Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tsigalkos είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :  800-1200€ 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): κωτσόβολος, electronet (για δωρεαν εγκατάσταση)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: περιστασιακή πηγή θέρμανσης (όταν δεν θα χρεάζεται να καίω πετρέλαιο, κυρίως φθινόπωρο-άνοιξη), αποκλειστικά σε ψύξη 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 70τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα,
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Ξάνθη  36,9C το καλοκαίρι και -5,7C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/xanthi/NOAAYR.TXT
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: οικονομική κατανάλωση με οσο το δυνατόν λιγότερες ζημιές.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): νεόδμητο με κέλυφος,  ανατολικός προσανατολισμός, 4ος όροφος χωρίς σκίαση από ορίζοντα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. Σαλόνι

3075,07 Watt
2644.56 KCal/h
27.96 Watt/m2
24.04 KCal/h/m2

για 22C.

διαβάζοντας προηγούμενα ποστ έχω δει αυτά

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-haier-tide-green-as68temhra-24000btu-0

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-fujitsu-asyg24klcaaoyg24klca-24000btu

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-toyotomi-kuro-tkntkg-671r32-24000btu-0

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-toyotomi-hiro-eco-dc-inverter-htnhtg-721r32-24000btu

Αυτό που με ανησυχεί είναι να μην καταλήξω σε κάτι αρκετά υπερδιαστασιολογιμένο

Η πολύ καλή μόνωση και οι μικρές απώλειες, σε πάνε λογικά για 18άρι (με όλες τις επιφυλάξεις που έχουν εκφραστεί στο sticky)

1. https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-18000-btu-ras-18j2avsg-e-ras-18j2kvsg-e

΄Έχει 7 χρόνια εγγύηση

Με δωρεάν εγκατάσταση https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

2. https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/daikin-perfera-18-atxm50n-arxm50n9/1471159

Βγαίνει στα 1128€. 3 χρόνια εγγύηση.

3. https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/fujitsu-asyg18kmta/1471199

Βγαίνει στα 1128€. 3 χρόνια εγγύηση.

4. https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

3 χρόνια εγγύηση

 

Προσωπικά αν ήθελα εγγύηση θα έβαζα το edge.

Για απόλυτη απόδοση το fujitsu (και ελάχιστων btus που ίσως να χρειάζεται σε περιπτώσεις μικρών απωλειών).

Πάνω κάτω όλα θα έχουν τις ίδιες επιδόσεις , απόδοση, οικονομία. Ότι και να βάλεις από αυτά, ψωνίζεις από το πάνω ράφι.

Στο sticky υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για το τι κοιτάζουμε και τι πρέπει να προσέξουμε όπως και ένα αρχειάκι excel για να παίξεις με τα επιθυμητά χαρακτηριστικά ώστε να σου βγάλει τον νικητή.

 

 

1 ώρα πριν, bobadil είπε

Βαλ'το στο καλάθι ;)

Καλή φάση πχ το daikin perfera 9άρι πέφτει στα € 765.37 !!!

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν. Έχω ξαναμιλήσει με @liakjim. Θέλω να πω ότι ψάχνω για κλιματιστικο για χώρο 60 ΤΜ. Όμως αυτός ο ενιαίος χώρος είναι καθιστικό σαλόνι κουζίνα. Το σαλόνι δεν το χρησιμοποιούμε. Δηλαδή το θέλω μόνο για καθιστικό κουζίνα. Το καθιστικό και η κουζίνα είναι 40 ΤΜ. Να πάρω 18αρι; Όμως το σαλόνι δεν έχει κάποια πόρτα. Είναι ενιαίο. Θα χάνεται η ψυξη και η θέρμανση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν. Έχω ξαναμιλήσει με @liakjim. Θέλω να πω ότι ψάχνω για κλιματιστικο για χώρο 60 ΤΜ. Όμως αυτός ο ενιαίος χώρος είναι καθιστικό σαλόνι κουζίνα. Το σαλόνι δεν το χρησιμοποιούμε. Δηλαδή το θέλω μόνο για καθιστικό κουζίνα. Το καθιστικό και η κουζίνα είναι 40 ΤΜ. Να πάρω 18αρι; Όμως το σαλόνι δεν έχει κάποια πόρτα. Είναι ενιαίο. Θα χάνεται η ψυξη και η θέρμανση; 

Βέβαια θα χάνεται. 60τ θα υπολογίζεις.

Δεν πάμε με τετραγωνικά μόνο πχ ο φίλος @Tsigalkosπιο πάνω με εξαιρετικές μονώσεις του, φαίνεται ότι θα αρκούσε ένα 18άρι και ας είναι 70τμ ενιαίος.

Άλλος με 40τμ και χάλια μονώσεις μπορεί να θέλει 24άρι όπως ο φίλος @mmike2503 που έβαλε το Asyg24kmta.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βέβαια θα χάνεται. 60τ θα υπολογίζεις.

Δεν πάμε με τετραγωνικά μόνο πχ ο φίλος @Tsigalkosπιο πάνω με εξαιρετικές μονώσεις του αρκεί ένα 18άρι και ας είναι 70τμ ενιαίος.

Άλλος με 40τμ και χάλια μονώσεις μπορεί να θέλει 24άρι όπως ο φίλος @mmike2503 που έβαλε το Asyg24kmta.

Ωραία. Τότε μάλλον θα πάρω το Fujitsu που λέγαμε καθώς δεν έχω πολύ καλές μονωσεις. Αν και σε συνδυασμό με έναν αφυγραντήρα που έχω,το παλιό μου κλιματιστικο το οποίο είναι ανώνυμο έκανε δουλειά. Οπότε με αφυγραντήρα και το Fujitsu πιστεύω θα είμαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!! Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με κλιματιστικό "inventor VS tcl" γιατι δυσκολευομαι να αποφασίσω. Για 18αρι ενδιαφέρομαι. Για inventor είδα χθες ένα καινουριο που έχει ο κοτσο. Για tcl θα πάω σε άλλο κατάστημα. Inventor έχω ήδη ένα 9αρι.Tcl δεν είχα ποτε και για αυτό δεν είμαι σίγουρη εάν είναι καλό ποιοτικα. Στο inventor που είδα το seer είναι υψηλότερο οπότε σε αυτό το κομμάτι κερδίζει σίγουρα. Απλώς το tcl είναι οικονομικότερο και έχω την εντυπωση ότι μπορεί να είναι και λιγότερο θορυβωδες.. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα από διάφορα σχόλια που διάβασα σχετικά με τα κλιματιστικά tcl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Clair_gat είπε

Καλησπέρα!! Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με κλιματιστικό "inventor VS tcl" γιατι δυσκολευομαι να αποφασίσω. Για 18αρι ενδιαφέρομαι. Για inventor είδα χθες ένα καινουριο που έχει ο κοτσο. Για tcl θα πάω σε άλλο κατάστημα. Inventor έχω ήδη ένα 9αρι.Tcl δεν είχα ποτε και για αυτό δεν είμαι σίγουρη εάν είναι καλό ποιοτικα. Στο inventor που είδα το seer είναι υψηλότερο οπότε σε αυτό το κομμάτι κερδίζει σίγουρα. Απλώς το tcl είναι οικονομικότερο και έχω την εντυπωση ότι μπορεί να είναι και λιγότερο θορυβωδες.. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα από διάφορα σχόλια που διάβασα σχετικά με τα κλιματιστικά tcl.

Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να δοθούν προτάσεις, εάν χρησιμοποιηθεί το παρακάτω ερωτηματολόγιο:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο mediamarkt λέει δώρο ο ΦΠΑ σε όλα τα κλιματιστικά.

Δεν βλέπω κάποια μείωση όμως.

Όχι μόνο αυτό αλλά πχ το Asyg24kmta το δίνει και καλά από 1900->1800 ενώ τόσο είχε την εβδομάδα που έτρεχε...🤮

1450 βγαινει το κτμα και 960 στο  δικο σου τζιμ .κατω δεξια κανει την αφαιρεση στο καλαθι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, danaos7 είπε

1450 βγαινει το κτμα και 960 στο  δικο σου τζιμ .κατω δεξια κανει την αφαιρεση στο καλαθι

Ναι το είδα όπως με κατεύθυναν πιο πάνω.

Από τις πιο δυνατές προσφορές νομίζω του καλοκαιριού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

Παιδιά 2 ερωτήσεις επειδή δεν ξέρω.

Τι καλώδιο ρεύματος θέλει ένα 24ρι? Αυτά έχουν διαφορετικό πάχος απότι ξέρω

Πόσα Α για την ασφάλεια στον πίνακα?

2,5αρι με 16Α ασφάλεια, αλλά κοίτα και τι ρεύματα τραβάει μπορεί max να είναι 8-9Α οπότε δεν θα σου ρίξει ποτέ 16αρα ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

Ωραία δες τι γίνεται το κλιματιστικό είναι 24ρι και το καλώδιο ήταν μια χαρά. Όμως οι οδηγίες λένε ότι θέλει 20Α ασφαλεία αλλά με το 16 που έχω δεν το έχει ρίξει προς το παρόν.

Χονδρικά όταν κάνεις νέα ηλεκτρονικη εγκατάσταση, τα καλώδια είναι 2 τύπων? Για κουζίνα κλιματιστικά θερμοσίφωνες είναι το 2.5 το στάνταρ ? Και για πρίζες φώτα βάζεις το μικρότερο?

Συνήθως παίζει 1.5 φώτα, 2,5 πρίζες, 6 κουζίνα και 4 θερμοσίφωνα. Παλιά βάζανε και σε πρίζες 1,5 αλλά επειδή υπήρχαν κανίβαλοι με 15 πολύπριζα καθιερώθηκε το 2,5 για σιγουριά. Στο δικό σου 16Α θέλει λογικά αλλά μόνο για τα δικά του ρεύματα. Παίζει ρόλο και η απόσταση του καλωδίου μέχρι τον πίνακα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιμαστιστικό 24άρι toyotomi ακούει όλες τις υπόλοιπες εντολές από το χειριστήριο εκτός από τις λειτουργίες της ψύξης και της αφύγρανσης. Δείχνει ότι η ένδειξη αλλάζει αλλά στις συγκεκριμένες λειτουργίες απλά δουλεύει ο ανεμιστήρας σε οποιαδήποτε θερμοκρασία.

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει αξιόπιστο συνεργείο/μάστορα για τυχόν επισκευή που να μη μας γδάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έπαιρνα το Fujitsu ASYG24KLCA. Μάλλον θα δωσω παραπάνω λεφτά για το toshiba Edge. Καλά θα κάνω; ή να παραμείνω στο fujitsu? Επίσης υπάρχει περίπτωση να πέσει η τιμή του toshiba? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Εγώ θα έπαιρνα το Fujitsu ASYG24KLCA. Μάλλον θα δωσω παραπάνω λεφτά για το toshiba Edge. Καλά θα κάνω; ή να παραμείνω στο fujitsu? Επίσης υπάρχει περίπτωση να πέσει η τιμή του toshiba? 

Αυτό απαντάει στο 1ο σκέλος της ερώτησης

image.png.b600cb74dfe1a1049830e8ca23d868d7.png

αυτό στο 2ο 😄

422c292b48a5a66ac9852e6614655ccb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...