανάλωση από data του influxdb - tplink?

'Εχω ένα excel με τα περισσότερα 18αρια με τιμές eurovent. Θέλει κάποιος πιο σχετικός να ρίξει μια ματιά να δούμε αν το καταλαβαίνω/έχω διαμορφώσει σωστά μήπως και βοηθήσει κάποιους που ψάχνουν 18άρια?

Νομίζω το αρχικό αλλά για 24αρια ήταν του  liakjim 

Το εργαλείο αυτό βγάζει θερμικές απώλειες. Όχι ψύξης. Στη θέρμανση έχεις μέσα 23 και έξω πχ 3. Στη ψύξη έχεις μέσα 26 και έξω 37. Τεράστια διαφορά στο ΔΤ. Αν και φυσικά εξαρτάται από τον χώρο. Κάποια σπίτια βράζουν , όπως σε εσένα, άλλα είναι σαν σπηλιά (σαν το δικό μου).

Για αυτό λέμε πως τα εργαλεία αυτά είναι προσεγγιστικά .

Αν κ μάλλον κάπου έκανες λάθος στο input.

Εσύ ψώνισες μεγάλο κλιματιστικό -> περιττό χρήμα, χαμηλή απόδοση.

Πάντως βλέπουμε ότι το edge είναι πολύ μέτριο όσον αφορά τις ελάχιστες καταναλώσεις. Το είχαμε δει όταν έβγαλαν τη μπροσούρα.

Κανονικά πρέπει να το μεταφέρεις κάπου αλλού. Αν και πλήρη άποψη θα σχηματίσεις τον χειμώνα.

ΥΓ

Στο grafana μπορείς να φτιάξεις ένα automation για να έχεις refresh ανά δευτερόλεπτο και να σου φτιάξει τις καμπύλες αντί για το default 30

Κάτι τέτοιο:

1fb81d227d528d54ebc3c6e83a4f08db.png

και έχεις τέτοιο αποτέλεσμα

 

1 ώρα πριν, nixi είπε

Έχει κάποιος ένα panel στο Grafana που να δείχνει σωστά την ημερήσια κατανάλωση από data του influxdb - tplink?

Τι εννοείς;

Αυτό ;

b29997c6452ad65f0820b9ae4c8d36b3.png

89d7369a30afb1686fe9365dafad19d3.png

4efb0610422dcc29eb2b3a3c6e8d943a.png

και αν το κάνει έτσι έχεις και μήνα

367db1bbfaf68a66132c9840047c5059.png

1 ώρα πριν, nixi είπε

'Εχω ένα excel με τα περισσότερα 18αρια με τιμές eurovent. Θέλει κάποιος πιο σχετικός να ρίξει μια ματιά να δούμε αν το καταλαβαίνω/έχω διαμορφώσει σωστά μήπως και βοηθήσει κάποιους που ψάχνουν 18άρια?

Νομίζω το αρχικό αλλά για 24αρια ήταν του  liakjim 

Έχω βάλει και 18άρια. Στείλε μου με pm το email σου να σε βάλω editor να τα προσθέσεις.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=sharing

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχεις κάνει σίγουρα κάποιο λάθος με το λογισμικό από την Web εφαρμογη. Δεν γίνεται να έχεις 9kw απώλειες για 27τμ. 

Δεν καταλαβαίνω να έχω κάνει κάποιο λάθος. Ρίξτε μια ματιά:

Εδώ για 23 βαθμούς

apo.PNG.d989f34655e3f557bd0d634910d790a2.PNG

Για 21 βαθμούς μου βγάζει 8415

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...