Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντική εξέλιξη.

Μου έστειλαν απάντηση από τη daikin ότι αν επιθυμώ μπορούν να μου στείλουν κάρτα με ρύθμιση offset 0.5 αντί για 3.5. Αλλά θα αλλάξει τη συμπεριφορά σε ψύξη και θέρμανση. 

Το σκέφτομαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θα άλλαζε κάτι. Και 1 να το πας,  κάποια στιγμή θα έμπαινε σε λουμπα ον οφ σε χώρους σαν του Δήμου.

Αυτό που θα το έσωζε θα ήταν να αυξανε ο χρόνος που μένει σβηστός ο συμπιεστής μετά από κράτηση.

Θα μπορούσε να έλεγχε ο κώδικας τον αριθμό των On/Off που κάνει ανα κάποιο χρονικό διάστημα και οταν ο αριθμός αυτος ξεπεράσει κάποιο όριο να αλλάζει αυτόματα λίγο το offset η τον χρόνο οπως είπες και εσυ.

15 λεπτά πριν, nvel είπε

ο κώδικας είναι προφανώς κλειδωμένος πολύ καλά. Την λύση την έδωσα εδώ, το κόστος των υλικών είναι κάτω από 10 ευρώ, να σας το πούλαγα 100 καλά δεν είναι;

Eννοείτε οτι ειναι κλειδωμένος πολυ καλά ο κώδικας, απλα συζήτηση κάνουμε :) Δεν εχω τέτοιο πρόβλημα, επανεκκινήσεις τέτοιου τύπου το κλιματιστικό μου  δεν κάνει.. 

Ωστόσο, το οτι μπαίνει σε μια τέτοια λούπα ενα κλιματιστικό το 2020  δεν είναι δείγμα καλου προγραμματισμού έστω και σε συγκεκριμένες / ιδιαίτερες συνθήκες.

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σημαντική εξέλιξη.

Μου έστειλαν απάντηση από τη daikin ότι αν επιθυμώ μπορούν να μου στείλουν κάρτα με ρύθμιση offset 0.5 αντί για 3.5. Αλλά θα αλλάξει τη συμπεριφορά σε ψύξη και θέρμανση. 

Το σκέφτομαι.

Μπορεις να μας βάλεις την ολοκληρωμένη απάντηση της Daikin?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σημαντική εξέλιξη.

Μου έστειλαν απάντηση από τη daikin ότι αν επιθυμώ μπορούν να μου στείλουν κάρτα με ρύθμιση offset 0.5 αντί για 3.5. Αλλά θα αλλάξει τη συμπεριφορά σε ψύξη και θέρμανση. 

Το σκέφτομαι.

οταν λες θα αλλαξει συμπεριφορα ? στο ειπαν αυτοι η πιστευεις εσυ οτι θα το κανει? αμα τελικα ζητησεις αυτη την καρτα ενημερωσε με πως γινεται αν ειναι να το κανω κι εγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά λόγω αναφοράς on/off να (ξαναπώ) οτι σε κλιματιστικά που δεν έχουν καλή ροή αέρα βοηθά να στο να βάζεις τον ανεμιστήρα σε μεγαλύτερη σκάλα για λιγότερα on/off .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Άσχετο αλλά λόγω αναφοράς on/off να (ξαναπώ) οτι σε κλιματιστικά που δεν έχουν καλή ροή αέρα βοηθά να στο να βάζεις τον ανεμιστήρα σε μεγαλύτερη σκάλα για λιγότερα on/off .

σε ποιο μοντελο αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

οταν λες θα αλλαξει συμπεριφορα ? στο ειπαν αυτοι η πιστευεις εσυ οτι θα το κανει? αμα τελικα ζητησεις αυτη την καρτα ενημερωσε με πως γινεται αν ειναι να το κανω κι εγω 

Αυτοί το είπαν. Μάλλον επειδή δεν είναι κάτι που έχει δοκιμαστεί. Δεν θέλω να βάλω το εμαιλ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Σε όλα που δεν έχουν καλή ροή και παρουσιάζουν συχνό on/off.

εμενα το daikin μια χαρα ροη εχει αλλα δυστυχως δεν αλλαζει συμπεριφορα με οσες ρυθμισεις και  αν εχω κανει , η μονη ρυθμιση που σταματαει το φαινομενο ειναι να βαλω ζητηση θερμοκρασιας πανω απο 22 - 23 δηλαδη σε σημειο που το κλιματιστικο αρχιζει να μην καλυπτει τις απωλειες του χωρου και εξαναγκαζεται να δουλευει σερι στα 220 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

εμενα το daikin μια χαρα ροη εχει αλλα δυστυχως δεν αλλαζει συμπεριφορα με οσες ρυθμισεις και  αν εχω κανει

Δεν αντιλέγω , αλλά έχεις δοκιμάσει να βάλεις τον ανεμιστήρα στο τέρμα ?
Λέγοντας καλή ροή εννοώ και σαν κλιματιστικό αλλά και σαν τοποθέτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτοί το είπαν. Μάλλον επειδή δεν είναι κάτι που έχει δοκιμαστεί. Δεν θέλω να βάλω το εμαιλ εδώ.

θα τους ζητησω να το κανω εγω 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν αντιλέγω , αλλά έχεις δοκιμάσει να βάλεις τον ανεμιστήρα στο τέρμα ?
Λέγοντας καλή ροή εννοώ και σαν κλιματιστικό αλλά και σαν τοποθέτηση

ναι εχω δοκιμασει τα παντα που ελεγε και μια διαφημιση , εξαλλου το θεμα των on off εδω κραταει σχεδον ενα χρονο τωρα σε ψυξη και θερμανση 

οσο για την τοποθετηση ειναι πιστοποιημενη απο blue dealer

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

θα τους ζητησω να το κανω εγω 

ναι εχω δοκιμασει τα παντα που ελεγε και μια διαφημιση , εξαλλου το θεμα των on off εδω κραταει σχεδον ενα χρονο τωρα σε ψυξη και θερμανση 

Οκ, μπορεί και να είναι θέμα πιστοποίησης ενεργειακής κλάσης.
Πχ μπορεί να αποδίδει καλύτερα καίγοντας 500 βατ για 15 λεπτά ανα ώρα παρά 300 για 30 λεπτά ανα ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Οκ, μπορεί και να είναι θέμα πιστοποίησης ενεργειακής κλάσης.
Πχ μπορεί να αποδίδει καλύτερα καίγοντας 500 βατ για 15 λεπτά ανα ώρα παρά 300 για 30 λεπτά ανα ώρα

μας εχει απαντησει η daikin οτι ειναι θεμα προγραμματισμου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

θα τους ζητησω να το κανω εγω

 

Κομψά έτσι; Ρώτα αν μπορεί να κάτι γενικά ώστε να σου στείλουν το εμαιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Κομψά έτσι; Ρώτα αν μπορεί να κάτι γενικά ώστε να σου στείλουν το εμαιλ

ναι βρε ,θα τους ρωτησω αν γινεται να αλλαξει το +3,5 που μου εχουν απαντησει οτι εχει σε κατι αλλο και αν μπορω να το κανω εγω η πρεπει να ερθει ανθρωπος της εταιρειας να το κανει , θα στειλω mail στο γνωστο τεχνικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δλδ το 9άρι κάνει On-off λίγο κάτω από τα 300W ;

Στην ουσία από 250 εως 280 watt.

Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το termux. Όλες αυτές τις εντολές που εκτελούμε και τις εγκαταστάσεις που κάνει πως τις διαγράφουμε;

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...