Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Mα το κανεις απο offset

Αν το
ΔΤ>+3,5 off
ΔT<+3,5 on

το κανεις πχ
ΔΤ>+3,5 off
ΔT<+2 on
το βγαζεις απο τη λουμπα.
 

Αυτο που θα ειχε νοημα θα ηταν να αλλαξει το point στην πτωση
δλδ στο +3.5 να κλεινει αλλα να ανοιγει πχ στο +2,5.

Props παντως στην αντιπροσωπεια.

 

Για να κανεις δουλεια θα πρεπει να εχει διαφορετικο offset για on και διαφορετικο για off.

καταρχην να δουμε εαν γινεται αλλαγη μεσα στα πλαισια της εγγυησης ,εαν ειναι μεσα στα πλαισια εγγυησης θα το κανω για να δουμε τι παιζει ,ετσι κιαλλιως εγω το κλιματιστικο εχω αποφασισει να  το αλλαξω , τωρα εαν γινει και διορθωθει η κατασταση θα δω ,οποτε δεν εχω κατι να χασω

παντως η καταναλωση των κξλιματιστικων οταν η εξωτερικη ειναι καλη δηλαδη εκει στους 15-16-17 την ημερα και το βραδυ στους 9-10 η καταναλωση των κλιματιστικων ειναι πραγματι αστεια απο την στιγμη που εχεις και μια αξιοπρεπη μονωσ,η  αυτη την στιγμη μεσα στο σπιτι εχω θερμοκρασια απο 22,2 στο σαλονι εως 20,3 η πιο μικρη μεσα σε ενα μπανιο 

251000529_8-1.png.426a3ec5b9558cc9441829af00998a9b.png

8-1,,,τοσιμπα.png

8-1,,,νταικιν.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@dimostr εννοειται και ειδικα τωρα ετσι με τους νοτιαδες βλεπουμε τις ελαχιστες στη θερμανση! αλλα για Γεναρη μηνα 18 -19 εξωτερικη δε το θυμαμαι ξανα.. 167w to shorai το ατιμο εντυπωσιακο. οσο για το Haier ναι εχει πολυ καλο προγραμματισμο δε κλεινει με τιποτα κι αν κλεισει ο συμπιεστης συνεχιζει ο εσωτερικος ανεμιστηρας ελαφρα για να ελεγχει θερμοκρασια, οποτε ξαναπαιρνει γρηγορα..Εχει κι αυτο offset +2 στο κλεισιμο και -1 στο ανοιγμα..νομιζω ομως πως ειναι πλεονεκτημα το μεγαλο offset γιατι σου δινει τη δυνατοτητα να παιξεις με την επιθυμητη και το φερεις εκει που θες αναλογα με τον χωρο σου! μακαρι δηλαδη να ειχαν ολα κουμπι "offset" ετσι οπως εγω το αντιλαμβανομαι.Καλα δε μιλαω για το δικο σου daikin εκει εχεις κανει ολα τα πειραματα, αλλα τι να αλλαξει με μικροτερο offset, νομιζω ποιο εντονο θα ναι το προβλημα με τα on/off..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

@dimostr εννοειται και ειδικα τωρα ετσι με τους νοτιαδες βλεπουμε τις ελαχιστες στη θερμανση! αλλα για Γεναρη μηνα 18 -19 εξωτερικη δε το θυμαμαι ξανα.. 167w to shorai το ατιμο εντυπωσιακο. οσο για το Haier ναι εχει πολυ καλο προγραμματισμο δε κλεινει με τιποτα κι αν κλεισει ο συμπιεστης συνεχιζει ο εσωτερικος ανεμιστηρας ελαφρα για να ελεγχει θερμοκρασια, οποτε ξαναπαιρνει γρηγορα..Εχει κι αυτο offset +2 στο κλεισιμο και -1 στο ανοιγμα..νομιζω ομως πως ειναι πλεονεκτημα το μεγαλο offset γιατι σου δινει τη δυνατοτητα να παιξεις με την επιθυμητη και το φερεις εκει που θες αναλογα με τον χωρο σου! μακαρι δηλαδη να ειχαν ολα κουμπι "offset" ετσι οπως εγω το αντιλαμβανομαι.Καλα δε μιλαω για το δικο σου daikin εκει εχεις κανει ολα τα πειραματα, αλλα τι να αλλαξει με μικροτερο offset, νομιζω ποιο εντονο θα ναι το προβλημα με τα on/off..

Για το daikin δε ξέρω τι θα άλλαζε γιαυτο και ότι γίνεται θα το δοκιμάσω 

Η Haier είναι μεγάλη εταιρεία και όπως θα έχεις δε8 οι συμπιεστές πο6 φοράει είναι Panasonic,hitachi,Mitsubishi ,εγώ την θεωρώ κορυφαία εταιρεία 

το shorai σε μένα τουλάχιστον έχω κάπου ένα καρέ που δείχνει ότι πεφ5εθ στη θέρμανση έως 115 watt και μένει εκεί για πολύ ώρα , γενικα σε 21 -22 ζήτηση με καλή εξωτερική παίζει εκεί στα 160-170 watt , σημαντικός παράγοντας ότι έχω καλές μονώσεις σχετικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση:

Είχα μείνει στο ότι τα κλιματιστικά έχουν θέμα με τη λειτουργία της θέρμανσης σε θερμοκρασίες κοντά και κάτω απ' τους 0°C, και ότι από ένα σημείο και μετά δε λειτουργούν.

Ισχύει ακόμα ή έχουν εξελιχθεί;

Ρωτάω λόγω του Εξοικονόμηση κατ' οίκον, αν έχει νόημα να μπουν σε ορεινό χωριό που το χειμώνα (και πιο νωρίς/μετά μη σου πω) το βράδυ πέφτει αρκετά η θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, phanispal είπε

Παιδιά μια ερώτηση:

Είχα μείνει στο ότι τα κλιματιστικά έχουν θέμα με τη λειτουργία της θέρμανσης σε θερμοκρασίες κοντά και κάτω απ' τους 0°C, και ότι από ένα σημείο και μετά δε λειτουργούν.

Ισχύει ακόμα ή έχουν εξελιχθεί;

Ρωτάω λόγω του Εξοικονόμηση κατ' οίκον, αν έχει νόημα να μπουν σε ορεινό χωριό που το χειμώνα (και πιο νωρίς/μετά μη σου πω) το βράδυ πέφτει αρκετά η θερμοκρασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το διάβασα, αλλά δεν εντόπισα την απάντηση.

H απαντηση στo αν λειτουργουν κατω απο 0 ειναι οτι λειτουργουν.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Παιδιά μια ερώτηση:

Είχα μείνει στο ότι τα κλιματιστικά έχουν θέμα με τη λειτουργία της θέρμανσης σε θερμοκρασίες κοντά και κάτω απ' τους 0°C, και ότι από ένα σημείο και μετά δε λειτουργούν.

Ισχύει ακόμα ή έχουν εξελιχθεί;

Ρωτάω λόγω του Εξοικονόμηση κατ' οίκον, αν έχει νόημα να μπουν σε ορεινό χωριό που το χειμώνα (και πιο νωρίς/μετά μη σου πω) το βράδυ πέφτει αρκετά η θερμοκρασία.

Συνήθως θα δεις στα χαρακτηριστικά τους -15C.

Κάποια -22 και λίγα -30C.

Επίσης υπάρχουν καμπύλες απόδοσης, ένα παράδειγμα θα το δεις στο sticky.

Η απόδοση πέφτει όσο μειώνεται η εξωτερική θερμοκρασία. Ταυτόχρονα πέφτει και ο βαθμός απόδοσης.

Τέλος υπάρχει και πτώση λόγω defrost. Είχαμε πει κάποια πράγματα εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, οσο πεφτει η θερμοκρασια και φτανει κοντα στο μηδεν αυξανεται ραγδαια και η καταναλωση!

Ερχεται χιονιας λεει απο βδομαδα, θα χουμε crash test!!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, energy52 είπε

Επισης, οσο πεφτει η θερμοκρασια και φτανει κοντα στο μηδεν αυξανεται ραγδαια και η καταναλωση!

Ερχεται χιονιας λεει απο βδομαδα, θα χουμε crash test!!😄

Εκεί γύρω στο μηδέν είναι το χειρότερο σημείο. Πιο κάτω είναι καλύτερα.

86ba75ed9f3092d4121b7ee036c91373.png

https://www.hawco.co.uk/en/media/bluelogic/legacyproducts_uploadfiles/h/i/hitachi-technical-catalogue-r32-rak-rac.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εκεί γύρω στο μηδέν είναι το χειρότερο σημείο. Πιο κάτω είναι καλύτερα.

86ba75ed9f3092d4121b7ee036c91373.png

https://www.hawco.co.uk/en/media/bluelogic/legacyproducts_uploadfiles/h/i/hitachi-technical-catalogue-r32-rak-rac.pdf

Από θέμα defrost ναι..όμως από θέμα κατανάλωσης/απόδοσης..όσο πιο χαμηλή εξ.θερμοκρασια τόσο πιο ζόρι είναι :)

βεβαια και με τα defrost παλι πτώση απόδοσης έχεις..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μου λεγε ο μηχανικος που συνεργαζομαι για το προγραμμα, οτι ακομη κι οι αντλιες θερμοτητας που ναι η πιο οικονομικη θερμανση στις παγωνιες τραβανε ζορια με αυξημενη καταναλωση και ειδικα στις ορεινες περιοχες προτεινει και καποια εναλλακτικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, George! είπε

Έσβησα την αντλία θερμότητας νωρίς το πρωί και απόψε με θερμοκρασία δωματίου 18, έβαλα ζήτηση 21 με τα παρακάτω αποτελέσματα.

*εκεί που γράφω "παρέμβαση" έκανε on/off επειδή το πήγα στους 20 βαθμούς μήπως ρίξει την κατανάλωση αλλά αμέσως το επανέφερα στους 21 λόγω αυτού του ακαριαίου σβησίματος.

Screenshot_20210108-001233~2_(1).png

Ευχαριστω Πολυ. Για να δουν και οι αλλοι. Τυπικη λειτουργια mitsu στην θερμανση με κατωφλι για παραγωγη ζεστου τα συν πλην 300 w Οχι δεν μπορουμε να ειμαστε και ευχαριστημενοι με τα λεφτα που εχουμε δωσει για να τα παρουμε απο αυτον τον τροπο λειτουργιας οταν τα perfera δουλευουν και παραγουν αερα απο τα 100 με αποτελεσμα την μιση σχεδον καταναλωση για τις ιδιες θερμοκρασιακες συνθηκες και σγια τον ιδιο χωρο και με μικροτερη τιμη αγορας απο το ln.

8 ώρες πριν, George! είπε

Στην ουσία από 250 εως 280 watt.

Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το termux. Όλες αυτές τις εντολές που εκτελούμε και τις εγκαταστάσεις που κάνει πως τις διαγράφουμε;

Για 19 εσωτερικη με πολυ καλη εξωτερικη 17 καρφι ευθεια για πανω απο 1,5 ωρα

January8-103832PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ευχαριστω Πολυ. Για να δουν και οι αλλοι. Τυπικη λειτουργια mitsu στην θερμανση με κατωφλι για παραγωγη ζεστου τα συν πλην 300 w Οχι δεν μπορουμε να ειμαστε και ευχαριστημενοι με τα λεφτα που εχουμε δωσει για να τα παρουμε απο αυτον τον τροπο λειτουργιας οταν τα perfera δουλευουν και παραγουν αερα απο τα 100 με αποτελεσμα την μιση σχεδον καταναλωση για τις ιδιες θερμοκρασιακες συνθηκες και σγια τον ιδιο χωρο και με μικροτερη τιμη αγορας απο το ln.

Εγω δεν καταλαβα, τι θες να πεις;  αντλια θερμοτητας mitsubishi κι ειναι πολλα τα 300w?  για ολο το σπιτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εγω δεν καταλαβα, τι θες να πεις;  αντλια θερμοτητας mitsubishi κι ειναι πολλα τα 300w?  για ολο το σπιτι..

Εχω και απο τα δυο 2 mitsu και 2 daikin σπιτι μου και εξυπηρετουν τους ιδιους σε τετραγωνικα χωρους. Θεωρω βασει μετρησεων παντα οτι και απο αποψη ομαλης λειτουργιας και απο αποψη αποδοτικοτητας οτι τα daikin υπερτερουν και μαλιστα ξεκαθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...