Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και που έρχονται ιδιαίτερα υψηλες εξωτερικές θερμοκρασίες (και μάλλον εκτός προδιαγραφων) και είχαμε πέρσι τέτοια εποχή συζήτηση περί όρων εγγυήσεων.. Βάζω αυτό :

 

IMG_20210801_135948.jpg

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Μιας και που έρχονται ιδιαίτερα υψηλες εξωτερικές θερμοκρασίες (και μάλλον εκτός προδιαγραφών) και είχαμε πέρσι τέτοια εποχή συζήτηση περί όρων εγγυήσεων.. Βάζω αυτό :

 

IMG_20210801_135948.jpg

Εκτός προδιαγραφών; Εννοείς πάνω από πόσο; 46;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εκτός προδιαγραφών; Εννοείς πάνω από πόσο; 46;

Ναι τοπικά είπανε σε διάφορα μέρη της Ελλάδας 45C+ Τρίτη/Τετάρτη.. 

Εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος λένε οι όροι.. 

Τι σημαίνει εξαιρετικά υψηλές,δεν το γνωρίζω..  Ωστόσο προσωπικά για μένα είναι ύποπτη γενικουρα.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Toytomi = κινέζικο φασον gree

Δεν κοιτάμε ετήσιες kwh γιατί είναι υπολογισμένες σε διαφορετικά φορτία. Είναι σαν να συγκρίνεις mile to the gallon ενός αυτοκινήτου που πάει με 150 στο τεστ με ένα άλλο που πάει με 80. Δεν υπάρχει standardisation σε αυτόν τον τομέα. Προσωπικά κοιτάω seer, scop και κυρίως θέλω το φορτίο σχεδιασμού στο θερμό να είναι μικρότερο ή πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο σε average.

Βλέπω στα Mitsubishi πολύ καλύτερα SEER από ότι τα Daikin - γνωρίζουμε αν είναι υπερτερούν γενικά σαν κλιματιστικά των Daikin; Ευχαριστώ και πάλι που ασχολείστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Βλέπω στα Mitsubishi πολύ καλύτερα SEER από ότι τα Daikin

Πολυ γενικο  και κατα βαση false statement. Ισως ισχυει μονο για τα 24αρια των εν λογω εταιρειων.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν ένα καλό χειριστήριο; 

Η daikin ήταν κοντά αλλά έβαλε αυτογκόλ ή αλλιώς μάρκετινγκ (για να το βάλει στο επόμενο μοντέλο και να το πει αναβάθμιση βλέπε, η apple έδειξε τον δρόμο σε αυτό το είδος μάρκετινγκ) 

Εβαλε μεγάλη καλή οθόνη με led φωτισμό αλλα πόσο δύσκολο ηταν να βάλει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο για να βλέπεις στο σκοτάδι τι πατάς. Πρακτικά ακυρώνει την καλή οθόνη που έβαλε αφού στο σκοτάδι δεν βλέπεις τι θέλεις να πατήσεις. 

Αναρωτιέμαι η ακριβότερες σειρές είτε Daikin είτε άλλες επώνυμες μάρκες έχουν φωτιζόμενο πληκτρολόγιο; Αν μπορεί κανένας ας ανεβάσει καμία φωτογραφία.

Ευχαριστώ 

PSX_20210801_122624.jpg

Νομίζω ότι για φθηνό κλιματιστικό είναι μια χαρά το τηλεκοντρόλ, πολύ πάνω από τον μέσο όρο της κατηγορίας τιμής.

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Ναι τοπικά είπανε σε διάφορα μέρη της Ελλάδας 45C+ Τρίτη/Τετάρτη.. 

Εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος λένε οι όροι.. 

Τι σημαίνει εξαιρετικά υψηλές,δεν το γνωρίζω..  Ωστόσο προσωπικά για μένα είναι ύποπτη γενικουρα.

Νομίζω ότι αυτοί οι όροι είναι για κάτι το μη σύνηθες και όχι κάτι που θα το συναντήσεις σε οικιακή χρήση.

55 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Βλέπω στα Mitsubishi πολύ καλύτερα SEER από ότι τα Daikin - γνωρίζουμε αν είναι υπερτερούν γενικά σαν κλιματιστικά των Daikin; Ευχαριστώ και πάλι που ασχολείστε. 

Δεν πιστεύω ότι έχουμε ούτε τις γνώσεις ούτε τα στοιχεία για να ξέρουμε αν υπερτερούν. Άσε που το δικό μου "υπερτερώ"  , το πιθανότερο είναι ότι διαφέρει από το δικό σου "υπερτερεί". Χώρια που είναι μια γενικότητα μιας και υπάρχουν φθηνές σειρές και ακριβές.

44 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Τελικά αυτό το ifeel πως δουλεύει; Δεν βλέπω διαφορά.

Ποιο μηχάνημα;

33 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Παιδιά TOSHIBA 9000btu -> Mirai vs Mirai Plus στον Κοτσώβολο.

Τι διαφορές έχουν ? Αξίζουν τα +100 παραπάνω για το Plus ? (για μικρό υπνοδωμάτιο)

Το mirai plus είναι το seiya. Έχει ελαφρώς καλύτερους δείκτες. Δεν ξέρω αν αξίζει τα 100€, αλλά έχουμε ακούσει από μέλος κολακευτικά σχόλια. Νομίζω είναι o @Specs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν πιστεύω ότι έχουμε ούτε τις γνώσεις ούτε τα στοιχεία για να ξέρουμε αν υπερτερούν. Άσε που το δικό μου "υπερτερώ"  , το πιθανότερο είναι ότι διαφέρει από το δικό σου "υπερτερεί". Χώρια που είναι μια γενικότητα μιας και υπάρχουν φθηνές σειρές και ακριβές.

Αρα πού καταλήγουμε για το πιο αξιόπιστο κλιματιστικό για ψύξη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Αρα πού καταλήγουμε για το πιο αξιόπιστο κλιματιστικό για ψύξη; 

Από αυτά που έχουμε δει ως τώρα, θα αγόραζα daikin perfera (από blue dealer).

(για δωμάτιο πάντα , αυτό δεν ρωτάς;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sokos1 είπε

Παιδιά TOSHIBA 9000btu -> Mirai vs Mirai Plus στον Κοτσώβολο.

Τι διαφορές έχουν ? Αξίζουν τα +100 παραπάνω για το Plus ? (για μικρό υπνοδωμάτιο)

Υπαρχει ακομη το Mirai σκετο?  Εχει καταργηθει και δεν νομιζω να το βρεις σε στοκ. Γενικα το παλιοτερο ,το σκετο ψαξε μηπως κ δεν εχει εγγυηση 7 χρονια. Κατα τα αλλα δεν αξιζει 100 ε διαφορα’ σε καποια θεματα μαλιστα’ οπως ελαχιστη καταναλωση βαττ το παλιο προτιμοτερο. Εχω αποσυνδεσεις ιντερνετ με ρυθμο 😂Daikin 9ri πριονι κ δεν μπορω να δω πολλα. αν θες κατι στελνε λινκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχουμε δει ως τώρα, θα αγόραζα daikin perfera (από blue dealer).

(για δωμάτιο πάντα , αυτό δεν ρωτάς;)

Ναι για 3 ΥΔ και για ένα σαλόνι. Στη Daikin μου είπαν 9000 BTU στα ΥΔ και 24000 BTU στο σαλόνι. Τα θέλουμε για ψύξη μόνο και για συγκεκριμένες ημέρες (πχ καύσωνα) ή τις ώρες τις ημέρας που έχει πολύ ζέστη το καλοκαίρι, δεν προορίζονται για 24/7 χρήση. 

Σημ.: Τα 3 ΥΔ είναι στην ίδια πλευρά του διαμερίσματος και σκέφτομαι τη λύση της Daikin που λέγεται multi (μια εξωτερική μονάδα για έως και 5 εσωτερικά κλιματιστικά).  Θα έχει μείωση στην απόδοση ή αύξηση κατανάλωσης αυτή η λύση; 

Επεξ/σία από invisiblesurfer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...