Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, sofiathereal είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έπιασαν τα κρύα στην Κέρκυρα και τούτο εδώ το δεινόσαυρακι θα μας ζεστάνει τον 50αρι σπίτι μας μαζί με μια κουμτελ 

Αναρωτιέμαι από άποψη ρεύματος είναι ότι χειρότερο..? Στο 26 low ανεμιστήρα το δουλεουμε 2 3 ώρες την μέρα και μετά ύπνο και κουβερτούλα 

Πόσο ρεύμα να υπολογιζω ανά ώρα ότι καίει? 

IMG_20201203_202831.jpg

 

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Λαϊκή Δημοκρατία Κίνας 

ακριβώς φίλε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, johnieXoX είπε

αυτό το morris είναι τόσο καλό όσο φαίνεται? δε θα πω ψέματα, την σνομπάρω σα μάρκα την morris, αλλά αυτό φαίνεται πολύ καλό σαν επιλογή

σε σχέση με το mitsubishi? στα νούμερα το morris φαίνεται καλύτερο, όμως στην πράξη?

Αν έχεις πολύ λίγες απώλειες, λογικά ότι και να βάλεις θα έχεις παρόμοια χρηματική επιβάρυνση.

Το Morris έχει εντόσθια tcl για τα οποία μόνο καλά λόγια έχουμε ακούσει. Λέει ότι έχει ifeel.

Το Mitsubishi πρέπει να είναι τέρμα αθόρυβο και έχει τα χαμηλότερα ελάχιστα btus από όσα έχω δει προσωπικά. Νομίζω 0.5kw output. Τα περισσότερα παίζουν στα διπλάσια.

To carrier έχει το σύστημα eco το οποίο δουλεύει καλά στη ψύξη. Επίσης έχει follow me. Έχω το ΙΙ και είναι πολύ καλό σε ψύξη.

Τώρα, αν στον δικό σου χώρο, θα κάτσει καλύτερα το carrier που θα λειτουργεί μόνο όσο πρέπει, ή το Mitsubishi που κατεβαίνει τόσο χαμηλά οπότε ίσως δεν κλείνει ποτέ ή το Morris με το ifeel, είναι κάτι που δεν μπορώ να στο απαντήσω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις πολύ λίγες απώλειες, λογικά ότι και να βάλεις θα έχεις παρόμοια χρηματική επιβάρυνση.

Το Morris έχει εντόσθια tcl για τα οποία μόνο καλά λόγια έχουμε ακούσει. Λέει ότι έχει ifeel.

Το Mitsubishi πρέπει να είναι τέρμα αθόρυβο και έχει τα χαμηλότερα ελάχιστα btus από όσα έχω δει προσωπικά. Νομίζω 0.5kw output. Τα περισσότερα παίζουν στα διπλάσια.

To carrier έχει το σύστημα eco το οποίο δουλεύει καλά στη ψύξη. Επίσης έχει follow me. Έχω το ΙΙ και είναι πολύ καλό σε ψύξη.

Τώρα, αν στον δικό σου χώρο, θα κάτσει καλύτερα το carrier που θα λειτουργεί μόνο όσο πρέπει, ή το Mitsubishi που κατεβαίνει τόσο χαμηλά οπότε ίσως δεν κλείνει ποτέ ή το Morris με το ifeel, είναι κάτι που δεν μπορώ να στο απαντήσω δυστυχώς.

Τα χαμηλότερα btus που έχει το mitsubishi είναι θετικό ή όχι? Το να μη σβήνει ποτέ είναι αρνητικό γιατί δουλεύει συνέχεια από την άλλη δεν γλυτώνεις την περισσότερη κατανάλωση που έχουν κατά την εκκίνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο, είδα πως ο κώτσος ξαναέφερε το edge (το 24άρι μόνο) https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

8 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Τα χαμηλότερα btus που έχει το mitsubishi είναι θετικό ή όχι? Το να μη σβήνει ποτέ είναι αρνητικό γιατί δουλεύει συνέχεια από την άλλη δεν γλυτώνεις την περισσότερη κατανάλωση που έχουν κατά την εκκίνηση?

Είναι θετικό γιατί δουλεύει συνέχεια και δεν κάνει on-off. Δεν σημαίνει και απαραίτητα χαμηλότερη συνολική κατανάλωση.

Γενικά δεν μπορώ να ξέρω τι θα σου αρέσει περισσότερο ή ποιο είναι το καλύτερο για σένα και τον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άκυρο, είδα πως ο κώτσος ξαναέφερε το edge (το 24άρι μόνο) https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

Είναι θετικό γιατί δουλεύει συνέχεια και δεν κάνει on-off. Δεν σημαίνει και απαραίτητα χαμηλότερη συνολική κατανάλωση.

Γενικά δεν μπορώ να ξέρω τι θα σου αρέσει περισσότερο ή ποιο είναι το καλύτερο για σένα και τον χώρο σου.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για τις συμβουλές σου! Είναι πάντα χρήσιμο να υπάρχουν μέλη που βοηθάνε τόσο πολύ στο forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Μια χαρά μηχανάκι.

Έτσι φαινεται.Δεν είδα όμως κάποια αναφορά στην κατανάλωση για τη θερμή ζωνη. Μήπως καίει το ιδιο; Επίσης παρατήρησα σε ενεργειακά καρτελάκια κάποιων κλιματιστικών πως η ετήσια κατανάλωση στο scop είναι μεγαλύτερη στη θερμή ζωνη απο τη μεσαία. Πώς γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kal365 είπε

η ετήσια κατανάλωση στο scop είναι μεγαλύτερη στη θερμή ζωνη απο τη μεσαία. Πώς γίνεται αυτό;

Σε ποιο το.ειδες αυτό μήπως θυμάσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kal365 είπε

Έτσι φαινεται.Δεν είδα όμως κάποια αναφορά στην κατανάλωση για τη θερμή ζωνη. Μήπως καίει το ιδιο; Επίσης παρατήρησα σε ενεργειακά καρτελάκια κάποιων κλιματιστικών πως η ετήσια κατανάλωση στο scop είναι μεγαλύτερη στη θερμή ζωνη απο τη μεσαία. Πώς γίνεται αυτό;

Γιατί υπολογίζεται σε διαφορετικό φορτίο σχεδιασμού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Βλέποντας τις προσφορές του Κωτσόβολου με δωρεάν εγκατάσταση, έψησα τον αδερφό μου να πάρει ένα κλιματιστικό που προσπαθεί εδώ και 3 χρόνια.

Μπάτζετ 600 ευρώ.

Λοιπόν, περισσότερο ενδιαφέρεται για ψύξη, αλλά δεν είναι αδιάφορη και η θέρμανση.

Ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα 45τ.μ., χωρίς εξωτερική μόνωση, με κουφώματα αλουμινίου 10ετίας (φαντάζομαι χωρίς θερμοδιακοπή), σε ημιορεινή περιοχή, Καβάλα.

 

Ως κάτοχος του Toshiba Edge 18άρι, του πρότεινα το αντίστοιχο 12άρι στα 659 ευρώ από Κωτσό.

Βλέπω ότι υπάρχει και το Carrier 42QHG012D8SH X-Power  12άρι στα 519 ευρώ.

Ενώ, από σκρουτζ βλέπω και το TCL Miracle II 12CHSA/VE στα 450 ευρώ + επιπλέον κόστος εγκατάστασης.

Θεωρούμε ότι φτάνει ένα 12άρι με υψηλούς δείκτες απόδοσης, αφού η κύρια λειτουργία του θα είναι η ψύξη.

Ιδανικά, θα προτιμούσαμε 18άρι, αλλά ξεφεύγουμε.

Εκτός αν πιστεύετε ότι οι υπόλοιπες μάρκες, πέρα των μεγάλων, αξίζουν.

Παρά το γεγονός ότι το Edge 12άρι είναι στα 659 ευρώ, θα ρισκάρει την υπέρβαση, αν θεωρείτε ότι είναι κορυφαία επιλογή. Εγώ σαν χρήστης είμαι ευχαριστημένος από το 18άρι, αλλά δεν ασχολούμαι με τεχνικά ζητήματα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alexcxvtr είπε

Ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα 45τ.μ., χωρίς εξωτερική μόνωση, με κουφώματα αλουμινίου 10ετίας (φαντάζομαι χωρίς θερμοδιακοπή), σε ημιορεινή περιοχή, Καβάλα.

 

2 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Θεωρούμε ότι φτάνει ένα 12άρι με υψηλούς δείκτες απόδοσης, αφού η κύρια λειτουργία του θα είναι η ψύξη.

Έτσι όπως το περιγράφεις δε θα φτάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marios1515 είπε

τι εξαρτημα ειναι αυτο και για ποιο μοντελο?

το μοτερ του ανεμιστηρα  ενος RAS-18J2KVSG-E

 

 

https://toshiba-aircon.gr/product/haori/

Για οποιον θελει να πληρωσει Edge σε τιμη Daiseikai και να λεει η Τοσιμπα
οτι εχει κλιματιστικο στην κατηγορια των Stylish/Emura και LN...

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Βλέποντας τις προσφορές του Κωτσόβολου με δωρεάν εγκατάσταση, έψησα τον αδερφό μου να πάρει ένα κλιματιστικό που προσπαθεί εδώ και 3 χρόνια.

Μπάτζετ 600 ευρώ.

Λοιπόν, περισσότερο ενδιαφέρεται για ψύξη, αλλά δεν είναι αδιάφορη και η θέρμανση.

Ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα 45τ.μ., χωρίς εξωτερική μόνωση, με κουφώματα αλουμινίου 10ετίας (φαντάζομαι χωρίς θερμοδιακοπή), σε ημιορεινή περιοχή, Καβάλα.

 

Ως κάτοχος του Toshiba Edge 18άρι, του πρότεινα το αντίστοιχο 12άρι στα 659 ευρώ από Κωτσό.

Βλέπω ότι υπάρχει και το Carrier 42QHG012D8SH X-Power  12άρι στα 519 ευρώ.

Ενώ, από σκρουτζ βλέπω και το TCL Miracle II 12CHSA/VE στα 450 ευρώ + επιπλέον κόστος εγκατάστασης.

Θεωρούμε ότι φτάνει ένα 12άρι με υψηλούς δείκτες απόδοσης, αφού η κύρια λειτουργία του θα είναι η ψύξη.

Ιδανικά, θα προτιμούσαμε 18άρι, αλλά ξεφεύγουμε.

Εκτός αν πιστεύετε ότι οι υπόλοιπες μάρκες, πέρα των μεγάλων, αξίζουν.

Παρά το γεγονός ότι το Edge 12άρι είναι στα 659 ευρώ, θα ρισκάρει την υπέρβαση, αν θεωρείτε ότι είναι κορυφαία επιλογή. Εγώ σαν χρήστης είμαι ευχαριστημένος από το 18άρι, αλλά δεν ασχολούμαι με τεχνικά ζητήματα.

 

Ευχαριστώ.

Ας τρέξει το εργαλείο υπολογισμού που είναι στο ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit : Τελικά το σύνδεσα το tp link με το Termux... Δεν ξέρω όμως πως μπορώ να δω το διάγραμμα της σημερινής ημέρας ή της χθεσινής... Γίνεται? Τώρα το κλιματιστικο είναι κλειστό και βλέπω αυτό 

Εντωμεταξύ όσα κατέβασε το Termux είναι αποθηκευμένα στην ίδια την εφαρμογή ή έχει περάσει νέες εφαρμογές στην συσκευή μου που αν θα θέλω να τα διαγράψω όλα θα πρέπει να ψάξω να τις βρω. 

 

 

 

Screenshot_20201203-232954_Opera.jpg

Επεξ/σία από tsiglas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...