Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, το εμπεδωσαμε. Σε χώρο με τρέχουσες ανάγκες θέρμανσης 500btus , δουλεύει μηχάνημα με ελάχιστα 4400...

Αυτό που εμπεδώσαμε είναι ότι το μηχάνημα σύμφωνα με την daikin έχει offset 3,5 και πάλι σύμφωνα με την daikin ο τρόπος για να εξομαλυνθεί το τζάμπα ρεύμα που καιει είναι να αλλάξουμε πλακέτα μόνο που δε μας διευκρίνησε αν αυτό θα  γίνει μέσα στα πλαίσια εγγύησης η πρέπει να την ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ 

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε χώρο με τρέχουσες ανάγκες θέρμανσης 500btus , δουλεύει μηχάνημα με ελάχιστα 4400.

Δε ξέρω αν το πρόσεξες που σίγουρα το πρόσεξες αλλά δε σε συμφέρει είναι ότι το toyotomi είναι σβηστό άρα το daikin καλύπτει όλα τα δωμάτια των 50 τμ άρα δε μιλάμε για ανάγκες θέρμανσης 500 btu

Επισης αυτό που εμπεδώσαμε και πολύ καλά μάλιστα είναι ότι η συγκεκριμένη σειρά έχει εγγυηση και για τον συμπιεστή 3 χρόνια ,εμπεδώσαμε ότι δε μπορούμε να το εγγράψουμε στην σελίδα της daikin σαν επίσημο δικό της προϊόν , εμπεδώσαμε ότι δε μπορούμε να κάνουμε χρήση της επέκτασης εγγύησης που δίνει σε ίδιο κλιματιστικό αλλά με κωδικό f μπροστά ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΠΕΔΩΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ Η DAIKIN σύμφωνα με αυτά που εσυ μας είπες ότι ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΖΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ  ,αλλά δε μας διευκρινίζει όπως είπα και πιο πάνω αν θα είναι μέσα στην εγγυηση η πρέπει να την πληρώσουμε (σε μένα τουλάχιστον σε τηλεφωνική επικοινωνία δε το διευκρίνησε , αν σε σένα είπαν κάτι άλλο ευχαρίστως να το ακούσω )

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό που εμπεδώσαμε είναι ότι το μηχάνημα σύμφωνα με την daikin έχει offset 3,5 και πάλι σύμφωνα με την daikin ο τρόπος για να εξομαλυνθεί το τζάμπα ρεύμα που καιει είναι να αλλάξουμε πλακέτα μόνο που δε μας διευκρίνησε αν αυτό θα  γίνει μέσα στα πλαίσια εγγύησης η πρέπει να την ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ 

Δε ξέρω αν το πρόσεξες που σίγουρα το πρόσεξες αλλά δε σε συμφέρει είναι ότι το toyotomi είναι σβηστό άρα το daikin καλύπτει όλα τα δωμάτια των 50 τμ άρα δε μιλάμε για ανάγκες θέρμανσης 500 btu

Επισης αυτό που εμπεδώσαμε και πολύ καλά μάλιστα είναι ότι η συγκεκριμένη σειρά έχει εγγυηση και για τον συμπιεστή 3 χρόνια ,εμπεδώσαμε ότι δε μπορούμε να το εγγράψουμε στην σελίδα της daikin σαν επίσημο δικό της προϊόν , εμπεδώσαμε ότι δε μπορούμε να κάνουμε χρήση της επέκτασης εγγύησης που δίνει σε ίδιο κλιματιστικό αλλά με κωδικό f μπροστά ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΠΕΔΩΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ Η DAIKIN σύμφωνα με αυτά που εσυ μας είπες ότι ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΖΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ  ,αλλά δε μας διευκρινίζει όπως είπα και πιο πάνω αν θα είναι μέσα στην εγγυηση η πρέπει να την πληρώσουμε 

Το ψηφίζω ως το post με τις περισσότερες ανακρίβειες τουλάχιστον για τον τρέχοντα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Το ψηφίζω ως το post με τις περισσότερες ανακρίβειες τουλάχιστον για τον τρέχοντα χρόνο.

Τα λόγια είναι μέσα από τα mail που μας έχεις πει ότι έχεις πάρει από την daikin οποτε αν αυτά είναι ανακρίβειες τότε είναι δικές σου οι ανακρίβειες γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι λες ψέματα γιατί σαφώς και δεν έχεις λόγο να το κανεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα λόγια είναι μέσα από τα mail που μας έχεις πει ότι έχεις πάρει από την daikin οποτε αν αυτά είναι ανακρίβειες τότε είναι δικές σου οι ανακρίβειες γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι λες ψέματα γιατί σαφώς και δεν έχεις λόγο να το κανεις 

Ερμηνεύεις τα δεδομένα με τον τρόπο που θέλεις . Η συνέχεια μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ερμηνεύεις τα δεδομένα με τον τρόπο που θέλεις . Η συνέχεια μετά

Για πες μας τοτε την δικη σου ερμηνεία αφού εγώ τα ερμηνεύω λάθος 

Στις 8/1/2021 στις 12:30 ΜΜ, liakjim είπε

Σημαντική εξέλιξη.

Μου έστειλαν απάντηση από τη daikin ότι αν επιθυμώ μπορούν να μου στείλουν κάρτα με ρύθμιση offset 0.5 αντί για 3.5. Αλλά θα αλλάξει τη συμπεριφορά σε ψύξη και θέρμανση. 

Το σκέφτομαι.

Για πες μου αυτό εδώ που σου έστειλαν τι ερμηνεία παίρνει 

Στις 8/1/2021 στις 3:21 ΜΜ, liakjim είπε

Δεν ξέρω

Ναι πλακέτα

Πλακέτα λες , δεν έχω καταλάβει λάθος ούτε ερμηνεύω ότι θέλω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις λίγες απώλειες, οπότε προτείνω κάτι με follow me (αισθητήρας στο τηλεχειριστήριο), αλλιώς θα έχεις φαινόμενα on-off.

Στα 399€ εγκατεστημένο παίζει αυτό με παζάρι https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

και αν έχεις παλιό, 50€ δωροεπιταγή.

Δεν ξέρω μέχρι πότε θα παίζει προσφορά, φαντάζομαι μέχρι αύριο, οπότε αν το θες για τον χειμώνα, χτύπα το σήμερα.

Εξαρτάται το μηχάνημα :

Αν είσαι κινέζος φασόν midea 18άρι (πορτοκαλί γραμμή) που έχεις βγει από το follow me , κάνεις on-off από τα 1500W

Αν είσαι mitsubishi 18άρι (κόκκινη γραμμή) κάνεις on-off από τα 350W

Αν είσαι Fujitsu 24άρι (γαλάζια γραμμή)  δουλεύεις χαλαρουίτα στα 220W

Αν είσαι toshiba 18άρι (μωβ γραμμή) δουλεύεις χαλαρουίτα στα 190W

image.png.1fd42c9444a4bd309a2ccccb81eb623c.png

off topic

Όποιος σκέφτεται για homeassistant + grafana, προτείνω το raspberry pi 4 2Gb

Θέλει ελάχιστη cpu και έχει δεσμεύσει τη μισή μόλις μνήμη

102a5d980fe514c5ac5e4be7d2bb9dab.png

Αν εισαι και ururu 9ρι χαλαρα 65 με 70 w 🙂 καρφι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο καιρό με τις λιακάδες κλπ έχω την ζήτηση στους 23 βαθμούς (με εξωτερική από 12 έως 17)

Αν πιάσουν κρύα πχ εξωτερική 3-5 βαθμούς να το αφήσω στους 23 ή να το χαμηλώσω και πόσο? Δεν θυμάμαι πόσο είναι η εσωτερική (χωρίς θέρμανση μέσα στο σπίτι) σε αυτές τις θερμοκρασίες. Περίπου 14-16 νομίζω

21 πχ?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Το τελευταίο καιρό με τις λιακάδες κλπ έχω την ζήτηση στους 23 βαθμούς (με εξωτερική από 12 έως 17)

Αν πιάσουν κρύα πχ εξωτερική 3-5 βαθμούς να το αφήσω στους 23 ή να το χαμηλώσω και πόσο? Δεν θυμάμαι πόσο είναι η εσωτερική (χωρίς θέρμανση μέσα στο σπίτι) σε αυτές τις θερμοκρασίες. Περίπου 14-16 νομίζω

21 πχ?

Όσο πιο χαμηλά το βάλεις τόσο λιγότερη κατανάλωση θα έχεις.. Βάλτο σε μια θερμοκρασία που να είσαι άνετα μέσα. Βρες δηλαδή την Χρυσή τομή μεταξύ άνεσης/κατανάλωσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι έχω καταλάβει κάποιοι έχουν τα κλιματιστικά μόνιμα ανοιχτά. Μπορεί κάποιος να μου πει περίπου την ημερήσια συνολική κατανάλωση του σε kw/h?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, userAnon είπε

από ότι έχω καταλάβει κάποιοι έχουν τα κλιματιστικά μόνιμα ανοιχτά. Μπορεί κάποιος να μου πει περίπου την ημερήσια συνολική κατανάλωση του σε kw/h?

Κατανάλωση Δεκεμβρίου , επιθυμητή 22-23 (18 Shorai)

Ωστόσο η κατανάλωση είναι για τον χώρο μου. άλλος χώρος,άλλη τοποθεσία άλλη καταναλώση άλλες ανάγκες

(Λιγο έξω από Θεσσαλονίκη)

 

Screenshot_2021-01-10-12-38-24-120_com.coolkit.jpg

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

από ότι έχω καταλάβει κάποιοι έχουν τα κλιματιστικά μόνιμα ανοιχτά. Μπορεί κάποιος να μου πει περίπου την ημερήσια συνολική κατανάλωση του σε kw/h?

Αυτό εινα8 συνάρτηση εσωτερικής εξωτερικής και μονώσεων χώρου ,δε θα σε βοηθήσει να σου στείλει κάποιος κατανάλωση πχ εγώ χθες για το χθεσινό 24 ωρο με θερμοκρασία εσωτερική 21,5 με τρία κλ8ματιστικα σε 100 τμ κα8 με τις εξωτερικές θερμοκρασίες που είχε χθε έκαψα 5,93 kWh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Αυτό που νιώθεις ως χλιαρό αέρα σημαίνει ότι το κλιματιστικό έπιασε θερμοκρασία στόχο και χαμηλώνει τα watt κατανάλωσης για να την διατηρήσει και να μην προσπεράσει , τώρα αυτό που γίνεται σε σένα είναι ότι το κλιματιστικό δεν πιάνει ποτέ θερμοκρασία στόχο δουλεύει σε πολύ υψηλά watt και κάνει αλλεπάλληλα off από πολύ ψηλά , να ξέρεις ότι έτσι καις παρά πολύ ρεύμα 

Με λίγα λόγια εγκλωβίζει πολύ θερμό αέρα στο ταβάνι νομίζει ότι έπιασε τους 26-27 εκεί πάνω και κόβει μολις περνάει λίγο η ώρα τότε ξανά ανάβει 

θα σου πρότεινα να το βάλεις στους 22-23 να στρέψεις τις περσίδες κάπου ώστε να μη σε χτυπάει ο αέρας και να βάλεις τον ανεμιστήρα σε ρύθμιση στο 3 η στο 4 και παρακολούθησε το λίγο 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...