Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ST3L10S είπε

Καλησπέρα και από εμένα, ανάμεσα στα ακόλουθα 2 κλιματιστικά τι θα επιλέγατε;

https://www.skroutz.gr/s/8612976/Crown-CDCI-12FO38.html#specs

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-intercool-12000-btuh-80701218

Ευχαριστώ

Μου φαίνονται παλιά μοντέλα και με μικρή εγγύηση. Το crown μοιάζει ανησυχητικά με toyotomi...το άλλο ποιος ξέρει;

Δεν βάζεις κάτι με 10 χρόνια εγγύησης να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με λίγο παραπάνω κόστος ;

https://www.bestprice.gr/item/2156098102/tcl-elite-premium-prm-12chsaci-r32.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413120/tcl-elite-premium-prm-12chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html

προσοχή στο κόκκινο banner -> https://www.tclgreece.gr/

image.png.5413cb3e92757a0105c73fc0e4bc0779.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση, την ξέρω την TCL και φαντάζομαι οτι τα κλιματιστικά της είναι πιο αξιόπιστα αφού είναι πολλά χρόνια στην Ελλάδα, όμως είναι πάνω απο τον προυπολογισμό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ST3L10S είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, την ξέρω την TCL και φαντάζομαι οτι τα κλιματιστικά της είναι πιο αξιόπιστα αφού είναι πολλά χρόνια στην Ελλάδα, όμως είναι πάνω απο τον προυπολογισμό μου

Για φαντάσου να πάρεις ένα φθηνό με 2 έτη εγγύηση και να κάψει πλακέτα στα 3...

Πάντως προσωπικά δεν ξέρω να σου προτείνω ένα από τα δύο. Δεν νομίζω να έχουμε feedback. Και καλά να είναι θα προτιμούσα μεγάλη εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πριν καιρό (πάνε 2 χρόνια) είχαμε βάλει στο πατρικό μου Toshiba Shorai Premium ,12 άρι ,καλό χρυσό (ακριβό) τούμπανο κτλ. συντήρηση ετήσια κτλ. όλα καλά.

Τώρα θέλω να βάλω ένα καλό κλιματιστικό στο studio που μένω, 26.τμ διπλά τζάμια, ρόλο μεγάλο άτοκες δόσεις (όπως έβαλα στο toshiba), και όριο χρημάτων θα έλεγα βαριά 600-650€ (και τα 650€ πάλι ΠΟΛΥ βαριά) .

Σπίτι, 4ος όροφος, Βόρεια Ελλάδα, διπλά τζάμια (1 μπαλκονόπορτα μόνο) καλή μόνωση.

Τι εταιρία να κοιτάξω; Με ενδιαφέρει η εγγύηση αρκετά, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο στο after sales. :)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

Καλησπέρα,

Πριν καιρό (πάνε 2 χρόνια) είχαμε βάλει στο πατρικό μου Toshiba Shorai Premium ,12 άρι ,καλό χρυσό (ακριβό) τούμπανο κτλ. συντήρηση ετήσια κτλ. όλα καλά.

Τώρα θέλω να βάλω ένα καλό κλιματιστικό στο studio που μένω, 26.τμ διπλά τζάμια, ρόλο μεγάλο άτοκες δόσεις (όπως έβαλα στο toshiba), και όριο χρημάτων θα έλεγα βαριά 600-650€ (και τα 650€ πάλι ΠΟΛΥ βαριά) .

Σπίτι, 4ος όροφος, Βόρεια Ελλάδα, διπλά τζάμια (1 μπαλκονόπορτα μόνο) καλή μόνωση.

Τι εταιρία να κοιτάξω; Με ενδιαφέρει η εγγύηση αρκετά, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο στο after sales. :)

Ευχαριστώ!

Ψύξη ή θέρμανση; Θα βόλευε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ψύξη ή θέρμανση; Θα βόλευε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600 ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ 650
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Samsung (20ετίας από carfour) υπέρ -αρκετό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Άτοκες Δόσεις.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: και τα 2 ,θα προτιμούσα στο Α+++ (μια φορά αγορά)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ,για αυτό και το Α+++
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : είναι studio ενιαίο όλο μα΄ζι.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη )Βοράς 4ος όροφος
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση (Αθόρυβη εξωτερική μονάδα) Ιονιστής υπάρχει σε αμφιγραντίρα, κια καθαρισμός αέρα κτλ σε άλλα xiaomi κτλ.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πολυ έντονη ηλιοφάνεια , 1 ενιαία πόρτα μπαλκονιού βλέπει καθαρά τον ουρανό (με κεραμύδια)
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Θερμικές Απώλειες8943.21Watt7691.16KCal/h357.73Watt/m2307.65KCal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600 ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ 650
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Samsung (20ετίας από carfour) υπέρ -αρκετό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Άτοκες Δόσεις.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: και τα 2 ,θα προτιμούσα στο Α+++ (μια φορά αγορά)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ,για αυτό και το Α+++
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : είναι studio ενιαίο όλο μα΄ζι.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη )Βοράς 4ος όροφος
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση (Αθόρυβη εξωτερική μονάδα) Ιονιστής υπάρχει σε αμφιγραντίρα, κια καθαρισμός αέρα κτλ σε άλλα xiaomi κτλ.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πολυ έντονη ηλιοφάνεια , 1 ενιαία πόρτα μπαλκονιού βλέπει καθαρά τον ουρανό (με κεραμύδια)
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Θερμικές Απώλειες8943.21Watt7691.16KCal/h357.73Watt/m2307.65KCal/h/m2

Οι απώλειες βγήκαν πολύ μεγάλες, ίσως κάπου έκανες λάθος. Δεν έχει σημασία όμως αφού έχεις παλιό που ξέρεις ότι σε καλύπτει. Το παλιό ποιο μοντέλο ήταν ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Οι απώλειες βγήκαν πολύ μεγάλες, ίσως κάπου έκανες λάθος. Δεν έχει σημασία όμως αφού έχεις παλιό που ξέρεις ότι σε καλύπτει. Το παλιό ποιο μοντέλο ήταν ακριβώς;

9000btu airclima (carefour) made by samsung δεκαετίας ούτε ξέρω. Πάρα πολλών ετών , ακόμα σκυλί μεν , αλλά λέω να το βάλω σε έναν άλλο χώρο που θέλω και εδώ να βάλω κάτι πιο σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

9000btu airclima (carefour) made by samsung δεκαετίας ούτε ξέρω. Πάρα πολλών ετών , ακόμα σκυλί μεν , αλλά λέω να το βάλω σε έναν άλλο χώρο που θέλω και εδώ να βάλω κάτι πιο σωστό.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213413-toshiba-edge-10j2avsg-e-b10j2kvsg

Ίσως να περίμενες για Μάιο μπας και παίξει καμιά προσφορά του τύπου δώρο ΦΠΑ και δωρεάν εγκατάσταση. Ή Πάσχα. Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν θα κάνουν και αν θα το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Με εξοικονομώ, θέλω να βάλω κλιματιστικά, και έχω πάρει προσφορά για τα παρακάτω.  Θα είναι βασική ψύξη θέρμανση, χειμώνα καλοκαίρι. Καμιά ιδέα για το ποια είναι καλύτερα από αυτά,  κυρίως μεταξύ heavy και VF; (με ενδιαφέρει το αθόρυβο, αξιοπιστία, απόδοση)....

MITSUBISHI HEAVY PREMIUM SRK/SRC 35 ZS W

MITSUBISHI HR35 ELECTRIC MSZ-HR35VF

MITSUBISHI APVGK ELECTRIC MSZ-AP35VGK

--------------------------------------------------------------------------------

MITSUBISHI HEAVY PREMIUM SRK/SRC 50 ZS W

MITSUBISHI HR50 ELECTRIC MSZ-HR50VF

MITSUBISHI APVGK ELECTRIC MSZ-AP50VGK

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, thouthou είπε

Καλησπέρα. Με εξοικονομώ, θέλω να βάλω κλιματιστικά, και έχω πάρει προσφορά για τα παρακάτω.  Θα είναι βασική ψύξη θέρμανση, χειμώνα καλοκαίρι. Καμιά ιδέα για το ποια είναι καλύτερα από αυτά,  κυρίως μεταξύ heavy και VF; (με ενδιαφέρει το αθόρυβο, αξιοπιστία, απόδοση)....

MITSUBISHI HEAVY PREMIUM SRK/SRC 35 ZS W

MITSUBISHI HR35 ELECTRIC MSZ-HR35VF

MITSUBISHI APVGK ELECTRIC MSZ-AP35VGK

--------------------------------------------------------------------------------

MITSUBISHI HEAVY PREMIUM SRK/SRC 50 ZS W

MITSUBISHI HR50 ELECTRIC MSZ-HR50VF

MITSUBISHI APVGK ELECTRIC MSZ-AP50VGK

 

 

Λίγο μπερδεμένη η κατάσταση με τα mitsubishi πχ μοντέλα με φορτίο σχεδιασμού μεγαλύτερα στο θερμό από ότι στο average (srk), έχουμε ακούσει για καμένες πλακέτες σε συνδυασμό με τη μικρή εγγύηση όπου προσωπικά θα μου δημιουργούσε άγχος, περίεργες συμπεριφορές σε κάποια μοντέλα (με υψηλά ελάχιστα watts), από την άλλη πολλοί πίνουν νερό στο όνομά τους, έχουν απόλυτα αθόρυβη λειτουργία (ίσως σχεδιαστική προτεραιότητα) και κάποια μοντέλα αντοχή στα κρύα. 

Πάντως από τα 3 μοντέλα το APVGK έχει ξεκάθαρα τους καλύτερους συντελεστές απόδοσης (seer/scop). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...