Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα με την.εφαρμογη στο ένα από τα δύο δεν μου μετράει ημερήσια κατανάλωση κ έχει σταματήσει γενικα μόνο στιγμαία κατανάλωση κ το γράφημα παίζει!

Screenshot_20210110-220930_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό είναι το μοτίβο κατανάλωσης του AUX (9αρι). έχω από ένα στα υπνοδωμάτια. Ιδανικά θα ήθελα να έχουν λίγο καλύτερη κατανάλωση αλλά όταν τα αγόρασα το μονο κριτήριο ήταν να είναι φθηνά με wifi. (αγορά 210€ το ένα)

Η ζήτηση είναι στους 20 (έχω παρατηρήσει ότι ο αισθητήρας τους έχει απόκλιση τουλάχιστον 2 βαθμούς) και η εξωτερική στους 16,3. Το υπνοδωμάτιο έχει ανοιχτή την πόρτα οπότε η ζέστη διαχέεται στον διάδρομο, μπάνιο και λίγο στο δεύτερο υπνοδωμάτιο.

Σε δωμάτιο 14 τετραγωνικά και σπίτι με καλή μόνωση με ζητούμενο οικονομία σε ρεύμα και να ζεσταίνει τους παραπάνω χώρους τι θα με συμβουλεύατε να αγόραζα? Προς το παρόν το χρησιμοποιώ το πολύ 2 ώρες την ημέρα και στα κρύα 4-5.

(τώρα σκέφτομαι να δώσω το 1 aux στους γονείς μου και να πάρω άλλο για εμένα) 

 

aux aircon.jpg

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμαμαι πως καποιος εδω μεσα εχει το απιστευτο για την εποχη του Gree Hansol(και γιατι οχι και σημερα !).Μηπως μπορει να μας φωτισει μεχρι ποσα watt κατεβαινει? και ποιο εχει,9ρι η αλλο? Θυμαμαι απιστευτα χαρακτηριστικα οταν πηρα το πρωτο  Gree Change...

Οσο αφορα δε τις απαντησεις της Daikin για τα ατελειωτα on-off ,πραγματικα παραδινομαι και σηκωνω ψηλα τα χερια...τους ειχα για πιο σοβαρους,η δυσκινησια στην ολη υποθεση  ηταν εξευτελιστικη αλλα και η τελικη απαντηση διφορουμενη νομιζω.Η υπαρχει θεμα και εχει βγαλει updated πλακετα και το δινει σε ολους(με η χωρις χρεωση αλλο κεφαλαιο αυτο),η δεν υπαρχει θεμα.Το να ασχοληθηκαν πρωτιστως για να βρουν και εν τελει να βρηκαν λυση για liakjim η για οποιον αλλον ενοχλει και ρωταει,αποκλειεται!

Τελος για το χαος που χωριζει scop με πραγματικες συμπεριφορες οπως εδειξαν οι μετρησεις καταναλωσης αρκετων εδω μεσα συγκριτικα με αλλα μοντελα σε ιδιους χωρους  η ολη κατασταση με το Eurovent θυμιζει το σκανδαλο κινητηρων ντιζελ volkswagen και λοιπων αυτοκινητοβιομηχανιων, που τα προγραμματιζαν για τα τεστ ναναι οκ  κι οτι θελει ας γινεται στην πραγματικη χρηση...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, userAnon είπε

αυτό είναι το μοτίβο κατανάλωσης του AUX (9αρι). έχω από ένα στα υπνοδωμάτια. Ιδανικά θα ήθελα να έχουν λίγο καλύτερη κατανάλωση αλλά όταν τα αγόρασα το μονο κριτήριο ήταν να είναι φθηνά με wifi. (αγορά 210€ το ένα)

Η ζήτηση είναι στους 20 (έχω παρατηρήσει ότι ο αισθητήρας τους έχει απόκλιση τουλάχιστον 2 βαθμούς) και η εξωτερική στους 16,3. Το υπνοδωμάτιο έχει ανοιχτή την πόρτα οπότε η ζέστη διαχέεται στον διάδρομο, μπάνιο και λίγο στο δεύτερο υπνοδωμάτιο.

Σε δωμάτιο 14 τετραγωνικά και σπίτι με καλή μόνωση με ζητούμενο οικονομία σε ρεύμα και να ζεσταίνει τους παραπάνω χώρους τι θα με συμβουλεύατε να αγόραζα? Προς το παρόν το χρησιμοποιώ το πολύ 2 ώρες την ημέρα και στα κρύα 4-5.

(τώρα σκέφτομαι να δώσω το 1 aux στους γονείς μου και να πάρω άλλο για εμένα) 

 

aux aircon.jpg

Μέτρια ως ψιλο-κακη ελάχιστη κατανάλωση για 9αρι.

Για νέο θα κοιτούσα κάτι με follow me πχ carrier crystal III ion. Που και που παίζει κάτω από 400€ εγκατεστημένο.

Ιδανικά συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

7 ώρες πριν, Specs είπε

Οσο αφορα δε τις απαντησεις της Daikin για τα ατελειωτα on-off ,πραγματικα παραδινομαι και σηκωνω ψηλα τα χερια...τους ειχα για πιο σοβαρους,η δυσκινησια στην ολη υποθεση  ηταν εξευτελιστικη αλλα και η τελικη απαντηση διφορουμενη νομιζω.Η υπαρχει θεμα και εχει βγαλει updated πλακετα και το δινει σε ολους(με η χωρις χρεωση αλλο κεφαλαιο αυτο),η δεν υπαρχει θεμα.Το να ασχοληθηκαν πρωτιστως για να βρουν και εν τελει να βρηκαν λυση για liakjim η για οποιον αλλον ενοχλει και ρωταει, αποκλείεται.

Οπότε τι θα έπρεπε να κάνουν σε έναν πελάτη ο οποίος έχει μια συσκευή που στον έλεγχο λειτουργεί σύμφωνα με τον προγραμματισμό της;

Αναμένω από όλους μια φυσιολογική απάντηση γιατί και εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά αλλά από την ανάποδη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής κλιματιστικό:

Toshiba RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13-J2AVSG-E White

Απαντάω και στο ερωτηματολόγιο που έχετε αναρτήσει:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 1000€
  2. Νέα αγορά 
  3. Χρήση κλιματιστικού χρήση για συμπληρωματική θέρμανση το χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι.
  4. Περιστασιακή χρήση όταν τις ημέρες που δεν ανάβει η κεντρική θέρμανση
  5. Θα τοποθετηθεί σε σαλόνι με σκοπό να καλύπτει όλη την οικία 50τμ (αν εξαιρέσουμε κουζίνα και μπάνιο σίγουρα τα τμ είναι λιγότερα)
  6. Θα τοποθετηθεί στο Κέντρο Αθήνας
  7. Απαραίτητα inverter, αθόρυβο. Δεν με ενδιαφέρει να έχει ιονιστή. 
  8. Η οικία έχει διπλά κουφώματα αλουμινίου με ορισμένες απώλειες απο ότι έχω διαπιστώσει. Είναι ψηλοτάβανη (3μ). Ο χώρος που θα τοποθετηθεί έχει λίγες ώρες της ημέρας το χειμώνα ηλιοφάνεια.

σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nick_gr είπε

Καλημέρα, 

θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής κλιματιστικό:

Toshiba RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13-J2AVSG-E White

Απαντάω και στο ερωτηματολόγιο που έχετε αναρτήσει:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : έως 1000€
  2. Νέα αγορά 
  3. Χρήση κλιματιστικού χρήση για συμπληρωματική θέρμανση το χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι.
  4. Περιστασιακή χρήση όταν τις ημέρες που δεν ανάβει η κεντρική θέρμανση
  5. Θα τοποθετηθεί σε σαλόνι με σκοπό να καλύπτει όλη την οικία 50τμ (αν εξαιρέσουμε κουζίνα και μπάνιο σίγουρα τα τμ είναι λιγότερα)
  6. Θα τοποθετηθεί στο Κέντρο Αθήνας
  7. Απαραίτητα inverter, αθόρυβο. Δεν με ενδιαφέρει να έχει ιονιστή. 
  8. Η οικία έχει διπλά κουφώματα αλουμινίου με ορισμένες απώλειες απο ότι έχω διαπιστώσει. Είναι ψηλοτάβανη (3μ). Ο χώρος που θα τοποθετηθεί έχει λίγες ώρες της ημέρας το χειμώνα ηλιοφάνεια.

σας ευχαριστώ.

 

Τρέξε λίγο αν μπορέσεις την εφαρμογή που υπολογίζει απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, userAnon είπε

Σε δωμάτιο 14 τετραγωνικά και σπίτι με καλή μόνωση με ζητούμενο οικονομία σε ρεύμα και να ζεσταίνει τους παραπάνω χώρους τι θα με συμβουλεύατε να αγόραζα? Προς το παρόν το χρησιμοποιώ το πολύ 2 ώρες την ημέρα και στα κρύα 4-5.

Μια χαρά καίει στα 400W και απο τη στιγμή που δε το λειτουργείς 24ωρο ότι και να πάρεις δε θα κάνεις απόσβεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μέτρια ως ψιλο-κακη ελάχιστη κατανάλωση για 9αρι.

Για νέο θα κοιτούσα κάτι με follow me πχ carrier crystal III ion. Που και που παίζει κάτω από 400€ εγκατεστημένο.

Ιδανικά συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου

κι εμένα δεν μου φαίνεται καλή η κατανάλωση του. Παρακάτω τα στοιχεία που χρειάζεσαι. Αν μπορείς και δεν σου είναι κόπος πες μου την μηνιαία κατανάλωση που έχεις για το σπίτι σου.

 

1. Ποσό που διαθέτουμε : 400€ -500€ (ιδανικά το λιγότερο δυνατό)

2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού. (ΑUX 9αρι – επαρκές αλλά υψηλή κατανάλωση 400-450 watt)

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ😞Αδιάφορο

4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 90% θέρμανση

5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλΘέρμανση σχεδόν αποκλειστικά, (στα μεγάλα κρύα ανάβει καλοριφέρ)

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ υπνοδωμάτιο 14 τμ αλλά θα είναι ανοιχτή η πόρτα για να θερμένει διάδρομο (6τμ) και μπάνιο (8 τμ)

7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι (καλοκαίρι 38 χειμώνα 2-5)

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: χαμηλή κατανάλωση ιδανικά με wifi

9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : έντονη ηλιοφάνεια, καλές μονώσεις, νότιος προσανατολισμός (10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Θερμικές Απώλειες

2280.41 Watt

1961.15 KCal/h

71.26 Watt/m2

61.29 KCal/h/m2

          για 21C

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Μια χαρά καίει στα 400W και απο τη στιγμή που δε το λειτουργείς 24ωρο ότι και να πάρεις δε θα κάνεις απόσβεση .

Όντως αυτό με την απόσβεση με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι ότι είναι πιθανό να αγοράσω 1 9αρι για τους γονείς μου για αυτό σκέφτομαι μήπως αν συμφέρει να το αντικαταστήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Όντως αυτό με την απόσβεση με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι ότι είναι πιθανό να αγοράσω 1 9αρι για τους γονείς μου για αυτό σκέφτομαι μήπως αν συμφέρει να το αντικαταστήσω. 

Απο τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιείς σαν κύριο ,δεν ξέρω.
Αν αλλάξεις πάντως μην παραλείψεις τη λειτουργία follow me για λιγότερα on/off 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω (off topic) αν γνωρίζει κάποιος από εσάς που το έχετε μελετήσει το θέμα το φυσικό αέριο είναι πράγματι οικονομική λύση? Δεν έχω κάποιον γνωστό (που να εμπιστεύομαι την γνώμη του) αλλά ακούω για πολύ χαμηλό κόστος την ώρα (πχ 0,10 λεπτά) και μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, George! είπε

@Lofarek και όποιος άλλος έχει το daikin perfera, σας κάνει κι εσάς τον παρακάτω θόρυβο;

 

Καλημέρα, προσπαθώ να ακούσω τον θόρυβο αλλά μόνο ένα χρουτς χρουτς ακούω σαν να τρίβεται κάτι στο μικρόφωνο. Αυτό εννοείς ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καλημέρα, προσπαθώ να ακούσω τον θόρυβο αλλά μόνο ένα χρουτς χρουτς ακούω σαν να τρίβεται κάτι στο μικρόφωνο. Αυτό εννοείς ή κάτι άλλο?

Δεν ακούω τιποτα ουτε εγω. Μηπως εννοεις το μοτερ που κουναει δεξια αριστερα ; Αυτο ακουγεται λιγο εντονα αν δε δουλευει ο ανεμιστηρας. Ετσι ακουγοταν και στο mitsubishi το ματακι που γυριζε πολυ χειροτερα ομως

8 ώρες πριν, George! είπε

@Lofarek και όποιος άλλος έχει το daikin perfera, σας κάνει κι εσάς τον παρακάτω θόρυβο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...